Terugdringen werkloosheid zwaarste klus' Colonia Dignidad: Van God tot Gestapo IN WESTDUITSE PLAATS GRONAU BEGON DE TRAGEDIE 'Ouderwetse' Russische ruimtevaart op kop Aantal WA 'DRIE DOEI PROFESSOR RUTTEN: ECONOMIE IS FUNDAMENTEEL VERSTERKT DESITEM CO Te overmoed! Washington helpt Mexico met enorme schuldenlast DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 2 JANUAR11988 InESTEM BINNENj ROTTERDAM (ANP) - van het regeerakkoord kabinetsperiode niet me I worden gehaald. Postkantoor drie maal overvallen door dezelfde persoon WASHINGTON wil Me xico helpen bij het opko pen van circa 20 miljard dollar oude buitenlandse schuld. Daartoe willen de Verenigde Staten spe ciale obligaties uitgeven, die Mexico tegen een ge reduceerde prijs koopt en vervolgens kan ver handelen. Het plan, dat deze week in Washington is bekendge maakt, kan een nieuwe wending aan de Latijns- amerikaanse schuldencrisis geven, zeggen financiële deskundigen. Het Amerikaanse minis terie van Financiën open baarde het plan gisteren. Het voorstel is voorbereid door Financien, de firma Morgan Guaranty in New York en Mexicaanse rege ringsfunctionarissen. Het Mexicaanse plan is een nieuwigheid] e en ook het eerste initiatief in de twee dehands schuldenhandel dat steun krijgt van de Amerikaanse regering. De procedure, die de par tijen hebben uitgedacht, voltrekt zich in meer fasen. Washington geeft ter waarde van tien miljard dollar speciale schuld verklaringen uit voor Me xico. De Mexicaanse rege ring betaalt daarvoor twee miljard dollar. Er wordt geen rente uitgekeerd op de obligaties. De schuld verklaringen vervallen na twintig jaar. De Mexicaanse regering geeft met deze obligaties als onderpand eigen schuld verklaringen uit ter waarde van tien miljard dollar. Daarop wordt wel rente uitgekeerd: 1 boven Libor, de interbancaire Londense rentevoet. Deze Mexicaanse obligaties wor den via Morgan Guarantee bij Amerikaanse, Europese en Japanse banken aange boden in ruil voor oude Me xicaanse schulden. Omdat de Mexicaanse schulden op de tweede hands markt op het ogen blik tegen 52 procent van him nominale waarde wor den verhandeld, zou Mexico in principe op deze wijze circa twintig miljard dollar van de oude schuld kunnen opkopen. De totale Mexi caanse buitenlandse schuld is ruim 100 miljard dollar. Volgens financieel des kundigen kan het nieuwe plan een doorbraak beteke nen in de schuldencrisis van de Derde Wereld. Het voorstel biedt alle partijen voordelen. Mexico kan de schuld, maar vooral ook de schuldenlast van de rente en aflossing, verminderen. Het is voor de banken aan trekkelijk een deel van de Mexicaanse schuld af te schrijven, omdat ze er toch nog een bedrag voor terug ontvangen. De Verenigde Staten hebben tenslotte een duidelijk gebaar gemaakt om een buurland dat in fi nanciële problemen ver keert, te helpen. Opmerkelijk is overigens dat met het plan meer dan ooit tevoren wordt toegege ven dat ontwikkelingslan den de schuld nooit volledig zullen terugbetalen. Maar er zijn haken en ogen. Allereerst is niet dui delijk hoe happig de ban ken zullen reageren. Ame rikaanse functionarissen lieten gisteren doorscheme ren dat zij grote vraag naar de Mexicaanse obligaties verwachten. De rente op deze effecten is flink hoger dat wat de banken bedon gen bij de laatste heronder handeling over Mexicaanse schuld. Op de nieuwe lenin gen krijgen zij 13/16 boven Libor. Bovendien zijn de nieuwe obligaties vrij te verhandelen. Maar sommige deskun digen voorspellen dat de uitgifte de belangstelling voor tweedehands Mexi caanse schuld' kan doen toenemen. Daardoor stijgt de waarde weer en kan Me xico minder schuld opko pen. Het is ook de vraag welke schuldenlanden nog meer in aanmerking kunnen ko men voor een dergelijke overeenkomst met het Amerikaanse ministerie van Financiën. Financieel deskundigen in Washing ton merkten gisteren op dat Mexico, als buurland, altijd speciale steun heeft gekre gen van de Verenigde Sta ten en dat het land boven dien in Amerikaanse ogen een 'modelschuldenaar' is. De Mexicaanse economie is bovendien in