De zeehondjes huilen niet meer' BURGH VERZOEK NAAR ZEEUWSE GEMEENTEN OM SUBSIDIE Leeuwekop waakt weer over Sinte-Pier in Nieuwvliet ieerlijke p tafel. eijel Expositie foto's en poëzie-albums open Minder voertuigen over de Zeelandbrug GENHEID SUZAN DE JONG ZIET STRIJD TEGEN DODEN ZEEHONDEN NA 17 JAAR BELOOND ffüSTEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 11 JANUAR11988 MIDDELBURG - De Stichting Etnisch On dernemerschap (SEO) vil in Zeeland een trant beginnen in de tirkse, Arabische en ederlandse taal. FICIAT IEENTE TENISSE Terrier Opengesneden Nephuid jeproeftT Zware schade bij botsing op Rijksweg 60 Mavo/lbo komt naar Terneuzen Welzijn voor Ouderen bijeen in Oostburg AktiviteUen rite zoenen Minderheden willen krant iculieren ije, jubileum, receptie, jrloving, overwinning, aham, openbare dank, mag best eens in de gina familieberichten, duur hoeft het niet te <osten een tientje), om 2,00. Eén grote Voor het plaatsen van met een formaat van 35 wij 14,05 toeslag. 3 aanvraag. Bij niet- rdt 4,00 adm.kosten len niet geretourneerd, eef uw tekst 2 dagen én van onze kantoren, stuurt u eveneens 2 3 naar Postbus 3229, telijke opgaven worden eerd indien naam en ook indien uw betaling houden ons het recht opgaaf van redenen te eren. shten bereiken over de udt de uitgever zich het n van de opdrachtgever te geven. igsnieuws tlom op donderdag. Ifan onze verslaggever 40e verjaar- y 18a telijke Ordening maakt ter voldoening aan M an de Wet op de Ruimtelijke Or- van 12 januari 1988 gedurendt retarie ter inzage ligt het bouw- Troost tot het bouwen van een ael Frederik Hendrikstraat 2b tl het van toepassing zijnde bt- ndat de garage is gesitueerd op desbetreffende bestemming* wwerken niet zijn toegestaan, zijn echter voornemens om van ing te verlenen met toepassing de Ruimtelijk Ordening, tervisielegging kan een ieder tegen het voornoemd bouwplan s. De SEO zegt per jaar ruim 115.000 gulden nodig te hebben voor 24 uitgaven van de krant. Ze vraagt daarom een eenmalige subsidie aan de gemeenten. In Zeeland wonen en werken momenteel 11.000 buitenlan ders. Voor het grootste deel zijn het Turken en Marokkanen. „In het algemeen kan gesteld worden dat juist zij vaak on voldoende informatie krijgen en nieuws horen over de ge meente en de provincie waar zij wonen", schrijft de stichting in een brief waarin zij de ge meenten om subsidie vraagt. De belangrijkste reden daar voor is volgens de SEO de ge brekkige beheersing van de Nederlandse taal. Daarnaast spelen ook onduidelijkheid over zaken als overheidsstruc turen en inspraakmogelijkhe den een rol. De verschillen met het land van herkomst zijn kortom in veel gevallen te groot. In de brief wijst de SEO ook op de bijzondere positie van de vrouwen van etnische groepe ringen. „Zowel de Turkse als de Marokkaanse vrouwen komen niet veel buitenshuis. Juist om hen ook bij de dagelijkse gang van zaken te betrekken en be ter te informeren, is een voor lichtingsblad in eigen taal noodzakelijk". Het is de bedoeling dat de krant gratis bij alle buiten landse groepen in de bus komt De initiatiefnemers denken aan 24 uitgaven per jaar. Naast nieuws over gemeente en pro vincie, de rechtspositie en de gezondheidszorg komen ook luchtigere zaken aan de orde. Er is volgens de briefschrijvers plaats voor ingezonden brie ven, en voor gedichten, korte verhalen en essays van lezers. loor Joep Trommelen iXEL - Het moet voor haar oiets zijn als een acute rooglegging voor een drin- er. Suzan de Jong uit Axel an de strijdbijl na zeven jaar fanatiek actie te ibben gevoerd tegen de acht op zeehonden begra ven. wapenstilstand na een motionele strijd, al blijft ze raakzaam. Met ingang van 1 luari hebben de Canadese en ijerikaanse regering immers «rlopig besloten geen com- srciële jacht op de dieren «er toe te laten. Eindelijk is voor haar zo ver. „De zee- pndjes huilen niet meer", zegt ■zichtbaar opgelucht „Ze huilen inderdaad hoor, grote zeehonden, als ze zien de kleintjes worden afge- aakt Nee, en dat voor zo'n amme jas. Als ze eens een nipje van de slachting zou- a zien, die vrouwen die zulke issen hebben, zouden ze het ïl uit hun hoofd laten er een kopen", zegt Suzan de Jong. lis sinds 1971 lid van het In- mational Fund for Animal Welfare (IFAW). „Ik zag toen een reportage van de moorden op tv. Ik dacht: o, mijn God! Wat doen ze daar. Dat is toch te zot. Er zulk mooi imitatiebont te koop. Waarom moet je die mooie dieren dan afslachten". In het gesprek heeft ze het vaak over 'Brian'. Dan bedoelt ze Brian D. Davies, de oprich ter van de IFAW en voor haar een lichtend voorbeeld. Zijn bijnaam is 'The Terrier' en ze heeft hem herhaaldelijk per soonlijk ontmoet Zoals die keer dat ze zelf naar Canada ging om het verschrikkelijke schouwspel met haar eigen ogen te zien. Of die keer, nu bijna vijfjaar geleden, dat ze met mensen van Greenpeace en haar eigen club in Brussel bij de EG pleitte voor een importstop van zee hondenbont. Een wens die ook uitkwam. Toen ai zei ze: „Ik geef het nooit op, al val ik er dood bij neer". Nu, in haar huis net buiten Axel, waar twee honden en drie geiten haar die renliefde bewijzen, blikt ze te rug op de voorbije zeventien jaar. De Canadese vlag met het huilende zeehondje kan de kast in. „De zeehonden is natuurlijk niet het enige waar we mee be zig zijn. Dingen als de walvis- jacht en de jacht op kangaroes in Australië krijgen ook veel aandacht. Maar de IFAW heeft zich toch wel op de zeehonden toegelegd. Het heeft ontzettend lang geduurd voor we ons doel bereikt hebben. Maar nu ben ik toch opgelucht. Alhoewel, je ie Burgemeester van Hontenisw Mr. AALG.M. Kessen ttam de Jong tijdens een demonstratie in 1983 in Brussel, samen met 'de terriër' Brian Da- weet het nooit. Ze hebben nu wel een verbod afgekondigd, maar niemand weet hoe de toe komst zal zijn. Want ze zeggen nooit iets. Altijd zwijgen ze", zegt Suzan de Jong een beetje bitter. „Stapje voor stapje is het ge gaan. Ik dacht weieens: waar ben ik mee bezig. Vooral in de eerste jaren stuitte je op veel tegenstand. De mensen moes ten er toen niet zoveel van heb ben, van dat actievoeren. Maar we hebben het publiek achter ons gekregen, lang voordat we de regeringen achter ons kre gen". Strijdlustig en met lichte stemverheffing gaat ze verder: „Want de bestuurders proberen je murw te maken. Die willen dat je het opgeeft Je denk wei- eens aan stoppen omdat het geen zin zou hebben, maar je moet constant blijven zeggen: doorgaan, doorgaan, door gaan...". Ze verteld bloedige verhalen over zeehonden die na half doodgeknuppeld te zijn nog proberen weg te kruipen, hun ingewanden uit opengesneden buiken hangend. Van moeder zeehonden, die him dode jongen weer tot leven proberen te wekken. Maar ook van Brigitte Bardot, de ex-filmster die zich het lot van de zeehonden ook aantrok. Ze zou met de actie voerders meegaan, maar kwam twee uur te laat. Er werd niet op haar gewacht. „Wie denkt ze wel die ze is". Brian 'The Ter rier' Davies heeft zelfs een tijd in de nor gezeten, nadat hij met een helicopter het zeehonden- gebied in Canada had bezocht „Hij zou de rust van de beesten Maar voor hoe lang? verstoord hebben Dat is toch onvoorstelbaar?" Suzan de Jong en haar mede-actievoerders hebben al die jaren niet stilgezeten. Ze haalden handtekeningen op langs de deuren, verkochten stickers en stond op braderieën in stands. „In die begin jaren was het wel moeilijk hoor. De mensen zeiden meteen: en eet u dan geen vlees, hebt u zelf dan