Atlas nog altijd monnikenwerk Japan muziekland GROTE BOSATLAS: 50E EDITIE, WERELD VAN VERSCHIL MET 1876 Diverse dichtsels Radiale keratotomie I INWONERTi V DE STEM EXTRA OP MAANDAG 4 JANUAR11988 GRONINGEN - De oude Meester P.R. Bos, een Groningse aard rijkskundeleraar uit de vorige eeuw, had eens moeten weten hoe zijn geesteskind 'Schoolat las der Geheele Aarde' een begrip zou worden. Stippellijn LOSSE FLODDERS BETER KIJKEN DOOR KRASJES? MEDISCHE RUBRIEK 00" PAPIER VOOR UW PEN Bedankt Joop Studie financiering Chelatie- therapie OOSTBURG - Het bevolki; West-Zeeuwsvlaamse geme tweede achtereenvolgende ja Inhaalmanoeuvre Rake klappen voorjonge Hulstenaar Pre Imj Zw na bij AAN ONZE EU AD VERTEERD T48 Door Rinze Brandsma Welke middelbare school- leerling kent de Bosatlas niet.en verwenst niet af en toe dat lijvige boekwerk, dat zijn toch al loodzware schooltas uit z'n voegen drukt. Donderdag 7 januari krijgt on derwijsminister Deetman een bijzondere Bosatlas in handen gestopt. Niet als beloning voor zijn gevoelige besnoeiingen, maar omdat die goeie stokoude (111 jaar) Bosatlas jubileert: de na 7 jaar vernieuwde 50e editie komt dan uit De minister krijgt bij die ge legenheid nu eens geen rotte eieren of tomaten naar zijn ex cellente hoofd, maar wel het verwijt, dat in deze tijd de school-aardrjjkskunde teveel onder druk staat. „Het ministerie wil het vak in de basisvorming terugbren gen van 2 naar 1 uur in de week. Een dwaasheid in een land, dat 0,60 van een gulden uit het buitenland moet halen. Zonder het buitenland zou Ne derland morgen nog failliet gaan. Ook in het bedrijfsleven wordt al veel geklaagd over de magere geografische kennis van de mensen. Zo wordt dat alleen nog maar erger." Zonder buitenland ook geen Bosatlas, van oudsher uitgege ven door Wolters(-Noordhoff) in Groningen, die de atlas een na 111 jaar nationaal instituut noemt, een vraagbaak voor school en thuis. Uitgever dr.A. van Holten, die ook de bovenstaande ste vige kritiek op de minister voor zijn rekening neemt, grinnikt als het lot van atlas en cartho- grafie ter sprake komt: geen atlas kan definitief, af zijn. "Dat is dus ook onze kans. De wereld verandert constant, net als onderwijsprogramma's. De vorige druk was van '81. Be grippen als milieu en zure re gen leefden toen nog bij een heel kleine groep. Nu is het no- tabene een WD-minister die heel hard roept dat onder elke auto een katalysator moet. „Wij volgen als een seismo graaf alle ontwikkelingen op de wereld. Zo hebben wij nu in de Bosatlas ook kaartjes met Meester Bos maakte ruim een eeuw geleden zijn 'Schoolat las der Geheele Aarde'. - FOTO ABCHIEF DE STEM lucht-, bodem- en waterver ontreiniging, de verschillen daarbij tussen '70 en '85, mest overschotten, stervende bos sen." De allereerste Bosatlas uit 1876 komt op tafel. Een wereld van verschil. Het formaat is hetzelfde. Nederland heeft nog een grauwe kaart, vrijwel zon der kleur. Geen Afsluitdijk (wel een dam van Holwerd naar Ameland!), Texel nog groot en breed, Wieringen een eiland, net als Walcheren. Wel spoorlijnen, maar niet tussen Arnhem en Nijmegen of Nij megen en Venloo (dubbel-o). Zeeuws-Vlaanderen nog diep ingekerfd door Braakman. Boksmeer met een k. En de Zuiderzee groot en wild, met Urk, Schokland, Marken als eiland. Oostenrijk/Hongarije is nog een grote dubbelmonarchie en Turkije reikt, met inbegrip van Bulgarije, stukken Grieken land en Joegoslavië nog ver de Balkan in. Duitschland is juist één groot Reich met daarin nog vorstendommen. De kaart van Afrika is hele maal opmerkelijk. Weinig lan- dengrenzen, nog Afrikaanse vorstenrijken in de binnenlan den en vooral véél witte plek ken. De loop van de Zaire of Kongorivier is nog met aarze lende stippellijntjes aangege ven. Veel is nog onontdekt ge