00 I ZEEUWSE ORGANISATIE WIL ANDERE AANPAK PROBEREN N D Eerste asielzoekers zijn in Hulst Vrijwillige verkeersbrigade in Breskens gestart Provoost wil centrum voor delta-vliegen Inbraakpreventie voor scholen in Terneuzen werkt TEPAS rosNer 'Modelspel' toont adoptie-problemen de 9- 9,-/79,- prqs. MLIJN 1.322.99 ionale unieke s: rting iing voor 79,- 10,- lammer !LLE m II JANUARI IN MIDDELBURG de DINSDAG 5 JANUARI 1988 SPOtligHT GOES/TERNEUZEN - Slachtoffers van misdrijven in Zeeland doen na genoeg geen beroep op de vorig jaar januari ingestelde mogelijkheid tot slachtofferhulp. Landelijk roeptVijf tot tien procent van slachtoffers die hulp in. Certificaat Wennen Vogelenzang IN NIEUWVLIETSE POLDER bevorderen TOENAME INBRAKEN WONINGEN Verantwoord Zwerfdetectie Zorgen Idaganna 5003 DB Tilburg w» Wüt gereedschappen van de beste kwaliteit f beste gereedschappen en machinerieën i F hobbyist, sakman en Industrie. SpinvetdSt, Breda. 076-224944 DE STEM VANZEELAND Vraag slachtofferhulp gering Van onze verslaggever Vorig jaar bij de presentatie van het pro ject ging men op basis van dit gegeven er van uit dat in Zeeland zo'n 1500 keer een beroep op slachtofferhulp zou worden ge daan. Het waren er afgelopen jaar echter hooguit enkele tientallen. En daarbij dan ook nog slachtofferhulp in de vorm van d^ vraag of een gestolen fiets vervangen kan worden. De in 1987 ingestelde Projectgroep Slachtoffer- hulpverlening - waarin politie, justitie en instel lingen voor maatschappij k werk samenwerken - -gaat zich eind deze week bezinnen over de wijze waarop slachtofferhulp nog meer gestalte kan krijgen. „Wij willen bezien of misschien een andere aanpak gevolgd moet worden. Hoe we de zaak kunnen bijsturen, want landelijk blijkt wel degelijk behoefte aan deze hulpverlening te be staan aldus woordvoerder D. van Zwol uit Goes. De projectgroep heeft geen directe verklaring over het waarom van de geringe respons. „Ener zijds wijkt het misdrijf aantal en -soort nogal af van bijvoorbeeld de Randstad en anderzijds voelt een Zeeuw zich kennelijk niet gauw een hulpeloos slachtoffer. Men probeert eerst zelf alle mogelijkheden uit te vissen", aldus Van Zwol. „Uit verschillende steekproeven in dagrap porten van politiebureaus, die wij afgelopen jaar hebben gedaan, bleek ook wel dat het aantal misdrijven nogal meevalt Het is in onze provin cie allemaal wat kleinschaliger en in het alge meen hebben de slachtoffers meestal veel sociale contacten waarop een beroep gedaan kan wor den". Niettemin krijgt iedereen die op een politiebu reau aangifte van een misdrijf doet de folder 'Slachtoffer van een misdrijf? U staat er niet al leen voor' op een of andere manier in handen. Of hij wordt uitgereikt door de dienstdoende agent óf een instelling voor maatschappelijke dienst verlening neemt contact op. „Wij gaan er in ieder geval mee door, maar bezinnen ons wel op een andere aanpak. Wij wil len die hulp blijven aanbieden, omdat we ervan overtuigd zijn dat er toch behoefte aan is. Maar we moeten de benadering kennelijk bijstellen", aldus Van Zwol. Uitgangspunt was indertijd dat slachtoffers hulp krijgen bij de verwerking van emotionele zaken als angst, agressie, schaamte en ook woe de. En voorts kan men zich laten bijstaan als ge sprekken plaatsvinden met justitie of arts. Daarnaast is hulp mogelijk bij het afwikkelen van de verzekerings-technische kant van een misdrijf, het mogelijk verhalen van schade bij de dader(s) en dat soort praktische zaken. Centraal in de activiteiten van de werkgroep en in het spel staat het gegeven dat adoptie kinderen op een bepaalde leef tijd meer willen weten over hun natuurlijke ouders, van wie sommigen op hun beurt ook nieuwsgierig blijven naar het lot van hun kinderen. Het leggen van contacten verloopt meestal