Foto's in Art House Een kat in een vreemd pakhuis röSTEM GIDS DE STEM GIDS THEATER DONDERDAG 14 JANUAR11988 Senegal en Shaffy in Terneuzen Adriaan Mole en Multatuli in Stadsschouwburg Brugge Toneelspel 'Marinemannen' boeiende confrontatie Genesis bij filmclub Baron van Münchhausen Mahlerliederen in Singel met John Shirley-Quirk Pop en theater in De Halle Solyent Green in The Movies 'Mannemannen' in Sint-Niklaas Klucht 'Drie is Teveel' doet het nog steeds Theatertestament'Artiestenuitgang' van Michel de Ghelderode door KNS Amateurtoneel Vogelwaarde stoeit met bontmantels Elly en Rikkert Unieke tentoonstelling van Vlaamse Wandtapijten! DUITSLAND Suske en Wiske T1 Het Ballet van Senegal. OPNIEUW EEN drietal voor stellingen van niveau in het Zuidlandtheater deze week. Morgenavond, vrijdag 15 ja nuari, treedt de inmiddels van de televisie bekende Alex d'E- lectrique op, misschien wel het meest eigenzinnige caba retgezelschap van dit mo ment. In opdracht van de VPRO-te- levisie maken ze dit seizoen een aantal programma's on der de titel 'Augurkenteugels', maar de theatervoorstellin gen zijn zeker zo leuk. In het Zuidlandtheater spelen de drie Alexen hun creatie 'Ve nijnig Variété'. Een cabaret programma als een videoclip. Alex d'Electrique strooit zout in de wonden, schoppen tegen zere benen en trappen heilige huisjes in. Op de puinhopen daarvan maken ze een eigen plek. 'Monty Python-achtige sketches, maar dan ruiger, schreef het Algemeen Dag blad. Jongeren zullen de show zeker waarderen. Aanvang 20.00 uur en een kaart kost een tientje. Het Ballet van Senegal is dit jaar voor de negentiende keer aan een wereldtoernee bezig, en bezoekt zaterdag 16 januari het Zuidlandtheater. Onder bezielende leiding van Maurice Sonar Senghor heeft het ballet inmiddels al voor meer dan zes miljoen mensen gedanst. Om zijn gezelschap op de been te brengen heeft hij overal de nog levende na tionale folklore van zijn land op moeten sporen en er de krenten uitgepikt die een goed beeld geven van de zang, dans en legenden die zijn land ka rakteriseren. Het ballet bestaat uit veer tig mensen, onder wie twaalf FOTO CHARLES AERTS ADRIAAN MOLE is een toneelvoorstelling die gedistilleerd is uit de best-seller 'Het geheim dagboek van Adriaan Mole'. Het Speeltheater uit Gent brengt deze bewerking in de stads schouwburg in Brugge vanavond 14 januari. Aanvang 20.00 uur. Het boek gaat over een tiener, maar het is zeker geen kin derverhaal. Het is geschreven voor volwassenen. Het zit vol fijne woordspelletjes en schildert een scherpe analyse van ge beurtenissen die een jongen ervaart. Zijn moeder verlaat huis en haard en zijn vader weet met zijn woede geen raad. Adriaan verwerkt zijn frustraties via enkele figuren Pan dora zijn eerste geliefde, zijn vriend nigel en zijn oma. Een week later is Jos Brink, Frank Sanders en hun gezel schap te gast in de stadsschouwburg. Zij zetten de onvergete lijke musical 'Max Havelaar' op de planken. Een productie vol theatereffecten, vele dansen, prachtige decors en mooie mu ziek. Douwe Dekkers (Multatuli) zou het een streling gevon den hebben van oog en oor. Aanvang 20.00 uur. TWEE VLAAMSE acteurs en een Frans-Italiaanse regis seur (Het Stille Korps) zorgen voor een spannende confron tatie in 'Mannemannen'. Het stuk wordt dinsdag 19 januari gespeeld in de stadsschouw burg in Sint