I Gullit verslaat Maradona HEIN VERGEER KRABBELT OP DE KILOMETER WEER OP Olympische kansen Bollaart stijgen Oefenduels Oranje Mario Been blijft bij Feyenoord Rijkaard rond met Sporting Lissabon ik, Boetes voor Evert en Navratilova Voetbalgeweld op Cyprus Zweden wil ski-wedstrijden overnemen AUTO LEASEN OF AUTO HUREN HEERENVEEN - De definitieve schaats-selectie voor de vijftiende Olympische Winterspelen in het Canadese Calgary, die op zaterdag 13 fe bruari beginnen, wordt nog een moeilijke zaak. Spoorboekje MAANDAG 4 JANUARI 1988 Verstandig Olympisch i vakje benutten, irtentie wordt in een met het belangrijkste idig. nnummer in de gemakkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG n. Voor toezending van tuf 3,50 extra te ng kunt u een groene girokaart (dus géén insturen, ntvangt u een ij u echter f 4,— ning moeten brengen. n Dagblad De Stem, 3. of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 f 15.69 Cf n:2 ^1 OCO Autoleasing LCdSC Autoverhuur GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222100 HUREN VANAF 35.- PER DAG DE STF Door onze correspondent Gerard Kessels ROME - Er moet heel wat gebeuren wil Italië's meest bekeken sportprogramma 'Negentigste Minuut' zijn ijzeren opzet wijzigen. Maar gisteren, in plaats van te beginnen met de goals van de voetbalwed strijden, volgde een portret van de grote winnaar van de dag: Ruud Gullit van AC Milan. De hoogstandjes van de Nederlander deden in de wedstrijd tegen koploper Napoli de Argen tijn Maradona verbleken. Gullit dus als royale winnaar van de confronta tie tussen 'de twee beste voetballers ter wereld', zoals de Italiaanse pers al dagenlang heeft ge schreven. Het duel Gullit-Maradona werd zelfs afgeschilderd als het sportieve alternatief van de top Reagan-Gorbatsjov. Om het vertrek van I Gullit van het veld nog enig extra reliëf te ge ven, verving trainer Arrigo Sacchi hem enkele minuten voor het einde. Een oorverdovende ovatie van het met ruim 75.000 toeschouwers uitverkochte San Siro-stadion begeleidde de po pulaire Nederlander naar de kleedkamer. Milan heeft de competitie weer enige span ning gegeven: de ploeg staat nu op drie punten van Napoli. De 4-1 overwinning had nog flink wat hoger uit kunnen vallen. De Milanezen troffen twee keer het houtwerk (een kopbal van Gullit ketste af op de paal). Gullit, die één keer zelf scoorde, had een aandeel in alle andere treffers. Zo kwam de vierde treffer tot stand toen de 'Rasta-Milanees' bij een slappe voorzet van Donadoni niet kopte, maar zijn hoofd in een reflex terugtrok. Daardoor werd Napoli-keeper Garella op het verkeerde been gezet. Gullit was extra gemotiveerd. Enkele Napoli- spelers hadden de afgelopen week openlijk be twijfeld of zijn uitverkiezing tot Europees voet baller van het jaar wel terecht was. „Gullit heeft op het veld al zijn kritici de mond ge snoerd", juichte sportverslaggever Claudio Va- leri van de Italiaanse televisie. Voor de andere Nederlander van AC Milan verliep het weekend minder fortuinlijk. Terwijl hij zelf met zijn verloofde in Nederland rustig oudejaarsavond vierde, hebben inbrekers het huis van Marco van Basten bij Milaan overhoop gehaald. De criminelen, die geen kostbaarheden konden vinden, koelden hun woede op het inte rieur: meubels werden kort en klein geslagen, borden en bekers vergruizeld en gordijnen wer den losgetrokken. Toen de geblesseerde Van