'Shareworld' pretpark voor verdeelde wereld Overleven aan andere oever van het geweld hin 431.50 KIJllKCIÜiXTlUJM Wij gaan onze zaak verbouwen Daarom houden wij een grandioze vcrlMHiwiii<|s IH'l'IIIAVIKIi Nu veel VOORDEEL te halen bij: RECREATIECENTRA IN ZUID AFRIKA: EEN BRUG SLAAN TUSSEN BLANK EN ZWART NA BEREID: DE OORLOG IN EL SALVADOR Thailand: als mozes niet naar de berg komt|ne Korte me lelegatie in I Noordstraat 38, Terneuzen, 01150-12581 KURKPARKETSTUNT! DESTEM BUITENLAND DINSDAG 12 JANUAR11988 IDE STEM BUITENLA JOHANNESBURG - Duizenden zwarten en een klein, maar groeiend, aantal blan ken leren sinds half no vember vorig jaar, op ontspannen manier met elkaar om te gaan. Plaats van handeling is een nieuw recreatie- en educatiecentrum vlak bij Soweto, de uitdij ende zwarte satelliet stad met zo'n twee mil joen inwoners aan de rand van Johannes burg. PEKING (AFP/REUTER) heeft zich maandag van cc op de verklaring van Sov dat hij bereid is tot een to Chinese collega Deng Xiaof Gemeente Sluis BEKENDMAKING 30 m2 MARMOWIT a 59.50 *1.785.00 6 liter lak 43.00 258.00 30 m2 MARMOWIT 6 liter lak 1 emmer lijm 17 kg 1 emmer lijm 14 kg *1.785.00 258.00 135.00 38.50 2.216.50 NU GRATIS LIJM EN LAK!! ALLEEN GELDIG OP ZATERDAG 16 JANUARI Jimult tijdens >roces tegen tction Directe Het centrum, bekend als 'Sha- reworld', dat zoveel wil zeggen als 'gedeelde wereld', werd op 13 november 1987 geopend en is het geesteskind van twee za kenlieden, Reuel Khoza, een zwarte, en Jonathan 'Jonty' Sandler, een blanke, beiden dertigers. Deze nieuwe interra ciale ondernemingsvorm is ge baseerd op een zuiver deelge nootschap, hetgeen tamelijk uniek genoemd kan worden in Zuidafrika. Khoza, een vlotte prater, zegt met de gedrevenheid van een idealist: „Wat Zuidafrika nodig heeft is het idee van samen al les delen. Zuidafrikanen zijn veel te lang opgevoed met het idee dat de samenleving ver deeld is in rijken en armen vol gens het raciale stramien. Wij hebben besloten iets praktisch te doen om dit vastgeroeste beeld te veranderen. In 'Share- world' kennen we geen rasse nonderscheid. Wij zien het als de microkosmos van wat Zuid afrika in de toekomst zou kun nen worden." Khoza studeerde aan de Uni versiteit van Lancaster en aan de Harvard Zakenacademie en hij is een van de weinige zwar ten in Zuidafrika die een top managersfunctie bekleed in het nog steeds door blanken be heerste bedrijfsleven. Een half jaar geleden werd met de bouw van 'Shareworld' begonnen. Daartoe werd van de regering een stuk in onbruik geraakte mijngrond ter grootte van ruim een vierkante kilo meter gekocht. Khoza en Sand ler zijn fervente bewonderaars van Disneyworld in de Ver enigde Staten en voor de orga nisatie van 'Shareworld' diende het Amerikaanse pretpark dan ook als voorbeeld. Voor de voornamelijk zwarte gastvrouwen en -heren in hun smetteloze uniformen gelden strenge regels met betrekking tot kapsel en make-up en, afge zien van een stralende glim lach, zijn ze verplicht steeds iedereen 'een plezierige dag' toe te wensen. De belangrijkste attractie van Shareworld is 'Sea Splash', oftewel de Spetterzee. Dit is een kunstmatige oceaan, com pleet met stranden van fijn wit schelpzand, palmen en rotsen. Een golfmachine zorgt voor de onontbeerlijke golven, die zelfs hoog genoeg zijn voor de surf- sport. MEANGUERA, El Salvador (IPS) - Wat betekent het om op enkele kilometers van oorlogsgeweld te wonen? De 52-jarige Martin Guevara uit El Salvador kan daar al les over vertellen. Hij is boer en woont nu al weer twee jaar in Meanguera, een dorpje aan de oever van de rivier de Torola in het