I 'and 1 PESTEM BUITENLAND VRIJDAG 8 JANUAR11988 sen ISRAËL VERDRIJVEN UIT BEZETTE GEBIEDEN ing Ramsewak Shankar wordt eerste man van Suriname ashington blijft Afghaans verzet steunen RIET UIT Regelrecht fiasco bedreigt vorming Belgisch kabinet rS WILLEN EERST DATUM TERUGTREKKING SOVJET-TROEPEN HOREN BUITENLAND JERUZALEM (AFP/RTR/DPA) - Terwijl pre mier Yitzhak Shamir van Israël donderdag nog maals onderstreepte dat zijn land 'nooit' de be zette Gazastrook en westelijke Jordaanoever zal evacuëren, spraken vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Bagh dad over een internationale campagne om Israël uit de bezette gebieden te verdrijven. CLAES NIET ENIGE ONDERHANDELAAR VERKIEZING PRESIDENT FORMALITEIT ashington/moskou Koninklijke badkoets NIEUWSOVERZICHT Mitterrand wijst voorstel Honeeker af Maandelijks gesprek Sjevardnadze-Shultz Hersenvliesontsteking in Groot-Brittannië Khomeini versterkt macht van regering T21 :ialistische pre- net het rechtse ijn aartsrivaal les Chirac (55) gaan regeren - 'cohabitation', heeft Mitter- _go verworven iresident die bo- tieke gekonkel reeks politieke 'aarmee Frank- ipen jaren is ge en die ook de ;bben getroffen, :stige niet aan te premier Chirac na de andere ten incasseren, rac ook nog niet nnen heeft gege- vtskandidaat te i er in Parijs al- dt dat hij aan de zal deelnemen. It voor de cen- oud-premier rre (63), die vol- eonderzoeken de loliticus na Mit- te zijn. litieke strategen if hoe het moge- afstandelijke en jident, die al in eerst een minis- eedde, Frankrijk in zal leiden. De int Le Figaro ver dat Mitter- we Zonnekoning' tl van Lode wijk geworden. 'Om denen die nog len bestudeerd is plotseling een geworden die alle in de macht naar kt en de slechte an zich af weet te reef de krant ver- lartij Rassemble- la République getracht Mitter- :hilderen als 'ga- laar de afgelopen lidelij k gebleken rid is en dat hij in ils president alles I ole heeft, van de Socialisti- pp Mitterrand zich e stellen is te ver liet feit dat hij voor I ichijnlijk de enige I d is een terugkeer ichtse president in «tegen te gaan. Van ïtische politici die doen aan de ver- geniet alleen oud- an landbouw Mi- ard populariteit. I:ze groot genoeg is In te worden valt meeste deskundi- betwijfelen. „Ro- liliefd, maar heeft I isma. De Franse In wel maar stem- I d hem", zei een van [e wachten op Mit- isluit wordt door ,_>n niet als gunstig ie partij is gewik- erne conflicten en «en van duidelijk st de verdeeldheid far verder te doen Maar ook door het |n binnen zijn eigen de president zich jn. fterrand besluit dit actieve politiek te zijn memoires de lan gaat hij de ge in als de eerste so- e president van sinds generaal e Gaulle in 1958 de epubliek oprichtte, zich kandidaat stel- 1995 aanblijven, dan hij al zijn voorgan- )e Gaulle, Georges i en Valéry Giscard - als zijnde de enige die twee volle nijnen heeft volge- Arafat denkt aan opstand Bassam Abu Sherif, de adviseur van PLO-leider Yasir Arafat, zei dat de Centrale Raad van de organisatie van plan is een operatie te lanceren „om internationale pro- j tectie van ons volk te garanderen en een einde te maken aan de Israëlische bezetting van de Arabische gebieden", j De moties die naar verwachting worden aangenomen moeten „het voortduren van de volksrevolutie" verzeke ren. In Israël wees Shamir elke ver gelijking tussen de huidige si tuatie met die van de „Britten tegenover de joden in Palesti na, van de Fransen in Algerije en van de Amerikanen in Viet nam" van de hand. „Het is ons land, wij kunnen nergens an ders heen", aldus Shamir. Hij beklemtoonde daarbij dat de strijd van de Palestijnen in de bezette gebieden niets anders is dan „het vervolg van de Arabi sche strijd tegen de joodse staat". Shamirs uitspraken over een uitbreiding van de soevereini teit van Israël in de bezette ge bieden na de overgangsperiode van vijf jaar die is vastgesteld in de akkoord van Camp Da vid, hebben felle kritiek ontlokt aan de politicus van Arbeiders