Met dank aan Van der Poel m Oranjeraad samen 'Dit moet de hel geweest zijn' VAN DER SMISSEN 'OP TANDVLEES' NAAR TITELPROLONGATIE oomlijn c PSY breidt staf uit 320.322.99 üIKBAAR. KNBB wil regels voor shirt-reclame verruimen to atalysator? 18.695,-?!" idermeer boon!" 1100 cc Keg- 323 lage oge LXiseen een ver- l in snel naar 489400. 18.695,- dus, 1 de achterklep van binnenuit te openen?" "Handig, vindt u niet?" AUTO LEASEN Of AUTO HUREN? VELDRUDTITEL WEER VOOR HENNIE STAMSNUDER MAANDAG 11 JANUARI 1988 GORSSEL - Christ van der Smissen heeft op moeizame wijze de nationale driebandentitel geprolongeerd in een strijd, die ontaardde in een puur Westbrabants onderonsje. Opmerkelijk Benauwd Resultaten NK driebanden VOOR EK VOETBAL MICIIELS KOMT, HIDDINK BLUFT COACH 1640-34254 ie.0. ■serie 5-213825 291 GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222100 HUREN VANAF 35.- PER DAG DE STEM Van onze sportredactie HULSBERG - Ook zonder samenwerking met stalge- noot Adrie van der Poel zou Hennie Stamsnijder in Hulsberg zijn zevende titel veldrijden bij de professio nals in acht jaar hebben be haald. Het samenspel echter maakte de opgave voor de kampioen per-traditie aanzienlijk ge makkelijker en brak het weer werk van de concurrentie. Stamsnijder kreeg niet al leen, op eigen kwaliteiten, de titel, hij kreeg evenzeer beves tiging voor zijn stelling dat ook in het veldrijden het ploegen- spel zeer effectief kan zijn Vo rig jaar smeekte hij tevergeefs om een plaats in de WK-ploeg voor Van der Poel, nu was zijn verzoek overbodig. Tussen Ne derlands sterkste modderman nen was de wegrenner Van der Poel één van de opvallendste renners. De man, die zich deze winter, door onder andere een privé trainingskamp en stricte hand having van zijn levenswijze, zeer gericht op de cross had voorbereid remde het veld, toen Stamsnijder in een ongeluk kige start twee keer ten val kwam. Hij stopte bovendien Henk Baars af in zijn jacht op Stamsnijder. De enige, die gisteren de kracht had de kampioen en Van der Poel partij te geven, ondervond dat een strijd van één tegen twee een onmogelijke opgave is. „Mijn derde plaats", zei Baars, „is een teleurstelling. Ik had graag persoonlijk de strijd aangegaan, maar ik werd gevangen in het ploegenspel. Ik heb al het werk op mijn dak gekregea Maar ik moest wel doorgaan met het sleepwerk voor Van der Poel, want Kools kwam terug en dan was ik zelfs mijn derde plek nog kwijtge raakt". Stamsnijder werd in het prille begin van de wedstrijd door Hendriks zonder opzet uit het parkoers gedrukt. Ruim een ronde later ging de Tukker - en nu helemaal door eigen schuld - onderuit. Van der Poel stopte beide keren af. „Ik heb deze wedstrijd meer in het be lang van Stamsnijder gereden, dan voor mijzelf. Dat heeft met de interesse van de sponsor te makea Eén keer heb ik gepro beerd achter Stamsnijder aan te gaan, maar ik kon in die sprong niet onmiddellijk vol doende afstand van Baars ne- mea Daarom ben ik er mee op gehouden. Alleen in het bos heb ik, uit veiligheidsoverwegin gen, steeds op kop gereden". Dat betekende dat er nog geen absolute zekerheid is over de werkelijke mogelijkheden van Van der Poel, al denkt hij zelf in dit seizoen aanzienlijk beter te rijden dan in eerdere jaren. „Ik heb deze winter mijn voorbereiding bewust op het veldrijden gericht. Op mijn manier. De echte veldrijders zeggen wel dat ik hen het beleg van hun brood eet, maar op mijn beurt zeg ik dan, laat zij proberen