geen leren schoenen? Eigenlijk gaat het daar volgens mij niet om, maar je past je toch aan, dan kunnen ze niks meer zeg gen. Ik draag nu bijvoorbeeld ook plastic schoenen", zegt ze, een blik op haar voeten wer pend. Om te laten zien dat imitatie bont net zo mooi is, heeft ze zelf zo'n jas gekocht. „Hier, moet je zien Er is toch geen verschil. Iemand die er dagelijks mee werkt ziet misschien het ver schil. Maar voor de meeste mensen is dit toch even mooi". Ze strijkt met haar hand over de nephuid en kijkt tevreden. „Eigenlijk zouden ze een soprt button moeten maken waarop staat dat het geen echte bontj as is. Dan zou ik hem opspelden". Toen ze vijf jaar terug in Brussel was, hadden de actie voerders de beschikking over een grote Canadese vlag, waar van een deel van de 'Maple Leaf' in het midden was ver vangen door een lief zeehon- denkoppie, dat rode tranen huilde. Die ging toen aan he- liumballons de lucht in. Nu heeft ze zelf een nieuwe ge maakt. Het ding kan voorlopig dus de kast weer in. „Waardoor het importverbod is veroorzaakt is moeilijk te - FOTO'S DE STEM /CORJ.DE BOER zeggen", vertelt ze op een weer wat zakelijker toon. „Ik denk dat de boycot van een aantal grote winkelketens van het ko pen van vis uit Canada en Amerika veel geholpen heeft. Maar het importverbod van bont door de EG is ook een zware klap geweest, Aan de andere kant was er door de hele discussie sowieso weinig belangstelling meer voor zee hondenbont. De consument had het al langer in gaten". Ze herinnert zich nog het mo ment dat een vriendin opbelde om haar het heuglijke nieuws van de stop door te geven. „Perplex stond ik, ik geloofde het niet eens. Ze hebben je al zo vaak iets beloofd. De vrouw die opbelde huilde zelf toen ze het me vertelde". Voorlopig zijn het alleen de autochtone bewoners van de plaatsen waar zeehonden leven nog jacht maken op de dieren. De 'Landsmen', noemt Suzan de Jong de locale bewoners die nu in een bevoorrechte positie lijken te zitten. Maar de toe stemming geldt alleen voor eigen gebruik van de huiden. „Dat kan ik nog billijken", zegt Suzan de Jong. „Zolang ze er hun muren niet mee behan gen". De strijd lijkt gestreden, maar is het niet. „Er is nog zo veel om voor te vechten. De ijs beren, de walvissen, de kan goeroes, de honden en katten die in Korea worden opgegeten, te veel om op te noemen. Er wordt wat klaargemaakt met dieren. Er is veel mensenleed, dat geef ik toe. Maar er is ook veel dierenleed. En mensen kunnen praten, de dieren zelf niet. Daarom moeten de men sen voor de dieren op blijven komen". "Met 'n Smuk kan je dag niet .meerstuk!" Keus uit verschillen^ spannend lekkere variaties en dat smaakt dan ook w 140-12965 Van onze correspondent NIEUWVLIET - De 'Leeu wekop' waakt weer over Sinte-Pier. Zaterdag kwam hij officieel zijn plaats weer innemen op de hoek Bavodijk/Dorps- straat te Nieuwvliet. Een ^jftal polderwerkers ta kelden hem vanonder een laken en later onthulden zij officieel het monument. Iets wat hem 72 jaar geleden, ®en hij nog aan het kruis- aoofd lag in de basaltglooiing ter verdediging tegen het wa ter, ook overkwam. Bij de onthulling waren naast de Plaatselijke dorpsraad, ook net voltallige coÜege van de gemeente OostbuTg aanwezig en J. Boekhout, hoofd techni sche dienst van het water- schap 't Vrije van Sluis. Johan Provoost, de voorzit- Jfr van de Nieuwvlietse norpsraad, opende het offi cie gedeelte. Hij memo- prde de historie van de teeuwekop van wie eigenlijk niemand weet waar hij van- naan komt Eind zestiger ja ren verdween hij geruisloos uit de basaltglooiing aan het kruishoofd en dook even later op in het museum van Aar denburg. Door toedoen van dorpsraadslid A. de Keuninck en J. Boekhout van het wa terschap kwam