IZEEUWSCH-YLAANDEREN BLIJFT VRIJWEL BUITEN SCHOT Ronnie van Opdorp vijftig jaar >ds wraak Politie op zoek naar getuigen schietpartij POLITIERAPPORT Onrust Bloemenbuurt Terneuzen over het groot onderhoud iiealbum JANSEN b.v. 3KS VN EYSDEN Spoorloos ^dankbaar h\\e laag Op de golven Last Geld Vaste prik Monsters GERESPECTEERD EN VOORAL BEMIND DOOR 'ZIJN' SLUISKIL MAANDAG 11 JANUARI 1988 Kijkdag Ongeval Diefstal bontjassen Aanrijding Inbraak winkel Auto's beschadigd Jas weg :ral ter wereld. En dan wi] I ag speciaal toosten op eeg I ■felijk beertje met maajl eel klein beetje verstand, e-de-Poeh, van wie iedet. I amiddels, hoop ik, naat I i aard toch mmstens een van 't een of ander genui- heeft". Twee disgenoten! niets van wat ik uitbreng I itten samen in het Poeh. e eikaars boven over Jan. n Robinson en al die an- Tiendjes uit het Honderd-1 erbos te lezen en te ruilen, liezen en opnieuw te rui- istafelen jn huisgenoten verstaan es te beter, er worden ver- :1de blikken gewisseld: e hèèr weer, voor de zo- e keer probeert ze ons die ie-de-Poeh door de strot gen. „Afke's Tiental van ke van Hichtum", roept e trijdlustig, „dit is pas de- ;e kost. Noem het een kin- jek, maar als je dat op la- leeftijd voorgeschoteld t, proef je pas goed de es- e van dat verhaal". 'Poeh', rooi ik er peper overheen, rallig heeft die Nienke van turn van jou wel mooi Winnie-de-Poeh in hel :rlands vertaald", ilte. Geen blad ristelt. Op een voorzichtig stemmetje, zou zo graag 'Ik zou zo g 'een Negerjongen' nog helemaal in me opnemen, eind heb ik het vol verwon- tg opgepeuzeld: bruin en door anders, niet te verge- n met wat ik tot dan toe op leesplankje kreeg. Maar land weet meer van 'een eijongen' af'. 'e troosten. We presenteren Kleur Paars'. Zelfde ingre- ten zeggen we, een portie sme, een flinke scheut on- lrukking, doorspekt met roordeel, maar eveneens ge- d met onverwoestbare le- sdrang. Het blijkt surro- Zoals Ik nog steeds ver- naar 'Toetie Walter' uit kinderjaren, dat ik daarna liet één boekhandel of bi theek meer kreeg voorgezet, vil zij alleen maar 'een Ne- ongen'. Smaken ook boe- dan niet meer zoals vroe- INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEELAND W wËÊm wÊÊ*MÉÊm Tm mÊmmÊÊm T15 uizenden vogels de dupe Door Joep Trommelen ÏRNEUZEN - Duizen- zeevogels zijn het [gelopen weekeinde /oor de Zeeuwse kust en m de stranden het Slachtoffer geworden /an een illegale lozing jan stookolie op de (oordzee. jp de Zeeuws-Vlaamse stranden viel de ellende nog de wind stond zodanig slechts weinig olie aan- :1de. iitussen dreigt er een tweede ievlek op de Noordzee. „Het niet op ook, die flauwe- 1", sprak J. Kneepkens, toordvoerder van Rijkswater- tat in Zeeland gistermiddag, :n hij dat nieuws voor het erst hoorde. Even later slaakte een zucht van verlichting; >r de aanhoudende zuidwes- wind lijkt Zeeland buiten lotte blij ven. Meer verbijstering dan roede kenmerkte de reacties de betrokkenen dit week- ide. Het lot van de vogels ond voor iedereen centraal, iddels is het schoonmaken de stranden begonnen. Het op Goeree, waar de iade het ergst is. vóór hij volwassen ie Jagdverein gesto- strikken van snip- ichterpoten. THERE'S RUB! eef of sterf :r niet op aan. relt de vraag, moeilijk verdraag: e wereld zonder mij ortbestaan?' IBOOZELONEY it afraid, dear fellow ier parias or upper- re than two things on- KXizle and Baloney... dader is voorlopig spoor- is, maar Rijkswaterstaat en e Kustwacht zetten de speur- ht voort. H. Zandstra, de van het consulentschap lur, Milieu en Faunabeheer n' Goes, coördineerde de zoek- xht naar met olie besmeurde s. „Het is een droevige si- juatie", zei hij zaterdag, toen [de vrijwilligers al bezig wa len de dieren (vooral zeekoe ien, alken, futen en zee-eenden) tar de opvangcentra te bren- Onder leiding van Zand- itra's consulentschap begonnen vrijwilligers zaterdag met werk. Leden van natuur- :tiermingsverenigingen, maar |ok mensen die van ver kwa- Zondag kwam er bij ndstra zelfs een telefoontje nen uit Friesland van nd die zijn