bied. Het is de tijd van Livings tone. Australië heet nog Nieuw- Holland. In Zuid-Amerika ein digt de grens tussen Chili en Argentinië ergens in de vaagte van Patagonië. Het zijn nog vooral pure lan- denkaarten, met af en toe een extraatje, zoals bij Italië in een kadertje het Romeinse rijk uit de oudheid. Nu de Bosatlas vernieuwd jubileert vormen de thematische kaarten en kaartjes de meerderheid. Alles in kleur, een stortvloed van on derwerpen en thema's. Zoals sterftecijfers in grafiek en beeld, migratie, niet-Nederlan- ders tussen ons, godsdienst, op leidingsniveau, stemgedrag, in komens. Meester Bos zelf bereist in de vorige eeuw nog regelmatig, met voorschotten van de uitge ver, gebieden die hij onvol doende kent om daar zelf zijn ogen de kost te geven, alles voor zijn atlas. De didactiek staat bij hem voorop: „beperking een vereis te, geen onnodige kleuren en namen, het oog niet afgeleid door bonte kaarten, maar ze moeten meer geven dan lands grenzen en plaatsnamen, ze moeten de leerling prikkelen tot nadenken en nazoeken." Bij Meester Bos' atlas hoorde een leerboek, een dikke pil waarvan het eerste in 1875 ver scheen. Aardrijkskunde is dan nog een pril vak, de HBS een nieuwe schoolsoort. De oer-atlas kwam nog tot stand via lithografie, steen druk, gesneden in spiegelbeeld, carthografisch en druktech nisch een enorme prestatie. Maar ook nu is het maken van een atlas nog (peperduur) mon nikenwerk, het meeste gaat nog met de hand, een computer helpt hooguit met de kleur. Produceren van een atlas kost carthografisch alleen al 22.000 manuren, 10 mensen constant 2 jaar bezig. „De duurste boek- pagina's die je je kunt voorstel len." De Bosatlas kost de ouders van de scholier een pit tige 70 (op een kwartje na). Nieuw, of in feite herontdekt van Meester Bos, is het begelei dend leer-/werkboek Voor de eerste klas van het middelbaar onderwijs is er nu een, over Europa. Meer volgen later. In alle overdaad aan infor matie geldt nog steeds het oude uitgangspunt van Meester Bos, geleend van Alexander von Humboldt: geen overvolle, maar 'leeg schijnende kaarten'. Hoofd carthografie A. Bus van Wolters-Noordhoff Atlaspro- dukties: „Bij sommige atlassen zie je door de bomen het bos niet meer. Je moet bijvoorbeeld in één oogopslag het bodemge- bruik kunnen zien. Niet teveel thema's in één kaart proppen, dan wordt het een puzzel." Wat wil een atlas eigenlijk bijbrengen? „Kennis van de wereld. Overeenkomsten en verschillen. Heel simpel: waar ligt iets en wat doen we met en op die wereld. Alles gekoppeld aan de mens, ja, dat wel. Ook wat dje mens maakt en kapot maakt aan zijn wereld. Dat is het laatste decennium opgeko men. Bij Meester Bos was dat al zo, de wisselwerking tussen aarde en mens." Hoe staat het eigenlijk met mijn eigen aardrijkskundige kennis? Mijn HBS-tijd is al lang geleden, mijn eigen oude bruine Bosatlas rafelig en uit de band gesprongen Even de 50e jubileumeditie ter hand. Paesens vind ik terug, maar waar o waar is Moddergat ge bleven? Góh, is de Europoort zó groot? De droogte- en zout- schade aan onze gewassen, was die zó erg? De huwelijks vruchtbaarheid in het zuiden zo laag geworden en in delen van Zeeland en de polders juist zo hoog. Liggen déér nou die nieuwe vakantieparadijzen van de Seychellen en de Mala- diven? En, hoe onnozel, ik had Zam bia en Botswana niet blinde lings geprikt. Meester Bos had me een dikke onvoldoende ge geven. En zich vervolgens ver baasd over 'zijn' verse Bosatlas. Homo sapiens Sapiens, sapiens, met uw breincapaciteit van 1350 c.c., Ik wens, ik wens U voor de rest van uw tijd meer sukses dan de Chimpansee. OOM WANJA Gij zijt oud, Nonkel Wannes, merkte z'n kleinkoezein op, ook al is uw haar nog niet grij s. Gij staat soms uren op Uwen kop, is dat op uw leeftijd