grensgebied met Honduras. Dorp is een te groot woord voor Meanguera. Er resten niet meer dan ruïnes en kapot ge schoten huizen na ruim acht jaar burgeroorlog. Meanguera ligt in de provincie Morazan, een van de gebieden waar re geringsleger en de linkse rebel len van het Farabundo Marti Nationaal Bevrijdingsfront elkaar bestrijden. Meanguera ligt als het ware in niemands land, zeven km voorbij de laat ste legerpost. Jaren geleden telde het dorp nog ruim 10.000 inwoners. Zij trokken weg toen de gevechten toenamen en Meanguera in de vuurlinie kwam te liggen. Een aantal ging net als Martin Guevara naar San Salvador, 190 km verderop. Hij hield het niet langer uit in de armenwijk van de hoofdstad en besloot twee jaar geleden met zijn twaalf kinderen terug te keren. „Het was uit nood dat we vluchtten en het is uit nood dat we terugkeerden", vertelt de Salvadoraan. „Het leven in de Stad is hard. Werk vinden is onmogelijk. Wat moeten wij op kantoor? We zijn ons leven lang omgegaan met landbouw werktuigen." De 35-jarige Isabel Gonzalez vluchtte in 1981 nadat haar zes jarige zoon slachtoffer werd van de gevechten rond de na bij belegen heuvel Pando. Zij trok naar het stadje Osicala, waar de legerkazerne is. Isabel raakte twee van haar vijf kin deren kwijt, maar ook zij woont nu weer in Meanguera. „De moed zakt je op den duur in de schoenen als je jaren ach tereen in pensionnetjes of bij familie moet wonen", vertelt zij. In totaal keerden vijftig ge zinnen terug. Zij wonen nu in de restanten van wat vroeger hun huizen waren. Meanguera is moeilijk te bereiken. Tot drie keer toe lieten de rebellen de brug over de Torola springen. De brug is de laatste keer niet meer herbouwd. Iedere week worden de be langrijkste levensmiddelen in geslagen in Osicala, dat zeven km verderop ligt. Isabel Gon zalez probeert twee keer in de week te gaan. „Als ik geld heb. Dan koop ik iets te eten voor mijn kinderen", bekent ze ter wijl ze de verslaggever voor gaat op een weg, die volgens de laatste berichten 'mijnenvrij' zou zijn. „Ik ben af en toe bang", meldt de vrouw na een poos lo pen. „Vooral 's-nachts als de vliegtuigen laag overvliegen en je de bommen vlakbij hoort in slaan." Hoewel de verzetsstrij ders hun nederzettingen heb ben opgeheven en noordwaarts zijn getrokken, waar zij vijf steden in Morazan onder con trole hebben, liggen er her en der nog landmijnen, bestemd om een plotseling oprukken van legertroepen te doorkrui sen. „Er zijn veel doden gevallen door deze oude mijnen. Laatst nog een toen we op het veld be zig waren en een jongen iets verderop aan de slag ging. We hoorden de explosie en hij was dood", herinnert zich de 43-ja- rige Jose Rivera, zelf vader van vijf kinderen. Rivera kreeg sa men met andere boeren in Meanguera hulp van interna tionale organisaties bij het bouwrijp maken van een stuk land. Vroeger viste hij nog wel eens in de rivier, maar dat is er nu niet meer bij. Het is moeilijk om de waterweg zonder kleer scheuren te bereiken en vol gens Rivera is het visbestand weggebombardeerd. „Er zijn zoveel bommen uit vliegtuigen gevallen, dat alle vissen dood zijn." De onveiligheid, geld en werk zijn drie grote problemen waarmee de bewoners kampen. Een van de boeren wil na aan vankelijke aarzeling ook nog een boekje opendoen over het leger. De voortdurende contro les zijn hem een doorn in het oog. „Ik snap best dat zij wa pensmokkel willen verhinde ren, maar zelfs als je in Osicala een ui koopt, wordt die geïn specteerd." Sommige controles rieken naar pesterijen. „Als we geld hebben, kopen we suiker, mais en soms bonen en rijst. Maar zij laten ons