ink Opbloei Kanaalzone moet leegloop stoppen IG ZEEUWSCH-VLAANDEREN GERIATRISCH PARADUS VAN NEDERLAND' 139.95 D ZAKENNIEUWS INTEREST BEELDEN IIJN 2 JAAR termijnen iESTEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 12 JANUAR11988 itrum Europa en Nederlands ïlatieburo bejaarden- schieting bejaarden kaarting Prijskaarting meente aardenburg ART. 19-19a TELIJKE ORDENING Twijfels [doorzichtig Trekpaard Leegloop Waarschuwing Rabo-banken Oostburg gefuseerd A61 32/91775765 09/32/37766901 T20 rEEUWSCH-VLAANDEREN loopt langzaam, maar ze- leeg. in 1986 liep het inwonertal van de regio terug net 193 zielen. Vorig jaar keerden maar liefst 475 mensen le streek bezuiden de Westerschelde de rug toe. Als deze legatieve ontwikkeling zich doorzet - en op grond van le recentste bevolkingsprognoses van de Provinciale >lanologische Dienst (PPD) mag worden aangenomen lat dit gebeurt - ziet het er naar uit dat Zeeuwsch- laanderen in de nabije toekomst heel wat problemen irijgt te verwerken. Was het provinciebestuur in juli '87 nog vrij optimistisch over de demografische ontwikke- Jingen begin dit jaar kon gedeputeerde R. Barbé niets an- en zoeken Kers doen dan zijn teleurstelling over het bevolkingsver- Top uitspreken. Tevens lanceerde hij de Westerschel- jeoeververbinding (WOV) als de ultieme mogelijkheid ;m de leegloop van de regio te keren. ir of gewoon vriendschap, onze relatiekring van 5624 eheel vrijblijvend met onze ring (ook 's avonds/week- 076-211698 ter01640-57339 01100-14123 04160-34503 icht van het Min. van WVC. Ml diversen Dinsdag 12 januari in café De Reizende Man te Kloosterzande, aanv. 13.30 uur. 50,-gratis. Op dinsdag 12 januari in Café Sport te St. Jan steen, aanv. 14.00 uur, met gratis verloting. Elke dinsdagavond café Oud Antwerpen Hulst. Aanv. 20.00 uur. rdenburg maakt ter voldoe- n artikel 19a, lid 4 van de dening bekend, dat met in- 8 ter gemeentehuize, afde- durende veertien dagen het or een ieder ter inzage ligt: roor het oprichten van een zenstraat 1 te Eede. ildoen aan de voorschriften uitengebied". uders van Aardenburg zijn ing van het geldende be ien. Gedurende de termijn een ieder schriftelijk be et bouwplan bij burgemees- 988 jemeester voornoemd, Jongmans. ¥1 kleuren VIENADE 37 50-96096 jor Conny van Gremberghe EURGESTELD over de ng vond Barbé het 'hoog jjd worden dat de Zeeuws- plaamse bevolkingscijfers eens lader geanalyseerd moesten iorden'. Een uitspraak die Ichter achterhaald is, omdat de PPD amper zes maanden gele ien de materie al nader heeft jnderzocht. In een nota over de lemografische ontwikkelingen i Zeeland tussen 1985 en 2010 Joorspelden de Zeeuwse onder- jekers een drastische afname Lan het aantal Zeeuwen. |let name voor de regio «uwsch-Vlaanderen hadden lePPD-medewerkers een wei- jig florissant toekomstbeeld in idachten. Het aantal inwo ners zou tussen 1985 en 2010 te- ïglopen van ruim 108.000 naar firca 99.000 mensen. H. Vogel, wfd van de afdeling maat- lappelijke planvorming van PPD, waarschuwde de ïeuwse bestuurders, op pro- inciaal en lokaal niveau, om rieus rekening te houden iet de prognoses bij het uit- |üppelen van beleidslijnen »r de nabije toekomst'. De raag rijst of dit daadwerke- Ijk gedaan wordt. Sluis, vonden echter dat zij er bekaaid afkwamen in de nota en drongen bij het provinciebe stuur aan op grotere bouwcon- tingenten. In het kleine Sluis is men er van overtuigd dat een ver hoogde bouwactiviteit het ne gatieve bevolkingssaldo