'Nee schat, nu niet' in Vogelwaarde HELE JAAR JUBILEUMACTIVITEITEN MET BREDE OPZET se Stem 'Bromtol' voortaan 'Kruispunt' oor ari 198: Onderzoek problemen Bleijko-Y erschueren is nog niet van de baan Axel wil aanmelding voor culturele prijs Vijftien jaar ruildagen Kieldrecht WMEEME& Provincie betaalt aan milieu karavaan PLAATSELIJK NIEUWS ZAKENNIEU W S MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 9 JANUAR11988 M - AXEL - De Christelijke Openbare bibliotheek in Axel bestaat op 15 maart veertig jaar en viert dat feit met een jaar vol extra activiteiten. Stimulans Info-avond over Turkse cultuur Ginge Lamswaarde Nieuw-Namen 24 uur per dag geld GEDEPUTEERDE DE VRIES-HOMMES: Flevopolder Contacten heker zelf ook een dui i goedkoper geneesrtii Hing vervangen. De van het doktersrecept geval brengt de apotht :hil tussen de inkoopprj; pe produkt aan u in rekj s cliënt ten goede. t uw toestemming kam hoeveelheden aflevert fellicht kunt u tot uwvt nindertoe. n advies. ysteem voor particulier neesmiddelen die ook zelfs als zij op recept averd. en: tsl f 2,50 per geneesmid- inds de kosten te druk- ven adviezen over de elen en hoeveelheden T22 van onze correspondent I VOGELWAARDE - Volgende week voert de toneelvereniging ODI in het Dorpscentrum te Vogelwaarde de doldwaze klucht 'Nee schat, nu niet' op. Met dit stuk in twee bedrijven van het En gelse schrijversduo Ray Cooney en John Chapman boekte eerder het Theater van de Lach van John Lanting successen. De amateurs van ODI zijn onder leiding van regisseur Wilfried Vlassenrood uit Hulst al maanden bezig alles tot in de per- fektie onder de knie te krijgen. Zelfs op zondagavond zijn ze vaak laat in het dorpscentrum aan het repeteren. De klucht speelt zich af op de derde ver dieping van een exclusieve bontzaak. Sa men met Arnold Blom (Louis Freund) runt Rinus Kleyburg (Ronny van de Broecke) deze bontzaak. Met Kleyburg als verkoper en Blom als ontwerper doet het tweetal goede zaken. Alles loopt op rolletjes, totdat Kleyburg, wiens vrouw op vakantie is, weer een van zijn vriendinnetjes mee brengt. Hij heeft haar een pracht van een bontmantel beloofd Uiteraard wel voor enige wederdiensten. Deze keer blijkt het om een striptease- danseres te gaan die Kleyburg, omdat de transactie met de jas niet helemaal vol gens plan verloopt, voor hete vuren zet. Als dan Blom wordt belast om de zaak weer in het reine te brengen, daarbij geas sisteerd door enkele klanten, lijkt alles pas goed inhet honderd te lopen. Zeker als blijkt dat er meer kledingstukken ver dwijnen dan er aangevoerd kunnen wor den. De rollen worden gespeeld door Louis Freund, Ilse Lambert, Mariette Stallaart, Nel van der Starre, Ronny van de Broecke, Theo Janssen, Rene den Doelder, Linda Janssen, Sonja de Haas, Anneriet van de Broecke en Peter Dobbelaar. De opvoeringen zijn op vrijdag 15 en za terdag 16 januari in het Dorpscentrum te Vogelwaarde, zaterdag 6 februari in Den Dullaert te Hulst, zaterdag 20 februari in de Halle te Axel en zaterdag 5 maart in zaal Van Leuven te Kloosterzande. Alle voorstellingen beginnen om 20 uur. Scene uit de generale repetitie van ODI Vogelwaarde. - foto wim kooyman Bibliotheek Axel 40 jaar Van onze verslaggever De eerste daarvan begint maandag, als de deuren open gaan voor een tentoonstelling van werk van veertien amateurschilders en -tekenaars. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het jubileumjaar geopend zou worden met een bezoek door een bekende schrijver, maar dat is niet gelukt. uwen en uitbreiden van te Hulst v.r.v. J. van ite Hulst brengt, op grond van lulmtelljke Ordening, ter open- burgemeester en wethouders an artikel 19 van de Wet op de 50, lid 8, van de Woningwet, verbouwen en uitbreiden van iilst, kadastraal bekend Hulst, igsplan „Buitengebied". Het ge- de verbouwing c.q. uitbreiding mmlng uitsluitend bouwwerken rarlsche bedrijven mogen wor- c.q. uitbreiding van een partl- ter plaatse geldende bestem- 8 ligt het bouwplan