HESTEM DE 'NIEUWE DOOD' IS EEN TIJDBOM ONDER VEEL LANDEN IN AFRIKA DESTEI HET DR i et aantal zuigelingen dat in Afrika aan aids sterft wordt geschat op 15 procent. Dat bete kent dat dit jaar een half miljoen baby's aan aids zijn dood gegaan. De aids-epidemie in Afrika wordt nu al de grootste medische ramp aller tijden genoemd. Ver slaggever René Poels bezocht in Afrika de voormalige Belgische Kongo, Zaïre, en verdiepte zich in de aids- problematiek. Een reportage uit een land dat in de greep is van het dodelijke virus. 15 Procent Verspreiding Bloedtransfusie Voorlichting Bestrijding Ripper-jaar e trouwen. Een ander be verre landen, andere n als zo vaak het geval den. Stewards en stew de kost, zeker als er neer naar Rome gevlo de bestemming van de er meerdere dagen me seeing' of zomaar eve zich is in grote lijnen Bredase stewardess keer toch weer ander mensen te maken. Dat Stem vloog mee naar het leven van een stew Briefing H Door René Poels Drie baby's. Een zwarte drieling. Verte derend. De baby's liggen op een stret cher die op de veranda staat van het zus tershuis. Beschermd onder een witte klamboe, een gordijn van tule om mus- kietensteken te voorkomen. Amper vier maanden ter wereld. Nog een paar maanden hebben ze te leven. De drie kindjes lijden aan aids. Hun ouders hebben de drie kinderen min of meer verstoten. De moeder van de drieling is zelf vroedvrouw in het oer woud. Honderden vrouwen in het noord oosten van Zaïre heeft zij terzijde ge staan bij bevallingen. Zij had zich erg verheugd op de komst van haar baby's. De zwangerschap ver oorzaakte wel de nodige spanning. De aanstaande moeder was met het aid-vi rus besmet, waarschijnlijk tijdens haar werk in de oerwouden. Bij een bevaUling zou zij bloedcontact hebben gehad met een zwangere vrouw die aan aids lijdt. Haar drieling bleek na de geboorte ook besmet. De man heeft de kinderen ver stoten. De vrouw kan het niet aan om de baby's te verzorgen. De aids-drieling wordt liefdevol ver zorgd door de zusters franciscanessen van Nijmegen in Dungu. „Onze drie ba- bietjes zijn constant ziek. Bijna altijd hoge koorts. Diarree. Doodziek zijn ze. Arme hummelkes", zegt een van de zus ters die de drieling verpleegd. Het verhaal van de aids-drieling staat niet alleen. Steeds meer kinderen in de Derde We reld worden met aids besmet. Het aantal zuigelingen dat in Afrika aan deze ziekte sterft wordt al op meer dan 15 procent geschat. Volgens Memisa, de grootste particuliere organisatie in ons land voor medische ontwikkelingssamenwerking, betekent dit dat er dit jaar al zo'n half miljoen Afrikaanse baby's aan aids zijn gestorven. Van alle kinderen die via besmette moeders worden geboren, loopt de helft tijdens de zwangerschap het dodelijke vi rus op. De andere helft verliest zeer waarschijnlijk vroeg of laat de met aids besmette ouders. De kinderen worden wees: weer een ander probleem. Volgens Memisa-arts en aids-coördi- nator Peter Kok is de zuigelingensterfte door aids nu al zo hoog dat de winst, de afgelopen jaren geboekt bij het terug dringen van kindersterfte in de Derde Wereld, al volkomen teniet is gedaan. De aids-epedemie is een drama dat zich aanvankelijk in Afrika alleen vol trok in de grotere steden, maar nu ook de mensen op het platteland teistert. De epidemie zoals die zich in toenemende mate in Afrika manifesteert, verschilt van die in het westen. In Afrika wordt het virus vooral door heteroseksle con tacten verspreid