'LA FAMIGLIA' AFSTANDELIJKE FILM VAN ETTORE SCOLA 'Dirly Dancing': nieuwe manier dansen in Amerikaanse musical Journalist raakt in misdaad verzeild Trevor Howard: de drinkende snoever Twee karakters in briljante Rohmer-komedie I I I VRIJDAG 8 JANUAR11| ^STEM GIDS 2 Zeventig jaar Italiaans familieleven vormt de in houd van de film 'La Famiglia' van Ettore Scola. Net als in 'Le Bal' uit 1983 wordt het verstrijken van de tijd in fragmentarische scènes uitgebeeld. Was het in die film een balzaal die steeds het vaste decor bleef, hier is het de Romeinse woning van een hoogleraar en diens nageslacht welke onveranderlijk de achtergrond vormt voor de veranderingen die de tijd met zich meebrengt. 'STREET SMART' MET CHRISTOPHER REEVE Carrière Voordracht SPEELFILMS OP TV m II II NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 00K IN DE BlOSCOOf 1 II 'UITSLAND 1 P> NIEUW OP VIDEO DE STEM= T2 Zeventig jaar familieleven Door Marjan Mes 'La Famiglia' begint en eindigt met het poseren van de hele fa milie voor een fotograaf. Eerst is dat het begin van de eeuw, tot slot onze eigen tijd. Daar tussenin worden vanuit de be levingswereld van de leraar, later hoogleraar Carlo (Vittorio Gassman) de gebeurtenissen binnen de familie bekeken en becommentarieerd. Carlo en zijn broertje groeien op in het huis van him kort na het begin van de film overleden grootva der. Een typisch Italiaanse fa milie met een patriarchale in stelling, waar iedere, nieuwe aangetrouwde bij in komt wo nen. Drie ongetrouwde zusters van Carlo's vader zijn door de jaren heen steeds prominent aanwezig, veel kibbelend met elkaar of giechelend uit frus tratie om hun oude vrij stersbe- staan. Carlo trouwt, hoewel hij op haar mooie talentvolle zus ter (Fanny Ardant) verliefd is, met de aardige Beatrice. De zuster geeft de voorkeur aan een carrière als pianiste en vertrekt telkens op beslissende momenten naar het buitenland. Het tweetal krijgt een ge heime verhouding waarvan .echter weinig wordt getoond. Wel wordt duidelijk - in een van de weinige ontroerende scènes in deze wat afstande lijke film - dat zij levenslang van elkaar blijven houden. Maar ondanks deze 'ongerech tigheid' laat Scola het familie leven intact. De oudere Carlo merkt op dat hij zonder Béat- rice nooit de genoegens van het familieleven had kunnen sma ken. Scola, eerder nooit zo con- Fanny Ardant en Philippe Noiret in "La Famiglia' van Ettore Scola. ventioneel, beschouwt de nauwe familieband kennelijk toch als het hoogste goed, on danks teleurstellingen en feite lijk een foute huwelijkskeuze. Telkens laat hij de camera, na overvolle familiescènes, door de lege gangen van het huis glijden. Een gevoel van een zaamheid en leegte dringt zich dan op. Het is waarschijnlijk die eenzaamheid die volgens de - foto movies cineast alleen door de familie band kan worden opgelost. Hoewel Carlo hoogleraar is en zich met de politiek bemoeit, is weinig merkbaar van de grote, politieke gebeurtenissen die zich in de betreffende zeventig jaar afspelen. Iets van het fas cistische Mussolini-tijdperk dringt wel door binnen de mu ren van het huis. Carlo's broer komt kennelijk als een gebro ken man terug van Mussolini's oorlog in Afrika. Hij wordt van de ondergang gered door een zich opofferende vrouw, maar blijft een problematische fi guur die altijd in de schulden zit. Pas op zijn tachtigste ver jaardag bekent Carlo zijn broer dat hij hem altijd heeft onder gewaardeerd. Tijdens dit ver jaardagsfeest zien we een enorme rij nieuwe familieleden - aangetrouwd, gescheiden, verliefd, verloofd of pas gebo ren - de woning van de oude Carlo betreden. Ondanks de veranderende moraal is de 'fa milie' overeind gebleven. Jammer dat Scola, die zo ontroerde met 'Una giornata particolare' en daarin ook poli tiek en sociaal partij koos, vooral dramatisch teleurstelt. Juist de gebeurtenissen die roerend en interessant hadden kunnen zijn, komen niet aan bod. Verwarrend is bovendien het feit dat de ouder wordende personages telkens door andere acteurs worden uitgebeeld. 