'Altijd al een gewone boerenjongen geweest' Flinke celstraffen voor vechtlustig drietal uit Goes •EMEENTE KRIJGT MEER VOOR OPKNAPPEN MONUMENTEN aling van iet Sluise nwonertal erdachte van diefstallen in Draaibrug en Sluis in verzekering gesteld Carnaval vroeg van start in Aardenburg :0.322.99 SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS OMLIJN £G: geld voor is-bedrijven DE HULLU VEERTIG JAAR ACTIEF VOOR DORP EN LANDBOUW Lezing over ontstaan Aardenburg A5 lESTEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 6 JANUAR11988 ARDENBURG - Nog juist X>r de jaarwisseling kreeg gemeente Aardenburg van it ministerie van WVC te in dat het gemeentelijk get in het kader van de jkssubsidie-regeling restau- itie monumenten, fors zal irden verhoogd. aarvergadering (CB-Hoofdplaat ontactavond au geologen Rekenen Aspiraties Kille bries Ouderwets Kleine dorpen Afbouw Oostburg Kampeerboeren vergaderen I lil! in Nederland dag en nacht j97, 5003 DB Tilburg T20 JSHOCKEY-schaatsen, Tlt. 39, 25,- 0165( 37844, Vleevaller voor Aardenburg Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voor- neen heeft burgemeester E. Jong- „is gisteravond meegedeeld in commissie algemeen bestuur de zaken. Voor de jaren 1990 en )1 kreeg de gemeente Aarden- tg een budget toegewezen van respectievelijk 64.175 gulden en 62.456 gulden. Voor 1992 zal het budget echter, afhan kelijk van de gemeentelijke meerjaren planning restauratie monumenten, to taal 268.039 bedragen. Het gaat hierbij om 35 grote en twintig kleine monumen ten, een en ander naar de telling per 31 december 1986. Het geringere budget voor de jaren 1990 en 1991 gaat uit van vijf grote en negentien kleine monumenten. De grote monumenten zijn de St. Baafskerk, de Doopsgezinde kerk, de rk Lieve Vrou wen kerk, de Kaaypoort en de Neder landse Hervormde kerk van St Kruis. De kleine monumenten waren allen woonhuismonumenten in de kern Aar denburg. De plannen tot restauratie van de zeventiende-eeuwse stadswallen hebben recent de aandacht op deze mo numenten van krijgshistorische waarde gevestigd. En dit leidde tot overleg met het ministerie van WVC inzake de rijks dienst voor de monumentenzorg. Een hertelling leverde binnen het gebied van de oude stadswallen niet minder dan dertig grote monumenten op met daar aan verbonden een hogere restauratie- bijdrage van ruim twee ton. Op het huidige meerjarenprogramma restauratie monumenten, prijken de Nederlandse hervormde kerk van St Kruis (exclusie de toren die intussen ge heel gerestaureerd is), de toren van de rk kerk in Aardenburg en het pand Marktstraat 18, waarin thans het ge meentelijk archeologisch museum ge vestigd is. Door bovengenoemde toewij zing kunnen deze projecten thans geheel ter hand genomen worden. Binnenkort zal aan de gemeenteraad worden voorgesteld om dit meerjaren programma bij de stellen. Ondermeer door toevoeging van de toekomstige res tauratie van enkele woonhuismonu menten, en het herstel van een deel van de oude stadswallen. De gemeente pro fiteert thans mede van het feit dat een aantal gemeenten in Nederland geen meerjarenprogramma heeft ingediend, terwijl er ook gemeenten zijn met nau welijks restauratie-behoefte. Op grond van deze factoren kan de minister van WVC niet-opgevraagde gelden, herver delen. De restauratie van de St. Baafskerk in Aardenburg wordt voor 1 april aan staande via een bijzondere geldstroom aangepakt De commissieleden alge meen bestuurlijke zaken reageerden verheugd op dit bericht vanuit