ideld bbeld terken Kranten in losse verkoop 'ongehoord duur' INVOERING NIEUW SYSTEEM VERLOOPT ZEER MOEIZAAM Spontane zang uit Korea Gratis voedselhulp EG gaat dit jaar ook naar bejaarden Vrijwilligerswerk kerken goed voor 41.400 volledige banen l lereiya Gerechtelijk onderzoek naar Bredero-bedrijven Opmerkelijke maatregel BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR DE STEM BINNENLAND VRIJDAG 8 JANUAR11988 T28 DAGBLADEN WEERLEGGEN KRITIEK VAN CONSUMENTENBOND UTRECHT (ANP) - De invoering van het nieuwe tariefsysteem voor apothekers verloopt heel moeizaam. De apothekers moeten aan de balie veel uitleggen, omdat de prijzen van goedkope geneesmiddelen fors zijn gestegen. Prijzig Onduidelijk Onderzoek naar belastingfraude bij Hoogovens Standbeeld voor Simon Carmiggelt ACTIE KERKBALANS: INKOMSTEN WEER IN OPGAANDE LUN NIEUWSOVERZICHT Rapport enquêtecommissie bouw vertraagd Minder geld voor bodemsanering De Koning laat kwestie St Maarten open Culinaire onderscheidingen uitgereikt Hilversum weert expositie Smit Internationale diep in rode cijfers Naties heeft Israël de uitwijzingen [voeren. Als Israël an deze met steun jbnigde Staten una- ,enomen resolutie 'eiligheidsraad en reldopinie gelegen zouden uit te wij- |jnen zich volgens tot het Interna- |rechtshof in Den en wenden wegens nomen Israëlische van de Vierde Ge- ventie. |inn:"Men zou ook kunnen aanspre- Vierde Geneefse hebben onderte ken te vragen druk [it te oefenen om de i niet uit te wijzen. Irt. 1 van de Ge- tventie zijn alle sta- I conventie onderte- n, legaal en moreel om andere staten [dingen verrichten, tje te roepen en er- [gen dat deze schen- ppen." nede-ondertekenaar Ineefse Conventies is dus ook verant- voor de uitvoering onventies. „Ik denk fs een heel belang- is. Sancties zouden vorden ingesteld. Ik vooral aan de aan- protocollen van het srdrag van de EG ?1 dat door de Euro- ïeenschap in januari |ri ondertekend moet Jen zou bijvoorbeeld weigeren zo'n ver ondertekenen zolang ot stopt met het uit- fan Palestijnen," al- nann. ïen kwijt te schelden behouden. |at nog wel meer ver- Voor zover nog niet [t mag celstraf voor worden omgezet in [rlening: werken zon- Een maatregel, die het kader van de re- hgsbelangen. Gedeti- in het laatste deel l straf thuis laten sla- ook tot gratie bestem- nen worden. Al lijkt ereen het thuis slapen flatten als kwijtschel- straf. nu nog de keuze heeft elstraf en dienstverle- lan bij toewijzing van gerlening eveneens pro- jtschelding te ver- Zelfs de lichtste straf ners voor gratie in Hung, ook al zijn de ;en over vermindering enstverlening nu nog |ld. straffen menselijker o, gratie in de gratie is igen vrij staat, is elke om eerder van een i te komen het probe- iard. groep bleek bij de ven problematisch te Vaak werd een situatie troffen waarin OR- leden de overige kader- in kennis en vaardighe- rer overtroffen", aldus apport. Bovendien ble- R-leden vaak geen tijd ben om aan activiteiten ndere kaderleden in het van het ABB-project te werken Toch vinden «tellers van het rapport liscussie over een keuze of de OR of de kaderle- onvruchtbaar'. „De on- imingsraad heeft duide- wettelijke bevoegdheden een belangrijke ontmoe- iplaats voor werkgevers 'erknemers, maar de OR en partij, zoals de vak- - een vereniging met le- - dat wel is. Voor het con- met de leden en kleinere lemen zijn de kaderleden un beurt de aangewezen onen", aldus Levie. érsterking van de positie i bedrijven is niet in eet jaar te realiseren. Tod ik ervan overtuigd dat de istriebond deze uitdaginf kan. De erkenning dat de aak bij jezelf ligt, recht' rdigt wel enig optimism6 betekent namelijk dat je zelf kunt verbeteren. Mij" ;e angst is dat de organ1' e de veranderingen nie' durft of als er niet snel ge' g resultaten komen, het aid zal worden bijgesteld iden zijn nu eenmaal oo» legevoelig", zo meent M (ANf* DEN HAAG (ANP) - De prijsstijging van een aantal