en is het aantal be smette vrouwen procentueel hoger dan in het westen. Dat geldt ook voor baby's en kinderen. Het dodelijke virus komt in bijna gelijke mate onder mannen als vrouwen voor. Het zwaartepunt van de aids-epidimie in Afrika ligt in Centraal-Afrika. Zaïre, Uganda, Tanzania, Kenia, Zambia, Bu rundi en Rwanda zijn landen, die in dit verband met meest worden genoemd. Zo is uit onderzoek gebleken dat 20 procent van de zwangere vrouwen in Rwanda be smet is met het gevreesde virus. De eerste gevallen in de hoofdstad van Zaïre, Kinshasa, zijn geregistreerd in 1982, tegelijk met de eerste aids-meldin- gen in het westen. In Kinshasa werden in 1985 op elke een miljoen inwoners onge veer 750 nieuwe aids-gevallen gemeld. In deze stad wonen ruim 3 miljoen inwo ners hetgeen betekent dat alleen al in dat jaar rond de 2000 mensen besmet zijn geraakt met het virus. Uit een recent be kend geworden onderzoek van de Ame rikaan Robin Ryders blijkt dat 8 procent van de inwoners van de miljoenenstad Kinshasa aids heeft. Dat komt neer op 1 op de 12 volwassenen. De economische consequenties van de aids-epidemie zullen ernstige vormen gaan aannemen, meent Memisa-arts Kok. Veel kinderen waarvan de ouders sterven, moeten worden opgevangen. Daarnaast zullen ook veel kostwinners aan aids sterven met alle gevolgen voor het gezin dat achterblijft. „Bovendien Zullen door het uitvallen van veel wer kende mannen de ontwikkelingspro gramma's in gevaar komen", aldus Kok. Het virus zaait zich in de stad steeds verder uit en begint ook zijn tol te eisen in de binnenlanden. „Als er op korte termijn niets gebeurt, zal aids de bevolking hier in Afrika be langrijk uitdunnen", zegt de Belgische arts Hugo Cuyckens. Hij is als genees heer verbonden aan het Generaal Zie kenhuis in Dungu. Een provinciestadje van 25.000 inwoners in het noordoosten van Zaïre vlak tegen de grens met Soe dan en Oeganda. Het ligt op 2500 km van de hoofdstad Kinshasa, ruim twee weken autorijden over slechte wegen. In Dungu is onder supervisie van de universiteit van Leuven een onderzoek gehouden over de aids-situatie. Daaruit is duidelijk gebleken dat steeds meer mensen besmet raken met het aids-virus. Tot voor kort mocht in Zaïre met geen woord worden gerept over de gevreesde ziekte. Het afgelopen half jaar is in de Afrikaanse landen een kentering te be speuren naar meer openheid. Schoorvoe tend geven steeds meer regeringen toe dat aids een nationaal probleem is dat als een zwaard van Damocles boven de toekomst van het land hangt. Cuyckens: „We hebben zieken naar huis gestuurd waarvan we zeker weten dat ze besmet zijn met het aids-virus. We mochten daar niet over praten. Veel art sen hebben met hun geweten gevochten. Zo ken ik het geval van een patiënt waarbij in het ziekenhuis de symptomen zijn bestreden. De man werd naar huis gestuurd. Zijn vrouw, die dacht dat haar man genezen was, kwam de doktoren be danken. Maar zij weet niet dat haar man nog steeds aan aids lijdt en dat ook zij De aids-drieling van Dungu. De baby's zijn constant zwaar ziek en zullen niet lang meer leven. FOTO MART HENDRIKS De aids-drieling van Dungu het risico loopt besmet te worden met het dodelijke virus. Dat heeft ons pijnv gedaan. Dit kan en mag niet meer gebeu ren. De laatste tijd is er gelukkig een kentering. De regering kan er niet om heen. Er wordt over gesproken". De onderzoekers van de universiteit van Leuven hebben achterhaald dat het aids- virus