ers imunicatie ITECHNISCH- IDIENST (M/V) Flinders Park, modern decor open Australische kampioenschappen 1 9.995.- (excl. BTW) J 12.995.' (excl. BTW) 1 J MULT1 TAPUTf ppen Sociologie, Psy conomie. Slechts ZATERDAG 9 JANUARI 1988 MELBOURNE Nieuwe behuizing, en nieuwe baan, nieuwe ballen. In het jaar dat Australië luidruchtig zijn tweehonderdste verjaardag viert is er nog al wat veranderd in en rond het vierde Grand Slam-toernooi. Hitte Entourage Voorwaarden 'Snel' Kankeren Apartheid Hartaanval WILT U HET NIEUWE JAAR STARTEN MET HET AUTOMATISEREN VAN UW BOEKHOUDING EN FAKTURERING? SLAAPKAMER NODIQ T 300 m* multl slaapkamers yf VLOERBEDEKKING NODIG 200 ROLLEN MULTITAPIJT ng welke een aantal buiten, igt, met name op het gebied in onika acht: lommerciële/technische ien jroeimogelijkheden r de heer C.L. Slager binnen advertentie. Breda-fielcrumweo 32-076-711134 Doogerv-St.-Josephstraat 92-01623-21241 DE STEM taan op ae ae Kunnen in de /orden gevopd- Icolleges Vrije bhappen worden jrzorgd. 313-66 20 88. EENKOMST 22 januari 1988 wordt gebouw A van de Univer- itiebijeenkomst gehouden, itudierichting uitgebreide ekt. Bij aanmelding via on wordt u kort tevoren toegezonden. Nieuwe baan, oude geluiden DoorLéonKrijnen Het vijfde continent en te vens het enige continent dat slechts één land be slaat, heeft niet bepaald een naam als het om het handhaven van tradities gaat. Niet alleen zijn ze er nauwelijks, maar boven dien is Australië een land van veranderingen en ver nieuwingen, en vooral van expansie. Toen Philippe Chartier, de voorzitter van de internatio nale tennis federatie (I.T.F.) nog maar drie jaar geleden een bestraffende vinger opstak bij de oude 'Open Australische' op oude, enigsinds vervallen Kooyong-complex, en liet we ten dat het zo niet langer kon, n ze daar aan de andere kant van de wereld echt niet wakker van. i Want ook in Melbourne besefte men dat een nieuwe accommo datie broodnodig was, wilde men de status van Grand Slam-toemooi handhaven. In de zinderende hitte van de Australische zomer, gisteren wees de thermometer in de schaduw 38 graden aan, kan men nu eenmaal niet het fijne gras, dat de banen van Wim bledon het aanzien van een bil jartlaken geeft, in leven hou den. De grassoort die wel tegen de brandende zon bestand is, is harder, en gaf de banen aan Glenferrie Road het oppervlak van een kunstskibaan, met de nodige weerborstels. Boven dien heeft het klimaat in Mel bourne, door de aanwezigheid van de enorme Sint-Philipbay het karakter van een wispeltu rige oude dame. Zelfs als de temperatuur de veertig graden celsius nadert en borden langs buitenwijken waarschuwen voor het plakkerig worden van het asfalt, lopen sommige in woners van de stad met een pa raplu onder de arm. Niet tegen de zon (want alle winkelstraten in Melbourne zijn voorzien van brede verandas) maar onder het motto "je weet het maar nooit.' Je kunt nu wel aan het asfalt blijven plakken, maar over tien minuten regent het misschien wel. Warm of niet, als er regen viel, zogen de grassprieten het hemelwater gulzig op en ble ven sommige banen dagenlang onbespeelbaar. Twee jaar gele den had dat tot gevolg dat de taaie op maandag gespeeld moest worden en dat was niet de eerste keer in de geschiede- dis van de 'Australian Open'. Het gras voldeed niet meer, maar ook de entourage van de banen was een Grand Slam- mernooi onwaardig. Het cen- Jre-court van Kooyong ver- monde treffende gelijkenis met net stadionnetje van een voet balclub uit West-Vlaanderen me onderaan bengelt in de derde of vierde divisie. Voor- damelij k krakend hout, dat tij vers het toumooi aan het oog onttrokken werd door bakken met bloeiende lelies en groen blauw geschilderde katoe nen lakens. Het