179.- (ORTING deze week ICOMMISSIE HEEFT TWIJFELS BU INKRIMPING ONDERHOUD RIOLEN Christelijke 'bieb' toch voor iedereen Axel toch spoor bijster .EGENHEID Baanlozenproject geeft Informatie vergaren op onderwijsmarkt vier nieuwe cursussen loorianen kiezen prins iiLa'jLiiMiuaiJiuig 1 DAIHATSU MAXI COSY DE LUXE öbstem POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 14 JANUAR11988 EDEMORGEN PAUL AXEL - De gemeente raad van Axel zal over enige tijd een lastig be sluit moeten nemen om ret onderhoudswerk van gemeentewerken nog verder af te slan- ten. 219.- afhaalprijs 40-JARIG JUBILEUM IN AXEL Revolutie Clinge Kloosterzande St.-Jansteen Hulst Ossenisse Inbraak Goes Auto in sloot Schade aan serre Winkeldiefstal Kortsluiting Laat vuurwerk Inbraak Kettingbotsing Autodiefstal \0veral verkrijgbaar! Mikro Gids, 'tgoedkoopste omroepblad van Nederland! T22 com te zoenen articulieren nkje, jubileum, receptie, Ie, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, dot, mag best eens in de pagina familieberichten, t en duur hoeft het niet te als kosten een tientje), fr kolom 2,00. Eén grote 2,55. Voor het plaatsen van iing met een formaat van 35 en wij 14,05 toeslag, op aanvraag. Bij niet- 1 wordt 4,00 adm.kosten worden niet geretourneerd, of geef uw tekst 2 dagen bij één van onze kantoren, aven stuurt u eveneens 2 tsing naar Postbus 3229, chriftelijke opgaven worden cepteerd indien naam en tijn, ook indien uw betaling ij behouden ons het recht 'er opgaaf van redenen te weigeren. r klachten bereiken over de ehoudt de uitgever zich het naam van de opdrachtgever end te geven. ilglngsnleuws 2 kolom op donderdag. llijk gefeliciteerd 30e verjaardag. Axel beperkt onderhoud Van onze verslaggever Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken, gisteravond in het stadhuis, stond de bespre king van een discussiestuk daarover centraal. Dat stuk is gemaakt door de chef van de afdeling openbare werken, C. van Gremberghe, en B en W wilden van de commis sie horen hoe zij denkt over de suggesties die hij daarin doet. Met name CDA-raadslid P. van den Bosse maakte zich zor gen. Hij wees op het vele schoonmaakwerk dat in de rioolputten (Axel heeft er 3800) nodig is. Bovendien zou halve ring van het onderhoud van één naar twee keer per jaar weieens duurder kunnen zijn. Als er wat fout gaat, bijvoor beeld als de put verstopt raakt, zijn de kosten volgens hem veel hoger. Ook P. Langendoen (PvdA) en J. de Putter (GPV) sloten zich daarbij aan. Ook wethou der H. de Mul was het met zijn CD A-partij genoot eens. In overleg met de mensen die het werk aan de riolen uitvoeren, moet maar een worden beke ken waar wel en waar niet veel onderhoudswerk nodig is. Te vens zal een nieuwe aan te ne men ambtenaar een vrachtwa genrijbewijs moeten hebben, zodat hij als putjesschepper dienst kan doen. Het discussiestuk is een was lijst met ideeën om gemeente werken te ontlasten. De nood zaak daartoe is een recht streeks gevolg van de perso neelsinkrimpingen die Axel de laatste jaren heeft uigevoerd. Als er momenteel iemand ziek is of verlof neemt, blijft er on middellijk werk liggen. Enkele van de punten die in het stuk worden genoemd zijn: onge- diertebestrijding vervangen door gratis beschikbaar stellen van vergif, alleen nog het aller noodzakelijkste onderhoud ple gen aan het groen en minder regelmatig zwerfvuil oprui men. Desondanks zei De Mul niet bang te zijn 'dat Axel een vuile stad wordt'. Een idee dat ook wat