echter moeizaam, in het geval van buitenlandse kinderen alleen al omdat de ouders niet meer op te sporen zijn. Daarnaast bestaat er vooral bij de adoptie-ouders nogal huiver over contacten tussen 'hun' kinderen en de na tuurlijke ouders. Een hartelijk welkom voor de asielzoekers. Wethouder W. Kayser kijkt tevreden toe. FOTO DE STEM/CCHJ.DE BOER ASIllHtGUrS Van onze verslaggever HULST - In Hulst zijn gis teren de eerste asielzoekers gearriveerd. De drie, twee Pakistani en één Afghaan, zijn gehuisvest in een wo ning in de Moerschans- straat De vluchtelingen verbleven in een centraal opvangcentrum te Goes en werden gistermiddag van boot gehaald. In het stads kantoor te Hulst werden ze door wethouder W. Kayser met een kop koffie verwelkomd. Leden van de dertien perso nen tellende vrijwilligersgroep, die de asielzoekers verder gaat begeleiden, moesten gisteren op pad om de nodige inkopen te doen. De drie vluchtelingen hoefden zich dan niet meteen zorgen te maken over de eerste levensbehoeften. Ze worden de komende tijd door de vrijwilligers wegwijs gemaakt in de Hulster samen leving. „Die mensen spreken geen Nederlands, zijn hier vol komen vreemd, zijn terecht ge komen in een heel andere we reld dan ze gewend zijn", zei wethouder Kayser. „Het gaat dan vooral ook om heel simpele dingen. Bijvoorbeeld hoe ze de CV hoger of lager moeten zet ten, waar het gemeentehuis staat, waar ze de huisarts kun nen vinden, het postkantoor, de slager. Maar ook bijvoorbeeld hoe ze met hun zakgeld moeten omgaan. Het is de bedoeling dat de asielzoekers zo snel mo gelijk hun weg hier kunnen vinden, zich zoveel mogelijk zelfstandig kunnen redden". Het is de bedoeling dat er in de loop van dit jaar in totaal achttien vluchtelingen in de gemeente Hulst een onderdak krijgen. „Als we tenminste vol doende woningen kunnen vin den", voegde wethouder Kay ser eraan toe. „Want dat valt niet mee". In de kern Hulst is geen leeg stand van huurhuizen, zodat de Hulster Woningbouwvereni ging niet zomaar ruimte vrij heeft. „Je kunt wel zeggen, in Graauw staan vier huizen leeg, maar je gaat in zo'n dorp na tuurlijk geen twaalf asielzoe kers onderbrengen", aldus Kayser. „Eén huis voor drie van deze mensen beschikbaar stellen zou nog wel kunnen". Wethouder Kayser wil echter eerst bekijken of er in de gro tere kernen huisvestingsmoge lijkheden zijn. Behalve aan Hulst kan dan gedacht worden aan de dorpen Sint-Jansteen en Clinge. 'Als ik in de spiegel kijk, zie ik vragen' doet die problematiek uitvoerig uit de doeken. De hoofdrollen zijn voor twee adoptie-kinderen, een Neder lands en een Koreaans. Zeeuwse amateurs spelen alle rollen; de kinderen worden uit gebeeld door jongeren die de problemen van adoptie aan den lijve hebben ondervonden. Een van hen is een Koreaanse. In het spel legt het Nederlandse kind daadwerkelijk contact met zijn natuurlijke moeder. De werkgroep heeft een Am sterdamse regisseuse weten te strikken om het spel op de planken te krijgen. De werkgroep wordt ge- Van onze verslaggever BRESKENS - Onder toeziend oog van 'mentor' wachtmeester J. Krombeen is gisteren de vrij willige verkeersbrigade in Bres kens van start gegaan. Voorlopig nog op de voetgangersoversteek plaats nabij Electore in de Dorpsstraat, maar volgende week ook actief op een kruising bij het Molenwater. Hiermee is gestalte gegeven aan een idee dat ruim een half jaar geleden werd geboren tijdens een vergade ring van de medezeggenschapsraad van de plaatselijke openbare basis school. Toen een ruime bekendheid Werd gegeven aan het idee een bri gade in het leven te roepen gaven zes volwassenen en tien kinderen van de hoogste klassen van de basisschool gehoor aan de oproep als verkeers- brigadiers op te treden. Medewerking werd verleend door de Post Breskens van de