mg' bij an louding Poesies leiden sluimerend bestaan EERSTELUNSZORG WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN rge wondt chouwen Eisen acht en tien maanden cel tegen afpersende jongelui Jeugdjournaal over ganzenconcentratie 'Moeilijk te accepteren dat je woordblind bent' NIEUWS Proef met spreekuur woningbouwvereniging DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 9 JANUAR11988 nrijding ito in sloot OOSTBURG - Dinsdag 2 februari is in het Kerkcentrum in Oostburg de oprichtingsbijeenkomst van de Be raadsgroep Eerstelijnszorg West- Zeeuwsch-Vlaanderen. School nodigt >edrijven uit oor een diner TENTOONSTELLING POESIE-ALBUMS JN STREEKMUSEUM UZENDUKE Vriendenboek Renate Dorrestein opent poesie-tentoonstelling De geit Tachtig NEGEN PROCENT ZEEUWEN WORSTELT MET HANDICAP terneuzen/roosen- Banden Onderwijs Uitgelachen AARDENBURG, OOSTBURG, SLUIS Bijeenkomsten Doodsangst V redeswachter vertelt in Breskens Twee bands in de Image Club T20 in U. uit Hoek, waarde 280 ien. ENDIJKE - Op de rijks- en kruising Middenweg, nsestraat ontstond een rijding doordat P. van T. Oostburg geen voorrang leende aan W. van D. uit lippine. Beide auto's lie- schade op. ENDIJKE - Op de Isabel- reg reed een bestuurder i een personenauto, F. van V. uit IJzendijke met zijn in de sloot. Omtrent de ste oorzaak is niets bekend. voetbalvereniging Corn ys het jaarlijkse zaalvoet- toernooi voor jeugdploe- uit de gemeente Groot Behalve Corn Boys ne- n de voetbalverenigingen ilippine en RIA deel. Het mement start beide dagen 9.00 uur in de sporthal De janderen en is omstreeks DO uur afgelopen. Zaterdag anuari spelen de A-, B- en junioren en 16 januari ko- ;n de D-, E- en F-pupillen actie. Beraadsgroep van de grond Van onze verslaggever De groep moet een gestructureerd over legplatform worden voor de drie belang rijkste organisaties op het gebied van de eerstelijnszorg in de streek: de plaatselijk Huisartsenvereniging, de stichting Maat schappelijke Dienstverlening en de Kruis vereniging. De organisaties bergen in zich de vier kerndisci plines: huisartsgeneeskunde, algemeen maat schappelijk werk, kruiswerk en gezinszorg. De beraadsgroep, waarvan oud-huisarts en thans verzekeringsgeneeskundige F. Loose voor zitter wordt, wil zowel op uitvoerend als op be leidsniveau werken aan gemeenschappelijke doelstellingen en tevens de voorwaarden schep pen voor een optimale zorgverlening in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee functies staan bij de groep centraal. Ten eerste: dienen als klankbord voor signalen van onder andere individuele hulpverleners en pa tiënten en ten tweede: de gemeenschappelijke belangen van zowel West-Zeeuws-Vlaamse hulpverleniers als organisaties te vertegenwoor digen naar aangrenzende regio's, organisaties in tweede- en derdelijnszorg (ziekenhuizen) en overheidsinstanties. Verwacht wordt dat door de beraadsgroep de samenwerking in de eerstelijnszorg en thuiszorg wordt gediend, knelpunten opgelost, adviezen uitgebracht en een bemiddelende en adviserende gespeeld kan worden in overleg met diverse or ganisaties in aangrenzende sectoren. De oprichtingsbijeenkomst begint op 2 fe bruari om 16.00 uur. Gesproken wordt daar door A. Arendse, voorzitter van de Kruisvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen, F. van Spanje, di- recteir van de Ravoz en M. Weststrate, directeur van de Vereniging Ondersteuning Huisartsen in Zeeland. Om 16.30 uur wordt de samenwerkings overeenkomst getekend. rie schriftelijke herinne- le