Rijswijk. E. Jongmans: "Budget om hoog' W - FOTO DE STEM/CORJ.Di BOER Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 9 januari 1988. Zolang de voorraad strekt. Aanbiedingen alléén in filialen met versafdeling. an onze verslaggever LUIS - De gemeente Sluis haar inwoneraantal et afgelopen jaar zien af- emen met 42 zielen. Per 1 irmari 1988 woonden er mensen in de West- eeuwsch-Vlaamse ge- leente. leer dan 180 mensen keerden luis in 1987 de rug toe. Daar ïenover stond dat 160 nieuwe iwoners zich aandienden. De (mindering van het aantal woners kwam voorts doordat meer mensen overleden dan at er geboren werden. Het Mteoverschot bedroeg in (Ti twintig zielen. Verder werden er in Sluis in ertien huwelijken voltrokken vjjf echtscheidingen inge geven. ti> onze verslaggever 100FDPLAAT - De afde- tig Hoofdplaat van de oordbrabantse christelijke Derenbond (NCB) houdt onderdag 7 januari haar larvergadering in café tartens in Hoofdplaat, p de agenda van de vergade- ng prijken een bestuursver- ezing, de benoeming van een ascommissie en een aantal za ai van huishoudelijke aard. Na het officiële gedeelte oudt J. van der Aa een lezing ind het thema 'Hoe moet het order met onze landbouwbe- rijven.' Aansluitend op de vergade- ag worden de genodigden een ffiemaaltijd aangeboden, laarna er een seriekaarting lordt gehouden. De bijeenkomst begint om ,00 uur. RUSSEL - De Europese ommissie, het dagelijks lestuur van de EG, heeft esloten een kleine vijf mil- oen gulden uit te trekken oor een aantal kleinere be- rijven in Nederland. i totaal is voor bedrijfsonder- euning in de hele gemeen- chap ruim 400 miljoen gulden rijgemaakt Zo'n 950.000 gul- daarvan is bestemd voor Overwerkende bedrijven, o.a. Yerseke. 0EK - De stichting Geologi- 016 activiteiten, kring luwsch-Vlaanderen houdt iderdag 7 januari een con- tavond in Hoek. Tijdens de avond wordt aan- icht besteed aan de mineralen •oriet en belemniet De bij- "i°mst vindt plaats in de ge- irzaal aan de Molendijk in ik en begint om 19.30 uur. ZE worden langzamer hand een beetje zeldzaam. Mensen die in een dorp bergen werk verzetten, louter en alleen in het be lang van de gemeenschap. Mensen die betrokken zijn bij de oprichting van verenigingen, zitting heb ben in diverse besturen en als enig vertier een nootje meeblazen in de plaatselijke fanfare. Vo rige week werd er nog zo'n gemeenschapsmens gehuldigd. Voor de 65-ja- rige Izaak de Hullu uit Nieuwvliet, die voor zijn jarenlange verdiensten door koningin Beatrix bedacht werd met een gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau, was het allemaail niet no dig geweest. „Ik heb ge woon gedaan, wat van mij verwacht werd," was zijn reactie op alle hulde. Een uitspraak die bij de bejaarde motor van de Nieuwvlietse dorpsge meenschap past. Een por tret. Door Conny van Gremberghe ONDER DE wiekenloze molen aan de Mettenije- dijk in Nieuwvliet schar relen een stel kippen in het natte gras. De Hullu komt zijn erf oplopen met een lege emmer. „Ik heb even mijn schapen eten gege ven," zegt hij, terwijl hij zijn ketelpak afstroopt. In zijn verbouwde woning staat de koffie klaar. Een maal gezeten aan de keu kentafel vertelt hij, enigs zins aarzelend, zijn ver haal. „Ik heb nooit stil kunnen zit ten. Vroeger niet en nu nog niet. Door mijn betrokken heid met de dorpsgemeen schap raakte ik als vanzelf overal bij betrokken. Niet dat ik daar prat op ben, helemaal niet, maar zo ging het ge woon," vertelt hij. In 1956 trad De Hullu toe tot