Rondwegen om Oostburg en Schoondijke noodzakelijk' N G :er LPRIJS )0STBURG VREEST VOOR INGRIJPEN PROVINCIEBESTUUR Schoondijkenaar laat oude kaart herleven Chemokar rijdt nu ook in Hulst aar erhuur naar Vrienden 'Wilde sigaren' rokers, ik presenteer u mijn Wilde Speciaal. PLAATSELIJK NIEUWS ns gratis) b.v. Aardenburg heeft bezwaar tegen ontwerp-streekplan Film terug na elf jaar unnen bijna en iedereen containers zien! E STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 4 JANUAR11988 1100.01 550.°» 770.°' 1050.°' 510.0t 550.00 740.00 1000.00 OSTBURG - Het ge- leentebestuur van ostburg blijft worste- n met de kwestie van nieuwe woonwagen- andplaatsen. De lo- i aan de Eerste- oogendijk in Oost- irg, die het college schikt bevonden had, na protesten uit de evolking inmiddels 'gevoerd. impelweg oorkeur Ik gebruik gratis' BRUIJNOOGE: 'BLIJKBAAR KLOPPEN DE VAARROUTES NOG STEEDS AARDIG' Vulenburgh Clinge Heikant Hulst Sas van Gent St.-Jansteen Oostburg Westdorpe Oostburg hoopt op provinciale steun A3 881 Temeuzen T6 PSTBURG - 'WOV of geen fOV, rondwegen om de kommen Oostburg en Schoondijke ijven noodzakelijk.' Dit stelt het ■meentebestuur in een reactie op >t ontwerp Streekplan Zeeland. jet college betreurt het dat de rond wegen in kwestie wel opgenomen wa ren in het voorontwerp van het plan, maar dat zij in verband met de ont wikkelingen rond de Westerschelde Oeververbinding het veld hebben moeten ruimen. Aangedrongen wordt dan ook om de eerder geplande rond wegen opnieuw vast te leggen in het plan. Het Oostburgse gemeentebestuur wil verder ook de regel gewijzigd zien dat agrarische bedrijven minimaal honderd meter verwijderd moeten liggen van gebieden met recreatieve bestemmingen en woongebieden.Het college meent dat dit best wat onge nuanceerder kan. Bijvoorbeeld vijftig, meter voor akkerbouwbedrijven. Ook het feit dat bedrijven verwant aan de agrarische sector per definitie gevestigd moeten worden op bedrij venterreinen gaat het Oostburgse ge meentebestuur te ver. Het dagelijks gemeentebestuur is van mening dat agrarisch verwante bedrijven prima kunnen gedijen in het buitengebied. Het college van B en W zal eerst de meningen van de leden van de ge meentelijke adviescommissie peilen alvorens officieel te reageren op het streekplan-ontwerp. De commissie openbare werken en verkeer buigt zich woensdag over de materie. De vergadering in het gemeentehuis van Oostburg begint om 9.00 uur. SEN Nog geen woonwagenlokatie m onze verslaggever i heroverweging wil het jneentebestuur het ter- in van de voormalige liveringsinstallatie of het rrein bij de BB-bunker in het Tragelwegje in ostburg een bestemming s woonwagencentrum sven. Breskens kan een centrum orden ingericht noordelijk of lidelijk van de bibliotheek in wijk Ghistelkerke. De gemeente Oostburg zal ast moeten maken met de elisering van de gemeente- ke woonwagencentra. Dit eft gedeputeerde E. Maris- ster (ruimtelijke ordening) t college in december laten eten. IUN komt er simpelweg op er," schrijft het gemeentebe- liur in een notitie aan de id, „dat de gemeenteraad or 1 februari een besluit over 11 in te richten standplaat- i dient te nemen. Mocht dit st het geval zijn, dan zal de ovincie niet aarzelen om zelf izaak op te pakken en een en der voor de gemeente te an regelen." Het komt er dan op neer dat (provinciebestuur zelf loka- s voor de woonwagencentra at aanwijzen. Om de provincie voor te zijn «ft het college nu zelf een st van redelijk geschikte