Brabantse boeren de et ingeleverd. Omdat het nieuw was heb- we tot drie keer toe een innering gestuurd, de laat- keer duidelijk vergezeld een waarschuwing. Deson- ks hebben ongeveer 500 ren nog niet gereageerd, dat ien procent van de boeren een mestboekhouding moe- bijhouden", aldus de zegs- n van de provincie. Tan onze verslaggever 'ERNEUZEN - De 'erneuzense scholen- ;emeenschap voor be- oepsonderwijs De (aart houdt op donder- lag 14 januari een con- actavond in de vorm an een diner-dansant. Jaarmee wil de school nspelen op de behoefte lan betere samenwer- ting tussen bedrijfsle ven en onderwijs. 3e avond is onder meer oedoeld om leerkrachten n leerlingen van de lts- fdeling koken kennis te aten maken met horeca- indernemers. Door de lts ;elf wordt informatie ge- 'even over de beroeps voorbereidende opleiding tot kok-kelner. Het On derwijscentrum Horeca geeft informatie over de vervolgopleiding. Een en ander gaat ge paard met een door de school samengesteld me nu. De avond begint om 18.30 met een aperitief en een optreden van John White's Big Band. De con tact avond wordt georga niseerd in samenwerking met de streekschool Ter- neuzen en het Onderwijs centrum Horeca. 'Rozen verwelken, Sche pen vergaan, Maar onze Vriendschap blijft eeu wig bestaan'. Die regels horen thuis in een poe- sie-album. Tegenwoor dig weer in bij meisjes uit de hogere klassen van de basisschool en de la gere klassen van de mid delbare school. In het boek Het Poëzie-album schrijft dr. Jo Daan: 'Het is een wonderlijk ver schijnsel, zo'n poëzie-al bum. Het leeft ternau wernood en is toch onuit roeibaar'. Het Streekmuseum 'West-Zeeuws-Vlaande ren Presenteert' houdt vanaf vandaag tot en met 27 maart een tentoonstel ling over poesies. Onge veer tachtig poesies ge ven een overzicht van de poesiegeschiedenis. Het pronkstuk van de ten toonstelling, het poesie album van Koningin Emma uit 1874. Verzen uit de poesie van koningin Emma. Modern album, maar wel voorzien van plaatjes van vroeger. - foto s de stem cor j. de boer Door Remain van Damme IJZENEIJKE - Poesie-al- bums leiden een sluimerend bestaan Soms liggen ze jaren in een stoffige hoek van een zolder en besteedt de jeugd weinig tijd aan het verzorgen van de albums. Zomaar in eens kunnen de poesie-al- bums opduiken. Met tiental len tegelijk worden ze dan ingeleverd bij jufs, meesters, opa's, oma's, vrienden, ken nissen en de buren. Ongeveer een jaar geleden schreel Renate Dorrestein in het opinieweekblad De Tijd een column over de poesie, omdat een buurmeisje haar vroeg of ze eens in haar al bum wilde schrij vea „Ik wist eerlijk gezegd niet dat poe- sie-albums nog bestonden. En net als bij knikkeren, zo bleek mij uit nadere inspec tie, zijn de spelregels voor het poesie-album in al die jaren geen spat veranderd". Uit het boek van dr. Jo Daan blijkt dat het verschijnsel poesie-album in Duitsland belangrijker is geweest dan in ons land. Ongeveer vier eeuwen geleden sprak men over een Vriendenboek (al bum amicorum). De opkomst van dat boek wordt in het einde van de vijftiende eeuw geplaatst. Bij de steekspelen moest de ridder bewijzen dat hij van oude adel was. Hij moest daarom de bewijzen meenemen: adelsbrieven, stambomea Uit dergelijke schriftelijke bewijzen zou dan in Duits land het zogenaamde Stammbuch zijn ontstaan. Wat later zou dat veranderd zijn in een Vriendenboek, maar de naam Stammbuch zou gebleven zijn. Uit die rid dertijd is geen enkel album boven water gekomen. Bo venstaande is dus niet meer