op de weg met mij hetzelfde te doen. Voor mij tel len er slechts twee wedstrijden, de kampioenschappen van Ne derland en van de wereld. Er is er pas één geweest en ik heb geen enkele reden ontevreden te zijn. In minder dan een ronde ben ik toch meer dan twintig seconden van Baars weggereden". In die slotronde verkleinde hij ook zijn achterstand op Stamsnijder wezenlijk. „Maar", zei Stamsnijder, „het was voor mij niet nodig in het slot van de wedstrijd nog alles op alles te zetten. De strijd was beslist". Die beslissing viel trouwens vroeg in de wedstrijd op het parkoers dat door de miezerige reden uiterst moeilijk was. Stamsnijder, Van der Poel, Baars, Kools, Hendriks en Van Bakel scheidden zich onmid dellijk af. Groenendaal speelde op het, voor hem ongeschikte, traject niet mee. Hendriks ont dekte dat het verschil tussen amateurs en profs erg groot kan zijn en Van Bakel kwam iets te kort in de strijd tussen de sterksten. Na een half uur ongeveer sprong Stamsnijder weg om geleidelijk steeds verder uit het beeld van de anderen te ver dwijnen. Fietsend op de paar stukjes asfalt, glijdend van de hellingen, ploeterend door de zuigende klei en acrobatisch laverend om de obstakels in het bos. Zijn winstverlangens wa ren bevredigd nadat het ver schil met zijn naaste belagers gegroeid was tot meer dan een halve minuut. Hij had er geen werkelij ke behoefte aan de glo rie van zijn succes te zeer te vermengen met de pijn van de andere professionals. Uitslag: 1. Stamsnijder (Enter) 1 uur 15 minuten en 42 seconden, 2. Adrie van der Poel (Hoogerheide) op 30 seconden, 3. Baars (Diessen) 0.51, 4. Kools (Baarle Nassau) 1.09, 5. Van Bakel (Deurne) 1.55, 6. Hen driks (Assen) 2.41, 7. Groenendaal (St Michielsgestel) 2.59, 8. Van Or- souw (Oyen) 5.49, 9. Harings (Berg en TerbÜjt) 7.03, 10. op één ronde: Theo van de Velde (Rijsbergen), 11. Arntz (Lobith), 12. Jacq van der Poel (Hoogerheide), 13. Van Passel (Sluiskil), 14. Talen (Spijkenisse), 15. Lammertink (Wierden). Zie ook Spoyt 4 Jeugd komt naar voren MECHELAAR P"Psv weken, 50,-. Tel- 420458. BOEREN fox driekleurig en 01620-55592. T.K. Golden retrieval met stamboom, orw- ing. Tel. 04138-75556 ier van Nederland dag en js 3097,5003 DB Tilburg nan" Door Hein Groothuis De eerste vier uit de titelstrijd - in volgorde Christ van der Smissen (Sint-Willebrord), Frans van Kuijk (Oudenbosch), Dick Jaspers (Sint-Willebrord) en Jan Arnouts (Etten-Leur) wonen slechts enkele kilome ters van elkaar. De greep naar de absolute macht van de Westbrabanders ontlokte Jan Arnouts de opmer king: „Voortaan moeten ze het kampioenschap maar bij ons in de buurt houden". De 33-jarige Van der Smissen, die zich voor de vierde maal in zijn rijke carrière als ereklasse-kampioen in de po pulairste spelsoort liet kro nen, bereikte de eerste plaats echt op zijn tandvlees. In de halve finales hield hij zich Dick Jaspers ternauwernood van het lijf (50-49) en in de eindstrijd tegen Frans van Kuyk zegevierde hij ook slechts op het nippertje (50- 45). De opmars van de jeugd, in de personen van Dick Jaspers (22) en Frans van Kuyk (25) was het grote winstpunt van de titelstrijd. Beide spelers kwamen uitstekend voor de dag en draaiden zelfs een aanmerkelijk hoger moyenne dan de nummer een. Jaspers kwam uit op 1.278, Van Kuijk op 1.219 en Van der Smissen op 1.137. Het vormt een indi catie dat het koningskoppel Van der Smissen en Van Bracht (niet aanwezig wegens deelname aan een Grand Prix-toernooi