Staking en geweld in bezette gebieden VS in greep van winter ART KA BEREIDHEID GORBATSJOV OVER ONTMOETING MET DENG BUITENLAND komt. De Korte met handels delegatie in Indonesië Vrees voor bloedbad bij verkiezingen Filipijnen UIT ZELFS VORST EN SNEEUW IN UITERSTE ZUIDEN A63 OESTEM BUITENLAND DINSDAG 12 JANUAR11988 PEKING (AFP/REUTER) - De Chinese pers ieeft zich maandag van commentaar onthouden de verklaring van Sovjet-leider Gorbatsjov jat hij bereid is tot een topontmoeting met zijn Ihinese collega Deng Xiaoping. Tumult tijdens proces tegen tation Directe Controversieel boek Churchill NIEUWSOVERZICHT Iraans olietankschip gebombardeerd Sovjetpremier Ryzjkov bezoekt Zweden Verdachte aanslag W-Berlijn aangehouden John Wayne in Vlaanderen Terugtrekking uit Afghanistan al op 1 mei T21 hi na afwachtend over top Met inbegrip van het orgaan van de communistische iartij volstonden de Chinese dagbladen met het publice ert van de samenvatting die het persbureau Nieuw- jiina had gepubliceerd van Gorbatsjovs interview met it Chinese blad Liaowang (Perspectief). Het was het eerste vraaggesprek van de Chinese pers met een Sovjet- eider sinds de jaren zestig. wijl Peking er blijk van heeft gegeven dat zij de boot nog enigszins wil afhouden wat een volledige normalisering van de betrekkingen betreft", zo ver klaarde maandag een westerse diplomaat in de Chinese hoofd stad. Gorbatsjov heeft sinds 1986 tot tweemaal toe de mogelijk heid van een top geopperd, zon der dat dit idee echt weerklank vond in Peking. In november vorig jaar verklaarde Deng zich bereid rond de tafel te gaan zitten met Gorbatsjov, m Jet feit dat de Chinese pers onder enige reactie melding naakte van Gorbatsjov uitla- ingen duidt erop dat de Chi- iese leiding nog steeds aarzelt iver hoe het de ouvertures van loskou moet beantwoorden. De betrekkingen tussen de wee grootste communistische nogendheden maken een deb ate fase door sinds deze in 1982 aarzelend begin maakten iet hun pogingen de ideologi- che breuk van begin j aren zes- ig te lijmen. „Moskou lijkt nu s te willen versnellen ter- De brief van Gorbatsjov in de maar alleen op voorwaarde dat Moskou Vietnam onder druk zet om zijn troepen uit Kampu chea terug te trekken. Gorbats jov wil echter geen voorwaar den vooraf. Volgens de Sovjet leider, die de afgelopen jaren in relatie tot een top met Reagan bij voorbaat eiste dat deze re sultaat zou opleveren, zijn top ontmoetingen er om problemen Chinese pers. - fotoap op te lossen. In het interview met het blad Liaowang rept Gorbatsjov niet van enige voorwaarde vooraf of van de drie obstakels die in de ogen van Peking een volle dige normalisering van de re latie met Moskou in de weg staan. Zolang de Sovjetunie haar troepenmacht in Afghani stan handhaaft, Vietnam Kam puchea bezet houdt en de con centratie van Sovjet-militairen aan de grens met China niet wordt uitgedund, hoeft Moskou niet te denken aan een volledig herstel van de banden, zo luidt het Chinese standpunt. Een aankondiging van Moskou dat het een deel van zijn man schappen uit Afghanistan zou terugtrekken werd vorig jaar oktober door Peking nog als 'bedrog' van de hand gewezen. Toch valt er thans enige bewe ging te constateren ten aanzien van Afghanistan. Het persbu reau Nieuw-China schreef on langs dat 'alles erop wijst dat de Sovjetunie zich werkelijk wil terugtrekken uit dit land'. Maar ondanks de vooruit gang die wellicht op dit ene punt mogelijk is, laten de wes terse diplomaten in Peking zich voorzichtig uit over de kans op een top tussen Gorbatsjov en Deng. Zij achten het onwaar schijnlijk dat de Chinezen op dit moment zullen instemmen