gedurende Igemene zaken van de gemeen- ieder ter Inzage. gen het bouwplan, kan deze ge- schriftelijk Indienen bij burge burgemeester van Hulst, FAW. Jacobs. Op 26 april is er een lezing door de Vlaamse auteur Hubert Lampo. Mevrouw J. Rinn- Faas, secretaresse van de bi bliotheek en lid van de jubi leumcommissie: „De agenten lieten ons eerst weten dat de schrijver was volgeboekt. Maar later kwam de aap uit de mouw. Ze hadden gewoon geen zin om in dat koude januari naar het verre Zeeuwsch- Vlaanderen te komea" Voorzitter F. van Vliet ziet de tentoonstelling als een stimu lans voor geïnterresseerden om met een teken- of schilder- jy te beginnen. „We haken er ook op in met boeken en an der documentatiemateriaal. Tevens brengen we cursussen op die gebieden onder de aan dacht De bieb is er inmiddels ook voor de vrijetijdsbesteding van mensen". Er is nog nergens om subsi die gevraagd voor de jubileum activiteiten. Dit omdat er nog een begroting bekend is. De kans bestaat dat de bieb later 'an onze correspondent RECHT - De Kiel- htse Verzamelaars- lenden houden het al vijf- ien vol iedere maand een idag te organiseren. Nog is de belangstelling 'oot en veranderen er andelijks heel wat ruil- ijecten van eigenaar, eerste Kieldrechtse Ruil dag op zondag 25 november ™3, toen nog op touw gezet or het Centrum-wij kcomité. let was meteen een slechte want juist die dag werd 'tgeroepen tot autoloze zon- ig. Desondanks kwamen er ih nog zestig verzamelaars igen. Vanaf 1981 werden de ruil- »gen ingericht door de inmid- zelfstandige club de Kiel- htse Verzamelaarsvrien- Op zondag 17 januari is er speciale nieuwjaarsruildag feestzaal het Centrum aan Beukenlaan, van 9 tot 13 -D WOR ZUIDWEST NEDERLAND Moren kneuzen, Hulst en Goes. Wressen en telefoon- emmers op pagina 2. Nnlngstljden: ■30-12.30/13.30-17.00 uur. Mactle «rneuzen: Rein van der elm (editie-chef), Romain sn Damme, Frank Deij, onny van Gremberghe, tar SIRE, p/a Stephens# «jnald Verstraten, Cor de 7nPTPQMPrn Sluit e# '(,ot°)'Ton Koomen ZOETERMEER. Sluit e# 1,- bij. Dan krijgt u at is' thuisgestuurd. 'port). °es: Jan Jansen, wst: Eugène Verstraeten, Trommelen. laats blad In samenwerking ^ertentle-exploltatle 'sP.ec,eur Zeeland: *nu, privé te!. 01150- toch nog bij bijvoorbeeld de ge meente aanklopt. In de nieuwe bibliotheekwet staat dat de bi bliotheken voortaan onder de verantwoordelijkheid van de gemeente vallen. De bibliotheek is volop bezig met het maken van een boekje over de historie. Ander activi teiten zijn ondermeer: exposi ties over de watersnoodramp de oorlog en de bevrijding, een computerdemonstratie en di verse andere demonstraties. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het con sulentschap voor natuur- en milieu-educatie kan wat GS van Zeeland betreft re kenen op een subsidie van ruim tienduizend gulden voor het organiseren van een 'milieu-karavaan'. Het consulentschap wil de par ticipatie van de bevolking bij zaken als natuur en milieu ver sterken onder meer door publi caties, markten, excursies en onderwijs. Bedoeling van de 'milieu-ka ravaan' is in iedere Zeeuwse regio mensen te mobiliseren en de bekendheid van het groene front te versterken. De activi teiten bestaan onder meer uit milieumarkten, natuurwande lingen en het verzorgen van publicaties in dag- en huis- aan-huis-bladen. Reden voor GS om een inge diend subsidieverzoek positief te benaderen is het feit, dat de activiteiten van de karavaan zich uitsluitend richten op Zee land, waarbij samenwerking is gezocht met acht provinciale organisaties. „Er is dus sprake van een Zeeuws initiatief ge richt op de Zeeuwse bevol king", schrijven GS in hun voorstel aan Provinciale Sta ten. Van onze verslaggever AXEL - Het gecoördineerd bejaardenwerk in Axel houdt dinsdag 12 januari een informatie-avond over de Turkse cultuur. Dat gebeurt om 19.30 uur in het Trefpunt aan de Singelweg in Axel. Alle ouderen uit de ge meente zijn daarbij welkom. Tijdens deze bijeenkomst geeft Eric