vergelijking met die van andere grote schuldenaren, zoals Argen tinië en Brazilië, relatief gezond. Mexico beschikt over een aanzienlijke de viezenvoorraad en houdt zich aan afspraken met het Internationaal Monetair Fonds. (IPS) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, @01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. ƒ1,- per maand, j 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Louis van de Geijn HET verder terugdringen van de werk loosheid is de zwaarste opgave waarvoor de regering door het verslechterde inter nationale economische klimaat staat. „Het herstelbeleid komt hiermee voor een nieuwe krachtproef te staan. Aan het welsla gen daarvan hoeft niet te worden gewanhoopt, gelet op de goede resultaten na 1982 en gelet ook op de buffers die hier en daar voor de eer ste opvang van moeilijker tijden zijn ge creëerd", zo meent prof. dr. F.W. Rutten. Deze topambteraar van Economische Zaken schetst in zijn gebruikelijke nieuwjaarsartikel in het economenblad ESB een gemengd opti mistisch beeld van de Nederlandse economie. Kijkt men naar de niveaus waarop het kabinet in 1986 mikte voor het nationaal inkomen, de werkgelegenheid en de investeringen voor 1990, dan ziet het er niet slecht uit. De percen tuele verbeteringen die in het regeerakkoord staan, zitten er echter niet meer in. Rutten somt een reeks pluspunten op in de Nederlandse economische situatie, afgezien van de verwachte neergang door de internatio naal afnemende groei. De fundamenten zijn steviger geworden, door een spectaculair her stel in een groot deel van het bedrijfsleven en door een groeiend evenwicht in de overheidsfi nanciën. De concurrentiepositie van het bedrijfsleven is aanzienlijk versterkt. In de verwerkende in dustrie lagen de loonkosten afgelopen jaar 20 tot 30 procent gunstiger ten opzichte van de concurrentie dan in de tweede helft van de ja ren zeventig. Prof. dr. W. F. Rutten. FOTO ANP Het eigen vermogen van ondernemingen in de nijverheid is vanaf 1983 met meer dan der tig procent gestegen. De investeringen zijn van 1983 tot 1987 met 45% toegenomen, in de industrie zelfs met ruim 80%. Dat is veel meer dan in West-Duitsland en Frankrijk en nog iets beter dan in het Ver enigd Koninkrijk. Het eerste doel van het gezond maken van de rijksfinanciën is binnen bereik gekomen. De rentelasten zullen vanaf 1990 niet sneller stij gen dan het nationale inkomen. Daarbij gaat Rutten uit van een tekort van 5%% in dat jaar en een rente van 5 tot 6%. De werkgelegenheid is van 1983 tot 1987 met 350.000 personen gestegen. De groei van het aantal banen in Nederland was in die jaren drie maal zo hoog als gemiddeld in de Europese Gemeenschap. De vertraging van de economische groei van drie procent (in 1984/1986) tot een half a één procent in 1987/1988 duidt niet op een funda mentele verzwakking van de nationale econo mie, zo concludeert Rutten. De economie houdt zich na de financiële cri sis vanaf oktober nog niet zo slecht, meent Rutten. Hij ziet in de internationale handel een herstel in de richting van meer evenwicht. In volumes gerekend zijn het tekort van de Ver enigde Staten en de overschotten van Japan en West-Duitsland al aan het afnemen. In geld gemeten is dat nog niet zo omdat de wissel koersveranderingen in eerste aanleg averechts werken. Prof. Rutten maakt zich wel grote zorgen over de 'bokkesprongen' van de Amerikaanse dollar. „Een verdere daling van de dollar zou ernstige schade kunnen berokkenen". Dat schreef hij nog voordat de dollar deze week nieuwe dieptepunten bereikte. Hij ziet in de economische problemen van dit moment geen aanleiding het over een heel an dere boeg te gooien met de economische poli tiek, minder bezuinigen en meer stimuleren. „Ook een goede beleidsfilosofie lijdt schip breuk bij gebrek aan krachtdadigheid bij de uitvoering", aldus Rutten. Voor de korte termijn lijkt het hem wel ver standig dat in Europa het accent op een lage- rente-politiek wordt gelegd in plaats van op het terugdringen van overheidstekorten. Ne derland kan bij het aanjagen van de economie maar