om >orlog' Bonden eisen overheidsinvesteringen EG-PARLEMENTARIËR WIL BIJDRAGE VOOR ZEELAND Dees: 'Toestemming donor nodig voor transplantatie9 'Katholieke identiteit moet hersteld' ïesre Ud NGEN /ANHOOP DEN Waanzin 7.000 Banen weg in MBO BINNENLAND T5 PE STEM BINNENLAND DINSDAG 12 JANUAR11988 FNV: 12 MILJARD STOPPEN IN INFRASTRUCTUUR DEN HAAG (ANP) - Een Nederlands lid van het Europees Parlement, mevrouw H. Maij-Weggen, heeft het initiatief genomen om in EG-kader tot strengere maatregelen tegen olieverontreiniging 1 van kustwateren en stranden te komen. Computerfraude met vijftien miljoen dollar DE STEM COMMENTAAR Zaanstad wil politiemannen zaak Heijn terughebben PAUS JOHANNES PAULUS TOT NEDERLANDSE BISSCHOPPEN: NIEUWSOVERZICHT Controle op chemisch afval Rijnmond Vooral ziekteverzuim in basisonderwijs Staking treft Van den Bergh en Jurgens Meeste woningen slecht geïsoleerd Boycot tegen Vliegasunie opgeschort Defensie-uitgaven Antillen en Aruba T28 en reserve-officieren. I sten bij hem thuis kon e politieke elite van Is- I ,ntreffen. Voor een mil- l.ollar kocht Kalmano- len kantoorgebouw te- ;r het Hiltonhotel in Tel dat hij vervolgens nog |oor meer dan een mil- I sllar liet opknappen. In p der tijd ontwikkelde omvangrijke zakelijke I kingen met Oost-Euro- I anden zoals Hongarije, E' o-Slowakije en de Sov- i die hij geregeld be et midden van de jaren Is Kalmanowich betrok- j een staatsgreep waar president van Sierra ten val werd gebracht, legenprestatie zou hij lisies hebben gekregen liamanten en goud in Leone te winnen. De IJpen zomer werd hij in in aangehouden, nadat ran werd verdacht valse es te hebben geïnd. Na •ij lating keerde hij naar terug, waar Kalmano- op 23 december 1987 door ïin Beit werd gearres- t: I Nederland, vraagt waar ede Nu-beweging geble- zegt ze lakoniek; „Geë erd naar de VS." meest ingrijpend ge- van de verrechtsing in voor de bezette gebie- oet zich voor op het vlak de nederzettingenpoli- die voor de Gazastrook westelijke Jordaanoe- catastrofaal dreigt te en voor een dagelijkse sbehoefte: water, or de putten die de kolo- mogen slaan en gewa- erhand mogen verdedi- dreigt in de Gazastrook, e nu al geconstateerde echtering van de kwali- van het drinkwater een Iwatertekort en zijn op vestelijke Jordaanoever pelbare problemen te achten voor. .de.Pples- landbouw, één van de igrijkste middelen van tan. uitzichtloosheid in de te gebieden, het gebrek oolitiek perspectief wordt •aak genoemd als een van onten in het kruitvat. vergeten wordt wel eens iet enige perspectief voor ïog maar een deel van de stijnse jongeren persóón- s: gastarbeider worden in II, in de Golfstaten of el- ter wereld. Zolang hen geluk' niet ten deel valt larkeerplaatsen waar ze en hopen uitverkoren te len door koppelbazen, oen ze in feite niets, hele- 1 niets te verliezen' zegt oacifiste die eraan toe- t: „De Palestijnen zijn de ■laars van Israels gewa- le vrede. Pas op Arabie- als jullie aan onze staat en, komen wij aan de Pa- jnen, dat is sinds 1967 de lschap." (ANP) iictator Pinochet in ge tsbisschop van Santiago: is-Amerika is altijd goed egeningen en rituelen de n onderdrukking en uit- |len. - foto ap er ethiek en sociaal-econo- mij na lezing wel gerezen ;rs werkelijk doen geloven, dat zij de markt betreden maire vraag: waar valt er En dat alle andere zaken orden afgeleid en bekeken? voor de armen? de opkomst tijns-Amerika'; 5,-, te be- (ostbus 151,3700 AD Zeist. ,n de kerk'; 2,50 te bestel ciale Vragen van de Baad postbus 405, 2260 AK Leid- Door onze Haagse redactie AMSTERDAM UTRECHT FNV