Niklaas. Mannemannen, het verhaal over twee mannen, twee broers, een ex-jockey en een ex-verzorger, teruggevallen op niets. Ze bezitten enkel nog twee zadeltassen vol verleden om hun dagen te vullen. Paarden zijn er niet meer. Het publiek, de gokkers, de hin dernissen en de verleizers zijn zijzelf. De rest is noodge dwongen, droomgedwongen sterk blijven. De wil om te winnen blijft echter bestaan. Zij strijden tegen elkaar maar blijven samen om te verdwij nen onder het hoefgetrappel van een horde galopperende paarden. Rafael Troch en Wim De Wulf die beiden werkten voor de Mannen van den Dam en ook verbonden zijn aan het NTG of KNS spelen deze mannemannen. Aanvang 20.00 uur. HET FILMHUIS van het Zuidlandtheater draait van avond de film Genesis van re gisseur Mrinal Sen. Twee mannen, een boer en een we ver, proberen ver weg van de beschaving een nieuwe leven op te bouwen. Dan verschijnt als uit het niets een vrouw. Met haar komst lijkt ook een nieuwe beschaving te begin nen, maar daarmee ook de drang naar persoonlijk eigen dom op materieel en emotio neel gebied. De aanvang van de film is 20.00 uur en de toegang be draagt zes gulden. DE BARON van Münchhau sen is een spreekwoordelijke, legendarische figuur binnen de literatuur. Hij heeft echter werkelijk bestaan en was zelfs nog in leven toen de eer ste boeken over zijn merk waardige leven verschenen. Teater Stekelbees brengt een stuk over zijn leven in co-pro- ductie met CC Warande Turnhout op de planken in Scharpoord in Knokke-Heist. Dat gebeurt aanstaande za terdag, 16 januari. De auteur van de verhalen over de baron was Rudolf Raspe. Hij stierf ergens in En geland in 1974, waar hij de laatste twintig jaar van een mislukt leven heeft doorge bracht. Hij leed immers aan een grenzeloze fantasie. Deze stelde hem in staat weg te dromen in de wereld van de baron. Een duik in de over drijving, niet gehonderd door de realiteit. Deze klassieker uit de wereldliteratuur vormt de basis voor een toneelstuk die de fantastische vertellin gen van de 'leugenbaron' cen traal stelt. De aanvang is 15.00 uur. Ramses Shaffy. danseressen. De regering van Senegal ondersteunt het bal let, om meer begrip te kweken tussen de verschillende volke ren. Discipline, techniek en eensgezindheid vormen de uitstraling van het ballet. Ook hier is de aanvang 20.00 uur. Een toegansbewijs kost vier entwintig gulden Woensdag 20 januari ten slotte is er een voorstelling van het stuk Hendrik IV met in de hoofdrol Ramses Shaffy. Het is een produktie van Groep Gertrud D met muziek van Jan Willem van Dormo- len. Hendrik IV is geschreven door de Italiaanse Nobelprijs winnaar Luigi Pirandello, en wordt weieens het hoogtepunt - FOTO BEN VAN DUIN van het Italiaanse theater ge noemd. het is het verhaal van een man die jaren gelden, verkleed als de Duitse keizer uit de elfde eeuw Hendrik IV van zijn paard valt, opzette lijk aangestoten door zijn vriend en rivaal Belcredi. Beiden zijn verliefd op de mooie Mathilda Spina. Door de schok denk de man dat hij werkelijk Hendrik IV is, en zijn omgeving besluit het spel piee te spelen. Totdat men opo een dag besluit hem tot de werkelijk terug te roepen. De schok die hem dan te wachten staat is nog veel groter. Ram ses Shaffy speelt onder regie van Trudy Derkesen een bril jante rol. Aanvang 20.00 uur, toegang vijftien gulden. DE GEDICHTENCYCLUS 'Des Knaben