bescheiden meedoen, omdat het tekort van de overheid volgens Rutten daarvoor nog te groot is en het overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans bescheiden. De ambtelijke rechterhand van minister De Korte gelooft niet in het opofferen van het overheidstekort voor het verder terugdringen van de werkloosheid. Als de overheid het te kort in 1990 zou laten oplopen tot het peil van 1986 zou dat niet meer dan tien- tot twintigdui zend banen extra opleveren. Een betere werking van de arbeidsmarkt en met name ook scholing van langdurig werklo zen kunnen wel wat helpen, aldus Rutten. Maar: „Op iets langere termijn zijn economi sche groei, loonmatiging en scholing de pijlers voor de groei van de werkgelegenheid". Rutten meent dat een verder terugtreden van de overheid in de toekomst goed is voor de economische groei, de welvaart en de werkge legenheid. Lagere belastingtarieven en minder overheidsuitgaven pakken daarvoor gunstig uit, hebben ambtenaren van Economische Za ken onlangs op een studiereis in de Verenigde Staten van Amerikaanse economen gehoord. Ook de OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, denkt er zo over. COLONIA Dignidad. Spaans voor Kolonie Waardig heid. En volgens velen synoniem voor concentratie kamp. Een kamp in het Zuidamerikaanse Chili waar rond driehonderd Westduitsers werkdagen maken van zestien uur, waar kinderen seksueel misbruikt wor den en waar een behandeling met electroshocks tot dagelijkse kost behoort. En dat alles onder het motto: nader tot God. De kwade kracht achter de Colonia is Paul Schafer, gezocht door de Westduitse justitie voor onder meer kindermishandeling, maar dankzij steun van de Chi leense dictator Pinochet en vrienden in de Beierse CSU nog steeds op vrije voeten. Het verhaal van de Colonia begint al eind jaren vijf tig, wanneer Paul Schafer naar het Westduitse grens- plaatsje Gronau komt. Hij sluit zich aan bij de Bap tistengemeente van predikant Hugo Baar en binnen korte tijd weet hij het dorp in ellende te dompelen. „Die man heeft hetzelfde organisatietalent als Hit- Ier". fff* ■:-% 'K - SC - - L PZ"P j-s, - f CV. Door Alex Ruitenbeek „WE hebben een beetje ge lachen om het gedoe van Schafer en Baar bij de Baptisten. Die twee von den dat de gemeente christelijker moest wor den. Er moest meer gebeden wor den en genotmiddelen als ro ken en drank moesten verbo den worden. Ach, die vrome lui, reageerde men in het dorp. Maar we hebben niet gezien wat er werkelijk aan de hand was, dat die Schafer een rattenvanger was. Hij lokte de mensen mee naar Chili, stopte ze in een kamp en deed er prikkeldraad om heen". Wilfried Wiltfang, de offi cieuze geschiedschrijver van Gronau geeft het ruiterlijk toe: in 1957 sliep Gronau en Paul Schafer kon ongestoord zijn sekte vormen. „Je kunt het vergelijken met de nazi- tijd; toen wisten ook veel Duitsers niet wat er gebeurde in de concentratiekampen, ook al werkten ze er". Tot voor de komst van Schafer was er niets mis met de Baptistengemeente in Gro nau. Een kleine, actieve en alom gerespecteerde gemeen te. Er zat van alles bij, van hoog tot laag, hoewel de grootste kern werd gevormd door textielarbeiders. Velen van hen waren afkomstig uit de Oekraïne, in de jaren twin tig gevlucht voor de bolsje wisten. Maar met de komst van Schafer veranderde de stem ming in de gemeente. Na zijn komst begon predikant Hugo Baar tekeer te gaan tegen de verloedering van de gemeen te. Zij verloor het juiste, goed- christelijke spoor, zo hield hij de gemeente voor. We moeten goede dingen doen, ons geheel naar de Heer richten, klonk het uit Baars mond. Baars scherpe tong leidde tot verdeeldheid in de ge meente. Een deel van de leden wilde hem volgen, een deel wilde de man kwijt. Baar deed geen moeite de scheuring af te wenden. Zij werd defini tief toen Baar met zijn volge lingen zich in de kerk ver schanste en er slechts met po- litiegeweld uitgehaald kon worden. Schafer hield zich bij dit al les op de achtergrond, viel niet op. Maar voor Wiltfang is het duidelijk dat hij de wer kelijke organisator was. „Hij