landelijke kranten in de losse verkoop is ongehoord. Dat maakte de Consumen tenbond donderdag bekend. De bond heeft een steek proef gehouden onder een aantal kranten. De meeste kritiek heeft de bond op de Volkskrant en de NRC. Zo kost de Volkskrant nu door de week 1,25 gulden (was één gulden) en op zaterdag 1,75 (was 1,60). NRC Handelsblad kost iedere dag 1,50 (was één gulden). De Consumentenbond heeft de indruk dat beide kranten, die toch al snel groeien, hun abonnementenaantal gefor- ceerd nog verder willen doen toenemen. De prijsverhoging van de jaarabonnementen, met zo'n 3 procent, blijft immers ver achter op die van de losse verkoop. De bond heeft daarom een brief geschreven aan de di recties van beide dagbladen waarin verontwaardigd wordt gereageerd op de prijsverho gingen. De Volkskrant is het niet eens met de kritiek van de Consumentenbond De Volks krant stelt met nadruk dat deze krant met een verkoopprijs van 1,25 gulden op het gemid delde niveau ligt van de grote regionale kranten. Volgens De Volkskrant laat de Consumentenbond in zijn redenering het prijspeil vah een belangrijk deel van de Ne derlandse kranten buiten be schouwing. „De losse-verkoop als belangrijk element van de oplage is zeer duur en niet kos tendekkend. Vergelijken we de journalistieke kwaliteit van De Volkskrant, die grote inspan ningen en investeringen vergt, met de kranten van een gelijk prijsniveau, dan is de huidige losse verkoopprijs volstrekt verantwoord", aldus De Volks krant. Volgens (Je NRC is de prijs van de krant in de losse ver koop verhoogd omdat die de laatste jaren was achtergeble ven bij de kosten. Die zijn toe genomen door een aantal tech nische en redactionele veran deringen bij de krant. Een woordvoerder van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) zei dat de laatste jaren de verhogingen van de prijzen in de losse verkoop waren ach tergebleven bij de verhogingen in de abonnementsprijzen. Daarnaast zijn de redactionele kosten van de Volkskrant en NRC sterker gestegen dan het gemiddelde van 14 procent in de gehele dagbladwereld gedu rende de laatste drie jaar, aldus de NDP. Uit de steekproef blijkt dat de meeste kranten een lichte prijsstijging in de losse ver koop kennen. Sommige alleen op zaterdag (Algemeen Dag blad 10 cent, Trouw 15 cent, Parool 25 cent, en Haagsche Courant 15 cent) en andere kranten iedere dag (Telegraaf, Limburgs Dagblad, en Nieuws blad van het Noorden, alle drie vijf cent duurder). De Stem in Zeeland is 15 cent duurder ge worden in de losse verkoop, De Stem in Brabant 5 cent. Alle in zuidwest-Nederland verschij nende regionale dagbladen zit ten op dezelfde losse verkoop prijs. De enige krant die (in de steekproef) alle dagen het zelfde kost als vorig jaar is het Vrije Volk, aldus de Consu mentenbond. Apothekerstarieven chaos Ze moeten bovendien het nieuwe systeem administratief in de vingers krijgen, terwijl de regeling niet uitblinkt door duidelijkheid. Deze moeilijkheden gelden in het hele land. De apothekersorganisatie KNMP kon de vragen om in formatie gisteren nauwelijks aan. „De apothekers staan bol van de ellende", aldus KNMP- secretaris R. Eekhof. Veel apothekers weigeren de nieuwe toeslag (10,65 gulden voor ziekenfondsverzekerden en 11,40 voor particulieren), waar zij volgens het nieuwe systeem recht op hebben, te be rekenen op 'huismiddeltjes' zo- 5 waterstofperoxyde, wonde- 1 rolie, neusdruppels en hoest- j drank. Deze veel verkochte middeltjes kostten vorige week nog enkele kwartjes of guldens, imaar worden door de toeslag 1 prijzig. Hoewel dit soort middeltjes ook bij de drogist te koop zijn - en drogisterij-artikelen van de regeling zijn uitgesloten - moe ten apothekers die deze pro- (dukten zelf bereiden toch de slag berekenen, aldus de KNMP. Dat leidt tot de onlogische si- I tuatie dat de toeslag wel geldt Ivoor baby-neusdruppels, die niet kant en klaar door de fa- I briek worden