even UITBLAZEN De beklemmende rust aan het Koreaanse front Het troosteloze bestaan van Palestijnen in Bayrut Muurbloempje was rooms, maar is nu gereformeerd OVEREEN 3 Griezelig midd Verlaten Ouders PANMUNJOM, HET ENIGE GAT IN DE FRONTLINIE TUSSEN NOORD- EN ZUID 'Illegale Surinamers uitwijzen' DE STEM CO DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 5 JANUAR11987 te WIM KOCK -DE STEM. DE STEM BINNENü DEN HAAG (ANP) - Na discussie tussen overheid ties van milieubeschermir een einde aan spuitbuss vormen voor de de aarde t NU AL heb ik schrik van Nieuwjaar 1989. Dan moeten we heel dat aangename, maar af mattende ceremonieel van de jaarwisseling in één et maal afwerken. Vieren twintig uur nadat je de al lerlaatste heilwens van de Nieuwjaarsnacht hebt uitge sproken, mag je je al weer op maken om naar het werk te gaan. De kalender geeft dan maandag 2 januari aan. Mis schien dat dén de ATV een keer echt uitkomst biedt. Deze keer hadden we nog de zaterdag als rustdag voor we ons op zondag opnieuw in de nieuwjaarsbijeenkomsten en - visites stortten. Als dat volgend jaar allemaal moet worden sa mengeperst in één nacht en de daarop volgende dag dan heeft dat heel misschien het voordeel dat je nergens de tijd krijgt om er eentje te veel te pakken. En dan ben je misschien toch fris en fit op maandagmorgen 2 ja nuari. Vroeger, toen de kinderen nog jonger waren en na het vuurwerk afsteken weer naar binnen kwamen en naar bed gingen, was het niet zo erg. Mijn vrouw en ik bleven dan ook thuis. We schonken nog een glas in, wachtten nog even op de telefoontjes uit Engeland, 'waar het nieuwe jaar altijd later begint dan hier en we lagen re delijk op tijd op bed. Als we dan halverwege de voormiddag opstonden om oma nieuwjaar te gaan wensen, dan waren we fit en uitgeslapen. Maar sinds de kinderen na de champagne van midder nacht en het vuurwerk de hort opgaan, moeten wij ook weer zo nodig. Dat begon een paar jaar geleden toen we met wat vrienden bijeen zaten op een nieuwjaarsontvangst. Het wa ren geloof ik de vrouwen die er over begonnen: over de kinde ren die groot geworden waren en je mooi alleen thuis heten zitten als de klok twaalf uur ge slagen had. 'Waarom zoeken wij elkaar dan niet op', opperde iemand. Ja waarom niet? Zo werd de kiem gelegd. Tegen dat het weer Oudjaar werd hadden praktische gees ten het ideetje verder uitge werkt. Ze hadden een rustig ca feetje uitgezocht, waar je geen toegangsbewijs voor nodig had, zoals voor die cafê's in het cen trum, waar de kinderen in de nieuwjaarsnacht met de benen buiten hangen. Telefoon en tamtam verkondigden het ge rucht in de verschillende, ook weer onderling verbonden vriendenkringen. Om een uur of half twee, in de nieuwjaars nacht, stonden de initiatiefne mers, zoals de praktische gees ten zich inmiddels gerust mochten noemen, met enige spanning te wachten op het re sultaat van hun bliksemactie. Al gauw konden ze zichzelf en de kastelein geruststellen en dromden er zo'n veertig man/ vrouw samen rond de toog. Het was reuzegezellig en we felici teerden onszelf en elkaar met dit schone initiatief. Het bleek alleszins voor her haling vatbaar. De kastelein voelde feilloos aan wat voor vlees hij in de kuip had. Hij zorgt voor passende hapjes en houdt de geluidsinstallatie op conversatie-sterkte, wat in houdt dat hij de muziek luider laat klinken naarmate wij har der praten en niet andersom. Het vertrouwen van de kaste lein in het welslagen van onze bijeenkomsten voor Verlaten Ouders wordt weerspiegeld in de steeds