wel wijs? uit Alice in Pajottenland. POOP-HOUSE POETRY If you want a cold surprise pull the chain before you rise. (Op de muur v. h. toilet in de Gare du Nord. Paris) SCHURKER OLLETJES Schurker Olleijes lust ik elke dag' zei de Urker met een lulle gach. GRAFSCHRIFT Hier ligt Jacob Zondergewin, eerst aan de grond en nu er in. DEJEUNER SUR L'HERBE Where the aardvark and the dik-dik gallop thru the scrub, it's fun to have a pic-nic with a Lesbian Yodel Club. S./D.A. Als nu de chi hua hua een poot op heft tegen de Baobab boom is er 'n baviaan die keft: 'Gebruik jij geen condoom?' OVERPEIZIN G Wie fijn besnaard is raakt licht ontstemd, Wie als nudist op aard is staat nooit in z'n hemd. Ailleurs La vie est ailleurs! dat zei Rimbaud. Dat dacht ie ook echt, maar het is niet zo. 'Life' zei Will Shakespeare, isn't all song and dance' maar dat is het wél, Bill plus de Tour de France, JOHN O'MILL Doordat de Japanse auteurswet aan geluidsopnamen slechts bescherming toekent van twintig jaar, wordt momenteel op git schaal met name Engelse en Amerikaanse lichte muziek uit I einde van de jaren vijftig en het begin van de zestiger jaren lar onofficiële weg op de markt gebracht. Vooral compilatie lp's cd's zijn zeer in trek. Een absolute uitschieter is de muziek van The Beatles. Daan zijn al verschillende 'nieuwe' uitgaven in de handel verschel» Maar in tegenstelling tot de cd's die afgelopen jaar in Europa ui kwamen, krijgen in Japan degenen die oorspronkelijk recht hi den op de auteursrechten geen cent. Volgens de Japanse wetf ving is daar niets tegen te doen. Een dik jaar geleden kwam de Viva met groot nieuws voor brillend Nederland. 'Be ter zien door krasjes' juichte het jongedamesblad, want zo simpel is de kleine oogopera tie die volgens het blad bril en contactlens overbodig be looft te maken. In Amerika hebben al honderduizenden brildragers him hoornvlies laten bekrassen en men is daar razend enthousiast. Intussen is deze medische mode ook naar Nederland overgewaaid. Een medisch ei van Columbus? Het Neder lands Oogheelkundig Gezel schap heeft vorig jaar met de grootst mogelijke moeite een felle ruzie kunnen bezweren tussen de schaarse voorstan ders en de vele tegenstanders van deze zogeheten radiale keratotomie. Wat is het ge val? Een op de vijf Nederlan ders draagt bril of contact lens. Die groep laat zich grof weg verdelen in bijzienden, verzienden en astigmatici. Verzienden kunnen met hun te zwakke ooglens wel op af stand scherp zien, maar van dichtbij niet. De oplossing ligt voor de hand: een extra sterke (dus vergrotende) lens om de zwakke ooglens te cor rigeren. Bij bijzienden zijn oorzaak en remedie precies omgekeerd: die zien van dichtbij scherp maar op af stand niet, en bij hen helpt juist een verkleinglas. Dan astigmatisme, dat zowel bij ver- als bijziendheid kan voorkomen. 'A' is Grieks voor niet, en 'stigma' betekent puntje: astigmatici zien puntjes als streepjes omdat bij hen het hoornvlies niet in alle richtingen even bol is. De oogarts corrigeert dit door het brilleglas niet in alle richtingen even sterk te laten slijpen. Wanneer het beeld uitdijt of inkrimpt als u uw bril een kwartslag draait dan bent u een astigmaticus. Al een dikke eeuw hebben oogartsen allerlei operaties verzonnen om de bril overbo dig te maken. De eerste was Snellen, die van die beroemde ogentestkaart, een Nederlan der, jawel. Snellen opperde in 1869 het idee om onder meer bijziendheid te verhelpen door krasjes in het hoornvlies aan te brengen Een andere Nederlander, de oogarts Lan sen, probeerde deze methode op dieren uit en schreef er in 1879 een proefschrift over. Maar het zou nog een eeuw duren, tot 1978, dat deze me thode in Amerika bij honder duizenden werd toegepast. In principe is dat een uiterst simpele