LANGER DAN 4 DAGEN VASTZIT, HOORT NIET EEN POLITIECEL' c ZATERDAG IQ 9 JANUAR1198810 boek wee brandweerlieden en twee ar restanten dood bij een brand in het cellenhuis van het hoofdbureau van politie in Den Haag. Drie zelfmoord pogingen van arrestanten in korte tijd in het Roosen- daalse politiebureau. Een officier van justitie die zegt te weten aan een verdachte te kunnen ruiken in welk politiebureau hij heeft vastgezeten. Maar toch ook het plan om twee verdachten in één politiecel te stoppen om op die manier het ruimtegebrek in met name de Huizen van Bewaring tegen de gaan. De politiecel staat nadrukkelijk in het middelpunt van de belangstel ling. Dat er veel mis is staat vast. Geen voorzieningen Bemanning Reizen 25 dagen Zwaarste gevallen Uitbreiding Noodmaatregel T I neer 'heertjes'. Met de algehele moraal k minder voor. Het er om bekend te zijn el valt niet meer te i Baantjer wat? iezelfde emotionele >'n oproep kunnen ider zijn moed, want n wel voor de voeten at hij zich voor het aat spannen." chrijver twee boeken rmns, meer dan 50 le- r het hele land) het ■ontvoerder Cor van ting, misdaad en nog gevaarlijk boek, een m geld te verdienen, orden helden, toffe ien draaiboek voor i, jazeker. Zelf ben ik mijn boeken een lei een misdaad. Zoiets pikken." lur de mensen gezel lachend:) Al is elk el eens een moorde- t af en toe een ander veronderstelde, dat leijn misschien hele- mals zijn uit de be- maar dat het ama- tadden met hun acties. ebben zó voorzichtig heel rechercheteam in identiteit is geko- ze dus niet. Ik geloof irs zijn." eps-speurder/politiero- Heijn-ontvoering? jerrit Jan Heijn niet is, maar is gestorven )aar lijken de brieven rs, die spreken van hulpbehoevendheid, het wel een 'eerlijke' leven als inzet en dat «ld was." >n slecht land voor ont volkt, moeilijk iemand controle? naai niet mee eens. Er il contact meer, zeker Jaar zijn hele stadsge- itie en justitie geen jben. Anarchie. Zoals /artier hier, ja, daar n onder te duiken. Er et zulke buurten." dat het zo moeilijk is n. Zoveel mensen ver- het niets. Onze over- de laatste decennia Op onze bevolking weinig agenten." •ur Baantjer in zijn tijd ■>p, naast contacten met ie politie ga ik je na- n. (grijnzend:) Nou ja, e wel eens flikten was, n toe de buit van een d flink opschroefden, men de bende. Want maatje, waar is de rest e zak gestoken soms? erlinken." I]n oproep uit machte- 3de. Eerlijke, mense- - FOTO ANP ook al voor het gemak, ldi werd genoemd. Gari- dood. Ook die van La :11a. Ik heb nog even, op House Terrace, bij het staan van het hondje van Duitse ambassadeur st, die net voor Von Rib- in Londen zat. „Mein ïgleiter", staat erop de ien kosjere sandwich ge in de Noshbar van Ra- e schoenen staan scheef. was vanmorgen groen het grauwe zwerk. In de ran de zeeman staat een >lik en gloeit, zo zegt het m vreemd verlangen. Ja- Door Keet den Exter l najaar toonden drie pogingen tot zelfdoding in het Roosendaalse poli tiebureau de andere kant van de me daille van het cellentekort in de Huizen van Bewaring. Al dan niet labiele ver dachten krijgen bij langdurig verblijf in een politiecel niet de aandacht die ze no dig hebben. Een politiebureau is daar eenvoudigweg niet voor ingericht. „Mensen die langer dan vier dagen vastzitten, horen niet op een politiebu reau thuis. Ze hebben meer zorg en aan dacht nodig dan de politie ze kan ge ven", verklaarde toen de Roosendaalse commissaris J. van de Ven tegenover deze krant. Hij zei toen verder onder meer: „Deze mensen horen of in een ge vangenisziekenhuis of, als dat niet kan, in het Huis van Bewaring thuis. De eer ste drie, vier dagen die nodig zijn voor het verhoor zijn nog wel te overbruggen. Op gedetineerden die langere tijd vast zitten zijn we gewoon niet ingesteld. De politie richt zich vooral op de beveili- Qhet voorkomen dat iemand vrij kan m". De Bergse