guller beladen tafel met hapjes. Deze keer viel er een lichte schaduw over de bij eenkomst. Het met zoveel zorg geselecteerde café moet wijken voor het zoveelste stedebouw kundig projekt waarmee onze gemeente zich eer wil aandoen. Ook onderwerpen als de veel besproken ontvoeringszaak- Heyn trokken af en toe dunne sporen van zorg en ernst door de algehele vrolijkheid. Nu en dan zie je zo eens een van de kinderen binnenwippen. Verdwaald, of gewoon om iets te halen. Nieuwsgierig zie je ze kijken naar hoe de ouden zich vermaken en een beetje ver wonderd stellen ze vast dat er maar weinig verschil is met hun eigen feestje in het uitpuilende café. Ook de ouden staan dicht bijeen en in drommen, met het glas in de hand, onafgebroken door elkaar te praten. Wat min der springerig en uitgelaten hoogstens. Alleen de muziek zal wezenlijk anders zijn; naar de aard van het buurtcafé meer van het gezelligheid opeisende Manke Nelis-genre. In het formuleren van de nieuwjaarswensen heb ik ook dit jaar geen opvallende ont wikkeling of nieuwigheid opge merkt. De 'beste wensen' en de gezondheidswensen behielden de boventoon. De gezondheids- wensen hebben wel duidelijk het karakter van rage verloren. Ze zijn dus ingeburgerd. De 'beste wensen' zijn aan inflatie onderhevig door een tamelijk krachtige opkomst van de 'al lerbeste wensen'. Slechts één keer werd mij nog een 'zalig nieuwjaar' toegewenst. 'Veel heil en zegen' hoor je ook niet meer. lammer. Van de retour- wensen is het kortaffe 'insge lijks' terecht vrijwel verdwenen. Het was vier uur geweest toen mijn vrouw en ik het ca feetje voor Verlaten Ouders verheten. Thuis nog even geze ten bij een afzakkertje en toen naar bed want over enkele uren zou oma zitten wachten met de koffie. De kinderen hebben we niet meer thuis horen komen. De slaap was kort en de dag die volgde lang en enerverend. Zo'n etmaal gaat je niet in de koude kleren zitten. Dat zullen we volgend jaar op maandag 2 januari nog beter merken. Ik denk dat ik die ATV-dag maar vast in de nieuwe agenda zet. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifï; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice* Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. De 10 miljoen bewoners van Seoul schrikken al niet meer op van de doordringende knal, waarop ze 's avonds stee vast rond de klok van elven worden vergast. Ze weten al niet anders meer. En kennen de oorzaak. Iedere dag stuurt het Amerikaanse leger een U2-vliegtuig de lucht in. De met infrarode camera's uitgeruste spionagetoestellen regi streren haarscherp iedere beweging van de vijand. Noord- en Zuidkorea mogen dan wel eikaars bloedbroe ders zijn, van enige genegenheid is nog altijd niets te mer ken. De dreiging van een gewapend conflict is levensgroot aanwezig. Een ooggetuigeveerslag van het front, waar van tijd tot tijd nog wat schoten gewisseld worden. Door Jules Spij kers VOOR GEORGE McNa- mara is de rust aan het front even bedreigend als hij absoluut lijkt. Pan- munjom schijnt te dromen in de frisse najaarswind die door deze nederzetting jaagt. „Ach, binnen drie minuten zijn ze in Seoul", meldt hij meer berustend dan strijd baar. Alsof ook hem het wa pengekletter aan beide zijden van de 38ste breedtegraad te gen de borst stuit. In functie is dat wel het allerlaatste wat van de beroepssergeant ver wacht wordt. Dagelijks pre senteert McNamara de tv-uit- zendingen van het Ameri kaanse legerstation AFKN. En doet daarbij alle moeite het moreel van de 47.000 man elitetroepen en hun familiele den