rijkspolitie, waardoor wachtmeester J. Krom been beschikbaar was de nodige in structies tijdens een zestal lessen te gevea Die lessen werden afgesloten met een heus mondeling examen waarvoor iedere deelnemer slaagde. Stop... Uit handen van wethouder A. de Feijter kregen zij hiervoor dan ook een certificaat Het experiment viel bij B en W van Oostburg in goede aarde. Zij ga ven het groene licht om voorlopig tot de zomervakantie door te gaan. Dan wordt bekeken of het experiment wordt voortgezet. „Het was nog even wennen voor de kinderen om het verkeer een stopte ken te geven, maar het ging al bij al goed", zei Krombeen. Helaas is de stopstreep bij Electore op de ver keerde plaats getrokken, nê in plaats van voor het kruispunt. „Op die ma nier wordt het kruispunt als het ver keer is stilgelegd niet vrijgehouden voor dwarsverkeer. Maar dat regel ik nog wel met de gemeente", aldus de wachtmeester, die vond dat het autoverkeer goed reageerde. „Men is overigens verplicht te stoppen op een teken van verkeersbrigadiers". Hij hoopt dat na 'bemanning' van het kruispunt Molenwater ook nog eens het kruispunt Vogelenzang/ Dorpsstraat van verkeersbrigadiers voorzien kan worden. „Maar dan moeten zich meer volwassenen mel den". Momenteel werken per kruis- - FOTO DE STEM COR J. DE BOER punt twee volwassenen en twee kin deren. Opmerkelijk vond Krombeen dat een aantal schoolgaande kinderen toch een andere route kozea „Waar schijnlijk wilden ze wachttijden bij het oversteken voorkomen. Het is echter de veiligste manier om de Dorpsstraat over te steken en ik denk dat school en ouders hierop nog meer moeten hameren. Het is echt in het belang van de kinderen". Van onze verslaggever MIDDELBURG - Met de opvoering van het modelspel 'Als ik in de spiegel kijk, zie ik vragen', treedt de al sinds 1985 opererende Werkgroep Adoptie Nazorg Zeeland volgende week voor het eerst naar buiten. De werkgroep staat een opener relatie voor tussen adoptie-kinderen, -ouders en natuurlijke ouders. De première van het spel is op maan dag 11 januari om 20.00 uur in de Schouwburg in Middel burg, met commissaris der koningin C. Boertien als ere gast. Van onze verslaggever N1EUWVL1ET - De Nieuwvlietse agrariër P. Provoost wil op korte termijn bij zijn bedrijf een centrum voor delta-vliegers op poten zetten. Provoost, zelf actief aan het driehoekig zeil, heeft het gemeentebestuur van Oostburg ver zocht om het bestemmingsplan te wijzigen. Het college staat, met uitzondering van wet houder A de Feijter (openbare werken) niet afwijzend tegenover de plannen van Provoost. Voorafgaand aan de realisatie van het delta- vliegterrein moeten er echter nog verschillende procedurele zaken gere geld worden. Op het ter rein dat Provoost in ge dachten heeft rust een agrarische bestemming. Dat zou in eerste instan tie gewijzigd moeten worden. Verder zal de exploitant van het cen trum, die de vliegers met een lier wil optrekken, een hinderwetvergun ning nodig hebben. Mochten deze zaken afgehandeld kunnen worden, zo meent het de meerderheid van het col lege, dan resten er weinig bezwaren om tezijnertijd een kantine te bouwen. Bij het terrein in kwestie, aan de Provinciale weg bij Nieuwvliet, worden geen parkeerproblemen verwacht Provoost dient verder toestemming te krijgen van de vereniging voor de Luchtvaart en een ontheffing aan te vragen bij de Rijksluchtvaart dienst Wethouder De Feijter heeft zich tegen het plan gekant omdat hij vreest voor verkeersonveilige situaties ter plekke. De commissie planologie be raadt zich woensdag over de kwestie. vormd door vertegenwoordi gers van de FIOM-Zeeland, de Raad voor de Kinderbescher ming, de Vereniging Wereld kinderen (die zich wereldwijd bezig houdt met adoptie) en het RIAGG-Zeeland. Invalshoek van de FIOM is vooral het schuldgevoel