met een tapgesprek, het eerste in 29 jaar. Naar de mening van de diplomaten is de Vietnamese bezetting van Kampuchae het grootste struikelblok. Zij zien niet in hoe Peking, dat mili taire steun verleent aan de Kampucheaanse verzetsbewe ging van de Rode Khmers, hier water in de wijn zal kunnen doen. „Concreet gesproken, heeft Peking niets te verwachten van een top en daarom zal zij niet direct antwoorden op het ini tiatief. Bovendien is er China, ondanks de recente wrijvingen in de relatie met de VS, veel aan gelegen zijn positie van strikte neutraliteit ten over staan van de twee supermo- gendheden te handhaven", al dus een diplomaat. De laatste Sovjet-Chinese top werd gehouden in 1959, toen Nikita Chroesjtsjov naar China reisde voor besprekingen met Mao Zedong. Kort daarna, in het begin van de jaren zestig, bekoelde de relatie als gevolg van meningsverschillen over ideologische en buitenlandspo litieke kwesties. /ns verkochten de krotbe- rs dit huis aan midden- e-gezinnen en trokken ze naar hun oude buurt. Ge- n is dat het opknappen o-ottenwijken veel mi taat oplevert. Vooral als ewoners zelf initiatie' n en commissies vormen ganisatie is ook onont- jk voor een nieuw ge- het particulier bedrijfsle- Dit ziet in veelal centraal en wijken een goede mo eheid om geld te verdie- Krotbewoners worden en soms met gefingeerde limingsbevelen op de it gejaagd om plaats te :n voor flatgebouwen. Igens Escap is er meer nunicatie nodig tussen de ing en de sloppenwijken bestemmingsplannen. Er tok een forum moeten zijn' de armen hun grieven" iaar kunnen maken. Voor. p is een nieuwe wet op de! ipijnen een toonbeeld voor de regio. Daar mogen kort krotbewoners niet uimd worden zonder dat vervangende woonruimte ngeboden.-. MANILA (RTR) - De Fili- pijnse regering heeft de re gionale verkiezingen in tien van de 73 provincies in het land opgeschort tot een niet nader genoemde datum in februari. Het besluit werd genomen uit vrees voor nog meer bloedver gieten in de laatste week van de verkiezingescampagne, die al aan zeker 68 mensen het le ven heeft gekost. Maandag werd bekend dat opnieuw een verkiezingskandidaat dood is aangetroffen met schotwonden, messteken en onthoofd. Hij werd gevonden een dag nadat hij in een noordelijke provincie als vermist was opgegeven. De uitstelmaatregel, die zo- wel provincies in het verre zui den als in het uiterste noorden van het land treft, werd bekend gemaakt door militairen en verkiezingsfunctionarissen die trachten vrije verkiezingen te organiseren op 18 januari aan staande. De Filipijnen worden geteis terd door geweld van commu nistische opstandelingen en van privé-legertjes. Tot uitstel is besloten op verzoek van de plaatselijke kandidaten en mi litaire functionarissen, aldus een woordvoerder van de offi ciële Kiescommissie. De stafchef van het leger Fi del Ramos legde de schuld voor het meeste geweld bij het com munistische Nieuwe Volksle ger. Uitstel van de verkiezin gen in de tien provincies zal het volgens hem voor het nationale leger mogelijk maken zijn vre desinspanningen steeds in een bepaald gebied te concentreren. Het 156.000 man sterke leger heeft militairen ingezet bij 930 'onrustige verkiezingsplaatsen' in het hele land. Bij de verkiezingen zullen de provinciale gouverneurs en meer dan 15.000 ambtenaren in gemeenteraden worden geko zen. De verkiezingen zijn een verdere stap in president Cora- zon Aquino's programma het land terug te doen keren naar democratie, na twee decennia dictatuur onder de verdreven despoot Ferdinand Marcos. De laatste vergelijkbare verkie zingen werden gehouden in 1971. Verkiezingen op de Fili pijnen