nu tl)of Politie zit op een dood spoor ZEEUWSCH-VLAANDEREN: 475 INWONERS MINDER Van wie is die fiets? Vertrouwensarts ook in Zeeland Overvaller Sluise bank aangehouden Kamerlid Eversdijk even terug voor AGENDA de klas in Waarde Geef boeren de tijd Verdachten overval casino Hulst in Antwerpen herkend ft stburg elen gelijk DUBBELE MOORD TERNEUZEN: RECHERCHETEAM STOPT egd Verdegem zand raauw MIDDELBURG - Het inwonertal van Zeeuwsch- Vlaanderen is vorig jaar met 475 mensen gevoelig gedaald. Het gebied steekt daarmee ongunstig af bij de rest van de provincie, waar winst werd ge- ;kt. lalyse MAATSCHAPPELIJK WERKSTER DONDERDAGS IN MIDDELBURG VRIJDAG 8 JANUARI 1988 OPROEP ZLM-VOORZITTER: Zure regen BELGISCHE ONTSNAP-SPECIAIIST Reputatie Verdachten bekennen 50 inbraken ÉÉN ZIT NOG VAST IN HULST Directie en medewerkers wensen u allen een voorspoedig en gezond 1988. SPECIALITEITEN RESTAURANT de vriendschappelijke onfe ^le eersteklasser Heirnis i was wel verdiend, wani kon bogen op technisch iloeg die aan de weg tin ïogere betaalde voetbal het pen. Het enige doelpunt vaj linuten in de eerste heil liie scoorde. Voor HW sta; jke duels op het progran eg tegen de reserves van S |gen de Belgische eerstekl; nen op het Hulsterse Bns fck wordt met ingang va de klasser Breskens. Hij fgelopen twee seizoenen dit seizoen de tweede sell ainersloopbaan bij Aardenl el verdedigde. Tot twee ke Iningen halverwege het seij biezen pakte. Vervolgens er zijn hoede, voordat hij Culinair niveau - vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND isie van SV Oostburg ^arsloop. Er is een circuit va, tieloop. Iedereen mag zelf past is er een trimloop over i inschrijven vanaf 10.30 uii be start is om 11.00 uur. ia de eerste helft van de Terr de teams van Veraart en I ran de tweede helft tegen el) ->rrie Bos openden met een 1 Bochardt, terwijl de combir herwinning behaalde tegen 3 op gelijke hoogte bracht. \GEN 1-3, De Keijzer-Visser 4-0,1 I Van onze verslaggever TERNEUZEN - De politie is |in het onderzoek naar de moord op de twee prosti tuees in Terneuzen op een dood spoor beland. Het 25- koppige recherchebij standsteam trekt zich van- ig terug en laat het on derzoek verder over aan de gemeentepolitie Terneuzen. „Veel brood zien we niet meer jln. Als u stelt dat we op een dood spoor zitten, zit u er niet ver naast Voor het recherche bijstandsteam is er geen werk Leer. De grootste lijnen in het onderzoek zijn afgewerkt Er liggen nog een paar open eind jes die we aan de gemeentepo- jlitie Terneuzen over kunnen in", aldus hoofdinspecteur J. den Rooijen van de gemeente- I politie Vlissingen, die samen met adjudant H. van der Want van de rijkspolitie district Mid- delburg de leiding van het on derzoek had. De politie is nog wel op zoek naar twee mannen, mogelijke klanten van de twee slachtof fers, de 38-jarige Guarda Lupe Rosa Espinal en de 18-jarige Rosanna Hidalgo Manzuela uit de Dominicaanse Republiek De twee mannen zijn op de avond van de moord, zondag 29 november, elk afzonderlijk van elkaar gesignaleerd bij het pand in de Dijkstraat waar de vrouwen zijn omgebracht. De mannen zijn daar door getuigen tussen 19.00 en 19.30 uur gezien. De vrouwen, zo is nu met zekerheid vast komen te staan, zijn tussen 20.00 urn en middernacht met messteken om het leven gebracht. Het moordwapen is nimmer gevon den. Een van de heren is slechts drie minuten binnen geweest Het gaat om een blanke man van ongeveer 1.80 meter groot met een normaal postuur. Hij droeg een grijs jack met een opvallend rode baan die van onder de oksel vanuit een punt breed uitliep naar onderen. De ander, sprak vanaf zijn brom