istan eperkt linigen De Gaay Fortman naar beëdiging president Suriname eren :n Hulpverlener staat vaak machteloos bij sexueel geweld Lage olieprijs werkt lozing op zee in de hand WERKGELEGENHEID STUGT DIT JAAR MET 3.000 BANEN Palestijnse vrouwen op bezoek Akkerbouwers verdeeld over braakleggen grond SEStemcommentaar I )e^e|yd BINNENLAND Toch Heidegger symposium aan Universiteit Amsterdam (Het gelijk van Rome nE STEM BINNENLAND WOENSDAG 13 JANUAR11988 t5 JNGEN i den HAAG (ANP) - Ir. J.E.c. Spithoven, voor zitter van zowel het Produktschap voor Groenten I en Fruit als dat voor Siergewassen, verwacht dat de directe en indirecte werkgelegenheid in de l tuinbouw dit jaar met 2.000 tot 3.000 arbeidsplaat- j sen zal stijgen. MINDER GROTE MELKVEEBEDRIJVEN 'Overheid doet niets aan cao voor chauffeurs' Schadevergoeding voor gebruikers Dalcon-schildje NIEUWSOVERZICHT In- en uitvoer in '87 gedaald Citotoets tien procent meer deelnemers Twee maal zoveel alternatieve genezers Studenten belagen auto Deetman Honderden ambtenaren naar rechter Minister oneens met Reagan over tekort T28 te halen, is het ge- innen- en buitenland Derde Wereld-lan- 'smadelijke afgang' iet Afghaanse toneel. jzen erop dat dit wel it een aantasting van ichail Gorbatsjov die gezag nodig heeft om x>r hervormingen te tegenstanders binnen )r dit militair en poli- en laten bloeden. Bo ste miitaire posten in |.g jaar veel Afghani- die niets voelen voor ht van het roemrijke x de Sovjetunie geopo- eer laten als Afghani- s het begin van deze orden onderhouden - igegeven. De machts- e in Zuid-Azie zou dat Gorbatsjovs toe zien van Amerika en door de kwestie Af- jongste voorstellen lopen vast omdat de ondermeer de voor- Ik van het Rode Leger koppelt. dat steeds meer zonen [e 'socialistische broe- n gelooft, al lang niet dat in Afghanistan [en aangepakt, boeren igsten, bruggen wor lubliek protesteert te- an de troepen in Af- >ge verliezen aan men- n deze 'smerige oorlog onderhandelingen vol- of het optimisme in de d is geweest Er bestaat oord dat zegt 'dat een dan een goede oorlog', il Gorbatsjov toch voor lechte vrede. Hij heeft oaasd doen staan. or de politie aanbieden ansactie in plaats van rvolging) en het voor- verdachten langer in [itiecel te houden. Hij titer even goed andere voornemens van Kort- ltes kunnen noemen ter ■king van zijn uit- dat de positie van de :hte er in ieder geval de jaren niet sterker op den is. te denken bijvoorbeeld j invoering van de ano- getuige in het strafpro- edoeld om bij getuigen ;st voor represailles van it van de verdachte weg len, maar tegelijkertijd ■en aantasting van de n van de verdachte. Of inpakken van verdach- 5 weigeren hun naam te ;n door hen langer in ilitiecel te laten verblij- hen uiteindelijk anders naam (foto, lichaams- rken) te registreren. Of xn om het Openbaar Mi- ie de kans te geven zelf- xkte vormfouten, als ge vaarvan verdachten nu ijdelijk) op vrije voeten a, te herstellen. zijn allemaal op zich ckelijk kleine koers wij- ea Maar wie alle regelingen naast elk een rijtje zet, kan niet dan tot de conclusie dat aan rechten die een verdachte heeft, lig getornd wordt. orlopig echter groeit het xl processen dat woning- jurders de Amerikanen oen beangstigend snel. de Bundespost is in toe inde mate een procespar- "elefoonrekeningen moe- n Duitse marken worden ild. Juist in tijden van el- zien de militairen bij in- intinentale gesprekken hun tranen de teller niet i even duidelijk. Nutsbe- ren dreigen met afsluiting gas, water of elektriciteit och al vaak krakkemik- oude auto's van