stof deed opwaaien was het af schaffen van assistentie bij volksfeestn als Koninginnedag en het zich beperken tot het al lernoodzakelijkste werk op Ko ninginnedag en de bevrijdings dagen in mei en september. Van den Bosse pleitte voor handhaving van het werk op de bevrijdingsdagen. Onduidelijkheid was er over de afschaffing van het ophalen van de inboedel van mensen die door de woningbouwvere niging op straat zijn gezet. De commissie leden en ook De Mul wisten niet zeker wie er nu verantwoordelijk was voor die daad. De Mul gaat daarover spreken met de Regionale Womningbouwvereniging. Dat zal hij trouwens met meerdere verenigingen moeten doen, om te horen of zei bereid zijn zelf werk over te nemen van ge meentewerken. Van onze correspondente AXEL - Het project Mensen Zonder Werk van de ge meente Axel en Sas van jent organiseert in het voorjaar van 1988 een aan- ial nieuwe cursussen. Deze cursussen zijn bedoeld voor alle mensen zonder baan die ngeschreven staan bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De activiteiten vinden overdag plaats en zijn gratis. Deelne mers die voor een bepaalde cursus uit de andere gemeente moeten komen, kunnen een reiskostenvergoeding op basis van openbaar vervoer krijgen. Het gaat om de volgende lussen: de cursus autotech- iek in samenwerking met de bestaat uit tien lessen in elk drie uur en wordt ver zorgd door de heer Dieleman. Naast een theoretisch gedeelte zullen ook algemeen praktische oefeningen gedaan worden. De lessen duren van 9 uur tot 12 uur en worden gegeven in de gemeentelijke werkplaats aan de Nieuwendijk 17 te Axel, Aanvang cursus maandag 18 januari. De cursus hartreanimatie, in samenwerking met de Neder landse Hart Stichting, bestaat uit twee ochtenden en start eind februari. Half maart hoopt men met de cursus Ne derlands te starten, die bestaat uit tien lessen. Tenslotte de cursus computerkunde, waar van de bedoeling is een eerste kennismaking met de compu ter. De cursus richt zich op mensen die nog geen of weinig ervaring met de computer heb ben. ran onze corespondent iOOSTERZANDE - De carnavalsstichting De Klooria- len houdt vrijdag het Prinsenbal. Dan pas zal een einde ;omen aan de geruchten en speculaties, die de laatste eken de ronde doen. ierlei gissingen worden ge- omtrent de indentiteit de nieuwe Kloorianen- irins. Voorzitter Wil Durinck ont kent dat de carnavalsstichting op haar gat ligt. „Het tegendeel io waar," zegt hij. „Er heeft in derdaad een aantal verschui- plaatsgevonden. Ver- chülende leden hebben binnen de vereniging een andere func- egen en er is een vijftal lieuwe leden bijgekomen, die vrijdagavond officieel geïn- talleerd wordea Behalve de ekendmaking van de prins om if minuten over elf, zullen er wee nieuwe leden voor de raad 'an elf, twee nieuwe champet- ors en een kersverse hofdame 'orden beëdigd." De carnavalsstichting houdt iet prinsenbal op zo'n laat tijd- tfp, omdat ze van mening is lat 11 november te vroeg is en e ver verwijderd van het car- laval. „De betrokkenheid," zo neent de stichting, „is dan nog niet groot. Nu zijn bouwploe- len volop bezig en zijn de meesten al met het naderende carnaval bezig." Op het prinsenbal zullen ook raden van elf uit andere plaat sen aanwezig zijn. 