beslissende duwtje tot de aanzet van de bouw van het nieuwe stadion hk staaltie van halss ta ligheid dat niet zou misstaan in ]?e gemeenteraad van een Bra bants dorp. Zowel de tennisbond van de Topfavoriet Ivan Lendl, wederom op jacht naar het Grand Slam, is ongetwijfeld blij met de 'nieuwe' ondergrond op de Open Australische kampioenschappen. - fotoap. staat Victoria (VTA) als de lan delijke tennisbond (LTAA) en de regering van de staat Victo ria waren bereid om vele mil joenen - overigens de intussen sterk gedevalueerde Australi sche dollars - te pompen in een totale renovatie van Kooyong. Dat vond de eigenaar, de plaatselijke tennisclub Kooyong, zoals dat zo vaak gaat in een verzameling van le vende, in dit geval tennissende fossielen, ook een uitstekend idee, maar de clubleiding ver domde het vervolgens ook maar een greintje medezeggen schap over te dragen aan VTA, LTAA, en de regering van de deelstaat. „Up yours" was het ant woord van dat trio, een iets plattere variant van het Neder landse „Bekijk het maar". De premier van Victoria, John Cain, pleegt op dezelfde manier als voorheen Van Agt stemmen te werven. Liet Dries zich te pas en te onpas op een oer-Hollandse fiets fotografe ren, Cain grijpt een tennisrac ket als een fotograaf in de buurt komt Hij kon dus moei lijk zijn medewerking weige ren toen de twee tennis bonden aan de bel trokken voor een fi nanciële bijdrage aan een nieuw complex. In het sport gekke Australië, dat deze da gen geheel in de ban is van een oeverloze reeks cricketwed- strijden tussen Australië en buurman Nieuwzeeland, was het ook niet te moeilijk om de steun van het congres te krij- gea Slechts twee voorwaarden werden er verbonden aan de fiatering van het nieuwe ten nis-Walhalla. Ten eerste moes ten de buitenbanen van het nieuwe complex vrijwel het hele jaar beschikbaar zijn voor tennissers die er een balletje willen slaan, een gegeven dat de regering van de deelstaat Wimbledon nachtmerries zou bezorgea Ten tweede moest het nieuwe centre-court een multi functionele karakter krijgen. Niet alleen moest er getennist kunnen worden, er moesten ook concerten, congressen en wat dies meer zij gehouden kunnen worden. Het accepteren van die twee voorwaarden betekende het einde van het tijdperk van de grasbanen. „Bovendien", aldus Colin McDonald tot voor kort direc teur van de landelijke tennis bond, „werd het tijd dat we eens iets anders gingen probe ren. We hebben allang het punt bereikt dat de Australische tennissers niet slecht zijn op gras en niet goed op alle andere baansoorten. De Australische junioren moeten ook op andere banen leren tennissen voordat ze over de zeeën reizen". McDonald beweert wel met een stalen gezicht dat alle on dergronden getest zijn alvorens een keuze te maken, maar dat mag gevoegelijk als flauwekul beschouwd worden. Er stond natuurlijk al lang vast dat gekozen zou worden voor een binnenlands product, het „Synpave, Rebound en Ace". Over dat groene rubber later meer. Toen die keuze gemaakt was konden de architecten aan de slag en dat ging op z'n Austra lisch 'Snel'. Na vijf maanden tekenen en vijf maanden bou wen onder supervisie van ar chitect Jamie Learmonth is het nationale tenniscentrum 'Mat thew Flinders' een complex dat Roland Garros, Wimbledon en Flushing Maddows niet alleen aan de kroon steekt, maar ook het kaliber van het Melkhuisje lijkt te doen degraderen. Zolang de zon schijnt kun nen de 15.000 toeschouwers zich laten bakken en braden, komt er een van die Victo riaanse buien, dan gaan de twee schuifdaken, samen zestig bij honderd meter dicht, de lampen gaan aan en er kan verder gespeeld worden. Het zal wellicht even wen nen worden voor de heren ten nissers, maar mopperen kun