gaan vanouds gepaard met geweld. Bij de verkiezin gen van 1971 kwamen zeker 905 mensen om het leven. De korte, tezamen met zijn Indonesische gastheren. - fotoanp JAKARTA (AP) - Minister e Korte van Economische aken heeft maandag in In- mesië verklaard dat Ne erland Indonesië graag wil elpen bij de uitbreiding an de Indonesische export aar Europa. i Korte is met een handelsde- gatie van 30 zakenlieden voor en week in Indonesië. Hij wees erop dat Nederland iet de havenfaciliteiten van otterdam en de bestaande er- aring in marketing en distri- otie bijzonder gunstig ligt als «gang tot Europa. De Indone- "lie minister van Industrie tarto hield een groep Indo- sische zakenlieden later voor jat zij meer moeten proberen "men te werken met Neder- nders bij de uitbreiding van s export. IARUS (UPI/AFP/RTR) - •kider extreme veiligheids maatregelen is maandag op e He de la Citè in het hart fan Parijs het proces be tonnen tegen 19 leden van to linkse Franse guerrilla- Iganisatie Action Directe, pder wie vrijwel de hele ping. 1 .Stoep pleegde sinds haar richting in 1979 zeker acht lorden en meer dan 80 an- re aanslagen. In de afgelopen maanden is de harde kern fotendeels opgepakt, maar de F't'e blijft op haar hoede, aar bewapende politieman- li met honden omringden het techtsgebouw en scherp- mutters kozen positie op da- en rondom. I In de zaal, waarin speciaal ^gelvrije kooien zijn ge- ^wd> ontstond tumult, toen f F "^klaagden, die al weken Ehongerstaking zijn, werden nnengedragen door de politie in de kooien werden gem eneerd. De andere beklaag- n begonnen te gillen en te meeuwen - 'klassejustitie', Jser dan in Chili' - en de zit- kon pas beginnen nadat de ■nter twee hunner had laten fjrijderen, omdat zij niet (J en ophouden met schreeu- n van beledigingen en flui- I Het Palais de Justice is voor Is f6 we^en van het proces lT® omringd met metaalde- Fors. Binnen patrouilleren 75 wnten in de zestien kilometer >lt ^5n®en van het gebouw, uf het rioolsysteem is afge- t„h d00r zwaar bewapende jhJ611 en buiten worden eli- rjepen in gereedheid gehou- hi oen eventuele aanval te oen afslaan. De Korte, die donderdag een onderhoud zal hebben met pre sident Suharto, zei dat hij met zijn Indonesische gastheren ook heeft gesproken over de mogelijkheden tot uitbreiding van de bilaterale handel en de stimulering van de Neder landse investeringen in Indo nesië. Nog belangrijker is vol gens de Nederlandse bewinds man dat beide regeringen voorwaarden scheppen die meer investeringen aantrek ken. Hij zei dat de Nederlandse zakenlieden grote belangstel ling hebben voor de deregule ringsmaatregelen die de Indo nesische regering vorige maand heeft afgekondigd. De maatregelen behelzen afschaf fing van alle export-reglemen ten, alsmede de opheffing van 111 invoertarieven. De maatre gelen hebben ten doel de export van andere goederen dan olie te stimuleren. De Korte zei dat het Neder landse bedrijfsleven ook graag wil deelnemen aan de ontwik keling van het eiland Batam tot een belangrijke industriezone. Het eiland ligt een paar kilo meter ten zuiden van Indone sië. Nederland is met een totaal bedrag aan investeringen van 685 miljoen dollar op drie na de grootste buitenlandse inves teerder in Indonesië in de niet- olie sector. De minister zei dat Jakarta en Den Haag overleg gen over een Nederlands rege ringskrediet voor de bouw van een terminal voor ruwe palmo lie in Indonesië. De lening, met een rente van 3,5 procent, zou een looptijd hebben van 25 jaar met een uitloop van zeven jaar. JERUZALEM/WENEN (DPA-AFP-RTR) - Twee Israëlische kolonisten heb ben maandag in het dorp Beitin op de bezette