Het jaar van de draak: symbool van voorspoed VOORZITT „Ik kan elke avond een nieuw graf vinden" Dollark DESTEM DECEMBERPONDJES ERAF? GEMAKKELIJK, VEILIG, GEEN HONGER AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. WEEK- AANBIED»» i G?5 2?8 1?» 2so akker jan E. de BLOCK L w Alles wat nodig, nuttig, leuk, lekker of machtig mooi kan zijn, staat dagelijks voor alle leeftijden in de advertentiekolommen van de krant. HINDERWET iMSTERDAMS DE STEM VAN DINSDAG 5 JANUAR11987 BEIJING (AP) - De draak, het symbool van de vroegere kei zers en de goddelijke geest van hun onder danen, is met de jaar wisseling terugge keerd in China en veel andere landen in oostelijk Azië. Weggesmeten PESTEM FINANCIËH OMERO BORDO, DE LAATSTE ETRUSK: Genialiteit Rechte pad a Informatie voor Generaties ER ZIJN OOK MALSOVIT TODKOEKEN Zuidzandsestraat 9 4501 AL Oostburg Tel.: 01170-2937 ASB uitzendbureau in Hulst en Oostburg. Gemeente Sluis Adverteren geeft de doorslag, slager. 99 APPELTAART VRUCHTENBROODJES GROF VOLKOREN SLAGROOMSOESJES tudet fors hoger A57 Een nieuw 'Jaar van de Draak' is aangebroken. Het schubbige, vliegende monster is het vijfde en enige gefantaseerde dier in de 12- jarige dierenriemcyclus die bij de Oostaziatische tijdre kening wordt aangehouden. Het wordt in die cyclus voorafgegaan door het konijn en gevolgd door de slang. Hoewel het Jaar van het Ko nijn in werkelijkheid pas op 16 februari afloopt met het einde van het oude maanjaar, houdt China uit praktische overwegingen officieel de Westerse kalender aan. De draak symboliseert in China macht en voorspoed en veel Chinezen hopen dat die zinnebeelden in 1988 beter tot hun recht komen dan in 1976, het vorige Jaar van de Draak. Dat jaar gaf voornamelijk rampspoed en tegenslag te zien. Premier Zhou Enlai en partijleider Mao Zedong stierven, er ontstond grote politieke onrust rond Mao's weduwe en de andere drie le den van de 'Bende van Vier' en een catastrofale aardbe ving kostte in de noordooste lijke stad Tangshan aan bijna een kwart miljoen mensen het leven. De keizers met hun dra- kengewaden behoren tot de geschiedenis. De huidige lei ders pogen de onder de bevol king voortlevende mythes te doorbreken. Maar die laat zich de draak en andere my thologische voorstellingen niet zo gemakkelijk afnemen. In het museum bij het Kei zerlijke Paleis, dat is voorzien van ruim 1.100 waterspuiers in de vorm van een drakekop, loopt momenteel zelfs een grote expositie waarin wordt getoond hoe het symbool van de draak zich in China door de eeuwen heen heeft ontwik keld. Overal in Beijing hangen al plakkaten met een grijnzen de, gele draak, die vooral be doeld zijn als attractie voor buitenlandse toeristen. Maar de afbeeldingen tekenen ook de fascinatie die voor veel Een grote draak als versiering in de straten van Tokyo. Chinezen van de draak blijft uitgaan. Er is intussen een levendige wetenschappelijke discussie op gang gekomen over de oor sprong van het belangrijkste mythische symbool. Het oud ste drakensymbool is door ar cheologen aangetroffen op een stuk aardewerk in het oosten van Binnenmongolië dat 6.800 jaar oud is en dateert uit de laatste periode van het Stenen Tijdperk. De afbeel ding toont een wezen met de kop van een everzwijn en het lijf van een slang, dat door de makers als een god moet zijn vereerd. Op een grafplaats van 7.000 jaar oud in de cen trale provincie Henan is een afbeelding gevonden van een dier die was gemaakt van zeeschelpen en volgens som migen is deze het oudste voorbeeld van Chinese dra- kenkunst. De Chinese draak is een be paald minder afstotelijk dier dan het vuurspuwende mon ster dat in de middeleeuwse sagen in Europa schone jonk vrouwen ontvoerde en de strijd aanbond met ridders. Dat Europese exemplaar was uitgerust met een