geleverd, en niet I voor andere neusdruppels. I Eekhof: „Zo zit de regeling in I AMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer van het I Gerechtshof in Amsterdam heeft opdracht gegeven tot een I onderzoek naar het beleid en de gang van zaken bij zowel [Bredero Vast Goed (Breevast) als bij Bredero Verenigde IBedrijven uit Utrecht. Het onderzoek zal zich uitstrekken over de periode vanaf 1 ja nuari 1979. Het verzoek tot een enquête was afkomstig van de Stichting Administratiekantoor van Aandelen Verenigde Bedrij ven Bredero en de gelijksoortige stichting voor Breevast. Bredero is intussen failliet. Breevast bevindt zich in surséance I van betaling. Het onderzoek zal worden geleid door professor mr. I W.C.L. van der Grinten. De kosten zijn voor rekening van de be- Itrokken bedrijven, die ieder 125.000 zullen moeten betalen. De Ondernemingskamer stelt zowel in het geval van VBB als [Breevast uiteindelijk vast dat er inderdaad gegronde redenen zijn lom aan een juist beleid van bestuurderen te twijfelen. elkaar en omdat de toeslag be doeld is als praktijkkostenver goeding voor de apotheker zul len zij als KNMP niet zeggen dat ze de toeslag niet mogen re kenen. Maar logisch is het niet". Het ministerie van WVC ont kent dat er op dit punt ondui delijkheden zijn. „Vrij ver krijgbare geneesmiddelen val len niet onder de regeling, ook niet als de apotheek ze zelf be reidt. Vrijdag bespreekt de mi nisterraad een besluit van deze strekking, maar dat is alleen een bevestiging van de be staande situatie", aldus een woordvoerster. De advertentie die de minis teries van WVC en Economi sche zaken donderdag in de kranten plaatsten, die de pa tiënten oproept hun apotheek zo mogelijk te Vragen om een goedkoper medicijn, leidde donderdag nog niet tot reacties van de cliëntele. „Ik begrijp niets van die advertentie. Het is nog nooit zo geweest dat een apotheker zonder overleg met de arts iets aan een recept mag veranderen", aldus apotheker A. Timmerman uit Leeuwar den. Reizigers in de aankomsthal op Schiphol keken blij verrast op tot het World Vision Kinderkoor uit Korea na aankomst direct in zingen uitbarstte. Het koor treedt maandag voor de tv op tijdens de verkiezing van Sportman (etc) van het Jaar. - FOTO ANP IJMUIDEN (ANP) - Het openbaar ministerie in Haarlem stelt momenteel een gerechtelijk vooronder zoek in naar belasting fraude op grote schaal door een onderaannemer van Hoogovens. Het gaat om het Westduitse be drijf Industrile Montage und Rohleihungsbau (IMR) dat al sinds 1984 voor Hoogovens werkt. Het bedrijf wordt ervan ver dacht op grote schaal inkom stenbelasting en sociale pre mies te ontduiken. IMR zegt te werken met tijdelijk personeel, zodat er in de Bondsrepubliek premies zouden moeten worden betaald. In werkelijkheid is er zowel in de Bondsrepubliek Duitsland als in Nederland nooit een cent belasting afge dragen. Nog meer buitenlandse be drijven zouden op deze manier de belasting ontduiken. De om vang van de fraude in IJmui- den is vooralsnog niet duide lijk. Ook personeel van Hoogo vens zelf blijkt bij de fraude betrokken te zijn. DEN HAAG (ANP) - De boter en het rundvlees ter waarde van 4,7 miljoen gulden die in het kader van de gratis voedselhulp van de EG in ons land zal worden verstrekt, komt evenals vorig jaar ten goede aan thuis- en daklo zen, maar wordt deze keer ook verstrekt aan bejaar den. Het betreft zelfstandig wo nende bejaarden die deelne men aan zogenoemde tafeltje dekje-projecten. Overkoepelende organisaties van tehuizen van daklozen kunnen bij het Voedselvoor- zienings In- en Verkoopbu reau (VIP) van het ministerie van landbouw aanvragen in dienen voor boter en rund vlees. Wel moet aan een aantal voorwaarden worden vol daan. Zo moet de betreffende organisatie onder meer weke lijks minimaal 500 maaltijden gratis of tegen de kostprijs verstrekken. Daarnaast moet de organisatie door de over