'Al mooi bij de beste twaalf te zijn' OP 'S-GRAVENHOFPLEIN BIJ TWEE ANDERE SUPERMARKTEN ER D IHESTEM. Het pakt nogal eens anders uit .17.325,- BURENGERUCHT OFFEN VNNG! •xtra's! PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 6 JANUAR11988 HULST - Het levensmidde lenconcern Ahold wil een Albert Heijn supermarkt vestigen in de Huister bin nenstad. Het oog van Neder lands grootste kruidenier is gevallen op een locatie aan het 's Gravenhofplein. Stimulans Activiteiten van showkorps Thalia -ï? BERGSE KOK HANS DROP IN FINALE OM ZILVEREN VORK Nerveus Twee dagen Kabaal Styil alarm Smaakzintuig Clinge Groenendijk Hulst Niéuw-Namen Blaaspijpjes zijn op Beter frituurvet Naakt model Kerstboom verbranding en lampionsoptocht St.-Jan zoekt een voorzitter T22 AH wil in centrum Hulst Van onze verslaggever Het bedrijf wil een geheel nieuwe winkel bouwen langs de Overdamstraat, tegenover de al ter plaatse gevestigde twee an dere supermarkten. De gemeente Huist staat niet onwel willend tegenover het plan, maar wil het liefst dat er dan boven de winkel woningen komen. Die zou de Hulster Woningbouwvereniging voor zijn re kening moeten nemen. Realisering van een dergelijk plan zou passen in de beleidsvoornemens voor de herinrichting van de Hulster binnenstad. Daarbij wil de gemeente het 's Gravenhofplein wat meer in kapselen in de bebouwing. De voor keur gaat uit naar winkels met bo venwoningen. Volgens wethouder G. van de Voorde is het echter nog niet zeker of het Ahold-plan ook werkelijk kan doorgaan. „Wij zijn nu bezig om te bekijken of het inpasbaar is in die omgeving. Het is ondermeer de vraag of het huidige winkelgebied in de Overdamstraat en Bierkaaistraat zo'n vestiging erbij kan hebben". Bo vendien zal moeten blijken of de aan- en afvoerwegen voor de bevoorrading van de winkel in te passen zijn. Persoonlijk staat Van de Voorde positief tegenover het Ahold-plan. „Er zijn de laatste jaren best wel wat levensmiddelenzaken verdwenen. Dus wat deze branche betreft kan de binnenstad nog wel wat hebben. Bo vendien zou de binnenstad er met de vestiging van een Albert Heijn super markt toch een flinke publiekstrek ker bij krijgen". Bij de Hulster Woningbouwvereni ging weet men nog maar zijdelings van de plannen af. „Ons is informeel gevraagd of we wellicht geïnteres seerd zijn om boven die supermarkt woningen te realiseren", zegt direc teur H. Hageman. „Als er voor ons mogelijkheden zijn willen we daar graag op inspringen. We wachten af tot ons officieel wordt gevraagd of we medewerking willen verlenen". Volgens woordvoerder Overdiep van het Ahold-concern is het wachten tot de gemeente met een lijstje wen sen en eisen op de proppen komt „De gemeente wil dat plein herinrichten en het is logisch dat er aan een even tuele Ahold-vestiging voorwaarden worden gesteld. Op basis daarvan zal blijken of het ook voor ons een haal bare zaak is. Als dat het geval is, kun nen er spijkers met koppen worden Inmiddels is de mogelijke vestiging van Albert Heijn al informeel bespro ken in de Hulster commissie midden- en kleinbedrijf. Volgens wethouder Van de Voorde ziet de commissie in principe het plan wel zitten. hoondijke Van onze verslaggever )t. eft een pittige 1.1 aantal sportieve toiler Zwarte ds met een rode umpers g op de flanken Aërodynamische rstelbare hoofd- ning voor radio piegel met dag- bare achterbank is. BERGEN OP ZOOM - „Misschien word ik wel- .eh..zevende, of zo". Een bescheiden Hans Drop, eigenaar/kok van hotel/ café restaurant Old Dutch in Bergen op Zoom, zal woensdag 6 januari niet met hooggespannen verwach tingen naar Amsterdam af reizen. Hij vindt het een hele eer om alleen al mee te doen aan de landelijke fi nale van een kookwedstrijd die die dag op de Horecava- beurs wordt gehouden. Hij is met elf anderen gekozen uit koks van in totaal vijfhon derd Nederlandse restaurants die een zogenaamd