s Kessen nodigt ambassadeurs VS en USSR uit INWONERTAL WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN FORS GEDAALD land Plan voor educatieve tuin op gewijde grond Grote opkomst bij nieuwjaarsrecepties in Aardenburg en Kloosterzande Terneuzenaar vast voor verkrachting en bedreigen met pistool Cadzandse ondernemers tegen nieuw naaktstrand nabij camping Hoogduin T n Rake klappen voor jonge Hulstenaar >DERS MAANDAG 4 JANUARI 1988 VOOR OPENINGSCEREMONIE VREDESLAAN KLOOSTERZANDE OOSTBURG - Het bevolkingspeil van de drie West-Zeeuwsvlaamse gemeenten is voor het twetde achtereenvolgende jaar fors gekelderd. Inhaalmanoeuvre Premie Impulsen Zwaar gewonde na botsing bij Sluis In dei N ONZE LEZERS ADVERTEERDERS KESSEN: KLOOSTERZANDE MOET EEN ECHT CENTRUM KRIJGEN Zelzaam Hof te Zande Herinrichting Kunst op de pont M ansee. js. Jen kop, fis? jlke dag' Igach. D'MILL INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEELAND T15 Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Bur gemeester A. Kessen van de gemeente Hontenisse wil van de opening van de Vre- deslaan in de kern Kloos- terzande een 'echte mani festatie' maken. Een derer dagen verstuurt hij namens het gemeentebestuur een uitnodiging aan de ambas- sadeurs van de Verenigde Sta- ten en de Sovjetunie om de ope ningsceremonie bij te wonen. Kessen hoopt dat de ambas sadeurs van de beide groot machten in Kloosterzande de schop ter hand zullen nemen om de eerste van de tweehon derd jonge kersebomen voor de laan te planten. Zoals bekend zijn de jonge bomen geschonken door de Aardenburgse vredesactivist Schelte van Jelgershuis. Die haalde enkele weken geleden 3000 gulden van zijn bankreke ning en stortte dit in de ge meentekas voor de realisatie van het laantje met de symbo lische betekenis. Zoals het er nu naar uitziet zal ook de plaatselijke school jeugd uitgenodigd worden om de laan gestalte te geven. Bur gemeester Kessen wil de ope ningsceremonie namelijk doen plaatsvinden op 17 april, de na tionale boomplantdag. De schooljeugd mag dan samen met de ambassadeurs de boompjes een plaatsje geven. „Hopelijk geven de ambassa deurs gehoor aan de uitnodi ging. Dit zou namelijk beteke nen dat zij vredesinitiatieven, al is het dan maar op zeer be scheiden schaal, serieus nemen en dat is een goed teken voor de toekomst," aldus de burge meester dit weekeinde. Overigens was het oorspron kelijk de bedoeling om aan het laantje tweehonderd kastanje bomen te planten. Gekozen is nu echter voor kersebomen. Wethouder J. Joossen hierover: „Die kastanjes zouden hier ook wel groeien, maar ze sluiten niet aan bij de bomen die er vroeger stonden. Dat waren al lemaal kersebomen, waarvan er nog enkele zijn overgeble ven. Bij de mensen stond het Grote zorgen over leegloop I Van otze verslaggever Volgpns de voorlopige bevolkingscijfers nam de bevol king in de regio af met 211 zielen. In 1986 nam de bevol kingmet 117 mensen af. i uidsopnamen slechts Jvordt momenteel op f se lichte muziek uit 1 Jan de zestiger jaren lan /ooral compilatie lp's e an The Beatles. Daai i de handel verschene Jlopen jaar in Europa uit orspronkelijk recht hao llgens de Japanse wetf ;e van de dossiers van treffende chelatie-arts. m ervan overtuigd dat van deze Nederlandse in u dat zal weigeren, deze mensen strijden ipen vizier", lumerend zou ik tegen lensen, die lijdende zijn aatziekten en zich wil- ouden aan de daarvoor ende leefregels, willen pn: Onderga (zo moge- 'die kuur, verleng je le en de kwaliteit daar- zoals ik dat van mijn ïw heb mogen ondervin- i aan de heren bestuur- van ziekenfondsen: n de chelatie-therapie n uw pakket en de fi- :iële zorgen, die voor belangrijk deel kunnen