diensten aan- L Maar vaak was er al niets eer te redden: vele vogels lelden dood aan of moesten i plekke worden afgemaakt. r de mensen in de opvang- ra, waaronder vogelasiel Mikke in Middelburg, een [dankbare taak. Want als ze e vogels al schoon krijgen, is t nog niet zeker of ze ook in wen blijven. I De olie kan de ingewanden J het verenpak zo aantasten, ft de diertjes op de lange ter- Tin geen schijn van kans heb- P de nacht van vrijdag op za- is de olievervuiling op [stranden van Wassenaar tot lek van Holland niet toege- tea Zeeland kreeg echter volle laag. Vooral op de Talloze olievlekken op het strand bij Cadzand stranden van Goeree en Schou- wen-Duiveland was het raak. Bij de vuurtoren van Haam stede lag over een lengte van zes kilometer een zeker vijf meter brede oliekoek. Bij Schouwen vielen ook de meeste slachtoffers. E. Marteijn van Rijkswater staat ging zaterdag in de vroege ochtend met mensen van het waterschap Het Vrije van Sluis op speurtocht langs de Zeeuws-Vlaamse kust. De schade bleek mee te vallen. In totaal werden enkele tientallen besmeurde vogels waargeno men. De exemplaren die wer den gevonden, gingen naar vo gelasiel 't Zwin in Knokke- Heist. Zondag werd het zoeken zelfs gestaakt. „Want het is nauwelijks de moeite", aldus Marteijn. Vandaag gaat het zoeken ook in Zeeuwsch- Vlaanderen verder. Veel druk ker was het in de vogelsasiels in de rest van Zeeland, waar onder De Mikke in Middelburg. - FOTO WIM KOOYMAN Dit slachtoffer overleeft misschien de olie Voor deze Jan van Gent kvjam de hulp te laat. Marteijn heeft een verklaring voor de grote aantallen slacht offers op Goeree-Overflakkee en Schouwen. „Er kunnen zich daar in deze tijd van het jaar grote groepen vogels bevindea En je kent het spreekwoord 'olie op de golven'. Dat betekent dat het water rustig is. En dat trekt vogels juist aan. Ze stor ten zich nietsvermoedend in het oliebad, en gaan zo hun dood tegemoet". In de loop van zaterdag trad het olierampenplan voor de provincie Zeeland in werking. Een plan dat precies aangeeft hoe de hulpverlening voor de vogels verloopt en waar de op vangcentra zij a De inkt waar mee het plan geschreven is, was nog maar nauwelijks droog, want het gaat om een ontwerp dat zijn eigenlijke goedkeuring nog moet krijgen. Zaterdag ging er ook een vliegtuig van Rijkswaterstaat de lucht in, om te zoeken naar olie en olieslachtoffers. De grote vlek die de Hollandse kust momenteel bedreigt, werd toen niet opgemerkt. Dat kan echter met het slechte weer te maken hebben, want het vlieg tuig werd tegen twaalf uur 's middags gedwongen zijn speurtocht te staken. Zondag werd de nieuwe vlek wel opge merkt door een Oostduits schip, dat meteen de kustwacht waarschuwde. Toen waren er inmiddels hon derden mensen aan de kust ac tief met het zoeken naar de weerloze vogels. Volgens Zand stra ging het 'gecoördineerd' om tachtig mensen, maar velen gingen op de bonnefooi naar het strand om te helpen. De hele zondag stond zijn telefoon roodgloeiend. Maar niet ieder een was even hulpvaardig. De vogelliefhebbers hadden veel last van trimmers en mensen met loslopende honden. De vo gels, die vaak aan het einde van hun krachten er in slaag den het vasteland te bereiken, werden soms weer door hen verjaagd, al was dat onbedoeld. „Maar zeker van de mensen van de natuurclubs hebben we een enorme steun gehad", zei Zandstra. Hij toonde zich zondagavond tevreden over het rampenplan. „Alles is vrij goed verlopen. FOTO ANP Het is natuurlijk moeilijk te beoordelen, na twee dagen waarin pas langzaam zichtbaar wordt wat er nu precies ge beurt. Uiteraard moeten er hier en daar wat kleine dingen aan de praktijk worden aangepast. Je kan het nog zo mooi op pa pier zetten, de werkelijkheid is toch anders. Improviseren hoort er ook bij. Pas als alles afgelopen is, kunnen we een goed oordeel vellen". Minister van Verkeer en Wa terstaat N. Smit-Kroes kwam zondag op Schiphol aan na een reis naar Oman. Nog op het vliegveld pleitte ze voor betere internationale afspraken over de