reind Londense uitverkoop barst los tRITSE ONDERMINISTER 'GESCHOKT' OVER 'ONMENSELIJKHEID' fi 'I intra m-links kabinet in België dichterbij 'Sovjetunie binnen een jaar uit Afghanistan' BUITENLAND Onafhankelijk St. Maarten volgens Den Haag mogelijk T48 )E STEM BUITENLAND DINSDAG 5 JANUAR11987 T21 [ERUZALEM (RTR) - De Israëlische premier, 'itzhak Shamir, heeft maandag de deportatie ran gearresteerde Palestij nen gerechtvaardigd ils Israels „maximum straf" voor hardnekkige ictivisten die rellen stichten en bloedvergieten leroorzaken. Te vroeg Twee Termijn WARENHUIS HARRODS VERWACHT DAGELIJKS 300.000 KLANTEN Dure premier N I EUWSOVERZICHT België verslagen door dood Eyskens Getuige: soldaat schoot op Benigno Aquino 'Aanslag Kurden op Duitse diplomaat' an Israel houdt het been stijf stoffenprijzen op de we- irkt nog verder doen kei-. Ter onderstaving van >chuldiging publiceerde int 'exclusieve' documen- laruit zou blijken dat de lauwe contacten onder met de associatie van lucerende landen, itado de Sao Paulo kwam Igens met een geheim j van de Nationale Vei- sraad in de openbaar-1 'aarin de door militairen: ;te raad de regering ad- hard op te treden tegen -k, in het bijzonder tegen sieraad voor Indianen en litenlandse geestelij kern irden ervan beschuldigd! onrust te veroorzaken, ;weld te prediken en de 'reiniteit van het land te tigen. Het rapport volgde |it verzet van de kerk tegen militair project, 'Calha geheten, om langs de ge- noordgrens van Brazilië lilitaire zone van 150 kilo- |r breed in te stellen. Offi- |heet het dat dit plan, dat het parlement om werd ;ekeurd door president ;y, Brazilië moet bescher- |tegen 'marxistische' infil- drugssmokkel en In- separatisme. Volgens de gaat het echter om het leggen van het gebied voor juwactiviteiten en komt •oject neer op de systema- uitroeiing van de laatste ïen. |het rapport van de veilig- iraad wordt de regering ;raden gerechtelijke pro- ■es te starten tegen de dijken die 'misdaden be en een aantal buiten priesters het land uit te [n. De raad spreekt verder bezorgdheid uit over 'de essieve minderheid' van ;rk die aanzienlijke finan- steun uit het buitenland igen en wil een onder- naar 'het probleem van de [elijke inmenging in .zaken'. De kerk heeft van kant scherp geprotesteerd de 'lastercampagne', de regering liet bij ie van minister Paulo ird weten zich te ergeren het sociale activisme van )mskatholieke kerk. kerk denkt dat een i-etnische samenleving rent dat de Indianen moe- 'orden behandeld als on- inkelijke landen. Dat is een ral op de soevereiniteit van ië", aldus een comments Volgens waarnemers fdt hiermee het gevoelen verreweg de meeste Brazi- len verwoord. Aan het men- |ke drama in de 'groene hel' >t het land dat in de vol le eeuw een tweede Ver- ;de Staten wil zijn liever1 herinnerd worden. IP) de bezette Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoe- rer was het maandag opnieuw onrustig nadat het Israë lische leger zondag een jonge Palestijnse vrouw had loodgeschoten. i» Britse onderminister van initenlandse zaken, David [ellor, die momenteel Israel :oekt, uitte zich maandag geschokt" over de „onmense- jke" levensomstandigheden in Gazastrook. De betogingen van gisteren idden niet de omvang van de ons tra ties van Palestijnse jongeren tussen medio en eind rmber, waarbij Israëlische ildaten zeker 23 Palestij nen loodschoten. De protesten wa in geringer door de opge roerde aanwezigheid van Is- lelische troepen en het slechte 'eer. In Al Ram gooiden tientallen mge Palestijnen uit protest men naar veiligheidstroepen staken ze autobanden in irand. Het leger gebruikte angas om de demonstranten verspreiden. In de stad Kal- rlia, in het noordwesten van Westoever, gold een uit- gaangsverbod nadat Pales tijnse vrouwen een mars hiel den tegen de Israëlische onder drukking. Ondanks het uit gaansverbod gooiden ook hier betogers stenen naar Israëliërs en werden in de straten auto banden in brand gestoken. Hoge Israëlische militairen hadden eerder de vrees