lo^ opgesteld. In Breskens ffien terreinen bij de biblio- A in Ghistelkerke en aan Golepoldersedijk in aan- ïking. In de kern Oostburg orden als mogelijke woonwa- Jicentrumlokaties genoemd: Torenweidelaan, de Ver- ;de Grotendam, de Eerste *>gendijk, de Schuttebocht- de Grote Beer en het ter- in van de voormalige zuive- "gsinstallatie of bij de BB- •nker aan het Tragelwegje. voorkeur van het gemeente- stuur naar het laatstge- emde en eerstvermelde ter nis, zo stelt het gemeentebe- "ur, 'om plausibele redenen', en W van Oostburg realise- i zich dat de lokaties verre 81 ideaal zijn, middenin Wngebieden zijn gelegen en er vanuit de bevolking be uren zullen komen. „Bezwa- zo benadrukt het college, dien zich echter altijd büj- voordoen en de knoop moet 'doorgehakt worden." Overigens zijn de lokaties in "estie nog niet door het pro- nciale lokatie-beoordelings- jjm bekeken. De gemeente re adviescommissie voor biologische zaken wordt ^nsdag 6 januari om advies 'Vraagd over de kwestie. 3?SENDAAL - 'Ook ik ge- bk ze, maar wel gratis', moet dader van een inbraak bij J drogisterij in Roosendaal Hecht hebben. de nacht van vrijdag op ■erdag werd de condoom- tomaat aan de gevel leegge- «d. Vijftig doosjes condooms een gezamenlijke waarde honderdvijftig gulden ver enen. Vrijelijk nagetekend door W. J. Bruijnooge' FOTO WIM KOOIJMAN DE ARCHITECT W. Bruijnooge is een bekende verschijning in Schoondijke. Niet verwonderlijk, want als hoofd van de wederop bouw ontwierp hij na de Tweede Wereldoorlog enkele honderden huizen. Die staan onder meer in Groede en Nieuwvliet. Maar vooral in Schoondijke zelf, dat nagenoeg geheel was verwoest, vormen ze stille getuigen van onze jongste geschiedenis. De 'Bruinooges' staan er hand in hand, of beter: gevel aan gevel. Zijn beroep oefent hij al geruime tijd niet meer uit, maar met zijn 83 j aar mag hij nog steeds tot de 'actieven' gerekend worden. Vooral de geschiedenis heeft zijn belangstelling. Onlangs vloeide er een opnieuw verbeterde, oude Zeeland-kaart uit zijn tekenpen. Door Ronald Verstraten DE KAART werd in 1574 op last van Alva geschilderd. In sierlijke letters, zowel in het Nederlands als in het La tijn, staat te lezen dat ene Christiaan Sgroote de kaart ontwierp en dat het origineel zich bevindt in de Bibliotheca Nacional te Madrid. Het Schoondijkse exemplaar is dus een kopie, 'vrijelijk nagetekend door W. J. Bruijnooge', zoals eveneens staat aangegeven. Hij tekende hem opnieuw op een calque, waar normaliter bouw tekeningen op worden gemaakt. Zo kunnen er steeds nieuwe afdrukken van worden gemaakt. „Van de kaart uit 1574 bevond zich tot nu toe wel een exemplaar bij een particulier in Am sterdam, maar die is niet erg duidelijk. Ik heb er niets in veranderd, maar wel de letters en leestekens verbeterd, want veel namen waren zo goed als onleesbaar," vertelt Bruijnooge. Op het eerste gezicht lijkt de nagete kende kaart al honderden jaren oud. Bruijnooge: „Dat komt omdat hij is af gedrukt op semi-perkament. IJselijk duur papier is dat, maar ja, dat hoort toch bij zo'n kaart, nietwaar?" Na maanden van intensieve tekenarbeid werd de 'Pars Maris Germanica', zoals de Noordzee destijds heette, weer dui delijk zichtbaar. Hetzelfde geldt voor namen van reeds lang verdwenen plaatsjes, zoals Orlemans Capelle of Nieuwkercke. Die zijn tegenwoordig RfiUniG alleen nog te herkennen in bijvoor beeld de Nozemansweg of de Nieuwe- kerkse Kreek. hij vervolgens moeiteloos allerlei jaar