en CNV, de twee grootste vakcentrales van ons land hebben het kabinet gisteren opgeroepen om nu snel extra overheidsinves teringen te doen. De FNV wil op zijn minst twaalf miljard gulden in vijf jaar aan extra investeringen in wegen, tunnels, bruggen, riole ringen, milieu en telecommuni catie. Tegelijk moet nog eens ruim een miljard gulden wor den uitgetrokken voor voorbe reidende werken voor de inpol dering van de Markerwaard, de aanleg van de vaste oever verbinding over de Wester- schelde en voor de aanleg van een traject voor de TGV, de flitstrein. De twaalf miljard gulden zullen uiteindelijk 60.000 vaste banen opleveren, denkt de FNV. De vakcentrale wil het geld in vijf gelijke porties uitgeven, elk jaar 2,4 miljard. De finan ciering vindt de centrale in een langzamere daling van het fi nancieringstekort van de over heid (opbrengst: 1200 miljoen per jaar), een kleine verhoging van de belastingen (opbrengst: 600 miljoen per jaar) en een an der gebruik van de WIR (op brengst eveneens 600 miljoen gulden). De grote lijnen van dit FNV- plan werden al op het congres van eind vorig jaar bekend, gisteren gebruikte FNV-voor- zitter Pont de nieuwjaarsbij eenkomst van zijn vakcentrale om de preciese uitwerking te geven. CNV-voorzitter Hofstede riep het kabinet gisteren op de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn vakcentrale in Utrecht toe dat het wakker moet worden. „Het kabinet moet worden ge wekt uit zijn winterslaap." Hofstede hield premier Lub bers en de zijnen voor dat al leen met een ander beleid de doelstelling van 500.000 werklo zen in 1990 nog kan worden ge haald. Hij pleitte voor extra in vesteringen in (onder meer) de infrastructuur. Ook FNV-topman Pont ver wacht niet meer dat het kabi net er bij ongewijzigd beleid in zal slagen de werkloosheid tot 1990 met 200.000 te verminderen naar 500.000. „Als het kabinet echt de daling van de werk loosheid als belangrijkste doel stelling ziet, zal het nu moeten kiezen. Dan moet het terug dringen van het financierings tekort en verlaging van de col lectieve lastendruk (twee an dere wensen van het kabinet, red.) maar even wachten." FNV en CNV hebben giste ren tevens duidelijk gemaakt dat ze geen verdere bezuinigin gen meer dulden op de uitke ringen, de minima en het over heidspersoneel. „Bezuinigingen op deze groepen zullen we zon der meer afwijzen. Hier is de rek er geheel uit", zei Hofstede. 'Actie tegen olierampen' Zij hoopt volgende week in Straatsburg het Parlement te kunnen bewegen tot een verzoek aan de EG-ministers om een absoluut verbod op het lozen van olie op zee en het spoelen van tanks van olietankers uit te vaardigen. Rederijen die dit verbod over treden moeten worden bestraft, 1 niet slechts met een boete en schadevergoeding, maar ook met een verbod voor al hun schepen om gedurende vijfjaar 'havens in EG-landen aan te I doen. Binnen twee jaar dienen 9 alle havens in EG-landen te I worden voorzien van facilitei ten voor het spoelen van olie tankers, zodat de schepen die I olie hebben gelost weer 'schoon' uitvaren. Tenslotte vraagt mevrouw Ij Maij-Weggen om een bijdrage uit het EG-rampenfonds voor de kosten die Zuid-Holland en Zeeland hebben gemaakt voor het verwijderen van de olie die het afgelopen weekeinde is aangespoeld. I Inmiddels is uit monsters 1 van Rijkswaterstaat gebleken dat de olie die voor de ernstige vervuiling heeft gezorgd ver moedelijk afkomstig is uit het gebied rond de Zwarte Zee. De monsters die uit zee zijn geno men kunnen belangrijk be wijsmateriaal vormen bij het vervolgen van de