Colsen tekst en uitleg. Het idee om aandacht te be steden aan de Turkse cultuur is ontstaan vanuit de gespreks groep van het gecoördineerd bejaardenwerk. Iedereen wist bijvoorbeeld wel dat er in Axel een Turkse moskee is gekomen. Maar op de vragen wat daar precies gebeurt, hoe de Turkse mede-inwoners van de ge meente leven, wat hun ge woonten zijn, hun achtergrond, moest iedereen het antwoord schuldig blijven. Vandaar de informatie-avond. De prijswinnaars van de wedstrijd van de bibliotheek Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Van onze correspondente HULST - Vorig jaar orga niseerde de bibliotheek Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren Oost een groot aantal activiteiten in het kader van het 25-jarig jubileum. Hoogtepunt voor de lezers werd de verhalen- en ge- dichtenwedstrij d. Deze wedstrijd kreeg de titel 'Klim zelf eens in uw pen' mee. Gisteravond werden de winnende inzenders verrast met een gratis boekwerkje en overhandigde H. Veldhoen aan zeven van hen een boe kenbom De zomervakantie 1987 bleek een goede periode om de verborgen schrijftalenten aan het werk te zetten. Er werden 145 pennevruchten ingestuurd. De commissie van vrijwilligers had handen vol werk met het doorlezen en beoordelen van de inzen dingen. Zij jureerde in vijf categorieën. De categorie tien tot en met twaalf jaar bleek het meest productief te zijn met 109 inzendingen. De deelname van de der tien- tot en met zestienjari gen was gering: er kwam slechts één inzending. Ook de zeventien- tot twintigjarigen bleken verstopte literaire ka nalen te hebben, er deden slechts vier jongelui mee. De allerkleinsten tot negen jaar schreven dertien verhaaltjes of gedichten bij elkaar. Acht tien inzendingen kwamen van volwassenen. Van de 145 inzendingen koos de jury er twintig uit Deze werden gebundeld in een boekwerkje dat gister avond met veel trots aan de deelnemers werd geschon ken. Grappige verhaaltjes, originele verzinsels verpakt in een historisch jasje en goed rijmende gedichtjes vormen een aardige doorsnee van de literaire kwaliteiten van de deelnemers. De belangstelling voor het boekje was groot. De 'ge drukte' deelnemers vertelden - foto wim kooyman aan elkaar hoe en waarom ze een dergelijk verhaal ge schreven hadden. De uitslag: categorie 6 tot en met 9 jaar. Eerste prijs ver halen: Saskia Verhagen. Eer ste prijs gedichten: Werner van Puyenbroek. Categorie 10 tot en met 12 jaar. Eerste prijs verhalen: Joyce de Mulder. Eerste prijs gedichten: Patrick Bauwens. Categorie 17 tot en met 20 jaar. Eerste prijs verhalen: Roel van den Berg. Categorie 21 jaar en ouder. Eerste prijs verhalen: Ma rina Stockman. Eerste prijs gedichten: A.A. Helmich. Zie verder Zeeland Rond Van onze verslaggever HULST - Landelijk Rode Kruis voorzitter J. van der Weel heeft gistermiddag het eigen onderkomen van het Rode Kruis Hulst officieel geopend. Het gebouw, dat wordt gedeeld met de PZEM, staat aan de Hulsternieuwlandweg en stond jarenlang in de volksmond be kend als de 'bromtol' vanwege de zoemende transformatorea Met het wegtrekken van de vlag door Van der Weel kreeg het pand gisteren een nieuwe naam, het 'Kruispunt'. Vanwege het aantal geno digden was voor de openings toespraken uitgeweken naar de aula van het ziekenhuis. „Dan kunt u meteen nog eens zien wat de politiek ons gaat ontne men", hield afdelingsvoorzitter P. Molthoff zijn gehoor voor, doelend op de sluiting van het ziekenhuis. Een speciaal woord van dank ging uit naar de PZEM, die be reid bleek een deel van het ge bouw voor een schappelijk prijsje aan het Rode Kruis te verhuren. Door zelfwerkzaam heid van de leden is het onder komen drastisch vertimmerd tot een geschikte accommoda tie. De twee aanwezige PZEM- vertegenwoordigers kregen uit handen van Molthoff, als tast baar bewijs van dank, een fles drank aangebodea Voor lan delijk voorzitter Van der Weel was er een beeldje van Reij- naert de Vos. Van der Weel wees in zijn toespraak op het