Basten zaterdag na een lange afwezigheid in de Noorditaliaanse stad terugkeerde, werd hij door bestuurders van AC Milan op de hoogte gesteld van wat er in zijn huis gebeurd was. Het onaangename voorval zal de aanpassingsproblemen van Van Basten en zijn verloofde in Italië zeker niet ver kleinen. Virus plaagt schaatstop Door Rob van Deursen Een geheimzinnig virus, dat een deel van de bevolking van Heerenveen en omgeving aan het bed kluistert, haalde tijdens de eerste twee dagen van de Nederlandse afstandskampioenschappen een forse streep door menig Olympische rekening. Met name 'potentieel' kandida ten Hein Vergeer (alleen ge start op de 1000 meter van gis teravond), Menno Boelsma (he lemaal niet in beeld) en Petra Moolhuizen (slechts op de kilo meter) werden daar het slacht offer van. Marieke Stam kwam van de 'potentiëlen' op het overdekte ijs van Thialf, maar zakte daar bijna letterlijk, maar vooral figuurlijk op de drie kilometer van zaterdag avond doorheen. Gisteravond op de 1000 meter haakte zij af. Woensdagavond in Nieuwe- gein komt het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité samen met de Begeleidings Commissie Kernploegen (BCK) van de KNSB om de eerste, de finitieve startbewijzen voor Calgary uit te delen Zoals de vlag er nu bij hangt, springt dan slechts voor vijf leden van de vaderlandse schaatstop het licht op groen. Dat zijn de all- rounders Gerard Kemkers, Leo Visser en Yvonne van Gennip plus de korte afstand-specia listen Ingrid Haringa en Jan Ykema. Heren-coach Henk Gemser rekent er op, dat ook Hein Ver geer na zijn tweede plaats van gisteravond vrij baan naar Calgary krijgt, maar dat valt te betwijfelen, omdat de Haast rechter eigenlijk zich op die af stand voor de eerste maal dit Olympisch seizoen waarmaak te. En het NOC vraagt in zulke gevallen meestal twee 'garan ties'. De rest - en er- kwamen naast de gevestigde orde nogal wat 'nieuwe' namen naar voren - Ml worden verwezen naar Wedstrijden in Innsbruck (ko mend weekeinde, sprinters en waarschijnlijk - gezien de noodsituatie - all-rounders), Davos (eveneens komend weekeinde, dames), opnieuw Davos (16 en 17 januari, sprin ters en all-rounders) en het Europees kampioenschap da mes (16 en 17 januari, Kongs- terg). Probleem hierbij is dat er in het Zwitserse Davos op de natuurpiste nauwelijks ijs ligt. Over de invulling van dit spoorboekje zal ook woensdag avond worden gesproken. De uiterste termijn van aan wijzing voor Calgary ligt op maandag 25 januari, de dag na de Europese titelstrijd van de mannen in Den Haag. Daar naast hebben de leden van het NOC en de BKC ook nog voor donderdag 28 januari in hun agenda's een voorlopige af spraak genoteerd. Ploegarts Maarten Koorn- neef sprak van een situatie, 'die ik nog nooit heb meegemaakt'. „Binnen een paar uur was iedereen van zowel de heren als de dames all-roundploeg ziek. Misselijk, koorts en som migen hevige buikloop. De sprinters krijgen er binnenkort mee te maken. Die zaten niet in hetzelfde hotel, maar zijn wel een paar keer op bezoek ge weest. Menno Boelsma is in die groep het eerste slachtoffer. We dachten aanvankelijk aan voedselvergiftiging. We hebben onmiddellijk de keuringsdienst van waren er bijgehaald. Daar lag de oorzaak niet. Toen ben ik op zoek gegaan en via collega's in de buurt kwam ik er achter, dat hier in Heerenveen dat vi rus al een tijdje heerst. Nie mand