hertegewei, ogen van een tijger, de neus van een leeuw, de oren van een os, de klauwen van een havik, de manen van een paard en het lijf van een slang met de schubben van een vis. In een bepaalde Chinese periode gold de draak als het symbool van regen en verre zen onder de boerenbevolking overal tempels waar het dier werd vereerd. In de laatste fase van de Tsjow-dynastie - de periode van de Strijdende Staten van 475-221 voor Christus - gold de draak als voertuig voor de tocht naar het hiernamaals en er zijn uit die tijd lijkwades gevonden met drakenschilderingen. Tijdens de Tang-dynastie (618-907) werd de draak het symbool van het keizerlijk hof en beschouwden de kei zers zich als incarnaties van .het mythische dier. In die pe- jriode is men begonnen tem pels en paleizen rijkelijk met draken te versieren. Sindsdien is de draak een vast bestanddeel gaan vor men van de Chinese cultuur in de vorm van drakenvlie- gers, drakenlantaarns, dra- kendansen en wedstrijden met drakenboten. In de pro vincie Sichuan kunnen nog op ruim 1.000 plaatsen histori sche afbeeldingen worden aangetroffen van de 'long', zoals de draak door de Chine zen wordt genoemd. De noordoostelijke provincie Heilongjiang, wat 'Rivier van de Zwarte Draak' betekent, ontleent er zelfs haar naam aan. Door Gerard Kessels „IK VERGEET nopit meer het moment dat ik 'voor het eerst een Etruskisch graf opende en binnen trad. Ik trilde van emotie. Er la gen twee skeletten. Naast de schedel van de vrouw lagen gouden oorringen. Tussen de tanden van de man zat een muntstukje geklemd om de reis naar het hierna maals betalen. Er stonden prachtige vazen, er waren schalen met fruit, bekers met eieren. In een bakje la gen tanden van wilde zwij nen. Er hing een heel oude lucht. Hier was in bijna 2500 jaar niemand geweest." Zo'n honderd kilometer ten noorden van Rome ligt Tarqui- nia, de hoofdstad van het oude Etruskenland. Dit geheimzin nige volk beheerste in de eeu wen voor de opkomst van de Romeinen (rond 500 voor Christus) grote delen van Noord- en Midden-Italië. On danks intensief gespit en ge zoek bevinden zich in de omge ving van Tarquinia nog dui zenden onontdekte graven van de Etrusken. Hier woont Omero Bordo, bijgenaamd de schervenkoning, bijgenaamd de grafrover. Een man wiens leven verweven is met het volk dat hij bewondert. De Fransen gaan een film over hem maken, zijn biografie is een bestseller. „Ik ben", zo roept hij, „de laat ste Etrusk." Geboren en getogen in Tar quinia heeft Omero met 43 al een veelbewogen leven achter de rug. Grafrover, vervalser van Etruskische kunst, ruim twee jaar gevangenis en nu een kunstenaar die niet van talent gespeend is. Hij verkoopt toe risten vazen en aardewerk dat geïnspireerd is door Etruski sche motieven, 's Nachts er op uittrekken met spade en hou weel om graven te plunderen, dat doet hij niet meer. Omero beweegt zich nu in de mantel van de legaliteit. „Ik schep niet op, maar als ik zou willen zou ik elke avond een graf kunnen vinden. Ik doe het niet meer, maar het verlan gen om er op uit te gaan blijft. Dat raak ik nooit meer kwijt. Ik mis de spanning van het be treden van een nieuw graf, ook al heb ik het zo vaak meege maakt. Van 1959 tot 1963 heb ik meer dan 2.000 graven ont dekt." „Ik ben van boerenafkomst, ge boren in een klein dorpje hier vlakbij in de heuvels. Middenin een gebied vol Etruskische gra ven die nu door de toeristen be zocht worden. Toen ik klein was had niemand weet van de schatten die hier in de grond zaten. Als er met ploegen vazen of scherven omhoog kwamen smeten de boeren het weg." "Ik ben met het leegroven van graven begonnen om geld te verdienen. Na de lagere school heb ik jaren krom ge staan op het land: tomaten en atelier maakt hij samen enkele leerlingen terra-cott vazen, godenbeelden, en