weste lijke oever van de Jordaan een 16-jarige Palestijn doodgeschoten. De twee kolonisten, een leider van een joodse nederzetting en zijn lijfwacht, verklaarden dat zij zich bij een blokkade in Bei tin, in de buurt van Ramallah, bedreigd voelden door een der tigtal Palestijnen die hun zou den hebben aangevallen met stokken en stenen. Na een aantal waarschu wingsschoten vuurden de kolo nisten met M-16 geweren op de benen van de Palestijnen, waarbij de zestienjarige jongen dodelijk werd getroffen. In de bezette gebieden zijn vrijwel alle volwassen kolonisten uit gerust met vuurwapens. In de door Israël bezette ge bieden heeft maandag een meerderheid van de anderhalf miljoen daar woonachtige Pa lestijnen gehoor gegeven aan een oproep van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO tot een algemene staking van drie dagen. In veel plaatsen op de Westbank en de Gaza- strook kwam het opnieuw tot botsingen tussen Palestijnen en het leger van Israël. In Gaza, Hebron, Nablus en Oost-Jeruzalem bleef een groot deel van de kantoren, winkels en bedrijven in verband met de stakingsoproep gesloten. Een militaire woordvoerder in Je ruzalem verklaarde echter dat veel Palestijnen gewoon aan Tussen alle geweld toch ook een moment van vriendschap tussen een Israëlische soldaat en een Palestijns jongetje. - fotoap het werk zijn gegaan. In het geannexeerde oostelijke deel van Jeruzalem richtten Arabi sche demonstranten wegver sperringen op. De Palestijnen vielen militairen aan met ste nen en brandbommen en het leger antwoordde met traan gas, rubberkogels, en enkele malen met scherpe munitie. Voor het vluchtelingenkamp van Balata bij Nablus was op nieuw een uitgaansverbod van kracht, en ook de bewoners van kampen op de Gaza-strook mochten hun huizen niet verla ten. Volgens een bericht van de Israëlische radio hebben de autoritieten verhinderd dat te levisieploegen opnamen zouden maken op de westelijke Jor- daanoever. Sinds het begin van de onge regeldheden zijn volgens offi ciële Israëlische cijfers 29 Pa lestijnen (33 volgens een Pales tijns persbureau) om het leven gekomen en liepen er 200 ver wondingen op. Ongeveer dui zend Palestijnen zijn de afgelo pen weken gearresteerd. On danks deze getallen sprak pre mier Yitzhak Shamir van een 'terughoudend' optreden van de strijdkrachten. Hij voegde eraan toe dat die benadering niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd. De commentaren in de Israë lische pers uiten in toenemende mate kritiek op het optreden van de veiligheidstroepen en het beleid van minister van Defensie s Yitzhak Rabin. Het dagblad Yediot Aehranot schreef: „Het leger is nog ver verwijderd van een gepast ant woord op de problemen". De minister van Defensie moest in het parlement toege ven dat de demonstraties 'hef tiger zijn dan wij aanvankelijk hadden aangenomen'. Rabin dreigde zondag met harder op treden tegen de Palestijnen in dien de rust niet binnen enkele dagen is teruggekeerd. „Het lij den van de bevolking zal daar door worden vergroot", voegde hij eraan toe. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft maandag de situatie in de door Israël bezette gebieden bespro ken met de ambassadeurs van Algerije, Kuwayt en Iraq, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag maandag desgevraagd meege deeld. Het initiatief voor dit ge sprek was uitgegaan van de Arabische diplomaten. De af gelopen weken hebben Israëli sche militairen in de Gaza- strook en op de westelijke Jor- daanoever een kleine dertig Palestijnse demonstranten doodgeschoten. De ambassadeurs, aldus de woordvoerder, hadden de wens te kennen gegeven om tegen