heid worden gesubsidieerd. Het Leger des Heils ver zorgt de distributie vanuit twee magazijnen. In die koel- magazijnen is inmiddels tien ton boter en vijftien ton rundvlees gearriveerd om verder te worden gedistri bueerd. Tot op heden zijn er geen aanvragen van organisaties bij het VIP binnengekomen, maar dat zal in de loop van volgende week wel op gang komen, zo meent het ministe rie van landbouw. Afgelopen winter stelde de EG bijna 400 miljoen gulden aan boter, melk, kaas, rund vlees, tarwe, en dergelijke be schikbaar aan thuis- en dak lozen in de EG-landen. Het in ons land uitgekeerde voedsel had toen een waarde van slechts een kwart miljoen gulden. Deze winter wordt voor 230 miljoen gulden aan voedsel verstrekt aan behoef - tigen. BLAKEND VAN TROTS heeft de Nederlandse centrale bankpresi- ®nt Duisenberg gisteren laten weten dat onze gulden de hardste dunt is binnen het Europees Monetair Stelsel. Te hard kennelijk, rant Duisenberg - na een zachte, doch indringende hint van het abinet? - verlaagde tegelijkertijd de rentetarieven met een kwart docent en probeert daarmee de gulden iets minder hard te ma- ®n. Opmerkelijk is, dat Nederland op zijn eentje aan zijn cen- rale tarieven sleutelt. In het verleden deden we dat nooit zonder 'verleg met Grote Broer West-Duitsland. Deze keer werd de Bun- esregering slechts ingelicht over de Nederlandse renteverla- Bmg, aldus heette het in een officiële verklaring. Natuurlijk zullen de geldmarkt en de financiële wereld niet lang rakker liggen van het Nederlandse kwart procentje renteverla- jln9, maar de stap zou wel positief gewaardeerd kunnen worden joor zijn psychologische effecten. Voor het eerst namelijk laat een klein land als Nederland, met veel op uitsluitend export raaiende bedrijven, blijken zich krachtig te willen verzetten te len een verdergaande dollarval en een verslechterende econo mische situatie. Veel economen en vakbondsmensen hebben de egering maandenlang gesmeekt om stimulerende maatregelen «oor de economie. Duisenberg (en het kabinet) komt nu aan de p„f en tegemoet. Het is niet veel, maar het is iets en de entemaatregel zou de eerste kunnen zijn van andere stimule- ende plannen. „Kleine voordeeltjes zijn er onmiddellijk voor vakantiegangers, vPotheekhouders, kredietnemers en huizenkopers. Ook onder- «mers zouden gretiger kunnen gaan investeren met, op langere ermijn, gunstige werkgelegenheidseffecten. «sm ,'fats1e za' voorlopig wishful thinking blijver) zolang de valu- »nr? °nrusti9 blijft, maar ook al blijven investeerders aarze- -na, zelfs dan blijft Duisenbergs 'alleingang' een opvallende en "e te juichen stap. AMSTERDAM (ANP) - Een standbeeld voor Simon Carmiggelt in Amsterdam, dat wil een in de hoofdstad op gerichte stichting. Om dat doel te bereiken wordt een beroep ge daan op de Amster damse bevolking. Initiatiefnemer Ton van Duinhoven: „Ik kan me geen mooier eerbetoon aan Carmiggelt voorstel len dan dat de duizenden Amsterdammers die hij zo weergaloos beschreef hem nu zelf laten vereeuwi gen". Het gemeentebestuur heeft het plan volgens Van Duinhoven met grote instemming begroet. De stichting denkt aan plaat sing van het beeld in het Weteringplantsoen. Door Jan Bouwmans UTRECHT - Het vrijwilli gerswerk in de zeven groot ste kerkgenootschappen van Nederland is omgere kend in werkgelegenheid goed voor 41.400 volledige arbeidsplaatsen. Dit blijkt uit cijfers die giste ren in Utrecht bekend zijn ge maakt op een persbijeenkomst, waarmee de actie 'Kerkbalans 1988' onder het mottto 'Geloven kost wat' van start ging. Uit de opbrengsten van de actie 'Kerkbalans' betalen de zeven grootste kerkgenootschappen in ons land anno 1988 onder an dere de loonkosten van in to taal 6900 pastorale beroeps krachten: priesters, predikan ten, pastorale medewerk(st)ers. Rekent men de arbeid van alle vrijwilligers in deze ker ken om in werkgelegenheid, dan blijkt elk van die 6900 