Ameri- ise militairen (voor hen t geen TÜV-plicht) krij- steeds minder onderhoud roimen daardoor langza- hand een concreet gevaar e wegen. in meevaller zijn de len- htige tempera txxren. Want oliestokers zien de bodem hun tank, terwijl ze geen hebben voor een nieuwe Taad. PEN HAAG (ANP) - Oud minister W.F. de Gaay Fortman gaat later deze maand naar Paramaribo voor de beëdiging van de nieuwe Surinaamse presi dent. Het nieuwe staatshoofd van Suriname wordt de landbou weconoom ir. Ramsewak Shankar. Vorige week nodigde Suriname Nederland uit om aanwezig te zijn bij diens beë diging op 25 januari. De Gaay Fortman zal de speciaal voor deze gelegenheid samenge stelde delegatie leiden. Het stu ren van de ook in Suriname ge respecteerde ex-bewindsman toont aan dat Nederland groot belang hecht aan verbetering van de betrekkingen tussen Den Haag en Paramaribo. De Gaay Fortman was als minis ter van Koninkrijkszaken in het kabinet Den Uyl (1973-1977) nauw betrokken bij het onaf hankelijk worden van Suri name in 1975. Van den Broek zelf wil nog niet naar Paramaribo. Hij is bereid naar Suriname te gaan om te praten over normalisatie van de betrekkingen en her vatting van de ontwikkelings hulp na de vorming van een nieuwe regering en de presen tatie van een regeerprogram ma. De bewindsman onder streepte daarbij dat de uitnodi ging voor een bezoek van Suri name moet komen. Van den Broek kijkt met zorg naar de 'ernstig ver stoorde relatie' tussen de bos negergemeenschap en het be wind in Paramaribo. Om een verzoening dichterbij te bren gen riep hij beide partijen op tot een wapenstilstand en toonde Nederland zich bereid te bemiddelen txxssen de groep- Brunswijk en de regering in Paramaribo. Hoewel Van den Broek nog geen verzoeken tot bemidde ling ontving, zijn de informele reacties op het Nederlandse aanbod niet negatief. In krin gen van het Front voor Demo cratie en Ontwikkeling werd vorige week de verwachting uitgesproken dat de nieuwe lei ders het aanbod 'welwillend' zullen ontvangen. De vertegen woordiger van het Jungle Commando in Nederland, dr. Eddy Jozefzoon, liet ook weten dat de groep-Bruxxswijk 'niet onwelwillend' staat tegenover Nederlandse bemiddeling. Het Surinaamse parlement, de nationale assemblee, heeft dinsdag de 50-jarige landbou weconoom Ramsewak Shankar eensgezind gekozen tot de nieuwe president van Surina me. Henck Ai-ron, leider van de Nationale Party Suriname, werd gekozen tot vice-presi dent. Alle aanwezige parle mentsleden stemden voor Shankar en Arron, Er waren geen andere kandidaten. Opvallend was de afwezig heid van legerleider Bouterse bij de speciale assembleeverga dering. De demissionaire rege ring, diplomatieke vertegen woordigers en enkele leden vim het militaire gezag waren pre sent, maar Bouterse ontbrak. Meer werk in tuinbouw Dat is het gevolg van de goede gang van zaken in de tuin bouw in 1987, die de ongeveer 25.000 ondernemers in deze 1 sector stimuleert te investeren en te moderniseren. Spit- I hoven heeft dit dinsdag gezegd tijdens zijn nieuwjaars- 1 rede voor beide schappen. I Met een totale produktwaarde van bijna tien miljard gulden j zorgde de tuinbouw voor dertig procent van de totale Neder landse agrarische produktie- waarde in 1987. De veilingom- zet van groenten en fruit en bloemen en planten bedroeg vorig jaar met bijna zeven mil- 1 gulden tien procent meer dan in '86. De uitvoerwaarde ïg met vier procent tot elf miljard gulden. Dit beeld steekt volgens Spithoven gun stig af bij de ontwikkeling van de export in het algemeen, die daalde met acht procent. De