geuit dat het doodschieten van de Palestijnse vrouw in Al Ram tot felle onlusten zou leiden. In Ramallah, El-Bireh en Nablus in het noorden van de Westoe ver lag het openbare leven stil door een algemene staking van winkeliers. De Israëlische premier Sha mir verdedigde voor de natio nale radio maandag de uitwij zing van Palestijnen als een laatste redmiddel. De Israëli sche autoriteiten gaf zondag bevel tot deportatie van negen Palestijnen wegens „het aan stichten van de onlusten". Palestijnse studenten zwaaien met de verboden Palestijnse vlag tijdens een grimmige de monstratiebij de BirZeit Universiteit op de westelijke Jordaanoever. s - fotoap „De deportaties zijn de ma ximum straf waarover wij be schikken, en we passen deze bestraffing schaars toe, in de beperktste vorm", zei Shamir. „We gebruiken haar voor per sonen die onverbeterlijk zijn". De ambassadeur van Egypte in Israel, Mohammed Bassiou- ny, bracht maandag bij de Is raëlische autoriteiten opnieuw een protest over tegen de de portatie van Palestijnen en de krachtige onderdrukking van de Palestijnse protesten. Rond 1.200 Palestijnen zijn aangehouden sinds de onlusten begonnen, van wie er 700 niet in staat van beschuldiging zijn gesteld. Een legerwoordvoer- der verklaarde maandag dat van de 500 beklaagden, die worden beschuldigd van be trokkenheid bij de protesten, er 400 zijn voorgeleid. Maandag bezocht de Britse onderminister van buiten landse zaken, David Mellor, de Gazastrook, waar hij zich „ge schokt" uitte over de „onmen selijke" toestanden daar. Mel lor bezocht onder andere een Palestijns huis in het vluchte lingenkamp Jabalia, dat wordt geleid door de Unwra, de orga nisatie van de Verenigde Na ties voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen, „De omstandig heden hier zijn een belediging van de beschaafde Waarden", zei Mellor. „Het is beschamend dat een paar kilometer verder aan de kust (in Israel) er wel vaart heerst, en hier ellende op een schaal zoals in maar weinig plekken in de wereld". Volgeps-dé Britse bewinds man 'aoet de joodse stéat niet genoeg om verbeterifig te bren gen in de situatie in Gaza. „Welke toekomst hebben de mensen .Wer?' De Israëliërs kunnerfnun verantwoordelijk heid hiervoor niet ontlopen". Gevraagd naar zijn boodschap voor de Israëlische leiders voegde Mellor eraan toe dat „zolang dit gebied bestaat in zijn huidige vorm, het een ver oordeling is voor een land dat is gevestigd op een grote morele kracht". ZIE OOK COMMENTAAR PAGINA BINNENLAND plan onze correspondent BRUSSEL - Met de aanwijzing van de vooraanstaande laamse sociaal-democraat Willy Claes (49) tot 'onderhan- |ielaar', heeft koning Boudewijn de vorming van een cen- i-links kabinet in België een stap dichterbij gebracht. Jfthmliscbe ~sOceaan Gaes, oud-minister van Econo- |mische Zaken, oud-partij voor atter en momenteel nog minis- van Staat, neemt staats- ïtelijk een soort tussenposi tie in tussen kabinetsinforma- eur Spitaels, die gisteren zijn opdracht -als informateur eëindigde, en een nog te be- ïmen formateur. |Van deze formule wordt in Bei- voor het eerst gebruik ge laakt; naar men in politieke kringen aanneemt, omdat de koning het nog té vroeg heeft evonden voor een formateur. Claes heeft nu van het aatshoofd een tweeledige op- acht gekregen: het opstellen fan een ontwerp-regeerpro- ram, en het opstellen van een verslag over wat de meest logi- ie combinatie is om dat pro- uit te voeren. In het ontwerp-program zal laes oplossingen moeten aan- ragen voor de Voerkwestie, Voor het werkloosheidspro bleem en voor het overheidste kort. Tevens zal hij moeten aangeven hoe de staatshervor- ling in België verder inhoud an worden gegeven, en hoe elgië zich dient voor te berei- len op de totstandkoming van fe Europese eenheidsmarkt in 1992. Voor de opdracht is geen Tjdslimiet gesteld. Eerder op de dag ontving ko ning Boudewijn informateur Spitaels, die sinds 18 december bezig was de weg voor de nu benoemde onderhandelaar te effenen. Maar in zijn eindverslag