nen ze niet, want de speler aan deze zijde van het net verkeert nu eenmaal in dezelfde om standigheden als die aan gene zijde van het net. Een paar schaatsen in Australië is net zo zeldzaam als een kangeroe in het Thialfsta- dion in Heerenveen. Lear month en zijn consorten die in London, Parijs en in New York hun ogen goed de kost gegeven hebben alvorens de eerste lij nen op papier te zetten, hadden er wellicht goed aan gedaan om ook hun licht in Heerenveen op te steken. Want gisteren, toen electri- ciëns de laatste hand aan het scorebord in het schitterende complex legden en de enorme schuifdaken tijdens een test majestueus neergleden, deed het euvel waar Nieuw-Thialf mee te kampen had, zich ook in Melbourne gelden. Aan de overkappingen hingen duizen den zo niet miljoenen condens- druppels die nog wel eens voor de nodige problemen zouden kunnen zorgen. Stel dat volgende week de zelfde temperaturen heersen als de afgelopen dagen en dat het s'middags om een uur of vier begint te regenen. De al aanwezige hitte, samen met de lichaamswarmte van de 15.000 aanwezigen zou dan wel eens voor een overdekt buitje kun nen zorgen. Tot zover het dak, op naar de baan. Daar houdt de vergelij king tussen tennissen en schaatsen niet op. Schaatsers die verliezen, willen nogal eens melken over de vogelpoep of stroef ijs, tennissers die verlie zen kankeren over de baan. Zo dat iedere tennisser die vol gende week uit het toernooi ge knikkerd wordt, en in iedere wedstrijd is dat er nu eenmaal een, wel wat over het 'rebound ace' te kankeren zal hebben. Niet Ivan Lendl, mogen we verwachten, want als er één tennisser is die zich op het groene rubber als een vis in het water moet voelen, is het wel de Tsjech. De nieuwe onder grond levert een kruising van de eigenschappen van het ce ment van Flushing Meadows en gravel van Roland Garros. De banen waarop de nummer 1 van de wereldranglijst de laat ste seizoenen ongenaakbaar is. Een half jaar geleden ont nam Pat Cash hem de kans om na Donald Budge en Rod Laver de derde speler in de geschiede- Wimbledon-winnaar Pat Cash speelt een thuiswedstrijd en zou derhalve, gesteund door zijn landgenoten op de tribunes, misschien weer voor een verrassing kunnen zorgen. Door eind vorig jaar in Zuidafrika aan een toernooi deel te nemen, verspeelde hij echter een hoop krediet bij zijn aanhang. fotoanp. »v V?' nis te worden die een Grand Slam realiseert, het winnen van de vier grote toernooien in een jaar. Als Lendl dat niet lukt, de vele miljoenen dollars, de vele overwinningen ten spijt, dan zal hij de rest van zijn leven het gevoel hebben dat alles voor niets is geweest. Nu Australië net als vroeger het eerste toernooi van het nieuwe seizoen is, en niet meer het laatste, moet dat doel in 1988, 1989 of 1990 gerealiseerd worden. Het is nu of nooit voor Ivan, die zich al een maand lang van zonsopgang tot zons ondergang in het zweet werkt op het 'rebound-ace'. Regeren is vooruitzien en daarom heeft zijn Australische coach Tony Roche al vorig jaar zo'n baan in zijn achtertuin aan laten leggea Op kosten van Lendl, die ongetwijfeld lachend de benodigde 80.000 Australi sche dollars op tafel heeft ge legd. Bij afwezigheid van de geblesseerden McEnroe en Bec ker komt het grootste gevaar uit de Zweedse hoek, want ook Edberg en Wilander hebben zich lovend uitgelaten over de mogelijkheden van de nieuwe banen. En niet te vergeten Pat Cash, met wie Lendl nog een appeltje te schillen heeft Een Grand Slam is alleen bereik baar via Wimbledon, een an dere obsessie van Lendl, en daar beroofde Cash hem een half jaar geleden van beide il lusies. Ook Cash heeft de afgelopen week al enige paren schoenen versleten op het 'rebound-ace', maar hij heeft