College Sas blijft optimistisch NATUURLIJK, U KUNT WEÉR'N MAANDJE WACHTEN Zuidersportpark krijgt kunststofbaai Verkrachter Terneuzen blijft in cel OOSTBUi Ikht WETHOUDER GOSSELAAR OVER 'ONRUST' SLUISKIDOOST: Voorwaardelijk plus boete voor diefstal banden in Terneuzen Overlevende Valentine zoekt zijn redders Nieuwe garage voor Terneuzense politie Echtpaar op dievenpad als oplossing voor chronisch geldgebrek Toch Griek in Terneuzen POLITIERAPPORT 'TERUGLOOP BEVOLKING MOET OM TE BUIGEN ZIJN' PLAATSELIJK NIEUWS Ander gezicht showband Zwaluw DE STEM VAN ZEELAND 3 VRIJDAG 8 JANUAR11988 T16 TERNEUZEN - De Vogelbuurt in Sluiskil-Oost wordt gesloopt vanwege een combinatie van mi lieu-onvriendelijke factoren. Een andere reden is er niet. Dat zegt wethouder W. Gosselaar in een reactie op de brief van het Contacorgaan 'Ge meenschap Sluiskil'. Peilboot MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ Biervliet Philippine Inbraak VOORSTEL COLLEGE B EN W: RENOVATIE ATELIEKACCOMODATIE KOST 1,2 MILJOEN GULDEK DE STEM VAN ZEEL Transferlij st Overeenkomsten Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Burge meester en wethouders van Sas van Gent blijven opti mistisch over het toekom stige inwoneraantal van hun gemeente. De nu al en kele jaren durende terug loop van de bevolking moet volgens B en W om te bui gen zijn. „Er gebeurt natuurlijk toch nog wel wat in de vrije sector, bijvoorbeeld in de wijk St. Al- bert. Philippine heeft nog mo gelijkheden, Westdorpe ook. Bovendien biedt de inmiddels gestarte verkoop van de gro tere vlako-woningen in de ge meente perspectief", aldus bur gemeester J. van Rest. Zij wist te vertellen dat in ieder geval al één van die woningen is ver kocht. Van Rest is ervan overtuigd dat de maatregelen die de ge meente neemt resultaat zullen hebben. Met name verwacht zij positieve gevolgen van het aantrekkelijker maken van de woonomgeving, waarmee vorig jaar onder meer in St. Albert is begonnen. Ook is een aantal woningen zelf door renovatie aantrekkelijker geworden. Het gaat daarbij om een aantal kleinere vlako-woningen in de Beneluxstraat. „Daarmee heb ben we meer mogelijkheden om mensen die zich hier willen vestigen goede huurwoningen aan te bieden", aldus Van Rest. Op 31 december van het vo rige jaar had Sas van Gent een inwoneraantal van 8860. Dat is veertig inwoners minder dan het vermoedelijke aantal waarvan de gemeente uitging bij de begrotingsbehandeling in december. Alles bij elkaar is het aantal inwoners de laatste twee jaar teruggelopen met bijna tweehonderd mensen. Volgens wethouder J. Plat- schorre is in de komende jaren de verwachting van een bevol kingsgroei met ongeveer een zelfde aantal reëel. „Ik ben met hem eens dat groei mogelijk is. Maar ik wil me niet aan aan tallen wagen. We moeten in ieder geval in staat zijn de te rugloop om te buigen", vindt Van Rest. 'De vragen zijn beantwoord „De mensen in Sluiskil-Oost proberen te vissen naar iets wat er niet is. Er is geen geheimpje." „Ten aanzien van het milieu is er door een werkgroep een rap portage opgesteld. De resulta ten daarvan mag iedereen in zien. Ik heb ook die geluiden opgevangen dat de wijk weg zou moeten omdat de cokesfa- briek uitbreidingsplannen zou hebben. Van directiezijde is tij dens een nieuwjaarsbijeen komst nog eens gezegd dat die uitbreiding enkel op eigen ter rein plaatsvindt", aldus Gosse laar. „Als er wel belangstelling zou zijn voor die grond, zouden we ook niet zoveel problemen heb ben om aan geld te komen voor de sloop. Dan zou het bedrijf