partij Abba Eban. Eban is voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken en de fensie in het Israëlische parle ment en heeft doorgaans scherpe kritiek op het beleid van de Likud-partij (rechts- nationalistisch) van Shamir. Eban beschuldigde Shamir ervan de Palestijnen geen en kele oplossing te bieden voor de toekomst, door elke concessie betreffende de bezette gebieden uit te sluiten en door een Inter nationale Vredesconferentie af te wijzen. „Traditioneel was het de Arabische kant die een derge- Het Israëlische leger maakt gebruik van een nieuw soort gas: uit grote blikken komt een dikke rookwolk die verstikking, misselijkheid en verbranding van de huid veroorzaakt, maar geen tranen. - fotoap lijk weigerende houding aan hield. Maar vandaag groeit deze tendens in Israël zich te verschuilen achter de status quo uit naam van een gevoel van etnische superioriteit die in strijd is met het klassieke jo dendom en zionisme", aldus Eban. Volgens hem draaien de huidige ongeregeldheden uit op een (Palestijnse) „nationale op stand" en zien meer en meer Is raëliërs dat onderdrukking al leen daar geen einde aan kan maken. De gewelddadige protesten in de bezette gebieden, waar sinds 9 december 25 Palestijnen door Israëlische militairen zijn doodgeschoten, breidden zich donderdag verder uit nadat Is raël bevel had gegeven tot de tentie zonder proces van nog meer Palestijnen op beschuldi ging van aanzet tot oproer. Tien Palestijnse activisten - van de 2.000 Palestijnen die sinds het begin van de oproer achter de tralies werden gezet - zijn in administratieve hechte nis genomen. Deze procedure maakt het mogelijk verdachten zonder proces voor zes maan den op te sluiten. Palestijnse leiders in Israël en de bezette gebieden kondig den donderdag het begin aan van een burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne, ondanks waarschuwingen van de Israë lische minister van politie, Bar-Lev, dat ze daarom ge rechtelijk vervolgd zullen wor den. Hanna Siniora, de hoofd redacteur van de belangrijkste Engelstalige Palestijnse krant al-Fajr (De Dageraad) en de Palestijnse activist Mubarak Awad hebben de 1,4 miljoen Palestijnen in de bezette gebie den opgeroepen te beginnen met een boycot van Israëlische sigaretten. Daarna zouden ac ties moeten volgen zoals weige ring belasting te betalen aan de Israëlische bezetters en weige ren voor Israëliërs te werken. „Gandhi begon met zout. Wij beginnen met sigaretten", zei Siniora. De meeste leden van de Ara bische Liga (twaalf van de 21) zijn het donderdag eens gewor den over het houden van een buitengewone zitting van de Interministeriële Raad van de Liga over de situatie in de be zette gebieden, zo is in Tunis vernomen. BRUSSEL - De vorming van een nieuwe regering in België [dreigt op een regelrecht fiasco uit te lopen. De oorzaak is raat verschillende partijvoorzitters al op eigen houtje on- Jderhandelingen hebben geopend over de samenstelling van (de nieuwe deelregeringen, zonder af te wachten hoe de koor het staatshoofd benoemde onderhandelaar daar te genover staat. Daardoor werken aan de vor- ng van een nieuwe regering i België momenteel niet één, laar zeer vele onderhande laars. Behalve de sociaal-democra- he minister van Staat Willy laes-de enige 'officiële', want [door het staatshoofd aange- elde onderhandelaar - zijn lat de partijvoorzitter van de laamse christen-democraten, Swaelen, zijn liberale Annemie Neyts, en de ^voorzitter van de Waalse so- il-democraten, Guy Spi- Is. Terwijl Claes erop uit is op ïationaal vlak een centrum- s kabinet te formeren, pro- 'en Swaelen en Neyts in laanderen een centrum- ihtse regering in het zadel te felpen. Om de christen-demo- 'aten van verdere pogingen in Jie richting af te brengen, wil "pitaels - tot maandag infor- lateur - voor de Waalse ge en de Franse gemeen- lapsregering oriënterende gesprekken beginnen met de Waalse Groenen (Ecolo) en met taaipartij FDF (Front des francophones). Die twee par tijen kunnen