operatie. Lichtstralen worden, zoals veel mensen denken, niet zo zeer door de ooglens gebro ken, maar veel meer door het hoornvlies, de doorzichtige voorkant van het oog. Hoe boller het vlies, hoe sterker de breking. Bij radiale kera totomie maakt men aan de rand van hoornvlies een krans van kleine sneetjes in de richting van de pupil. Ge volg: de rand bolt op terwijl het hoornvlies boven de pupil juist afvlakt. Keratotomie zwakt de breking van het licht af, werkt daardoor als een soort verkleinglas en heeft dus alleen bij bijziend heid zin. De praktijk is wat inge wikkelder. De operateur moet eerst met tabellen en computer uitrekenen waar hij die sneetjes moet zetten en hoeveel. Daar begint al het natte vingerwerk, want de computer doet gewoon een beredeneerde gok. Vervol gens moet de operateur de sneetjes (4 tot 16) zetten waar de computer het wil, wat na tuurlijk ook niet altijd mee wil vallen. De sneetjes moe ten zo diep zijn als mogelijk maar het hoornvlies mag niet worden doorgeprikt. Tja, hoe diep is diep genoeg, en wie krijgt het voor elkaar om 4 tot 12 even diepe sneetjes te maken? Toch bleek uit een Amerikaans onderzoek dat 48% van de patiënten zeer te vreden was met het resultaat, 42% tevreden en 10% ontevre den. Tot zover halleluja. In Amerika, en nu ook in Nederland, liepen de gemoe deren over deze operatie hoop op. Op de eerste plaats heb ben vele Oogartsen een afkeer om aan gezonde ogen te ope reren die met bril of contact lens uitstekend kunnen zien. Die 90 procent tevreden klan ten lijkt een heel behoorlijk resultaat, maar is dat na tuurlijk niet. Eén op de tien is na deze onherroepelijke operatie op zijn tevoren ge zonde ogen slechter af: wordt van verziend bijziend of krijgt last van nare oogcom plicaties of wordt in een en kel geval blind. Het 'British Medical Jour nal', een Engels medisch top- blad, meldde onlangs dat een derde van de krasjesmensen last heeft van hinderlijke lichtschitteringen en bij nog eens een derde wisselt het ge zichtsvermogen met het urn- van de dag. Maar er is nog meer. Niemand weet hoe deze operatie op de lange duur uit pakt: een studie van de resul taten over een periode van vijf jaar, toch een standaard bij de beoordeling van nieuwe medische technieken, is nog steeds niet verschenen! Wel is nu zeker dat de wond- genezing jaren duurt waar door het verzwakte hoorn vlies met de jaren afvlakt en het gezichtsvermogen steeds meer in de richting van de verziendheid schuift. Er zijn zelfs specialisten die beweren dat het delicate hoornvlies door de blijvende operatieve verminking op de duur red deloos verloren zal gaan, In het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde somt oogarts prof. dr. A.C. Breebaart al deze bezwaren op. Je zou dan verwachten dat zijn artikel uitmondt in een totale verwerping van deze brilvervangende opera tie. Maar nee. Het Nederlands Oogartsen Gezelschap heeft, blijkt nu, al op 27 maart 1987 besloten om het onverzoen lijke te verzoenen: radiale keratotomie mag, maar dan moet wel voldaan worden aan de regels van het Gezel schap. Breebaart mompelt wat vaagjes over 'een nieuwe fase in de oogchirurgie' en 'felle debatten tussen voor- en tegenstanders'. Die 'nieuwe fase' lijkt me de volgende te zijn. Naast de nieuwe operatie zijn meer medische modes vanuit Ame rika overgewaaid: het me disch ondernemerschap bij voorbeeld. Een miljoen bij ziende Nederlanders is een te aanlokkelijke markt en als ondernemende oogartsen die willen bedienen dan kan het Gezelschap dat op straffe van scheuring niet verbieden. Welkom in 1988. 