dat moeten betalen, maar het is niet zo". De wethouder snapt ook niet dat er nog vragen kunnen zijn over de verhuiskostenregeling en de vervangende woonruim te. „Al die vragen zijn beant woord op de hoorzitting". De mensen kregen daar te horen dat voor degenen die een huis huren van de woning bouwvereniging een verhuis kostenregeling wordt opge steld. De huizen van de eigena ren worden getaxeerd. Verder gaat de woningbouwvereni ging de belangstelling voor wo ningen in Sluiskil-West peilen. „Uit die inventarisatie zal blij ken hoeveel mensen in west willen wonen. Ook daar zullen we rekening mee houden". Het boerderijtje van Van Wijck, waarover het contactor gaan zich zorgen maakt, valt volgens Gosselaar net buiten de geluidscontouren die rond de woonwijk zijn getrokken. In de nabijheid van de boerderij ligt wel de ethyleenleiding. „We zijn niet op een aspect al leen afgegaan. De mensen die er bij zijn hebben allen een brief ontvangen. Ik denk niet dat er dan nog onduidelijkhe den kunnen zijn", aldus Gosse laar, die zegt het jammer te vinden dat het contactorgaan op deze manier heeft moeten reageren. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'De ene financiële strop na de ande re' bracht de 29-jarige Belg A.B. (uit Moersel) er toe in te gaan op het voorstel van zijn 27-jarige vriend J.L. uit Stabroek. L. kwam met een 'oplossing' van de proble men, door het stelen van duizend banden uit een be drijf in Terneuzen, waar hij eerder een hek had ge plaatst. Hij vermoedde dat het bedrijf niet beschikte over een alarm installatie en in de nacht van 21 op 22 april toog het tweetal op pad. Nadat de mannen waren binnengedrongen in het bedrijf (waar ook nog even een paar pakken koffie en een klein geldbedrag werden meegeno men) ging B. op zoek naar een vrachtauto om de banden op te laden. Met de vrachtauto (die hij enkele straten verder met be hulp van een schroevendraaier aan de praat kreeg) reed hij vervolgens terug naar het be drijf, maar daar bleek de poli tie inmiddels gearriveerd. B. vluchtte met de vrachtauto die hij enkele kilometers verder liet staan, waarna hij een wei land introk om zich te voorzien van 'ander' vervoer. Het daar gestolen paard bracht hem ech ter niet ver: het dier weigerde de man over de grens te bren gen en B. bracht het terug, waarna hij uit een stal een jas meenam. In de auto van L. werden tenslotte een wapen stok en munitie aangetroffen en beiden werden donderdag voor de politierechter in Mid delburg veroordeeld tot vijf weken voorwaardelijk en een boete van 1200. Voor de goe deren die in de auto van L. werden aangetroffen, kreeg de laatste nog eens een extra boete opgelegd van 100. De Valentine op de dijk bij Terneuzen - FOTO BUT TERNEUZEN TERNEUZEN/BERG- SCHENHOEK - Op 15 mei 1940 werd vlak voor Ter neuzen de Engelse torpe- dobooljager Valentine door Duitse bommen ge troffen, zwaar beschadigd en door zijn kapitein op de oever van de Nieuw Neu- zenpolder gezet. Bij deze oorlogshandeling lieten 23 Britse zeelieden het leven. Zij werden tijdelijk begraven in de inlaag, direct achter de dijk. Bovendien werden 26 mannen gewond. De rest van de bemanning wist het vege lijf te redden. Onder hen was de nu 69-ja- rige Rox Pobditch. Hii woont in een klein plaatsje nabij Aldershot, een Engelse leger plaats. Het toeval wil dat naast Pobditch een mevrouw van Nederlandse afkomst woont, die van tijd tot tijd haar fa milie in Zuid-Holland op zoekt. Regelmatig heeft hij haar verteld over zijn hache lijke avontuur met de Valen tine en te