den verklaard door de en dure operaties, zul- daardoor belangrijk ninderen! isheerenland, tervezee De n verhouding zwaarste klap deed zich voor in de ge- raeeite Sluis, waar door het vertrek van een Belgisch kin dertehuis het bevolkingscijfer daalde met 66 inwoners. Otk de gemeente Oostburg zag neer inwoners vertrekken dan dat er bij kwamen. Ook het geboortecijfer was in 1987 ne- ii. Al met al was er in deze gemeente een daling van het aantal inwoners van 18.324 per 1 jaiuari 1987 naar 18.242 inwo ners Een negatief saldo van 88. Vorg jaar nam het inwonertal van Oostburg met tachtig zie- I len if Ir Aardenburg woonden in I de laatste week van december 3821 mensen. Bijna zestig inwo nen minder dan een jaar er- voof. De leegloop baart de verschil lede gemeentebestuurders x zorgen. In Sluis, zo liet hei college daags voor de feest en tijdens de begrotingsbe- I handeling weten, „gaan we iproberen met een inhaalma- saeuvre op bouwgebied probe- i ten om het inwonertal weer toen de drieduizend te bren- gen." Het komende jaar wor- 1 den er in de gemeente Sluis mi nimaal 33 woningen gebouwd. .Hetgeen het bevolkingsver- kop in positieve zin moet beïn vloeden," aldus het college. Wethouder J. de Vries (wel- rijn) van Oostburg hoopt ech- op een economische ople- i| ving in de Kanaalzone. „We moeten het vooral hebben van menser, die daar werk vinden en in West-Zeeuwsch-Vlaan- Van ons correspondent KLOCSTERZANDE - De zestien- jarige MV. uit Hulst is zaterdagavond in de Pastoor Smuldersstraat zonder enige aanleiding iaartce mishandeld. Ier hcxgte van de zogenaamde eenden/ijver werd de knaap aangeiallen door een man die een bivakmuts droeg en in het Wart Vas gekleed. Hij sloeg de iongen enkele malen in de buikstfcek en in het gezicht. Haarn; maakte hij zich snel uit hevoefen. Volg :ns het slachtoffer heeft de mai| een breed postuur en is ongevër 1.75 meter lang. Het ■ncidei t gebeurde omstreks 21.30 «ur. De rijkspolitie te Ooosttrzande wü graag in Mntac komen met eventuele uign die de man in het zwart lebben gezien. deren willen wonen. Meer dan nu nog het geval is zullen we in de toekomst afhankelijk wor den van de welvaart in de Ka naalzone," zo zei De Vries. Volgens de PvdA-wethouder beschikt de gemeente zelf over te weinig mogelijkheden om de bevolkingsontwikkelingen te beïnvloeden. „We kunnen maar moeilijk een fokpremie invoe ren; dat gaat niet Bouwen voor leegstand is eveneens niet erg verstandig," vervolgde hij. De vrees voor een verder schreidende bevolkingsafname in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is volgens De Vries niet onge grond. „Momenteel zijn we de regio met het hoogste percen tage bejaarden in Nederland. De meest vergrijsde streek in het land. Het percentage 65- plussers zit nu in Oostburg op 20,1. Als we uitgaan van zestig plussers is dat percentage 23 procent. Voor zover we kunnen nagaan zal dat percentage de komende j aren alleen nog maar stijgen. Als je verder nagaat dat de bevolking in Zeeland in 1986 met 445 mensen afnam en wij voor 1987 al op 211 zitten, dan is dat een weinig gerust stellend feit," aldus De Vries. Dat betekent niet dat het Oost- burgse gemeentebestuur bij de pakken gaat neerzitten „We doen het nodige om met name de leefbaarheid in de kleine kernen op peil te houden. Een speciale subsidieregeling voor het opknappen van woningen waar we extra geld voor uitge trokken hebben is een van de meest recent genomen maatre gelen. Hopelijk kan de nieuwe burgemeester (J. Kruize) op dit gebied wat nieuwe impulsen geven" Van onze correspondent SLUIS - Bij een verkeers ongeval op de kruising Nieuwstraat/Heillekruisng in Sluis raakte ihevrouw RMC. uit Deinze (B) ern