dan een veronderstelling, die mede berust op het feit dat adelijken hun wapens lieten tekenen in het Stammbuch van hun vrienden. Het oudste bekendste al bum stamt uit 1529 en is te bezichtigen in de bibliotheek van Weimar. Eeuwenlang werden de albums 'Album Amoricum' genoemd. Ook in Nederland. Later werd dat vertaald in Vriendenrol. Dr. Jo Daan zag die naam voor het eerst op een bandje van een album dat dateerde uit 1790. Vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw verandert de naam in poesie album of poëzie-album. Over het nut van de al- Van onze verslaggever IJZENDIJKE - Vanmiddag opent Renate Dorre stein in IJzendijke een tentoonstelling over poe sies. Tegelijkertijd gaat ook een tentoonstelling over het werk van de fotoclub West-Zeeuwsch- Vlaanderen van start. De fotoclub viert met die tentoonstelling haar tienjarig bestaan. De opening vindt plaats in de Nederlandse Hervormde kerk in IJzendijke en begint om half drie. Zangeres An neke Cok zorgt voor een muzikaal intermezzo. Afbeelding zoals die vroeger vaak voor poesie-al- bums werden gebruikt. bums zijn de meningen ver- deeld.De een vond het een verzameling van 'slechte ge dichten en onbenullige ge dachten'. De ander hechtte er veel waarde aan omdat op die manier 'biografische ge gevens bewaard blijven die anders verloren gaan'. In Nederland zijn de al bums hoofdzakelijk gebruikt voor biografische doeleinden. Langzaam maar zeker vindt er een verschuiving plaats onder de bezitters van de al bums. Eerst waren dat vooral studenten, maar vanaf 1910 kwam het album terecht in kinderhanden. Het poesie-al bum verminderde in waarde. De studenten moesten niet zo ver meer van huis. Ze zagen hun studievrienden vaker en hadden daarom minder be hoefte om de vriendschaps banden vast te leggen in een album. Later kreeg het poe sie-album ook nog concur rentie van de fotografie. Tegenwoordig is het poesie album kinderbezit. Vroeger ging de schrijver veel dieper in op gevoelens. Dat leverde vaak schitterende poëzie op, soms hele verhalen en lief desverklaringen. Tegen woordig blijft de schrijver vaak steken in de bekende versjes en grapjes. 'Bid voor de geit, want zij is haar staartje kwijt'. Of: 'Tip Tap Top, de datum staat op zijn kop'. In het IJzendijks Streek museum kan men aan de hand van de ingestuurde poesies de geschiedenis een beetje volgen. Twee jaar ge leden werd het idee, een ten toonstelling van poesies, ge boren. „Mijn vrouw en ik za ten eens te praten over het verleden", vertelt H. van de Vijver, voorzitter van het Streekmuseum. „Om wat herinneringen op te halen en wat na te kijken, haalden we er een poesie bij. In iedere poesie zit een stukje persoon lijke historie. Als je een poe sie goed doorleest, krijg je een stukje informatie over de persoon". Om zoveel mogelijk poesies in het Streekmuseum te krij gen, werd een oproep gedaan in kranten. H. van de Vijver: „Veel mensen toonden be langstelling. In totaal hebben we nu tachtig poesies onder het glas liggen. Een hele goede respons". Het pronk stuk is een poesie van konin gin Emma uit 1874. Een fraai album, afgewerkt met hout- beslag. Aan de hand van de poesies is mooi te zien dat de toon van de versjes in de loop der jaren veranderd is. Vroeger werd er bovendien veel meer gewerkt met tekeningen. Nu staat er bij ieder versje een poesieplaatje. Vaak zeer fraaie plaatjes met bijvoor beeld veel 'glitter'. Maar wat in ieder geval altijd blijft, is de herinnering. Van onzê verslaggever DAAL - De landelijke ver eniging