slechts door met voorraden die genoeg zijn voor een, hooguit twee weken", ver telt een andere boer. Hoewel het leger de terugkeer van vluchtelingen naar Meanguera niet verbiedt, oefenen de strijd krachten strenge controle uit omdat zij bang zijn dat de boe renbevolking of misschien de hulporganisaties het verzet helpen. Ondanks al deze tegenslag laten de 300 spijtoptanten zich niet uit het veld slaan. „Het is en het blijft onze plek. We red den wat er te redden valt, al hebben we niet meer te eten dan bladeren en citroenen", zegt Isabel Gonzalez stoer. De faciliteiten omvatten ver der nog een omvangrijke wa terval, driehonderd meter ri vier met stroomversnellingen, een golf-oefenbaan, acht bio scopen, winkeltjes, restaurants en een discotheek die tot vier uur 's nachts open is. De educatieve afdeling van het complex wordt 'Explorato- rium' genoemd en hier is het bijvoorbeeld mogelijk compu tercursussen te volgen. Daartoe heeft IBM, die zich vorig jaar terugtrok uit Zuidafrika, maar de activiteiten onder een an dere naam voortzette, een hoofdcomputer geïnstalleerd waarop 120 terminals zijn aan gesloten. Shell en Volkswagen nemen het sponsorschap van een aantal andere educatieve en sportieve activiteiten voor hun rekening. Met het doel zwarte Zuid afrikanen de kans te bieden eigen belangen te hebben in 'Shareworld', werd de helft van de gewone aandelen gereser veerd voor zwarten. In totaal werden twee miljoen aandelen aangeboden voor de prijs van vijftig cent per stuk; minimale afname was echter tweehon derd stuks. Tweehonderddui zend aandelen waren bestemd voor het overwegend zwarte personeel. De macht is echter nog in handen van de grote aandeelhouder, Recreation In ternational, de bestuurgroep van 'Shareworld'. Sandler vertelt: „De aande len waren zó weg. We hebben nu zevenhonderd individuele aandeelhouders". Alvorens over te gaan tot het aandelen- plan, ging Khoza te raden bij verschillende zwarte politieke groeperingen, waaronder het Verenigde Democratische Front UDF. De reactie was positief; dr. Nthato Motlana, de voorzitter van de stadsvereniging in So weto, een afdeling van de UDF, was zelfs zo enthousiast dat hij ook inschreef op de aandelen. Op de openingsdag was hij op de golfbaan te vinden, waar hem wat kneepjes werden bij gebracht door Gary Player, de Zuidafrikaans golfspeler. Helemaal vlekkeloos is het bestaan van 'Shareworld' he laas nog niet. De zwarte vak bondsorganisatie voor het com merciële en catering wezen heeft geprotesteerd toen het bestuur besloot tweehonderd van de achthonderd werkne mers te ontslaan, omdat het snelservice restaurant met name 's avonds niet voldoende klandizie kreeg. De vakbond heeft ook geklaagd over de sa larissen, die maar net boven de armoedegrens komen. Tot nu toe werd Shareworld voornamelijk door zwarten be zocht. Dat is ook niet zo ver wonderlijk, gezien de nabijheid van Soweto en het schrijnende gebrek aan recreatieve voor zieningen in Soweto en andere zwarte woonwijken. Maar de belangstelling onder de blan ken neemt nu ook toe - vooral Sea Splash is bijzonder popu lair. Toch zal het nog wel even duren voordat blanke ouders hun tienerdochters durven los te laten in de multi-raciale dis cotheek, zo pal naast Soweto. De 'gedeelde wereld' is een fan tasiewereld, maar niettemin een fantastisch idee in de ver deelde wereld van Zuidafrika. (The Times) Blank en zwart vermaken zich aan de kust van Durban. /Iet inbegrip van het orgaan artij volstonden de Chinese da van de samenvatting die ina had gepubliceerd van G< het Chinese blad Liaowang (F erste vraaggesprek van de Chi (leider sinds de