is de rattenvanger. Hij bezit demonische krachten, waar mee hij de gemeente op sleep touw genomen. Hij heeft vooral de vrouwen behekst", zegt Wiltfang. Nadat de groep uit de kerk gezet was, verwezenlijkte ze een oud plan van Baar en Schafer: de oprichting van een tehuis voor wezen, die de 'Private Sociale Mission' (par ticuliere sociale missie) kwam te heten. Het tehuis kwam niet in het besmette Gronau, maar op de hei bij Siegburg. Een kleine honderd mensen uit Gronau volgden de twee, vooral vrouwen en kinderen, met alle gevolgen van dien: echtscheidingen en ver scheurde gezinnen. Een paar jaar bleef de groep in Siegburg. Schafer nam de leiding van de groep over. Het christelijke karak ter verdween meer en meer. Dat werd ook de politie duide lijk, toen er aanklachten bin nenkwamen over mishande ling van kinderen. „Schafer stapte bij meisjes onder de douche met een zweep. Daar mee sloeg hij ze op de rug. Het meisje Renate Freitag werd zo zwaar mishandeld dat ze dertig dagen bed moest hou den", aldus een politierapport. In 1961 ging het arrestatie bevel tegen Schafer uit. De Het concentratriekamp Dawson in Chili, waar het Pinochet-regime jarenlang politieke dissidenten op sloot. - FOTO ARCHIEF DE STEM man dook onder en kwam niet meer boven. Wel slaagde hij er in de verhuizing naar Chili te regelen: land kopen, de mensen het land uitsmokke len en de achterblijvers doen geloven dat het om een korte reis naar het buitenland ging. Een aantal ouders gaf zijn kinderen mee aan Schafer - Baar bleef achter - in de ver onderstelling dat zij daar de juiste opvoeding zouden krij gen. Toen hij eenmaal zijn vol gelingen in Chili had, kon Schafer de laatste christelijke fagade laten vallen. Alle ban den met buiten werden afge kapt. Het leven werd op zijn Schafers ingericht, dat wil zeggen, als in een concentra tiekamp, zo blijkt uit bekente nissen van de weinigen die het kamp ontvluchtten. Kin deren worden gefolterd vol gens methoden waarvoor de Gestapo of de Chileense ge- De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Hans Dietrich Genscher. - FOTO AP heime dienst zich niet hoeven te schamen. Een van de ma nieren om onder de folterin gen uit te komen is een geza menlijk bad met Paul Scha fer. Ook de volwassenen staan bloot aan lichamelijke en geestelijke terreur. Het 'Nader tot God' van Baar in Gronau werd tot 'Godsdienst is werk' van Schafer in Chili. Zijn doel: een mens te scheppen die niet nadenkt maar sleichts werkt. Want gewerkt moet er wor den: zestien uur per dag, on geacht de leeftijd. Overigens zorgt een winkel in Siegburg voor distributie van een aan tal geproduceerde levensmid delen. Schafer neemt nog slechts het woord God in de mond als iemand overlijdt, aldus de ge tuigen. Want bij Schafer is de dood nooit het gevolg van ont bering en foltering maar al tijd 'de straf van God, het be wijs van de slechtheid van de dode'. Het duurde tot 1967 Gronau wat hoorde van de toestanden in het kamp. Een man uit Gronau kwam bij Wiltfang met een verhaal over de gru welen waaraan zijn dochter in het kamp blootstond. Wilt fang geloofde hem niet. „Ik dacht, die man is een 'Spin ner'. Maar daarna hoorde ik van Wolfgang Müller, die uit het kamp gevlucht was, het zelfde verhaal. Toen heb ik het in de krant gepubliceerd". Meteen stond Baar op zijn stoep. Met foto's van lachende en spelende kinderen in Colo nia Dignidad. En met de drei ging van een proces. Wiltfang herriep niets. „Foto's bewijzen niets". Een proces bleef uit en Wiltfang wist: „Ik had gelijk". Maar in Colonia Dignidad veranderde niets. Ook niet na publicaties van Stern in 1967, ook niet na de recente stroom van publicaties in West- Duitsland. En al helemaal niet na een poging van de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Genscher een onderzoekscommissie naar het kamp te sturen. Hoe dat kan? Schafer, de duistere man met de nog duisterder krachten, heeft een paar machtige beschermengelen, zo is de algemene theorie: de Chileense dictator Pinochet, wiens geheime dienst in Colo nia Dignidad zijn wrede praktijken kan uitoefenen, mensen