die de VS naar het zuide lijke deel van het schiereiland zonden, op peil te houden. Daartoe dienen de aanbiedin gen voor geheel verzorgde va kanties per C-130 transport- viegtuig naar vakantiekolo nies van het Amerikaanse le ger op het zonniger Taiwan. En invitaties voor breicursus- sen en toneelvoorstellingen in de legerplaatsen Chido, Kwangnung, Chinju, Song- nam en Suwon, waarmee de welzijnsdienst van de US Army de verveling van zijn personeel en verwanten pro beert te verdrijven. Binnen drie minuten kun nen de Noordkoreaanse Mig straaljagers van Russische makelij de 55 kilometer tussen grens en Zuidkoreaanse hoofdstad overbruggen. Over de eenbaans verbindingsweg, de Unification Road, vergt dat tripje een uur. Zeventien tan kwallen dienen de Noordko- reanen bij het uitvoeren van eventuele snode plannen via die keurige asfaltweg door de uitgestrekte ginseng-velden te ontmoedigen. De rivalen houden wederzijds de druk stevig op de ketel. Het komt nog met enige regelmaat tot vuurgevechten aan de grens. Op 8 oktober joeg een Noord koreaanse kanonneerboot nog een Zuidkoreaans visserschip naar de zeebodem. Elf vissers kwamen daarbij om. Het 'Noorden' rechtvaar digde de aanval met de bood schap dat het een spionage- schip betrof. 'Zuid' deelde mee dat daarvan geen sprake was en het incident plaatsvond twintig kilometer ten zuiden van de demarcatielijn tussen de landen in de Zuidchinese Zee. „Het enige waar U op uit bent, is de sfeer in het Zuiden te verpesten met het oog op de Olympische Spelen", verweet William Pendley, de Ameri kaanse afgezant tijdens de dagelijkse gespreksrondes tussen beide rivaliserende na ties in Panmunjom, zijn Noordkoreaanse gespreks partner Li de dag erop. Maar ook generaal William Livsey, opperbevelhebber van de gecombineerde Ameri kaanse en Zuidkoreaanse troepen, laat geen mogelijk heid voorbij gaan om de bui tenwereld te herinneren aan de dreiging van een nieuw grensconflict. „Als Noordko- rea dadelijk van het Interna tionaal Olympisch Comité aan de onderhandelingstafel niet zijn zin krijgt, kan het weieens voor een hoop narig heid gaan zorgen. Ik sluit dan nieuwe terroristische acties niet uit. Het zou kunnen be- Noordkoreaanse en gecombineerde Amerikaans-Zuidkoreaanse delegaties voeren re gelmatig overleg over de wapenstilstand in het grensplaatsje Panmunjom. - fotoap sluiten de Gedemilitariseerde Zone (DMZ - js) weer eens in brand te zetten", wrijft hij zijn manschappen regelmatig onder de neus. En verder dreigend: „Onze inlichtingendienst weet dat het Noorden steeds meer manschappen samentrekt aan de noordgrens van de DMZ. En dat het land 840.000 solda ten op de been kan brengen, 320.000 meer dan het zelf toe geeft. De dreiging is er voor ons. We moeten uiterst waak zaam zijn en blijvea" Bij Imin'gak houdt de we reld voor de Zuidkoreaanse burger op. De Bridge of Free dom over de de rivier de Imin-gang is voor hem verbo den gebied. Daarachter ma ken militairen de dienst uit. Zuidkoreanen en Amerikanen ten zuiden van de DMZ, Noordkoreanen aan de over zijde. En daartussen, als een buffer, een bescheiden bezet tingslegertje van de Ver enigde Naties. Dat toezicht houdt op de rust in Panmun jom, een nederzetting waarin vijf houten barakken centraal staan. In de middelste wisse len iedere dag op het middag uur de leden van het zogehe ten Joint Observer Team boodschappen uit. Ook poststukken gaan daar door het enige gat in de 241 ki lometer lange, en gemiddeld vier kilometer brede scheids lijn tussen de beide landen Een keer per