Grote belangstelling voor Ledeltheater dit jaar reconstructie romeins castellum en wallen ardenburg monumentenstad Schoolvakanties Zeeland uniform stsssks?.- ^sss^jssssss^.^^ oma brengt Hello Dolly Sociale onrust in het land van Cadzand i B PPORT e straffen ders van inbraken Stichting Promotie Sluis moet komen met zomerprogramma Nieuwvliet maakt zich op voor Bonte Avonden PLAATSELIJK NIEUWS k NIEUWS flSTEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 13 JANUAR11988 iito beschadigd GEBOUW VOOR KOMENDE DRIE MAANDEN GEHEEL VOLGEBOEKT Iromfietser cht gewond Controle ARDENBURG - Het gemeentebestuur van kardenburg is van plan om de monumentale ijkdom van de gemeente op een doelmatigere aanier te exploiteren. ieevaller aanderenhal Herwaardering Stormvloedkering even dicht gaat Benden Raadslid Schoondijke Doodstraf Aardenburg Vlissingen Breskens BESTUUKSPERIKELEN SNEL OPLOSSEN Conflict WV's EERSTE LUSTRUMVIERING Kwartier Afscheid van Schlingemann maand later 720. mevrouw De M. te ontwjj, vfDIJKE - Op de Isabel, te IJzendijke raakte f, uurder van een personen. E. B. uit Kruiningen, „loedelijk door het glad^ gdek, gistermorgen in eet p. Hij belandde in een sloot kwam met de schrik vrij personenauto werd slecht» ht beschadigd. Van onze verslaggever OOSTBURG - De belang stelling van verenigingen in Oostburg om het Ledelthea ter te huren voor club- en andere activiteiten is sinds de heropening van het thea ter, vorig najaar, sterk toe genomen. Het gebouw is voor de eerstko- mende drie maanden vol ge boekt. „Een aardige meeval ler" aldus woordvoerder Jelle Koen van de beheerscommissie. Ook is de commissie er in ge slaagd om een goed theaterpro gramma voor het komende voorjaar- en zomerseizoen sa men te stellea Het programma wordt vrijdag 15 januari ge presenteerd tijdens een nieuw jaarsreceptie in de foyer van het Ledel. Volgens Koen is de belang stelling om het Ledeltheater te huren toegenomen nadat ein delijk 'goede afspraken ge maakt konden worden over de huurtarieven'. „De vorige uit bater vroeg dusdanige huur prijzen dat het voor vereni gingen niet meer aanterkkelijk was om de ruimte te huren. Die situatie hebben we kunnen herzien, vandaar dat clubs en verenigingen nu weer bij ons aankloppen," legt Koen uit. De verhuur van het Ledel theater gaat volgens de woord voerder niet ten koste van de exploitatie van het Oostburgse multifunctionele centrum 'Den Hoekzak'. „De huurders die wij trekken hebben in principe nooit eerder gekozen voor Den Hoekzak. Dat is uit onze con tacten gebleken. Overigens is het zo dat de contractuele af wikkeling van zaken gedaan wordt door R. Henry, die zowel de verhuur van het multifunc tionele centrum als van het Le deltheater regelt. Hierdoor hoeven er geen conflictueuze situaties te ontstaan," aldus Koen. De receptie van de beheers commissie wordt gehouden in de foyer en duurt vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. BURG - Dinsdagmor. In is de bromfietser R. v. G„ t Hoofdplaat licht gewonj ;raakt bij een verkeersonge. 1 op het Raadhuisplein tt stburg. Dit gebeurde toen bestelauto, bestuurd door P. C. uit IJzendijke, over de udzandsestraat kwam ge. den en geen voorrang ver. nde aan de bromfietser, lie brak hierbij een enkel. 