kennen gegeven graag nog eens contact te willen hebben met zijn toen malige redders. De redactie van De Stem verwees mevrouw voor in formatie naar de heemkun dige Piet Baert in Hoek. Die vond het idee om voor Pob ditch een soort reünie te or ganiseren niet haalbaar. „Het ging om opvarenden van sleepboten en mensen van het Rode Kruis, die toen ook al rond de dertig, veertig jaar draaiden. Misschien dat nog een enkeling kan worden opgespoord. Het zou veel leu ker zijn Pobditch eens naar Terneuzen te halen, hem het wrak van de Valentine te la ten zien, of zoiets", zegt hij De Valentine is overigens sinds 1940 van tijd tot tijd on derwerp van gesprek ge weest. Volgens het logboek van de Engelse Navy had het schip 24 dieptebommen aan boord, die er mogelijkerwijs nog zitten. Het wrak zelf, in middels in de volksmond aangeduid als 'de peilboor, zit als het ware ingebouwd in de zeewering. Niettemin wil het water schap De Drie Ambachten er best van af. „Het blijft een ri sico", zegt hoofd technische dienst J. Meesen, die erop wijst dat het waterschap in 1972 ook al een poging had gedaan het schip te laten verwijderen, wat strandde op de kosten. „Als er inderdaad nog dieptebommen aan boord zijn en er komt een schadevaring, dan kan het weieens een knalletje geven. Bovendien is bekend dat dieptebommen wegens door roesten ook spontaan kunnen afgaan. Dus eigenlijk zijn wij dat ding liever kwijt dan rijk". (ADVERTENTIE) 6» y 0 Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trek king volgende week woensdag. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Terneuzen krijgt dan toch een Grieks restaurant. In de Havenstraat opent op korte termijn een Grieks specialitei ten restaurant. De Griek behoort tot dezelfde keten van restaurants die vorig jaar belangstelling had voor het leegstaande pand van Rammeloo aan de Nieuwstraat. De verkoop ging echter niet door omdat een meerderheid in de Terneuzense gemeenteraad er op die plek geen restaurant erbij wil hebben in de Nieuwstraat. Dit met het oog op de stadvernieu- wingsplannen in het plan Arsenaal waar vijftig woningen zijn gepland. De linkse fracties vonden dat het wel kon. Temeer daar Terneuzen als derde havenstad zo'n eetgelegenheid eigenlijk niet kan missen, aldus de linkse fracties die nu toch hun zin krijgen. „Ik denk dat het de centrumfuctie van Terneuzen zal versterken", zo zei wethouder W. Gosselaar gisteren desgevraagd. „We zijn ook nooit tegen de komst van een Grieks restaurant geweest. Alleen niet in de Nieuwstraat. In de Havenstraat zijn er wat ons betreft geen problemen. Er is ook een ruime parkeergelegenheid in de buurt", kwam Gosselaar nog even op de discussie in de septem- bervergadering terug. T DONATEURS-CONCERT - Zondag houden de harmonie en de drumband Willem Beu- kelszoon het donateurs-con cert. De koninklijke harmo- ZaamslaS nie zal in totaal negen stuk ken spelen en de drumband brengt tien muziekstukken ten gehore. Het korps treedt op in de zaal van café 't Oude Raedthuys en begint om 14.30 uur. v W| Zwaan houdt zondag vierde kaarting van dit sei zoen. Gespeeld wordt biede zonder roem. De wedstrl] begint om 14.30 uur. SPELMIDDAG - De stichtinj Welzijn voor Ouderen j Zaamslag houdt op woensdai 13 januari een spelmiddag li 'De Poort'. Er wordt gespeel in groepen. KAARTING - Kaartclub De Eén van de onder delen van de spelmiddag een bingo. AXEL - In de nacht van woensdag op donderdag werd een inbraak gepleegd in res taurant Zomerlust aan de Boslaan te Axel. Men ver schafte zich toegang door he