uitvoer is gelijkelijk ver deeld over siergewassen (5.477 miljoen gulden) en groenten fruit (5.560 miljoen gulden). In het eerste geval een stijging in vergelijking met '86 van vijf procent, in het laatste van twee procent. De uitvoer van snij bloemen steeg met zes procent tot 2.812 miljoen gulden, die van potplanten en jonge plan ten met elf procent tot 1.280 miljoen gulden. Die van boom kwekerij produkten met twee procent tot 430 miljoen gulden. Alleen de uitvoer van bloem bollen daalde met een procent tot 955 nniljoen gulden. De uitvoer van verse groen ten steeg met zes procent in vergelijking met 1986 tot 3.045 miljoen gxxlden. Die van ver werkte groenten en vers fruit daalde met achtereenvolgens vier en vijf procent tot 730 en 745 miljoen gulden. Daarente gen steeg die van verwerkt fruit en kruiden en noten met achtereenvolgens vier procent tot 745 miljoen gxxlden en drie procent tot 295 nüljoen gulden. UTRECHT (ANP) - Hulp- verleners die te maken krij - met slachtoffers van I seksueel geweld voelen zich jvaak machteloos. Dat is I vooral zo bij incest. I Hoewel veel instellingen zich I tegelijkertijd met een bepaalde I zaak bezighouden, gaat de in- I eest soms door omdat iedereen I afwacht tot een ander iets doet. I Dat staat in het rapport 'Hulp- J verleners over seksueel ge- I weld: moet ik er dan direct 1 naar wagen', dat op een bij- I eenkomst in Utrecht is gepre- I senteerd. In haar rapport signaleert drs G. Boland dat de hulpverle- i ner bij slachtoffers van seksu- DE Palestijnse Salwa Abu Khadra (l) en Jamila Say- dam, dezer dagen op bezoek in Nederland, staan hier voor het kantoor van de PvdA in Amsterdam. De vrouwen voeren in ons land gesprekken met ver schillende politieke partijen. Hun bezoek maakt deel uit van een PLO—campagne om politieke steun te krijgen voor een vredesconferentie over de Palestijnse kwestie. foto anp AMSTERDAM (ANP) - Het vorige week vrijdag in op spraak geraakte en uitge stelde symposium aan de Universiteit van Amster dam over de Duitse filosoof Heidegger gaat (waar in maart) toch eel geweld vaak met de handen in het haar zit. Er zijn proble men met het signaleren van de ervaring, het ter sprake bren gen van het onderwerp, de eigen verantwoordelijkheid en de behandeling. Hulpverleners signaleren in veel gevallen niet dat seksueel geweld een rol speelt bij de problematiek van een cliënte, stelt Boland. Het duurt dan ook lang voordat het seksuele ge weld in de gesprekken naar bo ven komt. Boland pleit voor het vergro ten van de deskundigheid van alle hulpverleners in de vorm van onder meer trainingen en cursussen. AMSTERDAM/UTRECHT (ANP) - De Nederlandse ak kerbouwers zijn verdeeld over het uit produktie nemen van grond (braakleggen) als middel om de overschotten in de Europese Gemeenschap te beperken. ARDINAAL SIMONIS heeft tegenover paus Johannes Paulus II lezegd wat iedereen in Nederland alllang wist: binnen de Neder- ®ndse bisschoppenconferentie bestaan grote verschillen van mening. Uiteraard heeft de opperste leider van de katholieke kerk Ae mededeling van Simonis niet met enthousiasme begroet. Hij neett de bisschoppen gebrek aan eenheid verweten, waardoor |"aar z'jn idee de katholieke kerk in Nederland schade oploopt, waar opvallend is de voor Vaticaanse begrippen milde en begrij- i !!Jke toon die de paus in het gesprek met de bisschoppen heeft lenanteerd. De paus sprak zelfs over de vooruitgang die de afge- P®n jaren in de Nederlandse kerkprovincie is geboekt, ue woorden van de paus zouden tot de conclusie kunnen lei- rtf1k de lucht