3 STBURG - De groef /est-Zeeuwsch-Vlaanderen (an de rijkspolitie hieldgiste- en een verkeerscontrole in et kader van de actie '25 pro- nt minder verkeersslacht offers'. Op drie plaatsen in iluis, Draaibrug en Schoon- lijke werd tussen 14.00 en 7.00 uur gecontroleerd op het agen van autogordels. In otaal werden acht automobi- sten bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. Dit jaar nog zal er begonnen worden met reconstructie- werken aan de wallen. Daarnaast is het college druk doende met het maken van plannen voor de reconstructie van het Romeinse castellum aan de Burchtstraat. te houdt zaterdag een bingo- -avond is tevens de eerste reden waarom er een Nieuw en begint om 20.00 uur. itierechter in Middelburg een vrouw terecht, die al rs of helers betrokken m Zeeuwsch-Vlaanderen eind Voor dit project heeft het ge- neentebestuur inmiddels een ouwvergunning gekregen. De ioeling is dat de kleine ves- _.g uit de Romeinse tijd, die nomenteel geheel onder het naaiveld gelegen is, blijft lig- ;en waar ze ligt. Bovenop de «startten zal echter een replica fan de versterking gebouwd rorden, zodat belangstellenden i indruk kunnen krijgen van het bouwsel er in het begin de jaartelling heeft uitge- L jDe gemeenteraad heeft in middels een krediet beschik baar gesteld en we hopen dat we binnen afzienbare tijd kun nen beginnen met het karwei," aldus burgemeester E. Jong- De Aardenburgse burge meester stelde voorts dat de herziening van de lijst van mo- pumenten in Aardenburg door rijksdiensten, iets wat op itiatief van de gemeente ge- aurd is, een 'aardige meeval- ïr heeft opgeleverd'. Vanaf 192 zal Aardenburg namelijk pna 270.000 gulden aan subsi des kunnen krijgen voor het [opknappen van monumenten, foor de eerstkomende jaren Keft de gemeente slechts de beschikking over zo'n zestig mille jaarlijks aan rjjksgeldea Jongmans: „Het is natuurlijk niet zo, dat we door de her waardering opeens meer mo numenten bezittea Dat is niet zo. Alleen is tijdens de telling gebleken dat meer gebouwen thuis horen op de lijst dan eerst het geval was." De herziene monumenten lijst heeft ook consequenties voor het promotiebeleid van de gemeente. „De monumenten rijkdom is een van de sterke punten van Aardenburg en het is dan ook begrijpelijk dat we naar buiten toe meer sier zul len maken met ons historisch erfgoed," benadrukte Jong mans. Als alles naar wens verloopt met de reconstructieplannen, beschikt Aardenburg binnen kort dan ook over drie toeristi sche routes binnen de gemeen tegrenzen. Een monumenten route, een schansenroute en een wallenroute. Wat de laatste wandelroute betreft, die zal dit jaar nog enigszins moeten wor den aangepast. De gerecon strueerde delen van de wallen zullen namelijk in deze route moeten worden opgenomen. adwerkelijk meegedaan aan REGELING ONDERWIJSRAAD: e inbraak in een supermarkt Aardenburg, waar voor vele uizenden guldens aan drank, 'garetten en koffie werd buit- emaakt. n groot aantel bij een in- raak in de Vlaanderenhal ge- tolen cheques en girobetaai- arten belandde bij de 18-ja- 'ge Middelburger A. E., de 29- arige mevrouw F. W. en de 21- arige L. de Z., beiden uit Vlls- ringen. De cheques kwamen in Eebruari van het vorig jaar bo ven water toen ze bij verschil lende banken in Zeeland ter verzilvering werden aangebo- ien. E., die de cheques van een van de inbrekers had ontvan gen, verdeelde ze vervolgers (tegen vergoeding) onder zijn kennissen en werd daarom ook als hoofdschuldige aange merkt. Maar gezien zijn jeug dige leeftijd bleef hem 'an onze verslaggever flIDDELBURG - In Zee and gelden ook in het vol lende schooljaar weer uni- orme vakanties. De pro- nnciale onderwijsraad POR) heeft daartoe een 'oorstel gedaan dat binnen- tort wordt behandeld door IS en waarschijnlijk geen veranderingen meer onder gaat. ht een enquête van de raad is jebleken dat alleen de gemeen- en Middelburg en Hulst niet rillen meedoen aan een pro- cuge ïeeiuja Dieet nem r*- langdurige gevangenisstraf be- ale regeling. Het vakan- icscfiotyto 7a11 /iflavi /I,vvrnl- a-P spaard en kreeg hij (overige® bij verstek) zes weken opge legd, waarvan vier weken voorwaardelijk. De Z. proeftijd van twee jaar. 