maand, of als de ontwikkelingen daartoe aan leiding toe geven, draaft de gewichtiger Military Armis tice Commission, op. Panmunjom is in zijn ver schijningsvorm tenminste even afschrikwekkend als zijn evenbeeld in Europa, Berlijn En ook een recht streeks gevolg van het hand jeklap dat Russen en Ameri kanen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog met elkaar maakten. Nadat de Amerikanen hun interesse in het zuidelijk deel van het schiereiland zo goed als verlo ren hadden, vielen Noorde lijke communisten het op 25 juni binnen In drie jaar tijd werd Seoul driemaal bezet en weer her overd. Een keer dreigde Pyongjang, de hoofdstad van het Noorden, van eigenaar te verwisselen. Aan het bloed vergieten, dat twee miljoen soldaten en burgers het leven kostte, kwam in juni '53 een einde nadat de Verenigde Na ties het Zuiden met een eigen bezettingsleger te hulp waren geschoten. Nederland leverde ook zijn aandeel. Bij het dorp Hoengsong herinneert een monument aan de 120 Neder landers die sneuvelden. Voor de bezoeker staat de rust in Panmunjom in schril contrast met het spel dat de kemphanen er spelen. Vanuit een torentje aan de zuidelijke kant van de grens die hier slechts aangegeven wordt door een simpel rijtje tegels, mag hij een oog werpen op een foeilelijk, stenen gebouw waarin de Noordkoreaanse bewoners van dit onderhan delingsdorp huizen. De bezoeker wordt wel dringend verzocht vooral niet te roken en zeker niet te zwaaien naar de 'Noordelijke' gardist die vanuit zijn onder komen trouw ieder bezoek aan die uitkijktoren op de ge voelige plaats vastlegt. „Dat", zo verklaart de excursieleider snel, „wordt in het Noorden altijd verkeerd uitlegd. Iemand die rookt is dan met een aan de verdovende mid delen. En zwaaien naar de overkant wordt in de kranten daar uitgelegd als een wanho pige kreet om hulp vanuit het Zuiden." Even verderop staat een Amerikaanse legertruc parkeerd, pal achter een ste nen bouwsel. Enkele meters verderop begint de 'Bridge o{ No Return', een simpel stenen bruggetje over de Sachon-ri vier, een sloot die de grootste tijd van het jaar droog staat De weg over die smalle, be tonnen brug voert naar Noordkorea. „Een weg terug is er niet", illustreert de excursieleider, een jonge Amerikaanse kor poraal, de beklemmende sfeer. In de truc zit een Ame rikaanse militair schijnbaar verdwaasd voor zich uit te staren. De linkerarm steunt op het stuur, de rechterhand houdt voeling met het con tactsleuteltje, iedere minuut van de dag. „Dat is voor schrift. Als men vanuit Noordkorea de brug op wil rijden, moet onze man de auto starten en voor de uitrit van de brug plaatsen. Zo kunnen we een invasie van die kant tenminste wat vertragen" Overdreven, die vorm van waakzaamheid? Niet voor op perbevelhebber Livey. „Ik heb hier gevochten tijdens de Koreaanse oorlog en later ook in Vietnam. Ik heb al genoeg jonge mensen zien sneuvelen. De beste manier om niet op nieuw in een heuse oorlog verwikkeld te raken, is zeil kracht uit te blijven stralen" Over ruim acht maanden be ginnen in Seoul (en Pyong jang?) de Olympische Zomer spelen. Het is nu rustig aan het front. Door Robert Fisk DE RUÏNEUZE straten van de oude frontlijn, de zogeheten 'groene lijn' die West- en Oost- Bayrut scheidt, maken dezelfde indruk als de Libanese politiek; gebarsten, ondermijnd en al ja ren verlaten. De trottoirtegels zijn overwoekerd door onkruid en gras. Bomen groeien zelfs dwars door de barricades die een jaar of tien geleden met fana tieke overtuiging werden opgewor