weet precies wat het is. Dat ben ik nu aan het uitzoe ken, maar de uitslag kan nog wel twee weken op zich laten wachten. Iedereen reageert er anders op. Ingrid Haringa heeft het gehad, maar die rijdt toch gewoon hard. Kemkers en Visser, ondanks zijn val, ook. Vergeer daarentegen was za terdag niet in staat om te schaatsen. Hij heeft het 's mid dags wel geprobeerd, maar had nog verhoging plus zere spie ren. Dan kun je de zaak alleen maar kapot rijden voor mis schien een tiende plaats. Dat heeft geen zin". Terug naar Nieuwegein ko mende woensdagavond. Naast de 'zekere' vijf (volgens Gem ser dus zes) zal er tussen het NOC en de BCK heel wat afge praat moeten worden over de nieuwe gezichten, die tijdens de afstandskampioenschappen nu al naar voren zijn gekomen. Om even wat namen te noe men: Christine Aaftink, Herma Meijer, Ingrid Paul, Ria Visser, Anja Bollaart, Marga Preuter, Maarten Noyens, Tjerk Terp stra, Bouke Jonkman, Anne- Jan Portijk, Herbert Dijkstra en Bart Veldkamp. Tenminste, als de keuzeheren van het Olympisch college woord hou den en belang blijven hechten aan de resultaten van de strijd per onderdeel. Heren-coach Henk Gemser, met toch een schuin oog naar de wat onduidelijke positie van Hein Vergeer: „Streven blijft om de sterkst mogelijke af vaardiging naar Calgary te sturen en daarbij mag je je niet alleen laten leiden door reputa ties. De situatie van Vergeer is Hein Vergeer in actie op de kilometer, waarop hij tweede werd. HEERENVEEN - De Olympische kansen van Anja Bollaart uit Lage Zwaluwe zijn sinds gisteravond in eens met stip gestegen. Op de 1000 meter reikte de Westbra bantse naar het zilver achter de afgelo pen weekeinde in Heerenveen op de sprintafstanden ongenaakbare Ingrid Haringa. In een rechtstreekse confronta tie finishte Haringa in 1.22.98 tegen Bol laart in 1.23.14, haar derde persoonlijke record in twee dagen tijd. Zaterdag kwam zij op de 500 meter tot 42.22 (was 42.83) en op de drie kilometer tot 4.33.50 (was 4.36.35). Anja Bollaart was na afloop van haar race tegen Haringa de Noordhollandse dankbaar. „Ik heb veel aan haar gehad. Zij joeg me eerst op en later klampte ik bij haar aan. Jammer dat ik de laatste buitenbocht had. Anders had er mis schien een overwinning in gezeten. En dan was het Nederlands Olympisch Co mité helemaal met de neus op de feiten gedrukt. Nu moet ik afwachten. Al gaat het hele schaatsjaar de kilometer al goed. Eerst had ik een hekel aan deze af stand, maar nu ga ik er zelfs van hou den. Op de 500 meter kruip ik ook steeds dichter naar de Nederlandse top. Ik hoop dat het NOC daar rekening mee wil hou den. Dat mijn progressie in tijden maar verder en verder gaat". Ingrid Haringa op haar beurt vond in spiratie in de tegenstand die Bollaard bood. „Zij ging de een na laatste bocht zo hard in, dat ik moest beesten om op het rechte stuk bij haar te komen. En ja, met een laatste binnenbocht kan het dan niet meer stuk". Haringa rekent er op dat twee gouden plakken een Olympische garantie moeten opleveren. „Voor mij zou dat gunstig zijn. Ik ben aan een beetje rust rond me toe. In Davos lekker poetsen en dan weer opladen voor het WK sprint in West-Allis en Calgary. Dat zou ideaal zijn". Ruud Gullit heeft Napoli-doelman Garella uitgespeeld en scoort het derde doelpunt voor de Milanezen. AC Milan verpletterde koploper Napoli met 4-1. - fotoap Van onze sportredactie