'eschema zou daar dus wat af -unnen wijken. De provinciale onderwijs rad begon ongeveer tien jaar veroordeeld tot vier weken, ««en met een uniform va- waarvan drie weken voor- «Mieschema op verzoek van waardelijk, en mevrouw «™ot aantel scholen. De conform de eis tot drie weken koeling was om te voorko- geheel voorwaardelijk met een "en dat ouders met verschil- or oeftiid van twee jaar. l vakantieperiodes te ma- ten krijgen als hun kinderen niet op dezelfde school zitten. Nu sinds enkele jaren een vakanties centraal 'ordt vastgesteld door de mi eter, vroeg de POR zich af of 'Zeeuwse onderwijs nog be ft® had aan een regeling, u enquête onder alle scholen daarop een ondubbelzin- 'g antwoord: van de drie- riderd reacties was negentig ■Went positief. Weliswaar schrijft de minis ter herfst-, kerst- en zomerva kantie voor, en liggen de christelijke feestdagen vast, maar er valt daarbuiten nog zoveel te regelen dat ook daarin uniformiteit valt aan te bevelen. Volgens de onderwijs raad verklaart dat de vele posi tieve reacties op de enquête. Een positieve bijkomstigheid is dat ouders, kinderen en scholen nu tijdig op de vakanties kun nen inspelen. Ook voor scholen en bedrijven die stages moeten regelen - wat meestal per ka lenderjaar gebeurt- komt de uniformiteit goed van pas. Dat geldt tenslotte ook voor het streekvervoer dat veel scholie ren vervoert. Het vakantieschema voor het volgende schooljaar (88/89) ziet er zo uit: Herfstvakantie, 17 tot en met 21 oktober; kerst vakantie, 24 december tot en met 6 januari 1989; crocusva- kantie, 6 februari tot en met 10 februari; paasvakantie, 24 tot en met 31 maart; pinksterva kantie, 15 en 16 mei; zomerva kantie, 3 juli tot en met 11 (ba sisonderwijs), respectievelijk 18 augustus. De eerste week van mei 1989 is een bijzondere. Koninginne dag, 31 april, valt op zondag, maar wordt gevierd op maan dag 1 mei. Aangezien in die zelfde week ook hemelvaart (4 mei) en bevrijdingsdag (5 mei) vallen, stelt de onderwijsraad de scholen voor om meteen maar die hele week vrijaf te geven. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Vanmid dag gaat de stormvloedke ring in de Oosterscheloe* monding heel even dicht Rijkswaterstaat wil het bed^ ningssysteem van de 62 stal» schuiven, waaraan in de a£g lopen maanden enkele w*j gingen zijn aangebracht om n systeem te optimaliseren, ten. j. Normaal gaat de kering het najaar vlak voor het beg van het stormseizoen dicht. Om half drie vanmidu™ wordt de kering via het new sluitsysteem gesloten. Dat naam^wordt^p kering °n', End» le<*en van de operettevereniging, onder leiding mlddeHijk weer geopend 20^ ?rigente Marie-Louise Ceulemans-de Cort, druk .