FNV-AFDELING STELT SPECIAAL TELEFOONNUMMER OPEN Poesies Churchillhotel en Zuidlandtheater introduceren theaterdiner Piet van Doeselaar na 37 jaar weg bij de brandweer Sluiskil 'Politiedwang' bij vorderen van mestboekhouding EERSTE POLITIERAPPORT Dode en zwaargewond bij ongeval Schouwen Jeugdcabaret 'Het Talent' op de radio DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 9 JANUAR11988 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen krijgt een extra meldpunt waar klachten over milieu vervuiling kunnen worden neergelegd. De FNV afdeling Terneuzen heeft met ingang het tele foonnummer 94333 daarvoor opengesteld. Afscheid adjudant De Vos Terneuzen Onderzoek Samenwerking Benoeming Ellende Cokesfabriek Inbraak slagerij Jack gestolen Aanrijding Auto in sloot PLAATSELIJK NIEUWS Sas van Gent School nodigt bedrijven uit voor een diner DE STEM VANZI OOSTBURG - Dinsdag in het Kerkcentrum in oprichtingsbij eenkomst raadsgroep Eerstelijns Zeeuwsch-Vlaanderen. TENTOONSTELL Vriendenboek NEGEN PROCENT t het landelijk gemiddelde. T16 Van onze correspondent TERNEUZEN - Nu er in Zeeuwsch-Vlaan deren een groeiende belangstelling bestaat voor het theaterbezoek, spelen het Zuid landtheater en het Churchillhotel hier op in door het avondje uit compleet te maken. Daartoe introduceert het Churchillhotel een nachtrestaurant, waarbij het menu zo veel mogelijk gekoppeld wordt aan theate roptredens. 16 januari is de primeur voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Na het optreden van het ballet 'Du Sene gal' in het Zuidlandtheater (ongeveer half twaalf) kunnen de bezoekers in het Churchillho tel terecht voor diverse Afrikaanse schotels. Zo wordt deze avond in de nachtbrasserie een baarsfilet uit het Victoriameer geserveerd. Voor het hoofdgerecht kan men kiezen uit couscous, Algerijnse kip geserveerd met ratatouille en pa- charijst. Verder een spies van gemarineerd lamsvlees met safraanrijst. Voor het arrange ment bestaat al een goede belangstelling. Maarten Berings: „Er zijn al voldoende reser veringen binnen, zodat het voor ons ook aan trekkelijk is om er mee door te gaan. Voorlopig zijn er twee theaterdiners gepland. De tweede keer is 25 januari na het optreden van Laurens van Rooijen. Dan wordt er een romantisch cand- lelight-souper geserveerd met een driegangen menu. Voor de kinderen zijn drie pannekoekfes- tij nen gepland na de middagvoorstellingen". Directeur Henk Scholten van het Zuidland juicht het initiatief toe. „Door de entree van het Zuidlandtheater aangenamer te maken, zijn de bezoekersaantallen behoorlijk opgeschroefd. Nu gaan we ook werken aan het randgebeuren. Iedereen die mij kent, weet dat ik het produkt uitgaan probeer te verkopen. Er bestaat grote behoefte aan uitgaan en plezier hebben. In de ja ren tachtig mag 'uitgaan, goed voor u' ook weer verkocht worden". Als de wederzijdse samenwerking goed bevalt denkt men er in de toekeomst aan een totaalar rangement aan te kunnen bieden. Een reserve ring is dan voldoende voor een gezellig avondje uit. Maarten Berings van het Churchillhotel denkt het theaterdiner zelfs uit te breiden tot een weekendarrangement. „Nu zoeken theaterbezoe kers vaak hun toevlucht over de grens, bijvoor beeld Antwerpen. Bij belangrijke theatervoor stellingen kan er dan geboekt worden voor een weekendarrangement all in in Terneuzen. Hope- lij k speelt de horeca hier ook op in". Milieumeldpunt T erneuzen Van onze verslaggever De vakbond heeft in Terneuzen een meldpunt opgericht om bewoners die zich zorgen maken over het milieu een extra gelegenheid te geven misstanden aan de kaak te stellen. Deze konden tot nu toe alleen maar terecht bij de politie of de politiek. De FNV denkt met name men sen die anoniem willen blijven daarmee een dienst te bewij zen. Ook voor mensen die lie ver niet via de politieke kana len willen opereren, kan het meldpunt volgens Pieter Mie- len van de FNV uitweg bieden. Volgens