opsporing en bestraffing van illegale lozingen op zee. Vervolging van de daders kan namelijk alleen via het land waar het schip of de reder staan geregistreerd. Smit- Kroes wees bovendien op het bestaan van zogenaamde ha- ven-ontvanginstallaties, waar schepen de resten olie die ze aan boord hebben kwijt kun nen. In veel gevallen, als de olie opnieuw te gebruiken is, levert dat nog geld op ook. Marteijn heeft zo zijn twij fels bij het verhaal van de mi nister. „Naleving van de voor schriften is moeilijk te contro leren", zegt hij. „Zware sanc ties zouden misschien helpen. Daar zijn de meeste mensen toch wel gevoelig voor. Maar het is moeilijk afspraken te maken in internationaal ver band. Dat zie je al binnen de EG. En in de scheepvaart heb je te maken met schepen uit al lerlei landen over de hele we reld. Maar als we een schone Noordzee willen, zullen we toch met z'n allen die richting op moeten. Dat is niet alleen be langrijk voor de vogels, maar bijvoorbeeld ook voor de vis sers die op zee him brood moe ten verdienen. Kortom: ieder een die maar iets met de zee te maken heeft". Van verschillende kanten is erop gewezen dat illegale lozin gen in de dagen tussen kerst en nieuwjaar jaarlijks vaste prik zijn. K. Kamphuis van het Ne derlands stookolie-slachtoffer- onderzoek bevestigde dat: „Je kunt er de klok op gelijk zet ten". Dat zou komen doordat de controle in de periode tussen de feestdagen veel minder streng is. Veel personeel van de Kust wacht en Rijkswaterstaat is dan met vakantie. Als het dan ook nog eens stormt, en vorige week was dat inderdaad het geval, draaien veel kapiteins hun hand er niet voor om de zee van een ongevraagde portie schadelijke olie te voorzien. Dat dit jaar juist de Neder landse kust onder de olie komt te zitten, heeft volgens Kamp huis met de windrichting te maken. Aanvankelijk was die aflandig, en dat is de redding voor Zeeuwsch-Vlaanderen geweest. Maar toen de wind een paar dagen geleden naar het zuidwesten draaide, kwam de olievlek recht op ons land af. Vooral zeekoeten zijn het slachtofer. Veel van deze die ren bevinden zich momenteel bij de Doggersbank, waar scholen voor zeekoeten niet te versmaden sprot zitten. Meestal sterven de door olie aangetaste vogels midden op zee, zegt Kamphuis. Maar nu wordt Nederland met de neus op de feiten gedrukt. Door de wind. Morgenmiddag worden de re sultaten bekend van de mon sters die het oliebestrijdings- schip Smal Agt gisteren nam van de nieuwe olievlek. Dan blijkt of die olie van hetzelfde schip afkomstig is dat vrijdag al voor vuile stranden zorgde. Volgens Kneepkens zal de Smal Agt er waarschijnlijk wel in slagen het gevaar van de tweede vlek te keren voordat deze de kust bereikt. Zeker als de wind morgen uit het zuid westen blijft waaien is er wei nig gevaar. De hele affaire heeft slechts voor een kleine groep enig 'nut': de wetenschappers. Want de dode vogels gaan diepgevro ren naar het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee op Texel. Onder andere via de maaginhoud kan men daar al lerlei gegevens over de levens wijze van de vogels te weten komen. „Je zou met enige te rughoudendheid kunnen spre ken van het nuttige met het on aangename verenigen", zegt Marteijn. Van onze correspondent Clint Eastwood heeft' ïaar nu heeft hij dan todjl toe had aangespoord naa'l nel in Californië te stre-| aan het gemeentebestuur «f liftkoker 45 cm hoger mo® I rif ten van de gemeente W-jl :n en Clint Eastwood m0® lemen. i te behandelen waarin ou®JL ij om de bouwvoorschrift® I i zijn huis het dak 45 cm tsteken. n cynisch" en de raad s verzoek af. SLUISKIL - Ronnie van Opdorp is vijftig jaar ge worden. Hij hoopte deze dag in stilte met de naaste familie te vieren, maar zijn' dorp Sluiskil had iets anders in petto. L he vele verenigingen waar van Ronnie lid is, of waarin rij de helpende hand toe steekt, hadden onder leiding van een ijlings opgericht co- ritte de krachten gebundeld. Via het gezamelijk aanbieden van een onvergetelijke ver- Jaardag probeerde men