zijn Parti Socia- "e in het franstalige deel van België aan een meerderheid helpen. Spitaels, die in de gewest- en degemeenschapsraad maar twee, respectievelijk zeven ze tels tekort komt voor een meer derheid, zou daardoor in het franstalige deel van België niet langer afhankelijk zijn van de christen-democraten van de PSC. Daarmee heeft hij de troeven in handen om op natio naal vlak de vorming van een nieuw centrum-rechts kabinet (herstel dus van de oude vier partijen-coalitie van Martens) tegen te houden. Met zijn plotse onderhande lingsdrift wil Spitaels inder daad niet anders dan de onwil lige CVP simpelweg dwingen tot een centrum-linkse combi natie. En Gérard Deprez, de voorzitter van de Waalse chris ten-democraten, heeft dat uit stekend begrepen. Hij liet woensdag 's konings onderhandelaar al weten dat zijn partij onder geen beding nog met de Waalse liberalen samenwil. Waarmee aan het oude vier partijen-kabinet van Martens de toch al krappe meerderheid ontvalt en er geen andere coalitie dan een rooms- rode meer mogelijk is. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De land bouweconoom ir. Ramse- wak Shankar wordt vrij wel zeker de nieuwe presi dent van Suriname. Henck Arron, leider van de Na tionale Parij Suriname, wordt vice-president. Dat is duidelijk nu het Front voor Democratie en Ontwik keling Shankar en Arron heeft voorgedragen als kan didaten voor het president schap en het vice-president- schap. - - De Nationale Assemblee, het Surinaamse parlement waarin het Front over een ruime meerderheid beschikt, stemt volgende week over de twee kandidaten. Volgens po litieke zegslieden in Parama ribo zal deze verkiezing slechts een formaliteit zijn. Shankar (50) wordt opvol ger van waarnemend presi dent Fred Ramdat Misier, die sinds 1982 een louter ceremo niële functie bekleedt. In het nieuwe Surinaamse staatsbe stel wordt de president daar entegen een belangrijke fi guur met vergaande be voegdheden. Behalve staats hoofd wordt hij hoofd van de regering, voorzitter van de staatsraad (een toezichthou dend orgaan) en voorzitter van de veiligheidsraad (een orgaan dat wordt ingesteld bij oorlog of oorlogsdreiging). De uitvoerende macht berust bij de president, zo staat in de nieuwe grondwet. De Vooruitstrevende Her- vormings Partij (VHP), één van de drie partners in het Front, wees Shankar woens dag aan als presidentskandi daat. Eerder had de NPS de wens uitgesproken dat VHP- leider Jaggernath Lachmon de functie van president op zich zou nemen en dat Arron vice-president zou wordea President Ramsewak Shankar (foto 1975) foto anp Lachmon, de nestor van de Surinaamse politiek, geeft er echter de voorkeur aan voor zitter van het parlement te blijven. In kringen van de VHP wordt gezegd dat de as semblee teveel zou verzwak ken als alle politieke leiders uit dit orgaan stappen. Lach mon is met zijn ruime parle mentaire ervaring de ge schikte persoon om de volks vertegenwoordiging vol doende gewicht te geven in het nieuwe staatsbestel, zo wordt gezegd. De kandidatuur van Shan kar komt voor velen als een verrassing omdat hij enige tijd geleden in Paramaribo nog niet werd beschouwd als een kanshebber voor het pre sidentschap. Zijn naam kwam in VHP-kring naar vo ren toen bleek dat Lachmon geen staatshoofd wilde wor den. Volgens ingewijden is na Lachmon de VHP-topman J.H.Adhin nog benaderd, maar ook hij wenste zich geen kandidaat te stellen. Shankar is landbouwdes kundige en zakenman en heeft niet veel politieke erva ring. Aan het eind van de ja ren zestig en in het begin van de jaren zeventig is hij minis ter geweest. In 1969 was hij in een zakenkabinet minister van justitie en politie. Daarna was hij minister van land bouw, veeteeld en visserij in de regering-Sedney. Volgens een ingewijde heeft hij als minister goed gefunctioneerd. Shankar is nu directeur van Vice-president Henck Arron - fotoanp een groot rijstbedrijf in Nic- kerie en landbouwadviseur van de Surinaamse Bank. Bo vendien heeft