0®* NET voor de kerst kwam het droeve bericht van de dood van Joop den Uyl. Een belangrijke politieke man in de Nederlandse parlemen taire geschiedenis. Vooral ook een trouw politicus ten opzichte van de kiezers. In 1977 won de PvdA, na een regeringsperiode, 10 zetels, dit was duidelijk een waar dering van de kiezers met betrekking tot het gevoerde beleid. Onterecht is het tweede kabinet den Uyl er nooit gekomen. Maar Joop bleef zijn kie zers trouw door toch terug te keren als Kamerlid. Welke ex-premier deed dat de laatste jaren? Na eerst lijsttrekker te zijn geweest in 1982, trok van Agt zich te rug uit de politiek, net na de verkiezingen. Naar mijn mening was dit een vorm van kiezersbedrog. Ook al was de meerder heid nog zo krap, de PvdA werd maar al te vaak buiten spel gezet. Joop den Uyl werd ook vaak verguisd door de mensen, vooral door de mensen die al jaren een christelijke partij stemmen omdat hun afkomst als zo danig is, zonder stil te staan bij het gevoerde beleid van dergelijke partijen. De ene bezuiniging na de andere wordt tegenwoordig doorgevoerd, waar vooral de laagst betaalden de dupe van worden. Gelaten wor den deze maatregelen vaak geaccepteerd door de zoge naamde traditionele kiezers. Joop den Uyl heeft zich al tijd ingezet voor de laagst betaalden en sociaal-zwak keren in onze samenleving. Ook niet Pvda-stemmers behoren hiertoe, ook al zijn ze zich daar vaak niet van bewust. Steenbergen, J. Brouwers Minister Deetman heeft met zijn bezuinigingen in het onderwijs al dikwijls de wind van voren gekregen Met de te vlugge invoering van de nieuwe wet studiefi nanciering schijnt hij er he lemaal een puinhoop van te maken. Een klein beetje schuld bekennen, maar ook hij mag weer blijven Ik kan me best voorstel len dat groepen ouders en scholieren en studenten in moeilijkheden komen met de huidige regelingen van schoolgeld en studiefinan ciering. Scholieren en stu denten moeten wel beseffen dat hun studie voor het grootste deel betaald wordt uit de belastingen. Het zou belangrijk zijn dat iedere scholier of student van zijn school zou weten wat zijn opleiding in zijn totaliteit kost. Want de belastingbe taler mag het ook van zijn kant bekijken. Helaas moeten we dan constateren dat bij scholen in het voortgezet onderwijs de frites, ijswagens en de bakker een straalje verder goede zaken doen. Fris, bier en chips worden volop ge consumeerd. Zou minister Deetman dat ook allemaal weten? Helaas worden door de bezuinigingen de goede de dupe van de kwade. Als we dus de zaak van twee kanten bekijken, heeft mi nister Deetman niet altijd ongelijk met zijn bezuini gingen. Breda, P. van Gurp In de televisie-uitzending 'Rondom Tien' van de NCRV op maandagavond 16 december 1987 hebben we kunnen zien hoe twee ge leerde mensen hun best hebben gedaan om de kijker afkerig te maken van de chelatie-therapie, ondanks de wetenschap dat duizen den daar baat bij hebben gevonden, hetgeen in deze uitzending ook overduide lijk naar voren is gekomen en door hen niet kon worden bestreden. Als begeleider van mijn vrouw, lijdende aan vaat- vernauwing, heb ik vele malen tijdens de behandel tijd in de wachtkamer de uren doorgebracht met open ogen en oren. Wat ik daar aan menselijk leed heb zien binnenkomen, dat is met geen pen te beschrijven. Mensen uit Friesland, Noord-Holland, Brabant, België en ga zo maar door. Een begeleidster, nadat zij haar echtgenoot in de be handelkamer gebracht had, in wanhopig huilen te zien uitbarten en snikkende ho ren vertellen over de rade loosheid van hen beiden in de slapeloze nachten. En dan die ogen te zien van die zelfde vrouw na enige we ken, die stralende hoop op een betere toekomst. Aan de heren weten schappers zou ik willen zeg gen: „Gooi die halve meter boekenwijsheid, waar u zo prat op gaat, in de prullen mand en ga wat uren in zo'n wachtkamer zitten". Mocht u dan nog niet overtuigd zijn en toch papieren-wijs- heid verlangen vraag dan inzage van de dossiers vat de betreffende