vervuiler. De chemische samenstelling van elke partij olie is uniek en wordt gezien als een 'vingeraf druk', aldus de woordvoerder. Vast staat wel dat het gaat om stookolie die als lading werd vervoerd, waaruit nog niet alle vluchtige delen waren ver werkt. In Zeeland is 10 tot 15 kilo meter strand ernstig vervuild. Lichter vervuild is circa 12 ki lometer. De stranden in Zuid- Holland zijn in vergelijking met Zeeland zeer licht veront reinigd, aldus de woordvoer der. De opvang van één met stookolie vervuilde zeevogel kost in totaal circa 275 gulden. Dat blijkt uit een rekensom die Lia ten Hoorn, asielhoudster van het vogelopvangcentrum in Middelburg maakt. De ver zorging en opvang van een zee vogel kost gemiddeld vier gul den per dag. De dieren hebben ongeveer drie maanden nodig om op te knappen. De gevolgen van olieveront reiniging op zee, zoals thans voor de kust van Zeeland en Zuid-Holland merkbaar is, zijn volgens de onderzoekorganisa tie TNO voor het zeemilieu veel erger dan op het eerste gezicht lijkt. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft vorige week drie mannen aangehouden, die worden verdacht van poging tot op lichting van een niet nader genoemde bank in de hoofd stad ter waarde van 15,1 miljoen dollar (bijna dertig miljoen gulden). Het drietal meldde zichzelf en is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie, aldus de politie. Een van de arrestanten is de 27-jarige bankemployé F.N. Hij boekte daags voor Kerstmis 1987 vanuit Amsterdam 8,4 en 6,7 miljoen dollar over naar twee banken in het Zwitserse Zürich. Twee bankrekeningen daar stonden op naam van twee vrienden, de 25-jarige P.A. en de 27-jarige M. van de S. De bankemployé maakte ge bruik van de computerge stuurde overboekingsappara- tuur van zijn baas. 10P TOPSPORTNIVEAU worden voortdurend de grenzen van het i menselijke uithoudingsvermogen afgetast. Meestal speelt een dergelijke uitdaging zich af in een entourage waarin de sporter in I staat is om de omstandigheden waaronder hij zijn prestatie moet Iverrichten, redelijk onder controle te houden. Ook dan zijn risi co's, dus ongevallen, niet te vermijden. Zolang echter de spor- llieve prestatie centraal blijft staan, kan dat nog als acceptabel I worden beschouwd. Het hoort bij de romantiek die rond de beoe- I tening van sport op topniveau is opgebouwd. Wel kwalijk is het wanneer een levensgevaarlijk evenement zich het etiket van topsport laat opplakken, terwijl in werkelijkheid I slechts de commercie centraal staat. Dat geldt heel duidelijk voor [oe rally Parijs-Dakar. De organisatoren houden naar buiten de ■schijn op dat ze autosport laten bedrijven. De werkelijkheid is echter anders. Parijs-Daker is een reclamekaravaan die - in Wenst van op publiciteit beluste bedrijven - op topsnelheid door leen woestijngebied trekt, met alle risico's van dien. Begonnen als oriëntatierit, heeft Parijs-Dakar zich in de loop °er jaren ontwikkeld tot een monsterrace van duizenden kilome ters, in de tien jaar van zijn bestaan, heeft de rally inmiddels twin- «g slachtoffers geëist. Zelfs de dood van initiatiefnemer Thierry pabine kon de voortgang van het evenement niet stopzetten. Zijn eigen vader meende de uit de hand gelopen creatie van zijn zoon 'e moeten voortzetten. 