op de Westduitse am bassade in Santiago de Chili en leden van de Beierse rege ringspartij CSU van Franz- Josef Strauss. Maar dat hij goed in de politieke vrienden zit was velen al duidelijk toen hij in 1961 ondanks het arres tatiebevel de uittocht naar Chili kon regelen. In Gronau zijn de wonden weer opengereten. Colonia Dignidad in de krant, Colonia Dignidad op de televisie. Maar geen duidelijkheid over over de bijna honderd inwo ners van het dorp die in 1958 met Baar en Schafer mee naar Siegburg trokken. Hoe veel zijn er mee naar Chili ge gaan. Wie is daar overleden. Wat is geworden van de zui gelingen? In de dertig zijn ze inmiddels. Geterroriseerd en gehersenspoeld. Mochten ze ooit terugkomen, kennen ze hun familie dan nog terug? De Baptistengemeente in het dorp weet niet wat ze met de zaak aan moet. Rust wil ze, vooral niet herinnerd worden aan het verleden. De leden willen de herinnering aan hun familieleden, vrienden en kennissen verdringen door er niet over te praten. Of zijn ze bang dat uitspraken gevolgen kunnen hebben voor de arme sloebers in het kamp? Wilt fang: „Het is net als in de Tweede Wereldoorlog toen niemand iets durfde te zeggen uit angst dat de Gestapo er lucht van kreeg". Door Piet Smolders TERWIJL de Russische kosmonauten Joeri Roma- nenko en Sacha Aleksand- rov na hun verbazingwek kende recordvlucht de eer ste weken van het nieuwe jaar nodig zullen hebben om geleidelijk aan weer bewoners van deze planeet te worden rijst de vraag of hun Amerikaanse collega's in 1988 opnieuw de weg naar de ruimte zullen kun nen vinden. Op de voorlaatste dag van het oude jaar kwam de jobstij ding: de eerste start van een space shuttle na de Challen ger ramp, gepland voor 2 juni 1988, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De gewraakte vaste brand stofraketten, die de ontplof fing van de shuttle op 28 ja nuari 1986 veroorzaakten, hebben opnieuw voor ernstige problemen gezorgd: er zijn onderdelen afgebroken in de straalpijp van een onlangs ge teste motor. Verder uitstel van de lancering van de space shuttle Discovery met de er varen Fred Hauck als com mandant, heeft een domino effect op alle volgende ge plande en broodnodige lance ringen. Omdat een nieuwe camera voor inwendige inspectie van de met vaste brandstof gela den raketten nog steeds niet klaar is, heeft NASA op Cape Canaveral zijn toevlucht ge zocht tot een merkwaardige noodgreep: de verticaal opge stelde vele meters hoge raket motoren, die een holle kern in de brandstofkolom hebben, worden nu inwendig geïn specteerd door een man die aan een parachuteharnas in de raket wordt neergelaten, gekleed in een 'wrijvingloze' overall en met een 12-volt lamp. De fabriek Morton Thiokol, waar enkele weken geleden nog de eerste trap van een militaire MX-raket ont plofte ten koste van vijf men senlevens, zegt dat deze 'man in the hole'-procedure abso luut ongevaarlijk is De problemen rond de shuttle hebben intussen nieuw voedsel gegeven aan een oude discussie: is het wel nodig zo'n ingewikkeld en dus peperduur toestel te gebrui ken om mensen en kunstma nen omhoog te brengen? Het antwoord daarop is duidelijk nee. De Russen lanceren hun mensen in krappe capsules, waar ze schouder aan schou der met ongetrokken knieën in liggen. Die capsule zit on der een neuskegel op de top van de raket. Als dat vervoer middel ontploft, wordt de capsule automatisch afge scheiden om een parachute landing te maken. Kosmonaut Wladimir Titov, nu met zijn collega Moesa Manarov be gonnen aan een ruimtevlucht die een jaar moet duren, was ooit bij zo'n ongeluk betrok ken. De Russische Sojoez-cap- sule is zeker geen luxe ver blijf, maar binnen een dag maakt hij vast aan het ruim testation Mir, waar de ruim tevaarders 150 kubieke meter ter beschikking hebben. Ook voor de retourvlucht naar de aarde, gevolgd door een ouderwetse parachutelan ding, doet zo'n kleine goed kope capsule het prima. De Nederlandse ruimte vaarder Wubbo Ockels en en kele van zijn collega's hebben intussen publiekelijk gepleit voor het herinvoeren van deze betrouwbare en