dat bij veel na tuurlijke ouders ontstaat over het afstaan van hun kind voor adoptie. Kinderbescherming belicht de kant van de kinde ren. De werkgroep doet niet meer dan de activiteiten coördine ren, het feitelijke werk blijft voor de verschillende instellin gen. Zonder uitzondering wil len ze echter de wederzijdse in formatie bevorderen. „Een di rect contact hoeft niet altijd, ligt vaak ook nog erg moeilijk, maar informatie uitwisselen via een tussenpersoon kan wel, en zou meer moeten gebeuren," vindt voorzitter A Rosink van de werkgroep. Zij hoopt dat de voorstelling in Middelburg een breed pu bliek bereikt, 'zeker ook de ouders die afstand hebben ge daan'. Na de opvoering van het spel is er gelegenheid tot een nabespreking met leden van de werkgroep. Het modelspel wordt vervolgens aangeboden aan mogelijke geïnteresseerden in adoptie-problemen. Alle basisscholen in Terneuzen zijn aangesloten op het be veiligingssysteem. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever TERNEUZEN - De vorig jaar in alle 37 scholen en zeven gymzalen van Terneuzen aangebrachte elektronische in braakbeveiliging blijkt een schot in de roos te zijn. Twee keer slaagde de gemeentepolitie-die zegt zeer tevreden over de beveiliging te zijn-erin inbrekers op heterdaad te betrappen en konden enkele vernielers worden aangehou den. In één geval greep de politie er naast: de daders van de dui zenden guldens kostende rui- tentikkerij bij de Ds. Aangeen- brugschool konden niet worden gevat. „De inbraakbeveiliging werkt zeer bevredigend", zegt adjudant A. André, samen met zijn college J. van Opdorp ver antwoordelijk in de sector 'Voorkoming misdrijven'. „De investering die de ge meente heeft moeten doen, 267.000 gulden, is volledig ver antwoord geweest". André wijst ook op de enorme preven tieve werking die uitgaat van de inbraakbeveiliging. „Men kijkt wel twee keer uit voordat men besluit in te breken in een Terneuzense school". Bijko mend voordeel voor de ge meente is dat de premie voor de inbraakverzekering, na aan brengen van de beveiligingen, met bijna een halve ton per jaar omlaag ging. In vijf jaar is de investering er uit. De inbraakbeveiliging is geba seerd op 'zwerfdetectie'. Dat wil zeggen dat opgemerkt wordt wanneer' zich mensen in de panden bevinden op tijden dat dit niet kan. Een alarmsig naal komt rechtstreeks binnen bij het Terneuzense politiebu reau, wat betekent dat in de kern Terneuzen zelf binnen vijf minuten een patrouillewa gen ter plaatse is. Dat hebben de daders aan den lijve onder vonden. Een probleempje is wel dat van tijd tot tijd een vals alarm binnenkomt. „Dan is men on deskundig met de apparatuur in de weer geweest. We hadden gehoopt dat zoiets na verloop van tijd voorkomen kon wor den, maar het is niet helemaal uit te bannen", zegt André. Zorgen maakt de politie zich over de toename van het aantal inbraken in Terneuzense wo ningen. „Het zijn wel kleintjes, maar het is lastig. Zowel voor politie als voor bewoners", zegt André. Maar in één adem richt hij ook een verwijt aan de Ter- neuzenaars. „Achttien maal hebben wij een spreekbeurt over inbraakpreventie in onze stad gehouden en iedere keer was de belangstelling bedroe vend laag. Maar als men slachtoffer van een inbraak is komt dat wel op ons bordje". De mensen zijn volgens An dré te nonchalant „Op die voorlichtingsavonden geven wij aan hoe met geringe finan ciële kosten beveiligingen kun nen worden aangebracht. En die verhogen nu juist de pak kans van inbrekers. Ze moeten herrie maken om binnen te ko men of ze blijven langer bij hun doelwit bezig". Meer respons krijgen de voorlichters van bedrijven. Re gelmatig doen die een beroep op hen de beveiliging eens kri tisch te bekijken en adviezen uit te brengen.

de Stem | 1988 | | pagina 11