siet voorwerpen. „Ik ben er zelfs j geslaagd", zo pocht hij, „hetgi heim van de Etrusken te out dekken". Welk geheim? Voo onze verbaasde ogen sla; Omero een kruikje van eig; fabrikaat kapot. De schervei laten pikzwarte randen „Dat zie je ook bij Etruskisch terra-cotta vazen, die zwart rand. Nooit eerder is men er geslaagd te bakken met mengsel dat die mengsel dat die S ^fJERDAM (ANP) - De kleur gaf. Mij is het gelukt h le effectenbeurzen mag vo Omero Bordo: "Ik heb er geen spijt van dat ik graven heb uitgeroofd. In mrisea in Engeland, Amerika en andere lan den staan veel mooie dingen die ik heb gevonden en die an ders niet ontdekt zouden zijn". - foto de stem het vroegere hoofd van de gravingen in Etruskenland „heeft het geheim van Etrusken geheel ont sluierd". paprika's plukken voor een paar lires. Dat was geen leven voor mij. De kans kwam toen ik in een bar twee rijkaards ontmoetten die wilden weten of er iemand graven zocht en Etruskische voorwerpen ver kocht. Ik rook onmiddellijk mijn kans. „Ik doe dat", zei ik, "en ik kan jullie morgen al wat mooie spullen laten zien". Gewapend met houwelen en spaden ging ik er nog diezelfde avond met mijn vriend Luciano op uit. Ik wist dat er in Montarozzi gra ven waren. Al snel hadden we er een gevonden. Die twee rijk aards betaalden ons 350.000 lire (nu ongeveer 530 gulden, GK) voor een aantal bekers, bron zen beeldjes en vier Corinthi sche vazen. Achteraf eigenlijk een fooi, maar in die tijd een geweldig bedrag, zeker voor een jongen van zestien jaar. Daar moest ik anders maanden voor werken. We hadden een goudmijn aangeboord! Met Lu ciano groef ik honderden gra ven uit. We konden doen wat we wilden: we hadden kleren, auto's, meisjes". Omero had de Italiaanse in stanties nog heel wat meer kostbaarheden aan kunnen dragen, zo bezweert hij. „Vol gens de wet krijgt een vinder 25 procent van de waarde. Maar als ik iets gevonden had namen ze het me af en dreigden me te arresteren". Omero gooide het over een andere boeg. In het hele Etrus kenland bekend als scherven koning, begon hij Etruskische kunstvoorwerpen na te maken. De boerenzoon wist de Etrus ken zó tot in detail te imiteren dat zijn vervalsingen gretig af trek vonden. Hij kan er smake lijk over vertellen. Een Zwit serse journalist die vanuit Rome meegekomen is naar Tarquinia raadt hij aan maar eens in Basel rond te kijken. „In het museum voor Etruski sche kunst staan 250 stukken die ik gemaakt heb", gniffelt hij. Uiteindelijk liep hij toch tegen de lamp. De rechter die Omero veroordeelde, hielp hem uitein delijk echter ook weer op het rechte pad. Hij raadde hem aan kunstvoorwerpen te gaan ma ken op basis van Etruskische motievea De wijze raad werd door Omero gevolgd. In zijn Omero houdt van de Etruskei „Ik bewonder him genialiteii Ze waren vreedzaam, ze den en handeldea De Etruske hadden een diep geloof in hiernamaals. De vrouwen samen met de mannen. Latei ten tijde van de Romeins mochten de vrouwen er nie meer bij zijn". Er blijft heel wat te ontdek| ken in Etruskenland. schrift van dit oude volk is on] danks verwoede pogingen nu toe nog niet ontcijferd, waarom legden ze bijna niet vast van him grote cultuuij Geschreven documenten breken vrijwel geheel. De tenschap moet het met incide tele inscripties doen. Niemai heeft tot nu toe ook uit kunne leggen waarom de Etruski door hun grote opvolgers, Romeinen, vrijwel zijn doodge zwegen. Tarquinia met zijn grave blijft daarom de sleutel tot intrigerende wereld van Etrusken. Volgens superspei der Bordo is er nog pas klein gedeelte van de grave ontdekt. Onder het Jieflij! golvende, landschap bevinde zich nog geheel intacte dot' steden. Bordo droomt nog één grote ontdekking. „Ik graag zoeken naar de gra' van de geheimzinnige priest koningen van de