over de minister hun bezorgd heid uit te spreken over de si tuatie in de bezette gebieden, en hierover van gedachten te wisselen. Ook minister Van den Broek heeft blijk gegeven van zijn grote bezorgdheid Door onze correspondent WASHINGTON - De Ver enigde Staten zijn getroffen door een hevige koudegolf die al tientallen slachtoffers heeft geëist. Ongewoon grote delen van het land zijn bedekt met een dik pak sneeuw. Rond de grote me ren in het noorden en in het noord-oosten worden tempera turen van soms ver onder de twintig graden gemeten. Maar ook in het uiterste zui den - waar het zelden vriest - zakt de temperatuur vooral in de nacht tot ver onder nul. Vlak voor het weekeinde be woog zich een hevige sneeuw storm van het zuiden naar het noord-oosten, een groot aantal miljoenensteden volkomen ontwrichtend. In de Ameri kaanse hoofdstad Washington hoefden afgelopen vrijdag 250.000 regeringambtenaren niet op hun werk te verschij nen en werden alle scholen ge sloten. Er viel in enkele uren tijd bijna 40 cm sneeuw. In Atlanta (Georgia) viel een laag ij zei van enkele centime ters dik. In Chicago daalde het kwik tot ver onder de twintig graden, maar de miljoenenstad - die in de winter ijzige kou, harde poolwind en veel sneeuw gewend is - ontdeed zich vrij snel van de overlast. In zuidelijke steden als Houston, Dallas en San Anto nio (Texas), El Paso (Nieuw Mexico) en New Orleans (Loui siana) vroor het fors. In San Francisco (Calif ornië) wist men het net boven nul te houden. Dat was ook het geval in Flo rida en daarom reisden duizen den vooral oudere mensen uit het noorden inderhaast naar Miami af, gebruikmakend van speciale aanbiedingen van de grote luchtvaartmaatschappij en. Overigens was het ook in tropische Miami ongewoon fris voor de tijd van het jaar. Minstens 20 mensen verloren het leven door ongelukken die door het zeer strenge winter weer werden veroorzaakt. Ook in het midden van de VS was het zeer koud. De burgemeester van Denver (Colorado) raakte in grote politieke moeilijkhe den omdat het stadspersoneel er niet in slaagde de straten tij - dig begaanbaar te maken. Dat zelfde gebeurde het vorig jaar in de hoofdstad Washington, die vrijwel een week volkomen verlamd raakte als gevolg van een hevige sneeuwstorm. Dat leidde tot ernstige kritiek aan het adres van het stadsbestuur dat er dit jaar dan ook in slaagde het 30 centimeter dikke pak sneeuw in een dag te rui men. De grootste moeilijkheden heeft het groeiend leger daklo zen in de VS. In New York zijn de afgelopen dagen 8000 van de 30.000 daklozen in 27 verschil lende opvangcentra onderge bracht. Ook in Chicago is er al les aan gedaan de 25.000 daklo zen van die stad tijdelijk van straat te krijgen. Hoewel vrij willigers er alles aan doen om de daklozen naar de opvang centra te brengen, geven vele duizenden zwervers er de voor keur aan om op straat te blij ven, gebruikmakend van hete- luchtroosters, metro- en busta- tions, overdekte winkelgalerij en, maar ook van kisten, kar tonnen dozen, leegstaande hui zen en opengebroken auto's. Veel daklozen weigeren cate gorisch naar de opvangcentra te gaan uit angst dat ze daar door hun wanhopige lotgenoten van hun laatste bezittingen worden beroofd. In de over volle opvangcentra zijn bero vingen en vechtpartijen aan de orde van de dag. Het komt maar zelden voor dat de winter zich over nage noeg de volle lengte van de Verenigde Staten uitstrekt. De plotselinge en soms zeer hevige sneeuwval wordt veroorzaakt als zeer koude poollucht vanuit Canada over Amerika uit stroomt en warme, uit het zui den afkomstige lucht onder de koude luchtlaag schuift. Opmerkelijk