even UITBLAZEN Gorbatsjov 'muurvast' in dilemma kwestie- Afghanistan Rechten (niet-)verdachte worden steeds verder beperkt Amerikaanse militairen in Europa moeten bezuinigen De Gaay WERKGEL Het gelijk van P Drie keer kussen TWIJFELS BIJ OPTIMISME IN PRAVDA OVER KOMENDE VREDESONDERHANDELINGEN VOORAL ADVOCATUUR FEL TEGEN VOORNEMEN EERDER FOUILLEREN ZAKKENDE DOLLARKOERS DOET WATER TOT DE LIPPEN STIJGEN Hulpverle vaak mac] bij sexueeJ EE Stem com DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 13 JANUAR11988 -DESTEM- DE STEM BINNENLA DEN HAAG (ANP) - Ir. zitter van zowel het Produfl en Fruit als dat voor Sierg' de directe en indirecte w tuinbouw dit jaar met 2.000 sen zal stijgen. OP EEN van de laat ste dagen van het oude jaar schreef een columnist - ik geloof dat het Van Lennep was - een lijstje wensen op voor het nieuwe jaar. Een van die wensen was dat het drie keer kussen zou wor den afgeschaft en daarna het twee keer kussen. Als waar schuwing voegde hij eraan toe dat in 'plat Frankrijk' tegen woordig al vier keer wordt ge kust. Wat hij precies bedoelde met 'plat Frankrijk' weet ik niet (misschien de zich de beau monde wanende glitter-society, waarvan je de Nederlandse va riant kunt aantreffen in tv-spel- letjes en roddelbladen) maar vier keer lijkt me inderdaad een salvo te veel. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die het net als die columnist wel eens wat rustiger aan zouden willen doen. Het kussen heeft een geweldige vlucht genomen en ik heb de indruk dat het nog steeds toe neemt. Tijdens de dagen van rond de jaarwisseling merk je nog het beste met hoeveel men sen je on kissing terms verkeert. Als ik ooit gelukkig ben dat ik niet als vrouw ter wereld ben gekomen, dan is het wel tijdens nieuwjaarsontvangsten. Vrou wen kussen ook elkaar en ze vinden het nog steeds goed dat wij hen wel, maar hun mannen niet kussen. Dat scheelt ons de helft. In Den Haag en omstreken wordt wel gekankerd op het drie keer kussen, een sociale ge woonte die ze daar als typisch Zuid-Nederlands beschouwen, hoewel ik het als geboren en ge togen Brabander altijd twee keer heb gedaan tot ik een jaar of tien, twaalf geleden merkte dat steeds meer mensen het drie keer gingen doen. Ik ben toen gewoon gevolgd. Intussen heb ik gemerkt dat de ge woonte verder opgerukt is naar het noorden, al heeft nog niet iedereen daar de vaardigheid te pakken. Pas geleden nog kwam zo'n derde kus van mij hoogst onhandig terecht op de neus vleugel van een Haagse dame die op mijn derde nadering niet verdacht was geweest. Het was in de RAI, midden in een van de expositiehallen en er ston den nogal wat mensen om ons heen. „O ja, drie keer hè?", redde ze de situatie, maar toen begon er iemand in het gezel schap weer te zeuren over die derde kus. Dat hij drie keer zo onhandig vond en zo. T5 WIMKOCK zenlijl dag te leggen die mij niet ge speeld lijkt, maar vrouwen ma ken zich soms zichtbaar zorgen over hun make up. Er zijn men sen die elkaar echt hartelijke kussen geven. Maar er zijn er ook die slechts de lippen in de lucht tuiten en tegelijk probe ren de mond van de tegenspeler te mijden. Als vrouwen elkaar kussen zie je dat zelfs veel. Net alsof ze onbewust een geheime collectieve afspraak nakomen. 'Als jij mijn make up spaart, ontzie ik ook de jouwe. Al die mannen brengen al schade ge noeg aan.' Zo iets. Ik heb een probleem met het kussen waarvan ik me pas onlangs bewust werd. Ik weet nooit aan welke kant ik moet beginnen. Gisteravond had ik het daarover met iemand met wie ik een pilsje dronk. „Ik be gin altijd links", zei hij gedici- deerd. „Jij leidt dus", consta teerde ik, „zo ongeveer als bij het dansen." Hij sprak het niet tegen. Ik heb die vanzelfspre kende autoriteit blijkbaar niet. Toen ik laatst twee vriendinnen vlak na elkaar kuste was ik me er opeens scherp van bewust dat ik bij de eerste links en bij de tweede