hij enkele com missariaten. Omdat de presi dent naast zijn ambt geen an dere functies mag bekleden moet Shankar aan zijn hui dige werkzaamheden een einde maken. Het is niet bekend of an dere partijen in de assemblee kandidaten gaan stellen voor het presidentschap. Als dit gebeurt maken zij nauwelijks kans omdat het Front met 40 zetels over een comfortabele meerderheid in het parlement beschikt. De president moet met een meerderheid van tweederde worden gekozen, de vice-president met een ge wone meerderheid. Volgende week dinsdag stemt de as semblee over de kandidaten. President en vice-president worden op 25 januari beëdigd. Nederland behoort tot de landen die worden uitgeno digd voor de plechtigheden op 25 januari. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag liet donderdag weten nog geen uitnodiging te heb ben ontvangen. Aangenomen wordt dat Nederland de uit nodiging accepteert. lingen de feesttaart fotoap "VAFP/DPA/UPI) - De Ame- taanse regering heeft gisteren «klaard dat er reden is tot opti male wat betreft de vooruit- ®ten voor vrede in het „door riog verscheurde" Afghanistan, üruitgang in dit proces is volgens 'Witte Huis echter afhankelijk van i door Moskou te noemen datum W de terugtrekking van de naar terse schatting 115.000 Sovjetrus- rte militairen. oordvoerder Marlin Fitzwater zei len verslaggevers dat er „niets •dws" valt op te merken uit de ver- jring die de Sovjet-minister van tenlandse zaken Edoeard Sjevard- woensdag heeft afgelegd na onverwachte, driedaagse werk- ■St a?n de Afghaanse hoofdstad Dw. Sjevardnadze zei toen te ho- dat 1988 het laatste jaar wordt ,rfk Sovjettroepen in Afghanistan, strijden tegen enkele tienduizen den islamitische verzetsstrijders. „Feit is nog altijd dat de Sovjetunie geen datum heeft genoemd voor de terugtrekking van haar troepen", al dus Fitzwater. „En dat is waar het om gaat". Volgens Fiitzwater wil de Amerikaanse president Ronald Rea gan allereerst van Moskou deze da tum weten. Ook verlangen de Verenigde Staten meer duidelijkheid over de wijze waarop en de termijn waarbinnen de terugtrekking gestalte krijgt. Eerder lijken de VS niet bereid zich uit te spreken over het eventuele staken van de hulp aan het Afghaanse ver zet Woensdag verklaarde Sjevard nadze dat Washington als "waarborg' wil fungeren voor de niet-inmenging van buitenlandse mogendheden in Afghaanse aangelegenheden. Het tijdschema voor de terugtrek king van de Sovjetrussische militai ren is het laatste belangrijke onder werp dat nog dient te worden opgelost in Genève. In deze plaats vinden, on der auspiciën van de Verenigde Na ties, indirecte onderhandelingen plaats tussen Afghanistan en Pakis tan, dat gastland is voor ongeveer drie miljoen Afghaanse vluchtelingen en naar eigen zeggen namens het isla mitische Afghaanse verzet spreekt Volgende maand zal een nieuwe gespreksronde plaatsvinden. De Sov jetunie acht het mogelijk dat deze ronde de laatste zal zijn. Voor Moskou is officieel de leverantie van wapens aan het verzet door de VS en andere landen, zoals China, het belangrijkste obstakel voor de onderhandelingen. De Sovjetunie wil dat direct nadat een begin is gemaakt met de terug trekking van haar soldaten, de leve rantie van wapens wordt gestaakt. Washington is evenwel bang dat dit Moskou in de gelegenheid zal stellen de verzetsstrijders alsnog een vernie tigende nederlaag toe te brengen. Daarom stellen de VS voor de leve ring van wapentuig geleidelijk te ver minderen, om zodoende meer invloed' te kunnen uitoefenen op het tempo waarin de Sovjetunie Afghanistan verlaat. In feite is de Sovjetunie volgens waarnemers vooral bezorgd over de regering die in Kabul zitting zal ne men na het vertrek van de Sovjetmi litairen. Moskou wenst aan zijn zuid grens geen vijandig gezinde natie. Sjevardnadze heeft gezegd dat de Sovjetunie een regeringscoalitie op een zo breed mogelijke basis zal steu nen. Dat betekent dat leden van het verzet bereid moeten zijn samen te werken met leden van de communis tische Democratische Volkspartij van Afghanistan (DPPA), die momenteel de macht bekleedt. Voor een meerder heid van de verzetsbewegingen is echter de aanwezigheid van commu nisten in een toekomstige Afghaanse regering volstrekt onaanvaardbaar. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft zich donderdag over de kwestie- Afghanistan uitgelaten. Aan de mili taire hulp voor de opstandelingen zal volgens hem pas een einde komen in dien het vertrek van de Sovjetmilitai ren „onherroepelijk" is. Shultz beklemtoonde dat het „doel van de opstandelingen en van het Amerikaanse beleid" een Afghani stan zonder vreemde troepen is, een land dat „zichzelf regeert" en neu traal is. De bemiddelaar voor de Verenigde Naties in het Afghaanse conflict, Diego Cordovez, zal 20 januari een be gin maken met een 'pendeldiplomatie' tussen de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad en Kabul, de hoofdstad van Afghanistan. De onderneming van Cordovez geldt als voorbereiding op de nieuwe, elfde gespreksronde in Genève. De VN-bemiddelaar zal met name de kwestie van het tijdschema voor de terugtrekking van de Sovjet russische troepen ter sprake brengen. DE BADPLAATS Weymouth, aan de kust van het Zui dengelse Dorset, krijgt mende zomer een nieuwe oude attrac tie, namelijk een authentieke bad koets, die zal wor den getrokken door een heus boe renpaard. Het ge meentebestuur van Weymouth en Portland hoopt met die bezienswaar digheid meer volk te lokken naar zijn statige strandboule- vard waarvan de gebouwen da teren uit de tijd van de Georges, vier vorsten die elkaar opvolg den tussen 1714 en 1830. Weymouth is beroemd omdat precies 199 jaar geleden koning George III daar spiernaakt in de woeste baren sprong. De vorste lijke badkoets, die vandaag de dag in het stedelijke museum van Weymouth staat, is versierd met het koninklijke wapenschild en een deurklopper in de vorm van een leeuwekop. Koning George III dook in 1789 voor het eerst op in Wey mouth. Hij was toen nog maar een jaar hersteld van een ern stige storing van zijn geestver mogens. Dat het hem man keerde in zijn koninklijke bo venkamer had men ontdekt doordat deze vorst op een mooie dag een waanzinnig gesprek had aangeknoopt met een jonge boom, die hij om te beginnen warm de tak had gedrukt. Toen George III ging baden in Weymouth dachten de meeste Britten dat hun koning nog steeds niet goed snik was, want in die tijd had praktisch ieder een een grote hekel aan zeewa ter. Koning George het zich in de bruisende nattigheid verge zellen door een stel leuke dienst maagden, die hun flanelen rok ken hadden opgetrokken, en een warmpjes aangeklede muziekka pel, waarvan de leden tot aan de knieën in het water stonden ter wijl zij lustig het „God Save Great King George" speelden. Zo'n 75 jaar later was het ba den in zee een nieuwe trend, die duizenden badgasten naar Wey mouth bracht. Het zeewater van deze badplaats werd diverse heilzame kwaliteiten toegeschre ven. Maar een zeebad in je blootje, zoals destijds koning George III, was er na 8 uur 's morgens verboden. Wie het later op de dag toch aandurfde om spiernaakt in het zilte nat te springen, werd voorgeleid onder beschuldiging van onzedelijk heid. Door Roger Simons De houders van badkarren moesten voortaan ook zorgen voor karpetten, een spiegel en zwembroeken voor de mannen. In 1864 werd een nieuwe ge meentewet uitgevaardigd, waar bij alle badkoetsen minstens 50 meter verwijderd moesten blij ven van andere badkarren die iemand van het andere geslacht bevatten. Overtredingen in dat verband werden bestraft met een boete van een pond. Weymouths ontspanningsdi recteur Harvey Bailey is op het idee gekomen om weer met bad koetsen te beginnen om zijn va kantieoord meer cachet te geven dan de andere badplaatsen van Engeland. Er komt ook een strandbar en op diverse plekken zal gelegenheid zijn tot barbe cuen. Bailey denkt tevens aan 'continentale' mogelijkheden om te zonnen op comfortabele