mer, een oud type Zündapp, de dames achter het glas toé. De man had een gele helm op. Een getuige heeft gezien dat de man zijn brommer naast het pand in de Dijkgang zette en hij in de richting van het pand liep. „Niet gezien is of de man ook naar binnen is gegaan". Er moet ook nog een andere getuige zijn die de man met de brommer gezien moet hebben. Deze man liep op dat moment richting Nieuwediepstraat. De mogelijke klanten moeten vol gens de politie 'haast oog in oog met de dader hebben gestaan'. Hoofdinspecteur J. den Rooijen vertelde gisteren de ze kerheid te hebben dat er geen verband is tussen de dubbele moord en de andere moord die een half jaar geleden in het zelfde pand is gepleegd. „Er zijn zoveel verschillen, dat we daar niet aan moeten twijfe len", aldus Den Rooijen, die daarop geen toelichting wilde geven. Volgens de hoofdinspecteur, die ook het onderzoek in de moord op Helena Merdonca leidde, is die zaak opgelost. Verdachte in die zaak is de Terneuzenaar T.D. De rechter commissaris vond de bewijzen tegen hem echter onvoldoende om hem in afwachting van een rechtszaak in bewaring te hou- T27 den. Den Rooijen verwacht dat die zaak in maart voor de rech ter komt. In het onderzoek naar de dubbele moord is op een breed terrein te werk gegaan. Er zijn in totaal driehonderd mensen verhoord, onder wie tal van klanten van de prostituees. „We hebben veel in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag ge pionierd". In Den Haag is half december de 52-jarige Amster dammer A. P. aangehouden. De man is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Verder zijn ook enkele schepen die regelmatig Terneuzen aandoen nagetrok ken. Drie schepen die ook op de avond van de moord op Mer donca in Terneuzen waren, kwamen volgens Den Rooijen in aanmerking voor nader on derzoek, waarbij Interpoli is ingeschakeld. Dit onderzoek heeft niet tot resultaten geleid. De gemeentepolitie zet het onderzoek vanaf vandaag voort met zes man. duel Axel-Breskens is een| aanvankelijk zondag 10 ja naar zaterdag 9 januari oml llijft het Axelse sportpark. nwoneraantal holt terug iws-Vlaamse recreatieve vc zijn eerste nederlaag. Lol dag en bracht Verdegem Het duel tussen Rabo en ,r fd door Zwin met 3-0 gewon en Amro-Telepost werd ui! i 2-AREC, Crelyba-YVC; 21.01; tennis in de sporthal Cac ad weer op. Duinbergen 2 zoi >r Cadzand 2 met maar liefst! Huis boekte een ruime winst) UITSLAGEN stburg 4 7-9, Sluis 4-Sluis 5 8-!.: gen 3 werd uitgesteld. |ari staat in Graauw de Niet Iet betreft de voorlaatste lo iterseizoen op het prograi Pn kunnen worden zijn: 500 n ertien kilometer. De start val le overige afstanden worden loop uit de reeks, de Carnavi Jen. i heeft niet sterk gespeeld tijd overgangsklasse libre in f' rter realiseerde zes matchpui van 21.36. Dat gemiddelde 1 aatste dag van die voorwei' l beroerd uit voor Koos Zw rijden om gerechtigd te zijn eker-kader te mogen deelnei leen gemiddelde van 13.00 ar A twee partijen, met veel be )e tweede dag kwam hij aai ia series van 135, 150, 170 en ap. Vooral zijn kortste winst" n een mentale injectie. Na ra. uitzichtloze achterstand: 281 reeks (201) en maakte de pi Mede door die partij en het st» rkte Zwanink zijn algemeen adatiegrens van 20.00. I Van onze verslaggever Dat was echter onvoldoende om het verlies beneden de Vesterschelde te compenseren. Het inwonertal van de Ihele provincie daalde met 93 en staat nu op 355.341. De daling in Zeeuwsch-Vlaan deren komt voor een belangrijk op rekening van Terneu- |zen, dat eind december 243 ider inwoners telde. In 1986 ïide het inwonertal van die gemeente nog met 155. In Oost- ïuwsch-Vlaanderen