tussen Nederland en Rome is opgeklaard, dat Sa he,rekkin9en tussen katholiek Nederland en de Wereldkerk an het verbeteren zijn. De voorbeelden waarmee de paus de zo- ftezaak vooruit9an9 illustreert, geven echter een andere kijk op De paus vindt het bijvoorbeeld een hele positieve zaak dat wer bisdom weer over een 'seminarie oude stijl' beschikt. Ook ®r net benoemingenbeleid heeft hij zich lovend uitgelaten. Dit mï1 Rorne gedicteerde - benoemingenbeleid heeft er onder BfrcTeioe 9e'eid, dat een aantal kerkfunctionarissen van vooruit- I K rt Snit keihard aan de kant is gezet. Litna H' de paus baseert zijn mening over de vermeende voor- Lap de Nederlandse kerkprovincie heeft geboekt op het ■"geven dat consequenter dan voorheen wordt uitgevoerd, wat "ome wordt opgedragen. Dat juist dit beleid heeft geleid tot ronrrtuw aande verdeeldheid, daarvan rept de paus met geen o. We wisten het al langer: aan kritiek op eigen functioneren n=m0kln fome weinig of geen behoefte. De uitspraken van kerkt'Jn w'izen dat die blinde vlek nog steeds niet is wegge- UitnoLii aaa|yse van twintig jaar kerkprovincie is zeer eenzijdig Watwi- 'edereen krijgt de schuld, behalve de kerk zelf. lat Non kerk'e'ding in Rome wel geleerd schijnt te hebben, is öen H ders ei9enzir|hig zijn. Ze verzetten zich van nature winnow ar(°9anf'e van de macht, ze houden er niet van om iktiek r en 0Pgelegd te krijgen. Vandaar de wijziging van de menton n a' te strenge vermaningen, maar eerder compil er nipt V°°r 90ed 9edrag. De inhoud van de boodschap is ech- ënkpnJ/eranderd' wat Rome doet is welgedaan. Voor anders enden wordt geen begrip opgebracht. Van iedere honderd akkerbou wers zijn er 44 voor en 45 tegen. Dit blijkt uit een rapport van de AMRO Bank dat is versche nen met het oog op de Land bouw RAI die van 16 tot 23 ja nuari wordt gehouden in Am sterdam. Concurrent Rabobank Ne derland heeft vooruitlopend op deze tentoonstelling de positie van de Nederlandse melkvee houderij onderzocht. Zij con cludeert dat de Nederlandse melkveehouderij er in vergelij king met die in andere EG-lid- staten economisch en technolo gisch goed voorstaat en zij ziet de toekomst van deze sector dan ook met vertrouwen tege moet. Ruim eenderde van de ak kerbouwers is negatief over de economische ontwikkeling van het eigen bedrijf, 41 procent van hen noemt die ontwikke ling matig en 21 procent goed. Bijna veertig procent van de bedrijven heeft problemen met de winstgevendheid. Een even groot percentage zegt dat de kostprijs te hoog ligt. Een kwart heeft te weinig middelen om te investeren. Mede gelet op de slechte prijsontwikkelingen dit jaar is bijna een derde van de akkerbouwers van plan een of meer nieuwe gewassen te gaan verbouwen. In de melkveehouderij, zo concludeert de Rabobank uit haar onderzoek, is de schaal vergroting tot stilstand geko men. Het aantal grote bedrij ven (zeventig koeien of meer) is met een kwart gedaald. De winstgevendheid van de melk veehouderij wordt onder an dere negatief beïnvloed door de produktiebeperking in de EG. schijnlijk door. Dat bleek dinsdagavond tij dens een vergadering van de Universiteitsraad. Het college van bestuur ver klaarde bij monde van rector S. Thoden van Velzen het sympo sium nooit te hebben verboden en de universiteitsraad is bo vendien unaniem voorstander van het symposium. Het symposium rond de in 1976 overleden Heidegger zou 7 januari plaatsvinden, maar kon niet doorgaan. Gastspreker dr. Victor Farias werd ziek en het bestuur van de universiteit zou volgens het universiteits blad Folia Civitatis