het dagelijks bestuur van de ZLM-kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen Ook dat was toen voor de jonge boer geen bijzondere stap. „Ik werd ge vraagd en ik kon geen neen zeggen," luidt zijn motivatie achteraf. De kring was op zoek naar een bestuurder die goed kon rekenen en De Hullu had nooit een onvoldoende ge haald voor cijferen en hoofd- rekenen. De financiële vaar digheden van de Nieuwvlie- tenaar kwamen enkele jaren later aan het licht toen hij de kas van de regionale afdeling van de standsorganisatie be hoorlijk wist te spekken. „Het kwam door de land- bouwbeurs in Aardenburg, Iscuik de Hullu: 1k heb gewoon gedaan, wat van mij verwacht werd' daar waren we drie maanden intensief mee bezig geweest Die tentoonstelling was een enorm succes, waar duizen den mensen, ook veel Belgen, opaf waren gekomen. Per soonlijk heb ik minder goede herinneringen aan die ten toonstelling overgehoudea Mijn bedrijf raakte, doordat ik er te weinig tijd aan be steedde in moeilijkheden en dat had weer zijn weerslag op mijn gezin," klinkt het som ber. Uit dat jaar trok De Hullu veel lering. „Ik heb toen voor mezelf voorgenomen dat ik alles zou aanpakken mits het niet ten koste ging van mijn bedrijf en gezin," vervolgt hij. De gemeentelijke herinde ling van 1970 vormde voor de Nieuwvlietse akkerbouwer aanleiding om ook politieke aspiraties te ontwikkelen. „In die eerste jaren na de indeling merkte ik, en met mij vele anderen in het dorp, dat het nieuwe grootgemeentelij ke beleid de kleine gemeente kernen weinig goed deed. De zaken werden verwaarloosd en in de grotere dorpen werd volop gebouwd en schoten de voorzieningen uit de grond," aldus De Hullu. De kleine akkerbouwer, die pal na de gemeentelijke her indeling het initiatief nam tot oprichting van de Nieuw vlietse dorpsraad, ervaarde 'de nieuwe wind in het wes ten' als een kille bries, „Door toedoen van dat beleid trok ken onze jonge bewoners weg. De schoolbevolking liep terug tot elf leerlingen en het werd echt noodzakelijk om iets te ondernemen." In 1974 maakte De Hullu zijn entree in de Oostburgse raad en wel voor de fractie Dorpsbelangen en Toerisme (D&T). Voor de Nieuwvliete- naar was dat een bewuste keuze geweest. „Neutrale, niet partij gebonden politiek, daar ben ik voorstander van en daarvoor wilde ik mij ook inzetten. Ik ben ervan over tuigd dat met een dergelijke politiek het meest bereikt kan worden voor de kleine ge meenschappen. Ik me er_ van bewust dat de reguliere partijen nogal eens kritiek aan ons adres spuien als zou den wij geen echte achterban hebben. Dat is onzin. Onze achterban bestaat uit de mensen in de dorpen en als we informatie willen hebben over bepaalde onderwerpen, dan kunnen we altijd wel bij andere instantie terecht," be nadrukt hij. Tussen 1962 en 1987 had De Hullu ook verschillende pe rioden zitting in het algemeen bestuur van het waterschap 't Vrije van Sluis. Een be- stuursclub waar hij zich nooit zo thuis heeft gevoeld. „De rol van de hoofdingelanden is in feite een formaliteit Het da gelijks bestuur van zo'n schap houdt alles aan zichzelf en voor een dergelijke ouder wetse bestuursvorm, daar houd ik niet van. Ik mag dan zelf van de oudere generatie zijn, wat dat betreft voel ik toch meer voor de moderne manier van democratisch be sturen." De bel gaat. Een buurman laat even weten dat De Hul- lu's kudde schapen zojuist een kleine uitbreiding heeft on dergaan. „Ik heb er twee lam metjes bij," zegt hij, wanneer hij terugkomt