Woortblind, voor Mensen die lijden aan woordblindheid of dyslexie, «staat in februari twee jaar. Dit wordt gevierd met bijeenkomsten in Roosen daal, Den Bosch en Eindho ven. De handicap woordblindheid is voor buitenstaanders nauwe- ïï*s zichtbaar. De vereniging Woortblind telt nu 172 leden, oat is erg weinig, zeker omdat dat volgens de voorzitter van vereniging, de dertigjarige le weg Zierikzee- Haart" ^ans van de Moosdijk, zo'n jp Westduitser S Macrel® Pr°cent van de N ge wesrauuser a iviav bevolking lijdt oen. De man raakt P jvoordblindheid. Het percen- arbare oorzaak de mao' ftage zeeland wordt door it. vorden getakeld. Neder- aan - geschat op negen, iets on- M xbeb landelijk gemiddelde, nde personenauto woroe" Niettemin is men bij de ver- ehaald. ®i?ing doende ook een Een van deze, de 21-jarig® *euwse afdeling, waarin met r uit Keulen was bij het ons fime Zeeuwsch-Vlaanderen al zwaar gewond geraakt »ordt betrokken, op te richten, /erd per ambulance overg Zeeuwsch-Vlaanderen is een racht naar het Dijkzigt 0 lebied dat door landelijk wer- enhuis te Rotterdam. HjJ ®de verenigingen nog wel uiten levensgevaar. De 20-J fens over het hoofd wordt ge- ige dochter van de bestuur®; ien", aldus Van de Moosdijk. l. M. werd slechts licht U -OmbinatlP rond. Het voertuig whkv 7 waar beschadigd uit het ™°ordbündheid is volgens Van ®e Moosdijk een zwakte in schrijven, lezen of rekenen. „Het komt echter ook voor dat er een combinatie is van alle drie. Het kan erfelijk zijn, maar ook komen door de sto ring in de coördinatie tussen de linker- en de rechterhelft van de hersenen. Zelf heb ik het ook. Ik heb moeite met be paalde woorden. Het lukt me niet het woord 'vereniging' juist te schrijven. Ik schrijf dan 'verging'. Lezen is ook een pro bleem. De essentie van een stuk ontgaat je vaak", aldus de voorzitter. „Dit is dan ook de reden", gaat Van de Moosdijk door, „waarom veel woordblinden luisteren en kijken naar ac tuele programma's op radio en televisie. Een artikel in de krant snap je vaak toch niet helemaal. We zijn nu in onder handeling met het ministerie van WVC. Er zijn op de band ingesproken boeken voor blin den. Het zou mooi zijn als er bij bibliotheken lijsten zouden zijn van dergelijke boeken, zodat die door woordblinden zouden kunnen worden besteld. Dat zou een enorme opluchting zijn. Wel willen we vooropstellen dat we niets willen afnemen van de blinden." De naam Woortblind is twee jaar geleden bij de oprichting van de vereniging bewust ge kozen. Van de Moosdijk: „Uit onderzoek is gebleken dat het grootste deel van de kinderen die de basisschool verlaten, het woord 'woord' met een 't' schrijft. Dat zegt iets over de kwaliteit van het onderwijs. Het is eigenlijk jammer om vast te stellen, maar ik denk dat onze vereniging hierdoor heel groot wordt" „Bij mezelf heb ik pas enkele jaren geleden ontdekt dat ik dyslexie had. Ik wist wel dat ik niet foutloos kon schrijven, maar ik wist niet dat ik aan woordblindheid leed. Ik schreef vaak brieven naar de gemeen teraad van Tilburg als ik het ergens niet mee eens was. Tij dens een commissievergade- Frans van de Moosdijk: ging' niet juist schrijven". ,Zelf kan ik het woord 'vereni- - foto de stem/ben steffen ring werd me verweten dat ik betere brieven moest schrijven. Ik ben toen naar de redactie van het NOS-Journaal gestapt en daar ben ik doorverwezen naar Sprekershoek. Ik ben toen in de uitzending geweest en aan de hand van de reacties is de vereniging opgericht." „Probleem van dyslexie