pen. De natuur heeft grote delen van het centrum van Bayrut weer op geëist. Er is nu letterlijk sprake van een 'groene' lijn. Bewoners hebben de feitelijke scheiding van het land al geaccep teerd, terwijl hun regering te zwak is om het toe te geven. Er wonen nog steeds christenen in West-Bayrut, maar erg nadrukkelijk aanwezig zijn ze niet. Hun kerstfeest was dit jaar een tamelijk kale bedoe ning. De radicale sji'itische moslims hadden er op toegezien dat er tijdens de advent geen kerstboom, geen lichtje, geen kaarsje te zien was in de straten. Alleen boven een benzine pomp in Paradijsstraat hingen nog wat papieren kerstslingers; half ver gaan weliswaar, want het was nog over van vorig jaar. Afgelopen weekend raasden de winterstormen door Bayrut; ze trok ken aan de grote bomen op het ter rein van de Amerikaanse universi teit, overstroomden de wegen en zet ten de Palestijnse vluchtelingenkam pen onder water. In het kamp Chatila dacht men tot voor kort dat alles in orde was. Vorige maand werd een wapenstilstand tussen de Palestij nen en de sji'itische moslims overeenge- komea De Palestijnse burgers kregen toe stemming terug te keren naar hun woonplaats en zouden hun huizen opnieuw kunnen opbouwen en repa reren met het materiaal dat de VN- organisatie voor Hulp aan de Pales tijnse Vluchtelingen hen zou ver schaffen. Zover is het echter niet gekomen. De sji'itische Amal militie eiste na melijk dat de VN-organisatie hen de zelfde hoeveelheid cement zou schen ken als de Palestij nen zouden krij gen. Dat weigerde de VN. Met als ge volg dat de huizen nog niet hersteld zijn en dat de vluchtelingen nog steeds in hun kampen zitten. Volgens schattingen van de VN hebben 950 van de 1.000 Palestijnen in Chatila zich aangesloten bij de guerrilla's. Het is zo langzamerhand al een cli ché geworden om te zeggen dat de Palestijnen van West-Bayrut de wanhoop nabij zijn. De doelloosheid van hun leven - en dood - heeft een bepaalde eentonigheid. Hetgeen niet gezegd kan worden van hun landge noten op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. De sombere statistieken van de VN-organisatie tonen aan dat onge veer twaalfduizend burgers zijn blij ven hangen in het vervallen kamp Bouij el-Barajneh, maar dat zo'n vijfduizend andere Palestijnen in verlaten appartementen, kelders en tussen de ingestorte muren van het oude Amerikaanse ambassadege bouw in Ein el-Mreisse wonen. Deze laatsten zijn vluchtelingen van de vluchtelingenkampen en vormen dus de meest urgente gevallen van alle categorieën. De Libanezen hebben het op het moment veel te druk met hun eigen economische tragedie en hebben nau welijks oog voor de Palestijnse ellen de, die je overal tegenkomt. 'Jonge man verdwenen in Wëst-Bayrut' luidde de kop boven een kort be richtje in een van de ochtendkranten vorige week. Vermeld werd dat de 18-jarige student Ghayath Jamal Awar vermist werd, nadat hij de vo rige ochtend om 7.30 van huis was ge gaan en naar college ging in Mar Eias. Alleen degenen die Bayrut kennen, weten dat vlakbij Mar Elias een klein Palestijns vluchtelingenkamp ligt Dat betekent dat de vermiste jonge man bijna zeker een Palestijn was. De vele duizenden Libanezen geloven dat een 18-jarige Palestijn zonder uitzondering een guerrilla-strijder is. Niemand weet wat er met hem is ge beurd. De regering stelt er geen belang in om uit te vinden wat er met de jon gen aan de hand is. Het is voor de Li banezen veel geruststellender om, zelfs na twaalf jaar van interne con flicten en buitenlandse invasies, in geesten