rechts begonnen was; voorts dat het de tweede was geweest die, terwijl onze hoofden elkaar al naderen, mij een koersverandering had afge dwongen. Ik was verbaasd over de perfectie waarmee ik die koerswijziging had uitgevoerd zonder zelfs maar in de buurt van een bijna-botsing te ko men. Er is blijkbaar een soort automatische piloot die dat soort dingen in een fractie van een seconde voor je regelt. Dat ,is maar goed ook want vooral bij brildragers leidt een misver stand aangaande de wederzijds gewenste aanvaringskoers al gauw tot gekletter en verbogen brillen. Soms zelfs tot pijn. Intussen zitten we nog met de vraag hoe we aan die nog steeds omstreden derde kus ge komen zijn. Voorzover ik me kan herinneren deden we die derde voor, pak weg, 1974 nog niet. Hoe begint zoiets en hoe verspreidt het verschijnsel zich? Als ze boven de rivieren, waar steeds meer mensen nu ook drie keer zijn gaan kussen, zo lang hebben kunnen beweren dat de derde kus typisch zuide lijk was, dan is het niet onwaar schijnlijk dat wij hem ook uit het zuiden hebben ontvangen. Als dat waar is dan krijgt de waarschuwing van de eerder aangehaalde columnist, dat in 'plat Frankrijk' al vier keer wordt gekust, een hoogst ac tuele betekenis. Vier keer. Het begint zoet jesaan op een karwei te lijken. dat kussen moet je eigenlijk niet letten. Je doet het of je doet het niet. Doe je het dan behoor je dat met enige spontaniteit te doen. Er is m het sociaal verkeer bijna niets erger dan het uitwisselen van verveelde kussen met iemand aan wie je eigenlijk een hekel hebt en van wie je weet dat zij jou ook niet erg hoog heeft zit ten. Ik kan er echter ook niets aan doen dat het gekus soms mijn aandacht trekt en dat ik erop ga letten hoe de mensen elkaar kussen. Dan zie je ook dat lang niet iedereen het leuk vindt. Mannen plegen doorgaans nog wel enige gretigheid aan de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllHllllllllflÜi Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; f 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, f 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frank van Ooijen AAN DE vooravond van een zoveelste on derhandelingsronde die een eind moet maken aan de al ruim acht jaar durende oorlog in Afghanistan, zijn in de Sovjet- partijkrant 'Pravda' zeer optimistische berichten verschenen over een spoedig vredesakkoord en een snelle terugtrek king van de 110.000 Sovjet-soldaten. Toch laten de huidige politieke verhoudingen in zowel Afghanistan als in de Sovjetunie vol doende ruimte voor twijfel over het bereiken van zo'n overeenstemming over de Afghaanse kwestie. Moskou staat namelijk voor een pijnlijk di lemma en het ziet er niet naar uit dat partij leider Gorbatsjov daar snel uitkomt. De aan wezigheid van Sovjet-troepen stuit zowel in ternationaal als in de Sovjetunie zelf op groeiend verzet en het belemmert Moskou's politieke toenaderingspogingen tot de VS en China, maar anderzijds zal het vertrek van het Rode Leger onherroepelijk tot een spoe dige val van het het communstische bewind in de hoofdstad Kabul leidea En die prijs is zelfs Michail Gorbatsjov te hoog. Optimistische geluiden zijn er eerder bij de acht gespreksrondes in de afgelopen jaren ook te horen geweest - in Afghanistan wordt im mers een bloedige oorlog gevoerd waar alle partijen liefst zo snel mogelijk vanaf willen - maar nooit eerder zijn er in de Sovjet-pers zulke duidelijke toespelingen gemaakt op een volledige terugtrekking van het Rode Leger op zo'n korte termijn. Wanneer op 1 maart in Ge- nève een akkoord bereikt is, kan volgens Pravda zelfs op 1 mei al begonnen worden met de terugtrekking van de Sovjet-troepen (I). Dat de Russische partijleider Michail Gor batsjov met de oorlog in Afghanistan vreselijk in zijn maag zit, staat als een paal boven wa ter. En als men in het Kremlin rond Kerstmis 1979 had geweten in wat voor