toeristen menu (vanaf 1 januari 19,50) serverea De voorselecties zijn in de restaurants zelf gehou den, waar behalve op de ge rechten is gelet op sfeer, bedie ning en hygiëne. Een aantal kandidaten is daarna uitgeno digd om in te schrijven voor de wedstrijd om de Zilveren Vork. Tijdens die wedstrijd, van 09.00 tot 11.00 uur onder de ogen van het publiek in de RAI, moet het eigen toeristenmenu worden geserveerd. Drop is de enige uitgenodigde kok uit West- Brabant Hans Drop, wiens familie sinds 1963 in de Old Dutch aan de Bergse Stationsweg zit, heeft nog nooit ingeschreven voor een dergelijke wedstrijd. .Maar als je met zo'n klein Van onze verslaggever AXEL - Het Axelse show korps Thalia gaat ook in het winterseizoen onvermin derd voort met activiteiten. Zo is er vrijdag 15 januari een kaartavond in het clublokaal. Op de beste bieders zonder roem en jokeraars liggen vlees- prijzen te wachtea Afgelopen zaterdag hield de 'howband een drukke nieuw jaarsreceptie, waarbij veel le en bekenden van diverse oeperingen hun opwachting aakten. Het eerst optreden an Thalia is met de carnaval 'an zijn de Axelse muzikanten an 12 tot en met 17 februari te last in Nice aan de Cote d'A- Dit ter opluistering van de 'ereldvermaarde carnavals- 'tocht die daar dan door de straten trekt Verder liggen er au al verschillende optredens vast in Frankrijk en België. Thalia kan inmiddels nog lieuwe tamboers en majoret en gebruiken. Belangstellen- «n kunnen altijd een kijkje 'omen nemen op een van de re- letitie-avonden. WG8LA0 VOOR ZUICWEST-NEDERLAND ANDEN EN 20.000 KM PERJA^ tantoren kneuzen, Hulst en Goes. 'Pressen en telefoon- 'uanmers op pagina 2. nlngetljden: P 30-12.30/13.30-17.00 uur. lactle arneuzen: Rein van der alm (editie-chef), Romain »n Damme, Frank Deij, •onny van Gremberghe, onald Verstraten, Cor de p3er (foto), Ton Koomen |Port). j°8s: Jan Jansen, wst: Eugène Verslraeten, "^P Trommelen. dvertentle-exploltatle )specteur Zeeland: Menu, privé tel.01150- Hans Drop, eigenaar kok van Old Dutch in Bergen op Zoom, is bescheiden: of zo". groepje uit 500 koks wordt ge kozen is dat voldoende stimu lans om ook aan de finale in Amsterdam mee te doen", al dus de 36-jarige Drop. „Maar ik weet absoluut niet wat ik er Misschien word ik wel. ..eh.. .zevende, FOTO DE STEM DICK DE BOER van moet verwachten. Ik ken de andere deelnemers ook niet Ik weet wel dat er een kok van een van de Postiljon-motels meedoet en die Postiljon-koks hebben al vaak gewonnen. Ik verwacht dus ook helemaal niet eerste te worden, ik vind het al mooi bij de beste twaalf van Nederland te zijn. Mijn moeder houdt me voor, dat ik in elk geval geen dertiende kan worden". De Bergenaar geeft toe toch wel een beetje nerveus te wor den nu de wedstrijddag nadert: „Je staat temidden van al die mensen, dat is toch wel span nend". Hij gaat de juryleden het driegangen-menu voorzet ten dat vanaf 1 januari op de kaart van zijn eigen restaurant zal prijken als 'Tourist Menu'. Drop: „Dat bestaat uit een voorgerecht van Provengaalse mosselen, gevolgd door een varkensfilet met een vers gar nituur. Als nagerecht is er een sinaasappel-kiwi-cocktail". Een minpunt dat aan de deel name van de Bergse kok kleeft, is het feit dat hij aan de wed strijd om de Zilveren Vork twee hele dagen kwijt is. Twee dagen waarop het familiebe drijf op steenworp afstand van het Bergse NS-station gewoon doordraait: „Op woensdag is de wedstrijd en de dag erop word je opnieuw daar verwacht voor de prijsuitreiking". De reclame voor het eigen hotel/café/ restaurant die de deelname aan de wedstrijd ook met zich brengt, maakt voor Drop ech ter veel goed. „Bucht is het, meer kan ik er niet van zeggen! En dat iemand als jij, die toch min of meer verstand heeft, te gen beter weten in blijft volhouden dat het niet zo is, daar kan ik met mijn pet niet bij. Geen zangvo geltje blijft er over, alles roven