voordelige techniek. Ook voor het sim pelweg lanceren van kunst manen is geen space shuttle nodig. Dat kan heel best met onbemande klassieke eenma lige raketten, zoals ondermeer de Europese Arianeraket overtuigend bewijst. Alleen voor het in een baan inspecte ren van satellieten en het te rugbrengen van defecte kunstmanen naar de aarde is een shuttle het optimale voer tuig. Maar dat betekent dat de rol van de shuttle anders en meer bescheiden zou kunnen zijn, dan in de afgelopen jaren het geval was. Toch zijn ook de Russen be zig met het ontwikkelen van een shuttle, juist voor dit soort toepassingen. Ook zij er kennen dat een ruimtevlieg tuig onvergelijkelijk veel in gewikkelder is dan de ouder wetse ruimtecapsules die voorlopig bij hen nog volop in gebruik zullen blijven. De Russen mikken op een even wichtige verhouding tussen eenmalige capsules en raket ten enerzijds en ruimtevlieg tuigen anderzijds. Wanneer zich bij de verdere ontwikke ling van de laatsten proble men zouden voordoen, hoeft hét ruimtevaartprogramma van de Sovjets niet op zijn gat te zitten. Met andere woor den: de Russen willen hun oude schoenen voorlopig blij ven dragen, ook lopen ze bij tij d en wij le op hun nieuwe. ZEIST (ANP) - Het aanta beidsongeschiktheids- en i loosheidsuitkeringen dat loo; ie BVG (bedrijfsvereniging verzorgende beroepen) is di' opzienbarend opgelopen, beeft directeur drs. H. Schrip van de BVG donderdag bi gemaakt op een oudejaarsb: komst van zijn organisatie. De stijging van het aantal wer heidsuitkeringen heeft onder m Het gaat om het tegelijk tei heid naar een niveau van 5b naar 5,25 procent en het st lastendruk. Premier Lubbe vraaggesprek met NRC Han Volgens Lubbers hoeft het re geerakkoord niet te worden DEN HAAG (ANP) - Een ongeveer 40-jarige man heeft donderdag morgen bij een overval op een postkantoor in Den Haag drie ton buitgemaakt. De man bedreigde een van de personeelsleden met een pistool en wist aan de achterkant van het gebouw binnen te drin gen. De zeven aanwezige per soneelsleden werden op gesloten in een kast. Een van hen werd eerst ge dwongen de kluis te ope nen. Lopend verliet de da der vervolgens het kan toor. Na vijf minuten wist het personeel zich te be vrijden. Woensdagavond werd het postkantoor in de Vale- riusstraat ook al bijna be roofd: een schoonmaak ster die een kerstboom buiten zette, wist dit toen echter te voorkomen door de deur op slot te doen toen zij een gewapende man uit de bosjes zag ko men. Het postkantoor werd ook in maart van dit jaar overvallen, waarbij an derhalve ton werd buitge maakt. Volgens de politie gaat het om steeds de zelfde dader. Van hem ontbreekt echter elk spoor. MINISTER-PRESIDENT Lubbers) yen als expert op het gebied var) De meeste van zijn uitspraken kanten mee uitkan. Groot was kampioen van de voorzichtige f ruchte uitspraak over het werklc Ruim anderhalf jaar geleden lie aantal werklozen onder het half klaarde tevens er persoonlijke wanneer hij niet zou slagen in zij Deze stoutmoedigheid werd Li| niet door zijn eigen CDA en nog' 4ij drongen er tevergeefs bij Lu ken terug te komen. Overigens had Lubbers een he! nsicoyolle handelen. Leider zijn n°9 niet zeggen dat je je sociale [edeneert hij. Omdat Lubbers v ureigt neer te leggen bij de onve 'ai werklozen, wil hij de boel wa Z|jn nek uit te steken, trachtte I vergroten. Lubbers zou echter Lubbers nie nouden aan zijn eigen woorden werkelijkheidsgehalte van zijn s .wellicht doen we er een jaartji 7ol k de moed nog niet verloi [«it had gesteld zou wel eens te ia be9in van dit jaar is Lut en. Hij geeft openlijk toe dat d j egeerakkoord in de komende unnen worden. Nieuwe extra ijjj^gMinister Ruding van Financ ktra bezuinigingen hebben eet loeilijker zal worden om de we u ,eru9 te drin9en. Lubbei ,p^™oosheidsvermindering hoo L blijft, meer dan een goed vc huidige situatie niet. 'an '5 n'et sterk van Lubber n de werklozen aan te voerer n zijn doelstelling heeft bemc ni sieren wanneer hij ruiterlijk ërhS,?eWeeSt- Daar h°eft hiJ Zi alf jaar mag hij best weer ee

de Stem | 1988 | | pagina 2