advocaat J. Sneep gaf er toen blijk van het roerend eens te zijn met de Roosendaalse commissaris: „Een schrijnende toestand. Mensen worden gedwongen onder zeer primitieve om standigheden te leven. De cel is ingericht met een brits en een open toilet. Je kunt wel voorstellen wat voor lucht er hangt. De dekens worden overdag weggeno men. De arrestanten hebben geen enkele verstrooiing: geen televisie, geen radio, geen bezigheden. Het is mensonterend om iemand in die omstandigheden 25 dagen vast te houden". R. de Regt, hoofd operationele onder steuning van het district Breda van de Rijkspolitie ziet de oorzaak van de pro blemen vooral in de inrichting van de politiebureaus: „Alle politiecellen in ons district die gebruikt worden voor het vasthouden van arrestanten voldoen aan de wettelijke eisen. Probleem is dat de bureaus waarin die cellen zich bevinden niet de goede voorzieningen hebben om arrestanten te kunnen luchten of te laten douchen". De Regt: „Zo'n douche op een groeps- bureau is doorgaans prima voor een agent die op de race-fiets naar het werk gekomen is. Bij een arrestant moet je toezicht houden, zorgen dat hij niet vlucht of gekke dingen doet onder de douche én hem toch ook op zijn minst enige privacy gunnen. Om die tegenstrij dige doelen te kunnen bereiken ontbre ken de voorzieningen. Ons gloednieuwe bureau in Made is daarop de enige uit zondering. Luchten is ook zoiets. In een enkel geval kan de binnenplaats daar voor gebruikt worden. Maar zelfs bij een gunstig bureau, zoals in Rijen moet dan eerst het hek dicht en dan nog moet er og i permanent toezicht zijn. Dat kost alle maal enorm veel mankracht". Een tweede probleem van het opsluiten van arrestanten in bureaus van de rijks politie is dat die bureaus gemiddeld maar acht uur per dag bemand zijn. Keer op keer moet de keus gemaakt wor den: ten koste van mankracht die elders veel efficiënter ingezet kan worden voor het politiewerk het bureau ook maar 's nachts openhouden of de arrestant el ders onderbrengen. Elders kan in dit ge val slaan op drie mogelijkheden. De meest logische oplossing is Het Huis van Bewaring in Breda of elders, maar be kend is dat men bij die instellingen kampt met een chronisch ruimtegebrek. Een tweede uitwijkmogelijkheid vormen de cellenblokken van de bureaus van ge meentepolitie in de grotere plaatsen. Doorgaans zijn die bureaus beter toege rust voor de opvang van arrestanten. Maar men zit er, ondanks een riante ver goeding allerminst te wachten op 'logés' van de rijkspolitie. Hoofd-inspecteur J. Peeters van de gemeentepolitie in Oos terhout: „Toezicht kost mankracht die we liever op straat inzetten". Een derde mogelijkheid is nog dat groepsbureaus van de rijkspolitie onder ling gaan poolen door bijvoorbeeld voor de nacht drie arrestanten vanuit verschil lende plaatsen onder te brengen in één en hetzelfde bureau, zodat er 's nachts ten minste maar één bureau open hoeft te blijven. De heer De Regt: „Maar het is een hele toer om dat allemaal geregeld „De cel Is Ingericht met een brits en een open tollet. Je kunt wel voorstellen wat voor lucht er hangt. - FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER Een schrijnende toestand „Verdachten hebben het In een politiecel heel zwaar, heel waar Ja, daar wil Ik niet omheen draalen. Maar het blijft een afweging: de mensen zijn heel schadelijk voor de maatschappij. En dat krijgt voor ons dan prioriteit". te krijgen. In Driebergen hebben we een coördinatie-punt en daar proberen we er met telefoon en telefax maar het beste van te maken". Curieus gevolg van het cellentekort is dat er soms gigantische reizen gemaakt moeten worden met bewaakte arrestan ten. De Regt: „Het is geen uitzondering dat een arrestant voor een juridische for maliteit, bijvoorbeeld voor de verlenging van hechtenis op en neer van Groningen naar Breda moet, begeleid door