wespenest men zich met dit militair avontuur zou steken, hadden de Russische leiders zich wel twee maal bedacht Vaak wordt de vergelijking met Vietnam getrokken, waar de Amerikanen het vorige decennium hun tanden op hebben stuk gebeten. Er is al jarenlang sprake van een pat stelling en de verliezen aan Sovjet-zijde ne men alsmaar toe (12.000 gesneuvelde soldaten en een veelvoud aan gewonden). De strijd rond de stad Khost vlakbij de grens met Pakistan heeft de laatste twee maanden nog eens overduidelijk aangetoond Vijf miljoen Afghanen zijn gevlucht naar de buurlanden Pakistan en Iran. En honderdduizenden zijn gedood of ver minkt door het oorlogsgeweld. - fotoap hoe uitzichtloos de oorlog voor beide partijen is. Het islamitisch verzet - hopeloos verdeeld maar wel eensgezind in de gewapende strijd tegen de atheïstische grootmacht en haar haar bezettingstroepen - beheerst het grootste deel van het bergachtige Afghanistan buiten de steden. Een ideaal terrein voor een guerrilla oorlog. De Afghaanse regeringssoldaten kunnen met militaire Sovjet-steun slechts tijdelijk de verbindingswegen beheersen zodat de situatie van een voortdurend beleg van de stedelijke gebieden ontstaat. Meer dan belegeren en het de Sovjets vervelend maken, kunnen de Muja- hedien ook niet doen. Daartegenover kunnen de garnizoenen in de steden slechts vanuit de lucht of met zwaarbewaakte konvooien be voorraad worden. Kreeg het verzet tot voor kort de grootste klappen te verduren vanuit de lucht - waar Russische Migs en Antonov-helicopters heer en meester zijn - die situatie is nu in belang rijke mate veranderd omdat de Amerikanen aan het islamitisch verzet Stinger-luchtdoel- raketten hebben gegeven. Vliegtuigen en heli copters moeten nu op op grote hoogte hun do delijke projectielen op de Mujahedien afvuren om niet een al te gemakkelijk doelwit te vor men voor de Stingers. Een militaire overwinning zit er voor beide partijen in de Afghaanse oorlog niet in, daarom wordt er naarstig naar andere oplos singen gezocht. De Afghaanse regering heeft daartoe de eerste zetten gedaan begin vorig jaar. Maar de 'verzoeningspolitiek' die de Af ghaanse leider Najibullah sinds '87 heeft afge kondigd, is vruchteloos gebleken. Het eenzij dig staakt-het-vuren van het regeringsleger is slechts beantwoord met kogels en Stinger-ra- ketten. En het islamitisch verzet heeft duide lijk te kennen gegeven dat het vasthoudt aan de eis van een onvoorwaardelijk terugtrek king van de Sovjet-troepen voordat er over legd zal worden met Kabul. Of er dan überhaupt een vergelijk mogelijk is tussen fundamentalistische verzetsgroepen en het atheïstisch bewind van Najib mag sterk betwijfeld worden. Een continuering van de burgeroorlog - eventueel met hernieuwde wa penhulp voor het verzet van de VS en China - ligt na het vertrek van het Rode Leger in de lijn der verwachting en 'Kabul' beschikt over te weinig militaire kracht en motivatie onder de regeringssoldaten om zo'n oorlog zonder steun van Moskou te winnen. De keuze is slechts tussen 'Allah of Marx', een coalitie van communisten en islamitische fundamentalis ten behoort niet tot de mogelijkheden. Moskou riskeert met het vertrek van haar troepen de val van het 'marionettenbewind' van Najib en de totstandkoming van (nog) een islamitische staat aan de Sovjet-grenzea Geen aantrekkelijk perspectief voor de Sov jetunie dat een snelgroeiende moslim-minder heid van zestig miljoen burgers binnen haar grenzen kent. De vonken van het islamitisch verzet zouden immers makkelijk kunnen overslaan. Een andere reden waarom Gorbatsjov zich waarschijnlijk wel twee keer bedenkt alvo rens zijn soldaten terug te halen, is het ge zichtsverlies dat hij in binnen- en buitenland (met name socialistische Derde Wereld-lan den) zal lijden met zo'n 'smadelijke afgang' van het Rode Leger van het Afghaanse toneel Politieke waarnemers wijzen erop dat dit wel eens zou kunnen leiden tot een aantasting van .de machtspositie van Michail Gorbatsjov die alle politieke krediet en gezag nodig heeft om zijn grootse plannen voor hervormingen te kunnen uitvoeren. Zijn tegenstanders binnen de partij zouden hem voor dit militair en poli tiek verlies zwaar kunnen laten bloeden. Bo vendien zijn op de hoogste miitaire posten in de Sovjetunie sinds vorig jaar veel Afghani stan-veteranen benoemd, die niets voelen voor een 'vernederende aftocht van het roemrijke Rode Leger'. 