'Windkracht negen' zal met muziek voor de nódige carnavalssfeer zorgen en de showgirls van Kloortje brengen voor deze gelegenheid enkele ingestudeerde shows. De avond begint om 20.30 uur in de grote zaal van hotel Van Leuven. De directeur van de lbo-school De Weistede geeft belangstellende scholieren informatie. Van onze correspondent AXEL/TERNEUZEN/ HULST - De gezamenlijke scholen voor voortgezet on derwijs uit Axel, Terneuzen en Hulst presenteerden zich gisteravond op een onder wijsmarkt in mavo De Wei stede in Axel. Ouders en leerlingen uit groep 8 van de basisschool konden op de onderwijsmarkt informatie vergaren over de school keuze na de basisschool. Om een bewuste schoolkeuze te maken kregen de leerlingen uit groep 8 op de basisschool aller eerst het negentig pagina's dikke boekwerk 'Alle wegen leiden naar Rome' waarin dui delijk uitgelegd wordt welke richtingen er in het voortgezet onderwijs zijn. Naast het boekwerk konden de ouders zich samen met de leerlingen op de onderwijs markt nader informeren. Elf scholen hadden evenzoveel kramen bemand en deelden in formatiefolders uit. „Lag voor gaande jaren de nadruk vooral op het nieuwe vak informatica, nu is de belangstelling hiervoor duidelijk weggeëbd", aldus di recteur M.J. Huiberegtse van De Weistede. - FOTO WIM KOOIMAN In een ongedwongen sfeer werd de onderwijsmarkt ook dit jaar weer een succes. Af zonderlijke scholen houden wel ieder een open dag waarop de leerlingen nog nader kennis kunnen maken met de school van hun keuze. Woensdag 20 januari wordt de onderwijs markt van scholen uit Axel en Terneuzen gehouden in lts De Vaart in Terneuzen. (ADVERTENTIE) ion naar SIRE, p/a Stephen RN ZOETERMEER. Sluit een van f 1,- bij. Dan krijgt u I»1 te laat is' thuisgestuurd, m...,, 110 II officiële dealer GARAGE DU PONT gg» TtRNEUZENBJtf gss I Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 Woonplaats door dit blad in samenwerking Reclame. 94118 ZUIDWEST NIFDFRl AKin tantoren terneuzen, Hulst en Goes. ssen en telefoon nummers op paqina 2. Wingerden: 0-12.30/13.30-17.00 uur. 'Mactle Terneuzen; Rein van der n(edi,ie_chef). Romain vamme, Frank Deij, nny van Gremberghe, wna d Versstraten, Cor de sport) T°n Koomen inPn Jan Jans®n. ufEugène Verstraeten, uüeP Trommelen. Wrrertentle-exploltatle nspecteur zeeland: -Menu, privé tel. 01150- i-10 Door Joep Trommelen AXEL - De officiële datum waarop de Christelijke Openbare Bibliotheek in Axel, in oerhollandse spreektaal 'de bieb', haar veertigjarig jubileum viert, valt op 15 maart. Maar de viering van dit feit is afgelopen maandag al begonnen met een expo sitie van amateurteke naars en -schilders. De Axelse gemeenschap wacht een jaar vol feestelijke activiteiten. Activiteiten die het dienstverlenende karak ter van de bieb onderstrepen. „Want ook veertig jaar gele den was er sprake van een volksbibliotheek, zoals dat toen heette. Dat was zelfs al de bedoeling van de stich ters", blikt F. van Vliet, de voorzitter van het bestuur, terug. Die stichters waren een groep particulieren, onder steund door de protestants- christelijke kerk. Onder hen voor wat oudere Axelaars be kende namen als dokter Boor en dominee J. Couveé. Van Vliet: „In het begin kwam de boekenkeuze zeker uit de pro testantse hoek, maar het idee van in de breedte werken zat er ook toen al in". Anno 1988 bestaat het bestuur al lang niet meer uit louter christelij- ken. Het katholieke volksdeel heeft ook vertegenwoordi gers. Werken aan een biblio theek vlak na de oorlog viel zeker niet mee. De bieb moest het hebben van donateurs en giften. Dokter Boor heeft her haalde malen in de e'igen beurs getast om de zaak ver der te helpen. In 1948 bezat