ze weg, nest voor nest wordt systematisch geplunderd! Nogmaals: bucht is het en meer niet." Dit soort verhalen krijgen we vaak te horen, zeker van mensen die weten dat wij in het geheel niet onsympathiek staan tegenover eksters en kraaien, want dat is de bucht waar men het over heeft. We hebben het geloof ik al eerder beleden, eigenlijk is het her haling, dus niet nodig, maar ja, je hebt zelf natuurlijk ook je twijfels. „Waarom dan niet bij mij?" vraag je je af. Een meter of vier bij de achterdeur van daan in een onnozel rijtje co niferen nestelt een koppel zanglijsters. Je hebt ze met nestmateriaal zien vliegen, toen was het zo'n veertien da gen doodstil, dan zie je ze voer aandragen. Niet één keer per dag: het is af- en aanvliegen. Een beetje ekster, want die zitten er redelijk wat, kraaien wat minder aan de rand van de bebouwing, denk je dan, ziet dat toch ook. Temeer, daar dat beest er zijn kost mee moet verdienen, dus die zal nog wel beter opletten dan wij. Daarenboven gaan die jongen in het nest in toene mende mate kabaal maken. Je hoort het echt op meters afstand dat gesis, zo zullen we het maar noemen, als een oudervogel neerstrijkt bij het nest Horen die eksters dat dan niet? We kunnen ons nog voorstellen dat ze ons per soontje voor mussenver- schrikker aanzien en niet in de buurt durVen komen. Maar 's-morgens dan: zijn zij van zonsopgang actief, wij weten dan van de wereld nog geen kwaad. Dan lees je in het augustus nummer van het maandblad 'Grasduinen' het volgende stukje: 'Koolmezen kennen Er kwam geen vlinder maar wel veertig sluipwespen uit de pop. een geheime code, zo heeft men aan de Ruhr-universiteit in Bochum vastgesteld. Proe ven met een afgerichte sper wer hebben dat uitgewezen. Als de roofvogel zich op een afstand bevindt van dertig tot honderd meter dan slaan de mezen alarm met een hoog geluid (ongeveer 8000 trillin gen per seconde). Dit kunnen ze op grote afstand van elk aar horen. De sperwer niet, die blijkt geluiden tussen de 6000 en 9000 Herz (1 Herz is één trilling per seconde) al leen te kunnen horen binnen een afstand van tien meter. Zo presteren de mezen het om luidkeels stil alarm te slaan. Komt de sperwer dichterbij dan schelden de mezen met lagere alarmkreten van onge veer 4000 Herz, teneinde de roofvogel te waarschuwen in voor hem niet mis te verstane taal dat hij is waargenomen en het voordeel van een snelle verrassingsaanval wel kan vergeten.' Kijk, kijk, zeg je dan, werkt dat zo. Het zegt niets over de - FOTO DE STEM/C0RJ. DE BOER relatie tussen ekster en zang lijster of merel, groenling, kneu en noem maar op. Maar het geeft wel te denken. Bijna altijd redeneren we vanuit ons eigen straatje: wij zien of horen iets en we denken dan direct dat dat voor andere dieren ook geldt. In een aan tal gevallen weten we dat dat niet juist is. Wij horen anders dan een hond, zien ander s-en ook andere golflengten van het licht-dan een ker kuil, een slang of een mier. De smaakzintuigen van een vlieg liggen op de poten, bij ons in de mond en zo zijn er tientallen voorbeelden. Zo kun je je dus voorstellen dat een struik waaruit voor ons redelijk wat lawaai komt, voor een ekster volmaakt stil is. Zo kun je je ook voorstel len dat een ekster anders ziet dan wij en ook dat die ene factor die wij aanwijzen als de oorzaak van de achteruit gang van een zangvogelsoor t-in ons geval de ekster - in wezen maar één van de twin tig of nog meer werkende fac toren is. Dat het simpele groeien van bomen, struiken of gras een gebied ongeschikt maakt als woongebied voor een bepaalde soort, Dat een kievit alleen wil broeden in kort gras en een tureluur in lang. Groeit het gras te hard dan verdwijnt de kievit, maaien we het dan de ture luur. Maar..maaien we te vroeg..of liever laat dan- .dan vergeten we rekening te houden met de broedtijd van de vogels. Kortom: heel vaak is het heel