in Dungu terecht is gekomen via mannen uit het 200 kilometer zuidelijker gelegen provinciestadje Isiro. Aids-spe- cialist en micro-bioloog dr. Ignace Sur- mont, verbonden aan de universiteit van Leuven, heeft in de regio Dungu het on derzoek geleid. Hij zegt: „Gebleken is dat enkele jaren geleden vooral jonge vrouwen in de leeftijd van 16, 17 en 18 jaar in Dungu met het aids-virus besmet zijn geraakt na seksueel contact met mannen uit Isiro. Het gaat vooral om handelaren uit deze stad en rijkere man nen die naar Dungu komen. Dat onge huwde meisjes, de zogeheten vrije vrou wen, gemeenschap hebben met meerdere mannen, is in Zaïre normaal. Ze worden namelijk pas uitgehuwelijkt als ze een kind hebben. Door de contacten met de mannen uit Isiro raakten ze besmet. Het gevolg daarvan is dat de mannen van Dungu, die daarna contact hebben met deze vrouwen, ook besmet raken. En zo zaait het virus zich gestaag uit". Surmont heeft een aantal gevallen dankzij de medewerking van de vrouwen precies kunnen reconstrueren. Om te on derzoeken of de filosofie juist is dat de ziekte zich van de stad steeds verder ver spreidt in het oerwoud is ook een onder zoek ingesteld in het plaatsje Ndedi, op 70 km van Dungu. Daar büjkt nog maar 0,5 procent van de bevolking besmet te zijn met het aids-virus. Vervolgonderzoek, waarvan de offi ciële cijfers pas volgend jaar bekend worden gemaakt, toont nu al aan dat ook in Ndedi het percentage besmette inwoners weer hoger is. Dokter Sur mont: „We hebben sterke aanwijzigin- gen dat het aantal besmette gevallen in Ndedi binnen enkele jaren op gelijk ni veau ligt met Dungu. Dat leiden we af uit het gegeven dat alleen al de geslachts ziekte syfilis in de beide plaatsen, Dungu en Ndedi, voorkomt bij 28 procent van de inwoners. Mensen met geslachtsziekte lopen eerder de kans besmet te worden met het aids-virus". Uit het Belgisch onderzoek blijkt ver der, dat van de mensen die zich recente lijk in Isiro en andere grotere plaatsen vestigden, al 24 procent met aids is be smet. Van de oorspronkelijke, de autoch tone, inwoners van Dungu was vorig jaar 5,8 procent besmet en dit jaar is dat al 6,2 procent. Het aids-virus verspreidt zich niet alleen door seksueel contact. In sommige stre ken van Afrika wordt bij 1 op de 4 bloedtransfusies met aids besmet bloed overgebracht. Terwijl in de westerse zie kenhuizen de bloedvoorraden al lang 'geschoond' zijn van aids-besmetting, is daar in de Derde Wereld doorgaans nog geen sprake van. „In ons ziekenhuis stellen we bloed transfusies zo lang mogelijk uit. En als het dan toch moet, nemen we een fami lielid als donor", zegt dokter Cuyckens. Voor de duizenden westerlingen (mis sionarissen, ontwikkelingswerkers, be- drijfsmedewerkers e.d.) die in Afrikaanse landen wonen en werken leveren bloed transfusies ook problemen op. In veel gevallen zoeken de blanken elkaar op en maken gezamenlijk een soort bloedbank. Dokter Surmont: „Ik heb in Dungu enige tijd gewerkt en wist wie welke bloedgroep had, zodat je in geval van nood elkaar kunt helpen. Overigens de den daar ook zwarten aan mee". Artsen, verpleegkundigen en analisten lopen in Afrika meer gevaar dan in het westen. Dagelijks zijn zij met bloed van hun patiënten bezig. „Het is van enorm groot belang dat ook wij voorzorgsmaat regelen nemen om niet zélf besmet te worden", zegt dokter Cuyckens. „Bij scholing en training, ook voor het in landse personeel, is van belang. Maar ook