internationale karakter van het Rode Kruis en de samenwerking over de grenzen heen. Dat dit in Hulst aardig lukt bewees alvast de aanwezigheid van vertegen woordigers van de Belgische buurafdelingen uit St. Niklaas en Beveren. Maar ook lande lijk, zo kondigde Van der Weel aan, wil het Rode Kruis Neder land samenwerking zoeken met de Vlaamse zuiderburen. Dat zal in juni resulteren in een samen te organiseren sympo sium in Den Haag. Maar het internationaal ka rakter van het Rode Kruis heeft ook zijn minpuntjes. Van der Weel herinnerde aan de rel op de Rode Kruis conferentie in Geneve, waar een Zuid-Afri kaanse delegatie uit de zaal werd gezet. „Zo'n rel moeten we in de toekomst zien te voor komen, maar voorlopig zit daar nog weinig schot in". Op zijn beurt kreeg afdelingsvoorzitter Molthoff een beeldje van Henri Dunant. Het kleinood zal een prominent plaatsje krijgen in het nieuwe onderkomen. Namende de gemeenten Hulst en Hontenisse felici teerde burgemeester F. Jacobs van Hulst de afdeling met de accommodatie. Hij onder streepte nog eens de woorden van voorzitter Molthoff over het verdwijnende ziekenhuis. „Een verwerpelijk besluit van hare majesteits regering", zei Jacobs. Omdat hij er op zijn weg van en naar het stadhuis dagelijks langs komt, heeft hij kunnen zien hoe de vrijwilligers het pand langzamerhand omtover den van caravanstalling tot eigen Rode Kruis 'home'. „Het is een rustgevende gedachte", aldus Jacobs, „dat als de nood aan de man komt het Rode Kruis een goed uitgerust loca tie ter beschikking staat. Vandaag (zaterdag) houde het Rode Kruis 'open dag' in het nieuwe onderkomen. Be langstellenden kunnen er een kijkje nemen tussen 14 en 17.30 uur. KAARTING - Maandag is er een prijskaarting in café De Gouden Kroon. De inleg is vijf gulden en de aanvang is 20.00 uur. OUD PAPIER - Vandaag, za terdag, halen de leden van de voetbalvereniging Clinge oud papier op. Om half tien komt de wagen langs. BRIDGE - In café De Vier Jaargetijden spelden de leden van de bridgeclub de achtste wedstrijd van de wintercom petitie. Het was een draai ende Mitchell met zestien pa ren. uitslag: 1. dames Bies- broeck-Goossen, 2. heren Van der Wielen-De Waal, 3. dames Smulders- van Puyvelde. KAARTING - Aan de kaar ting in café De Nachtegaal deden 54 kaarters mee. Uit slag: 1. J. de Loos en Th. Praet, 2. E. Weemaes en A. Thielens, 3. A. de Maere en A. Apers. VERENIGDE KAARTERS - Na drie speelronden ziet het klassement van de Verenigde Kaarters in Nieuw-Namen er als volgt uit: 1. A. Apers en J. Vermeirsen 36 pnt, 2. A. Ver hulst en V. Bonnen 26 pnt, 3. R. Thilleman en Et de Kind 25 pnt. HULST - Met ingang van 1 mei wordt bij de Rabobank Hulst een geldautomaat in gebruik genomen. Met deze nieuwigheid kunnen reke ninghouders 24 uur per dag, dus ook in het weekeinde, snel geld opnemen. Niet al leen bij de Rabobank, maar ook bij een hondertal andere banken in Nederland met zo'n automaat. Om de geldautomaat te kun nen gebruiken krijgt de klant van de bank een persoonlijk geheim nummer. Daarnaast is nog een eurochequepas of Rabobankpas met magneet strip nodig om de automaat aan de praat te krijgen. De geldautomaat zal worden ge plaatst in de gevel van het kantoor aan de Grote Markt 22. Veldsla kg kl. 2 220. Late aardap pelen kg kl. 1 bo. 22, mi. 6-10, kl. 2 bo. 16, dr. 5, kr. 25-42, mi. 8. AMSTERDAM, 8 jan. - In Bintje 50mm werden 34 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van 17,70 tot 17,90 per 100 kg en 2 contracten levering juni tegen ƒ20,00. De stemming was voor april kalm/prijshou dend en juni kalm. KAPELLE, 8 januari - Andijvie glas kg kl. 2 120-130. Boerenkool kg kl. 198-104. Breekpeen kg kl. 2 5 41,10 47. Spruiten ongeschoond kg kl. 2 A 62, B 42, C 101-113. Wit lof kg kl. 1 A 160, B 70, kl. 2 A 130- 150, B 50-90. Prei kg kl. 1108-113, kl. 2 A 80. Rodekool kg kl. 1 A 37- 60. Savooiekool groen kg kl. 1 A 113. Wittekool kg kl. 1 B 49-53. Uien kg kl. 2 bo. 32. Peterselie bos kl. 1 8-34. Selderij bos kl. 1 41-44. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het provinciebestuur blijft streven naar een wetenschappelijk onderzoek naar oorzaak en gevolgen van de al jaren slepende problemen tussen betonindustrie Bleijko en veehouder Verschueren in Walsoorden. Men hoopt een universiteit te kunnen interesseren in deze bij zondere kwestie, nu het Rijk niet wil meewerken aan een onderzoek. „Dan proberen we maar andere wegen," zei gedeputeerde G. de Vries-Hommes gisteren in de statencommissie milieu, ook op aandrang van enkele statenle den De vraag of de veehoude rij zal worden verplaatst speelt daarbij geen rol. „Met die ver plaatsing is de kous niet af," vond De Vries. Eveneens op nadrukkelijk ver zoek van de commissie zal zij wel bekijken of de provincie Verschueren kan steunen bij een bedrijfsverplaatsing naar de Flevopolder, waarvan al enige tijd sprake is. Hoewel de commissie wel tot de slotsom moest komen dat - ondanks het inschakelen van meerdere des kundigen- geen sluitend be wijs is geleverd van oorzaak en gevolg, sprak iedereen ook van een menselijk drama. De vee houder ligt sindskort in het zie kenhuis. „Hopeloos, om moede loos van te worden," zei CDA'er Th. Baert „Een ereschuld van de provincie om er iets aan te doen," vond A. Dijkwel (D66). Namens de Zeeuws Milieu Federatie (ZMF) probeerde J. Bannink tijdens de commissie vergadering nog een lans te breken voor Verschueren. Hij vond dat de provincie steeds te veel nadruk heeft gelegd op het niet-bewezen zijn van de over last voor Verschueren. In geval van een mogelijkheid van mi lieuschade, zou het provincie bestuur volgens de ZMF echter moeten uitgaan van 'de reali teit ervan'. Bannink had ook de indruk ge kregen dat de provincie betere contacten onderhoudt met Bleijko dan met Verschueren en verbond daaraan een duide lijke conclusie: „Het is een nieuwe aanwijzing dat een scheiding wenselijk is tussen instanties of afdelingen die vergunningen verlenen en zij die een controlerende taak heb ben." De commissie voelde zich niet geroepen om op deze op merkingen in te gaan en onder schreef ook het standpunt van GS dat een nader onderzoek naar de in deze zaak gevolgde procedures (zoals gevraagd door statenlid J. Boogerd) niet nodig is. Men nam genoegen met een op de griffie geprodu ceerd uitvoerig overzicht van de gang van zaken in Walsoor den, sinds de provincie daar mee bemoeienis kreeg. Van onze verslaggever AXEL - De gemeente Axel is op zoek naar kandidaten voor de culturele prijs van de gemeente, die dit jaar voor de tweede keer wordt toegekend. Mensen die zichzelf of anderen in aanmerking vinden komen voor de prijs, kunnen zich tot 20 Voorzitter Van der Weel van het Rode Kruis trekt een vlag van het naambord van het nieuwe onderkomen van de afdeling Hulst. - fotowim kooyman februari schriftelijk aanmel den. De welzij nscommissie, met daarin zowel raadsleden als vertegenwoordigers van het culturele leven, zal de aanmel dingen beoordelen. B en W ge ven vervolgens uitvoering aan het bindend advies van de com missie en reiken in een speciale bijeenkomst de prijs van vijf honderd gulden aan de win naar uit Axel wil zoveel mogelijk cul turele en maatschappelijke ac tiviteiten voor de prijs in aan merking laten komea De doel groep is dan ook zeer ruim om- schrevea Ieder die zich op deze gebieden zeer actief toont, kan in aanmerking komen; iemand -uit het verenigingsleven, een schilder, maar ook bijvoorbeeld leden van muziekverenigingen. Er is slechts een voorwaarde aan de kandidatuur gesteld. De prestatie waarvoor de betrok kene beloond zou moeten wor den, mag niet al eens eerder een prijs of onderscheiding hebben gekregea De eerste culturele prijs werd vorig jaar uitgereikt aan kunstenaar, galeriehouder en boekhandelaar Roby Belle mans. De commissie kon het in zijn geval erg waarderen dat Bellemans zich zo met de jeugd bezighoudt en probeert de cul tuur dichter bij de jongeren te brengen.

de Stem | 1988 | | pagina 19