'La Famiglia' van Ettore Scola draait in Casino 2 in Breda. Christopher Reeve als journalist in 'Street Smart'. FOTO CANNON GROUP Van onze filmredactie DE Newyorkse journalist Jonathan Fisher krijgt de opdracht om een reportage te schrijven over een dag uit het leven van een pooier. Hij gaat op zoek in de buurt van Times Square maar komt geen stap verder. Daarom verzint hij zelf maar een verhaal met een intrigerende hoofdfiguur. Omdat deze fictieve figuur doet denken aan een be staande moordenaar, raakt Fisher ernstig in de nesten. Dit is het spannende uitgangs punt van de thriller 'Street Smart' van Jerry Schatzberg met Christopher Reeve (Super man) in de hoofdrol. Een offi cier van justitie vermoedt dat de in Fisher's artikel anoniem opgevoerde pooier dezelfde is als die waartegen een rechts zaak wegens moord aan de gang is. De man heeft dan ook grote belangstelling voor Fis her's aantekeningen. Omdat die er dus helemaal niet zijn, raken werkelijkheid en fantaisie steeds meer met elkaar verward. Ook de van moord verdachte pooier wil de aantekeningen om zijn on schuld te kunnen bewijzen. Fisher komt via een blank hoertje in contact met de zwarte pooier en diens jonge assistent. Niet opgewassen te gen deze keiharde, verdorven wereld raakt hij zelf betrokken bij moord en chantage. Christopher Reeve weet, hoewel hij dat gepoogd heeft niet van zijn Superman-imago af te komen. Zijn arrogante grijnslachjes hebben weinig te maken met de gruwelijke wer kelijkheid waarin zijn perso nage terecht komt. Helaas wordt ook het spannende begin met het interessante gegeven - journalist zuigt feiten uit zijn duim - niet bevredigend uitge werkt. De regisseur verliest la ter ook de greep op het thriller- verhaal. "Street Smart' van Jerry Schatz berg draait in Casino 4 in Breda. Van onze filmredactie DE filmmusical 'Dirty Dan cing' is onverwachts het grote bioscoopsucces in Amerika geworden. In drie maanden tijd heeft het werkje 45 miljoen dollar op gebracht. Het geheim zit hem kennelijk in de uitvin ding van choreograaf Kenny Ortega van de nieuwe dans, de 'dirty mambo'. Een combinatie van Latijnsamerikaanse stijldans en rock and roll met een grote dosis erotiek. Het 'vieze dansen' waarvan de titel rept, bestaat uit het zo dicht mogelijk tegen elkaar op rijen en draaien van de part ners op een manier die aan sek sueel voorspel doet denken. Aangezien het verhaaltje zich afspeelt in het begin van de ja ren zestig, raakt de 17-jarige hoofdpersoon, de keurig nette Baby, er danig van de kook van. Zij leeft immers met haar burgerlijke ouders nog in de sfeer van de preutse jaren vijf tig. Tijdens de zomervakantie met haar ouders en zusje in een vakantiekamp voor welge stelde joodse gezinnen in de Catskill Mountains raakt zij haar onschuld kwijt. Overdag leert de sensuele Johnny (Pa trick Swayze) middelbare da mes en heren ballroomdansen, maar 's avonds spelen er zich in het kamp andere taferelen af. Dan leeft deze arbeidersjongen zich met het personeel uit in bovengenoemde 'dirty dan cing'. De stijve Baby (Jennifer Grey) komt zwaar onder de in druk van de soepele jongeman, die haar leert dat overleven een kwestie is van lichamelijke discipline. Dat er nog wel eens meer dan alleen gedanst wordt, blijkt wanneer Johnny's jeugd vriendin en danspartner (Cyn thia Rhodes) ongewenst zwan ger is. Baby