1 Vooral de nu nog lopende editie van Parijs-Dakar heeft alle F®nzen overschreden van wat als normaal kan worden be- scnouwd. Het aantal ongevallen is abnormaal hoog en als voorlo- L? [,est diePtepunt kunnen de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde worden beschouwd. Een Nederlander en een Frans- n v?nben de dood in het woestijnzand, ann- J't'6^ die inmiddels is losgebarsten, liegt er niet om. De be- ipo w e functionaris van de internationale autosport - toch om J=en kleintje vervaard wanneer het gaat om het verdedigen van [„P®' commercie doordrenkte evenementen - vindt het nu ook welletjes. fen riDMF zit men met de kwestie omhoog. De raad van beheer 'oen Neder|andse vrachtwagenfabrikant heeft nog geen besluit L n,en over eventuele deelname van een DAF-équipe aan Pa- l^dekar van volgend jaar. L^de dood van een eigen bemanningslid emoties heeft losge- st5: 's begrijpelijk, maar toch doet de opstelling van het hoog- flpro h uursco'le9e enigszins hypocriet aan. Achttien eer- ntpnoH deden DAF niet besluiten om af te zien van de rally. ipj®™eel, de ploeg werd steeds omvangrijker en de op pad tan n™ turbo~vrachtwagens werden steeds indrukwekkender nphioHu?9' 0ok het feit dat de snobistische karavaan door een eeft nac waar het gr°otste deel van de bevolking honger lijdt, ann „nooit aan het denken gezet. Dat proces kon slechts op iep rvM?r- ü- 9ebracM door een dode uit eigen gelederen. Waar- ook in dit opzicht de waanzin van Parijs-Dakar is bewezen. Een medewerker van het vogelcentrum 'De Horst' neemt een met stookolie verontreinigde zeekoet onder handen. fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris Dees (Volksgezond heid) voelt niets voor de mogelijkheid om in som mige gevallen een donor orgaan te gebruiken, zonder dat de overledene daarvoor voor zijn dood schriftelijke toestemming heeft gegeven. Dat zegt een woordvoerder van Dees in een commentaar op de brief over medisch-ethische kwesties die de staatssecretaris en minister Brinkman gisteren aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. In de brief maken beide be windslieden zich sterk voor een specifieke wet die de orgaan transplantaties regelt. Zo'n wet moet vooral de belangen van (mogelijke) donoren en ontvan gers waarborgen. Bovendien moet de wet duidelijkheid scheppen voor familieleden of andere nauwe relaties van de overledene en de medici. Volgens een woordvoerder van Dees zal de strekking van de wet niet overeenkomen met het advies dat de Gezondheids raad in februari van het vorig jaar uitbracht. De raad wilde, naar Belgisch model, de wette lijke mogelijkheid scheppen om in sommige gevallen organen te transplanteren zonder dat daarvoor vooraf schriftelijke toestemming is gegeven. Ge zien het enorme tekort aan do noren een broodnodige maatre gel, oordeelde de Gezondheids raad. De Tweede Kamer heeft eerder al het advies van de raad afgewezen. Staatssecretaris Dees denkt dat goede en duidelijke wetge ving ertoe zal leiden dat moge lijke donoren sneller een codicil zullen invullen. Duidelijke wetgeving moet er bovendien toe leiden dat de organen - naar medische en juridische maatstaven - beter gebruikt worden. In de brief kondigen Dees en Brinkman ook aan dat ze ver der werken aan een wetsvoor stel voor medische experimen ten. In dat wetsvoorstel wordt onder meer geregeld dat een onafhankelijke commissie vooraf de medische experimen ten op him ethische aanvaard baarheid gaat toetsen. Verder kan het parlement nog een notitie verwachten over kunstmatige bevruchting. Beide bewindslieden hebben tenslotte de Gezondheidsraad om advies gevraagd over de ethische aspecten van erfelijk- heidsonderzoek. LEIDSCHENDAM (ANP) - De Unie Beroepsonderwijs heeft berekend dat er in de komende vier jaar 6.800 van de 17.500 banen in het mid delbaar beroepsonderwijs verloren zullen gaan. Volgens voorzitter