pas torale beroepskrachten gehol pen te worden door ongeveer 80 vrijwilligers, die samen goed zijn voor 6 volledige banen. Voor alle beroepskrachten sa men derhalve 41.400 arbeids plaatsen. Naast de beroepspastores verschaffen de zeven kerkge nootschappen nog een betaalde baan aan 10.000 mensen zoals kosters, huishoudelijk en ad ministratief personeel. Deze kerken hebben verder onge veer 5000 kerkgebouwen in ex ploitatie en onderhoud. Met elkaar brengen deze kerken nog altijd 620 miljoen per jaar aan levend geld op, waarvan 70 procent binnenkomt via de jaarlijkse actie 'Kerkbalans'. Dit bedrag is exclusief de mil joenen die nog bijeengebracht worden voor missie en zending, diakonaat en andere humani taire doelen. Wat de resultaten over 1987 betreft verwachten de her vormde kerk en de gerefor meerde kerken op basis van ge- danen toezeggingen een stij ging van de opbrengsten van kerkbalans met achtereenvol gens 3,1 procent en 1,83 procent. De R.K.Kerk verwacht een ge lijke uitkomst als in 1986. De jongste feitelijke finan ciële cijfers van de drie groot ste kerkgenootschappen-ka tholiek, hervormd, gerefor meerd-zijn van 1986. Die cij fers tonen dat de inkomsten van de drie groten ongeveer stabiel blijven. Voor de R.K.Kerk stegen dat jaar de in komsten uit vaste bijdragen (kerkbalans), collecten, giften en diensten met een half mil joen gulden tot een bedrag van 216 miljoen. Bij de hervorm den was sprake van een toe name met ƒ2,3 miljoen tot in totaal ruim 230,6 miljoen. De gereformeerde kerken haalden ƒ172,8 miljoen binnen en dat was een daling van anderhalf procent. Omgeslagen over het ledental gaf elke katholiek in 1986 38,88; elk hervormd kerklid ƒ84 en elke gerefor meerde 211,39. De zeven kerkgenootschap pen die de actie kerkbalans voeren, tellen samen ruim 9 miljoen leden; dat is 62 procent van de Nederlandse bevolking. Terwijl deze bevolking jaar lijks met een half procent groeit, neemt het ledental van deze kerken jaarlijks met een half procent af. In de periode 1986/1987 kromp dit ledental in met ongeveer 90.000 personen. J jx <y i? Het is zover. De eerste hersentransplantatie heejtplaatsgevon den. In Mexico zijn ze erin geslaagd hersenweefsel van een geaborteerde foetus bij volwassenen in te plaatsen. De patiën ten maken het, afgezien van wat trek in borstvoeding, heel re delijk. De medische wetenschap gaat dus alsmaar verder. Nog even en men is in staat een hoofd van binnen helemaal opnieuw in te richten. Wat haal je je in je hoofd, krijgt dan een heel nieuwe betekenis. Laat voor uw kop zorgen en u bent vrij van kopzorgen. Stel u eens voor wat we allemaal zouden kunnen doen als we hersenweefsel van de een bij de ander in kunnen plaat sen. Wie zou u graag van een ander stel hersenen voorzien en wie zou u wat willen ontnemen? Zo'n Korthals Altes bijvoorbeeld klaagt voortdurend over een cellentekort en de manier waarop hij zich uitdrukt getuigt in derdaad van een tekort aan verstandelijke vermogens. Ik wil best een paar cellen afstaan om Korthals Altes uit de brand te helpen. Als u dat nou ook doet dan is dat probleem misschien snel de wereld uit. Misschien helpt het al als we zijn nek een stukje langer maken. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het rapport van de parlementaire enquê tecommissie bouwsubsidies zal niet eind van deze maand maar halverwege februari verschijnen. Een medewerkster van de commissie heeft dit donderdag gezegd. De reden is van techni sche aard. De Staatsuitgeverij heeft meer tijd nodig om het rapport te drukken. De eindrapportage aan de Tweede Kamer zal waarschijnlijk uit zes delen bestaan. Drie delen behandelen de subsidierege lingen die de enquêtecommissie heeft onderzocht, een deel wordt gevuld met de verhoren, een met de buitenparlemen taire onderzoeken, en eentje met de bevindingen en aanbeve lingen van de commissie. DEN HAAG - De provincies krijgen dit jaar aanzienlijk