iets terug te doen voor het werk aat Ronnie voor deze vereni gingen en voor Sluiskil in het algemeen heeft verzet. Zaterdagmiddag om twee uur werd hij thuis opgehaald door champetter Frans Bou- "riaut. „In naam van de Sluis- kilse bevolking heb ik mede te delen, dat de heer R. van Opdorp onder wettelijk gezag gesteld zal worden." Gezeten op de wagen van de plaatse lijke boerenkapel 'lm Prosit' en vergezeld van vele vrien den, kennisen en familiele den, toog het gezelschap naar zaal Dallinga. Daar werd Ronnie naast Abraham gezet en werd hij toegesproken en gehuldigd door vertegenwoordigers van vele verenigingen voor acti viteiten als: medewerker bij de jaarlijkse wielerwedstrijd, leider van Sluiskil 3, lid van de kaartclub en zo ging men nog even door. Carnavalsver eniging De Zwartsnuvers spelde hem hun hoogste on- derscheidinbg op: De Zwart ste Zwartsnuver. Ook vereni gingen waarvan hij geen lid is kwamen hem bedanken. Daaronder de ondernemers vereniging, Stichting Gilde- feesten en het Oranje-comité. Heel even keek Ronnie mis troostig op toen hij tussen de 200 aanwezigen de shirts van 'voetbalrivaal' Breskens ont dekte. Maar even later ver telde de glimlach op zijn mond, dat hij de mannen her kend had: zijn maats van de reisclub, die hem een poets wilden bakken. Nadat de boerenkapel Tm Prosit' de tijd tussen sprekers opvulde, brak een mooi mo ment aan: de vertolking van 'zijn' song Marina! Toen Jo- han de Witte het podium be klom was het muisstil. „Ik weet nog goed, dat dit num mer werd uitgebracht. Het was in 1959. We hadden toen een bandje in Sluiskil: John White and his Swingers. En op één van onze wekelijkse Ronnie van Opdorp wordt onder 'wettelijk'gezag gesteld. - FOTO WIM KOOYMAN optredens in het patronaat, heb jij dit nummer voor het eerst gezongen. Sindsdien heeft iedere Zeeuws-Vlaamse toe." Als blijk van waarde- band jou begeleid, tot zelfs ring werd hem de zilveren het Amsterdamse Drukwerk plaat overhandigd. OOSTBURG - De Rijks politie groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen is op zoek naar getuigen die iets kunnen vertellen over de schietpartij die in de nacht van 17 op 18 de cember in de buurt van Cadzand plaatsvond. Ook het televisieprogramma 'Opsporing Verzocht' be steedt vanavond in het kort aandacht aan de schotenwisseling tussen de bemanning van een surveillance-auto van de politie en die van een Mazda personenauto. Inmiddels is vast komen te staan dat de vluchtauto van de daders een Mazda 929 Hardtop van het bouwjaar 1979-1980 met een vuil bruine kleur is geweest. De auto had een vals Belgisch kenteken: TRN-845. De auto is nog steeds niet gevonden. Ook de Rijkswacht in Brugge is bij het onderzoek betrokken, maar tot nu toe is er nog geen enkel aankno- pingpunt. De politie zou graag willen weten wie de bewuste auto op die dag in West-Zeeuwsch-Vlaande ren of -Vlaanderen heeft ge zien. De auto is bij de ach tervolging in botsing geko men met de politie-auto en is daarbij aan de bumper beschadigd. Ook de achter uit bleef niet heel bij de schietpartij. De politie vraagt zich ook af of er nie mand is die zo'n beschadigde auto na het incident is opge vallen. Bovendien wil de politie weten wie er zo'n auto had en hem plotseling mistte. De laatste vraag waarop men graag een antwoord zou krijgen is of de auto elders bij criminele activeiten be trokken is geweest. Mensen die iets denken te weten, kunnen contact opnemen met groepsbureau van de rijkspolitie in Oostburg (01170-3156). OOSTBURG - De rijkspolitie groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zaterdag een fietsenkijkdag gehouden op het groepsbureau.In totaal kwamen 45 personen kijken of hun eigendom zich onder de aangebrachte fietsen be vond. Van de 45 herkende slechts één persoon zijn rij wiel. Hij kreeg het mee naar huis. OOSTBURG - Op de Philips- weg nabij de Turkeijeweg ontstond een ongeval waarbij E. T. uit Biervliet betrokken was. Door een stuurfout raakte T. van de weg en kwam op zijn kop in een volkstuin naast de weg te recht. De