Pieter Mielen be staat de indruk dat er nog heel veel mensen met informatie rondlopen en die om verschil lende redenen voor zich hou den. „In Terneuzen heeft een bepaalde groepering (Links Perspektief, red) de laatste tijd veel aandacht gegeven aan de milieuproblematiek. We heb ben het idee dat er veel mensen zijn die over informatie be schikken maar het niet zien zitten die langs deze weg naar Van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeen tepolitie Terneuzen neemt vrijdag 15 januari afscheid van adjudant J. de Vos (60), aan wie functioneel leef tijdsontslag wordt verleend. Dit zal gebeuren tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis van Terneu zen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. buiten te brengen", aldus Mie len. Het grootscheepse onderzoek door provincie naar vermeende vaten met chemisch afval in de Zeeuws-Vlaamse bodem, dat door Links Perspektief Ter neuzen is aangewakkerd, is weliswaar de aanleiding ge weest voor de FNV een milieu meldpunt op te richten, maar niet de hoofdoorzaak. „De vatenkwestie heeft een rol gespeeld, maar we zien het heel breed. We staan open voor elke klacht". De bundeling van krachten van de vakbeweging en milieugroeperingen heeft daarin echter een grotere rol gespeeld. Mielen wijst in dat verband op plan 'investeren in het milieu', dat door de FNV en het Landelijk Milieu Overleg is opgesteld. Elke klacht die het meldpunt bereikt zal apart worden afge wikkeld. De FNV stelt zich daarbij voor dat er een samen werking, toch in elk geval overleg, tussen de vakbond de politie en het provinciebestuur op gang komt. Contacten daar over zijn volgens Mielen nog niet gelegd. In de praktijk zul len die contacten vanzelf ge legd gaan worden. „En dan komt dat vanzelf tot een be paalde structuur", aldus Mie len. Het meldpunt is voorlopig enkel in de avonduren bereik baar. Dow topman L. Adcock overhandigt mevrouw Hoekman de cheque. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Dow Che mical topman L. Adcock overhandigde gisteren in 1' Escaut in Terneuzen een cheque van ƒ25.000 aan aan mevrouw J. Hoekman van de openbare biblio theek. Daarmee is de weg definitief vrijgamaakt voor de inrichting van een collectie verhuurbare vi deobanden in de biblio theek. Volgens R. Barbé, de voorzit ter van de bibliotheek, vormt de collectie geen bedreiging voor de handel van de com merciële videotheken. „Bij het begin van de bibliothe ken waren de boekhandels ook beducht. Maar toen bleek dat er juist meer boeken ver kocht werden omdat het le zen algemeen werd. Boven dien bereiken we denk ik een andere doelgroep. Wjjzullen niet 't bloot en 't bloed uitkie zen bij de samenstelling van de collectie". De bibliotheek ontving eer der al van de gemeente Ter neuzen 50.000 subsidie. Met het Dow-geld erbij, kunnen nu de eerste investeringen gedaan worden. Barbé zag de nieuwe uitleentak als een volgende stap om de nieuwe technologische ontwikkelin gen te volgen, zoals dat eer der al met de fonotheek het geval was. Adcock wees nog eens op de sterke band tussen Dow en Zeeuwsch-Vlaanderen. In het kader van het zilveren jubleum van het bedrijf wil Dow met name initiatieven - foto wim kooyman op educatief gebied onder steunen, sprak hij. „Het ge schenk is dan ook een dank voor de aanvaarding door de streek van de mensen die bij Dow werken", aldus Adcock. De Terneuzense wethou der van cultuur W. van Wal raven keek terug naar de lange discussie die er in de gemeenteraad is gevoerd over het wel of niet geven van de subsidie. In verband met de bezuinigingen duurde het lang voordat de raad het er over eens was dat de sub sidie toch de moeite waard was. Van onze correspondent SLUISKIL - Piet van Doeselaar heeft zeve- nendertigeneenhalf jaar deel uitgemaakt van de vrijwillige Sluiskilse brandweer. Vorig jaar bereikte hij de 55-jarige leeftijd en was gedwongen plaats te maken voor een jongere