anders dan we denken en heel dikwijls ook pakt het totaal anders uit Neem nou bijvoorbeeld die vlinderpop die W. de Koek uit Temeuzen begin oktober te gen een muur gekleefd vond. Daar komt vast niks van zo midden op die kale muur, was een van de motieven om die pop in een doosje te stoppen. Benieuwd wat er uit die vlin derpop zou komen was een ander motief. Het pakte heel anders uit: door de warmte binnenshuis verliep de ont wikkeling sneller dan buiten. Er kwam geen vlinder evenwel: al gauw krioelden in het doosje een veertigtal kleine 'vliegjes'. Sluipwespen in feite zo te zien. Een vrouwtje sluipwesp had de pop-of waarschijnlijk de rups al-volgepompt met zo'n veertig eitjes. Eitjes waaruit larfjes kwamen die met hun gatje in de boter vielen: mid den in een levende provisie kast. Was de rups toch voor nemens midden op die muur te gaan verpoppen om van daar komend voorjaar als een stralende vlinder uit te vlie gen? Of was ze op weg naar een betere plek, maar moest ze zich - zo ziek als een hond - -noodgedwongen midden op de muur verpoppen? Om nooit meer vlinder te wor den? Met zijn allen weten we veel van de natuur om ons heen, maar met zijn allen we ten we nog veel meer niet. Daarbij: het pakt dikwijls nogal eens anders uit dan we verwachten. KAARTING - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 8 januari een prijs- kaarting jokeren in het ge- Koewacht meenschapshuis Malpertuus. Deze wedstrijd staat onder leiding van Frans Plasschaert en begint om 13.30 uur. loterij, kavels van Neder landse series postzegels ge veild. De beurs begint om 10.00 uur. BILJARTEN - In zaal de Mo lenhof werd een biljartprijs kamp bandstoten gehouden. Er werd gespeeld naar dertig caramboles en er namen 32 personen deel. Uitslag: 1. Jo d'Hooghe-Mike Roels, 2. Benny de Waal-Ashwin Stockman, 3. Jan Baart- George Mahu. POSTZEGELBEURS - De postzegelvereniging 'Het Land van Hulst' houdt zon dag 10 januari in Den Dul- laert een postzegelbeurs, waar de nieuwste uitgiften voor de filatelisten afgehaald kunnen worden. Na de ge bruikelijke mededelingen zal aan de aanwezigen een kavel- lijst van de jaarlijkse grote veiling, op 10 februari, wor den aangeboden. Tenslotte worden er op deze dag, na een gratis loterij en een kwartjes- D ANSA VOND - De ouderen bond houdt zaterdag 9 ja nuari een dansavond in het het gemeenschapscentrum de Vlaschaard. Iedereen boven de vijftig jaar is welkom. De muziek wordt verzorgd door The Williams. Aanvang 20 uur. KAARTING - De voetbalver eniging Koewacht houdt za terdag 9 en zondag 10 januari een seriekaarting in de kanti ne. Zaterdag begint men om 14.30 uur en zondag om 13.00 uur. Zondag wordt de kaar ting tijdens de wedstrijd Koe- wacht-Beveren stilgelegd. KAARTING - Uitslag kaar ting bij J. Schroder in zaal Du Commerce. 1. j. de Loos en E. de Kind, 2. P. de Deckere en G. Klippelaar, 3. B. Abbeel en W. Schelfhout, 4. A. Verhulst enE. Verhegge. CARNAVAL - Carnavalsver eniging De Achterste Kauter houdt vrijdag 8 januari een vergadering in zaal R. Thille- man. Aanvang 20.00 uur. BRUSSEL - De anti-alcohol campagne in België dreigt voor een groot deel in het wa ter te vallen. Omdat de poli tiekorpsen de laatste tijd in tensieve controles hebben ge houden zijn ze door hun voor raden blaaspijpjes heen. En er is geen geld meer om nieuwe ademsetjes te kopen. Dat komt omdat het minis terie van justitie nou net in 1987 heeft besloten om de re servering voor blaaspijpjes met tien procent te kortea Hoewel de actie nog weken moet duren, hebben de meeste politiekorpsen niet meer pijp jes over dan voor één avondje intensieve controle. De Brus selse alleen-leverancier van ademtests voor de politie wil geen nieuwe setjes leveren voordat er geld is. Verwacht wordt dat de korpsen in de loop van deze week hun cen ten voor 1988 krijgea Maar dan kunnen er nog wel een paar weken overheen gaan voordat