zon- nebedden of onder parasols. De Weymouth-badkoets van 1988 zal wellicht voldoende ruimte bieden voor aparte kleedhokjes die zullen worden gereserveerd voor mannen. Zeer weinig dames begeven zich in Weymouth topless in het water. „Hier draagt nog bijna iedereen éen badpak", zegt de ontspan ningsdirecteur. PARIJS (RTR/DPA) - De Franse president Mitterrand heeft gisteren afwijzend ge reageerd op een Oostduits voorstel voor een snelle ver mindering in Europa van het aantal kernraketten voor de korte afstand (SNF). Op de eerste dag van een driedaags staatsbezoek aan Frankrijk herhaalde de Oostduitse staats- en partij leider Erich Honeeker een eerder aan de Bondsrepu bliek gedaan voorstel om het INF-akkoord over de af schaffing van de middellan- ge-afstandsraketten te laten volgen door een overeen komst over de SNF-raketten met een bereik tot 500 km. Volgens een Franse woordvoerder maakte Mitterrand in een eerste gespreksronde met zijn Oostduitse gast duidelijk dat de Franse korte-afstandswapens geen onderwerp van onderhan deling vormen. Volgens de president is het te vroeg om zich in het ontwapeningsproces te richten op deze categorie wapens. Frankrijk geeft voorrang aan een vermindering van de strate gische kernwapens (lange afstand). WASHINGTON (AFP/DPA) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en zijn Sovjet-ambtgenoot Edoeard Sjevardnadze zullen elkaar met ingang van februari een keer per maand ontmoeten. Het maandelijkse overleg is bedoeld ter voorbereiding van de voorgenomen top tussen pre sident Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov in Moskou. De ministers zullen elkaar afwisselend in Moskou en Washing ton spreken. Zij zullen al het mogelijke doen om de topontmoe ting tot een buitengewoon succes te maken, zoals Shultz het donderdag op een persconferentie formuleerde. De top zal waarschijnlijk eind mei of begin juni plaatsvinden. De belangrijkste taak van de ministers zal zijn het uitwerken van een akkoord over de strategische kernwapens (START). LONDEN - In Groot-Brittannië worden steeds meer gevallen van hersenvliesontsteking gesignaleerd. De bevolking begint ongerust te worden, maar de autoriteiten ontkennen dat het een epidemie dreigt te wordea Momenteel zijn minstens 25 ge vallen van meningitis bekend op zes verschillende plaatsen van het land. Zuid- en West-Wales zijn het ergste getroffen. Daar werdea gisteren elf gevallen gemeld. In Het Noordengelse Cleveland, waar een kindje is gestorven aan de gevaarlijke ziekte, werden in twee dagen nog vijf nieuwe gevallen van meningitis. De gevallen doen zich voor in heel Groot-Brittannië. Specialis ten zijn erachter gekomen dat de slachtoffers besmet waren door drie verschillende soorten bacteriën. Hieruit wordt afge leid dat zij niet elkander hadden besmet en dat dus niet één en kele welbepaalde soort meningitisbacterie op hol is geslagen in Groot-Brittannië. NICOSIA (RTR/AFP) - De Iraanse geestelijk leider Khomeini heeft president Khamenei, tot de orde geroepen en bepaald dat de islamitische regering de hoogste macht heeft. Volgens Kho meini mag de regering in het belang van het land zelfs beslui ten nemen die tegen bepaalde wetten van de islam ingaan. Dit heeft radio-Teheran donderdag bericht. Volgens radio-Teheran keerde Khomeini zich in een brief aan Khamenei tegen diens uitspraak dat „de islamitische macht al leen kan worden uitgeoefend volgens de religieuze wetten". In zijn brief schreef Khomeini dat „de regering in de islam de hoogste machtsinstantie is en zelfs besluiten kan nemen die voorrang hebben boven de secundaire islamitische wetten, zo als het gebed, het vasten en de pelgrimage. Volgens waarnemers betekenen de uitspraken van Khomeini een belangrijke steun in de rug voor premier Mir Hossein Moussavi en een gevoelige nederlaag voor president Khame nei, die de regering onlangs nog het recht betwistte belastingen te heffen en en burgers op te roepen voor militaire dienst.

de Stem | 1988 | | pagina 5