min der geld voor bodemsanering dan in 1987. Het totale budget is verlaagd van 67,7 mihoen naar 54,3 miljoen gulden. Het minis terie verwacht dat de provincies volgend jaar beduidend meer geld zullen vragen voor het financieren van projecten. Noord-Brabant krijgt 7,3 miljoen, dat was 9,15 miljoen. Zeeland krijgt 2,65 miljoen, dat was 3,3 miljoen. Vorig jaar al klaagden de provincies dat zij veel te weinig geld krijgen voor de bodem sanering. Maar Nijpels heeft steeds volgehouden dat geld voor de budgetfinanciering in de pot bleef zitten. Wat aan het eind van het jaar over is, vloeit terug in de algemene middelen. De klacht van de provincies betreft echter vooral een groot te kort aan geld voor projecten. Er zou alleen geld zijn voor sane ring van vervuilingen die de volksgezondheid direct bedreigen. WILLEMSTAD (ANP) - Minister Jan de Koning, belast met Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse zaken, brengt tijdens zijn verblijf op de Antillen de onafhankelijkheid van Sint Maarten niet zelf ter sprake. Als echter de kwestie door ande ren wordt aangekaart zal De Koning een gesprek niet uit de weg gaan. Dat zei hij gisteren bij aankomst op Curasao in re actie op uitspraken van Claude Wathey, de politieke 'sterke man' van Sint Maarten. Wathey vindt dat zijn eiland zo snel mogelijk volledig onafhankelijk moet worden. De Koning kwam donderdag uit Aruba. Hij herhaalde zijn for mele standpunt dat het eerst aan de eilandsraad van Sint Maarten is om zich uit te spreken over de wens naar onafhan kelijkheid. De minister liet zich overigens zeer positief uit over de econo mische ontwikkelingen op Aruba. „Het is na het intreden van de Status Aparte in 1986 reuze meegevallen. Toen was iedereen zeer bezorgd, nu is het erg opgeleefd". AMSTERDAM - G.R.L. van Erp, kok van het Grootziekengast- huis in Den Bosch (links), en Th.J. van Rensch, sous-chef van Martinair Partyservice, zijn gisteren tijdens de Horecava in Amsterdam onderscheiden met respectievelijk het Zilveren Koksmes en de Zilveren Koksmuts. Het mes is de eerste prijs in de klasse 'Instellingen a la minute' voor het koken van een vol ledig menu. De muts, de hoogste onderscheiding, werd toege kend in de categorie 'Horeca a la minute'. HILVERSUM (ANP) - Het college van B en W van Hilversum staat geen tentoonstelling toe in het gemeentehuis over de Navo ep het Warschaupact. B en W hebben dat de organisator van de tentoonstelling (de Atlantische Commissie) laten weten. De tentoonstelling reist al enige maanden langs diverse ge meenten. In woord en beeld wordt een overzicht gepresenteerd van Navo en Warschaupact. Daarnaast wordt steeds een fo rumdiscussie gehouden tussen voor- en tegenstanders van de Navo. De burgemeesters van de desbetreffende gemeenten tre den dan op als voorzitter van het forum. Het Hilversumse college vindt echter dat een dergelijke con troversiële expositie niet in een gemeentehuis thuishoort Voor zover bekend is het de eerste keer dat de reizende tentoonstel ling uit een gemeentehuis wordt geweerd. ROTTERDAM (ANP) - Smit Internationale zal over het per 30 september geëindigde boekjaar 1986/87 diep in de rode cijfers terecht komen, zo blijkt uit een bekendmaking van het zee sleepvaart-, bergings- en offshorebedrijf. Smit zal ten laste van het resultaat over 1986/87 een eenmalige afboeking doen op de vaste activa die aanzienlijk groter is dan aanvankelijk werd geraamd, aldus de bekendmaking. In het halfjaarbericht, dat in juni werd verspreid, wordt een bedrag van 30 miljoen aan buitengewone lasten genoemd. Smit heeft te kampen met de koersdaling van de dollar, waarin de tarieven in de offshore worden berekend en met een laag werkaanbod in deze bedrijfstak. Smit is voor een groot deel van haar omzet aangewezen op de offshore. De problemen in deze sector zijn tevens de oorzaak van de afwaardering op de vaste activa.

de Stem | 1988 | | pagina 3