is, dat veel mensen die eraan lijden, bang zijn uitgelachen te wor den. Minstens tien procent van Van onze verslaggever AXEL - De Regionale Woningbouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, die zijn kantoor heeft in Axel, begint volgende week woensdag aan een drie maanden durende proef wekelijks een spreekuur te houden in de gemeentehuizen van Aardenburg, Oostburg en Sluis. De spreekuren zijn gedu rende vaste tijden op de woensdagochtend. „Wij reageren hiermee op vragen van onze eigen huurders in West- Zeeuwsch- Vlaanderen, die soms een halve dag nodig hebben als ze met openbaar vervoer naar het kantoor van onze vereniging in Axel moeten komen. Een soort service-verlening", zegt een woordvoerder. Ook de gemeentelijke so ciale diensten zien zo'n spreekuur wel zitten. „Van die kant is de suggestie ook al gekomen. Bij die dien sten wordt men dikwijls geconfronteerd met vragen over wonen en woningen, die zij ook niet zo een, twee, drie kunnen beantwoorden. Dan is het goed dat een spe cialist van tijd tot tijd aan wezig is", zo werd gezegd. Hierbij werd gewezen op mensen met trouwplannen, oudere mensen die naar een kleinere behuizing willen of problemen die ontstaan bij op handen zijnde echt scheidingen. De spreekuren in de ge meentehuizen zijn (iedere woensagmorgen) als volgt: 08.30-09.30 uur: Oostburg; 09.45-10.45 uur: Aarden burg, 11.00-12.00 uur: Sluis. In de loop van maart wordt bekeken of met het spreekuur aan een behoefte wordt tegemoetgekomen en of de proef al dan niet moet worden omgezet in een de finitief wekelijks spreek uur. „Er gaan natuurlijk nogal wat kosten inzitten. Wij moeten er mensen voor vrijmaken, er worden reis kosten gemaakt en daarom moet die behoefte aantoon baar zijn". Van onze correspondente MIDDELBURG - Afpersing van twee taxichauffeurs en poging tot beroving van een fietser, gepleegd op één dag (27 september): daarvoor stonden de Vlissingers R. L. (18) en L. S. (21) vrijdag voor de meervoudige strafkamer in Middel burg terecht. de Nederlanders heeft het. In Midden-Zeeland ligt het per centage op negen, in Noord- Brabant op negentien procent. Dat komt doordat er veel dia lect wordt gesproken. In Fries land ligt het percentage ook hoog, doordat er twee talen worden gesproken." „Wij werken met zelfhulp groepen. De moeilijkheid is hoe je woordblindheid acceptabel kunt maken voor de mensen die eraan lijden. Slechts twin tig procent van de mensen die dyslexie heeft, is te genezea Daarom zul je eerst moeten werken aan de acceptatie van het probleem", aldus de oud- Gastelaar. „En ik kan je verze keren dat het een fijn gevoel is om met anderen aan tafel te zitten die hetzelfde probleem hebben als jij." Dat laatste kan (voor de Zeeuwse belangstellenden) in Roosendaal op 9 februari vanaf 20.00 uur in de Tarcisiusschool aan de Voorstraat. Prof. dr. Van der Vlugt van de Katho lieke Universiteit Brabant houdt een inleiding over wat dyslexie is. Daarna vertelt Frans van de Moosdijk over zijn ervaringen. Vooraf moeten de belang stellenden, ook mensen die geen woordblindheid hebben, zich telefonisch opgeven bij de vereniging, tel 013-357352. Een onlesbare dorst en het ge brek aan middelen om de alco holbehoefte te kunnen bekosti gen had het tweetal tot him da den gebracht. De fietser werd het slachtof fer nadat de Vlissingers samen met twee andere maten (die la ter terecht zullen staan) beslo ten hadden 'een voorbijganger te rippen'. De man werd op het fietspad langs het kanaal aan gehouden, waarna