groei- ien vorig jaar alleen Hulst en tel nog een beetje. West- ïuwsch-Vlaanderen zette de jatieve lijn van de laatste ja- sp door met een daling van Teleurgesteld door de daling, vindt gedeputeerde R. Barbé en nadere analyse van de euws-Vlaamse cijfers op zijn s, al heeft hij nu al een rklaring bij de hand: „Het lijkt me duidelijk dat je de be- ijvigheid zult moeten opvij zen. Ik denk dat dat de diep- irliggende oorzaak is. Men bat het gewoon elders zoeken. Inderdaad, dat camoufleert ook de echte werkloosheid. Onver- ijdelijk kom ik toch weer te- bij de WOV. Dat zou een duw in de goede richting zijn; 'en ik van overtuigd, en ik kan het alleen maar herhalen," al dus Barbé. Voor de hele provincie pakken de cijfers heel wat beter dan uit dan een jaar geleden. In 1986 daalde het aantal Zeeuwen nog met 449. In dat jaar boekte Zeeuwsch-Vlaanderen 193 minder inwoners, wat nog een evenredige bijdrage kon wor den genoemd. Nu de daling op 475 uitkomt, moeten de cijfers maar eens worden geanaly seerd, vindt Barbé. Zoals steeds de laatste jaren is Zuid-Beveland het belang rijkste groeigewest in de pro vincie. Er kwamen daar 301 in woners bij, waarvan Goes met een positief saldo van 227 het leeuwendeel voor zijn rekening nam. Walcheren ging 78 inwo ners achteruit. De gemeente Vlissingen blijft daar het zor genkind. Na een verlies van 500 in '86, liep het inwonertal vorig jaar opnieuw fors terug: met 435 zielen. Verliezende gemeenten heb ben dat vrijwel allemaal te wijten aan een vertrekover- schot. In totaal gingen er 1060 meer mensen weg uit Zeeland dan er bijkwamen. Het geboor teoverschot van 967 maakte dat grotendeels goed. Schelde 1, DOS 2-Yerseke C ketcentrum Kapelle). ZAALHANDBAL Zondag 10 januari: tweede divisie dames: EBHV (Sportcentrum Goes, i vang 14.00 uur). Derde ai' Hontenisse-Avanti (sporthal Dullaert Hulst, aanvang uur). Afdeling eerste klas« ren: GSC-Olympus 2 (SpoT® trum Goes, aanvang 12-40 Tweede klasse: Hontffl ORION (sporthal Den Dul» Hulst, aanvang 18.05 uur). BASKETBAL Vrijdag 8 januari: Tweede dames: BC Sas-De Smokk# 2 (sporthal De Vlaanderen van Gent, aanvang 20.15 uur] Oostburg-Volharding 3 (spa Noorddijk Cadzand, aan» 20.00 uur). Derde klasse BV Oostburg 2-VolhardW (sporthal Noorddijk Ca® aanvang 21.00 uur). ZateN" januari: Eerste klasse Scheldesport 1-Souburg 2 hal 't Zwaantje Terneuzen/ vang 18.30 uur). Eerste klW*, mes: Scheldesport 1-Vothnn 1 (sporthal 't Zwaantje Ten zen, aanvang 20.00 uur). T*- klasse dames: Scheldespn» Marathon 4 (sporthal 't ZW8" Terneuzen, aanvang 18.30 Zondag 10 januari: T» klasse dames: Stonedunkers: vo'80 1 (sporthal Den V" Hulst, aanvang 19.00 uur). BADMINTON Zondag 10 januari: Terne®! Borobudur (sporthal Oudev Terneuzen). Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Zeeuwse CD A-Kamerlid drs. Huib Eversdijk keert vandaag even te rug naar zijn oude be roep van onderwijzer. Eversdijk legt de leerlin gen uit de hoogste klas sen van de openbare ba sisschool in Waarde uit wat er zich allemaal af speelt op en rond Prins jesdag. Eversdijk doet dat op ver zoek van de directeur van de basisschool, die vroeger °P de pedagogische acade mie les had gekregen van Eversdijk. „Hij zat met zijn kinderen naar Prinsjesdag ie kijken, toen hij op een gegeven moment als lid van de commissie van in- en uitgeleide, gehuld in jac quet, op het scherm zag voorbijkomen. 