uit de hal. Hij glundert „Weet je," vervolgt hij, „ik ben blij dat er de laatste jaren een kentering is gekomen in het gemeentelijk beleid. Er wordt weer wat aandacht be steed aan de kleine dorpen en dat is een goede zaak. De school in Nieuwvliet floreert weer. zitten nu 51 kin dertjes op. Verder worden er binnenkort weer vier nieuwe woningen gebouwd. Nog te weinig, maar ze komen er toch." De Hullu hoopt dat de Oostburgse gemeenteraad, die hij over twee jaar de rug toekeren zal, doorgaat met een verdere ontwikkeling van de recreatie aan de kust. „Dat wil niet zeggen dat ik een voorstander ben van hoog bouw en grote recreatiecen tra, integendeel. De mogelijk heden op recreatief gebied worden nog lang niet ten volle benut en dat zou in de toekomst moeten gebeuren," meent hij. „Kijk, op het moment zie je dat de landbouw, vroeger de voornaamste bestaansmoge lijkheid in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, in de problemen zit. Veel zal daaraan niet ver anderen. Wat moeten wij hier in de streek, met een gebrek aan zoet water en die zware grond, als alternatieve teelten gaan binnenhalen. Daar valt niets zinnigs over te zeggen. Ik ben ervan overtuigd dat in deze sector geen uitbreiding van arbeidsplaatsen meer te - FOTO W1M KOOYMAN verwachten valt Binnen de recreatiesector zijn echter nog genoeg mogelijkhedea Daar zal het gemeentelijk be leid zich ook op moeten rich ten," stelt hij. Van Izaak de Hullu moet de komende jaren niet meer te veel verwacht worden. „Ik ben nu begonnen met de af bouw van mijn werkzaamhe den. Met mijn schriftelijke bijdragen aan het ZLM-blad ben ik inmiddels ook gestopt. Jonge mensen moeten nu maar eens aan de beurt ko men. Voorlopig blijf ik me al leen nog bezig houden met de wildschadecommissie.De dorpsgemeenschap blijft ech ter de weg naar de woning van De Hullu, door sommigen wel eens 'de burgemeester van Nieuwvliet' genoemd, hetgeen hij beschouwt als een eretitel, vinden. Deze week klopte het bestuur van de plaatselijke bejaardenbond, op zoek naar een nieuwe voorzitter, nog aan de deur. De Hullu's antwoord luidde niet nee, maar simpelweg: „Ik moet er nog eens over naden ken." Actief blijft hij ook nog als lid van de plaatselijke fanfa re. Voor de rest zet hij na bijna veertig jaar een punt. De motor achter de Nieuw vlietse gemeenschap gaat op een lager toerental draaien. „Och," klinkt het wat gelaten, „die koninklijke onderschei ding had voor mij echt niet gemoeten. Ik ben er wel blij mee, maar ach, ik ben toch maar een gewone boerenjon gen, dat ben ik altijd geweest en dat zal ik altijd blijven ook. Sterker nog, ik zou niets anders geweest willen zijn." i onze correspondent JZEN/OOSTBURG Lie een dezer dagen aange ven 21-jarige R. van S. ft Terneuzen is gisteren op £t van de rechter commis- in verzekering gesteld. De jongeman heeft inmid dels een aantal inbraken en diefstal van drie auto's be kend. Hij werd in de nacht van 1 op 2 januari op heterdaad betrapt na een inbraak in een pand te Draaibrug. Gestoord tijdens deze inbraak door omwonen den koos hij met een metgezel het hazepad. De politie die snel ter plaatse was zette een ach tervolging in en zag in een bouwland in het nachtelijk duister een schim. De jonge man kon worden ingerekend, zijn mededader wist te ontko men. In de gestolen personenauto waarmee het tweetal op roof uit was werden goederen ge vonden eveneens van diefstal, onder andere in Sluis. Volgens de politie gaat het om enkele tienduizenden guldens