aan de koning heeft deze voorzitter van de Waalse sociaal-demo craten meteen het aantal mo gelijke regeringscombinaties al tot twee beperkt: een coalitie van sociaal- en christen-demo craten, de volgens hem meest wenselijke, ofwel voortzetting van de bestaande liberaal/ christen-democratische coali tie. Bij de verkiezingen van 13 december, die tot de huidige formatie hebben geleid, boek ten de sociaal-democraten in Vlaanderen en Wallonië forse winst, en moesten vooral de Vlaamse christen-democraten van oud-premier Martens flink inleveren. Rekenkundig be schikt de oude coalitie van libe ralen en christen-democraten nog slechts over een uiterst krappe, feitelijk onwerkbare meerderheid. Als voornaamste struikelblok bij de vorming van een centrum-links kabinet wordt de Voerkwestie gezien, waarover ook de Vlaamse en Waalse sociaal-democraten tot voor kort uiterst verdeeld wa- NEW YORK (AFP) - Als in februari de onder auspiciën van de Verenigde Naties in Genève gevoerde onderhande lingen over Afghanistan een volgende ronde ingaan, zal de Sovjetunie officieel haar instemming betuigen met het Af ghaanse plan dat voorziet in een terugtrekking van de Sov jet-militairen uit het land binnen 12 maanden. Dit meldt het weekblad News- stan niet direct wil ontmoeten - PHILIPSBURG/ DEN HAAG (ANP) - Claude Wa- they, de leider van het eiland Sint Maarten, deel van de Nederlandse Antil len, wil dat zijn eiland in 1989 onafhankelijk wordt. Dat zei hij maandag voor het radiostation Voice of Sint Maarten. De directeur van het Kabinet Nederlands Antilliaanse Za ken, Frits Palm, verklaarde desgevraagd dat het „in theorie mogelijk is" dat Sint Maarten onafhankelijk wordt. De hulp die het eiland uit Nederland krijgt „is niet zo groot dat het wegvallen ervan dramatisch zou zijn" voor de economie van het eiland. Claude Wathey: „We zullen onafhankelijk worden, los van Nederland en los van de Neder landse Antillen", aldus Wa they. Volgens hem krijgt zijn eiland momenteel ruim vijf miljoen uit Den Haag. „Dit bedrag kan makkelijk worden vervangen door hulp uit andere landen, zoals Tai wan", zo zei hij. Wathey ver klaarde zijn voorstel tot onaf hankelijkheid de komende maanden te zullen voorleggen aan de bevolking van Sint Maarten. Wathey werd vorige maand uit het Antilliaanse ka binet gezet, omdat de overige coalitiepartners geen vertrou wen meer in hem hebben. Sint Maarten telt ongeveer 20.000 inwoners. Het eiland be staat uit een Nederlands en een Frans gedeelte en is het groot ste en rijkste van de drie Bo venwindse eilanden, Sint Maarten, Saba en Sint Eusta- tius. De belangrijkste bron van inkomsten is het toerisme. Directeur Palm van het Ka binet Nederlands Antilliaanse Zaken in Den Haag betwijfelt of onafhankelijkheid binnen twee jaar te realiseren is. Ook of Wathey de bevolking van het eiland achter zich zal krij gen valt nog te bezien. Minister De Koning van An tilliaanse zaken vertrekt van daag naar Curasao voor een bezoek aan de Antillen. Op 11 januari is hij op Sint Maarten. week deze week onder aanha ling van een goed ingevoerde Sovjet-bron. Sovjet-minister van buiten landse zaken Eduard Sjevard- nadze is maandag onverwacht in Afghanistan aangekomen, terwijl de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken Michael Armacost een driedaags bezoek aan het buur land Pakistan begint. In ja nuari verwacht Pakistan ook bezoek van de VN-bemiddelaar voor Afghanistan, Diego Cor- dovez, die in december bespre kingen voerde in Moskou. Radio-Kabul meldde dat Sjevardnadze kort na aan komst een gesprek had met president Najibullah. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven, maar het bezoek wordt in verband gebracht met de voorbereidingen voor de nieuwe onderhandelingsronde over Afghanistan, die in fe bruari onder de hoede van de Wenen in Genève zal worden gehouden. Als enige voorwaarde aan het aanvaarden van het plan zou Moskou stellen dat de Af ghaanse opstandelingen de Sovjet-militairen niet hinderen bij hun terugkeer naar het va derland, aldus Newsweek. De autoriteiteiten in Kabul hebben meegedeeld dat zij op de nieuwe onderhandelings ronde in Genève - het gaat om indirecte onderhandelingen, omdat Pakistan de communis tische regering van Afghani- een plan zullen deponeren dat voorziet in de aftocht van de ruim 100.000 Sovjet-militairen in een tijdsbestek van 12 maan den. Na de topconferentie tussen partijleider Gorbatsjov en pre sident Reagan, in december in Washington, had de Ameri kaanse regering melding ge maakt van een verandering in het standpunt van Moskou over zo'n terugtrekking. Tot dusver gaat de Sovjet unie ervan uit dat terugtrek king van de Sovjettroepen uit Afghanistan een jaar in beslag zal nemen Pakistan vindt dat deze operatie in tien maanden voltooid moet zijn en Washing ton gaat er van uit dat zes we ken genoeg tijd moet zijn om dat het Sovjet-leger voor zijn invasie ook niet meer tijd nodig had. De Washington Post meldde zondag dat president Reagan in een boodschap aan Maulavi Yunis Khalis, leider van een coalitie van zeven ver zetsgroepen, heeft beloofd dat de Verenigde Staten hun steun zullen voortzetten zolang er Sovjet-troepen in Afghanistan blijven. Tass herinnerde maan dag aan het standpunt van Moskou dat het Sovjet-leger alleen teruggetrokken kan worden als de Amerikanen hun wapenhulp aan de Mudjahed- din staken. De sterkte van het Sovjet-leger in Afghanistan wordt geschat op 110.000 man. - FOTOUPI Van onze corresponden LONDEN - Sinds tweede kerstdag wordt in Groot-Brittannië weer de grote winteruitverkoop gehouden. Vooral in Londen bestormen hele horden mannen en vrouwen diverse warenhuizen waarin zij zich vastbe raden een weg banen naar aantrek kelijke 'koopjes'. Harrods dat zich torenhoog verheven acht boven al zijn concurrenten gooit vanaf morgen zijn deuren open voor de koopjesjagers. Het verwacht die eerste dag al 300.000 man. De Harrods-uitver- koop duurt drie volle weken. 'Het mooiste warenhuis van de we reld' zal in deze periode weer ontzettend veel bezoekers krijgen die normaal er zelden of nooit over de vloer komen om dat zij Harrods veel te duur vinden. Bij gelegenheid van de jaarlijkse 'wintersale' worden in dit koninklijke warenhuis namelijk een massa goederen te koop aangeboden die daar voor de rest van 't jaar helemaal niet te krijgen zijn. In 't vooruitzicht van een dergelijke winstgevende uitverkoop schaffen de Arabische eigenaars van Harrods zich telkens een enorme vracht relatief goed kope artikelen aan, waaraan praktisch de zekerheid is verbonden dat zij ge makkelijk van de hand zullen gaan. Na de uitverkoop verdwijnen al die dingen zonder sporen achter te laten. Harrods keert dan terug tot zijn bekende luxueuze indeling van impulsafdelingen (waarin bezoekers ertoe worden aange zet om onder de impuls van aldaar ten toongestelde artikelen iets te kopen zon der dat zij dit echt van plan waren), zorgvuldig gegroepeerd rond zogeheten 'vraag'-zalen. Dit zijn afdelingen die vooral de vaste klanten aantrekken. Meestal stevenen deze aspirant-kopers er doelbewust op af omdat zij van te vo ren weten dat wat zij zich willen aan schaffen allicht daar te vinden is. Harrods heeft 220 verschillende afde lingen. Om zijn koninklijke faam ge trouw te kunnen blijven, slaat het bij ge legenheid van de grote winteruitverkoop ook al zijn klassieke waren in meer of mindere mate af. Zelfs enkele heel dure dingen worden uitverkocht. De normale verkoopprijs van een bepaald horloge, bezet met diamant, wordt dit keer gere duceerd met 97.500 pond. Maar zelfs een korting van die aard heeft van de week nog niet tot gevolg dat het in Londen zou krioelen van de tradi tionele 'salesitters' - kooplustige lieden die vele dagen en nachten van tevoren gaan kamperen bij de ingang van wa renhuizen om er als eersten te kunnen binnenstormen zodra de deuren geopend worden. Ook het verschijnsel van de 'doorbus- ters' - dat zijn koopjesjagers die op de morgen van de aanvang van een grote uitverkoop uren van te voren