^fOSStSA vier op vindt, Sri deze test nauwett^ iriWring ^tTn en TT^ 9 D£laatste stancfin deOosterschelde pn onze verslaggever no 7rv»^G De West-Zeeuws-Vlaamse operettevereni- toliv j brengt zaterdag 27 februari de musical Hello niZ°? Pinken. De première vindt plaats in het Oost- ^gse Ledeltheater. De slechte economische om standigheden waarin de landarbeiders in het midden van de vorige eeuw verkeer den, waren er debet aan dat rond 1845 bedelarij, landlope rij, diefstal, afpersing aan de orde van de dag waren. Landlopers en bedelaars stroopten de boerderijen af en dieven vergrepen zich aan het gewas dat op het veld stond. Oorzaken daarvan wa ren de aardappelziekte en de concurrentie van Belgische seizoenarbeiders, waardoor werkloosheid ontstond in een tijd dat er nog geen sociale voorzieningen waren. In 1843 werden drie keer in Retranchement en Zuidzande illegaal schoven op het veld gedorst en het graan meege nomen en was diefstal van landbouwproducten aan de orde van de dag. Om de felle kou te bestrijden werd 's winters hout van omheinin gen en paalhoofden van de zeewering geroofd om de ver kleumde botten enigszins te kunnen verwarmen. Landbouwers en instanties gingen over tot het instellen van burger- en nachtwach ten. Veel zoden zette dat niet aan de dijk en de nachtwach ten beantwoordden helemaal niet aan het doel, want het was een zooitje ongeregeld. In 1845 traden 'misdadigers' zelfs op in georganiseerde benden want het najaar van 1845 was een tijd van ellende, armoede en honger. De acties van de benden droegen ook een sociaal karakter en wa ren vooral gericht tegen boe ren. De verhouding tussen boeren en arbeiders was in die tijd in veel gevallen slecht. In Oostburg kwam het ge organiseerd optreden het eerst aan het daglicht, toen een bende van acht man in de nacht van 30 op 31 augustus een diefstal pleegde bij Mul- laert, gevolgd door een dief stal door twee personen bij Van de Plassche in de nacht van 21 op 22 september. In november echter werd de streek opgeschrikt door een reeks van afpersingen op ne gen verschillende hofsteden. Deze vonden alle in de nacht plaats door gewapende ben den arbeiders uit verschil lende plaatsen, hoofdzakelijk uit Oostburg en Retranche ment. De boeren, die tamelijk goed verschanst zaten in hun geblindeerde woningen, wer den veelal met moord en brandstichting bedreigd, wanneer zij de bende niet toelieten of wanneer ze wei gerden geld naar buiten te gooien. In sommige gevallen werd de eis kracht bijgezet door geweerschoten. Meestal zwichtten de boeren voor deze dreigementen en werd er geld naar buiten gegooid. In andere gevallen probeerde men de woning binnen te dringen, wat meestal niet lukte. Het ergste geval deed zich voor bij Izaak Nortier, land bouwer en gemeenteraadslid te Oostburg. Nortier stond bekend als een man die voor geen kleintje vervaard was en door zijn houding en zijn uitlatingen in de raadsverga deringen van Oostburg had hij de haat van de arbeiders opgewekt. 24 november hadden zich twee benden verenigd. Eén uit Retranchement, onder lei ding van Adriaan Zonne- nvylle en één uit Oostburg onder aanvoering van Jere- mias Lauret, samen 21 men sen, waaronder twee vrou wen. De boerderij van raads lid Nortier was het doelwit. Nortier kennende ver wachtte men niet dat hij zou zwichten voor bedreigingen, dus begon men meteen maar met een aanval op het woon huis. Om elf uur werd met een boomstam de deur gefor ceerd. Gemaskerde bendele den, met messen en geweren gewapend, sloegen het meu bilair in de woonkamer kort en klein. Linnengoed, kle ding, een horloge, dertig rijksdaalders en tien gouden tientjes werden meegenomen. Terwijl de huisgenoten werden bewaakt werd Nor tier mishandeld met een fles en een geweerkolf. Onder het mishandelen snauwden ben deleden hem toe: 'Dit zijn nu paardebonen' en 'Dat is nu gerstemeel', doelend op Nor- tiers uitlatingen