te geloven. De regering doet daarom net alsof er niets aan de hand is. Kranten en radionieuws berichten elke dag wie een formeel bezoek heb ben gebracht aan president Amin Gemayel en hoe de ontmoetingen tussen de krachteloze premier en de parlementswoordvoerder zijn verlo pen. Ambassadeurs worden in de kran ten te pas en te onpas geciteerd, alsof him landen Libanon weer aan elkaar zou kunnen lijmen. Maar hechten de Libanezen daar nu werkelijk zoveel waarde aan? In de zuidelijke buitenwijken van de stad, waar ten minste twintig buiten landse gegijzelden in kelders verbor gen gehouden worden - onder wie Terry Waite - worden op het moment bloeddonor-wervingsacties gehouden voor de oorlog in zuidelijk Libanon. Libanese guerilla's vechten hier te gen de Israëlische troepen en hun mi litaire bondgenoten. De Israëlische moord op Palestijnen op de Weste lijke Jordaanoever en de Gazastrook heeft dit conflict weer nieuw leven ingeblazen. In Bayrut wordt al voorspeld dat er meer vliegtuigkapingen en nog meer acties door Abu Nidals angst aanjagende moordeskaders te ver wachten zija Abu Nidals groeperin gen zouden zich ophouden in het grote Palestijnse vluchtelingenkamp Ein Helwe, buiten Sidon. De Syriërs hebben al veel strijd krachten teruggetrokken uit de hoofdstad. Voorlopig zijn ze tevreden met het behouden van hun machts positie in West-Bayrut en vinden het niet noodzakelijk nog meer beper kende veiligheidsmaatregelen in te stellen. Op de weg naar het vliegveld, de gevaarlijkste weg ter wereld voor de weinige buitenlanders die nog in West-Bayrut wonen, stonden afgelo pen weekend slechts twee Syrische soldaten. De wegen naar de zuide lijke buitenwijken waren oneb- waakt. Bij de ingang van het kamp Bourj el-Barajneh was een groepje gewapende sji'ietische milities bezig de handtassen van Palestijnse vrou wen te doorzoeken. Ze hadden niet door dat zij zich daarmee net zo ver nederden als hun slachtoffers. Dat is onderhand de gewoonte geworden; respect voor elkaar is net zo zeld zaam als vrede in Bayrut.(THE TI MES) Door Kees Buijs IN KERKELIJK Neder land loopt de grote scheidslijn niet tussen ka tholieken en protestanten, maar tussen katholieken en hervormden aan de ene kant, en alle gereformeer den aan de andere kant. De gereformeerden nemen in onze toch zo tolerante tijd een aparte plaats in de maat schappij in. Ze denken uitge sproken conservatief en blij ken niet bijster geliefd. Het herinnert aan de afkeer, die de burgerij en het lagere volk koesterden ten aanzien van de 'rechtzinnigen' en de 'fijnen'. Katholieken kiezen bij hun voorkeur voor buitenstaan ders de volgorde: hervorm den, onkerkelijken, joden, en dan pas gereformeerden. Her vormden kiezen eerder voor katholieken dan voor gerefor meerden. Omgekeerd hebben gereformeerden een duide lijke voorkeur voor hervorm den; op grote afstand volgen pas katholieken, joden en on kerkelijken. Het lijkt er sterk op, dat de gereformeerden de rol van muurbloempje hebben over genomen, die de rooms-ka- tholieken in het vroeger over wegend protestante Neder land was toebedeeld. Dit blijkt uit het onder zoeksrapport 'Katholiek en Protestant' van de Nijmeegse godsdienstsociologen dr. J. Peters en prof. dr. O. Schreu- der. Hun studie gaat over de geschiedenis van de confes sionele culturen van de Ne derlandse kerkelijke hoofd stromingen - rooms-katho- liek, Nederlands hervormd, gereformeerd synodaal en overige gereformeerde ker ken- en hun onderlinge kli maatsverschillen. Remon stranten, doopsgezinden en lutheranen