twee be wakers". Cocaïne-koning Jan E. uit Sint Willebrord moest keer op keer op en neer van Maastricht naar het Paleis van Justitie in Breda. L5tP pr°b,eem van het opsluiten van arrestanten In bureaus van de rijkspolitie Is dat die bureaus gemiddeld maar acht uur P6' oag bemand zijn. Toezicht kost mankracht die we liever op straat Inzetten Het politiebureau in Breda beschikt over negentien cellen. Met de dagelijkse verzorging van arrestanten is een pool van negen portiers en cipiers belast, bur ger-ambtenaren die via een interne oplei ding zijn voorbereid op hun taak. Woordvoerder Roel Holvast: „Voor de verzorging van arrestanten van onszelf en van elders zijn we dus zeker overdag feen executief politiepersoneel kwijt, 'óch blijft het een last, want de forma tieplaats die is bezet door een cipier ben je kwijt voor een politieman". Vorig jaar 'verwerkte' het Bredase cel lenhuis 360 arrestanten die er langer dan vier dagen verbleven. Jarenlang lag dat aantal iets hoger. Ongeveer de helft van die arrestanten was aangehouden door de Bredase gemeentepolitie, voor de an dere helft fungeerde het Bredase politie bureau als een soort Huis van Bewaring voor 'andermans' arrestanten. Op zijn beurt wijkt de Bredase politie bij een piekbelasting wel eens uit naar de bureaus in Etten-Leur, Roosendaal of Oosterhout. Holvast: „We hebben rede lijke faciliteiten voor luchten en douchen. Maar we hebben natuurlijk niet de faciliteiten van een Huis van Be waring". Het idee om vanwege het cellentekort maar twee arrestanten in één cel te stop pen vindt Holvast 'niet opportuun': „De druk op ons cellenhuis vermindert de laatste tijd. We kunnen ook niet echt zeggen dat we last hebben van de krapte in het Huis van Bewaring in Breda". In het arrondissement Breda kan een verdachte maximaal 25 dagen in een po litiecel verblijven. Na de in verzekerings telling van twee maal twee dagen (dat gebeurt door een (hulp)officier van justi tie) beslist de rechter-commissaris over twee maal zes dagen verlenging en ver volgens beslist de raadkamer over de drie maal dertig dagen verlenging. De rechtbank in Breda accepteert 21 dagen politiecel, exclusief de vier dagen die de verdachte in verzekering is gesteld op het politiebureau. Totaal 25 dagen dus. Officier van Justitie mr. W. Tielke- meijer geeft toe dat dat eigenlijk niet de bedoeling is geweest van de wetgever. „Uit het systeem vloeit voort dat een verdachte eigenlijk na vier dagen van het politiebureau zou moeten worden over gebracht naar het Huis van Bewaring. Een politiecel is in het algemeen niet ge schikt voor een langdurig verblijf. Een verdachte kan bijvoorbeeld maar zeer beperkt worden gelucht". Vraag aan mr. Tielkemeijer: President mr. Asscher van de Amsterdamse recht bank heeft wel opgemerkt dat hij kan ruiken als er een verdachte voor hem staat die lang in een politiecel heeft geze ten. Tielkemeijer haalt de schouders op. „Asscher ziet wel verdachten maar hij is natuurlijk een civiele rechter. Je hebt mensen die schoon zijn op hun lichaam en mensen die dat niet zijn. Ik denk dat iemand die schoon is op zijn lichaam ook in een politiecel met vervuilt. Je kunt je daar ook wassen". Vraag: Vindt U het juist dat een ver dachte langer in een politiecel blijft dan vier dagen? „Ja, wat moet ik daar nu op zeggen. Laat ik het zo stellen: ik kan me heel goed vinden in het wettelijk sys teem. In principe moet een verdachte na vier dagen naar het Huis van Bewaring. Maar je zit met het probleem van het cel lentekort. Er is te weinig plaats in de ge vangenissen (waar veroordeelden hun straf uitzitten, red.) en dan krijg je ver volgens te weinig plaats in de Huizen van Bewaring (waar in principe mensen in voorhechtenis zitten, maar waar ook plaatsen door veroordeelden worden in genomen). Je moet dan een afweging maken tussen het belang van de maat schappij, die