stig gewond. Ze brak een wervel en werd naar het ziekenhuis in Oostburg overgebracht. Het ongeval onstond doordat C., komend uit de Nieuwstraat, geen voorrang verleende aan een personenauto bestuurd door mevrouw W.H.W. uit Oostburg. Die kwam vanaf Belgische grens gereden. De beide voertuigen werden onherstelbaar beschadigd en moesten worden weggesleept. erband met een Nieuwjaarsbijeenkomst gel voor onze kantoren vandaag de volgende tingstijden: Terneuzen/Hulst Goes 14.00 uur 14.30 uur Burgemeester A. Kessen wandelt in wat het toekomstige Vredeslaantje moet worden FOTO DE STEM COR J. DE BOER ALS ALLES een beetje meezit, lo pen er deze zomer nog mensen door een parkje waar vroeger vrome monniken plachten te wonen, wer ken en bidden. Een educatieve tuin op de plaats waar eermaals een kloosterhof lag. Burgemeester A. Kessen van Hontenisse ziet het al helemaal voor zich. Een stukje oud Kloosterzande in ere herstellen, er iets moderns voor terugkrijgen en er amper of niets voor hoeven te be talen. Hoe het ook zijhet plan voor de inrichting van het parkje heeft de Heidemij inmiddels opgesteld. Het wachten is nog op de bouw van de bungalows aan het Vredes laantje. Komen die er, dan is Kes sen tevreden, want dan wordt weer een van zijn plannetjes gereali seerd. Door Conny van Gremberghe HET VIEL burgemeester Kessen, toen hij voor het eerst Kloosterzande aandeed, een beetje tegen. De voornaamste kern van zijn gemeente lag er netjes bij, maar miste een centrum, een hart. „Het was rond het gemeentehuis niet erg gezellig. Hoewel dat het hart van de kern was en er verschillende café's stonden, miste ik iets. Vanaf het begin heb ik mij dan ook voorgenomen om iets aan het centrum te doen. Een van mijn idealen," vertelt de burgemeester. Inmiddels zijn er twee jaar achter de rug en Kessen, gesteund door zijn wet houders P. Mangnus en J. Joossen, heeft in het centrum van Klooster al het een en ander kunnen bewerkstelligen. De hon derd-jarige pomp verhuisde, tegen de zin van enkele raadsleden omdat het teveel kostte, van plaats. Het herenhuis van de familie Collot 'd Escury werd voor een appel en een ei (85.000 gulden) gekocht en enkele duizenden vierkante meters grond, eigendom van de Kroon, werden door de gemeente aangekocht. Elke aankoop had zijn reden. Het mo- mumentale kot Collot, zwaar verwaar loosd, zou een nieuwe bestemming krij gen als onderkomen voor de gemeente lijke diensten. De tuin bleef intact en de gronden van de Kroon zouden gedeelte lijk gebruikt worden om luxe-bungalows op te zetten en deels als park. „Een parkje met een educatieve, naast recreatieve functie. We hebben namelijk contact gehad met de natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut over onze plannen. Tijdens die gesprekken bleek dat in de tuin bij het Huis Collot nogal wat zeldzame planten voorkwamen. Ge vraagd werd die te sparen. Nadat ik daar eens over nagedacht had, dacht ik bij mezelf. Natuurlijk, we richten dat gebied zodanig in dat allereerst die zeldzame flora gespaard wordt. Daarnaast konden we de zaak nog wat overzichtelijker ma ken door bij de planten bijvoorbeeld bordjes te plaatsen, zodat ieder weet wat er groeit en bloeit," legt Kessen uit. De opzet van het geheel werd voorge legd aan de Heidemij, die zorg dragen zou voor de verdere planontwikkeling. Dat is inmiddels gebeurd en Kessen ver wacht dan ook dat het educatieve park binnen afzienbare tijd verwezenlijkt kan worden. „We gaan er vanuit dat de aan leg bekostigd kan worden uit de afgifte van bouwgronden in het gebied. Een dure grap hoeft het allerzins niet te wor den. Dat is ook niet de opzet," aldus Kes sen. Het park komt te liggen in het hart van