hulpmiddelen om bloedcontact te vermijden. De gezondheidswerkers wordt dan ook dringend geadviseerd om altijd handschoenen en beschermende kleding te dragen tijdens medische han delingen. Maar in de binnenlanden zijn lang niet altijd handschoenen voorradig. Hier heeft een arts gewerkt die nu met het aids-virus is besmet". Volgens Cuyckens moet er op korte ter mijn in Zaïre een gigantische voorlich tingscampagne op gang worden gebracht onder de bevolking zoals dat ook is ge beurd in Uganda en Ruanda. President Museveni van Uganda roept zijn landge noten op om het bij één seksuele partner te laten en „niet in andere weilanden te gaan grazen". Een krasse uitspraak in een land waar de mensen al door de eeu wen heen geen problemen hebben met het gegeven dat mannen meerdere vrou wen hebben. „Aids is een tijdbom in Afrika. Op dit moment moeten we erger zien te voorko men. Zeker nu er nog geen medicijn is om van aids te genezen. Een massale voorlichting onder de bevolking en spe ciaal bij de jeugd. De bevolking heeft er recht op precies te horen wat er aan de hand is en hoe ze er met z'n allen iets te gen kunnen ondernemen", zegt dr. Sur mont. Hij geeft toe dat het niet gemakkelijk zal zijn en dat de voorlichters terdege re kening moeten houden met de cultuur en de opvattingen van de Afrikanen. Het informeren van de mensen hoeft niet al leen te gebeuren door de doktoren. Mis sionarissen, catechisten en vertrouwens mannen in de dorpen kunnen, volgens Surmont, prima werk verrichten. In dat verband memoreert dokter Cuyckens een recent geval in Dungu. Hij constateerde dat veel kinderen met zware longontsteking werden opgeno men in het ziekenhuis. In sommige ge vallen was het al te laat en gingen de kin deren dood. „De paters hebben toen op ons verzoek via de preekstoel in de ker ken de mensen daarvan op de hoogte ge steld. Bovendien werd gezegd dat long ontsteking te ontdekken is als kinderen veel hoesten en kort en vlug ademen. Als dat het geval was, moesten ze snel met de kinderen komen. Tientallen kinderen werden daarna opgenomen. Hun ouders hadden het van de pater gehoord", zegt Cuyckens. Memisa is onlangs een actie gestart om geld bijeen te krijgen voor voorlichtings- en preventieprogramma's ter bestrijding van de aids-epidemie in de Derde We reld. Samen met de Wereldgezondheids organisatie van de Verenigde Naties pro beren de particuliere organisaties zoals de Memisa de Afrikanen te helpen. Eén preventieve maatregel tegen aids is het gebruik van condooms. Maar dat is in Afrika een heel moeilijke zaak. Sur mont vindt dat het gebruik van con dooms bevorderd moet worden om vi rus-overdracht tegen te gaan. Maar voor behoedsmiddelen zijn in de binnenlan den (nog) vreemd. Bovendien past een condoom ook niet in de cultuur van de Afrikanen. Iemand die een condoom te voorschijn haalt vertrouwt de reinheid van zijn partner niet. Specialisten zoeken al jaren naar een medicijn tegen aids. Een team van Zaï rese en Epytische onderzoekers zegt dat het succes heeft in de strijd tegen aids. De minister van informatie van Zaïre, Bula Mandugu, is de spreekbuis van de onderzoekers. Hij zei onlangs tijdens een persconferentie in Kinshasa: „We kun nen de hele wereld meedelen dat de Afri kanen bezig zijn de gevreesde ziekte aids te overwinnen". Onder aanvoering van de in Brussel opgeleide Zaïrese professor Lurhuma, zou het nieuwe medicijn MMI getest zijn op negentien patiënten. Zeven overleden maar de