in de Deense plaats Aalborg) in de zeer na bije toekomst zeer serieuze concurrentie krijgt te duch ten. Met name de prestatie van Dick Jaspers, nog slechts zeer kort erg intensief met het driebanden bezig, was opmer kelijk. Hij immers was debutant. Hij verloor slechts een keer, in de kruisfinales van Van der Smissen, en slechts doordat hij in de nabeurt met een serie van vier slechts een punt te kort kwam. Een punt dat hij ■oiste, hoewel de positie niet slecht was. Jaspers: „Ik speelde de bal zoals het moest, dun raken Met een voor handje kon het niet. De speel hal had net achter de derde bal in de hoek moeten vallen Dat geluk was mij evenwel niet beschoren Het deed mij Wel even flink zeer dat ik die verlenging niet haalde, ver hezen met een gemiddelde van anderhalf en slechts met aan punt verschil. Ik was zo dichtbij de finale. Dat neemt niet weg dat ik dik tevreden ben met mijn derde plaats, mijn goede gemiddelde en slechts een verliespartij. Te voren had ik alleen maar dur ven hopen in de kruisfinales te komen". Frans van Kuyk legde in de eindstrijd Christ van der Smissen, die de titel ver overde op de verjaardag van zijn vader, het vuur ook na aan de schenen. De Ouden bosschenaar, die de confron tatie met Van der Smissen voor de poule ruimschoots in zijn voordeel had beslist (hij maakte in dat duel 29 punten in 9 beurten), had zelfs lang een mogelijkheid op winst. „Ik heb de kansen gehad", al dus Van Kuijk, „maar ze niet benut Ik heb enkele gemak kelijke ballen gemist. Met de tweede plaats ben ik echter ook content. Bovendien heb ik een goed moyenne gedraaid. Een volgende keer beter zul len we maar zeggen". Het was dus weer Christ van der Smissen. Maar geen Van der Smissen in erg goede doen. Het blijkt ook wel uit zijn gemiddelde. In Oldenzaal vorig seizoen scoorde hij nog een moyenne van 1.388. Van der Smissen: „Ik was inder daad niet optimaal in vorm. I 1* Christ van der Smissen: op z'n tandvlees prolongatie van de driebandentitel. - fotoanp Ik speelde niet slecht. Het ging echter niet op finesse. Het fijne gevoel had ik niet. Ik heb het op karakter gehaald. En een prestatie blijft het. Ik ben immers toch de te klop pen man, van wie iedereen probeert te winnen. Als je het dan waarmaakt, vind ik dat goed". Van der Smissen had het in de kruisfinale met Jaspers ove rigens flink benauwd gehad. „Ik waande me vrij veilig, toen ik uit ging en Jaspers er in de nabeurt nog vijf moest maken. Na zijn vierde caram- Van onze sportredactie GORSSEL - De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond Wil de regels met betrekking tot shirt-reclame gaan verruimen. Een voorstel hiertoe komt in de voorjaars bondsvergadering aan de orde. De regels met betrekking tot sponsoring zijn verouderd. Bij nationale titeltoernooien mogen spelers slechts shirtreclame dragen, indien zij een officiële en door de bond goedgekeurde sponsor-overeenkomst hebben. In dat geval moeten zij hun vergoeding voor reis- en ver blijf terugstorten in de bondskas. Arie Weijenburg was bij de Nederlandse titelstrijd driebanden in Gorssel de enige speler, die van deze mogelijkheid gebruikt maakte. Het bestuur van de KNBB wil het de spelers wat dit betreft gemakkelijker gaan maken. bole kreeg ik het zweet echter flink in mijn handen staan. Mijn gedachten gingen terug naar twee jaar geleden in Waalwijk. Daar maakte Anno de Kleine in de nabeurt met een serie van negen gelijk. Hij schakelde mij daarna uit in de verlenging. Als