tallen uit zijn geheugen, die belangrijk zijn geweest voor de lokale en regio nale geschiedenis. Schoondijke zelf staat er uiteraard ook op. De naam wordt alleen een beetje anders gespeld: Schoindyck. „Vroeger lag het dorp op een andere plaats. On geveer een kilometer naar het oosten, zuidelijk van de huidige Sasputse Straat, op de plaats van het 'oude kerkhof'. Het dorp heette toen 'Vulen burgh', maar werd ook wel 'Vulendie- ke' genoemd. Door de Elizabethvloed in de vijftiende eeuw ging het dorp te loor en werd op de huidige plaats, om de rotonde heen, herbouwd." „Eerst zou het Willemsdorp hebben geheten, maar de bevolking keerde zich tegen die naam en koos voor Schoondijke, als contrast met de oude naam van het dorp," vertelt Bruinooge. Als een wandelende encyclopedie put Bruijnooge heeft zich ook intensief be zig gehouden met de historie van de boerderijen in de streek. Hij werkte mee aan een inventarisatie van alle hoven in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en gaf in 1981 in eigen beheer het ge schrift 'De Hofsteden van Schoondijke' uit Sindsdien zat hij niet stil. Zo schreef hij - in het Engels - de genealo gie (afstamming) van het geslacht Ris- seeuw, ten behoeve van een reünie in de Verenigde Staten, onder de titel: Risseeuw Reunion, aug. 9, 1986 Wis consin'. Daarnaast tekende hij familiewa pens of hertekende kaarten, zoals bij voorbeeld de 'Kaerte Walcheria en Ze- landiae' uit 1540. De 'Spaanse' kaart vindt intussen gretig aftrek. Opval lend is, dat het veelal vissers of oud- vissers zijn die er belangstelling voor hebbea „Blijkbaar kloppen de vaar routes en -dieptes nog steeds aardig," aldus Bruijnooge. AARDENBURG - Het gemeentebestuur van Aardenburg heeft er grote moeite dat het provinciebestuur agrarisch verwante bedrijven in de toekomst alleen wil onderbren gen op bedrijfsterreinen, zoals dit verwoord staat in het ontwerp streekplan. ADVERTENTIE, Het Aardenburgse college voorziet dan grote problemen voot loonwerkers binnen de ge meente. Reden voor het ge meentebestuur om tegen deze regeling bezwaar aan te teke nen. Volgens het college komen dienstverlenende en toeleve rende bedrijven aan en voor de agrarische sector voort uit oor spronkelijke agrarische bedrij ven. Veelal gebeurt de bedrijfs voering van die ondernemin gen in combinatie met een agrarisch bedrijf. Gevreesd wordt verder dat het weren van niet-gebonden agrarische bedrijven uit het gemeentelijk buitengebied een weerslag kan hebben op de werkgelegenheid. Het gemeen tebestuur meent dat door de re geling veel ondernemers zullen aarzelen om dergelijke bedrij ven te beginnen. Ook op het gebied van na tuur en landschap heeft het provinciebestuur in het ont werp-streekplan volgens B en W van Aardenburg wat steken laten vallen. Een deel van de Grote Gatkreek bij Sint-Kruis is niet eens in het plan opgeno men. Voorts is het gemeentebe stuur niet blij met het feit dat de provincie aan het dekzand- gebied bij Aardenburg een grote ecologische en land schappelijke waarde heeft toe gekend. Hierdoor mogen er in dit gebied geen nieuwe glas- tuinbedrijven worden geves tigd. Dit gaat de Aardenburgse bestuurders te ver. Verder wordt de bijzondere aandacht gevraagd voor de verkeerssituatie bij Aarden burg en de winning van klei - specie, die in het ontwerpplan hoegenaamd niet vermeld staat. De commissie ruimtelijke ordening buigt zich donderdag 7 januari over de lijst met be zwaren. De vergadering