ZEIST - Het Nederlands elftal zal, ter voorberei ding op de strijd in de eindronden van het EK voor landenteams in West-Duitsland, in ieder geval drie oefenwedstrijden spelen. Behalve de al geplande oefeninterland tegen Enge land (23 maart in het Wembley-stadion in Londen), speelt de formatie van Rinus Michels ook twee thuis wedstrijden. Op woensdag 25 mei ontvangt Nederland Bulgarije. Woensdag 1 juni komt hoogstwaarschijn lijk Roemenië op bezoek. Van onze sportredactie ROTTERDAM - Mario Been, gisteren basisspe ler bij Feyenoord tijdens een zaalvoetbaltoernooi in Ahoy', blijft tot het einde van het seizoen bij de Rotterdamse vereni ging. De flegmatieke middenvel der wilde na een nieuw con flict met oefenmeester Ri nus Israël zo snel mogelijk weg bij Feyenoord, maar heeft besloten in ieder geval tot het einde van het lopende voetbalseizoen te wachten. Israël, die Mario Been dit seizoen al enkele malen pas- serde voor het eerste elftal, gaf te kennen Been weer op te stellen 'als zijn vorm daar aanleiding toe geeft'. Mario Been tijdens de training. FOTO COR VOS AMSTERDAM (ANP) - Frank Rijkaard is per soonlijk rond met Sporting Lissabon. De Ajax-verdediger, die na een conflict met trainer Johan Cruijff al maandenlang niet meer actief is in de hoofdmacht van de Amsterdamse club, reisde op oudejaarsdag naar Lissabon en kwam daar tot over eenstemming over een contract van anderhalf jaar met een optie van een jaar. Ajax wil wel meewerken aan de transfer, maar heeft een aantal eisen gesteld, teneinde zeker te zijn dat de gevraagde transfersom - gesproken wordt van een bedrag van vijf miljoen gulden - inderdaad wordt overgemaakt. Volgens Ajax-directeur Arie van Eij- den is daaraan nog steeds niet voldaan. „Wat ons be treft is de situatie precies gelijk aan die van een week geleden". WASHINGTON (AFP) - Martina Navratilova en Chris Evert kunnen een boete van 20.000 dollar (36.000 gulden) tegemoet zien. De internationale associatie van tennisspeelsters (WITA) legde deze straf op, nadat het Amerikaanse tweetal had aan gekondigd volgende week een lucratief demonstratietoernooi in Australië te preferen boven het officiële toernooi van Syd ney. De WITA verbiedt haar le den deel te nemen aan exhibi ties, indien tegelijkertijd op Martina Navratilova. FOTOAP hetzelfde continent een offi cieel toernooi plaatsheeft. Pa radoxaal genoeg bekleedt het beboete duo topposities in de WITA. Evert is praeses, Navra tilova is één van de penning meesters. NICOSIA (AFP) - Het eiland Cyprus kende tot za terdag het voetbalvanda lisme slechts van over de grenzen. Bij de wedstrijd tussen de top twee van de nationale competitie, Apoel Nicosia en AEL Limassol, ging het voor het eerst echt mis. Toen de scheidsrechter in de laatste minuut bij de stand 0-0 een strafschop aan Apoel gaf en die even later benut werd (1-0), bestormden de supporters van Limassol het veld van het Makarios-stadion. De politie moest ingrijpen met waterka nonnen en traangas. Bij de botsing vielen dertien gewonden, onder wie twee po litiemensen. via het zilver op de kilometer opgeklaard. Ik draag hem voor afvaardiging naar Calgary voor. Voor mij staat vast dat Kemkers en Visser nu ook ze ker zijn. Daar valt met mij niet meer over te praten. Dinsdag avond gaan de trainers met de BCK praten. Dan moet je ook duidelijk zijn of er in Davos ijs ligt of niet. Misschien moeten we