forceren van een ruit. Meega nomen werd een bedrag vai ongeveer 2000 gulden. Eige naar F. van P. deed hiervai gisteren aangifte bij de rijks politie te Axel. SLUISKIL - Showband De Zwaluw uit Sluiskil heeft een andt gezicht. Het majorettenpeloton is opgeheven. Daarvoor in i plaats is een vijftien man sterk vlaggenpeloton, de 'colour guart opgericht. De 'colour guard' treedt voor het eerst naar buiten tijdens de cai navalsdagen. Op 13 februari gebeurt dat in Sluiskil zelf. Op 14 li bruari volgen optredens in Sas van Gent en Maldegem. Klooste zande krijgt de showband nieuwe stijl op 16 feburari te zien aankleden van het vlaggenpeloton heeft de showband flink extra gekost. De Zwaluw gaat die kosten proberen te drukte door verschillende acties te houden. Gedacht wordt om bij het Ik drijfsleven voor financiële steun aan te kloppen. Donateurs wei ven en stickerverkoop ziet de leiding van de band als andere m: gelijkheden om de kas te spekken. TERNEUZEN - De gemeen tepolitie Terneuzen krijgt, als het aan B en W van Ter neuzen ligt, een nieuwe ga rage. Het college van Ter neuzen kan de huidige poli- tiegarage aan de Industrie weg voor een gunstige prijs verkopen aan de firma De Feijter BV en wil met dat geld een nieuwe garage bouwen achter het politie bureau. Een en ander blijkt uit een voorstel aan de raad. De Feijter heeft belangstelling voor de oude politiekazerne, omdat het bedrijf uit zijn jasje begint te groeien. De Feijter wil de garage toevoegen aan het bedrijfsgebouwencomplex. De aankoop van de garage komt voor De Feijter het best uit. Aanvankelijk is overwogei om het hele bedrijf te verpaal sen naar een locatie op het in dustrieterrein. De aanwezigheid van ma derne en moeilijk verplaats bare infrastructurele en teek nische voorzieningen staat i echter in de weg. Aan de nieuwbouw van politiegarage is een voorste gekoppeld om 10.000 gulden te trekken voor de huur vai een tijdelijke huisvesting va: het politiewagenpark. B en 1 willen daarvoor de voormalij garage van Bos in de Burj Geillstraat huren. Het voorste wordt dinsdag 12 januari vod gelegd aan de commissie voa openbare werken, volkshuis vesting, ruimtelijke ordeniii en verkeer. De bijeenkomst kamer 4.06 van het stadhuis be gint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Huishou delijk wanbeleid en het daaruit voortvloeiende chronische geldgebrek bracht het echtpaar W. de Z. (25) en D.H. (31) uit Terneu zen in het voorjaar samen op het inbrekerspad. Zo werden in april en mei 'be zoeken' gebracht aan ver schillende objecten in Ter neuzen. Daarbij werd uit woningen, een buurthuis en de berging van een flat onder meer een grote hoeveelheid gereedschap, een kleuren-t.v. en een fiets buit gemaakt, die vervolgens in klinkende munt werden omge zet om het failliete huishoud budget wat op te vijzelen. Donderdag had het tweetal moeten verschijnen voor de po litierechter in Middelburg, maar intussen is de 'zwak be gaafde' vrouw opgenomen in een inrichting en verkoos haa echtgenoot verstek te gaan. Officier van Justitie m Nijmeijer sprak in zijn requisi toir van een 'intens trieste tuatie' waarin sprake was va. een hopeloze haat/liefde relaü tussen beide mensem Tegen de vrouw (D.H.) hij een geheel voorwaardelijk straf van zes weken, zodat i behandeling in de inrichtir; ongestoord kon worden voof gezet. Tegen haar echtvriet# die al vele malen eerder vffl soortgelijke feiten voor het ba klaagdenhekje was gedaagi werd twaalf weken g "J waarvan vier weken voof waardelijk. Bovendien zal del de drie weken