collega, Ko de Visser. In de brandweerkazerne van Sluiskil, temidden van zijn collega's, blikt Van Doeselaar te rug op die lange staat van dienst. De kerstboomverbranding is net achter de rug. Zijn collega's heeft hij kort daarvoor nog op Groenoord aan het werk gezien, maar zelf heeft hij voor de eerste maal moeten toekijken. In de brandweerkazerne wordt traditiegetrouw nog even nagekaart. Piet ontbreekt niet. In het begin zit hij zwijgzaam voor zich uit te kijken, maar even later komt hij toch los. „Kijk," zegt hij dan, een papiertje te voorschijn toverend, „hier heb je mijn benoeming tot aspi rant-brandwacht bij de vrijwillige brandweer." De aanvangsdatum staat er op: 15 juli 1950. In 1955 werd hij bevorderd tot brandwacht tweede klas. Op 1 juni 1964 werd hij aangesteld tot tweede chauffeur en precies een jaar later tot eerste chauffeur. Na een dienstverband van ruim 37 jaar werd hij op 31 december jongstleden gedwongen uit te treden. Al op 24 november nam hij afscheid van zijn Sluiskilse collega's, die hem op gepaste wijze hulde brachten. Trots wijst hij naar het bloem stuk. Zijn collega's hebben er alles aan gedaan om er iets unieks van te maken. „Prachtig, naast een oude brandblusser hebben ze in het bloem stuk ook een koperen verdeelstuk verwerkt van onze brandweerwagen uit 1931. Geloof maar dat dit de mooiste plaats in de kamer zal krijgen." Er wordt nog even nagepraat over de laatste kerstboomverbranding. Ondanks het slechte weer was de belangstelling groot te noemen. „Vroeger," zegt Piet, „hebben we heel wat el lende tijdens die kersttijd meegemaakt. In de kerstboom lieten de mensen destijds nog echte kaarsjes branden. Het gebeurde vaak dat er dan brand uitbrak. Als we eenmaal waren uitgerukt om zo'n brandje te blussen en we kwamen terug in de brandweerkazerne, dan zaten we als het ware te wachten op het volgende brandje." Voor zich uit starend haalt hij nog meer her inneringen op. „Ook bij de watersnood in 1953 was ik van de partij. We hebben heel wat men sen uit de Dijkstraat en Vlooswijckstraat in Ter neuzen helpen evacueren. Anderen, die hun hui zen niet wilden verlaten, brachten we dan petro leum en proviand." Piet kan ook nog heel goed zijn eerste grote brand voor de geest halen. „De eerste grote brand, die ik heb meegemaakt, was trouwens hier op de cokesfabriek. Die helmen van toen - dichtgeschroeid door de hitte - liggen nog in de kast hier. Het bluswater was zo warm dat je er absoluut niet in kon staan. We stonden allemaal in houten kruiwagens te blussen." Ook de grote brand bij de NCB in Sas van Gent heeft een diepe indruk achtergelaten. „Daar moesten de silo's kapot worden geslagen omdat de erwten ontploften. Die moesten eruit." Hij wordt nog eenmaal uit zijn tent gelokt als Joop Kenting hem vraagt het verhaal te vertel len van die prijs voor de slechtste pompbediende. „Dat was niet voor de slechtse pompbediende", verdedigt Piet zich. „Het was trouwens tijdens één van die brandweerwedstrijden in Vlissin- gen. Het lag toen niet aan die pompbediende, maar aan het materiaal. Dat was niet in orde. De drukmeter werkte niet. Als troostprijs kreeg ik een doppendoos en een pechlamp om de pomp te repareren". Er wordt een teer punt aangeroerd als de Gil- defeesten ter sprake komen. Zes jaar lang heeft hij, evenals veel van zijn collega's, meegewerkt aan de opbouw van het jaarlijks terugkerende dorpsfeest. „Dat blijf ik natuurlijk doen. Ze zeg gen hier dat ze gewoon niet zonder me kunnen. Ik heb er al een overall voor klaarliggen. Wees maar gerust: Mijn periode als brandweerman mag er op zitten, maar ieder jaar tijdens de Gil- defeesten keer ik terug. In het bekende pakje HULST - Tussen donderdag avond acht uur en vrijdag morgenmorgen vijf uur is in gebroken bij het slagersbe- drijf P. aan de Stationsweg te Hulst Vermist wordt een geldbedrag. De aangerichte schade door het forceren van enkele deuren en bureaula den was