hem met klappen en stompen gesom meerd werd zijn bezittingen af te dragen. Door het geweld kwam de fietser zelf in het kanaal te recht, waar hij uit angst niet meer durfde uit te klimmen, zolang de jongens op het fiets pad stonden. De fiets werd hem tenslotte achterna geworpen, waarna het viertal de benen nam. Een gemakkelijker prooi bleek de taxichauffeur, die L. en S. die avond vanuit een bar naar huis reed. In de buurt van het woonadres van de jongens hoorde hij een van hen zeggen: „Pakken we hem nu of straks" en even later kreeg ook hij te maken met het geweld van vuisten en voeten. Met de chauffeurs portemonnee waarin een bedrag van ruim vijfhonderd gulden, maakten de Vlissingers zich ook hier uit de voeten. De tweede chauffeur onder ging die avond hetzelfde lot. Ook hij werd geslagen en ge stompt, waarna hij zijn beurs met daarin een bedrag van bijna driehonderd gulden af droeg. Bovendien werd de man uit zijn auto gesleurd en hoorde hij een van de jongens zeggen: „Maak hem nu maar af". In doodsangst lukte het de chauffeur het alarm in wer king te stellen, waarop de jon gens verdwenen met de buit en nadat ze eerst nog de voorruit van de taxi hadden stuk gesla- gea De 'opbrengst' werd tel kens samen gedeeld en vervol gens uitgegeven in cafés. Van S. lag er ter zitting een psy chiatrisch rapport waarin hij verminderd toerekeningsvat baar werd verklaard. Gezien eerdere uitbarstingen van geweld werd de kans op herhaling groot geacht, reden waarom een psychiatrische be handeling in een gesloten in richting werd geadviseerd. Officier van justitie mr. Tempel schaarde zich in zijn eis achter dit advies, dat hij als bijzondere voorwaarde bij een voorwaardelijk deel van acht maanden gevangenisstraf vor derde. Daarnaast eiste hij te gen S. een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van tien maanden. Tegen L., die (evenenals S. ove rigens eind vorig jaar ook nog betrokken was bij een tiental inbraken) eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk, waarbij hij aante kende dat deze zeer lage eis uitsluitend te maken heeft met de nauwelijks strafrechtelijke meerderjarigheid van de ver dachte. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. BRESKENS - Morgen spreekt in de katholieke kerk van Breskens de vre- deswachter Frits ter Kuile uit Woensdrecht. De Bra bander is uigenodigd door de pastoraatgroep van de RK Breskens. Frits ter Kuile woont al ge ruime tijd onder een plastic scherm en op stro in de buurt van de militaire vliegbasis in Woensdrecht. In Breskens zal hij vertellen wat hem beweegt als vredeswachter te wonen in de in de nabijheid van de basis. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In de Ter- neuzense Image Club treden vanavond twee bands op. Het gaat om de nieuwe Ter- neuzense 'trash-rock' groep Antidote en een Belgische for matie met de naam Traffic. De eerste tonen klinken rond 22.00 uur. Van onze verslaggever YERSEKE - Het Jeugdjournaal heeft gisteren opnamen gemaakt in het ganzenconcentratiegebied bij de Yersekse en Kapelse Moer. Deze opnamen zijn vanavond op de tele visie te zien. Het concentratiegebied is een plaats waar de ganzen niet mo gen worden afgeschoten. Het gaat om een natuurgebied met daarnaast ook land dat door boeren wordt gebruikt. Deze ontvangen een vergoeding van het ministerie van landbouw voor de schade die de ganzen aanrichten. Het gebied is het resultaat van gemaakte af spraken tussen boeren, jagers en de natuurbescherming.

de Stem | 1988 | | pagina 21