men 200 boeken; er was op dat moment nog precies zes gul den in kas. Subsidie kreeg de bieb toen nog niet. Naast het uitlenen van boe ken heeft de Axelse biblio theek zich altijd al veel bezig gehouden met andere leer zame activiteiten. Zoals lezin gen. Zeker in een tijd dat er nog geen televisie was, be stond daar veel belangstelling voor. Bekenden uit kerkelijke kringen, onder wie veel auteurs, kwamen hun visie op bepaalde zaken voor een be reidwillig publiek vertellen. „Vooral in de winter viel het niet mee om mensen naar het verre Zeeuwsch-Vlaanderen te halen. Dat is nu zelfs moei lijk", glimlacht Van Vliet, wijzend op de recente prob- elemen die het feestcomité had om Hubert Lampo naar Axel te halen om het jubi- leumj aar te openen. Primitief waren de eerste jaren. De bieb werkte alleen met vrijwilligers. Pas in 1952 kwam de eerste beroeps kracht. Die slokte meteen het grootste deel van de centen op. In die eerste jaren was het huis van de familie Den Ha mer in de Julianastraat de plaats waar leesgierige Axe laars hun leeswoede konden bevredigen. In 1950 verhuisden de boeken naar de Walstraat en in 1963 betrok de bibliotheek het hui dige pand in de Stations straat. In 1976 volgde er een grondige verbouwing die uit mondde in he huidige uiter lijk. Maar niet alleen uiterlijk veranderde er veel. De jaren vijftig waren de jaren van de krappe portemonnee. Het was in die dagen moeilijk van de gemeente subsidie te krijgen. Dat kon namelijk alleen als Rijk en provincie ook over de brug kwamen. Als een van die partijen het liet afweten, kwam er helemaal geen geld. In de jubilerende bibliotheek is werk te zien van amateurkunstenaars. En binnen de gemeenteraad waren de mensingen over de wenselijkheid van een biblio theek ook nog eens verdeeld. Na vele pogingen kon de bi bliotheek in 1959 eindelijk op gelucht ademhalen. Na enig wapengekletter sprak de raad eindelijk zijn erkenning uit. „Het idee van de biblio theek was in die tijd heel an ders dan nu. Als je een boek wilt hebben, koop je het maar, was bij velen de ge dachte. In de gemeenschap zou daar geen echte noodzaak voor bestaan", zegt Van Vliet. „De relatie met de gemeen teraad was uiterst moeilijk", vervolgt hij. „Dat is nu geluk kig veel beter. Het punt waar indertijd de discussie om draaide was de vraag: is de openbare bibliotheek een ba sisvoorziening in een ge meenschap? In deze maat schappij kun je informatie voorziening niet missen. Het verdient een plaats in het welzijnswerk". Uiteraard betekent een veer tigjarig bestaan een enorme evolutie. Het aantal titels groeide van 200 naar 35.000. Via een computer is men aan gesloten op alle elektronische 'kaartenbakken' van de Zeeuwse bibliotheken. De jeugd van tegenwoordig, vol gens Van Vliet behendig in het omgaan met de computer, kan op die manier zoeken uit een veel groter aantal boeken. Bovendien beschikt de ves tiging in Axel over een cata logus met een overzicht van de artikelen in 500 verschil lende tijdschriften; handig voor scholieren die een werk stuk moeten maken. Ook de bibliotheek van de provincie is voor Axel via de computer bereikbaar. De revolutie die het apparaat overal teweeg brengt, valt zeker in het bi bliotheekwezen op. De Christelijke Openbare Bibliotheek weet zich ook aan te passen aan de specifieke kenmerken van een stad als Axel. De ouderen vormen een aanzienlijk deel van de ge meenschap. Daarom bestaat er voor de kern Koewacht bij voorbeeld de 