komend weekeinde wel uit- wijken naar Innsbruck. Liever niet, maar als er woensdag avond een weg wordt aangege ven voor de twijfelgevallen, zullen we zeker gaan. Een Dijkstra, een Portijk en nog wel meer moeten verdere kan sen krijgen". Hein Vergeer gaat er vanuit dat hij zich Olympisch zeker kan voelen. Vooral omdat hij - nog niet geheel hersteld van de infectie - zich gisteravond nog niet honderd procent voelde. „Zaterdag kon het gewoon niet, schaatsen. Ik voelde me zo be roerd als de pest. Vanmiddag (gisteren, red.) om half vijf hebben we besloten het op de kilometer maar te proberen. Achteraf heel verstandig. Nu heb ik tenminste een poot om bij het NOC op te staan. Als dan ook de 1500 meter lukt, zit het geramd". Ondanks het feit dat Vergeer zaterdag de 5000 meter moest laten schieten, heeft hij zijn Olympische aspiraties op die afstand nog niet geheel wegge cijferd. „In overleg met Gemser hebben we wat veranderd aan onze aanpak. Meer gericht op de korte afstanden, omdat ik in Calgary in ieder geval de 1000 en 1500 meter wil doen. Maar als je op die nummers in goede vorm bent, kun je een vijf kilo meter ook nog wel meepakken. Als die glijdt, dan loopt die ook". Vergeer, die in anderhalve dag vier kilo van zijn ideale vormgewicht verloor en daar inmiddels weer twee kilo van terug heeft, gokt dan op de vorm van de dag. „Als je in de geschiedenis kijkt, zie je altijd verrassende winnaars bij de Spelen. Er gebeuren gekke din gen. Kerels, van wie je ver wacht dat ze de sterren van de hemel rijden, vallen ineens te gen. En jongens, die eerder in het seizoen geen deuk in een pakje boter reden, vliegen over het ijs. Dus daar gokken we dan maar op. Het heeft tot nu toe behoorlijk tegen gezeten. Misschien krijg ik ook nog eens een beetje mazzel". STOCKHOLM (RTR) - Het totaal gebrek aan sneeuw in Midden-Europa geeft Zwe den gelegenheid zich te pro fileren als wintersportland bij uitstek. Het ski-gebied van Are, dat kandidaat staat voor de orga nisatie van de Olympische Winterspelen van 1994, heeft aangeboden de ski-wedstrijden voor de wereldbeker over te nemen. Met name de afdaling en slalom, die voor 16 en 17 ja nuari in Kitzbühel op het pro gramma staan. Kitzbühel is één van de vele wintersportplaatsen in de Al pen, waar de toeristen zich ver maken met golf, zwemmen en après-ski, terwijl de pistes er groen en verlaten bijliggen. In de omgeving van Are daaren- tt i i tegen ligt een dik pak sneeuw ijshockey en schijnt de zon bij een tempe ratuur van even beneden het vriespunt. Ski-officials zullen later deze week beslissen of de wed strijden van Kitzbühel moeten worden verplaatst naar een ho ger gelegen oord, of uit te wij ken naar een plaats, waar sneeuwkanonnen voldoende kunstsneeuw kunnen produce ren voor het geval de tempera tuur te hoog blijft. De races voor de wereldbeker van het volgende weekeinde in Gar- misch-Partenkirchen zijn reeds verplaatst naar Val d'Is- ere in de Franse Alpen. NA de zesde en voorlaatste dag van de strijd om de wereldtitel ijshockey voor junioren in Moskou bezet Canada nog steeds de eerste plaats. Het won met 8-1 van West-Duitsland. De Sovjetunie is tweede, na winst (7-2) op Polen, en Finland derde door de winst op ZWeden (5-2). NA Oost-Duitsland en Honga rije heeft ook Tsjechoslowakije de bereidheid uitgesproken mee te doen aan de Zomerspe len in Seoul.

de Stem | 1988 | | pagina 9