H. Bruik- man van de vakorganisatie van leraren in het MBO (3.500 le den) loopt dit 'dramatische' verlies aan arbeidsplaatsen zo hoog op doordat een bezuini gingsoperatie van 190 miljoen, de voorgestelde reorganisatie van het MBO en een verminde ring van het leerlingental met gemiddeld 25 procent samen vallen. Bij de reorganisatie zul len meer dan 400 van de 520 MBO-scholen tot fusie worden gedwongen, aldus maandag de Unie-voorzitter. Bruikman wil er dan ook woensdag op een bijeenkomst van directeuren in het MBO voor pleiten een vertrekpremie te betalen aan docenten die het onderwijs vrijwillig verlaten. Volgens de Unie-voorzitter zou uitkering yan een bedrag in eens docenten de kans geven met eenJager salaris elders aan de slag te gaan of voor zich zelf te beginnen. ZAANSTAD (ANP) - Korpschef Van Es van de politie in Zaanstad wil op den duur een aantal van zijn mensen, die al enige maanden deel uitmaken van het rechercheteam in de zaak Heijn, terughebben. De hoofdcommissaris ver klaarde dit maandagmorgen in een toelichting op zijn nieuw jaarsboodschap. De Zaanse po litie heeft vanaf het begin van de ontvoeringzaak Heijn de helft van haar recherche inge zet, Van Es heeft er geen be zwaar tegen als drie tot vier van zijn mensen in Haarlem blijven. Lokale belangen spelen vol gens hoofdcommissaris Van Es een belangrijke rol bij het eventueel terughalen van zijn mensen. „We hebben bij voor beeld afgelopen weekeinde door personeelsgebrek een om vangrijk helingsproject volle dig moeten laten vallen", aldus Van Es maandag. Procureur-generaal J. de Ruiter in Amsterdam zei maandag dat 'niet te verwach ten' is, dat 'op korte termijn aan een dergelijk verzoek ge volg kan worden gegeven'. VERVOLG VOORPAGINA DE PAUS sprak ook over het katholieke onderwijs, waar over in Nederland meningsver schillen bestaan tussen de Roermondse bisschop Gij sen enerzijds en de rest van de bis schoppen anderzijds. De 'authentieke identiteit' van de katholieke scholen moet her steld en versterkt worden, zo zei Johannes Paulus. „Ik wil in het bijzonder wijzen op de noodzaak van een cate chetisch onderricht dat de jonge mensen een echte kennis van het katholieke geloof bij brengt en niet slechts een alge meen godsdienstig onderricht biedt of zelfs alleen maar een maa tschappij leer." Opnieuw trok de paus een scherpe scheidslijn tussen de gewijde priesters en de pasto rale werkers. De positie van de Nederlandse pastorale werkers die in de ogen van Rome vaak veel te veel doen en mogen, blijft een punt van voortdu rende discussie. Deze leken, zo beklemtoonde de paus, dienen hun taak te vervullen 'in harte lijke en gedienstige samenwer king met de parochiële geeste lijkheid.' Verder moeten ze 'al les vermijden wat zou kunnen leiden tot het ontstaan van een soort parallelle clerus.' De paus vroeg in dit verband ook om 'een waardige viering van de Eucharistie.' - Johannes Paulus noemde het 'bemoedigend' dat de bisschop pen meer zijn gaan doen om de priesterroepingen te bevorde ren. Het besluit van de synode van 1980 om stimulerend op te treden 'begint zijn eerste veel belovende vruchten af te wer pen.' Hij vroeg er nadrukkelijk om priesterkandidaten op te leiden in 'echte seminaries'. Als voorbeeld van een 'echt semi narie' noemde Johannes Pau lus Gijsens' Rolduc. De paus sprak ook over 'de voorzichtige pogingen' van de bisschoppen om 'tot een vruchtbare dialoog te komen met kritische groepen.' Hij ver wees in dat verband nog eens naar het synode-besluit dat de bisschoppen kontakt houden met deze groepen 'in de hoop