'Kijk, dat was vroeger mijn meester', beeft-ie toen gezegd. En hij kreeg toen zoveel vragen te beantwoorden, dat het hem wel aardig leek om mij eens yoor de klas tekst en uitleg te laten geven". Huib Eversdijk - FOTO DE STEM JOHAN VAN QURP Het is overigens niet de eerste keer dat Eversdijk als gastdocent voor een schoolklas staat De CDA'er: „Ik doe het wel eens vaker, en met veel ple zier. Zeker wanneer ik, zo als nu, voor kinderen van zo'n jaar of elf, twaalf een verhaal moet houden. Die stellen namelijk niet con stant van die kritische vra gen...". Fietsen te kust en te keur op het politiebureau in Oostburg OOSTBURG - Zaterdag of het verdwenen exem- kunnen mensen in West- plaar misschien daar is. Zeeuwsch-Vlaanderen die In totaal 47 fietsen werden vo- ïn 1987 hun fiets op een of rjg jaar onbeheerd aangetrof- andere wijze zijn kwijtge- fen, vooral in het zomerseizoen, raakt, op het politiebureau wanneer het 'lenen' van fietsen van Oostburg komen kijken een hoge vlucht neemt. „Er zitten heel goede exem plaren bij", aldus opperwacht meester Paliwoda. „Wij willen de mensen een kans geven hun rechtmatig eigendom op te eisen, want na de kijkdag wor den door ons handelaars uitge nodigd die een bod op de hele - FOTO WIM KOOYMAN partij kunnen doen en dan is die kans verkeken", aldus Pali woda. De kijkdag op het Oostburge politiebureau is van 09.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Voor in formatie zijn enkele agenten dan ook aanwezig. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Sinds gis teren heeft het Rotterdamse Bureau Vertrouwensarts inzake kindermishandeling een Zeeuwse vertakking. Maatschappelijk werkster Ria Speekenbrink-Wee- maes zal voortaan iedere donderdag in Middelburg te vinden zijn, om zo meer aandacht te kunnen geven aan meldingen van kinder mishandeling uit deze pro vincie. Voor dergelijke meldingen krijgt Zeeland rond half ja nuari bovendien een eigen tele foonnummer: 01180-28800, dat voortdurend bereikbaar is en automatisch doorschakelt naar Rotterdam als er in Middel burg niemand aanwezig is. Het ontbreken van zo'n nummer tot nu toe is een van de redenen dat het Bureau naar Zeeland is afgezakt. Op basis van de cijfers over 1986 concludeerden hulpverleners dat de slechte bereikbaarheid en de onderbezetting van de vestiging in Rotterdam voor veel Zeeuwse melders een te hoge drempel vormden. Boven dien was de afstand naar Rot terdam feitelijk en psycholo gisch te groot. In 1986 kwamen er zodoende maar 76 meldingen uit Zeeland binnen in Rotterdam, op een totaal aantal van 790. „En er is geen reden om aan te nemen dat het probleem in Zeeland minder ernstig is dan elders," zeiden gisteren zowel mevrouw Speekenbrink als secretaris J. Schouten van de provinciale beraadsgroep jeugdhulpverle ning. Volgens Schouten, die zelf werk maakte van de Zeeuwse vestiging van het bureau, heeft een onderzoek van het RIAGG uitgewezen dat het aantal van 76 alleen maar het topje van de ijsberg laat zien. Mevrouw Speekenbrink zei wel te gelo ven dat uit kleine dorpen min der gauw meldingen zullen binnenkomen dan uit de stad. „In een stad als Rotterdam wo nen nu eenmaal meer mensen met problemen." Het ministerie van WVC heeft het Zeeuwse experiment voor onbepaalde tijd goedge keurd en zal verdere verster king overwegen als het aantal meldingen daartoe aanleiding geeft. Een eigen Zeeuwse Bu reau is volgens Schouten nog niet reëel. Zijn beraadsgroep blijft overigens betrokken bij het overleg over kindermis handeling met andere instel lingen als Kinderbescherming, RIAGG, Jeugd en Gezin, maat schappelijk werk en politie. Nog dit jaar zal een evaluatie plaatsvinden van het effect van de vestiging in Middelburg. Het RIAGG-onderzoek zal volgens Schouten later dit jaar centraal staan op een Zeeuws sympo sium over kindermishandeling. Het Rotterdamse Bureau (een van de tien in het hele land) werkt op het