jaren zestig. Het feit dat de Chinese pers ander enige reactie melding aakte van Gorbatsjov uitla gen duidt erop dat de Chi- leiding nog steeds aarzelt hoe het de ouvertures van iloskou moet beantwoorden. De betrekkingen tussen de wee grootste communistische nogendheden maken een deb ate fase door sinds deze in 1982 >en aarzelend begin maakten et hun pogingen de ideologi- he breuk van begin j aren zes- l te lijmen. „Moskou lijkt nu pas te willen versnellen ter- w ge en vc be kl, di: ste to he de vo vo zie ga BANGKOK (IPS) - Hutten van triplex, schots en scheef, staan langs de ver vuilde grachten. Op de planken die de huizen met elkaar verbinden verkopen werklozen wat eten: gefri tuurde sprinkhaan of stuk jes kip. Kleine kinderen rennen blootsvoets over bruggetjes en loopplanken. Het zwarte water van deze Bangkokse grachten, klongs, is smerig, ratten schieten tussen het afval door. Kinderen zwemmen en vrouwen doen de was. De meeste mannen en vrouwen zijn overdag naar hun werk dat nauwelijks genoeg binnenbrengt om het gemid delde gezin van vijf a zes te voeden. Maar de erbarmelijke om standigheden ten spijt, de be woners willen niet weg. Velen hebben de mogelijkheid om aan de rand van de overvolle Thaise hoofdstad meer ruimte te betrekken. „Ik kijk wel uit", zegt een vrouw die de was doet. „Daarbuiten heb je geen werk. Er is daar niets, alleen meer ar moede." Ook in Thailand is huisves ting voor armen een van de moeilijkst op te lossen proble men. Bangkok heeft nu zes miljoen inwoners en demogra fen verwachten dat dit tegen het eind van de eeuw op twaalf miljoen zal liggen. De stad hoopte de 1,2 miljoen sloppen- bewoners terug te kunnen brengen met verhuizingen naar de buitenwijken. Maar de sloppenbewoners willen niet. Zo komen veel te ver van de binnenstad af, waar ze hun eten moeten bijeen scharrelen, de voorzieningen in de buitenwijken zijn minimaal, ze willen familie en vrienden niet achterlaten en bovendien vertrouwen ze de vertegen woordigers van de overheid niet. Getouwtrek tussen de ge meente en krottenbewoners is aan de orde van de dag. Omdat de gemeentelijke ver huizingsplannen bedroevend weinig vruchten afwerpen, ko men er nieuwe ideeën. Een functionaris van de Economi sche VN-Commissie voor Azie en de Stille Oceaan (Escap) bracht de gemeente op het idee om tegelijkertijd de sloppen te verbeteren en bouwgrond te delen. Het delen houdt in dat de il legale grondbezetters een deel van hun perceel teruggeven aan eigenaar die voor het an dere stuk een redelijke huur berekend en het teruggekregen lapje aan een ander gezin kan verhuren. Zo kunnen veel men sen dichtbij de binnenstad blij ven waarvan ze voor overleven zo afhankelijk zijn. „We hebben gemerkt dat de mensen er meer voor voelen om hun bestaande hut te verbete ren dan naar nieuwe gemeen telijke woninkjes te trekken", zegt een Escap-deskundige. De organisatie hoopt deze manier van zelfwerkzaamheid verder te verbreiden in de regio. De regering van Thailand bleek absoluut niet in staat aan de woningbehoefte te voldoen. Sinds 1973 voegde de overheid 50.000 huizen toe aan de reeds gebouwde 13.000. Functionaris sen geven toe dat veel van deze huizen niet zijn toegesneden op de gemiddelde krotbewoners. Bij sommigen is de waterlei ding niet in orde anderen lig gen te ver weg van het open baar vervoer. Soms verkochten de krotkel woners dit huis aan middenj klasse-gezinnen en trokken i terug naar hun oude buurt. bleken is dat het opknapp van krottenwijken veel resultaat oplevert. Vooral de bewoners zelf initiatiev nemen en commissies vormen I Organisatie is ook onont-f beerlijk