'boek-aan-huis' dienst. „Een mevrouw heeft daar letterlijk een stapel boe ken onder haar bed staan die op zondag worden verspreid. Dit jaar willen we ook in Axel zelf beginnen met die dienst. En bovendien hebben we al een uitleenpost in De Vurs- sche". - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Contact met de scholen is ook heel belangrijk. Daar moeten immers de lezertjes voor de boeken gewonnen worden. Axel vergrijst wel, maar de jeugd tot dertien jaar vormt toch nog een grote groep, is de mening van Van Vliet. En het valt best mee om die jongeren aan het lezen te krijgen. De oudere jeugd is veel moeilij ker te benaderen. Een ander verschijnsel dat terrein wint is de leesclub. In Axel zijn zes tot acht groepen actief die samen boeken lezen en bespreken. De bieb stimu leert dat en helpt mee het be nodigde aantal boeken op te sporen. Want in Axel zelf zijn van ieder boek hoogstens een paar exemplaren aanwezig. De clubs tellen zes tot tien mensen. „Het is opvallend dat er bijna alleen vrouwen lid zijn van de clubs. Waar blij ven de mannen?", zegt Van Vliet. Het is de bedoeling dat er over enige tijd een boekje uit komt waarin de historie van de bibliotheek beschreven staat. Van Vliet en zijn mede werkers zijn volop bezig oude foto's, archiefstukken en no tulen van vergaderingen te vinden. De uitgave van het werkje is een van de activi teiten die het feestcomité heeft opgezet. DANSAVOND - Zaterdag houdt de dansclub Flamingo in het gemeenschapshuis Malpertuus voor de leden een dansavond. Erkende dansle- raren zijn dan aanwezig om aanwijzingen te geven. Het muzikale gedeelte wordt ver zorgd door dansschool Rose de Lein uit Brugge. Aanvang 21.00 uur. OUD PAPIER - Zaterdag ha len de leden van de voetbal vereniging Hontenisse oud papier op. Zij beginnen om 9.00 uur. ACTIE PATER SWINNE - Zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur zullen een aantal jeugd- elftallen en het dameselftal van de w Steen huis-aan- huis balpennen verkopen in het kader van de actie voor pater Swinne. Na deze actie is er voor de betrokkenen nog een ontspanningsbij eenkom- stin de kantine. OUD PAPIER - De voetbal vereniging HW'24 haalt za terdag oud papier op. Dit keer gebeurt dat in de wijken Moerschans, Nieuw-Hulst en de Vogelbuurt. De ophaal- ploeg vertrekt om 9.00 uur. GEMEENSCHAPSVIERING - In de kapel van de Blaauwe Hoeve wordt zondag 17 ja nuari een gemeenschaps dienst gehouden. Het them; van deze dienst is 'Luisteren en dan...'. De muziek word verzorgd door het jongeren koor. Aanvang 11.30 uur. KAARTING - Aan de kaar ting van kaartclub Ons Ver maak deden 69 kaarters mee Uitslag bieden: 1. Th. Rottier Kloosterzande, 2. H. var Dorsselaer, Kloosterzande, 3 mevr. Van Dorsselaer, Kloos- terzande.Uitslag jokeren: 1. E van Elzakker, Ossenisse, 2. M Bogaert-Warrens, Klooster zande, 3. R. Pinhashick, Osse nisse. GAAIBOLCLUB - Gaaibol- club De Dwarsliggers houd vrijdag een algemene leden vergadering in het Vereni gingsgebouw te Ossenisse Aanvang 19.30 uur. KAARTCLUB - Kaartclut Ons Vermaak start zaterdag 16 januari de clubcompetitie 1988. Het gaat om bieden zon der roem en jokeren. Aan vang 19.30 uur in het Vereni gingsgebouw. G AAIBOLLING - In het Ver enigingsgebouw wordt zon dag 17 januari een gaaibolling gehouden, waaraan iedereen kan meedoen. De bolling be gint om 14.30 uur en is geor ganiseerd door De Dwarslig gers. GOES - In de nacht van dins dag op woensdag werd inge broken in de basisschool Anne