door deze verdachte be dreigd wordt, en dat van de verdachte. In praktijk blijven nu al alleen de zwaar ste gevallen over: dat zijn mensen die zwaar lichamelijk geweld hebben ge pleegd, die brand hebben gesticht, die hard drugs hebben verhandeld of die ge woonte-inbreker zijn. Kortom: alleen de zwaarste gevallen". „In het verleden is het wel gebeurd dat verdachten na 21 dagen naar huis moes ten worden gestuurd. Dat kan fnuikend voor het politie-onderzoek zijn. Maar dat waren uitzonderingen. Je hebt hier in praktijk twintig dagen de tijd om naar „Zo'n douche op een groepsbureau Is doorgaans prima voor een agent die op de race-flets naar het werk geko men Is. BIJ een arrestant moet Je toe zicht houden." een vrije plaats in het Huis van Bewaring te zoeken. In Breda verblijven de meeste van de van ernstige misdrijven beschul digde verdachten twee tot drie weken in de politiecel. De laatste zes maanden is het overigens iets rustiger, maar ik weet niet of dat structureel of toevallig is". „Verdachten hebben het in een poli tiecel heel zwaar, heel waar ja, daar wil ik niet omheen draaien. Maar het blijft een afweging: de mensen zijn heel scha delijk voor de maatschappij. En dat krijgt voor ons dan prioriteit Minister Korthals Altes (Justitie) en diens staatssecretaris Korte-Van Hemel staan voor bovengeschetste problema tiek één oplossing voor ogen: uitbreiding van de capaciteit van gevangenissen en huizen van bewaring moet een eind ma ken aan het in voorlopige hechtenis hou den in politiecellen en het naar huis stu ren wegens plaatsgebrek van verdachten die een voorlopige hechtenis uitzitten. In de vorig jaar verschenen voort gangsrapportage over het plan 'Samenle ving en Criminaliteit' blijkt dat het aan tal personen dat in politiecellen wordt ondergebracht is gestegen tot boven de vierhonderd gemiddeld per dag. Dat ge middelde lag in 1985 nog op 245, in 1986 op 305. In diezelfde nota geven beide be windslieden ook aan hoe, door middel van nieuwbouw, de capaciteit moet wor den vergroot. In 1987 waren er 3462 cel len beschikbaar in de huizen van bewa ring, dat moeten er in 1989 4305 zijn. Zo komen er nieuwe huizen van bewaring in Rotterdam (252 cellen) en Hoorn (192 cellen), terwyl de huizen van bewaring in Haarlem (98 cellen), Den Bosch (48), Amsterdam (15), Den Haag (134), Am- hem (58) en Utrecht (61) zullen worden uitgebreid. In totaal moet het aantal cel len in alle penitentiaire inrichtingen (dus ook gevangenissen en open inrichtingen) stijgen van 5631 in 1987 tot 7422 in 1989. Voor Korthals Altes is de uitbreiding van het aantal gevangeniscellen een ab solute noodzaak. Niet alleen omdat op die manier het oneigenlijk gebruik van politiecellen kan worden tegengegaan, maar ook omdat de aanpak van de cri minaliteit valt of staat met voldoende ge vangeniscellen. Een justitieel apparaat dat er wel in slaagt criminelen op te spo ren en te veroordelen, maar die crimine len weer vervolgens moet laten lopen bij gebrek aan celruimte, werkt averechts. Nederland blijft de komende twee jaar evenwel kampen met een, overigens snel teruglopend, tekort aan gevangeniscel len. Tegen die achtergrond opperde het CDA vorig jaar het idee om meer men sen in één cel op te sluiten. Het idee werd omarmd door de WD en onlangs nog beloofde Korthals Altes om het plan op zijn haalbaarheid te onderzoeken. In een interview met deze krant in januari 1987 plaatste de minister wel de nodige voorwaarden: het delen van celruimte mag slechts worden gebruikt als een tij delijke noodmaatregel. Korthals Altes toonde zich toen geen voorstander om dat het aanpassen van cellen voor meer dere bewoners ook geld kost. „Dan heb ik liever noodvoorzieningen", aldus Korthals Altes, die destijds ook op het opkomend aids-gevaar wees. „Je loopt risico's als je twee mensen in een cel zit t

de Stem | 1988 | | pagina 27