blijven vanwege hun kleine aanhang buiten bechouwing. Na een uitvoerig historisch overzicht schetsen zij de hui dige stand van zaken, aan de hand van de landelijke so ciaal-culturele enquête die het sociologisch instituut van de Katholieke Universiteit Nijmegen eind 1979 hield. Gereformeerden, zo stellen zij, bezitten een sterker bo vennatuurlijk geloof, hebben een grotere kerkelijke bin ding en trouw aan de eigen zuil, en bij hen zijn geloof en leven veel meer een eenheid. Vergeleken met hen is het ge loof van katholieken en her vormden slapper, en het heeft minder met het leven van al ledag te maken. Van katholie ken blijkt de geloofsovertui ging nog een graadje zwakker en vrijblijvender dan van hervormden. In andere op zichten lijken het katholieke en het hervormde volksdeel inmiddels sterk op elkaar. Aan de andere kant van de scheidslijn schetsen de onder zoekers de aanhang van de kleinere gereformeerde ker ken als super-gereformeer den. „Het is werkelijk impo nerend te moeten vaststellen, dat de economische, sociale, politieke en culturele moder niseringsprocessen het niet klaargespeeld hebben de kern van de calvinistische refor matie van de landkaart te ve gen." Dit feit maakt volgens beide sociologen nog meer in druk als men bedenkt, dat het calvinisme in de Lage Landen steeds in de minderheid is ge weest: „Nederland is nooit een calvinistische natie in de echte zin van het woord ge weest." Zo duidelijk als de historie haar sporen trekt in gerefor meerd Nederland, zo vaag is de 'rekkelijke' traditie nog slechts bij de hervormden. Door de massale uittocht van hervormden is de 'restkerk' namelijk opgeschoven in de richting van de orthodoxie, zonder overigens maar in de buurt van de gereformeerde kerken te komen. Het aanzienlijke verschil in denken van beide achterban nen maakt - ten overvloede- duidelijk hoe moeizaam het streven naar hereniging van de Nederlands Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland aan de basis kan verlopen. 'Samen op weg' kan wel eens een lange weg blijken. In katholiek Nederland tenslotte zijn de sporen van de geschiedenis vrijwel volledig uitgewist. Van het defensieve emancipatie-katholicisme en het offensieve triomfalisme is bijna niets meer te bekennen „Als we ergens tevergeefs naar de vroomheid der vade ren zoeken, dan is het hier", aldus Peters en Schreuder. „Ze hebben een metamorfose ondergaan die hen ver van de gereformeerden, met wie zij vroeger konden wedijveren, verwijderde, en hen tussen de hervormden en de onkerkelij ken plaatst." Ook het sociaal klimaat is anders geworden. Katholie ken staan op één lijn met her vormden; ze vertonen geen eigen cultuur meer. Ze zijn een geaccepteerde bevol kingsgroep. De Nijmeegse godsdienst sociologen laten de kans niet voorbijgaan om een venijnig prikje uit te delen aan hun Tilburgse collega Walter Goddijn, die enkele jaren ge leden gewag maakte van her levend antipapisme. „Anti katholieke opwellingen zijn een kwestie van mediamen sen die zich willen profileren, of van intellectuelen die het eens duidelijk willen zeggen Het zijn stormen in evenzo- vele glazen water, die niet weerspiegelen wat onder het Nederlandse volk leeft." Het rapport Katholiek en Protestant verscheen in de reeks Sociaal-Culturele Ont wikkelingen in Nederland. Het is te bestellen bij het In stituut voor Toegepaste So ciale wetenschappen (postbus 9048, 6500 KJ Nijmegen, tel. 080-780111) en kost 27 gulden. Van onze verslaggever DEN HAAG - Een team van deskundigen onder leiding van dr. Roel