chelatie-arts Ik ben ervan overtuigd geen van deze Nederlands artsen u dat zal weigeren want deze mensen strijder met open vizier". Resumerend zou ik t die mensen, die lijdende zijl) aan vaatziekten en zich wil len houden aan de daarvooi geldende leefregels, willet zeggen: Onderga (zo moge lijk) die kuur, verleng je le ven en de kwaliteit daar van, zoals ik dat van mijl vrouw heb mogen ondervin den. En aan de heren bestuur ders van ziekenfondsen Neem de chelatie-therapie op in uw pakket en de nanciële zorgen, die voor een belangrijk deel kunne» worden verklaard door vele en dure operaties, zul len daardoor belangrijk verminderen! Mijnsheerenland, W. Kervezee Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Bur gemeester A. Kessen van de gemeente Hontenisse wil van de opening van de Vre- deslaan in de kern Kloos- terzande een 'echte mani festatie' maken. Een dezer dagen verstuurt hij namens het gemeentebestuur een uitnodiging aan de ambas sadeurs van de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie om de ope ningsceremonie bij te wonen. Kessen hoopt dat de ambas sadeurs van de beide groot machten in Kloosterzande de scho om derd laan Zc bomi Aarc Sche haal 3000 ning Grotf Van orze verslaggever Volgens de voorlopige bevolking king in de regio af met 211 zielen kingmet 117 mensen af. De h verhouding zwaarste klap deed zich voor in de ge- meerte Sluis, waar door het vertrek van een Belgisch kin dertehuis het bevolkingscijfer daalde met 66 inwoners. Ode de gemeente Oostburg zag neer inwoners vertrekken dan dat er bij kwamen. Ook het geboMtecijfer was in 1987 ne- gatid. Al met al was er in deze gemeente een daling van het aantal inwoners van 18.324 per 1 jaruari 1987 naar 18.242 inwo ners Een negatief saldo van 88. Vorg jaar nam het inwonertal van Oostburg met tachtig zie len if Ir Aardenburg woonden in de laatste week van december 3824mensen. Bijna zestig inwo nen minder dan een jaar er voor. De leegloop baart de verschil lende gemeentebestuurders grote zorgen. In Sluis, zo liet he; college daags voor de feest dagen tijdens de begrotingsbe handeling weten, „gaan we proberen met een inhaalma noeuvre op bouwgebied probe ren om het inwonertal weer boven de drieduizend te bren gen." Het komende jaar wor den er in de gemeente Sluis mi nimaal 33 woningen gebouwd. „Hetgeen het bevolkingsver loop in positieve zin moet beïn vloeden," aldus het college. Wethouder J. de Vries (wel zijn) van Oostburg hoopt ech ter op een economische ople ving in de Kanaalzone. „We moeten het vooral hebben van menser, die daar werk vinden en in West-Zeeuwsch-Vlaan- Van one correspondent KLOCSTERZANDE - De zestien-jarige MV. uit Hulst js zaterdagavond in Vanc de Paitoor Smuldersstraat zondei enige aanleiding daartce mishandeld. deren nu no de to den v naalz Volge besch te we bevol beïnv moeil ren;c leegst verst; De schre in We is vol grone regio tage De m het plussi 20,1. plusS' proce naga: kome stijge dat d 1986 wij v dan stelle Datb burgs pakki doen de le kerne speci; het o waar trokk meesl gelen burge gebie gever Ter hoigte van de zogenaamde eendervijver werd de knaap aange\allen door een man die een bivakmuts droeg en in het zwart vas gekleed. Hij sloeg de jongen enkele malen in de buiksteek en in het gezicht. Daarni maakte hij zich snel uit devoebn. Volgns het slachtoffer heeft de mar een breed postuur en is pngever 1.75 meter lang. Het mcidert gebeurde omstreks 21.30 tur. De rijkspolitie te Kloosbrzande wil graag in contac komen met eventuele getuig n die de man in het zwart lebben gezien. SLU onge Nieu in S R.M stig werv zieke over; Het C., kc geen een door Oostt Belgi De onhei moes' In erband met een Nieuwjaar dei voor onze kantoren vand sluitingstijden: Temeuzen/Huli Goes

de Stem | 1988 | | pagina 4