'Last but not least' zou de Sovjetunie geopo-1 litiek gezien een flinke veer laten als Afghani stan - waarmee al sinds het begin van deze eeuw nauwe contacten worden onderhouden - eenvoudigweg wordt opgegevea De machts positie van de Sovjetunie in Zuid-Azie zou daardoor flink afkalven. Daar staat tegenover dat Gorbatsjovs toe naderingspolitiek ten aanzien van Amerika en China gehinderd wordt door de kwestie Af- ghanistan. Gorbatsjovs jongste voorstellen voor een top met China lopen vast omdat de Volksrepubliek daar ondermeer de voor waarde voor een vertrek van het Rode Leger uit Afghanistan aan vastkoppelt. En het Russische volk dat steeds meer zonen dood of verminkt uit de 'socialistische broe- derstaat' ziet terugkeren gelooft, al lang niet meer in de officiële lezing dat in Afghanistan 'slechts bandieten worden aangepakt, boeren worden geholpen met oogsten, bruggen wor den gebouwd etc. Het publiek protesteert te gen de aanwezigheid van de troepen in Af ghaanse oorlog en de hoge verliezen aan men senlevens en het wil van deze 'smerige oorlog af'. Het verloop van de onderhandelingen vol gende maand zal leren of het optimisme in de Pravda gerechtvaardigd is geweest Er bestaat een Russisch spreekwoord dat zegt 'dat een slechte vrede beter is dan een goede oorlog'. Misschien kiest Michail Gorbatsjov toch voor de oplossing van een slechte vrede. Hij heeft de wereld al eerder verbaasd doen staan. Door Ad Burger HET GEBEURT al bij voetbalstadions en op luchthavens: het fouilleren van personen zonder dat er van een strafbaar feit sprake is. Voetbalsuppor ters en vliegtuigpassagiers worden gecontroleerd om dat het risico te groot is dat ze anders explosieven of ander wapentuig binnen smokkelen. Als het aan minister Frits Korthals Altes (Justitie, WD) ligt, worden deze praktijken binnenkort in de Nederlandse straten gemeengoed. De be windsman bereidt een wijzi ging van de Politiewet voor, waarin de politie de mogelijk heid krijgt om ook diegenen te fouilleren die niet zijn aange houden (in de juridische zin van het woord) op verdenking van een strafbaar feit. Veilig heidsfouillering heet dat in justitieel jargoa Het fouilleren van mensen is nu alleen mogelijk als er sprake is van een strafbaar feit en de verdachte is aange houden (artikel 56 van het Wetboek van Strafvordering). De nieuwe bepaling van de politiewet schrijft voor dat fouillering nu ook mag als dat in het belang is van de fouille rende (de politie-agent), de gene die op de kleding wordt onderzocht (de al dan niet niet-verdachte) en derden (het publiek). Er moet tevens sprake zijn van een 'onmid dellijke noodzaak'. Het is ove rigens de politie-agent zelf die beoordeelt of de noodzaak in derdaad onmiddellijk is. Een onmiddellijke nood zaak kan zich bijvoorbeeld voordoen als de politie gecon fronteerd wordt met een per soon die bekend staat als vuurgevaarlijk en schiet graag. Hoewel tegen zo'n per soon geen verdenking hoeft te bestaan, kan het toch aanbe veling verdienen om uit voor zorg na te gaan of zo iemand wapens bij zich draagt. Meer echter lijkt de nieuwe wetsbe paling in het leven geroepen om het de politie makkelijker te maken bij grootscheepse demonstraties die het risico dragen dat ze kunnen uit monden in grootscheepse or deverstoringen. Te denken valt bijvoorbeeld aan de blok kade medio 1987 van de kern centrale in