bij een klein ge deelte van zijn aanhang thuis enig krediet verspeeld door deel te nemen aan het laatste toernooi van vorig seizoen, en dat was in Zuidafrika. Australië heeft een bescha mende geschiedenis op het ge bied van de apartheid. De abo riginals, de oorspronkelijke zwarte bewoners van het land, zijn uitgemoord, en in kampen gestopt, en zijn ook nu nog roe penden in de vele Australische woestijnen, als zij hun rechten op teruggave van het eens ont stolen land doen gelden. Zij worden nu gesteund door een groeiende minderheid van de nakomelingen van blanke kolonisten, diezelfde groep die zich nu ook tegen Cash gekeerd heeft. De komende veertien da gen zal die groep ongetwijfeld van zich doen spreken. Cash heeft zich beroepen op het aloude smoesje dat sport en po litiek niets met elkaar te ma ken hebben. Rovendien heeft hij geprobeerd on>de gemoede ren te doen sussen door twee Zuidafrikaanse jongeren, de een blank, de ander zwart, op zijn kosten een trainingsstage bij zijn coach Ian Barclay aan te bieden. Een zwakte-bod, de discussies die er het gevolg van waren, zouden in sportief op zicht zijn concentratie nog wel eens lelijk kunnen verstoren. Ook al heeft Cash van tevoren al hautain het tegendeel be weerd. Na de woede van het Austra lische Zuidafrika-comité heeft Cash zich ook het ongenoegen van de leveranciers van de bal len op de hals gehaald. Het zal de duvel wel zijn die er genoe gen in schept om sport en poli tiek lekker door elkaar te gooi en, want toen Cash over de bal len begon te kankeren, wist hij ook niet dat die dingen uit Zuid-Korea kwamen. Geen Slazenger dit jaar, geen Penn, geen Dunlop, geen ballen die al jaren op alle tennistoer nooien ter wereld gebruikt worden, dus ook geen Hema- ballen. Maar, what's in a name, Nassau-ballen. De afgelopen weken werd er mee geoefend en gespeeld op sommige toer nooien in Australië, maar al na een paar balwisselingen kre gen de ballen het uiterlijk van een wrat van een oude dame, compleet met lange haren. De verkopers van de Nassaufa- briek, die niet minder dan 125.000 betaald hebben om 30.000 ballen te mogen leveren aan het toernooi, kregen bijna een hartaanval, toen Cash voor de televisie demonstreerde hoe zo'n bal na twee games best als een jojo te gebruiken was. Leuk? Het kan nog veel leu ker worden, want als de ge schiedenis zich herhaalt, be leeft de tenniswereld een paar lollige weken. Slechts eenmaal eerder, afgezien van een voor oorlogs decennium, toen White Sands in Sydney het domein van de Australische kampioen schappen was, is het toernooi op een andere baan dan Kooyong gespeeld. Dat was in 1956, toen het in Melbourne te druk was vanwege Olympische Spelen die aldaar dat jaar ge houden werden. Ook toen al, 33 jaar geleden, waren sport en politiek slechte vriendea Edel Nederland zorgde voor een pri meur en de eerste Olympische boycot. Eerder dat jaar was de Sovjet-Unie satellietstaat Hon garije binnengevallen. In de nadagen van de koude oorlog wilde Nederland geen even tuele plaatsen op het erepo dium delen met Russische be ren. Ondanks het ongenoegen van het NOC zette de Tweede Kamer het sein op rood. Neder land mocht niet naar de Olym pische Spelen in Australië. Ook zonder de Nederlandse delegatie gingen de Spelen, zo als bij alle boycotten daarna, gewoon door. Het tennistoer nooi verkaste dat jaar naar de hoofdstad Brisbane van de tro pische staat Queensland. Al daar werd het een aaneenscha keling van clowneske gebeur tenissen. De Amerikaan Mervyn Rose serveerde in een dubbelpartij meer dubbele fouten dan hij in zijn hele carrière bij elkaar ge speeld had Halverwege de tweede set zei hij: „Dat kan niet, het veld moet nagemeten worden". Dat werd niet toege staan, ook