Kloosterzande. Op die plaats werd aan het begin van de twaalfde eeuw een bui tenhof gebouwd door de Cisterciënzers van de abdij Ter Duinen bij Koksijde. Vanuit dit buitenhof werden grote delen van het hedendaagse beheersgebied van het Hulster Ambacht op de zee heroverd. De schorren werd drooggelegd en kregen een bestemming als landbouwgrond. Op de plaats waar Kessens educatieve parkje komt te liggen sliepen in de late middeleeuwen vierhonderd lekebroeders en monniken, die het wereldlijk bestaan de rug hadden toegekeerd. Naar Hulst of Antwerpen reizen werd de Cisterciënzers verboden en wie het toch aandurfde om een dagje in Hulst te gaan winkelen werd bestrafd met een jaar water en brood. Tijdens de Reformatie kwam het hof Te Zande, dat door oorlogshandelingen, de Zwarte Dood en overvallen op het eind van de zestiende eeuw verpauperd was geraakt, in handen van Willem de Oranje. Het enige wat nog resteert uit de tijd van de grote bloei is het Nederlands Her vormde kerk aan de rand van de be bouwde kom van Kloosterzande. Jaren lang heeft dit mooie kerkje verscholen gelegen in de bosschages aan het eind van de Willem de Zwijgerlaan, maar als de herinrichtingsplannen helemaal door gaan zal de stilte om het kerk doorbroken worden door kinderen op excursie, wan delaars en verlate kerkepadgangers, die deze zomer verzuimd hebben om de kerk te bezoeken. Op 17 april, de nationale boomplantdag, zal worden begonnen met de eerste fase van het herinrichtingsplan van het voor malige Hof te Zande. De bedoeling is dat op die dag schoolkinderen bijgestaan door de ambassadeurs van de Verenigde Staten en de Sovjetunie tweehonderd jonge kersebomen een schenking van de Aardenburgse vredesactivist Schelte van Jelgershuis, aan het Vredeslaantje, de toegang tot het park, zullen planten. De verdere werkenzaamheden worden in de daaropvolgende maanden fasege wijs uitgevoerd. De voortgang is, zo be nadrukte Kessen, 'afhankelijk van de bouwactiviteiten in het gebiedje'. Voorlo pig is het dus nog een kwestie van af wachten of er daadwerkelijk een educa tief park op de gewijde grond komt. Bur gemeester Kessen twijfelt echter geens- laantje vroeger bekend als het Kersenlaantje en dat willen we toch in leven houden, alhoewel de officiële naam nu Vredes- laan wordt." Nadat de bomen geplant zijn zal binnen het gemeentelijk be stel verder gewerkt worden aan de totstandkoming van een educatieve tuin in de directe nabijheid van het kleine be stemmingsplan. Het is verder de bedoeling om aan de laan dertien luxe bungalows neer te zetten. De grond is inmiddels in eigendom van de gemeente. Voor het bouwplan bestaat, aldus Kes sen, 'redelijke belangstelling'. Burgemeester E. Jongmans krijgt de beste wensen voor 1988 Van onze verslaggever AARDENBURG/ KLOOSTERZANDE Honderden inwoners van de Hontenisse en Aar denburg bezochten dit weekeinde de recepties die de gemeentebesturen belegd hadden ter gele genheid van de jaarswis seling. Zaterdagmiddag beet het college van burgemeester en wethouders van Hontenisse in zaal Van Leuven in Kloosterzande de spits af in de reeks van informele bij eenkomsten. Burgemeester A. Kessen had meer dan vierhonderd uitnodigingen verstuurd aan boeren standsorganisaties, bedrijfs leven, raadsleden en bestu ren van instellingen en or ganisaties. Circa 250 genodigden - FOTO DE STEM COR J. DE BOER maakten hun opwachting. Tijdens de nieuwjaarsrecep tie werd voor het eerst de vi deo-promotiefilm over de gemeente Hontenisse in het openbaar vertoond. De beeldband, kosten zestien mille en deels gefinancierd door het bedrijf sleden, viel erg in de smaak. Tevredenheid was er ook bij de burgers in Aarden burg en wel over de aanpak van het college om net als in andere gemeenten eens een nieuwjaarsreceptie te hou den. Circa tweehonderd mensen, waaronder raadsle den, vertegenwoordigers van de politie, bedrijfsleven en de verenigingen, wensten het college sterkte en geluk toe in 1988. Uitgaande van de grote opkomst kon het gemeente bestuur concluderen dat de eerste receptie in het ge meentehuis een geslaagd experiment was. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeentepolitie in Terneuzen heeft in de nacht van 1 op 2 januari de 34-jarige TO. uit die plaats aangehouden op verdenking van verkrachting van een 24- jarige vrouw uit de Scheldestad en bedreiging met een vuurwapen. O. is in afwachting van de be slissing van de officier van jus titie in Middelburg in verze kerde bewaring gesteld. Be halve de verkrachting onder bedreiging wordt de man ook wederrechtelijke vrijheidsbe roving en verboden vuurwa penbezit ten laste gelegd. O. zag zijn ex-vriendin in die nacht in een bar aan de Korte Kerkstraat in gezelschap van een 27-jarige man. Tijdens die ontmoeting onstonden proble men tussen het drietal, waarbij O. met een pistool dreigde. Toen de vrouw en haar metge zel de bar verlieten, werden ze door O. gevolgd die buiten en kele schoten loste. Vervolgens wierp hij zich op de vrouw en dwong haar onder bedreiging mee te gaan naar de zeedijk langs de Westerschelde. Dat al les onder het uitdelen van rake klappen aan de vrouw. Daar aangekomen vergreep O. zich nog niet aan de vrouw, maar deed dat later wel in haar eigen flat. Daar werd hij door de in middels gewaarschuwde politie in de kraag gegrepen en gear resteerd. In deze zaak werd ook een tweede man, de 37-jarige MS. uit Sluiskil, aangehouden en eveneens ingesloten. Hij had met de verkrachtingszaak niets te maken, maar had wel eerder die avond in een horeca-bedrijf te Sluiskil met hetzelfde pistool enkele mensen bedreigd. Ook hij is in verzekerde bewaring gesteld. Van onze verslaggever CADZAND - De weerstand in West-Zeeuwsch-Vlaande ren tegen de voorgenomen uitbreiding van de naaktstran den groeit. In navolging van de vereniging van camping houders in de streek heeft nu ook de ondernemersvereni ging Cadzand (OVC) de gemeente Oostburg laten weten niets te voelen voor een uitbreiding. In een brief aan het college van B en W van Oostburg wijzen de Cadzandse ondernemers het reserveren van een gedeelte strand tussen camping Hoog duin en de Zwarte Polder bij Nieuwvliet resoluut af. Van onze verslaggever MIDDELBURG - In de maanden januari en fe bruari zal Wim Bakker uit Wilhelminadorp kunst op de veerboot laten zien. Wim Bakker houdt zich bezig met schilderen en grafische, gemengde en ruimtelijke tech nieken. Hij heeft al een aantal exposities achter de rug. Op de pont Vlissingen-Bres- kens laat Bakker vier werken in gemengde techniek zien, die speciaal voor de veerboot zijn gemaakt. De ondernemersvereniging meent dat het strandvak in kwestie te dicht gelegen is bij een stranddeel dat erg in trek is bij gezinnen afkomstig van de nabijgelegen kampeerterrei nen. Nadrukkelijk stellen de on dernemers in de brief aan het college in principe niet tegen een uitbreiding van de lokaties voor naaktrecreatie te zijn mits, daar behoefte aan blijkt te bestaan. Aangezien de leden van de ondernemersvereniging zich nadrukkelijk hebben uit gesproken tegen de lokatie- keuze van het gemeentebe stuur, wordt het college ver zocht te zoeken naar een an dere lokatie. „Er moet in ons uitgestrekt kustgebied toch een lokatie ge vonden kunnen worden, waar bij de verschillende vormen van recreëren elkaar niet sto ren of storend beïnvloeden", meent het bestuur van de OVC.

de Stem | 1988 | | pagina 5