aanzienlijk. TERNEUZEN - In het over dekte zwembad De Honte aan de Bellamystraat te Terneu zen is donderdagavond een jack gestolen van de 14-jarige J. van U. uit Hoek, waarde 28) gulden. lie. IJZENDIJKE - Op de rijks, weg en kruising Middenweg. Komsestraat ontstond e aanrijding doordat P. van uit Oostburg geen voorranj verleende aan W. van D. ui Philippine. Beide auto's pen schade op. IJZENDIJKE - Op de Isabel, laweg reed een bestuurde: van een personenauto, F. van de V. uit IJzendijke met zijn auto in de sloot. Omtrent juiste oorzaak is niets bekent SINT-ALBERT - Zondag houdt de buurtvereniging Sint-Albert een vleeskaarting in het gelijknamige buurt centrum. Deze kaarting maakt deel uit van een serie voor het kampioenschap. De speloorten zijn bieden en jo keren. Aanvang 14.30 uur. CORN BOYS - Vandaag en volgende week zaterdag houdt de jeugdafdeling van de voetbalvereniging Con Boys het jaarlijkse zaalvoet. baltoernooi voor jeugdploe gen uit de gemeente Grooi Sas. Behalve Corn Boys ne men de voetbalvereniginget Philippine en RIA deel. Hei evenement start beide dagei om 9.00 uur in de sporthal De Vlaanderen en is omstreek 16.00 uur afgelopen. Zaterda; 9 januari spelen de A-, B. C-junioren en 16 januari men de D-, E- en F-pupillet in actie. DEN BOSCH (ANP) - Ondanks drie schriftelijke herinne] ringen heeft tien procent van de Brabantse boeren mestboekhouding over 1986 nog niet ingeleverd. De provincie heeft daarom de plaatselijke politiekorpsen in geschakeld om proces verbaal op te maken. Boeren die geen goede verklaring hebben voor hun nalatigheid kunnen reke nen op een geldboete van onge veer 500 gulden. Een woord voerder van de provincie heeft dit vrijdag desgevraagd mee gedeeld. In 1986 werd in Noord-Bra bant een provinciale mestver- ordening van kracht om de mi lieuvervuiling als gevolg van het uitrijden van mest zoveel mogelijk te beperken. Noord- Brabant liep daarmee vooruit op de landelijke regelgeving die inmiddels van kracht is ge worden. Op grond van de ver ordening en de nu geldende re gels moeten boeren na afloop van elk jaar een mestboekhou ding inleveren waarin staat hoeveel mest er op het bedrijf is geproduceerd en wat daar mee is gebeurd. Begin 1987 moest die boekhouding voor de eerste keer worden overlegd. Van onze correspondent SLUISKIL - De vijfde uit voering van de jeugdcaba- retgroep 'Het Talent' tijdens de kerstdagen, is dagenlang het gesprek van de dag ge weest in Sluiskil. Ook de ra dio-omroep de VARA heeft dat opgevangen en heeft 'Het Talent' uitgenodigd voor de opname van een programma op zondag 17 april in het Zuidlandthea ter. Komende woensdag zal een contactpersoon van deze om roep de tijdens de uitvoering opgenomen videoband komen bekijken om samen met het be stuur een half uur durende se lectie te maken „Omdat het nieuw was 1 ben we tot drie keer toe herinnering gestuurd, de laat] ste keer duidelijk verge van een waarschuwing. Des» danks hebben ongeveer boeren nog niet gereageerd, i is tien procent van de boer die een mestboekhouding mo ten bijhouden", aldus de zeg man van de provincie. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense scholen gemeenschap voor be roepsonderwijs De Vaart houdt op donder dag 14 januari een con tactavond in de vorm van een diner-dansant Daarmee wil de school inspelen op de behoefte aan betere samenwer king tussen bedrijfsle ven en onderwijs. De avond is onder meer bedoeld om leerkrachten en leerlingen van de lts- afdeling koken kennis te laten maken met horeca ondernemers. Door de lts zelf wordt informatie ge geven over de beroeps voorbereidende opleiding tot kok-kelner. Het On derwijscentrum Horeca geeft informatie over de vervolgopleiding. j Een en ander gaat ge paard met een door school samengesteld me nu. De avond begint om I 18.30 met een aperitief en een optreden van John White's Big Band. De con tact avond wordt georga niseerd in samenwerking met de