Borssele. Die liep destijds niet in de laatste plaats uit de hand omdat het harde deel van de demon stranten, toen het op geweld dadig treffen aankwamen, in eerste instantie beter bewa pend bleek dan de politie. De nieuwe wetsbepaling biedt daarnaast nog het bij komend voordeel dat ze een wettelijke basis legt onder de al bestaande praktijk van het fouilleren op luchthavens en bij voetbalstadions. De fouil leringen daar zijn gebaseerd De Vereniging Sociale Advocatuur vreest dat veüig- heidsfouïllering sterk intimiderend kan werken. - fotoanp op civielrechtelijke overwe gingen: iedereen die een sta dion wil bezoeken of in een vliegtuig wil stappen, neemt letterlijk op de koop toe dat hij of zij gefouilleerd wordt. Juristen zien het voorne men van Korthals Altes als een logisch gevolg van een ar rest van de Hoge Raad dat po litiemensen ter wille van hun eigen veiligheid mensen mo gen fouilleren. Ook de grote politieke partijen staan, in hun welhaast eensgezinde strijd tegen het kwaad van de kleine en grote criminaliteit, enthousiast tegenover het plan van Korthals Altes. Zo noemde in een reactie PvdA- Kamerlid Staffelen het „een absurde situatie" dat de poli tie nu pas mag fouilleren „als er ongelukken gebeurd zijn". Ook WD en CDA kunnen zich uitermate goed vinden in de plannen van de bewinds man. Wel vinden de partijen gedrieën dat er strikte regels ter voorkoming van politie- willekeur moeten komen. En daar zit hem nu net de kneep. De huidige regels bie den namelijk bepaald geen sluitende oplossing. De poli tie-agent bepaalt of er sprake is van onmiddellijke nood zaak en de rechter kan ach teraf uitspreken of die keuze al dan niet terecht was. In een groot aantal gevallen - daar waar veiligheidsfouillering niets oplevert - zal de rechter echter niet op de hoogte wor den gesteld, tenzij de betrok kene achteraf besluit een klacht in te dienen. Er zijn echter nog grotere bezwaren aan te voeren. Zo wijst de Vereniging Sociale Advocatuur Nederland (VSAN) erop dat veiligheids fouillering bij grootscheepse demonstraties 'sterk intimi derend' kan werken. De Coornhertliga, de vereniging voor strafrechthervorming, heeft ernstige bezwaren om dat de koppeling tussen fouil lering en verdacht-zijn is ver dwenen. De deken van de Ne derlandse Orde van Advoca ten, mr. Wackie Eysten, wijst erop dat de politie met de nieuwe bepaling steeds meer bevoegdheden krijgt „Grieze lig", noemde de deken het voorstel van Korthals Altes zelfs. Wackie Eysten gebruikte als argumenten voor zijn stel ling het lik-op-stuk-beleid (het door de politie aanbieden van transactie in plaats van strafvervolging) en het voor stel om verdachten langer in een politiecel te houden. Hij had echter even goed andere beleidsvoornemens van Kort hals Altes kunnen noemen ter versterking van zijn uit spraak dat de positie van de verdachte er in ieder geval de laatste jaren niet sterker op geworden is. Wat te denken bijvoorbeeld van de invoering van de ano nieme getuige in het strafpro ces. Bedoeld om bij getuigen de angst voor represailles van de kant van de verdachte weg te nemen, maar tegelijkertijd toch een aantasting van de rechten van de verdachte. Of het aanpakken van verdach ten die weigeren hun naam te noemen door hen langer in een politiecel te laten verblij ven en hen uiteindelijk anders dan bij naam (foto, lichaams kenmerken) te registreren. Of het plan om het Openbaar Mi nisterie de kans te geven zelf gemaakte vormfouten, als ge volg waarvan verdachten nu nog (tijdelijk) op vrije voeten komen, te herstellen. Het zijn allemaal op zich betrekkelijk kleine koerswij zigingen. Maar wie alle nieuwe regelingen naast elk aar op een rijtje zet, kan niet anders dan tot de conclusie komen dat aan rechten die ook een verdachte heeft, grondig getornd wordt. Door Rink Drost DRIE MARK en 42 pfennig kregen drie jaar geleden de 270.000 in Duitsland ge