overige twaalf gingen er, vol gens de onderzoekers, aanmerkelijk op vooruit. De Belgische micro-bioloog Ignace Surmont hoopt dat het nieuwe medicijn inderdaad geschikt is. „In de medische üturatuur is er tot nog toe met geen woord over gerept. We hebben het ook uit de pers vernomen. We moeten af wachten wat het is. Er bestaat wel enige scepsis omdat niemand van de aids-spe- ciaüsten er iets van had gehoord". E PROBEREN het jaar monter T te beginnen. Voor de Engelsen, in wier gebe nedijde sferen ik mij koester, wordt 1988 niet het jaar van de Rat, de Aap of de Haan, maar het jaar van Jack the Ripper. Honderd jaar geleden ver moordde hij minstens vijf vrou wen, die door bittere nood ge dreven, een zondig maar ar beidzaam leven moesten leiden. Niemand weet zeker wie de Ripper was; sommigen zeggen: het was de Duke of Clarence, een kleinzoon van koningin Victoria, die op een kwaad mo ment in hoog oplaaiende krankzinnigheid moest worden opgeborgen. Jack the Ripper moordde in de mist en met chirurgische precisie. Hij is een mythe ge worden. Zijn arme slachtoffers wilden wel eens een poze rusten in een pub, die nu 280 jaar oud is, en die bijna al die tijd Ten Bells heette. Maar die naam is veranderd in Jack the Ripper. Het is er duister. De muren zijn bourgogne-rood. Toeristen die de Ripper wandeling van de 'London Walks' hebben afgesjokt, zitten in die sombere omgeving een speciaal bloedrood drankje te lurken, een moordcocktail met geheime ingrediënten. Buiten demonstreren vrouwen, die het eerbetoon aan Jack the Ripper en zijn eeuwfeest diep betreu ren. Het is een nieuwe aanslag waar tegen de feministen zich gedwongen voelen actie te on dernemen. Vandaar dat ik de Ripper-pub slechts met schroom en deemoed benader. In White Chapel, waar de gruwelijke moorden plaatsvon den, staat ook een heel mooi pubje, zeventiende-eeuws en vol koper, waarin barmeisjes vlinderdasjes dragen. De 'Hoop and Grapes' heet het. Daar probeer ik een gevat antwoord te bedenken op de aantijging der demonsterende vrouwen, dat de Ripper-pelgrims het bloed van vermoorde vrouwen drinken en eer bewijzen aan een gruwelijke beul. Wie knielt er op het graf van Mary Kelly, een deerniswek kend slachtoffer, die door de Ripper werd versneden tot klompjes vlees van stroganoff- formaat? Niemand. Haar ge beente rust in een onbekend paupers graf, waar niemand met een teder gebaar een roos op kan leggen. Het lijkt me bijna uitgesloten de pub Jack the Ripper met geheven hoofd en veerkrachtige tred te kunnen betreden. Passender is de schuwe, bij kans vluchtende muizétrippel waarvan Victoriaanse gentle men zich denk ik bedienden bij het binnengaan van een bor- 'deel. Dat hebben de boze da mes in ieder geval bereikt: er welt een licht gevoel van onge mak en schaamte in mij op. Dat rode drankje zal ik in ieder geval niet drinken. Ik neem vanavond wel een slok rode Bourgogne. Waarom Jack the Ripper een onuitroeibare historische figuur is geworden en Jack the Strip per, die in 1964 of omstreeks die tijd zeven prostituées ver moordde in de Londense wijk Hammersmith, lijkt me een diepgaande studie waard. De Stripper, die zijn slachtoffers ontkleedde en aan de boorden van de Theems begroef, is nu even naamloos als zijn slachtof fers, ofschoon er om die vrou wen mogelijk nu nog wordt ge rouwd. Intussen is er in de voorbije honderd jaar een aan zienlijke hoeveelheid nonsens omtrent Jack the Ripper ge schreven. Naar aanleiding van dit