In 't Veld moet het komend half jaar orde op zaken gaan stellen bij de Directie Studiefinanciering. In 't Veld is directeur-gene raal hoger onderwijs en we tenschappelijk onderzoek. Minister Deetman heeft hem aan het hoofd gesteld van een uit tien leden bestaand team De minister vindt dat proble men in Groningen met de be- De producenten van drijfgass- den gebruikt, en minister Nijp nen vandaag in Den Haag een dering van de aanmaak en h ozonlaag schadelijke stoffen, geen enkele spuitbus in Neder vatten. De Nederlandse Aerosolvereni- ging (NAV), waarbij praktisch de gehele Nederlandse spuit busindustrie is aangesloten, zal het gebruik van de zogenoemde CFK's (ChloorFluorKoolwater- stoffen) in spuitbussen voor de Nederlandse markt in 1990 met 90 tot 95 procent verminderen ten opzichte van 1976. Alleen in spuitbussen voor bepaalde me dische doeleinden en voor ge bruik bij open vuur zullen deze drijfgassen nog aanwezig zijn. Overeenkomstig het te slui ten convenant zal de totale pro- duktie van CFK's met 80 tot 85 procent teruggebracht worden, zodat ook het gebruik van deze stoffen in voor de export be stemde spuitbussen omlaag gaat Om te voorkomen dat de r. DEN HAAG - Het WD- Tweede Kamerlid Wie- benga vindt dat de vele dui zenden Surinamers die in Nederland verblijven zon der geldige papieren het land moeten verlaten. Justitie en politie moeten actief deze mensen opsporen en ze ge- lij k behandelen met andere il legale buitenlanders. De WD'er is vooral ge schrokken van verhalen over mensenhandel en het gebruik op grote schaal van visa voor Spanje en vervalste inreispa- pieren voor Nederland. Wie- benga wil van het kabinet we ten of al maatregelen zijn ge nomen om een einde te maken aan de massale immigratie uit Suriname. g z o e h f n' a h d v Z' h P C n b d n si ti k ei ti ls V It ei MET AFGRIJZEN en afkeuring heef welke gewelddadige middelen een de protesten van een gekolonialise derdrukt. De acties van de Palestiji raeliërs daarop kenmerken zich beic' niet-meer weten wat we moeten doe De overbevolkte en verpauperde waar alle ellende begon - zijn de een generatie haatdragende en tele he is uitzichtloos en dat verklaart w [nee Palestijnse jongeren gericht vu Israëliërs trotseerden. Het is de moe De manier waarop de verraste Isr opstand probeerde in te dammen h Ue regering begreep de signalen vs 9een duidelijk beleid ten aanzien va moest terugvallen op de oude, starr Pareren met hard geweld. De ijzerei ln de loop der bloedige weken kon c van machtsarrogantie aan Israëlisch komend uit wanhoop: we slaan er voorlopig koest blijven. Die politiek heeft duidelijk gefaa naar een mildere koers. Integendeel 'en van het geweld en het berechte te ts naar het griezelige middel van volgens de Israëlische wet ontoelaa Jordaanse wet - onder die jurisdicti Westelijke Jordaanoever voordat de IS67 bezetten - om zijn doel te berd Pelijk. Deze situatie, waarin de standpun oen en de gevoelens van Israëlisch Polariseren, heeft de gematigde sts 7.1 heeft ook de hoop een een nieuw j posten, waarvoor een international verknald. Israel kan met zijn harde optrede 'i®ns snel de sympathie van het We; Jn overleving afhankelijk is - verlie ooral de zinloosheid van bijvoorbee .®?tro°k is uit een oogpunt van st .n5lesakkoord met Egypte niet inter iitJrrschrijftdit standpunt, maar pre denken ronduit 'landverraad' en 'moment in de Israëlische regering (a„®n landje als Israël moet beseffen1! de ander, de Palestijn en de Ar: ioo b welzi'n en veiligheid. Helaas

de Stem | 1988 | | pagina 2