die hem bij vorige veroordeling voorwaar delijk werden opgelegd ever. eens moeten uitzitten. Politie rechter mr. Nomes oordeeli tenslotte overeenkomstig TERNEUZEN - De 34-jarige Terneuzenaar T. O., die in de nacht van 1 op 2 januari een jonge vrouw uit zijn woonplaats in haar eigen flat verkrachtte, blijft in verzekerde bewaring, zeer waar schijnlijk tot de dag waarop deze zaak bij het gerecht zal dienen. De politie heeft een psychiatrisch onderzoek gevraagd en dat werd toegewezen. O. ontmoette, zoals reeds gemeld, de 24-jarige vrouw, een ex- vriendin van hem, in de nieuwjaarsnacht op de hoek van de Korte Kerkstraat met de Nieuwstraat, terwijl zij in gezelschap was een vriend. Dat beviel O. kennelijk niet. Hij trok een pistool waarmee hij een tweetal schoten afvuurde. Niemand werd gewond, maar wel wist hij de jonge vrouw onder bedreiging mee te nemen. Aange komen aan de oude veerhaven trachtte hij haar te verkrachten. Toen dit niet lukte, nam hij haar mee naar de flat waar ze woonde en vergreep zich aan haar. De inmiddels gewaarschuwde politie wist de vrouw te ontzetten en O. te arresteren. TERNEUZEN - Atletiek vereniging De Scheldesport in Terneuzen kan op korte termijn weer op niveau trainen en wedstrijden hou den. B en W van Terneuzen willen 1,2 miljoen gulden uittrekken voor de renovatie van de atle- tiekaoccommodatie in het Zui dersportpark. Voor dat geld wordt een kunststof baan aan gelegd. Een en ander blijkt uit een voorstel aan de raad. De renovatie van de huidige ateletiekaccommodatie is hard nodig omdat de baan, een half- verharde sintelbaan, al jaren niet meer voldoet aan de eisen van de Nederlandse Sportfede ratie. Daarbij komt dat er van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie geen belangstelling bestaat voor wedstrijden of kampioen schappen op halfverharde ba nen. De atletiekvereniging De Scheldsport, die gebruik maakt van de baan, wordt daardoor beperkt in haar mogelijkheden. B en W vinden dat 1,2 mil joen gulden voldoende moet zijn om de baan weer in opti male conditie te brengen. De prijs kan volgens het college mogelijk nog zakken, omdat de aanbesteding tot lagere offer tes kan leiden. Verder is nog niet uitgemaakt welke toplaag de baan gaat krijgen. Het ver schil in prijs tussen de goed koopste en de duurste toplaag bedraagt 75.000 gulden. B en W wachten een oordeel van des kundigen af om te beslissen voor welke toplaag gekozen gaat worden. De prijs kan wellicht nog meer gedrukt worden omdat de ateliekvereniging heeft toege zegd bij de werkzaamheden een handje toe te steken. De commissie voor onderwijs, sport, cultuur en personeelsle den buigt zich dinsdag 12 ja nuari als eerste over de mate rie. De commissie krijgt verder te maken met de plannen van het college om geld beschik baar te stellen voor het verwij deren van opschriften die door vandalen op de muren van k schoolgebouw van De Kon®' in Biervliet zijn geklad. Deg' meente Terneuzen moet daal voor zelf in de buidel tast omdat schade aangebrad door vandalisme niet in I» verzekeringspakket is opg®f men. De gemeente kan echt op haar beurt de kosten weer' rekening brengen bij het Rij'1 Als de gemeenteraad ernj1 akkoord gaat, wordt in de J' cob Catsschool een alarnu' stallatie aangebracht. Die nodig omdat er veel material' in het gebouw liggen waarv" geen passende opbergruimte' De vergadering van de cr missie, in de leeszaal van stadhuis, begint om 19.30 uur- Van onze verslaggever GOES - De invloed van een doorgaande noord-zuid ver binding door de kwetsbare Delta