Jack the Ripper-jaar is er al een do zijn boeken uitgegeven die in de Ripper-manie moeten gaan floreren. Wie was de Ripper, een vrouwenhatende poëet, een ritueel slachter die te weinig om handen had, een sadistische vroedvrouw, samenzweerders aan de top van Scotland Yard, de tsaristische politie of Ed ward, de Hertog van Clarence. Al deze mogelijkheden zijn aangedragen en Thames Televi sie heeft beloofd dit jaar, in een vierdelige serie met de geduchte Michael Caine, het oude raad sel op te lossen. Ik heb geen en kel bewijs, maar het zou me niet verbazen als het de klein zoon van koningin Victoria blijkt te zijn. D Door Ans van Goch 's Middags half een. Gekleed in k blauw en wit lakt Yvonne Heijtveld eventjes haar nagels. „Even de li hand aan mezelf leggen", veronts digt ze zich. De koffie pruttelt, „nog even voor we wegrijden" en de kinderc meldt zich. „Eens even kijken, heb ik alles, pestift opdoen, o nee, dat kan strak Papieren, schone zakdoek, we kt weg". Afscheid van de kinderen, een li zwaai en wegwezen. In de auto op weg naar Scbipho andert de huisvrouw Yvonne Heijf in de efficiënte stewardess Yvonne veldt. Of stewardess, dat is eigenlij: de goede benaming voor de functi ze heeft. Ze is assistent-purser, in 8 jargon kortweg aangeduid als 'A dat betekent zoveel dat ze tijdei vlucht de baas is van de stewards e: wardessen. Teken van deze aut< zijn de drie strepen op de mouw haar uniform. Een 'AP' kan ook purser worden, maar zo'n function; alleen in de grotere vliegtuigen pr< De strepen worden behaald na he goed gevolg afleggen van diverse ci sen. Na ongeveer een uur rijden - „va wordt verwacht dat we binnen eet van Schiphol wonen. We moeten b: die tijd op de vlieghaven kunnen voor het geval er iemand onverw uitvalt" - aankomst op Schiphol. zoeken, dan naar het bémanningei trum. Eerst een sanitaire stop, vlu; Snel een parkeerplaatsje voor de n naar het bernt op, kopje koffie en dan bij de vluchtle melden dat AP Heijtveldt presei Daar krijgt ze een computeruitc waarop staat op welke stewardesst meevliegen, welke piloten er zijn welke kamer de briefing wordt gi den. Vervolgens - en dat is een van de cifieke taken van een assistent pui naar weer een andere balie, waar vens opgehaald worden over de v zelf, het aantal passagiers, hoeveel sen er business-class reizen en hc economy class, of er bijzonderheden bijvoorbeeld passagiers die slech been zijn en die een rolstoel nodig ben. Daarna volgt de briefing. In lokaal vier ontmoet Yvonne Be Anita, de twee stewardessen die naar Stockholm vliegen. Dat er dri wardessen zijn, hangt samen me aantal passagiers en het type vlie waarmee wordt gevlogen. In het van de vluchtveüigheid moet nai per aantal passagiers een stewar aanwezig zijn. In een Boeing 747, w ongeveer 400 mensen kunnen, zijn veer 24 stewards en stewardessei reis naar Stockholm wordt in een b kelijk kleine - 105 passagiers - DC gelegd. „We kennen elkaar niet. D meestal zo, want er werken bij de ongeveer 2500 stewards en steward Het is dan toeval, wanneer je bek< treft." Een briefing van het cabinepers is een bijeenkomst waar de bijzone den van de vlucht worden doorgenc Yvonne wijst de twee anderen op h dat 'de krant' meereist. En dan: vlucht duurt een uur en 45 minute: noemt het registratienummer, wijst dat het gordijn in het vliegtuig d twee klassen scheidt, op de terugwe hangen moet worden, omdat er dar der mensen business-class meer

de Stem | 1988 | | pagina 22