kan keren. Burgemeester M. Eve- raers kondigde eind december dan ook aan dat 'een inhaalma noeuvre op bouwgebied in be stemmingsplan Oost in Sluis en Retranchement het bevol kingscijfer in de toekomst zal doen stijgen'. Met dit beleid doet het ge meentebestuur van Sluis een stap terug in de geschiedenis. In de jaren zestig, toen Zeeuwsch-Vlaanderen gecon fronteerd werd met een econo mische opbloei, verrees bij elk dorp een nieuwbouwwijk. Noodzakelijk om de golf van nieuwe Zeeuwsvlamingen die, op zoek naar goede baantjes, zuidelijk van de Westerschelde terecht waren gekomen, onder dak te verschaffen. In Sluis hoopt men nu door woningen te bouwen nieuwe inwoners te trekken. Het aantal bejaarden in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt Dow Chemical, de grootste werkgever van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is mede aan Dow te danken, dat zich nog steeds nieuwe mensen van elders in Zeeuwsch-Vlaanderen vestigen provinciaal niveau naar flewaarschijnlijkheid wel. Bij |et vaststellen van de nota Wo- ingbouw heeft het provinciaal estuur rekening gehouden |iet de meest recente bevol- ingsprognoses. Hierdoor kwa len GS tot de conclusie dat eeland tot 1995 genoeg zou |ebben aan 1360 tot 1670 ïeuwe woningen per jaar voor Je eerstkomende periode. (Met het oog op een toene- :nde leegstand van huizen in ieuwsch-Vlaanderen, (in Sas n Gent staat nu al zeven pro sit van de huizen leeg, in Axel vier procent) vond het fovinciaal bestuur een voor- ihtig bouwbeleid noodzake- Ik. (Verschillende gemeenten, neuzen, Hulst, Oostburg en In andere gemeenten wordt weliswaar getwijfeld aan deze aanpak. Burgemeester F. Ja cobs van Hulst bijvoorbeeld toonde zich, vorig jaar, geen voorstander van de 'bouwen- voor-bewoners-tactiek'. „Bou wen heeft geen enkele zin als je van tevoren niet weet of er daadwerkelijk bewoners voor die nieuwe huizen gevonden kunnen worden," vond hij De meest recente bouwgolf binnen de gemeentegrenzen, in het plan Tragel, heeft de Rey- naertstad echter geen wind eieren gelegd. De afgelopen ja ren liep het inwoneraantal van Hulst druppelsgewijs terug. In juli '87 telde Hulst zestig inwo ners minder dan in januari van dat jaar. Jacobs was bezorgd, maar begin januari was hij op gelucht, omdat uiteindelijk in 1987 48 nieuwe Hulstenaren in het bevolkingsarchief konden worden bijgeschreven. Zeeuwsch-Vlaanderen 'geriatrisch paradijs'? Het credo 'bouwen voor de toe komst' heeft in de meeste ge meenten in Zeeuwsch-Vlaan deren afgedaan. Gehoopt wordt op een nieuwe economische - FOTOOESTEM/ BENSTEFFEN bloei in de Kanaalzone. „We zullen de bedrijvigheid danig moeten opvijzelen," stelde Bar bé vorige week dan ook. Gelij kertijd de WOV bombarderend tot het trekpaard van de Zeeuws-Vlaamse economie. De kans dat de WOV massa's nieuwe Zeeuwen en bedrijven lokken zal wordt door velen erg klein geacht. Gustaaf Deckers, gedelegeerd bestuurder van de Intercommunale vereniging van het Land van Waes, ver antwoordelijk voor het beheer van het industriegebied op de Linkerscheldeoever bij Ant werpen, meent dat goede ver bindingen slechts een beperkte rol spelen bij het aantrekken van nieuwe industrieën. Ook Jacobs heeft zijn twij fels. Zo stelde hij vorige zomer dat het de taak van het provin ciebestuur was om voorwaar den te ^scheppen voor een bre dere economische basis: „De WOV kan een van die voor waarden zijn, maar om het zover door te trekken dat die werkgelegenheid in