in raadsver gaderingen, dat arbeiders dat maar moesten eten als er niets anders was. Na de kreet 'Laat de man leven' werd de mishandeling gestopt en daaraan dankte Nortier zijn leven. Na nog een geweer schot te hebben gelost ver trok de bende met de ver overde buit. Diezelfde avond had de der tien man sterke bende van Retranchement al een aanval uitgevoerd op de boerderij van J. A. Wijffels te Schoon dijke. Het waren overigens niet de eerste georganiseerde overvallen, er waren er al vijf aan voorafgegaan. De eerste in de nacht van 3 op 4 november bij Pieter Dossche te Waterlandkerkje. Met twaalf man waren ze naar diens boerderij getrokken, sjouwend met een wagendis sel. Met dijkhaken hadden ze de onderste pannen van het dak gelicht. Daarna rinkelde er glas. Dossche liet zijn knecht Désiré de Boevere een beurs met geld door het goot- gat naast de deur duwen. Toen dit niet lukte, wilde de bende de dissel gebruiken om de deur in te rammen. Twee van de bendeleden haalden bovendien hun pistolen te voorschijn en dreigden ermee te schieten. Toen gooide De Boevere de beurs vanuit zijn zolderraam. Met deze buit, voor elk een gulden of vijf, dropen ze af. De volgende nacht, van 4 op 5 november, was Abraham Salomé te Groede aan de beurt, waar zeven leden van een bende het huis binnen drongen. Salomé wist ,met zijn dienstmeid via het zol derraam in het donker te Na het uitspreken van vonnissen was het in de vorige eeuw de gewoonte via aanplakbiljetten de (lijfstraffen uitvoerig bekend te maken. Dit om aspirant-misdadigers te waarschuwen. - foto de stem con j. de boer Waterlandkerkje. Tegen de achttien mannen die hadden deelgenomen aan de roof overval op Izaak Nortier, werd de doodstraf uitgespro ken. Door de koning werd echter gratie verleend en de doodstraffen voor acht van hen omgezet in twintig jaar tuchthuis plus brandmerk en geseling. De tien anderen kregen tien jaar tuchthuis en een half uur schandpaal. Nu nog leeft de herinne ring aan de overval op de boerderij van Izaak Nortier voort. Deze overvallen had den overigens ook nog nare gevolgen voor een twaalfja rige jongen uit Retranche ment. Deze had in de namid dag van 8 december 1845 moedwillig een op het veld staande hoop gerst van de laatste oogst van Izaak Ris- seeuw, landbouwer en burge meester van Retranchement, in brand gestoken. Dat was gebeurd nadat zijn vader die morgen in verband met de nachtelijke overvallen was gearresteerd. De burgemees ter werd verantwoordelijk geacht voor die arrestatie. Ook op opzettelijke brand stichting stond destijds de doodstraf. Gezien zijn jeug dige leeftijd werd de jongen veroordeeld tot vijftien jaar opsluiting in een verbete ringsgesticht en betaling van kosten van het proces. Uit Retranchement emi greerden in latere jaren velen naar Amerika en ook naar Brazilië. De slechte economi sche toestand en hetgeen zich in de jaren veertig had afge speeld, waren daaraan niet vreemd. vluchten en ging hulp halen. Toen versterking verscheen was de bende reeds verdwe nen. Diezelfde avond bracht de bende van Retranchement ook nog een bezoek aan P. de Wolf te Cadzand. Op 8 no vember werd de boerderij van J. de Groote te Hoofd plaat bezocht en in de nacht van 21 op 22 november die van A. Claerbout te Groede. Tenslotte vonden ook nog af persingen plaats in groeps verband bij Johannes Nortier te Oostburg op 28 november en bij K. J. Wijffels te Heille op 6 december 1845. De schrik zat er bij de boeren goed in. Van hogerhand achtte men krachtdadige