het nu op een verlenging was aangekomen, zou ik waarschijnlijk door de grond zijn gegaan". De finale vormde bepaald geen hoogtepunt. In de carrot- tepartijdie 2 uur en 42 minu ten vergde, faalden beide spe lers af en toe bij stootbeelden, die zij anders vast maken. Christ van der Smissen, die acht punten vergaarde voor het klassement van de club van Bayer: „Wij misten in derdaad stoten, die we niet mogen missen. Maar wat wil je ook met twee zulke finales achter elkaar. Er zat nauwe lijks pauze tussen. Het was zes uur aan tafel staan op een broodje kaas". Frans van Kuijk beaamde dat die twee partijen achter elkaar voor problemen met betrekking tot de concentratie zorgden. Van Kuijk: „Af en toe zag ik de ballen gewoon niet meer liggen". De span ning vergoedde echter wel wat. Uiteindelijk maakte Van der Smissen het bij een stand van 45-45 uit met een serie van vijf. Totaal geen spanning was er in de strijd om de derde plaats, waarin Jaspers supe rieur was aan Arnouts, twee jaar geleden nog kampioen en vorig jaar tweede. Arnouts speelde in het hele toernooi slechts een goede partij. Dat was zaterdagavond tegen Eddy van der Looijtegen wie hij zijn laatste kans om de kruisfinales te bereiken op bewonderenswaardige wijze greep. In dat duel stond het na achttien beurten 22-22. Elf beurten later was het uit tot verbijstering van Van de Looij. Van de Looij„Het was net of Arnouts de ballen aan een touwtje had. Alles lukte hem. Ik heb nog nooit iemand zo zien spelen zolang ik mee draai". Het was een on verklaarbare opleving van Arnouts, die het gisteren weer zwaar liet afweten. Arnouts: „Twee-en-een-halve maand praktisch niet spelen, maak je niet in veertien dagen goed, ook al speel je dan twee par tijen op een dag. Je hoopt het wel, maar je weet dat het niet kan". De lange inactiviteit van Arnouts kwam voort uit het overlijden van zijn vader, waardoor hij meer beslomme ringen met de zaak kreeg. Jan Arnouts: „We moeten eens rustig kijken of er in de toe komst een oplossing voor kan worden gevonden. Het heeft geen zin om dat overhaast te doen. Op de manier zoals het nu gegaan is, heeft het echter weinig zin". p GORSSEL - Uitslagen en stan den Nederlands kampioenschap driebanden in Gorssel: (achter eenvolgens caramboles, beurten, hoogste serie en gemiddelde) Vierde ronde, poule A: Van der Smissen (St-Willebrord) 50 39131,282 De Kleine (Helmond) 3139 4 0,794 Habraken (St-Oedenrode) 4142 5 0,976 Van Kuijk (Oudenbosch) 5042101,190 Nieuwenburg (Den Haag) „..5062 40,806 Havermans (Zundert) „..4462 4 0,709 Poule B: Arnouts (Etten Leur) 50 58 40,862 Weijenburg (Oss)3858 40,655 De Wilde (Delft).„4547 50,957 Broeders (Breda).5047 51,063 44 4710 0,936 47 71,063 Vijfde ronde, poule A: De Kleine423» 51,076 Havermans„5039 61,282 Van der Smissen.3035 5 0,857 Van Kuijk„50 35101,428 Nieuwenburg37 58 40,637 Habraken 50 58 6 0,862 Eindstand poule A: 1. Van Kuijk 5-8 (1,297), 2. Van der Smissen 5-7 (1,121), 3. Nieuwenburg 5-5 (0,819), 4. De Kleine 5-4 (0,995), 5. Haver mans 5-4 (0,995), 6. Habraken 5-2 (0,846). Poule B; Van de Looy..„2929 51,000 Arnouts„...5029 61,724 Weijenburg50 39 71,282 Broeders4239 81,076 Jaspers»„...„5035 51,428 De Wilde.„.4135 61,171 1. Jaspers 5-10 (1,275), 2. Arnouts 5-6 (1,046), 3. De Wilde 5-4 (1,058), 4. Broeders 5-4 (1,038), 5. Weijen burg 5-4 (0,927), 6. Van de Looy 5- 2(0,995). Halve finales: Van Kuijk.„. Arnouts 5037 81,351 3237 7 0,864 Van der Smissen 50 32 81,562 Jaspers4932 51,531 finale: VanKuijk4553 4 0,849 Van der Smissen..,™.. 