hij weer te rug in Nieuwvliet. „We zijn blij hem terug te hebben als symbool van de strijd van ons dorp tegen het water en als een waardige en tree van ons dorp," aldus Pro voost. Ook J. Boekhout toonde zich ingenomen met de terug keer van de Leeuwekop. „Ook nu nog waakt hij, want we staan hier op een stuk van de eerste binnendijk, dat achter liggend Zeeuwsch-Vlaande- ren bij eventuele watercala miteiten moet beschermen," aldus het hoofd tecnhische dienst. Loco-burgemeester J. Tho- maes stipte de historische waarde aan van de merk waardige basaltsteen. Hij vond het tijd worden dat er langs dergelijke monumenten in het 'Westen' een een route gelegd wordt. In zijn slot woord sprak Provoost de Polderwerkers onthullen de leeuwekop - FOTO WIM KOOYMAN hoop uit dat de Leeuwekop binnenkort uitzicht heeft op een niet verzakt fietspad Daarna begaf het gezelschap zich naar het dorpshuis voor tigheid verzorgde de Nieuw- de koffie. Tijdens deze plech- vlietse fanfare de muziek. Van onze correspondent IJZENDIJKE - 'Vier kikkertjes kwaakten een liedje. Een liedje vrolijk en blij. Zeg, wil je die woorden graag wetea Die waren, herinner je mij'. Dit gedichtje droegen Jes sica Ocke en Danielle van Leeuwen zaterdagmiddag op aan Renate Dorrestein bij de opening van de ten toonstelling over poëzie-al bums en foto's van de Foto club West-Zeeuwsch- Vlaanderen, die tot en met 27 maart in het Streekmu seum te IJzendijke wordt gehouden. Zangeres An neke Cok verzorgde tijdens een druk bezochte bijeen komst in de Nederlands Hervormde Kerk de muzi kale tussendoortjes. Daniel Lybaert, voorzit ter van de Fotoclub, pleitte voor een betere bewust wording van de fotografie. „Deze expo is niet alleen voor foto-amateurs, maar ook voor het gewone pu bliek. Fotografie is erg be langrijk. Ik hoop dat de ge meente Oostburg er alles aan zal doen om ook eens te kijken wat de fotografie al lemaal biedt", aldus de heer Lybaert Daarna overhan digde hij wethouder Han nes de Vries, vergezeld door echtgenote en gedeputeerde Greet de Vries-Hommes, het programmaboekje van de fotomanifestatie 1988. „Het meest gekende poli tieke echtpaar", schetste Streekmuseum-voorzitter Pol van de Vijver. Naast de vele poëzie-al bums biedt deze tentoon stelling foto's van eigen clubleden, maar ook van enkele regionale fotojour nalisten en enkele oude ca mera's. „Deze fotomanifes tatie heeft in verband met de subsidieaanvraag al his torie gemaakt", aldus wet houder Hannes de Vries. „Ik heb me er intern erg boos over gemaakt Foto grafie heeft educatieve waarde. Ook in de cultuur nota van ons college zal er voor fotografie plaats inge ruimd worden. Een leven zonder zang, folkloristische dag of fotografie is niets". De wethouder beloofde ten slotte het programma boekje in de leesmap van de raadsleden op te nemen met een verwijzing dat een be zoek aan deze expo de moeite waard is. „Poëzie-albums doe je nooit weg", aldus Renate Dorrestein in haar ope ningswoord, waarbij zij te vens een historisch over zicht gaf over het ontstaan van deze poëzie-albums. Zij hield tevens een amusant betoog over haar eigen er varingen met de poëzie-al bums. Ook voor dit album gelden, zo bleek uit haar er varingen, enkele regels. „Kinderen zijn aartscon- servatievelingen", aldus Dorrestein. „Iedereen moet zich aan die regels houden. Een kleine variant op reeds lang bestaande gedichten mag wel. Als volwassene moet je je gewoon niet be moeien met de inhoud van een poëzie-album". Dat een poëzie-album al tijd boordevol herinnerin gen zal blijven, bleek toen Streekmuseum-voorzitter Pol van de Vijver Renate Dorrestein een gedicht liet voorlezen, dat haar vader altijd voor haar schreef. De zichtbaar geëmotioneerde schrijfster nam daarna bloemen in