Wunderhorn' van Brentano is door compo nist Gustav Mahler op muziek gezet. Liefdesgeluk, verdriet, heimwee, de bekoringen van de natuur, angst en verlangen naar de dood zijn door beide kunstenaars meesterlijk 'be zongen'. Het werk is een romanti sche droomwereld op zichzelf. In de blauwe zaal van de Sin gel in Antwerpen wordt het door wereldberoemde voka- listen vertolkt op woensdag 20 januari om 20.00 uur. Sheila Armstrong (sopraan) en John Shirley-Quirk wor den aan de vleugel begeleid De bariton John Shirley - Quirk. door Martin Isepp. Beide vo calisten traden reeds op met vermaarde orkesten en diri genten. Zij waren te gast op bijna elk festival in Europa en genieten beiden een grote waardering. Armstrong so leerde vaak in opera's en won in het begin van haar carrieie de Kathleen Ferrier Memorial Award. Shirley-Quirk is een van Engelands meest bekende en gereputeerde zangers. Hij studeerde aanvankelijk viool, werd leraar fysica en schei kunde, maar legde zich daarna toe op zijn grootste liefdede zangkunst. Een liederenavond die be hoort tot het neusje van de zalm. DE GROEP ENZO geeft jaar lijks ongeveer 200 concerten op scholen en in theaters. Vrijdag 15 januari komt ze met de theater- en muziek- produktie 'De geschiedenis van de popmuziek naar cultu reel centrum De Halle in Axel. Zoals de naam van het stuk al zegt, is een vloed van ver schillende sorten muziek te verwachten, vaak op een ko mische wijze gebracht Blues, country and wetsern, disco, punk, new wave, ska, rock 'n roll en Nederlandstalig werk komen ondermeer aan bod. Veel muziek dus, maar ook diaprojectie, lichtshows en korte acts. Aanvang 14.30 urn en toegang 3,50. In dancing The Movies in Hulst treedt vrijdag 15 ja nuari de formatie Soylent Green uit Sas van Gent op. De groep brengt symphonische muziek. Het optreden begint om 21.30 uur. DINSDAG 19 januari brengt toneelgroep Het Stille Korps het toneelstuk 'Manneman nen' in de Stadsschouwburg van Sint-Niklaas. Het gezel schap speelt onder regie van Bruno Stefano. Het toneelstuk is het verhaal van twee broers: een ex-joc- key en een ex-paardenverzor- ger. Het enige wat hen uit hun carrière nog rest zijn twee za deltassen, waaraan veel her inneringen zijn verbonden. MIES BOUHUYS en Joop Stokkermans zijn namen die instaan voor een goed thea- terprodukt. Zij maakten sa men een toneelwerk dat on danks dat het geschreven is voor de leeftijd 7 tot 13 jaar, geschikt is voor het hele gezin. 'Een kat in een vreemd pak huis' is een verhaal waarin realiteit en fantasie op geraf- fineerde wijze zijn vermengd. Als je plankenkoorts hebt is het ontzettend moeilijk als je gekozen wordt om mee te doen aan schooltoneel. Jan Maarten vindt toneelspelen kinderachtig maar is bang en vlucht weg als de generale re petitie begint. Hij komt te recht in een vreemd pakhuis vol stof en spinnenwebben. Ome Jan die een fietsen stalling drijft heeft zijn hele leven gewerkt voor het thea ter. Hij bewaarde alles en af en toe kruipt hij tussen de de cors en coatuums om te mij meren. De confrontatie van Jan maarten met de oude man en de zoektocht van zijn ka meraadjes vormen de rode lijn door het verhaal. Waarin van alles gebeurt. Wat wil je als je zoveel poppen, requisi- ten en ander toneelmateriaal tegenkomt. Alles warrelt door het verhaal: gemaskerde Grieken, de wijze kater van Heyermans en het schip uit 