in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Ik vond het tijd worden. Ons goeie van Susante binnengoed, met een best Java om blad en het meest helder-rijpe Java dekblad dat er bestaat. En een beschaafd flosje. Ik denk dat ie lekkerder is dan wat u nou rookt. Ga maar kijken bij de tabaks specialist. En ga d'r maar 's lekker voor zitten. Wide speciaal! Directeur-tabakker van Oud Kampen 10 stuks 6,50 KAARTING - Café De Land bouw met 76 personen. Uit slag: 1. A. Boone, Hulst; 2. mevrouw Kind, Kloosterzan- de; 3. M. van Duyse, 4. me vrouw Van Roeyen, 5. J. Ber tram, allen uit Clinge. BEJAARDENSCHIETING - Woensdag 6 januari wordt er in zaal 't Helleken een bejaar- denschieting gehouden. Aan vang 13.30 uur. KAARTEN EN BINGO - Donderdag 7 januari vanaf 13.30 uur wordt er in 't Heike een kaart- en bingomiddag gehouden. Belangstellenden van vijftig jaar en ouder zijn welkom. HW'24 - De voetbalvereni ging HW'24 houdt tijdens de nieuwjaarsreceptie, vrijdag 8 januari om 20.00 uur, de ver kiezing van de sportman vna het jaar. Ieder elftal kiest zijn eigen sportman van het jaar en uit dat deelnemersveld wordt vrijdag in de kantine de sportman van het jaar van de vereniging HW24 geko- zen' Daarnaast wordt ook de meest verdienstelijke HW'24-er van 1987 gekozen. Tussendoor is er zang, dans en cabaret. KAARTING - Sport en ont spanningsvereniging Corn Boys met 36 personen. Uit slag: 1. W. Guinau, 2. D. Maas, 3. A. van Aerde, 4. J. Nolle, 5. J. Willems. De poedelprijs was voor M. Leenstra senior. VNKV - Dinsdag 5 januari houdt de plaatselijke afdeling van de Vrouwenbeweging Nederlands Katholieke Vrou wen (VNKV) een informatie avond over groenten en fruit. Deze avond wordt gehouden in zaal De Engelenroos en is opgezet in samenwerkling met de stichting Propaganda Groenten en Fruit. Men maakt kennis met tal van nieuwe groenten- en fluit soorten. Aanvang 19.30 uur. BEJAARDENSCHIETING - Zaal de Kroon, bejaarden- schieting van schutterssocië- teit Groot Hulst met deel name van 45 personen. Hoge vogel: D'Hooghe, Kieldrecht, eerste zij vogel: Jansen, Moer- beke; tweede zijvogel: niet af; grootste aantal (4): D'Hooghe, Kemzeke. BILJARTEN - Biljartclub De Warande hield voor de leden een prijskamp. Uitslag: 1. J. Jansen-J. van Kerckhoven, 2. C. van de Pol-F. van Ecke, 3. F. Emeleer-L. Vael. Hoogste serie tweede klasse: J. de Smet. BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub hield een com petitiewedstrijd waaraan zestien paren deelnamen. Uitslag: 1. echtpaar Brug ge, 2. mevrouw Christiaan- sen-de heer Wagenaar, 3. mevrouw Van de Lijcke- de heer Langedijk. TOPBILJARTEN - Prijs kamp topbiljarten van de bil jartvereniging 't Oude Raed- thuys in de gelijknamige lo kaliteit. Deelanme 23 perso nen. Uitslag: 1. E. Maenhout, 2. P. de Smet, 3. Th. Lammens, allen Westdorpe; 4. W. van Swaal, Hulst, 5. M. van der Goes, 6. J. van der Goes, bei den Westdorpe. Van onze verslaggever HULST - Met ingang van 1988 zullen de zogenaamde probleemstoffen in Hulst een keer in de twee maan den worden opgehaald door een speciaal ingerichte auto, de chemokar. Het gemeentebestuur heeft be sloten tot deze maatregel om dat de proef om batterijen, olie, verf en andere chemische stof fen wekelijks mee te geven met de reguliere huisvuilophaal dienst bij de bevolking niet aansloeg. Wekelijks werden slechts ge ringe hoeveelheden met de vuilniskar meegegeven. Dit omdat de vuilnismannen op een te vroeg tijdstip langs de deuren voorbijging. De chemokar zal voor de