hebben ge weigerd een universitaire ruimte beschikbaar te stellen. De Chileen Farias schreef vorig jaar een opzienbarend boek waaruit blijkt dat de veel geprezen, maar toch ook om streden Heidegger veel meer banden had met Hitler's natio- naal-socialisme dan werd aan genomen. Het symposium is vooral wetenschappelijk van aard.Thoden van Velzen ont kende dinsdagavond dat het college van bestuur van de uni versiteit het symposium wil verbieden. Er is de organisa tie wel gevraagd, zei hij, om het symposium in kleine kring te houden. Het CvB vroeg voorts om geringe publiciteit; het col lege wilde mensen niet kwetsen in een tijd, waarin toch weer veel wordt geschreven over an- ti-semitisme", aldus Thoden van Velzen. NOORD WIJKERHOUT (ANP) - Niet alleen de werkgevers doen niets aan verbetering van de arbeids omstandigheden in het wegvervoer, ook de over heid leunt achterover, aldus de Vervoersbond FNV. Acht jaar na de totstandko ming van de arbeidsomstan dighedenwet is die wet nog steeds niet van toepassing op voertuigen. Een competentiestrijd tussen de ministeries van Sociale Za ken en Verkeer en Waterstaat is hiervan de oorzaak. Die strijd wordt letterlijk over de ruggen van de chauffeurs uit gevochten, zo zei bestuurder R. Vreeman van de Vervoersbond FNV dinsdag in Noordwijker- hout op een congres over ar beidsomstandigheden. Verkeer en Waterstaat pro beert volgens Vreeman kramp achtig de wetgeving gericht op de arbeidsomstandigheden binnen de verkeerswetgeving te houden. De onderhandelin gen over een nieuwe cao voor de 70.000 vrachtwagenchauf feurs zitten momenteel in een impasse. Van onze verslaggever DEN HAAG - Voor de 300.000 vrouwen in de hele wereld die schade claimen door het gebruik van het voorbehoed-middel Dalcon schild heeft de Ameri kaanse fabrikant een be drag beschikbaar van 2,5 miljard dollar. In het voorstel aan de recht bank van Richmond (VS) geeft Robins aan de eiseressen in twee categorieën te willen ver delen. Voor de A-categorie is een korte, administratieve proce dure met een uitkering van mi nimaal 200 en maximaal 2000 dollar en beperkte eisen ten aanzien van de bewijslast: aannemelijk maken dat het Dalton schild is gebruikt. Voor de B-categorie is er een ingewikkelde gerechtelijke procedure. Dan gaat het om za ken waarin het gebruik van het Dalkon schild en de ernstige gezondheidsklachten die daar uit voortvloeiden onomstotelijk vaststaan. Volgens de Consumenten- bond, die de belangen van Ne derlandse Dalkonschildge- bruiksters behartigt, kunnen 250 Nederlandse claims worden gerekend tot de B-categorie en zo'n 1200 tot de A-categorie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De dalende olieprijs op de internationale markt werkt de ille gale lozing van afvalolie op zee in de hand. Voor het legaal opruimen moet een rederij ongeveer ƒ.1200,- per kubieke meter olie betalen. Voor die prijs komt een kleine tanker op zee langs en neemt de olievoor raad over, die vervolgens op een legale, schonere, wijze verwerkt wordt. Als de olieprijs sterk daalt is het daarom voor veel reders aantrekkelijk om de olie gewoon in zee te lozen, zo is in krin gen van Rijkswaterstaat vernomen. De boetes die in het verleden voor het il legaal lozen moesten worden betaald zijn relatief laag en weerhouden kwaadwillen den niet. In de meeste gevallen is de boete niet hoger dan ƒ.10.000,-. Die strafmaat wordt opgelegd aan de hand van de Wet op de Economische Delicten. Volgens woordvoerders van Justitie wordt een reder echter zelden vervolgd. Alleen als een kapitein op heterdaad be trapt