legerde Amerikaanse mili tairen voor elke dollar die ze omwisselden. Daar konden ze leuke extra dingen van doen: een Rijn reisje met het gehele gezin, lekker doorzakken op het ok toberfeest in München, inko pen doen in Frankfurt of Ro- thenburg ob der Tauber, sjiek uit eten gaan, in een dikke Mercedes rijden. Dat kan allemaal niet meer. Wanneer de Amerikanen al hun geld in Duitse marken hadden moeten uitgeven, zou den ze nu minder dan de helft verdienen van het bedrag van driejaar geleden. Zo verschrikkelijk ziet het voor de Amerikanen en hun gezinnen nog niet uit, want veel van hun uitgaven kun nen ze doen in exclusief voor hen geëxploiteerde bedrijven (PX-shops, waarbij PX staat voor Post Exchange). Daar kunnen de eerste levensbe hoeften en een aantal uitga ven die daar overheen gaan nog altijd met dollars worden betaald. Maar er blijven nog legio verplichte uitgaven over, die in keiharde 'Deutschmarks' uit de portemonnee moeten worden getrokken. Voor een gewone soldaat of onderoffi cier zit een nieuwe auto er niet in. Uit eten gaan met vrouw of vriendin in een Duits restaurant kan voorlo pig niet. Vooral de militairen die al enkele jaren in Duitsland wo nen kampen met grote finan ciële problemen. Wie niet in de eigen Amerikaanse woon wijken woont, moet een aan zienlijk deel van de hypo theek dan wel de huur in marken ophoesten. De ver plichtingen zijn vaak aange gaan op een moment dat de dollarkoers dubbel zo hoog was. Het Amerikaanse soldaten- blad Stars and Stripes, waar van de Europese uitgave in Darmstadt wordt vervaar digd, heeft het afgelopen jaar als hoofdschotel telkens het verloop van de dollarkoers gepresenteerd. Het vignet was een dollarteken, met de verti- kale streep als naar beneden wijzende pijl. Schrijnende verhalen verschenen erin. Zo als over de actie in Bitburg, waar de militairen werden opgeroepen vrijwillig af te zien van hun rundvleesrant soen. Dat moest dan ten goede komen van hun creperende gezinnen. Of zoals over jonge militairen die 'thuis in de Sta tes' pakweg twaalf afbetalin gen hebben lopen en nu ze in Duitsland zitten hun finan ciële verplichtingen niet meer kunnen nakomen, temeer daar ze in veel gevallen ook nog een flink voorschot op hun soldij hadden genomen. Geregeld wijst Stars en Stripes op de sociale diensten in de legerplaatsen, op de goedkoopste mogelijkheden leningen te sluiten, op kle- iings- en levensmiddelenin zamelingen. Tranen hebben le lezers geplengd bij het ver haal over de vlieger Keith Sheldon, die enkele weken /oor de kerst zijn vrouw en irie maanden oude zoon naar North-Carolina terug moest sturen omdat hij hen hier van zijn soldij niet meer kon on- ierhouden. De eerste kerst viering (voor Amerikanen een rij na heilig gebeuren) met zijn stamhouder heeft hij nu moeten missen. Boos maken veel Ameri kaanse militairen in Europa zich over de manier waarop de politiek in hun vaderland (niet) reageert op hun finan ciële ellende. De advertentie kolommen in Stars and Stri pes maken de nood onder de Amerikanen zo mogelijk nog schrijnender zichtbaar. Bijna nieuwe Mercedessen, BMW's ïn Audi's worden tegen spot prijsjes te koop aangeboden, evenals stereo-installaties, homecomputers en foto-uit rustingen. „Moet verkopen!"; staat er in veel gevallen bij. Sommigen hebben, toen de tuimeling van de dollarkoers zichtbaar werd, snel vier of vijf huurtermijnen vooruitbe taald. Anderen vertrouwen erop dat de Europeanen en Japanners binnenkort zullen inzien dat ze de dollar schan delijk onderwaarderen en dat de koersen snel weer zullen oplopen tot een mark of twee. De officieren in de verbin dingsbureaus houden het op een tussenoplossing. Ze zijn ervan overtuigd dat de noden van de overzeese militairen in Washington zijn gesignaleerd en dat extra toeslagen snel zullen Romen. Voorlopig echter groeit het aantal processen dat woning verhuurders de Amerikanen