leent bij haar va der geld voor de abortus zonder hem overigens een toelichting verschuldigd te zijn. Als hij la ter de reden verneemt, is hij natuurlijk zwaar teleurgesteld in zijn 'lieve kleine meid'. Die krijgt de gelegenheid om John ny's partner te vervangen tij dens een grote dansmanifesta- tie, welke uiteindelijk een da verend succes wordt. Patrick Swayze mag dan geen indrukwekkend acteur zijn, bewegen kan hij zich wel. De door Bill Medley en Jenni fer Wames gezongen zwijmel- song The time of my life' is in Nederland de film al vooruit gesneld. Het verhaal heeft wei nig om het lijf, als mengeling van zang, dans en muziek is 'Dirty Dancing' echter een ge slaagd stukje amusement. De debuterende regisseur Emile Ardolino zorgde samen met de choreograaf voor onweerstaan baar dansplezier. Het "vieze dansen' zou wel eens een rage kunnen worden. "Dirty Dancing* draalt in Grand Hieater in Breda en Boxy 1 in Ber gen op Zoom. Van onze filmredactie De Britse filmacteur Trevor Howard ('The third man', 'Brief Encounter') is gisteren na een kortstondige ziekte op 71-jarige leeftijd overleden. Van onze filmredactie Hoewel zelf 67 jaar weet de Franse cineast Eric Rohmer als geen ander het leven van jongeren van deze tijd raak te treffen. Ogenschijnlijk heel eenvoudig, maar met een gedetailleerde aandacht die de oppervlakteregistra tie diepzinnig maakt, toont hij het alledaagse leven van mensen van rond de twin tig. Met 'Les quatres aven- tures de Reinette et Mira- belle' heeft hij een nieuwe, amusante film toegevoegd aan zijn bijzondere, con stant van kwaliteit blij vende oeuvre. In zijn vijf vorige films, onder het motto 'Comédies et prover- bes', liet Rohmer jonge mensen eindeloos - vooral verbaal - worstelen met liefdesproble men. Altijd trok de jonge hel din met grote zekerheid con clusies uit de vele overwegin gen die haar ervaringen haar aanboden. De grote vanzelfsprekend heid waarmee Rohmers perso nages het leven tegemoet tre den, is ongetwijfeld kenmer kend voor hedendaagse jonge ren. 'Quatres aventures de Rei nette et Mirabelle' gaat niet langer over liefdesperikelen. Het is een aangenaam ogend vierluik over twee meisjes die boezemvriendinnen worden en die tijdens vier verschillende episoden geconfronteerd wor den met eikaars verschillende karakter. Dit tegen de achter grond van op zichzelf onbe langrijke, zeer alledaagse ge beurtenissen. In 'Het blauwe uur', het eer ste deel, ontmoet het tweetal elkaar wanneer het grote stadsmeisje Mirabelle een lekke fietsband krijgt op het platteland waar Reinette haar hulp aanbiedt. Zij wordt geïn trigeerd door het zelfbewuste dorpsmeisje, dat haar in con tact brengt met haar onbe kende natuurverschijnselen, zoals de absolute stilte. De Pa- rij se studente Mirabelle is evenwel kalm en bedachtzaam, terwijl Reinette enigszins naïef en impulsief is. Hun zo ver schillende achtergronden spe len dan ook nauwelijks een rol in de drie 'avonturen' die zich in Parijs afspelen, waar de schilderende Reinette bij Mira belle is komen inwonen. Ze ne men wel verschillende morele houdingen aan tegenover grote-stadsverschijnselen als oplichting, diefstal en blasé heid. In het geestige deel 'De Ober' reageren ze ieder op hun eigen wijze op een onbeschofte kel ner, die weigert geld te wisse len wanneer een kopje koffie met een bankbiljet wordt be taald. Eindeloos babbelen zij samen over de juiste houding, die dient te worden ingenomen in zo'n geval. In het derde deel 'De bedelaar, de kleptomane en de oplichters', doet zich een zelfde soort situatie voor waar bij zij zich aan elkaar gaan sto ren. In het laatste deel 'De ver koop van het schilderij' besluit het duo van rol te wisselen, waardoor een zwijgende Rei nette er met behulp van Mira belle in slaagt een schilderij aan een zelfingenomen galerie houdster te verkopen. Met beperking van zijn tech nische middelen en grote bewe gingsvrijheid voor de actrices, die in staat werden gesteld te improviseren, maakte Rohmer een lichtvoetige film op hoog niveau. De onbekende actrices Joëlle Miquel en Jessica Forde spelen hun rollen volkomen natuurlijk en zijn leuk om naar te kijken. 