deze con treien opleveren zal, gaat mij iets te ver," aldus de Hulster burgemeester. Een WOV kan ook aanleiding geven tot een verdere leegloop van de regio. Toen in de jaren '60 en '70 de infrastructuur in de Randstad sterk verbeterd werd, leidde dit tot een vlucht van de stedelingen naar het - FOTODELTA-PHOT omliggende platteland. Noord- Brabant en Gelderland genoten de voorkeur van de Randstede lingen op zoek naar rust en ruimte. En nog. De prijzen voor woningen in deze gebieden rij zen de pan uit. Drie ton voor een landarbeidershuisje in West-Brabant met een postze gel tuingrond is niet uitzonder lijk. In Zeeuwsch-Vlaanderen daarentegen staan honderden soortgelijke huisjes te koop. Potentiële kopers halen het echter niet in hun hoofd om de Westerschelde over te steken. Komen ze wel, dan alleen om de huisjes binnen kort tijdbe stek om te toveren in een tweede woning, maar ook daar is de rek uit. Het Nederland Research Instituut voor Toe risme (NRIT) kwam kortgele den tot de conclusie dat de markt voor tweede woningen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zowat verzadigd was. Een ver dere uitbreiding van het wo ningenbestand werd afgera den. Binnen het gemeentelijk bestel van Oostburg werd de nota met weinig vreugde ont vangen. Kritiek van alle kan ten, maar een uitspraak van het college om al dan niet door VERTENTIE) te gaan met het bouwen van recreatiewoningen wordt nog verwacht. Oostburg wil zich, net als Aardenburg, in de nabije toe komst meer presenteren als een recreatiegemeente, waar het goed toeven is. Zowel voor tij delijke als permanente gasten. Wethouder J. de Vries (welzijn) verwoordde het standpunt van het college dat alle aandacht nu gericht was op een verbetering van het economisch klimaat in de Kanaalzone. Gedeputeerde Barbé, de ani mator van Zeelands wee en welbehagen, is best van zin om de Zeeuwse - en meer bepaald de Zeeuws-Vlaamse econo mie- nieuwe impulsen te ge ven. „Momenteel zijn we druk bezig met het ontwerpen van een nieuw regionaal beleid. We wachten nog op de eindrappor tage van het onderzoeksbureau Plant Location International (PLI) omtrent de economisch zwakke en sterke punten van de provincie. Zeker is dat we voort moeten met een voor waardenscheppend beleid. In dat licht is het spijtig dat de binnen de centrale overheid het subsidiebeleid voor algemene maatregelen ter discussie staat. Zelf beschikken we over erg beperkte middelen om een sub sidiebeleid te hanteren. Dat neemt niet weg dat we probe ren om de voorwaarden voor industriële vestiging in het zuidwesten zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De grond prijs speelt daarbij een belang rijke rol, evenals de verbindin gen en het werkklimaat. In het geval Engelhard hebben we be paald niet stilgezeten," aldus Barbé. Dat de WOV een verdere leegloop van de regio bevorde ren zal, gelooft Barbé niet. „Ik ben daar niet benauwd voor. De werkloosheid in de streek is in vergelijking met andere zwakke regio's erg laag. Om die reden bestaat er voor veel mensen geen economische re den om weg te trekken. Elders is dat wel het geval," bena drukte hii. De WÓV zal volgens Barbé geen negatieve invloed uitoefe nen op de bevolkingsontwikke ling in Zeeuwsch-Vlaanderen. „De regio is nu een doodlo pende straat. Wanneer die brug of tunnel er ligt, is er door gaand verkeer mogelijk en dat kan voor ondernemers van groot belang zijn. We komen dichter bij andere economische centra te liggen. Deckers heeft op zich wel gelijk dat er meer komt kijken, maar ontkennen dat de WOV een wezenlijk on derdeel is in het pakket aan voorzieningen dat we moeten kunnen aanbieden, dat kan hij niet," aldus de gedeputeerde, die bovenal geschrokken is van hetgeen in Terneuzen gebeurd is. Maar liefst 1587 mensen keerde de Scheldestad in 1987 de rug toe. Daar stonden tegen over 1234 nieuwe inwoners. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Dank zij een geboorte-over schot van 110 nam de bevolking (slechts!) af met 243 zielen. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de bestuurders bezorgd over de steeds voortschrijdende vergrijzing. Ruim twintig pro cent van de Oostburgers is in middels de 65 jaar gepasseerd. Ruim 23 procent de zestig jaar. Het voornemen van het provin ciaal bestuur om het aantal plaatsen in de West-Zeeuws- Vlaamse bejaardentehuizen met 85 plaatsen terug te bren gen is in de regio dan ook in verkeerde aarde gevallen. De PPD-onderzoekers had den er vorig jaar voor gewaar schuwd dat 'de vergrijzing een toenemende druk op voorzie ningen als verzorgings- en ver pleegtehuizen teweeg zou bren gen'. Een waarschuwing, die mede door de van rijkswege opgelegde bezuinigingen, door het provinciebestuur in de wind is geslagen. Althans, zo wordt er in West-Zeeuwsch- Vlaanderen over gedacht. In navolging van de directies en besturen van de tehuizen in de streek, de gemeentebesturen en instellingen, tekenden vo rige week ruim 3200 West- Zeeuws-Vlaamse bejaarden bezwaar aan tegen het voorne men van het provinciaal be stuur. Verwacht mag worden dat de bejaarden van de nabije toe komst geen genoegen zullen nemen met overheidsbeslissin- gen die leiden tot een afbraak van specifieke voorzieningen. De PPD-onderzoekers gaan er van uit dat het aantal hoogbe jaarden in de provincie, en met name in de meest vergrijsde regio bezuiden de Westerschel de, tussen dit jaar en 2010 toe nemen zal met een kleine twin tig procent. De Zeeuwse demo grafen schetsen de regio dan ook als 'een geriatrisch para dijs voor de toekomst'. Voorlopig voorziet Barbé nog heel wat problemen als de neerwaartse bevolkingsspiraal niet gekeerd kan worden. „Voor de regio Zeeuwsch- Vlaanderen is enige ongerust heid op zijn plaats, maar ge lukkig ziet het beeld er voor heel de provincie er iets beter uit. De prognoses gaan uit van een geringe daling." aldus Bar bé. De gevolgen van die afname zullen volgens hem niet funest zijn. Dat neemt niet weg dat er binnen de muren van het pro vinciehuis niet gedokterd wordt aan plannen om Zeeland niet het achterkomertje van het gezin Nederland te laten worden. Gedeputeerde Vente- vogel houdt vast aan het stand punt verwoord in het strate gisch beleidsplan van de pro vincie dat Zeeland best wel eens zou kunnen uitgroeien tot 'het Florida van Nederland'. Voorwaarde is dan echter wel dat de leegloop van een aantal regio's gestopt wordt. OOSTBURG - Sinds 1 januari dit jaar zijn de Rabobanken Oost- burg en West-Zeeuwsch-Vlaanderen volledig gefuseerd. Hierdoor is een bankcombinatie ontstaan met ruim 10.000 cliënten en een balanstotaal van ruim 290 miljoen gulden. De nieuwe bank is daarmee een van de grotere Rabo-banken in Zeeland. Voor de cliënten verandert weinig door deze fusie. Alleen wordt met ingang van maandag 18 januari het Rabo-kantoor Nieuw- straat 2 gesloten, iedereen kan vanaf die datum terecht op Nieuw- straat 18 in Oostburg.

de Stem | 1988 | | pagina 17