aandoen beangstigend snel Ook de Bundespost is in toe nemende mate een procespar tij. Telefoonrekeningen moe ten in Duitse marken worden betaald. Juist in tijden van el lende zien de militairen bij in tercontinentale gesprekken I door hun tranen de teller niet altijd even duidelijk. Nutsbe-1 drijven dreigen met afsluiting I van gas, water of elektriciteit De toch al vaak krakkemik kige oude auto's van Ameri-I kaanse militairen (voor hen I geldt geen TÜV-plicht) krij'l gen steeds minder onderhoud en vormen daardoor langza- merhand een concreet gevaat op de wegen. Een meevaller zijn de len-1 teachtige temperaturen. Wan' I veel oliestokers zien de bodem I van hun tank, terwijl ze geen I geld hebben voor een nieuwe voorraad. dEN HAAG (ANP) - Oud- minister W.F. de Gaay Fortman gaat later deze maand naar Paramaribo voor de beëdiging van de nieuwe Surinaamse presi dent. Het nieuwe staatshoofd van Suriname wordt de landbou weconoom ir. Ramsewak Shankar. Vorige week nodigde Suriname Nederland uit om aanwezig te zijn bij diens beë diging op 25 januari. De Gaay Fortman zal de speciaal voor Mee Dat is het gevolg van de goede f bouw in 1987, die de ongeveer 2 sector stimuleert te investeren hoven heeft dit dinsdag gezegc rede voor beide schappen. Met een totale produktwaarde pi van bijna tien miljard gulden bi zorgde de tuinbouw voor dertig tc procent van de totale Neder- v£ landse agrarische produktie- te waarde in 1987. De veilingom- rr zet van groenten en fruit en k bloemen en planten bedroeg pj| vorig jaar met bijna zeven mil jard gulden tien procent meer dan in '86. De uitvoerwaarde steeg met vier procent tot elf miljard gulden. Dit beeld steekt volgens Spithoven gun stig af bij de ontwikkeling van de export in het algemeen, die daalde met acht procent. De uitvoer is gelijkelijk ver deeld over siergewassen (5.477 miljoen gulden) en groenten fruit (5.560 miljoen gulden). In het eerste geval een stijging in vergelijking met '86 van vijf procent, in het laatste van twee UTRECHT (ANP) - Hulp verleners die te maken krij gen met slachtoffers van seksueel geweld voelen zich vaak machteloos. Dat is vooral zo bij incest. Hoewel veel instellingen zich tegelijkertijd met een bepaalde zaak bezighouden, gaat de in cest soms door omdat iedereen afwacht tot een ander iets doet. Dat staat in het rapport 'Hulp verleners over seksueel ge weld: moet ik er dan direct naar vragen', dat op een bij eenkomst in Utrecht is gepre senteerd. In haar rapport signaleert "s G. Boland dat de hulpverle ner bij slachtoffers van seksu- ■KARDINAAL SIMONIS heeft tegeno [,=®5f9cl wat iedereen in Nederland mo bisschoppenconferentie be, ening. Uiteraard heeft de opperste ho lI,e5)edeling van Simonis niet mi n®®? de bisschoppen gebrek aan naar zijn idee de katholieke kerk ir °Pva"er|d is de voor Vaticaans aehanti°0w de paus jn het 9esPr hrÜn e paus sPrak zelfs ove Pan jaren in de Nederlandse kerkpa riBne,W?°rden van de Paus zouden dn m® 'ucht tussen Nederlanc bL if [ekkin9en tussen katholiek aphptf verbeteren zijn. De voorbeel je 2a®" v°oruitgang illustreert, gevi Biw vind1 het bijvoorbeeld ovpr h fdorri wear over een 'semin; ■van, r, oemin9enbeleid heeft inriprüi t 9edicteerde - benoe WnIoe 9eleid' dat een aant3l ker knrt sI?lt keihard aan de kant is 'itaann'n1 paus baseert zijn men leaevprw? Nederlandse kerkprc Oor consequenter dan voc •en vprri"8 Wordt opgedragen. Dat ji voord wl9aa?de verdeeldheid, dae leoft rr, wisten het al langer: aan ie DaucfsL!" .Rome weinig of geen zerk? n bewijzen dat die blinde vle iitqevanLa?aLyse van twintig jaar k( Wat Ho ledereen krijgt de schulc a< Nederland 'n-9 R°me Wel eqen nf s ei9enz'nnig zijn. j IwinaenH u9antle van de macht. aktiek r °P9elegd te krijgen tenten al 'e s,ren9e veeman er nte? vo ?.0ed 9edrag. De inhot 'snkpnn derd: wat Rome doet sokenden wordt geen begrip opget

de Stem | 1988 | | pagina 2