50 53 70,943 Om de derde plaats: Jaspers™.™,™„5045 91,111 Arnouts....3645 60,800 Eindstand; (met algemeen moyenne) 1. Van der Smissen 1,137, 2. Van Kuijk 1,219, 3. Jas pers 1,278,4. Arnouts 0986. Van onze sportredactie DEN HAAG - Ruud Gullit, Ronald Koeman, John van 't Schip, Sjaak Troost en Adrie van Tiggelen zullen namens de spelers van het Ne derlands elftal zitting nemen in de 'Oranjeraad'. De vijf hebben in het weekeinde hierin toegestemd. Zij worden bijgestaan door Karei en Rob Janssen van de WCS. De Vereniging voor Contract Spelers zal ook het secretariaat bemannen. De Oranjeraad gaat fungeren als gesprekspartner voor het EK-bureau van de KNVB, waarin bestuursle den van de sectie Betaald Voetbal zitting hebben. Het zal hierbij gaan om de vast te stellen premies voor de wedstrijden in de eindronden van het Europees kam pioenschap en de commerciële activiteiten met spelers. De spelers van de drie voornaamste oranjeleveranciers hebben ieder een vervanger in de personen van Hans van Breukelen, Ronald Spelbos en Joop Hiele. In de aanloop naar het EK heeft de Oranjeraad een belangrijke functie. In 1974, tijdens de voorbereiding op het wereldkampioenschap in West-Duitsland, ont stond er rondom het vaststellen van de premies een enorm gekrakeel. De harde opstelling destijds van de spelersvertegenwoordiging leek de voorbereiding ge heel in duigen te laten vallen. Later bleek dat die con sternatie een succesvol WK niet in de weg had gestaan. Zweden en Spanje zijn overgebleven als kandidaten voor het organiseren van de eindronde van het toer nooi om het Europees kampioenschap voetbal 1992. De Sovjetunie heeft zich teruggetrokken. De Europese Voetbal Unie (UEFA) zal de keuze op zijn vroegst tij dens de eindronde van dit jaar (10 tot 25 juni) in West- Duitsland maken. Hennie Stamsnijder op weg naar de veldrittitel. Achter hem de afstoppende Adrie van der Poel - fotoanp Van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV breidt zijn technische staf uit. Van daag maakt de landskampioen in een persconferentie be kend, dat Rinus Michels met ingang van volgend seizoen technisch directeur wordt. De huidige bondscoach draagt alle verantwoordelijkheid voor de technische gang van zaken binnen de voetbalclub. Guus Hiddink en Hans Doijee blijven de coaching en training van het eerste elf tal voor hun rekening nemen. In dat koppel is Hiddink de eerste man tijdens de trainingen en in de dug-out tijdens wedstrijden. Met beide oefenmeesters, wier contract aan het eind van het seizoen afloopt, is in het afgelopen weekeinde een contractverlen ging overeengekomen. De komst van Michels houdt in, dat de vacature Kraay einde lijk is ingevuld. Zoals bekend moest Kraay vorig jaar vertrekken na een conflict over Ruud Gullit Michels zal zich, in tegenstelling tot Kraay, weinig met het eerste elftal bemoeien. De bondscoach beperkt zich in hoofdzaak tot het bepalen van het totale techni sche beleid. Vervolg pagina 1 Wedstrijdleider René Metge durfde zich nauwelijks uit te spreken over de omstandighe den, waaronder het ongeluk in de Ténéré heeft plaatsgevon den. „De vrachtwagen was op dat moment helemaal alleen. We kunnen moeilijk de situatie na gaan, waarin dit ongeval is ge beurd", aldus Metge. De hulp verlening kwam na de eerste melding snel tot stand. Door de lucht werd de plaats van het ongeval bereikt. Nadat de eerste helicopter was gearriveerd, werd