wordt is er een goede kans op be rechting. Vaak wordt van vervolging af gezien omdat de kans op vrijspraak te groot is. Rijkswaterstaat registreerde vorig jaar 539 olievlekken, die naar schatting door 900.000 liter olie gevormd werden. In 1986 werden er nog 381 olievlekken gevonden. Rijkswaterstaat denkt inmiddels dat de lozer van de olie die het afgelopen week einde een verwoestende uitwerking had, gezocht moet worden bij ongeveer tien tankers. Dit is af te leiden uit het scheep vaartverkeer op het moment dat de olie vermoedelijk geloosd werd. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren extra maatregelen van de ministers Nijpels (Milieu) en Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) geëist. Volgens de kmerleden Lilipaly en De Visser moeten de beide ministers zorgen dat illegale lo zers sneller in de kraag gegrepen kxxnnen worden. Bovendien moeten de straffen verhoogd worden, zo vinden zij. Een patrouillevaartuig dat gistermor gen boven de Noordzee heeft rondgevlogen heeft geen nieuwe olievelden meer ont dekt. Ook de kust is verder redelijk schoon gebleven. Dat hebben Rijkswaterstaat en de Kustwacht meegedeeld. Bij de Brouwersdam is een aannemer in opdracht van Rijkswaterstaat bezig de olie van het strand te scheppen. Dat ge beurt met scheppen om zo min mogelijk zand mee te krijgen. Men gaat nu bekijken wat met de gevonden olie kan gebeuren. Hergebrxxik (recycling) wordt daarbij niet uitgesloten. De onderzoeken naar de dader(s) en de herkomst van de olie gaan onvermoeibaar door. -J 15 ZOU er in Amerika nog iets zijn waar nog niet mee geknoeid is? Nu blijken er weer presidentskandidaten te zijn die handte keningen hebben vervalst. Sign of the time zouden ze in Ame rika zeggen. In goed Nederlands heet dat teken aan de wand. Als die kandidaten nu al met allerlei feiten rommelen wat moet da* straks dan wel niet worden als ze het tot president gebracht hebben. Dan blijken niet alleen de handtekeningen, maar ook de presi dent zelf vals te zijn. In eigen land blijkt dat je eigenlijk maar beter niet je hand tekening onder een arbeidscontract bij Philips kunt zetten. Je bent daar je baan niet zeker. De ene reorganisatie volgt er op de andere. Eerst werkten ze bij Philips aan de compact disc. Nu werken ze aan een zo mogelijk nog compacter be drijf. Het CNV beschuldigt Philips zelfs van een a-sociaal beleid. Het concern zou beter opgeleiden prefereren boven minder ge schoolden. Het ongeluk is met de dommen. Wat de Philips Sport Vereniging betreft klopt de beschuldi ging zeker. Over de kwestie Michels wordt nu heel netjes ge zegd dat er geen akkoord over de contractduur bereikt kon worden, maar de clubleiding vond Rinus bij nader inzien natuurlijk gewoon te dom. Het zal je maar gu-beu-run. MERIJN DEN HAAG (ANP) - In de eerste elf maanden van vorig jaar is zowel de in- als de uitvoer van goederen in waarde gedaald ten opzichte van dezelfde periode van 1986. De invoer daalde met één procent tot 168 miljard gulden, de uitvoer met zes procent tot 171,4 miljard gulden. In november steeg de invoer echter in waarde met 11 procent en de uitvoer met 13 procent in vergelij king met dezelfde maand in 1986. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dinsdag heeft bekend gemaakt. Over de eerste elf maanden daalde vooral de invoer van thee en koffie (met 36 procent), van ijzer en staal (met ne gen procent) en van minerale brandstoffen (met acht procent). Waardestijgingen waren onder meer te zien bij de invoer van zuivelprodukten (met 47 procent). Aan de uitvoerkant daalde de uitvoer van minerale brandstoffen in de eerste elf maanden met 33 procent in waarde. De uitvoer van auto's steeg 12 procent). ARNHEM - Volgende maand zullen op dinsdagmorgen 23 en donderdagmorgen 25 februari 88.000 leerlingen deelnemen aan de eindtoets basisonderwijs van het Cito in Arnhem. Dat is bijna tien procent meer dan het vorig jaar. De leerlingen ko men van 4250 basisscholen. Dat is bijna twaalf procent meer dan het vorig jaar. Toen deden 3800 scholen mee aan de deze eindtoets van het centraal instituut voor toetsontwikkeling. UTRECHT (ANP) - Het aantal beoefenaars van alternatieve geneeswijzen is de laatste tien jaar ruimschoots verdubbeld. Het waren er op 1 januari 1986 ruim 4.100. Te zamen hadden ze meer dan een miljoen patiënten, anderhalf keer zoveel als tien jaar daarvoor. De in rekening gebrachte consultkosten ver dubbelden tot 567 miljoen gulden. Het totaal aantal consulten was bijna 12,5 miljoen.Dit blijkt uit een onderzoeksrapport over de alternatieve geneeswijzen in de jaren tachtig. Het is in opdracht van de commissie alternatieve geneeswijzen van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid uitgevoerd door H. Maassen van den Brink van de Universiteit van Amsterdam. Haar onderzoeksgegevens hebben alleen betrekking op de ge organiseerde beroepsbeoefenaren van zes alternatieve genees wijzen: acupunctuur, anthroposofie, homeopathie, manuele ge neeswijze, natuurgeneeswijze en paranormale geneeswijze. Woedende studenten belaagden gisteren de auto van minister Deetman (Onderwijs) die in Maastricht het 'Cen tre for European Studies' opende. De studenten zijn boos over het falende plan studiefinanciering. - foto anp ROERMOND - Honderden ambtenaren van het Kadaster in Nederland stappen naar de rechter om zekerheid te krijgen over hun salaris en functiewaardering. De ruim 2400 kadastermedewerkers hadden vóór 1 januari van dit jaar van het Ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) een brief moeten krijgen waarin hun positie exact staat omschreven. Omdat de reorganisatie van het Kadaster nog in volle gang is, is deze brief nog niet verstuurd. De ambtenaren vrezen nu dat ze niet in beroep kunnen gaan als ze te zijner tijd niet tevreden zijn over hun salaris en hun fxxnctie in de nieuwe opzet. Om die beroepsmogelijkheid toch open te houden, tekenen ze nu alvast beroep aan bij de ambtenarenrechter. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek is het zeer nadrukkelijk niet eens met de opvattingen die president Reagan maandagavond ten beste heeft gegeven over het tekort op de Amerikaanse handelsbalans. Voor een gehoor in Cleveland suggereerde het Amerikaanse staatshoofd dat dit tekort een ontwikkeling naar een nieuwe wereldeconomie met schijnbaar onbegrensde horizonten weerspiegelt. Europa, zo verklaarde de minister, heeft meermalen zeer grote bezorgdheid laten blijken over het uitblijven van voldoende Amerikaanse maatregelen om de economische, financiële en monetaire ontwikkelingen, waarmee de tekorten op de Amerikaanse begroting en handelsbalans alles te maken hebben, te keren. Maar vannacht heb ik uit de uitlatingen van de Amerikaanse president geleerd dat het goed is voor Amerika. Voor zo ver dat al het geval is, is dat dan een conclusie die de Amerikaanse regering maar voor zichzelf moet trekken. Eén ding is zeker, de conclusie die wij moeten trekken is dat het voor de rest van de wereld buitengewoon slecht is, en dat zij het vertrouwen in de internationale economie sterk kan ondermijnen", aldus Van den Broek.

de Stem | 1988 | | pagina 3