eer ste keer de gemeente Hulst' aandoen in de periode tussen 11 en 14 januari. Op maandag 11 januari rijdt de kar het polder- Van onze verslaggever HEINKENSZAND - Elf jaar geleden raakte de mu ziekvereniging Euterpe uit Heinkenszand 'haar' film kwijt. Op een rommelmarkt in het naburige Nisse kwam de film bij toeval weer bo ven water. De film werd in 1964 gemaakt. Toen gaf de muziekvereniging 'Euterpe' opdracht om een film te maken van de vereniging. De beelden werden uiteraard di verse keren vertoond. Daarna verdween de film in een doos die onder het podium van het clubgebouw terecht kwam. Elf jaar geleden raakte de film zoek. T. Duinkerke van de muziekvereniging: „Of de film nou uitgeleend werd, of zo maar meegenomen, weet nie mand meer. De film was in ieder geval weg. In Nisse heeft iemand die film op de rommel markt gekocht en meegeno men. Thuis bleek wat het nou precies was. Toen hoorden we dat die film terecht was". Om de bevolking van Hein kenszand nog eens te laten ge nieten van de film, wordt de rolprent woensdag diverse ke ren vertoond. Secretaris Duin kerke: „Er staan veel mensen op en natuurlijk de muziekver eniging. Het is een film zonder geluid. De film wordt woens dag vier keer gedraaid". Dat gebeurt 's middags om twee en vier uur het clubge bouw aan de Dorpstraat 26. 's Avond kan de film om zeven en negen uur bekeken worden. De film duurt ongeveer een uur. land bij Graauw door. Daags erop volgt de ophaaldienst dé route die de vuilnismannen donderdags plegen te rijden. De kernen Clinge, Nieuw-Namen, Absdale en een deel van de kern Hulst worden dan aange daan. De chemokar rijdt woensdag 13 januari door St.-Jansteen, Kapellebrug en Heikant. Op donderdag wordt het restant van de kern Hulst afgewerkt. Ook bedrijven kunnen be perkte hoeveelheden pro bleemstoffen afgeven, dan wordt echter een liter-of kilo- gramprijs van 2,5 gulden in re kening gebracht. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg hoopt een greep te kunnen doen in twee subsidiepotten van de provincie voor riole ringswerken en dorpsver nieuwingsactiviteiten. Beide fondsen bevatten een half miljoen gulden. Voorwaarde is wel dat de ge meente voor 1 februari een ver zoek indient om voor subsidie in aanmerking te komen. Het gemeentebestuur van Oostburg is van plan om terstond te rea geren. Oostburg heeft de laatste maanden te kampen gehad met een paar fikse financiële tegen vallers. Zo gaat de noodzake lijke bodemsanering aan de Zinniastraat in Breskens, waar woningen gebouwd moeten worden, de gemeente twee ton extra kosten. Ook de sanering van de Oesterput en het Zand- stratengebied bij Breskens komt, zo meent het Oostburgse college, 'mogelijk voor provin ciale ondersteuning in aanmer king'. Naast de gedwongen sane ringsoperaties drukken ook de maatregelen op het gebied van de riolering zwaar op de schou ders van het gemeentelijk be stel. Hoewel ook andere ge meenten in aanmerking komen voor de beide subsidiefondsen hoopt de gemeente op steun van de provincie. De gemeentelijke advies commissie voor openbare wer ken buigt zich woensdag 6 ja nuari over het voorstel. Ook wordt van de commissieleden gevraagd een uitspraak te doen over het te voeren beleid op het gebied van de recreatie- en tweede woningen. Dit naar aanleiding van het rapport van het Nederlands research in- stuut voor Toerisme (NRIT), dat in december gepresenteerd werd. De bijeenkomst begint om 9.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 7