ogenblik met twee part-time vertrou wensartsen. Veel van het feite lijke werk wordt gedaan door vijf maatschappelijk werken den (twee full- en drie part-ti mers). Het dienst doen als meldpost is volgens mevrouw Speeken brink de belangrijkste functie van het Bureau, dat de anoni miteit van alle betrokkenen zo veel mogelijk beschermt. „Di recte meldingen - van slachtof fers- krijgen we niet zoveel. Het merendeel komt uit de om geving van het kind, de school, de buren en is anoniem. En als we verder gaan houden we dat ook zo, als het kan. Het is een vrij anoniem gebeuren eigen lijk." Eenmaal gemeld probeert het Bureau vertrouwelijk in formatie in te winnen over de toestand in een gezin, en als er dan aanleiding toe is, zoekt men naar wegen om de hulp verlening op gang te brengen. Nazorg zit tenslotte ook in het pakket van de Vertrouwens arts. In een enkel geval - als de situatie thuis een regelrechte bedreiging vormt voor een kind - schakelt het bureau de Raad voor de Kinderbescher ming in. Volgens een recent onder zoek telt Nederland zo'n 12.000 gevallen van kindermishande ling. „En Zeeland draagt zeker een evenredig steentje bij," al dus mevrouw Speekenbrink. GOES - Overheid, politiek en samenleving moeten de landbouw meer tijd gunnen om zich aan te passen aan de nieuwe ontwikkelingen. In die tijd moet de overheid 'extra daadwerkelijke stimulansen en steun' geven aan de boeren. Die oproep deed voorzitter H. van der Maas van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij (ZLM) deze week in een nieuwjaarstoespraak voor het hoofdbestuur van zijn orga nisatie in Goes. „Deze extra financiële middelen - ze moeten extra zijn, laat daar geen misverstanden over bestaan - zul len van zodanige betekenis moeten zijn dat onze concurren tiepositie er structureel door wordt verbeterd," aldus Van der Maas. Hij achtte deze oproep niet alleen in het belang van boe ren en tuinders, maar vooral ook in het belang van 'onze to tale nationale economie'. De ZLM-voorzitter zal er landelijk op aandringen om 'andere dan de gebruikelijke wegen te zoeken om uiting te geven aan de steeds groter worden frus traties in de land- en tuinbouw'. Meer tijd heeft de sector volgens hem nodig om zich aan te kunnen passen, niet al leen aan de 'politieke ommezwaai van Brussel', maar ook om meer marktgericht te kunnen produceren. In dit verband hekelde voorzitter J. Geluk van de ZLM-ak- kerbouwcommissie het feit dat 'de politiek verantwoorde lijken' in de EG de produktie van bio-ethanol voor de eerst komende jaren van tafel hebben geveegd. Volgens Geluk kan toevoeging van tien procent ethanol aan benzine 'een enorme bijdrage' leveren aan de strijd tegen de zure regen. Bovendien ontstaat zo een besparing omdat er geen suiker en graanoverschotten meer zouden zij a „Willen we de landbouw weer gezond maken, dan zullen de landbouwprodukten ook in het non-food circuit moeten worden verwerkt en dan is bio-ethanol zeker een van de mogelijkheden. Waarom gaan we hiermee in de EG niet van start? We verkopen wel het graan tegen elke prijs op de we reldmarkt, waarom dit graan niet ingezet voor de bio-etha nol produktie," zo vroeg Geluk zich af. Een opmerking van landbouwminister Braks dat 'boeren zelf de broek moeten ophouden, door onder meer hun be drijf te vergroten' was Geluk ook in het verkeerde keelgat geschoten. „Dan moeten we wel wachten tot de grondprijs zover gezakt is dat het economisch haalbaar wordt. Hoe ver is dat bij een nog steeds verplicht zakkende graanprijs? Tienduizend gulden per hectare of nog minder? En hoe moeten we de tijd overbruggen naar deze prijs toe," zo vroeg de ZLM-bestuurder