ontvangst, waarna de prijsuitreiking volgde van de fotowed strijd. Uitslagen jeugd: ,1. Vicky Verweire (12 jaar), IJzendijke; 2. Elise Reus (6), Groede; 3. Linda Dieleman (9), IJzendij ke. Orgineelste foto: Jürgen Gijsel (9 jaar), Sluis. Trofee beste auteur: J. Langeraar, FC De Schelde. Medaille gemeente Oostburg (kleur): G. Polder man FC Flitsparaplu. (Zwart wit): J. langeraar, FC De Schelde. Medaille jurylid Mar cel Jansen: J. Langeraar. Di ploma fotomanifestatie 1988 (kleur)2e prijs S. de Kok en H. Dommisse, beide van FC De Spinne. (Zwart-wit): 2e prijs C. W. de Groot, FC De Schelde en J. Kind, FC Dow; 3e prijs B. van de Heyden, FC Dow en J. Langeraar. Van onze verslaggever MIDDELBURG - In 1987 passeerden 2.723.210 voertuigen de Zeelandbrug,tegen 2.739.271 het jaar daarvoor. De da ling is een gevolg van de openstelling van de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het verkeersaanbod lag in de maanden november en decem ber respectievelijk zeventien en 21 procent lager dan in de zelfde maanden van het eer dere jaar. De weg over de stormvloedkering kwam op 5 november voor het verkeer be schikbaar. Alleen in de categorieën zware vrachtauto's en lijnbus sen is een stijging te zien. Er passeerden in '87 138.972 zware vrachtauto's (een stijging van 3,55 procent) en 23.965 lijnbus sen (8,95 procent stijging). Da ling was er in het aantal scoo ters en motoren (5,04 procent), de personenauto's (0,73 procent) en de lichte vrachtwagens (3,06 procent). In de eerste week van augus tus vorig jaar passeerden de meeste voertuigen: 75.535. De weektop in 1986 lag in de laat ste week van juli met 74.290 voeruigen Door de lagere cij fers valt de tolopbrengst ook lager uit dan in 1986. De pro vincie streek 8 miljoen gulden Van onze correspondent KUITAART - Bij een bot sing op rijksweg 60 nabij Kuitaart werden gistermid dag twee personenauto's ge heel vernield en twee an dere zwaar beschadigd. Niemand liep enig letsel op. Het overige verkeer op de rijksweg ondervond weinig of geen hinder van het ongeval. Alle bij het ongeval betrokken voertuigen kwamen uit de richting Perkpolder en reden in file. Voorop A. van de M. uit Dinteloord die op een gegeven moest afremmen en stoppen. F. de K uit Nieuwdorp deed dat ook evenals M. H. uit Etten- Leur. Dat werd te laat bemerkt door J. van K uit Bergen op Zoom die tegen zijn voorganger opbotste en daarmee de ket tingbotsing op gang bracht. op tegen 8,5 miljoen twee jaar geleden. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Als alles goed gaat, krijgen in augus tus de leerlingen van de nieuwe Mavo/lbo school De Steelant in Terneuzen hun eerste lessen. Na een jaar van intensieve voorbereiding gaat de nieuwe school dan van-start. In augus tus van het vorig jaar fuseerde de toenmalige De Steelant Mavo met de St. Jozefschool lhno in Sas van Gent Tot nu toe heeft dat op onderwijskun dig gebied geen gevolgen ge had. Dinsdag 12 januari om 16.15 uur is er voor de directies van de basisscholen in De Stee lant een presentatie van de nieuwe school. Woensdag 13 en 20 augustus is de school aanwe zig op de onderwijsmarkten in Axel en Terneuzea Half ja nuari krijgt de Terneuzense bevolking een folder in de bus waarin de school wordt voor gesteld. Dinsdag 2 februari tenslotte is er een onderwijsfo- rum. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het alge meen bestuur van de Stich ting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren vergadert vrijdag 15 januari in het stichtingsge bouw aan de Schouwburg laan. Op de agenda staan ondermeer een bestuursverkiezing en een bespreking van de automatise ring en de maaltijdvoorziening. De vergadering begint om 20.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 7