'Les quatres aventures de Reinette et Mirabelle' van Eric Rohmer draait tot en met 13 januari in Filmhuis Concordia in Breda (19.30 en 22,00 uur). Howard belichaamde in veel films de Britse 'stiff upper lip' en de fors drinkende snoever. De kwaliteit van zijn rollen nam in later jaren af omdat zijn opvatting was dat het be ter was in slechte films te spe len dan helemaal niet. Hij bleef echter zijn populariteit bij pu bliek en recensenten behouden. De filmhistoricus David Shipman noemde hem 'de beste van alle acteurs in Groot-Brit- tannië'. Trevor Howard, geboren op 29 september 1916, was zijn ac teercarrière in 1934 begonnen. Shakespearerollen in Strat- ford-upon-Avon en in de Lon- dense Old Vic werden gevolgd door twee jaar Terence Ratti- gan: 'Trench Without Tears' met Rex Harrison. Door invaliditeit ontslagen uit actieve dienst was Howard in 1944 voor het eerst op het scherm te zien, als marineoffi cier in 'The Way Ahead'. Zijn eerste grote hoofdrol was die van een serieuze arts die een kortstondige, zich voorname lijk op een perron afspelende, affaire heeft met een ge trouwde vrouw, gespeeld door de actrice Celia Johnson. Re gisseur David Leans 'Brief En- counter' - naar een novelle van Noel Coward - uit 1945, werd een klassiek werk. In Leans 'The Passionate Friends' (1948) speelt hij het soort rol dat hij in Brief En- counter had, maar in 'The SS Third Man', naar Graham Greene, van regisseur Carol Reed, is hij hard en cynisch. In 'Odette' in 1950 speelde Howard de oorlogsheld Peter Churchill en in 'The Clouded Yellow' een ten onrechte be schuldigde Britse spion en ver volgens werd hij door de kri tiek bejubeld voor zijn rol in een andere film naar Graham Greene, 'The Heart of the Mat ter' uit 1953. Trevor Howard was aanvanke lijk in Londen toneel blijven spelen, zoals in 'The Taming of the Shrew' in de Old Vic, maar na '53 wijdde hij zich tien jaar lang uitsluitend aan de film. In 1960 werd Trevor Howard voorgedragen voor een Oscar, voor zijn aandeel in 'Sons and Lovers', naar D.C. Lawrence, en speelde hij een opmerkelijke Captain Bligh tegenover Mar lon Brando in een nieuwe ver sie van 'Mutiny on the Bounty' in 1962. Winstgevende bijrollen in onopvallende films wisselden zich af met grote roillen als de priester in David Leans 'Ryan's Daughter' (1970) en Wagner in Luchino Visconti's 'Ludwig' (1973). Trevor Howard trouwde in 1944 met de actrice Helen Cher ry. Hun huwelijk overleefde fi nanciële moeilijkheden en veelvuldige woordenwisselin gen over Howards romantische avonturen in het buitenland, zijn drankgebruik en zijn ru- ziezoekerij. M SS SB ss* SB ZATERDAG Eureka (Engeland 1983, Ned. 2,23.15 uur). Eerste film va Nicolas Roeg-cyclus. Een goudzoeker vestigt zich of privé-eiland in de Caribische Zee. Met Gene Hackman. ger Hauer is zijn op geld beluste schoonzoon. komende weken presen- Bullitt (USA 1968, Did. 1, 20.15 uur). Thriller met de Engelse professor McQueen als een koppige politie-man, die de opdi -d Bellamy voor de RVU krijgt een gangster te bewaken. Met spectaculaire ai „jUeuserie "Keer het tij', achtervolging in San Francisco. Peter Yates voerde den t „jt zes afleveringen be- North Sea hijack (Engeland 1979, Did. 1, 23.55 uur). Als ande programma is een gangsterbende