bij de in gang in de rij komen staan - doet zich ditmaal vrijwel nergens meer voor. Ene Kevin Mellish (39) is recordhou der 'salessitter'. In 1985 kampeerde hij 18 dagen en nachten bij de hoofdingang van Selfridges, op Londens Oxford Street. Een jaar geleden hield hij het 20 dagen en nachten uit op het trottoir vóór een warenhuis in Zuid-Londen. „Van daag de dag spelen de warenhuizen het spelletje niet meer mee", zegt Mellish. „Zij bieden geen grote artikelen aan te gen dwaze prijzen." In het huidige uitverkoopseizoen ver scheen bij Selfridges de vroegste 'door- buster' pas vijf uur vóór de deuren open zwaaiden. Debenhams, eveneens op Londens Oxford Street, was het enige warenhuis met een 'salesitter' die het 9 dagen en nachten uithield. Struan Kerr (21) veroverde op die manier voor 10 pond een kleuren-tv van 300 pond, die hij prompt bij opbod verkocht ten bate van de BBC-actie 'Children in Need' voor noodlijdende kinderen. Het Londense warenhuis Harrods - FOTOAP PREMIER Margaret Thatcher (62) is de duurste politicus die Groot-Brittannië ooit heeft gehad. Tegenwoordig kost zij haar land ruim 5 miljoen pond per jaar. Dat is 700.000 pond meer dan koningin Elizabeth, die kan rondkomen met een toelage van 4,3 mil joen pond. Afgelopen jaar kostte het pre cies 4.962.950 pond om de That cher-machine op gang te houden in Downing Street 10 (haar Londense ambtswoning en kan toor) en op Chequers (haar offi ciële landhuis). Voeg daarbij het salaris dat ze trekt als premier (44.775 pond) en haar vermin derd parlementair tractement (13.875 pond) en je komt aan exploitatiekosten van meer dan 5 miljoen popd:- Wel dient gezegd dat premier Thatcher een erg zuinige dame is. Het enige jaar waarin zij haar volledige salaris opstreek was 1979. Voor 1987 blijkt ze maar 47.020 pond op te vragen van de 58.650 pond die haar rechtmatig toekomen. Maar deze zuinigheid wordt niet door iedereen gewaardeerd. Labourafgevaardigde Tony Banks, een van haar scherpste critici, vindt dat de Britten zich zo'n dure premier niet kunnen veroorloven. „Het loopt de spui gaten uit", zegt hij. Sinds premier Thatcher in 1979 voor het eerst aan het be wind werd gebracht, zijn de ex ploitatiekosten van het Britse premierschap verdrievoudigd. In die tijd kostte het nauwelijks anderhalf miljoen pond per jaar. De zwaarste post van Downing Street 10 en Chequers is die van de loonkosten, want beide hui zen hebben samen 67 man in vaste dienst. Het recentste totaal van de lonen die aan deze men sen werden uitbetaald bedraagt 1.353.173 pond. Maar premier Thatcher kost ook meer dan al haar voorgan gers wat betreft de bescherming van haar persoonlijke veiligheid tegen terroristen en andere bela gers. De rekening van die uitga ven wordt naar de politie ge stuurd. Agenten van ae Speciale Afdeling van Scotland Yard houden dag en nacht de wacht. Voor haar verplaatsingen, onder bewcherming van gewapende agenten, maakt de premier ge bruik van een kogelvrije rege ringsauto van het merk Daimler, wat tegenwoordig gewoon een iets minder dure Rolls-Royce is. Telkens wanneer premier Thatcher in het parlement wordt geïnterpelleerd over de stijgende kosten van haar ambt, reageert ze erg verontwaardigd. Zij be schouwt dergelijke interpellaties als een aanslag op haar eer en goede eigenschappen van zui nige huisvrouw. „Het is mijn schuld niet", zegt de Britse pre mier dan, „dat defensie ons de rekening stuurt voor alle luch treizen!" Dit gebruik is nu zes jaar in zwang. Sedert ze aan het bewind kwam vloog de zeer bereisde Maggie al voor 2,9 miljoen pond op kosten van de Britse staat. Dat forse bedrag vertegenwoor digt 95 reizen met buitenlandse bestemmingen. Door Roger Simons Andere nieuwe kosten zijn deze van het dagelijkse onder houd van No 10 en Chequers, die vroeger werden gedragen door een ander departement. Tegenwoordig krijgen de dien sten van de premier zelf de reke ningen te betalen. In beide pan den wordt het hele jaar door ge schilderd, gerepareerd en ge plakt. Vorig jaar