die bij de verschillende inbraken wer den buitgemaakt. Ook de 23-jarige in Terneu zen verblijvende JK. die daags daarna werd aangehou den blijft in arrest, verdacht van zijn aandeel in de inbra ken. Het onderzoek wordt door de rijkspolitie West-Zeeuwsch- BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg hield een Ein- dejaars-drive. Er namen 66 paren aan deel. Uitslag: 1. de heren Conijn-Kooman, 2. echtpaar De Rijcke, 3. echt paar Lichteveld, 4. heren Pie- ters-De Lindt, 5. heren Dries- Seghers, 6. heren Schute- Schrijnemakers, 7. mevrouw Luycks-de heer De Zwart, 8. echtpaar Van der Laan, 9. he ren Ramondt jr.-Focke, 10. heren Janssens-Naert. BOLLING - Bolclub Raak Tegen Staak hield een Oude- j aars-bolling waaraan 36 per sonen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw S. Mussche, 2. P. de Poorter, 3. mevrouw L. de Paepe, 4. J. Mussche, 5. P. Ghijs. Zondag is er een serie- bolling waaraan iedereen kan deelnemen, aanvang 13.30 uur. BOLLINGEN - Bolclub Het Grote Gat hield enkele bollin gen. Uitslag puntenbolling met 45 deelbemers: 1. M. de Smet, 2. mevrouw G. de Mail- lie, 3. J. Provoost, 4. E. Rijc- kaert, 5. H. Rieteco. Nieuw jaars-bolling: 1. C. de Croock- R de Geeter-A. Blaauw, 2. A. Cardon-E. Desloovere-E. Rijckaert, 3. E. de Paepe-J. Focke-R Forre. Vrijdag om 18.30 uur wordt er in zaal De Gee ter te Eede de eerste bol- wedstrijd gehouden om het Zeeuws kampioenschap. Deze titel is te verdienen over zes wedstrijden. Er nemen ook zes verenigingen aan deel. 's-HEERENHOEK - Zaal De Ko renbeurs, organisatie VIOS met 73 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: P. Vette, Cocordia; tweede hoge vogel: J. Stoop, VIOS; eerste zijvogel: G. Haasdonk, Willem Teil; tweede zijvogel: C. Voet, VIOS; derde zij vogel: C. Jere- miasse, Zorgvlied; vierde zij vo gel: C. Rentmeester, Willem Teil; grootste aantal (5): W. de Jonge, Concordia. Wip 2: eerste hoge vo gel en tweede zijvogel: K. Pan- kow, tweede hoge vogel: H. Boonman, beiden Vrije Schut ters; eerste zijvogel: A. de Jonge, VIOS; derde zijvogel: G. Haas donk, Willem Teil; vierde zij vo gel: J. de Rijke, Edele Handboog; grootste aantal (5): H. Moison, VIOS. 's-HEERENHOEK - Zaal De Ko renbeurs, organisatie Soranus 2 met 36 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: W. Boudens, Willem TeU; tweede hoge vogel: H. Koens, Spes Nostra; eerste zijvo gel: R van Eijkeren, Vrije Schut ters, tweede zijvogel: P. Rent meester, Willem Teil; derde zij vogel J. de Rijke, Edele Hand boog; vierde zijvogel: G. Haas donk, Willem Teil; grootste aan tal (6): mevrouw M. Verbeem, Spes Nostra. Wip 2: eerste hoge vogel: C. Rentmeester, Willem Teil; tweede hoge vogel: P. Vette, Concordia; eerste zijvogel: K. Pankow, Vrije Schutters; tweede Zijvogel: G. van Garsel, Soranus 2; derde zijvogel: G. Haasdonk, Willem Teil; vierde zijvogel: H. van Stee, Diana; grootste aantal (5): M. van Eijkeren, Vrije Schut ters. Van onze correspondente MIDDELBURG - Tijdens de eerste zitting van de Middel burgse politierechter in het nieuwe jaar zijn dinsdag forse straffen opgelegd aan drie jongelui uit Goes. Op 20 juli was er na discobe- zoek in Kortgene ruzie met een groepje jongens die het niet eens waren met de manier waarop hun vriendinnen door de Goessenaren werden bena derd. Ook hier werd 'hardhan dig afgerekend' en tenslotte was er de automobilist die op 31 juli De K. geen voorrang gaf, waarvoor ook hij moest boeten met een dubbele kaakf ractuur. Officier van Justitie