het ont zielde lichaam van navigator Kees van Loevezijn gevonden. De andere twee inzittenden van de DAF Turbo Twin 601, een bijna identieke wagen als die waarmee Jan de Rooy reed, bleken zwaar gewond. Be stuurder Theo van de Rijt en monteur Chris Ross werden overgevlogen naar een hulp post vlak bij L'Arbre Thierry Sabine, de oase waar twee jaar geleden de organisator een he- licopter-ongeval niet overleef de. Bij Van de Rijt werd hersen letsel geconstateerd Hij had ook flinke wonden in het ge zicht. De Schotse monteur Ross werd zaterdag geopereerd aan de onderbuik. Hij had ook een verstuikte wervelkolom, en verrekte kniebanden. Beide ge wonden werden zondag over gebracht naar een ziekenhuis in Eindhoven. Kees van Loevezijn was 31 jaar oud. Hij nam voor de derde keer als navigator deel aan de woestijnrally door het noordwesten van Afrika. De equipe van DAF had tot zater dag nauwelijks problemen ge kend. Van de Rijt bezette de vijftiende plaats in het gecom bineerde vierwielersklasse ment. Kopman De Rooy was daarin achtste, op 3 uur 23 mi nuten van de Finse leider Va- tanen. De Rooy was in Djado gestart vóór Van de Rijt De or ganisatie was zaterdagmiddag van mening, dat De Rooy on wetend van het ongeval van zijn teamgenoot door de woes tijn koerste. „Dit moet de hel zijn ge weest". De Fransen Jean- Pierre Fontenay en Renaud Musmarra, rijder en navigator van een Mitsubishi Pajero, wa ren zaterdag ooggetuigen en eerste helpers bij het dodelijke ongeval met de DAF. Zij ver telden: „We gingen al een paar dagen nauw met de Nederlan ders om. Kort voordat Van de Rijt gas gaf om van ons weg te rijden, stak hij nog zijn hand op. Het terrein was vlak, kort na de start, en we hebben on middellijk snelheid gemaakt Maar we wisten, dat er welvin gen in het zandspoor lagen. We reden 180 kilometer per uur. De DAF begon ons vervolgens te passeren. Ingehaald worden door een truck van meer dan tien ton, die 200 kilometer in het uur haalt, is heel in drukwekkend". „Ze namen een kleine onef fenheid in het parkoers. Geen bult of duin, maar een reeks van kleine golfjes. De voorkant- van de truck kwam omhoog en daalde weer. Dat herhaalde zich. De beweging werd echter steeds sterker. Bij de derde sprong kwam de truck met vier wielen los van de grond en draaide het voertuig in de lucht om zijn as. De DAF landde op zijn rechtervoorwiel en begon over zijn kant te rollen. Vijf of zes keer. Een wolk van stof kwam omhoog, stukken van de vrachtwagen vlogen in het rond. Wij zijn gestopt De truck lag op zijn linkerzij, volledig verwrongen. De zijkanten wa ren verdwenen, maar de cabine was nog intact". „De chauffeur zat nog achter het stuur, bewusteloos. De na vigator was dwars door het voorruit geslingerd. Hij lag ze ker dertig meter verderop, met zijn veiligheidsriemen vast aan de stoel. Zijn helm was afge rukt. Hij was dood. Wij waren een ogenblik in paniek. We be sloten om te draaien. Met de hand op de claxon zijn we plankgas teruggereden. We wisten wedstrijdleider Metge te vinden in Djado. Aan het vertrek stonden nog twee heli copters. Voordat Metge de lucht inging, heeft hij ons weer op weg gestuurd. We hebben tijdens de rit niet meer gespro ken. We konden aan niets an ders denken dan aan wat we gezien hebben". „Het was een persoonlijke fout. Het zag er vreselijk uit door het gewicht van de wagen. Wat ons het meest schokte, was dat twee concurrenten zonder te stoppen voorbij scheurden".

de Stem | 1988 | | pagina 9