Etrusken, nooit ontdekt zijn. Ik we exact waar ik moet zijn. Ze vinden zich onder de Castellij na, een heuvel die groter en au] ders is dan alle andere die hi omgeven. De Castellina achter de Civita, het oude delijke centrum van de ken. Daar moet het zijn, het de meest logische plaats. Ds| verzeker ik U, als laat Etrusk." Mar tolgens hem is daarvan in ecoj samenstelling te achterhalei ran Ittersum, de VOOTZittei tenüjngraf,heim n6em lk mi 'e Amsterdamse Effecten Dit gedeelte uit het levens vorden met 'ineenstorting', verhaal van Omero Bord wordt door de Italiaanse ar cheologen en kunsthistorii echmsche zin sprake. met de nodige korrels zout gt jjettemin kondigde de beurs- nomen. Het is zeer bizonder ds |aron in zijn nieuwjaarstoe- Omero's mengsel er precies i nraak hogere 'kapitaalsve- uitziet als het Etruskisch: ejSten' aan voor de beurshan- maar dat wil nog met zegge |eiaren, die komen naast de dat het op dezelfde manier i ,erhoging van het bedrag dat samengesteld. „Nog niemand' j— estort moet worden in een ga- zegt professor Mario Morett !antiefonds om de klappen van ien scherpe koersdaling op te -vangen bij de handel tussen leurspartijen onderling. De voorzitter van de Vereni ging voor de Effectenhandel nemoreerde de hoogste stand aller tijden van de barometer va k\ gi be vi da 10 ve be re ge op ja: SLANKm-MALSOVIT In uw buurt is Malsovit exkl. verkrijgbaar bij: '^0, Wij hebben regelmatig werk bij diverse bedrijven in Hulst, Oostburg en omgeving. Als u (tijdelijk) werk zoekt en u woont in de buurt, kom dan even langs voor informatie en/of inschrijving. In Hulst zitten wij elke maandag ochtend van 10.00 tot 13.00 uur in restaurant 'Tiffanys' op Vismarkt 1. In Oostburg zijn wij elke woensdag ochtend van 10.00 tot 13.00 uur in restaurant 'De Eenhoorn', Markt 1. Noordstraat 81, 4531 GD Terneuzen 01150 - 18600 Inlichtingen: De Stem, 076-236911 Burgemeester en wethouders van Sluis; gelet op ar tikel 12 en 29, eerste lid, van de Wet algemene be palingen milieuhygiëne; maken bekend, dat op 26 november 1987 bij hen een aanvraag is Ingekomen van de heer P. van Cuyck, Zwinstraat 11 te 4525 AC Retranchement voor een nieuwe de gehele inrichting omvat tende vergunning Ingevolge de Hinderwet voor het In werking hebben van een verkoopstation voor vloeibare motorbrandstoften Inclusief L.P.G. (Propaan), gelegen aan de Zwinstraat 11 te Retranchement; dat zij voornemens zijn de vergunning te verle nen onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De aanvraag, de ontwerp-beschikking en andere ter zake zijnde stukken liggen in het Stadhuis, Groote Markt 1Sluis ter inzage en wel van 6 januari 1988 tol en met 6 februari 1988 elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 15.30 uur en donderdag van 19.00 uur tot 22.00 uur. Degenen die de stukken wensen in te zien op donderdag avond van 19.00 uur tot 22.00 uur worden verzocht daarvan vooraf mededeling te doen (tel.: 01178- 1200, tst. 16). Na deze datum, tot het einde van de termijn waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen de be schikking op aanvraag, liggen bovenvermelde stuk ken elke werkdag van 10.00 uur tot 12.00 uur ter in zage. Desgewenst kan aldaar een mondelinge toe lichting op de stukken worden verkregen, Indien daarom schriftelijk of mondeling wordt ver zocht kunnen tot één week voor bovenvermelde da tum mondelinge bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot vorenge noemde datum schriftelijk bij ons college worden in gebracht en deze dienen te worden gezonden aan het college van burgemeester en wethouders van Sluis, Postbus 8, 4524 ZG Sluis. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoe ken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te ma ken. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat dege nen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als boven omschreven en de belanghebbenden die aantonen dat zij redelijkerwijs daartoe niet in staat zijn geweest, naar aanleiding van de beschikking beroep kunnen instellen bij de Kroon. Sluis, 5 januari 1988. Burgemeester en wethouders van Sluis, de burgemeester, M.L. Everaers de secretaris, E.C.H.M. Nicolaes 3 stuks 800 gram 150 gram voor NOORDSTRAAT 79 01150-19817 «#TERNEUZEN [STERDAM (ANP/RTR) - D lerikaanse dollar is in 198 roor het derde achtereenvolgend ]aar flink in waarde achteruit ge ;aan. Aan het begin van het jaa: |ag de koers rond de 2,18 gulden. de de daarop volgende weken ginj le koers omlaag naar 2,06 gulden waarna de grootste industrielandei )p 22 februari in hun 'Louvre-ak foord' besloten te koers te stabilise- :n. Ongeveer acht maanden lang wa: Ie koers vervolgens opmerkelijk sta- )iel tussen de 2,00 en de 2,10 gulden Ia de beurskrach van 10 oktobe: ikte de dollarkoers opnieuw en we lar minder dan 1,80 gulden aan he lind van het jaar. Daarmee kwam he fflersverlies over 1987 op ruim zeven- ien cent en gedurende de laatste we ten van het jaar werden herhaalde- 'jk nieuwe na-oorlogse laagterecordi iboekt. Het gaat om een forse koersdaling iaar in 1986 ging de dollar nog vee trker omlaag, want aan het begir n dat jaar kostte een dollar nog 2,7E Iden. De daling van dit jaar trok :hter meer de aandacht, omdat de ollarkoers verder wegzakte dan ve- :n wenselijk achtten. De Ameri- aanse regering heeft bij herhaling iten weten dat de dollar niet verdei tocht dalen, maar dat dat toch ge- -urde wordt door velen toegeschre- ïn aan de heimelijke wens van 'ashington dat de koers nog wel ver- ïr omlaag gaat ^STERDAM (ANP) - De hervatting van handel in stukken VNU en Audet was iet meest opvallende feit tijdens de eerste "Tirsdag van het nieuwe jaar. In deze ndsen was sinds vorige week dinsdag fet meer gehandeld, toen VNU een bod op ™et aankondigde van twee en een half Meel VNU voor één aandeel Audet plus (100 contant. De stukken van het Nijmeegse uitge- wsconcern sloten ƒ18 hoger op ƒ228. kwam op ƒ53,50 een rijksdaalder la lt uit dan de slotkoers van vorig jaar. De -ers van Audet bleef daarmee iets onder 8 waarde van het bod van VNU. Voor het overige was er weer sprake een dunne aandelenmarkt waar bij omzet van ongeveer ƒ240 miljoen «lal lagere koersen uit de bus kwamen, PJ het dat na de goede opening van Wall eet hier en daar verbetering intrad. De Rtiemarkt lag er bij een omzet van F'mi'i°en vast gestemd bij. De internationale sector, die in de och- "uren ondanks de wat betere dollar- «rs niet erg op gang wilde komen, trok per toen de dollar nog iets verder steeg, En ïs aan' Koninklijke Olie kon een pwankeiijk verlies ombuigen in een pst van ruim ƒ2 op ƒ201,40. Akzo zakte wvankelijk diep door naar ƒ83,30, maar «uterde naderhand terug tot ƒ85,10, Smee het ver|ies werd beperkt tot ƒ1. n lever was enkele dubbeltjes beter, ilips en Hoogovens moesten wat [De mededeling van Nationale Nederlan- nrih e winsh,erwachting wordt ge- lonaafd had geen gunstige uitwerking: ^7ekeringsaandeel sloot ƒ2,80 lager 'N9,10. Amev zakte ƒ1,50 tot ƒ37. L»un lag in de ochtend eveneens zwak, LWIS' 2ich la,er te herstellen tot ,_fD' wat neerkwam op een verlies van ee dubbeltjes. Zwak lag ook Nijverdal- ^oate, die ƒ3,30 achteruit ging naar 11 n de lokale sector trok Van der Gies- "'ae Noord ƒ4,50 aan tot ƒ59,50. Nutri- i noteerde ƒ4,50 lager op ƒ96,50. HAL lT J Dj. naar ƒ664. Mijnbouwkundige Fpn, die na de emissie van 118.750 oeien haar vermogen met ƒ40 miljoen versterkt, zakte ƒ13 naar ƒ395. AN al» alfl inte Hi aeo< ahol akzo abn alret bols bühn c.s.n gist- heirir hoos hunt intn- klm kon. kon. nat.r nmb nedll nijv.- océ-\

de Stem | 1988 | | pagina 6