is dat de Ame rikaanse metereologische insti tuten al enkele maanden gele den een strenge winter met vooral veel sneeuw hebben voorspeld. De weerkundigen baseerden hun verwachtingen vooral op het feit dat de tenm- peratuur van het zeewater in de zuidelijke kustgebieden al in het vroege naj aar te laag was. Tienduizend ex emplaren van 'Chur chill's War' (Chur- chills oorlog), geschreven door de controversiële Britse historicus Da vid Irving, zijn per vliegtuig in Enge land aangekomen uit Australië. Dit geruchtma kende boek werd daar gepubliceerd na dat Britse uitgevers, diep geschokt door sommige van Irvings 'onthullingen', bot weg hadden geweigerd het in Groot-Brittannië op de markt te brengen. De legendarische figuur van Winston Churchill als oorlogs leeuw wordt de laatste jaren veel minder opgehemeld dan vroe ger. Maar David Irving gaat nog veel verder. In 'Churchill's War' schrijft hij zonder blikken of blozen dat Churchill een dron ken machtswellusteling was, die meedogenloos de tweede we reldoorlog onnodig verlengde om militaire overwinningen tot stand te kunnen brengen die hem een eervolle plaats in de ge schiedenis zouden verzekeren. Volgens Irving hield Chur chill zijn befaamde 'finest hour'- toespraak eerst tot het parle ment, waarna hij deze speech nog een keertje moest overdoen voor opname door de BBC. Te gen die tijd was de grote oor logsleeuw echter zo dronken als een kanon. Voor de BBC zat er dan ook niets anders op dan een acteur, Norman Shelley, bij de arm te nemen. Die las Chur- chills toespraak voor de micro foon en deed gewoon alsof hij de Britse premier was. Shelley klonk net echt. Irving beweert ook dat Chur chill de Duitsers met opzet zou hebben beïnvloed om Londen genadeloos te bombarderen. Hij zou duizenden geallieerde solda ten hebben opgeofferd in veld slagen die enkel tot doel hadden zijn eigen eer en glorie te ver sterken. Over de vele burgerlijke slachtoffers van de Brits-Ameri kaanse luchtaanvallen op doel witten in de door Duitsland be- Door Roger Simons zette gebieden maakte Churchill volgens Irving zich geen zorgen. In Australië is 'Churchill's War' een best-seller. Dit heeft zeker iets te maken met de kom- plete ontvoogding van dat land dat tijdens de Tweede Wereld oorlog door de Britten onbe schaamd in de steek werd gela ten. David Irving verkocht afge lopen maand in Groot-Brittan nië persoonlijk zo'n 2.000 geïm porteerde exemplaren van zijn boek. De grote vraag deed hem nog een extra-lading bestellen in Australië. Irving beëindigde zijn Chur- chill-boek precies drie jaar gele den. Twee belangrijke Britse uit gevers en een Amerikaan wei gerden het te publiceren. In Australië daarentegen was het een instant-succes. De inhoud van het ophefmakende werk steunt op informatie afkomstig uit officiële documenten, die tot dan toe onaangeroerd waren ge bleven. De controversiële historicus puurde ook enkele verrassende gegevens uit een nieuw stel dag boeken van ChurchiH. Com mandant 'Tommy' Thompson, de persoonlijke lijfwacht van de grote Britse staatsman, zou deze destijds hebben weggegapt van diens bureau. AL-MAN AMAH (RTR/AFP) - Iraq heeft maandag gemeld dat zijn luchtmacht twee schepen voor de kust van Iran in het noorden van de Golf heeft aangevallen. Volgens scheepvaart kringen in de Golfstaten werd het Iraanse olietankschip Khark-3 bij die aanval geraakt. Het schip raakte slechts licht beschadigd, de bemanning bleef ongedeerd. Het 280.476 ton me tende schip werd zondagavond aangevallen nadat het net met een lading olie van het Iraanse olielaadstation op het eiland Kharg was vertrokken. Na de aanval heeft het tankschip