liepen deze en an dere 'dagelijkse' kosten op tot 528.602 pond. Thatchers offi ciële huishouding draagt ook de hoge kosten van de vele recep ties, lunches en diners, die door gang vinden op No 10 en Che quers. Thatchers kantoorkosten kwamen afgelopen jaar neer op bijna 500.000 pond. De kanto ren in No 10 zijn uitgerust met de modernste computerappara tuur. Sedert afgelopen novem ber is de rechtstreekse telefoon lijn van haar ambtswoning voor het eerst verbonden aan een ant woordapparaat. Hiertoe werd overgegaan na dat een Londense krant het abonneenummer van Downing Street 10 had afgedrukt, wat praktisch onmiddellijk een ware stortvloed van telefoontjes ver oorzaakte, afkomstig van Brit ten die ofwel dronken waren of wel gewoon hun hart eens wil den luchten in de vorm van een lekkere scheldpartij. Dankzij het antwoordappa raat kan 's middags en tijdens weekends, wanneer er minder telefonisten aanwezig zijn, tel kens vooraf worden gecontro leerd of de persoon die No 10 opbelt bonafide is of niet. Op de payroll van de firma Thatcher staan ook haar vijf perschefs, geleid door Bernard Ingham, en vijf schoonmaaksters. Maar de premier en haar echtgenoot betalen zelf de twee werksters die hun flat in Dow ning Street 10 onderhouden. Maggie en Denis (72) wonen 'boven de winkel'. Telkens wan neer het echtpaar Thatcher daar in de late avonduren een poosje relaxt bij een drankje en een borrelhapje, mag de buitenwe reld aannemen dat het die keer op hun eigen kosten is. BRUSSEL - In België heerst grote verslagenheid na het overlijden, zondagavond laat, van de christen-democratische oud-premier Gaston Eyskens (82). Eyskens, minister van Staat en hoogleraar in ruste, voerde in het na-oorlogse Bel gië vier kabinetten aan, nadat hij in 1939 zijn politieke car rière als Kamerlid was begon nen. Onder zijn bewind kreeg een groot aantal belangrijke poli tieke kwesties zijn beslag. Daaronder de zogenaamde 'koningskwestie' in 1950 (de voortijdige troonsafstand van Leopold III, na een volgens velen te Duitsgezinde opstelling in de tweede wereldoorlog); de onafhankelijkheid van het voor malige Belgisch Congo en een reeks belangrijke economische maatregelen onder zijn tweede kabinet, tien jaar later, en een reeks grondwetsherzieningen die voor België het begin van de federale staatsvorm inluidden wéér tien jaar later. In januari '72 vormde Eyskens voor de laatste maal een (cen trum-links) kabinet, dat evenwel nog datzelfde jaar struikelde over de Voerkwestie. MANILA (AFP) - Een medewerker van de Filipijnse lucht vaartmaatschappij heeft verklaard dat hij in 1983 gezien heeft hoe een soldaat schoot op Benigno Aquino, wijlen de echtge noot van president Corazon Aquino. Hij legde zijn verklaring maandag af voor een tribunaal. Jesse Barcelona, die met zijn mededeling kwam tijdens het proces naar de moord op Benigno Aquino dat in mei na een reeks vertragingen begon, zei dat hij op het parkeerterrein stond. Plotseling zag hij een soldaat schieten in de richting van de ja renlange rivaal van ex-president Ferdinand- Marcos. LONDEN (RTR) - In een telefoontje aan een Turks persbureau heeft een man die zei te spreken voor een Kurdische afschei dingsbeweging, zich verantwoordelijk gesteld voor de moord op een Westduitse diplomaat, maandagochtend in Parijs. Ook heeft de beweging 'Bevrijding van Kurdistan' de bomaanslag op een Westduits toestel, dat donderdag bij de luchthaven van de Turkse havenstad Izmir neerstortte, op haar naam staan, aldus de man. Hij belde naar het bureau van het Anatolische persagentschap (ANA) in Londen en sprak Turks met een dui delijk Kurdisch accent. De 31-jarige diplomaat Siegfried Wiel- spütz, een consulaire medewerker van de Westduitse ambassa de, werd maandagmorgen doodgeschoten. Bij het slachtoffer werd een brief gevonden die was ondertekend door de bewe ging 'Bevrijding van Kurdistan'. De politie wilde de moord aanslag echter niet zonder meer toeschrijven aan Kurdische extremisten. ^*V

de Stem | 1988 | | pagina 5