auto werd geheel vernield. T. kwam met de schrik vrij. AXEL - Bij een inbraak het pand 16 aan de Zuidsingel te Axel, gepleegd zaterdag tus sen 09.15 en 21.45 uur zijn twee kostbare bontjassen ge- stolen.Men had zich toegang verschaft door het forceren van de achterdeur.De hele woning werd doorzocht en men brak zelfs de vloer van de bovenverdieping op. TERNEUZEN - Op de krui sing Nieuwstraat-Arsenaal- straat te Terneuzen werden zaterdagavond twee perso- Zender Stil nenauto's licht beschadigd. De automobilist L. D. uit Ter- neuzen verleende daarbij geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot J. de P. ZAAMSLAG - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in de winkel van J. de P. aan de Terneuzense- straat te Zaamslag. Vermist werden vier dozen met goede ren tot een waarde van onge veer 450 gulden. Kennelijk had men wat anders in de do zen verwacht, want die wer den later onaangeroerd in de tuin van een buurman terug gevonden. De inbraak werd mogelijk gemaakt door het forceren een raam aan de zij kant van het pand. ZAAMSLAG - Bij een aanrij - ding op de kruising Groene- weg-Provincialeweg werden twee personenauto's aanzien lijk beschadigd. Het ongeval gebeurde doordat de automo biliste mevrouw J. D. uit Zaamslag geen voorrang ver leende aan een personenauto bestuurd door F. S. uit Ter- neuzen. GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft gistermiddag in samenwerking met de Ra dio Controle Dienst in het centrum van Goes een illegale radiozender tot zwijgen ge bracht en de apparatuur in beslag genomen. In het pand van waaruit de radiozender onder de naam Golden Wave opereerde, was bij de inval door de politie niemand aan wezig. SLUIS - Uit een bar in Sluis is een leren jas, eigendom van E. L. uit Breskens, ontvreemd. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De bewonerscommissie van de Bloemen buurt vraagt aan de wijkbewoners een oordeel te geven over de starre houding van de Woningbouwvereniging Terneuzen in de zaak van het groot onderhoud aan 112 wo ningen in de wijk. De commissie vindt dat de ver eniging een aantal eisen wei gert in te willigen en zelfs wei gert over een aantal zaken te praten. Inmiddels hebben de bewoners een brief in de bus gehad waarin de grieven van de commissie staan opgesomd. De bewoners kunnen nu schrif telijk laten weten of zij het eens zijn met de bewonerscom missie. Op uitdrukkelijk verzoek van de commissie is er op 27 ja nuari een informatiedag over het veelbesproken groot onder houd aan de woningen. De commissie kondigt aan haar ongenoegen dan op onver bloemde wijze kenbaar te zul len maken. „Het is beslist niet onze opzet om, aan de vooravond van het straks uit te voeren groot-on derhoud met geriefsverbete- ringen, stemming te gaan kwe ken, en evenmin is het onze be doeling dit plan op te blazen", schrijven de leden van de com missie in hun brief aan de be woners. „Wat wij wel willen, is dat u zo eerlijk mogelijk wordt geïnformeerd over die zaken die, direct of indirect, uw eigen portemonnee raken". De commissie is het op een aantal punten niet eens met de woningbouwvereniging. Ze wil dat die afziet van een huurin- haal, de prijs van de bestaande centrale verwarmingsketels veriaagt, geen extra punten in het huursysteem toekent voor dubbelglas, afziet van huur- harmonistaie ineens, de herin richtingskosten verhoogt en een duidelijke omschrijving geeft van schade die bij het werk door de vereniging wordt vergoed. Op 1 februari aanstaande begint het groot onderhoud. De bewoners krijgen volgende week daarover een nieuwe in formatiebrochure. Op 21 ja nuari volgt dan de overdracht van de modelwoningen, die de bewoners kunnen gaan bezich tigen. (ADVERTENTIE) gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Iedere donderdag SPREEKUUR Volgens afspraak tel. 076-148168 orthop. schoenen, iemor orthop. schoenen steunzolen en inlays voor alle sport- en trimschoenen Teterlngsedljk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.)

de Stem | 1988 | | pagina 5