de reis op eigen kracht voortgezet. STOCKHOLM (RTR/DPA) - Sovjetpremier Nikolaj Ryzjkov is maandag voor een driedaags bezoek aangekomen in Stock holm. Tijdens zijn bezoek zal de premier besprekingen voeren met zijn Zweedse ambtgenoot, Ingvar Carlsson, minister van buitenlandse zaken, Sten Anderson en de Zweedse koning Carl Gustav. Belangrijkste gespreksonderwerp vormt een geschil over de afbakening van de territoriale wateren in de Oostzee. Het ge schil draait om de soevereiniteit over een stuk zee tussen het Zweedse eiland Gotland en de Sovjetrepubliek Letland. De twee partijen hebben de afgelopen maanden intensieve onder handelingen over deze kwestie gevoerd, maar het is nog steeds niet zeker of de besprekingen tot een akkoord zullen leiden. Premier Carlsson verklaarde zondag dat hij de regeling van het geschil als een lakmoesproef voor de houding van de Sov jetunie jegens het neutrale Zweden beschouwt en waar schuwde dat de betrekkingen tussen de twee landen schade zullen leiden als de zaak niet uit de weg wordt geruimd. Volgens Zweedse functionarissen heeft Stockholm de Sovjet unie soevereiniteit over een kwart van het zeegebied aangebo den, maar Zweedse kranten meldden dat Moskou 30 procent van het gebied wil hebben. HAMBURG (RTR/DPA) - De Westduitse politie heeft maan dag een vrouw aangehouden die ervan wordt verdacht betrok ken te zijn geweest bij de aanslag op een discotheek in West- Berlijn twee jaar geleden, waarbij drie mensen werden gedood. De politie verdenkt de 27-jarige vrouw C. Endrigkeit ervan de bom te hebben geplaatst in de discotheek 'La Belle'. Bij de aan slag, die in in april 1986 plaatsvond, kwamen twee Amerikanen en een Turkse vrouw om het leven. Verder raakten ruim 200 mensen gewond. De aanslag, die volgens de VS in opdracht van de Libische regering was gepleegd, vormde de aanleiding voor de Amerikaanse bombardementen op Tripoli en Benghazi van eind april 1986. Volgens de politie heeft de vrouw contacten on derhouden met de Palestijn Ahmad Hasi, die een straf van 14 jaar uitzit voor een andere aanslag in West-Berlijn. Hasi heeft steeds ontkend dat hij iets met de aanslag op de discotheek te maken heeft gehad. ANTWERPEN (RTR) - Een Vlaming die te diep in het glaasje had gekeken heeft in het weekeinde geprobeerd het slot kapot te schieten van een café-wc, maar hij trof een kameraad die op de bril in slaap gevallen was. Volgens de politie had de schut ter, ooit lid van een cowboyclub, gezegd: „Ik ga dit aanpakken als John Wayne", nadat hij er niet in was geslaagd de deur op normale wijze open te maken. Hij schoot vier keer, maar hij raakte het slot niet. Vrienden braken de deur open en vonden de 38-jarige Eddy Nagels met een schotwond in de maag. Het slachtoffer maakt het na een operatie goed en de "-let nader ge noemde onwaardige volgeling van wijlen de 'Duke', is aange houden. MOSKOU (AFP) - De terugtrekking van het Sovjet-leger uit Afghanistan zou al op 1 mei aanstaande kunnen beginnen als er 'overeenkomsten' worden getekend bij de komende indirecte onderhandelingen in Genève tussen Afghanistan en Pakistan. Dit schrijft het officiële partijblad Pravda maandag. Volgens de krant is de Afghaanse partij klaarblijkelijk van plan op 1 maart een akkoord te bereiken, wat betekent dat de terugtrek king twee maanden later kan beginnen. Het ziet ernaar uit dat de besprekingen in Genève onder toe zicht van de Verenigde Naties die in februari worden hervat 'gunstig zullen verlopen', aldus Pravda. Het blad neemt het va ker in Moskou gehoorde standpunt over dat deze besprekingen de 'laatste' zouden kunnen zijn.

de Stem | 1988 | | pagina 5