maatregelen noodzakelijk. Vanuit Vlissingen werd een bataljon infanterie naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen gezonden. Daarnaast begon de justitie met de opsporing van de daders en had daarbij succes. Op 28 april 1846 waren alle daders opgespoord, be halve die van de overval bij Claerbout te Groede. De ar restanten waren reeds voor geleid voor de officier van justitie bij het provinciaal gerechtshof te Middelburg. Midden oktober 1846 wer den de vonnissen uitgespro ken. Van de 46 personen te gen wie de gerechtelijke steppen waren ondernomen, waren er 27 afkomstig uit Oostburg. Onder hen twee vrouwen. Zestienkwamen uit Retranchement, onder wie eveneens twee vrouwen, twee uit Groede en één uit BOLLING - De eerste wed strijd voor het Zeeuws- Vlaamse bolkampioenschap zit erop. Daaraan namen 72 personen deel. Uitslag: 1. E. de Paepe-A. Blaauw-C. van Rie, 2. H. Rieteco- J. Blondeel-C. de Croock, 3. R. de Vriend-M. Wieme-P. Martens en A. Minnaert-W. Cornelis-M. Blaauw. De volgende wedstrijd wordt 6 februari gehouden op de banen vcan bolclub Molenzicht te IJzendijke. ANTIEKBEURS - Vrijdag wordt vanaf 16.00 uur in het vernieuwde Britannia-hotel een kunst- en antiekbeurs ge houden. Deze beurs geniet in ternationale bekendheid, vooral vanuit België en Duitsland. De kwaliteit van het aanwezige antiek is van goed gehalte. Er worden ook vrijblijvend taxaties verricht. De openingstijden zijn: vrij dag van 16.00 tot 21.00 uur, za terdag van 11.00 tot 18.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. BOLLING - Aan de Arjaon- bolbaan namen aan de nieuwjaarsbolling 18 perso nen deel. Uitslag: 1. H. Vermeuien-C. de Pauw-D. Taillie, 2. E. Pieters-W. Vergouwe-A. Suttin, 3. P. Ras-C. van de Broeke-A. de Zutter. Van onze verslaggever SLUIS - De stichting promotie Sluis moet voor het eind van februari het evenementenprogramma voor 1988 heb ben opgesteld. Gebeurt dit niet, dan zal het gemeentebe stuur van Sluis zich beraden over eventueel te nemen stap pen. Burgemeester M. Everaers van Sluis hoopt dat het stichtings bestuur tegen die tijd het pro gramma voor elkaar heeft ge kregen en de interne perikelen binnen het stichtingsbestuur zijn bijgelegd. Everaers ontkende niettemin dat het college het stichtings bestuur een ultimatum had op gelegd. Het is inmiddels ge noegzaam bekend dat we met deze zaak bezig zijn. Een een voudig rekensommetje leert ons dat, willen we in Sluis de bezoekers een goed programma aan evenementen aanbieden, de tijd echt dringt. Wil het stichtingsbestuur voor deze zo mer afspraken maken, dan zal dat toch moeten gebeuren." De burgemeester, die binnen het stichtingsbestuur genoemd wordt als een geschikte nieuwe voorzitter, wilde zich gisteren niet uitlaten over het feit of hij de voorzittersfunctie accepte ren zou. „Ik doe hierover geen uit spraken. Wat ik wel zeggen kan is dat Sluis niet voor niets 20.000 gulden aan subsidies uit getrokken heeft voor de stich ting Promotie. Daar moet na tuurlijk iets tegenover staan. Daar is iedereen, zowel ge meente, horeca, als midden stand mee gebaat," aldus Eve raers. Het gemeentebestuur zal een dezer dagen nog overleg voeren met het stichtingsbestuur over de gerezen problemen. Zoals bekend onstond er vorig jaar tussen vertegenwoordigers van horeca en middenstand binnen het bestuur een meningsver schil over het organiseren van bepaalde evenementen. Vanuit middenstandskringen rees er oppositie tegen het op touw zet ten van het jazzfestival, omdat dit de