voor een nieuw vaar: het particulier bedrijfsltl ven. Dit ziet in veelal centraal gelegen wijken een goede i gelijkheid om geld te nen. Krotbewoners word worden soms met gefinge ontruimingsbevelen op vlucht gejaagd om plaats maken voor flatgebouwen Volgens Escap is er communicatie nodig tussen a regering en de sloppenwijk! over bestemmingsplannen. I zou ook een forum moeten i waar de armen hun griew kenbaar kunnen maken. Voa Escap is een nieuwe wet opè Filippijnen een toonbeeld m heel de regio. Daar mof sinds kort krotbewoners ontruimd worden zonder hen vervangende woonruimt] is aangeboden.-. VERDEELBESLUIT DORPSVERNIEUWING De burgemeester van Sluis maakt bekend dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 22 december 1987 het verdeelbesluit stads- en dorpsvernieuwing als bedoeld in artikel 41 van de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing voor 1988 heeft vastge steld. Het voor 1988 beschikbare bedrag ad 155.192,- is als volgt verdeeld: Gereserveerd voor verbetering van door de eigenaar bewoonde wonin gen incl. de verbetering van monumenten60.000,- Reservering ten behoeve van de re constructie van de omgeving Zuidpoort95.192,- Sluis, 12 januari 1988. De burgemeester voornoemd, M.L. Everaers Type: MARMO WIT aim. 300 x 300 x 4 mm (persing 575 kg/m3 levensduur 20 a 25 jaar) Rekenvoorbeeld: U betaalt dus nu 1.785.- rt% VlTTx LET OP: DEZE KURKPARKETSTUNT IS (Reservering mogelijk - Minimale afname 15 m Tot ziens bij uw kurkspeciaalzaak Korte Geere 15-4331 LE Middelburg - Tel. 01180-38363 KRAMER 1 De korte, tezamen met zijn Indo\ JAKARTA (AP) - Minister "3e Korte van Economische aken heeft maandag in In- flonesië verklaard dat Ne derland Indonesië graag wil 'elpen bij de uitbreiding ran de Indonesische export Baar Europa. Korte is met een handelsde- van 30 zakenlieden voor en week in Indonesië. Hij wees erop dat Nederland de havenfaciliteiten van otterdam en de bestaande er- aring in marketing en distri- bijzonder gunstig ligt als egang tot Europa. De Indone- he minister van Industrie arto hield een groep Indo- sische zakenlieden later voor zij meer moeten proberen nen te werken met Neder- nders bij de uitbreiding van export. jjARIJS (UPI/AFP/RTR) - Oder extreme veiligheids- aatregelen is maandag op 1 De de la Citè in het hart an Parijs het proces be- onnen tegen 19 leden van linkse Franse guerrilla- fganisatie Action Directe, Oder wie vrijwel de hele ading. groep pleegde sinds haar pnehting in 1979 zeker acht orden en meer dan 80 an- aanslagen. In de afgelopen maanden is de harde kern fotendeels opgepakt, maar de tie blijft op haar hoede, vaar bewapende politieman- ■n met honden omringden het rechtsgebouw en scherp- utters kozen positie op da ft rondom. I In de zaal, waarin speciaal fgel vrije kooien zijn ge- uwd, ontstond tumult, toen T beklaagden, die al weken ^hongerstaking zijn, werden ftengedragen door de politie in de kooien werden geïn- weerd. De andere beklaag- begonnen te gillen en te refjWel? 'klassejustitie', dan in Chili' - en de zit- kon pas beginnen nadat de titer twee hunner had laten |nwj deren, omdat zij niet *rfen °Phouden met schreeu- £h van beledigingen en flui- Palais de Justice is voor i weken van het proces •t omringd met metaalde- ors. Binnen patrouilleren 75 aten in de zestien kilometer f van het gebouw. "et rioolsysteem is afge- ten door zwaar bewapende enten en buiten worden eli- wepen in gereedheid gehou- om een eventuele aanval te ften afslaan. W. ei d. dii h« Oi lan" pal ren noc tur twi 1 der zak de Vl£ wo< stoi noc mil ont kae hoe 250. niei nen slot tijd

de Stem | 1988 | | pagina 4