Frank aan de Evertsen- straat te Goes. Men was het gebouw binnengedrongen door het forceren van een klapraam. Vermist wordt een dure computer met toebeho ren. HULST - De automobilist D. R. uit Clinge raakte gister morgen ten gevolge van het gladde wegdek op de Woestij nestraat in een slip en vervol gens met zijn voertuig in de sloot. Het bleef bij materiele schade. TERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag voor on geveer duizend gulden schade toegebracht aan een serre van A. H. aan de Oudelandseweg te Terneuzen. Met een scherp voorwerp was op vijf plaat sen het plastic vernield. TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft gisteren de Belg D. van de V. uit Gent aangehouden, ver dacht van enkele gepleegde diefstallen van kleding in een drietal winkels in Terneuzen. De man heeft bekend. Na het opmaken van een proces ver baal en met in beslagname van de gestolen goederen werd hij weer op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN - Vermoedelijk door kortsluiting ontstond dinsdagavond brand in het kantoor van de vleesverwer- kingscentrale aan de Indus trieweg te Terneuzen. De brandweer van Terneuzen kon niet voorkomen dat de hele kantoorruimte in brand raakte. De schade was aan zienlijk. TERNEUZEN - De gemeen tepolitie heeft in de nacht var dinsdag op woensdag proces verbaal opgemaakt tegen de Terneuzenaar A. V. De mar had nog wat vuurwerk ovei en stak dit in de Iepenlaan ir zijn woonplats af. Geschrok ken omwonenden hoorder, omstreeks 02.00 uur een vijf tal harde knallen en waar schuwden de politie. Bij aan komst van de politie bleek V nog over een hoeveelheid vuurwerk te beschikken die prompt in beslag werd geno men. TERNEUZEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in de wo ning van S. S. aan de Ver lengde van Steenbergenlaan in Terneuzen. Vermist wordi een tasje met wat Belgisch en Nederlands geld, alsmede wal giropapieren. TERNEUZEN - Woensdag morgen botste de automobi list I. P. uit Terneuzen bij het sluizencomplex in zijn woon plaats op zijn remmende voorganger, M. W. uit Ter neuzen. Door de botsing schoot dit voertuig door en ramde de achterzijde van een personenauto, bestuurd door R. G. uit Terneuzen die op zijn weer beurt weer aan- knalde tegen een de perso nenauto van C. J. uit Terneu zen. Het voertuig van P. moest worden weggetakeld, de overige drie werden licht beschadigd. SLUIS - In de nacht van dinsdag op woensdag om on geveer 01.00 uur is getracht de auto van de heer V. uit Aar denburg te ontvreemden. De auto stond geparkeerd in de Jan van Dalestraat, waar V. op bezoek was. Door nog on bekende oorzaak is men slechts vijftig meter verder geraakt met de auto. Van onze verslaggever AXEL - Op het Axelse stadhuis is men er net op tijd achter gekomen dat de dinsdag met enige trots gepresenteerde nieuwe gemeenteplattegrond niet zo volmaakt is dan ge dacht. Bij bestudering bleek dat de zoekaanduidingen in het straat naamregister niet erg overeenkomen met de coördinatievakken op de kaart. De oorzaak was snel gevonden. Op de nieuwe platte grond zijn die vakken wat kleiner dan op de oude, waarop het straatnamenregister gebaseerd was. Gelukkig ging het alleen nog maar om een proefdruk en lag de kaart nog niet op de persen. Een en ander wordt nu aangepast. Daarom zal de nieuwe gemeenteplattegrond niet meer deze week huis-aan-huis in de bus worden geduwd, maar half volgende week. (ADVERTENTIE) 75* VfcOT

de Stem | 1988 | | pagina 13