dreigt twee olieplatforms op te blazen, de Britse regering de hulp in van een excentriek Avonturenfilm van Andrew McLaglen met Roger Moon Cousin, cousine (Frankrijk 1975, Did. 2, 22.25 uur). Met Oscar bekroonde komedie van Jean-Charles Tacchella, aangetrouwde neef en nicht worden verliefd. Met Vi j^eren, industriëlen en Lanoux en Marie-Christine Barrault. KS'_: i« «i» JUculUUX eil JlVIcU 1C-V^XU Aömie Ddl A etuit. |fiCk in gijl Broadway melody (USA 1940, België 1,16.00 uur). Dansl aandacht aan cruciale met Fred Astaire en Eleanor Powell. ZONDAG Insignificance (Engeland 1985, Ned. 2, 21.31 uur). Tws film van Nicolas Roeg, waarin vier van de beroemdste; sonen, Marilyn Monroe, Einstein, McCarthy en Joe Dik gio. Theresa Russell en Tony Curtis spelen eria Tron (USA 1982, Did. 1, 15.25 uur). Jonge computer-6 probeert de diefstal van programma's voor video-spelli op te helderen. Met Jeff Bridges en David Warner. Tod eines Handlungsreisenden (W.-Duitsland 1986, Dl; 20.15 uur). Verfilming van Arthur Millers toneelstuk Volker SchlöndorffMet Dustin Hoffman. inde programma Ie aanklacht tegen de sys- itische vernietiging van ge aarde. Bellamy vecht en iedereen, die meehelpt die geleidelijke onder- tici. In zijn serie besteedt iblemen, als genoeg schoon ter, energiebesparing en uetische beroving. MAANDAG Daheim sterben die Leut (W.-Duitsland 1985, Did. 1, uur). Een boer in Allgau vecht terug, als men hem op de terleiding wil aansluiten. DINSDAG Forbidden love (USA 1982, Did. 2,20.15 uur). Rijke, gesd den vrouw van in de veertig begint relatie met twintig jongere doktersassistent. Met Yvette Mimieux en Ansjhet proces tegen Demjan- Stevens. jvier Koning portretteert de zevende aflevering van prof. WA Wage- ir, verbonden aan de vak- ep Functieleer in Leiden, g onlangs was de profes in het nieuws, toen hij als uige-deskundige optrad l Zijn werk is zijn hobby, iar daarnaast heeft hij in WOENSDAG loop der jaren een giganti' Continental divide (USA 1981, Did. 1, 20.15 uur). Kom ie hoeveelheid toverlan- over critices die voor afkoeling naar de Rocky Mounljrns verzameld, wordt gestuurd. John Belushi en Blair Brown in film Michael Apted. L'ebreo fascista (Italië 1980, Did. 2,22.40 uur). Halfjoods triot neemt na bittere ervaringen in Mussolini's kolot oorlog toevlucht tot de journalistiek. Heli's angels (USA 1930, Did. 3 WDF, 22.30 uur). HoifeO.50 Hughes' kostbare vliegf ilm. Met Jean Harlow. The wrong man (USA 1957, België 2,20.15 uur). Henry Fi als man, die door bankpersoneel wordt herkend als over Ier. Hitchcock-thriller. DONDERDAG Shadow on the wall (USA 1949, Did. 3 WDF, 20.00 uur), zesjarig meisje loopt een zware shock op als ze van de moord op haar moeder. Die Ehe der Maria Braun (W.-Duitsland 1980, België 2,™, keurige en veel- uur). Film van Fassbinder over Duitse vrouw tussen lK^v^de student rechten 1954, waaraan de Duitse geschiedenis in die Periode'jseattie, die in 1974 voor gekoppeld. Met Hanna Schygulla. y eerst in verband wordt iracht met twee moorden de verdwijning van zeven uwen. De rol van Bundy ■dt vertolkt door Mark mon, die onder meer in tv-serie 'St. Elsewhere' te was. 20.25 Passies Deliberate stranger twee delen brengt Vero de vier uur durende ■iller The deliberate angeP van regisseur Mar- Chomsky, bekend van ilocaust' en "Peter de Gro- De film vertelt het waar leurde verhaal van Ted M m li Iv.v The Last Emperor" van Bertolucci blijft te zien in in Breda. Groots en ambitieus filmepos over het leve«| de laatste keizer van China. Een man die in 1908 op 3-j leeftijd in een volstrekt feodale tijd tot keizer weril kroond, onder de Japanners een marionet werd en iij door de communisten van Mao werd heropgevoed. Brilfl scènes in een niet-ontroerende maar wel meeslependeS 'Innerspace' van Joe Dante gaat door in Casino 3 inF en in De Koning van Engeland in Hulst. Leuke 'fa over de reis van een astronaut-in-miniformaat dooro gewanden van een brave winkelbediende, die tevens i;| vaal in de liefde is. *Bigfoot and the Handersons' is geprolongeerd in Mig Breda. Aardige familiefilm over de komst van een I maar lief monster in een Amerikaans gezinnetje. 