de blaaspijpjes in derdaad op de politiebureau's liggen. In tegenstelling tot de poli tie heeft de Belgische rijks wacht nog genoeg blaaspijp jes. En die zijn deze week ook massaal uit de doos gehaald voor een grootscheepse alco holcontrole door zowat het hele land. Men heeft bij de rijkswacht de voorraden van een paar jaar opgespaard en men kan nog tot eind deze maand vooruit. Het lijkt dus logisch dat de politie er daar nog wat gaat ophalea Maar dat blijkt onmogelijk. Er zijn immers twee bevoorradings lij nen voor ademtests, één voor de rijkswacht en één voor de politie. Even een blaaspijpje uitlenen kan niet BRUSSEL - Er komen bin nenkort wettelijke richtlijnen waaraan het frituurvet in België moet voldoea Staats secretaris W. Demeester-de Meyer heeft dat laten weten in een reactie op de resultaten van een consumentenonder zoek naar het vet in frituur- inrichtingea Daaruit bleek dat het met de kwaliteit in heel wat frietkoten triest ge steld is. Al in 1986 was de Eetwa- reninspectie zelf al tot die slotsom gekomen. Begin vorig jaar nam de overheid dan ook het initiatief om normen voor frituurvet vast te stellen. Nu, een jaar later lijken die nor men er nu toch aan te komen. Allereerst zullen frituuruit- bater worden verplicht hun vet regelmatig te vervangen. Bovendien mag het spul niet worden verhit boven de 190 graden. Een verplichte ther mostaat moet dit uitsluiten. Frietboeren die de normen aan hun laars lappen riske ren een boete van tussen de 6.000 en 900.000 frank. 1 DENDERMONDE - De kunstacademie in Dender- monde kampt met een groot tekort aan modellen. Daarom zijn de vergoedingen door de gemeenteraad aangepast Maar dan is het nog geen vet pot Een volwassen model vangt tweehonderd frank per uur. Wie tachtig frank extra wil vangen moet uit de kle ren. En daar had men in de gemeenteraad zo zijn twijfels over. Immers, wie gaat er nu voor die paar franken naakt poseren? En dat, terwijl in het bedrag ook al de reiskos ten zijn inbegrepen. Gefron ste wenkbrauwen dus alom. Van onze correspondent VOGELWAARDE - In Vo gelwaarde gaat de jaar lijkse kerstboomverbran ding dit keer gepaard met een lampionsoptocht voor de jeugd. Een en ander speelt zich af op vrijdag 8 januari om 19.00 uur. Vrijdagochtend worden de kerstbomen opgehaald door de gemeente en op een hoop gede poneerd op een open plaats in het wandelbos tegenover de brandweerkazerne. Om de be langstelling voor de verbran ding wat aan te wakkeren kun nen de kinderen uit Vogel waarde vanaf 18.45 uur bij de kazerne gratis een lampion op halen. Nadat de kerstbomen in de fik zijn gestoken gaat het in optocht naar de zaal achter het café Ons Vermaak. Daar staan mensen van de organiserende stichting Walhalla klaar met bekers warme chocolademelk. De kerstboomverbranding berust bij de vrijwillige brand weer van Vogelwaarde. SINT-JANSTEEN - De mu ziekvereniging St.-Jan uit sint-Jansteen zit nog steeds zonder opvolger voor de scheidende voorzitter Carel van Hecke. Toen deze geruime tijd geleden zijn vertrek aankondigde, deed de muziekvereniging een op roep aan de inwoners. Maar er heeft zich nog niemand gemeld die de voorzittershamer wil hanterea Carel van Hecke leidt op 26 januari zijn laatste bestuurs vergadering. Voor die tijd hoopt het bestuur nog iemand te vinden die het roer wil over nemen. De voorkeur gaat uit naar iemand die de zakelijke belangen van de vereniging in het oog kan houdea Inmiddels gaat het op muzi kaal gebied goed met St.-Jaa Een eerste prijs met promotie naar de afdeling Uitmuntend heid op de concertwedstrijd in Hulst en een erebeker voor het hoogste aantal punten. En als klap op de vuurpijl een uitno diging voor deelname aan de landelijke kampioenschappen. Belangstellenden voor de voorzittersfunctie kunnen zich melden bij een van de leden van het dagelijks bestuur van de vereniging.

de Stem | 1988 | | pagina 9