een matigende invloed uit te kunnen oefenen.' Afwijkingen van het geloof en van de regels van de kerk moeten door de bisschoppen gesignaleerd wor den. Hoewel de paus duidelijk maakte dat er in Nederland nog heel wat werk verzet moet worden, ziet hij kennelijk toch een verbetering. De lucht tus sen Nederland en Rome lijkt wat opgeklaard. De paus sprak over een „niet onbelangrijke vooruitgang in de afgelopen vijf jaar", zowel binnen 'de ge meenschap van de kerk in Ne derland zelf als in haar betrek kingen met de Wereldkerk, waarvan het zichtbare cen trum de Stoel van Petrus is.' J i/ V? DEZE wereld gaat nog wel eens aan zijn welvaart ten onder of aan gekte. Aan de ene kant van het Afrikaanse continent rag gen ze voor hun lol met vrachtwagens door de woestijn tot de stukken er van af vliegen. Aan de andere kant van datzelfde continent liggen bergen voedsel op transport naar hongerige mensen te wachten. Probleem is echter dat ze er geen vrachtwagens hebben. Onze mijnenjagers waken in de buurt van de Perzische Golf over de vrije doorvaart van tankers vol met olie. Die tankers zijn daar zo dankbaar voor dat ze bij ons voor de kust gratis en voor niets wat hoogwaardige vracht dumpen. Neelie Smit-Kroes ontpopt zich intussen meer en meer tot een vrouw van Thatchenaanse proporties. Koud terug uit Oman spoedde ze zich naar het strand om de door olie aan gerichte schade in ogenschouw te nemen. We verleggen straks gewoon de vaarroutes verder de zee in, sprak Neelie wijs. Ze zei vaarroutes, maar ze bedoelde natuur lijk het probleem. Neelie slaagde er dit weekend ook nog eens in de verenigde emiers zo te charmeren dat die mannen een paar vliegtuigen en wat fregatten in optie namen. Natuurlijk zullen die bestellingen straks, als die Omannen er achter komen dat Neelie niet voor een fregat te vangen is, wel afgezegd worden, maar toch. Die bestelling van die vliegtuigen is waarschijnlijk aan het slechte Engels van de emiers te wijten. De conversatie tus sen Neelie aan de ene en de begenge emiers aan de andere kant zou ongeveer als volgt geklonken kunnen hebben: „You Fokker?" „Yes, he two". MERIJN ROTTERDAM (ANP) - De ongeveer vierduizend bedrijven in het Rijnmond-gebied waarbij sprake is van chemisch afval, zullen de komende drie jaar stuk voor stuk gecontroleerd wor den op de naleving van de voorschriften uit de wet chemische afvalstoffen. Deze controle gebeurt in een omvangrijk samen werkingsproject van vijftien gemeenten en het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente Rotterdam maandag mee gedeeld. Er wordt door de controleurs tevens gelet op de vraag of de be drijven beschikken over een hinderwetvergunning en of de vergunningen worden nageleefd. Het ministerie van VROM heeft een bedrag van anderhalf miljoen gulden voor de inven tarisatie beschikbaar gesteld. LEIDEN (ANP) - Het ziekteverzuim onder leerkrachten is in het schooljaar 1986/'87 met één procent tot 7,6 procent toegeno men. Het aantal verzuimde werkdagen steeg met 1,8 procent het sterkst in het basisonderwijs. Het algemeen, voorgezet on derwijs (AVO) zag het ziekteverzuim met ruim één procent omhoog gegaan. Het verzmrn in het hoger beroepsonderwijs daalde daarentegen iets met 0,3 procent. Dit blijkt uit het on derzoek dat de werkgroep arbeidsvraagstukken en welzijn van de Leidse universiteit jaarlijks instelt naar het ziekteverzuim in het onderwijs.Vorig schooljaar vertoonde in het bijzonder het aantal langdurige ziektegevallen een stijging. De gemid delde duur per ziektegeval ging daarmee ook omhoog. Dit deed zich