'de Storm' van Shakespeare. Jan Maarten zorgt ervoor dat het oude theater weer in zijn oude glorie hersteld wordt In den Dullaert in Hulst wordt dit muzikale spel zater dag 16 januari opgevoerd. Aanvang 14.00 uur. Toegangs kaarten kosten 3,00. MET 'ARTIESTENUITGANG' schreef de Ghelderode zijn theatertestament. Achter een fa;ade van komische en bur- lekse elementen, rekent de schrijver af met zijn eigen twijfels over zijn capaciteiten als auteur en hij neemt afscheid van een vriend, de op 26 jarige leeftijd overleden steracteur Renaat Verheyen. Artiestenuitgang is een stuk over leven en dood, liefde en vriendschap, maar vooral een werk over de eeuwige myste rieuze band tussen het theater en het werkelijke leven. Het gezelschap van de Koninklijke Nederlandse Schouw burg (KNS) uit Antwerpen speelt dit Ghelderode-testament vanaf 16 januari in de Stadsschouwburg in Antwerpen. Dage lijks (behalve de maandag) om 20.00 uur tot 14 februari. Joop Doderer en de anderen in 'Drie is teveel'. - FOTOJUTKARONA DAVEREND SUCCES had de klucht 'Drie is teveel' van auteur en regisseur Jan Blaaser in de jaren vijftig. Maar ook nu nog blijkt het blijspel goed voor een avondje lekker lachen. Als de rasechte 'clown' van het toneel Joop Do derer bovendien de hoofdrol speelt is het suc ces verzekerd. Het verhaal is simpel maar de invulling er van op de planken is dolkomisch. De familie 's Gravensande krijgt bezoek uit Amerika. Net op die dag valt de huisknecht van de trap. Dochter Enny gaat bij dit 'ongeluk' niet geheel vrijuit. Drie (afkorting van Driekus) de ver warmingsmonteur wordt tijdelijk als huis knecht aangesteld. Zowel het ongeluk als de aanstelling van Drie zorgen voor allerlei onge wenste maar komische zituaties. Alles komt natuurlijk aan het slot op zijn pootjes terecht maar voor het zover is komt het publiek voor vele verrassingen te staan die voor de nodige lachsalvo's zorgen. Drie is teveel wordt maandag 18 januari ge speeld in den dullaert in Hulst. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 15,00 (CJP/Pas 65 12,75). VRIENDINNETJES EN bont mantels, daar weet Rinus Kleyburg wel weg mee. Hij denkt dat zijn vrouw veilig in Spanje zit en doet reuze zijn best om in de gunst te komen van zijn laatste verovering. Als in de sjieke bontzaak dan behalve de klanten ook zijn vrouw verschijnt gaan de poppetjes aan het dansen. De amateurs van de toneel club Ontspanning Door In spanning (ODI) uit Vogel waarde hebben in een regie van Wilfried Vlassenrood het blijspel „Nee schat, nu niet!" van Ray Cooney ingestu deerd. Zij spelen de premiere vrijdag 15 januari in het Dorpscentrum in Vogelwaar de. Daarna wordt de klucht nog enkele keren op de plan ken gezet: 16 januari nog maals in Vogelwaarde, 6 fe bruari in den Dullaert in Hulst en 20 februari in de Halle in Axel. De aanvang is telkens 20.00 uur. Toegangs kaarten zijn a 7,50 te ver krijgen bij bovengenoemde centra. HET MUZIKALE echtpaar Elly en Rikkert werd jaren geleden bekend door hun goed geschreven musicals. Origi nele vondsten in de tekst en prettig in het oor klinkende liedjes. Net als Gert en Hermien ging het duo daarna de godsdien stige toer op en verzorgt nu vele optredens door geheel Nederland. Het optreden vindt zater dag 16 januari plaats. Aan vang 20.00 uur. De toegang is gratis. Bia»j I» Ronduit toernee |#J mmÊ EO's 'Ronduit toernee' dl