streekschool Ter neuzen en het Onderwijs centrum Horeca. Ben Van onze verslaggever De groep moet een gestrui legplatform worden voor d rijkste organisaties op het 'Rozen verwelken, Sche pen vergaan, Maar onze Vriendschap blijft eeu wig bestaan'. Die regels horen thuis in een poe- sie-album. Tegenwoor dig weer in bij meisjes uit de hogere klassen van de basisschool en de la gere klassen van de mid delbare school. In het boek Het Poëzie-album schrijft dr. Jo Daan: 'Het is een wonderlijk ver schijnsel, zo'n poëzie-al bum. Het leeft ternau wernood en is toch onuit roeibaar'. Het Streekmuseum 'West-Zeeuws-Vlaande ren Presenteert' houdt vanaf vandaag tot en met 27 maart een tentoonstel ling over poesies. Onge veer tachtig poesies ge ven een overzicht van de poesiegsschiedenis. Het pronkstuk van de ten toonstelling, het poesie album van Koningin Emma uit 1874. Door Rotnain van Damme I IJZENDIJKE - Poesie-al- bums laden een sluimerend bestaan Soms liggen ze jaren in een stoffige hoek van een zolder «n besteedt de jeugd weinig njd aan het verzorgen van de albums. Zomaar in eens kunnen de poesie-al- bums cpduiken. Met tiental len tegelijk worden ze dan ingeleverd bij jufs, meesters, opa's, oma's, vrienden, ken nissen en de burea Ongeveer een jaar geleden schreei Renate Dorrestein in het opinieweekblad De Tijd een column over de poesie, omdat een buurmeisje haar vroeg of ze eens in haar al bum vilde schrijvea „Ik wist eerlijk gezegd niet dat poe- sie-albums nog bestondea En net als bij knikkeren, zo bleek mij uit nadere inspec tie, zijn de spelregels voor het poesie-album in al die jaren geen spat veranderd". Uit het boek van dr. Jo Daan blijkt dat het verschijnsel poesie-album in Duitsland belangrijker is geweest dan Van onze correspondent ZIERIKZEE - Op de provinciale weg Zierikzee - Haai stede is gistermiddag de 57-jarige Westduitser S. Macret uit Keulen om het leven gekomen. De man raakte op] Klerksweg door nog onverklaarbare oorzaak de maj over het stuur van zijn auto kwijt. Brandweerman Piet van Doeselaar is trots op de lange periode waarin hij vrijwillig brandweerman was in Sluiskil. - fotowim kooymaf Daardoor kwam hij met zijn voertuig tegen een naast de rij weg staande boom en vervol gens in een diepe sloot terecht. Macrellis verdronk. Twee mede-inzittenden van het voertuig konden door snel op treden van bewoners van het in de nabijheid liggend woonwa genkamp en een ter plaatse aanwezige ambtenaar van pro vinciale waterstaat uit de steeds dieper in het water zin kende personenauto wor» gehaald. Een van deze, de 21-jarifïJ K. uit Keulen was bij het oil val zwaar gewond geraak'] werd per ambulance oveijj bracht naar het Dijkzig' l kenhuis te Rotterdam. ®J buiten levensgevaar. De i rige dochter van de bestui A. M. werd slechts licht) wond. Het voertuig zwaar beschadigd uit het' worden getakeld. Van onze verslaggever TERNEUZEN/ROOSEN- hAAL - De landelijke ver- eniging Woortblind, voor teens en die lijden aan Woordblindheid of dyslexie, ftestaat in februari twee jaar. Dit wordt gevierd met bijeenkomsten in Roosen daal, Den Bosch en Eindho ven. he handicap woordblindheid is buitenstaanders nauwe- teks zichtbaar. De vereniging woortblind telt nu 172 leden, riot 18 ,erg weiuig, zeker omdat at volgens de voorzitter van e vereniging, de dertigjarige tans van de Moosdijk, zo'n Procent van de Neder- bevolking lijdt aan oordblindheid. Het percen- 'Se in Zeeland wordt door rif?! g®?chat op negen, iets on- Niettemin is men bij de ver- "ëing doende ook een i^wse afdeling, waarin met J™f. Zeeuwsch-Vlaanderen 'orat betrokken, op te richtea f^uwsch-Vlaanderen is een L„!fd dat door landelijk wer ende verenigingen nog wel i(ff"OV,e.r bet hoofd wordt ge- aldus Van de Moosdijk ombinatie '°ordblindheid is volgens Van ue Moosdijk een zwakte st ei d rr ri li d( cx ni juj *v bl or vc Vc lui tu< tel kr he ha va in* dei bit in vai

de Stem | 1988 | | pagina 20