hoort ter discussie te staan in het milieu-effect- rapport (MER) over de Wes- terschelde Oeververbinding (WOV). Dat is een van de kritische kanttekeningen die de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) plaatst bij de startnota voor de MER. De ZMF vindt ook dat die nota te veel gewicht toekent aan een mogelijke verbetering van de - economische - relatie tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Mid den-Zeeland. „Het is zeer de Oostburg heeft weer een burgt begint PvdA'er Jan Kruize in jaar geleden afscheid nam var kerboer, nu werkzaam in Sliec was elf jaar burgemeester van Usquert en Kantens. Twee doi den, ongeveer 450 kilometer va zuidwestelijk deel van Nederl; Oostburg. Een wereld van ven eenkomsten. De Stem reisde n< ontmoette aan de boorden van gieke burgemeester 'die van te Door Romain van Damme USQUERT - In het Hooge Land, het meest noordelijk ge bied van de provincie Gronin gen, staat hij bekend als een actief bestuurder. Zijn vrouw Zegt dat hij een 'bezig baasje is en vaak op stap'. Izaak de Hul- lu, fractievoorzitter van Dorps belangen en Toerisme in de Oostburgse raad, noemde hem 'een temperamentvolle man met de nodige ambitie', i Oostburg reageerde positief op de benoeming van Jan Krui ze, maar.... 'hij is de vijftig al gepasseerd'. Nee, dat is niet écht oud, maar toch. Oostburg wilde 'iemand tussen de 35 en 45'. Jan Kruize had de vraag verwacht „Ik ben niet verantwoordelijk voor mijn leeftijd. Dat kan ik niet stoppen. Ik ben 51. Ja, jong is in. Bij een profielschets wordt geproken over een vent of vrouw tussen de 35 en 45. Hij of zij moet actief zijn. Maar is dat laatste aan leeftijd gebon den? Nee toch. Het gaat om de kwaliteiten, de bestuurlijke kwaliteiten die om de hoek ko men kijken", Om nog een misverstand uit de weg te ruimen, hij sollici teerde niet naar Oostburg om dat er in het Hooge Land een gemeentelijke herindeling op stapel staat Kantens en Us quert lijken hun zelfstandig heid straks te moeten inleve ren. „Dat staat er helemaal los van. Om in voetbaltermen te praten, ik stond al een poosje op de transferlijst. Ik stond va ker nummer een op de lijstjes van de Commissaris der Ko ningin. Maar om de een of an dere reden ging het telkens niet door. Nu dus wel, daar ben ik zeer blij om. Trouwens, ik ben ook gelukkig met de reacties uit Oostburg. Die waren posi tief. Ik heb er vreselijk veel zin in om aan de slag te gaan". Op de eerste dag van de herfst vakantie vorig jaar 'deed' de familie Kruize Oostburg. Via het Belgische Watervliet be reikten ze IJzendijke, een van de kernen van de gemeente die uren later via de pont bij Bres- kens weer verlaten werd. „Als )e het lef hebt vanuit het noor den helemaal naar het Zeeuwse te solliciteren, moet je natuur lijk eens gaan kijken", zegt de burgemeester lachend. „We kenden Zeeland wel, een broer Van onze verslaggever BREDA - Op vrijdag 25 sep tember 1987 staat de Dimitri B. uit Dordrecht voor het fi naal van de Rabobank in de Bredase Moerwijk. Hij twij felt, loopt even terug. Z'n 'haat, gewapend, een bivak- Kluts over het hoofd, gaat de bank binnen. „Overval, iedereen liggen", roept hij. Voor Dimitri is er geen weg te rug meer. Zes overvallen ver eer staat hij voor de rechtbank in Breda en zegt: „Mensen zijn geestelijk kapot gegaan. Daar ben ik van onder de indruk. Deze periode is een zwarte bladzijde in m'n leven". Als het de officier van justitie mr. Tielkemeijer ligt helpt die sPjJt niet en kan Dimitri B. acht jaar lang gaan nadenken

de Stem | 1988 | | pagina 12