vooral voor in het basisonderwijs.Het ziekteverzuim steeg het meest in de leeftijdsgroep van 30 tot 49 jaar. Bij de overige groepen was de groei slechts gering. ROTTERDAM (ANP) - De produktie bij margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam (900 werknemers) is maandag stil komen te liggen als gevolg van een staking. Vol gens de Industriebond FNV, die tot de tweedaagse staking heeft opgeroepen, is de ochtendploeg van zo'n honderd werkne mers niet aan het werk gegaan. De staking is bedoeld als pro test tegen de weigering van de directie om te garanderen dat bij de komende reorganisatie geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De overige bonden doen niet mee omdat zij al afspraken met de directie hebben gemaakt over de opvang van de sociale gevolgen. Het afleveren van de levensmiddelen aan groot- en detailhandel is maandag gewoon doorgegaan. De voorraden bij de handel zijn volgens Van den Bergh en Jurgens voorlopig groot genoeg. De fabriek is verreweg de grootste Nederlandse producent van margarine, die onder de merknamen Blue Band, Zeeuws Meisje, Brio, Rama, Bona, Era, Croma, Becel en Linera op de markt worden gebracht. Verder maakt het bedrijf fri tuurvet en smeltjus. SITTARD - Bijna zestig procent van de Nederlandse woning voorraad is niet of slecht geïsoleerd. Het gaat om meer dan drie miljoen woningen van het totaal van 5,8 miljoen dat ons land eind vorig jaar telde. Aldus woordvoerder Meijer van de Ne derlandse Energie Ontwikkelingmaatschappij (NEOM). Om de situatie te verbeteren zou 39 miljard gulden nodig zijn. De NEOM baseerde haar studie op de kwalitatieve woningregi stratie, die in opdracht van het ministerie van Volkshuisves ting werd uitgevoerd. Uit de studie bleek ook dat ruim dertig procent van de totale woningvoorraad in aanmerking komt voor groot onderhoud, herstel of ingrijpend herstel. ROTTERDAM (ANP) - De vereniging Toerbeurt Noord-Zuid, waarin de binnenschippers die tussen Nederland en België en Frankrijk varen zijn verenigd, zal zijn boycot tegen de Vlieg asunie opschorten tot 1 februari. Op die datum zal de vice-president van de Rotterdamse recht bank uitspraak doen in het kort geding dat de Vliegasunie te gen de Toerbeurt heeft aangespannen. In de procedure die maandag werd behandeld, eist de VUegasunie opheffing van de boycot van het vervoer van vliegas, die de schippers eind vorig jaar hebben uitgeroepen. De Vliegasunie verkoopt voor de Ne derlandse kolengestookte elektriciteitscentrales, zo die van de PNEM-Amercentrale in Geertruidenberg, de reststoffen vliegas en gips. Het vervoer van vliegas wordt door de Vliegas unie aan de toerbeurt Noord-Zuid op de schippersbeurzen ter verdeling aangeboden. De koper van het afvalgips, het Belgi sche bedrijf Gyproc heeft volgens de advocaat van Vliegasunie echter bedongen dat het voor eigen rekening de lading naar België mag vervoeren. WILLEMSTAD (ANP) - Ondanks de druk op de defensiebe groting zal Nederland de uitgaven die zijn bestemd voor de de fensie van de Nederlandse Antillen en Aruba niet verminde ren. Dat heeft de Nederlandse minister van Defensie, dr W.F. van Eekelen, in Willemstad gezegd. De bewindsman bezoekt de komende dagen alle Antilliaanse eilanden en Aruba ter ken nismaking en oriëntatie. De defensie van de Nederlandse Antillen en Aruba is een ko- ninkrijkstaak, die door Nederland wordt uitgevoerd. Minister Van Eekelen noemde de aanwezigheid van de circa 1.200 man defensiepersoneel een drempel ter afschrikking van mogelijke dreiging van buiten af.

de Stem | 1988 | | pagina 3