Mr. Huijgen was van oordeel dat de jongens voor elke keer dat ze daadwerkelijk hadden gesla gen een maand gevangenis straf verdienden en zo eiste hij tegen W. een maand, tegen S. twee en tegen De K. die tot driemaal toe gericht op het zicht van de 'tegenstander' had gestompt drie maanden. De po litierechter veroordeelde het drietal overeenkomstig deze Hun agressieve gedrag in de maanden april, mei en juli was 'goed' voor gevangenisstraffen van respectievelijk een, twee en drie maanden. Terecht ston den de dertig-jarige LW., de even oude T. de K. en hun 21- jarige maat JS.; van wie ove rigens alleen de laatste was ko men opdagen. „Uw makkers hebben u blijkbaar ditmaal in de steek gelaten", aldus politierechter Mr. Versteegen, doelend op alle andere keren dat het drietal samen optrok wanneer er weer eens iemand moest worden af getuigd. De eerste keer gebeurde dat op 27 april, nadat S. zich in een buurthuis had geërgerd aan de houding van een hem overigens onbekende jongeman. Samen met zijn maten trof hij de jon gen diezelfde avond in de bin nenstad van Goes aan, waarop hij hem een kaakfractuur sloeg. Van onze verslaggever CADZAND - De vereniging van kampeerboeren (Veka- bo) in Zeeuwsch-Vlaande ren houdt 28 januari een al gemene ledenvergadering in zaal Du Commerce in Cadzand. Tijdens de bijeenkomst zal wethouder J. de Vries van Oostburg het recreatiebeleid van de gemeente toelichten Van der Lijke zal verder uitleg geven over ruimtelijke orde ning en planologische zaken. Aan de orde komt voorts een verhoging van de contributie. De bijeenkomst begint om 19.30 Van onze verslaggever AARDENBURG - Het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen houdt vrijdag 29 januari een thema-avond rond het ont staan en de vroegste ge schiedenis van Aardenburg. De historicus B. de Melker, die zich geruime tijd verdiept heeft in de gemeentelijke archief stukken van de Kikkerstad, verzorgt een inleiding. De bijeenkomst vindt plaats in de burgerzaal van het ge meentehuis van Aardenburg en is voor iedereen gratis toe gankelijk. De lezing begint om 19.30 uur. Vlaanderen verricht in nauwe samenwerking met de techni sche recherche en de gemeente politie van Terneuzen. Ook de Scheldestad werd de laatste tijd getergd door verschillende inbraken, voornamelijk in winkels. Van onze verslaggever AARDENBURG - De Aar- denburgse carnavalsvereni ging De Nachtuuln begint dit jaar al vroeg met haar festiviteiten. Vooruitlopend op de zotte dagen half fe bruari heeft de vereniging in de maand januari enkele activiteiten gepland voor jong en oud. Op zaterdag 9 januari wordt het eerste play-backfestival voor de jeugd gehouden. Het evenement vindt plaats in De Jonge Leeuw in Aardenburg en alle basisscholieren kunnen er aan deelnemen. De play-baek- wedstrijd begint om 14.00 uur. De vrijdag erop, op 15 janua ri, wordt de nieuwe prins car naval bekend gemaakt, tijdens een bal in een loods aan de Paardemarkt. De muzikale omlijsting van het feest wordt verzorgd door de Zeeuws- Vlaamse troubadour Piet Brakman, boerenkapel De Bloasuuln en de Shoestring- band. Het bal begint om 20.00 uur. Zaterdag 16 januari wordt voor de elfde keer het carna- valsschuurfeest gehouden. Hieraan wordt medewerking de Bloasuuln en het Schelde- kwartet. Tijdens het bal wor den de winnaars van deplay- backshow bekend gemaakt, alsmede de jeugdprins en het carnavalslied voor 1988. Het schuurfeest begint om 19.30 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 13