niet na de wedstrijd, maar toen drie Australische journalisten het 's nachts wel stiekum deden, was de vol gende dag in alle kranten te le zen dat de service-lijn aan een kant van het net bijna 50 cm. te dicht bij dat net lag. De volgende dag kwam de Amerikaan Gil Shea, een vroege exponent van de gras haters, met honkbalspikes aan de voeten de baan op. Dat mocht niet van de scheidsrech ter, waarna Shea zich op zijn sokken, slippend en glijdend op het vochtige gras, door de kwartfinales sloeg. Op dezelfde dag verdomden de dames het om een geplande halve finale op het centrecourt op een an dere baan te doen spelen ten faveure van de heren. Het le verde een heuse staking met gebarricadeerde kleedkamer deuren op. Ook Australië was toen nog niet zo geëmanci peerd. Er waren slechts enkele vrouwelijke agenten in Brisba ne, maar die moesten opge trommeld worden om het bas tion van de dames te ontrui men. Een man in de kleedkamer, dat kon ook toen nog niet In tussen liet Shea, op zijn sokken, foto's van zich maken: „Anders gelooft niemand dat thuis ooit". Op weg naar de finale, op 24 ja nuari, kan er dus nog van alles gebeuren. Plannen maken en uitvoeren gaat in Australië snel, zoals al vermeld. Soms te snel, want net als in Sydney is er in Mel bourne minstens één kapitale fout gemaakt. Toen in de jaren '50 en '60 de opera van Sydney gebouwd werd, twijfelde nie mand eraan, dat het gebouw het mooiste van de wereld zou worden. In de ogen van sommi gen is het dat nog steeds, alleen vergat de ontwerper dat het best handig zou kunnen zijn om in de buurt parkeerplaat sen aan te leggen. In de jaren '80 levert het nog altijd de no dige problemen op om de opera op tijd vol te krijgen: het ge bouw is onbereikbaar. Eenzelfde klassieke fout werd in Melbourne gemaakt toen het vliegveld Tullamarine eind jaren '60 opgeleverd werd. Niemand had er ooit aan ge dacht dat het best handig zou kunnen zijn om bij temperatu ren, die in februari tot 44 gra den op kunnen lopen, over air conditioning te beschikken. Ook in Australië is drie maal scheepsrecht Volgende week worden er de eerste week tus sen de 30.000 en 40.000 betalende bezoekers per dag verwacht In een land waar 50 kilometer steevast 'hier om de hoek' ge noemd wordt, rijdt iedereen auto. Maar ook in de city van Melbourne is er in de wijde omgeving van 'Flinders Park' geen parkeerplaats te beken nen. Dus als er de volgende week beelden uitgezonden worden van een half vol sta dion, is dat niet vanwege een gebrek aan belangstelling. De mensen kunnen het stadion slechts te voet bereiken na een wandeling van ongeveer een uur. Een mooier, zij het onge wild eerbetoon kan Matthew Flinders zich niet wensen. De ontdelckingsreiziger die meer dan 100 jaar geleden het im mense continent als eerste he lemaal rondreisde, te paard en te voet, en die niet eens op de hoogte geweest kon zijn van het bestaan van tennis, moet wel lachen in zijn warme praalgraf. Ook in die zin heeft Flinders Park recht op een plaats in het exclusieve Grand Slam-kwartet. Want ook Ro land Garros, de oorlogsheld naar wie het Parijse toernooi genoemd is, heeft nooit een ten nisracket in de hand gehad. (ADVERTENTIE) START EXTRA VOORDELIG MET DE AANBIEDINGEN VAN RODELCO IBM-PS/2 model 30 voor boekhouding en eenvoudige fakturering IBM Proprinter Unlvers Unit 4 software Normaal f 10.910.- Uw speciale prijs: IBM-PS/2 model 50 naast boekhouding ook intensieve goederenstroom en fakturering IBM Proprinter Unlvers Unit 4 software Normaal 14.404.- Uw speciale prijs: inclusief V> dag Instructie Deze actie is geldig tot 1-2-1988 RODELCO electronics Takkebijslers 2. 4817 BL BREDA Tal. 076 - 764911, Telex 54195 Fax. 076 - 710029

de Stem | 1988 | | pagina 9