Jëren jongeren met e< _jel van deskundigen ov ëïnvloeding door de medi spreksleider Jan van d< eh stelt in de eerste roni ivloeding door literatu» lectuur aan de orde. I reede ronde gaat over beii vloeding door radio en telev je. In het panel zitten o.a. jrcholoog prof. DJ. de Li ita en Veronica-medewei er Rolph Pagano. Ja, natuurlijk DE SINT-PIETERSABDIJ in Gent vormt een schitte rende omgeving voor de prachtige expositie van Vlaamse wandtapijten uit de Wavelburcht in Krakau en uit andere Europese ver zamelingen. De tentoonstelling kan ge splitst worden in twee delen. De collectie van zeventien ta pijten uit Krakau en de verza meling die afkomstig is uit het koninklijk museum van Schone Kunsten uit Brussel. Alle zijn ze vervaardigd in de ateliers van gekende Vlaamse meesters, zoals de ateliers Wil lem De Kempeneer en zoon, Jan van Tieghem, Pieter van Aalst jr. en Antoon Leyniers. De Poolse koningen hielden van de wandtapijtkunst. Zij bezaten tientallen van deze pronkstukken. De wandtapij ten uit de Wavelburcht beho ren zowel geschiedkunsig, kunsthistorisch als esthetisch tot de meest voldragen schep pingen van de Vlaamse renais sance kunst. Deze schittende wandbehangsels, waarvan vele met goud- en zilverdraad zijn doorweven vormen een geheel. De voorstellingen kunnen onderverdeeld worden in drie groepen. Een groep met figuren en scehes uit het boek Genesis en andere bijbelse voorstellin gen (de geschiedenis van Adam en Eva, de zondeval, de ark® Noach en de toren van Een verzameling landschap met dieren die de bezoeker» zicht geven van de flora] fauna van die tijd. De mals hebben zowel exotische dier als Europese en fantasti. dieren in beeld gebracht laatste groep bestaat uit s pijten die de benaming 'g ke-tapijten' kregen. Ze versierd met grotesken, aan de authentieke kunst c leend ornament dat bestaat] voorwerpen, dieren, plant] bloemen, godenfiguren gendarische wezens. Het museum van de sche hoofdstad leverde grote tapijten waarop het haal van Romulus en Remus| uitgebeeld. Ook het B museum in Gent stond deze expositie twee ki ken af die tesamen met de deren een duidelijk ov< geven van de zestiende ee Vlaamse tapijtkunst. Voor de liefhebbers belangrijk deel van 'J atuurlijk' is gewijd aan c d actie "Red de laats neushoorns'. Het Wereld Nr uur Fonds doet een laats' ddingspoging om de zwart leushoorn, waarvan er no exemplaren rondlope: j behouden. Stroperij hee bun aantal sterk doen terug [lopen. Van hun horens won i poeder gemaakt, dat vo! gens een oud bijgeloof poter tie-verhogend zou werkei let Steltman vraagt voort ndacht voor kipperasse: lie in Nederland zijn vei dwenen. Ze worden nu wet gevoerd via Nederlands ligranten in Amerika. 20.15 Der perfekte Morri oe zijn de vroegere nazi iters door de Westduits ititie behandeld? In de do nentaire 'Der perfekt must. Het komt met vaakw jiord proberen de maker: dat er een dergelijke expos Ralph Giordano en Jör wordt bijeengebracht Friedrich, een antwoord o De tentoonstelling loopt jeze vraag te vinden. Vol 'het centrum voor Kunst gens hen zjjn de nazi-rech Cultuur', de Sint Pietersa! ters opnieuw de dans onl tn Gent tot 14 februari. sprongen. In totaal werde °PeAr^lgs"r®n tijdens het Derde Rijk 32.01 van 10.00 -12.00 en 13.30 li doodvonissen uitgesprokei uur. (Maandag gesloten). Niemand van de verant woordelijke rechters is ooi veroordeeld. 