'Donna Donna' van Hans en Luc van Beek blijft in in Breda, Centraal in Geertruidenberg, City 1 in daal, Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom, De Konin|| Eneland in Hulst en Luxor in Terneuzen. Met een aa lijke René van 't Hoff als een stuntelaar in de liefde^ dromen uiteindelijk werkelijkheid worden. Als kome' melijk mislukt. 'Hector' met Urbanus als slimme sukkelaar gaat doorij wel Cinésol 2 als 3 in Breda, City 2 in Roosendaal, Cine tueel 2 in Bergen op Zoom en De Koning van Engela Hulst. Heut' abend Fuchsberger ver tornt in zijn talkshow Al- Biolek, bekend presen- >r van programma's als Bio' en 'Mensch Meier", lek studeerde rechten en toveerde, zodat hij dr. zijn naam mag zetten. 53 begon hij bij het ZDF 'juridisch adviseur, maar al gauw gevraagd :mentsprogramma's te «■gen. Tussen 1970 en leidde Biolek de afdeling sment bij het Bavaria iergesellschaft te Mün- Dt mhulsels 1 'Desert Bloom' van Eugene Corr is vanavond in Oosterhout en zondag bij Filmliga Dongen. Boeiend liedrama tegen de achtergrond van de eerste atoompi in de woestijn van Nevada in de jaren vijftig. Met prat rol van Jon Voight als een door de Tweede WereldoorloBioLö ort 1F.' schonden huisvader. e'L W ISKe. Op donderdag 14 januari draait in Filmhuis R< 'Julia's geheim' van Hans Hylkema over de problei een Turks meisje in Nederland. Die beginnen wanneet (Funda Müjde) een rol krijgt in een schoolvoorstel' 'Romeo en Julia' van Shakespaere. Haar omstandii en die van de door haar gespeelde Julia lopen par; gebeurt echter wel te nadrukkelijk waardoor de s] niet steeds wordt vastgehouden. •Een maand later" met Monique van de Ven en Renéel tendijk kan nog bekeken worden in Centraal in Geel denberg. "Van geluk gesproken' van Pieter Verhoe! I Geert de Jong en Gerard Thoolen, is te zien in Roxl Bergen op Zoom. 'La Bamba', de film over het leven v Mexicaans-Amerikaanse zanger Ritchie Valens, F De Nobelaer in Etten-Leur. The Witches of Eastwici Jack Nicholson is te zien in De Koning van Engel Hulst. inheit nke slatin en dal beest ui ltslaiinme i 'Children of a lesser God'. Prachtige sentimentele fiW een idealistische onderwijzer (William Hurt) die door te dringen in de wereld van een doof meisje Matlin) dat zich vol wrok van haar omgeving heeft keerd. Zij weigert aanvankelijk te leren spreken op buitenwereld haar als een idioot beschouwt. Er onW zich een relatie van strijd en liefde. Marlee Matlin kref haar rol een Oscar. The Color Purple'. Bioscoopsucces van Steven Spielbei baseerd op het boek van Alice Walker. Whoopi Gd ÜLTnboTlP speelt het verwaarloosde en mishandelde zwart meis) e lie, dat zich door de steun van blueszangeres Shug lanf opwerkt uit de misère. De mooie plaatjes, het lichan* geweld, de zwaar aangezette emoties en de gospel-i deelden het publiek in hartstochtelijke voor- en ti ders. The Morning After". Thriller van Sidney Lumet me'] Fonda als drnkzuchtige tv-actrice die op een morgen vreemd huis ontwaakt en een vermoorde man aani behulp van een toevallige kennis (Jeff Bridges) prol de waarheid te achterhalen. De ontknoping verloopt' wat traag, maar is tenslotte zeer verrassend. The Golden Child'. Actiefilm van Michael Ritchie die Murphy (Beverly Hills Cop).

de Stem | 1988 | | pagina 18