zich cynisch af. PARIJS - De Belgische beroepsovervaller en -ontsnapper Rober van O. (32) is dinsdagavond in Parijs door een spe ciale eenheid van de Franse politie aangehouden, nadat hij in een restaurant in de Lichtstad had gegeten. Met de aanhouding van Van O. heeft de Franse politie de meestgezochte man van België te pakken. Met hem hebben zij waarschijnlijk ook de hoofdda der van overvallen op twee Ne derlandse NMB-vestigingen, die in Valkenburg en in Sluis. In beide gevallen werden men sen in de bank in gijzeling ge nomen. De overval in Limburg leverde rond acht ton op. In Sluis gijzelde hij met de 27-ja- rige H.D. uit Luik zes perso neelsleden. Een van hen wist te ontsnappen en waarschuwde de politie, waarna de beide overvallers ijlings het hazepad kozen, zonder buit. Enige tijd geleden wist men in België H.D. aan te houden, die na een spectaculaire ach tervolging in het kleine Dud- zele aan het korste eind moest trekken. Van O. heeft in zijn betrekke lijk korte leven al een geduchte reputatie opgebouwd. Op 8 fe bruari vorig jaar ontsnapte hij (voor de derde keer) uit de zwaarbewaakte Lantin-gevan- genis in Luik. Daarvoor was ontsnappen hem al gelukt in 1979 (tweemaal), 1980 en 1984. Vooral de bijna vier maanden dat hij in 1984 op vrije voeten was, waren turbulent. Zij wer den gekenmerkt door overval len, schietpartijen, achtervol gingen en gijzelingen in België en Nederland, waarbij wonder boven wonder niemand ge wond raakte. Zijn aanhouding op 26 augustus 1984 in Knokke maakte aan deze reeks een eind. Ook de elf maanden die hij nu op vrije voeten is geweest waren vol overvallen en achte- volgingen. Zijn grootste slag sloeg hij in het Belgische Gem- bloers, waar de bende van Van O. er vandoor ging met meer dan 500 miljoen frank, 'de kraak van de eeuw', zoals werd gezegd. Een aantal bij deze ge legenheid gestolen cheques dook in Parijs op. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft met de aanhouding eerder deze week van R. van de S., E. van de V., J. K, allen uit Terneuzen en de Belg R. A. uit Boperin- gen, een groot aantal inbraken tot klaarheid gebracht De mannen, die zijn ingesloten in het politiebureau aan de Ro- segracht, hebben er ongeveer vijftig bekend, die in de afgelo pen drie maanden in de Schel- destad zijn gepleegd. Van de buit kon evenwel weinig meer worden achterhaald. Verder hadden ze zich schuldig ge maakt aan inbraken in de ge meenten Sluis en Aardenburg. Van onze verslaggever HULST - Twee slachtoffers van de overval op het Casino Metropool aan de Stationsweg in Hulst hebben vorige week in een Antwerps café twee mannen herkend als de daders van de overval. Een van de twee, de 32-jarige H.L., zit momenteel nog vast op het politiebureau in Hulst. Hij ontkent tot nu toe in alle toonaarden iets met de overval te maken te hebben De andere verdachte, de 29-jarige N.J., is we gens gebrek aan bewijs weer op vrij voeten gesteld. De twee slachtoffers waarschuwden toen ze de twee op dinsdag 29 december herkenden onmiddellijk de Rijkswacht. De twee ver dachten werden meteen in de boeien geslagen. Via een verkorte uitleveringsprocedure zijn de mannen toen aan Nederland uitge leverd. Zondag 3 januari zijn ze op het Hulster politiebureau voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris. H.L. is toen direct in bewaring gesteld. Zijn metgezel kon later weer naar huis. Bij de overval op het Hulster casino werd een bezoeker uit Ant werpen zwaar gewond door een kogelschot in de rug. De vier gangsters, van wie er drie waren gemaskerd, gingen met enkele tienduizenden Belgische franken aan de haal.

de Stem | 1988 | | pagina 9