winkeliers weinig ople verde. Van de mensen die het festival bezochten had alleen de plaatselijke horeca profijt. Door dit conflict legden afgelo pen zomer de bestuursleden Van Daele en Vriends hun functie neer. Het overleg met het gemeen tebestuur moet uiteindelijk lei den tot een meer werkbare si tuatie. Deze maand gaat het gemeen tebestuur van Sluis ook rond de tafel zitten met vertegenwoor digers van de VW-afdelingen Sluis en Retranchement. Ge sproken zal worden over een samenwerkingsverband tussen beide afdelingen. Iets wat bur gemeester Everaers wenselijk acht Mocht dit overleg vruchten afwerpen, dan is samenwer king met de VW-Oostburg, met name in het hoogseizoen, niet uitgesloten. „Dit zou goed mogelijk zijn, maar in eerste instantie praten we alleen over een samenwerkingsverband van de twee Sluise VW-afde- lingen," aldus Everaers. Van onze verslaggever NIEUWVLIET - Een deel van de Nieuwvlietse bevol king is de laatste weken druk in de weer met de voorbereidingen voor de lustrumviering van de bonte avonden. Deze wor den dit jaar gehouden op 22 en 23 janauri in het dorps huis van Nieuwvliet. Net zoals in voorgaande jaren heeft het dorpscomité een pro gramma samengesteld met voor elk wat wils. De bonte avonden werden in 1983 voor het eerst gehouden. Het comité kon echter nooit be vroeden dat wat ooit begon als een aardigheidje zou uitgroeien tot een grootschalig dorpsfeest. De eerste feestavond destijds in de Stadsherberg trok een honderdtal belangstellenden. De ruimte bleek in de volgende jaren te klein te zijn om de be langstellenden te herbergen. „Veel mensen moesten we toen teleurstellen," aldus Greetje de Hullu, woordvoerster van het comité. Besloten werd om in het ver volg twee voorstellingen te or ganiseren, maar ook toen bleek de publieke belangstelling dus danig te zijn, dat het comité op zoek moest naar een grotere ruimte. In 1987 werd het pas gereno veerde dorpshuis gekozen als plaats van handeling. In dit ge bouw konden 200 mensen per voorstelling terecht. Ondanks de grotere zaal en de twee voorstellingen waren de kaar ten vorig jaar binnen amper een uur tijd uitverkocht. Dit weekeinde werden de kaar ten voor de zaterdagvoorstel ling in een kwartier tijd aan de man gebracht. Voor de vrijdag voorstelling zijn er nog enkele beschikbaar. De tachtig dorpsbewoners, die dit jaar op de bühne staan, brengen een uitgebreid pro gramma. Na de muzikale ope ning treedt de blaasgroep Nieuwvliet op, gevolgd door de kleuters van de Johan Willem Frisoschool. De Kinderclub Nieuwvliet brengt vervolgens het stuk 'Het Marktpleintje', waarna de tienergroep aan beurt komt. Na de pauze treedt de plaatselijke zanggroep op. Tot slot wordt het toneelstuk 'De Groepspraktijk' van Frans Akkersdijk op de planken ge bracht. De voorstelling begint op beide dagen om 19.00 uur. Van onze verslaggever RETRANCHEMENT - Mr. J. Schlingemann zou op 16 ja nuari worden uitgeluid als voorzitter van de Dorpsraad Retranchement. In verband met het overlijden van zijn echtgenote wordt de geplande receptie op die dag afgelast. Niettemin zal, op nadrukkelijk verzoek van de heer Schlinge mann, de afscheidsbijeenkomst alsnog plaatsvinden op zater dag 27 februari. Het bestuur van de Dorpsraad nodigt daarom alle belangstel lenden op die datum vanaf 16.00 uur uit in d'Ouwe Schöóle. Zoals bekend wordt de schei dende voorzitter, die indertijd aan de wieg stond van de dorpsraad, bij die gelegenheid benoemd tot ere-voorzitter.

de Stem | 1988 | | pagina 17