23.35 Nach- gesplelt Nog te zien L'Escaut Terneuzen -Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beeldende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Bank Paribas Westdorpe. Stil levens van Leon de Buck. Open tijdens winkeluren. Zeeuws Museum Middelburg. 'Heiligen uit de modder'; in Zeeland gevonden pelgrimste kens uit de Middeleeuwen. Tot en met 26 februari. Open: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Pastels van galeriehouder Theo Steyaert. Tot en met ja nuari. Open tijdens winkel uren, maandag gesloten. Galerie Bellamy 19 Vlissingen. Schilderijen en tekeningen van Koen van Sparrentak in de reeks Zes Jonge Kunstenaars. Tot en met 20 januari. Open: disndag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Hotel-Restaurant 't Vlaamsche Duyn Groede. Aquarellen van Krijn Doolaard. Tot en met ja nuari. Geopend tijdens de ope ningstijden van het restaurant. Woensdag gesloten. Hotel De Schelde Cadzand. Werken van Johannes Kol- laard senior. Tot 15 januari. Iedere dag geopend. Galerie Bellemans Axel. Op stelling Kracht II, glas-in-lood, van Peter Clijsen. Tevens kin derillustraties van Philippine Heering. Open tijdens winkel uren. Amrobank Breskens. Aquarel len van Gerard van Grieken 'Omtren(d)t Breskens'. Tot 20 februari. Open tijdens kan tooruren. Art House Biervliet. Foto's van Peter Nicolai. Tot en met 7 fe bruari. Open van 9.00 tot 12.00 uur en zaterdag eveneens van 13.00 tot 16.00 uur. de WDF-serie 'Nachge lielt' is de film 'Das Hau iesselingen 15 in Meppel lolland' te zien. De filn etst een portret van Hen.' «winkel, die in Meppe t poppentheater Triange keert. Triangel is een va» Ie belangrijkste poppenthea irs ter wereld, door HenJ «winkel en zijn vrouv 25 jaar geleden opge 'uwd. De film roept eei |peciale sfeer op, onder iteund door die, welkt Wangel tijdens de voorstel mg schept De camera volg Boerwinkels ideeën vanaf di niet alleen schilders inspinl werktafel tot in het theater het is ook een boeiend onii vaar zij uiteindelijk gestalti werp om op lichtgevoelig mij rijgen, riaal vast te leggen. In House in Biervliet zijn mo« teel foto's te zien van Peter' colai uit Breskens. Werk van Peter Nicolai HET LANDSCHAP Zeeuwsch-Vlaanderen Deze noemt zich streek-tt graaf en heeft zich toegek ophet fotografisch vastleg? van dit landschap. Uiterst' speelt de aanwezigheid vai zee hierin een belangrijke Zijn foto's zijn zowel in zwar wit als kleur gemaakt. Den( heid van Zeeuwsch-Vlaara ren is met enkele fotografiï' trucs te manipuleren, zodat nog beter overkomt. Don" luchten en verre einders zomaar een greep uit het I rakter van het streekla» Het ten brandeianl Praat de kraan open Het werk van Peter 1® is tot en met 7 februari in- House te zien. Art House fel opend dagelijks van 12.00 uur en zaterdags even® van 13.00 tot 16.00 uur. GALERIE ESPRIT in presenteert voor de derde» de expositie „Zicht op land". Vrijdag 15 januari is ning. Henk Koch, de d: van de Zeeuwse Culturle» verzorgt de inleiding. Tot 22 februari zijn er" ken te bezichtigen van Zeeuwse Kunstenaars van Anraad, Wim Guido Eckhardt, W®. Houck, Ernest Joachim. Lucken, Wim de Maat van Nieuwenhuijzen, Robbe, Hans de Ruijter, nand Slock f Cees de Va" Jan Verschoore. Openingstijden woer tot en met zondag van 1»* 17.30 uur en op afspraak. ]'J»ntetnkti, me! wf H de rol te taai

de Stem | 1988 | | pagina 20