Vereniging van reünisten bestaat 20 jaar OW Zwarte kousen-kerk in een ander licht STYLE REGELS VOOR 'HOEFUZERYERKEER' ZUN PLOTSELING VERANDERD Wandelen in Frans Vlaanderen POLITIERAPPORT Opvolging r<33 O- EXTRA KORTING e zesgen Geef ze te komen, komt een Ikaar ook t? oroblemen ng: 01808 Utrecht. e tij cl. DE STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 2 JANUAR11988 TERNEUZEN - Bestuur en leden van de Zeeuws- I Vlaamse Kamer van Koop handel zijn woedend over de onaangekondigde wijziging van de regels voor het hoef- ijzerverkeer. Het ministerie van Financiën stelde de Ka mer pas op oudejaarsdag op de hoogte van de nieuwe re geling. IN JUNI JUBILEUMBIJEENKOMST Weekeinddienst Stemredactie KOT BESCHRIJFT 'MET BEVENDE HANDEN' JEUGD OP THOLEN Avondmaal 'Toeval' Inbraak bij vishandel Kettingbotsing Aanrijding Auto in de sloot Inbraak in garage PLAATSELIJK NIEUWS Nieuw-Namen Aardeuburg burgerlijke stand Voorlichting over ander middelbaar onderwijs Vanaf nu... op onze EXCLUSIEVE COLLECTIES 1/sT HUUR EEN BOBCAT j| ^bobccit T22 Kamer van Koophandel boos Van onze verslaggever Tot verbijstering van de Zeeuws-Vlaamse Kamer wordt volgens de nieuwe voorschriften vanaf 1 januari de Belgische douane betrokken bij de grens- formaliteiten voor het zoge naamde hoefijzerverkeer. Voorzitter H. Kok van de KvK zei donderdag te verwachten dat het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven de dupe zal worden van de nieuwe grensprocedures. „Nu is het zo dat de Nederlandse douane de zaken rond het hoefijzer- verkeer alleen afhandelt Dat gaat, alle tekortkomingen van het systeem in ogenschouw nemend, vrij vlot. Uit gaande van de ervaringen met het Belgische douanekorps gaan wij er van uit dat de Zeeuws-Vlaamse ver voerders het komende jaar aan de grensovergangen nog meer tijd zullen verliezen. Een slechte zaak voor het regionale bedrijfsleven", benadrukte Kok. De wijziging van de procedures komt voor de Zeeuws-Vlaamse Ka mer en het bedrijfsleven als een don derslag bij heldere hemel. „In alle voorlichting over het hoefijzerver keer heeft het ministerie van finan ciën steeds benadrukt dat de formu lieren zouden veranderen, maar niet de procedures. Nu worden de betrok ken instanties nota bene op de laatste dag van het oude jaar op de hoogte gesteld van een nieuwe regeling. Dat schept verbazing en komt bovendien voor het bedrijfsleven in deze streek hard aan", aldus de Kvk-voorzitter. Het hoefijzerverkeer is voor de Zeeuws-Vlaamse ondernemers van enorm belang. Immers, de enige di recte verbinding met de rest van Ne derland loopt via België. Het afgelo pen jaar werden 32.000 speciale hoef ijzerdocumenten door Zeeuws- Vlaamse transporteurs bij de grens afgegeven. Aan Nederlandse doua niers, die de zaken vlot afhandelden, waardoor de wachttijd voor de ver voerders beperkt bleef. Krachtens de nieuwe regeling moeten de documen ten nu bij binnenkomst in België af gegeven worden aan Belgische be ambten. Bij het passeren van de Ne derlandse grens moeten de vereiste documenten vervolgens weer bij de Nederlandse douaniers worden afge geven. In een persbericht over de nieuwe regeling waarschuwt de KvK de ver voerders in de regio, die niet over deze zaak geinformeerd zijn, op om reke ning te houden met de gewijzigde voorschriften. Na de jaarswisseling zal de Kamer contact opnemen met het ministerie over deze problematiek. Aangedron gen zal worden op een wijziging van de nieuwe regels. Van onze correspondent OOSTBURG - 'De vereniging van reünisten van de school voor voortgezet onderwijs in West-Zeeuwsch- Vlaanderen', wellicht de club met de langste naam in deze regio, bestaat dit jaar twintig jaar. Een feit dat men niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Ideèle Reclame. SIRE 1 Temeer daar nu na verschil lende fusies de scholengemeen schap 't Zwin is ontstaan, zal de club zeker aan uitbreiding on derhevig zijn. De reünistenclub zag het le venslicht in 1968, toen enkele oud-leerlingen en leraren van het Koningin Wilhelmina Ly ceum (KWL) elkaar vonden. Na een aardig stuk speurwerk kon in 1970 de eerste reünie worden gehouden. Het bleek een succes, datt om de vijf jaar werd her haald. Fusie bleek echter ook in het West-Zeeuws-Vlaamse onver mijdelijk en in 1968 kwam de gemeentelijke MULO onder het dak van het KWL aan de Oostburgse Bredestraat. In 1585 vormden het KWL en St.- Hoy elkaar. Reden voor de reünisten om aan wijziging van de statuten te denken, zo dat iedereen van de nieuwe scholengemeenschap 't Zwin nu lid kan worden. De tussentijdse reünie van za terdag 4 juni wordt dus de eer ste in nieuwe vorm. De speciale commissie onder voorzitter schap van Jan Quist is al maanden bezig met het pro gramma. „Het twintigjarig bestaan moet immers alles overtref fen", meldt Jaap van Iwaarden, voorzitter van de vereniging. „We hebben nu ruim 400 le den, maar dat is gezien het aantal dat ooit ons soort voort gezet onderwijs hier in de streek volgde, een schijntje. Ik denk dat de meeste mensen niet van ons bestaan afweten en het is enorm moeilijk ieder een te achterhalen. Ons be- 'angstrijkste wapen om be kendheid te krijgen, is dan ook de mond-tot-mond-reclame, via familieleden, die in het landje van Cadzand zijn blij ven wonen. Wie echter een re- Voor redactionele zaken, niet voor bezorgklachten of advertenties, kunt u dit weekeinde terecht bij Conny van Gremberghe. Telefoon 01159-96129. B.g.g. 01153-1534 of 01150- 17920. Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain van Damme, Frank Deij, Conny van Gremberghe, Ronald Verstraten, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport), Boes: Jan Jansen. Hulst: Eugène Verstraeten, J°ep Trommelen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C- Menu, privé tel. 01150- 95839. 87-to ünie heeft bezocht is laaiend enthousiast. Je ontmoet er oude bekenden die naar andere stre ken zijn uitgezworven. Er ont staat een sfeer die je niet onder woorden kan brengen. Wel denk ik dat je de bijeenkomst niet de vaak moet herhalen. Onze termijn van vijf jaar is goed. Dat er nu een tussendoor komt, heeft te maken met de fusie en het twintigjarig be staan." Een jubileum dat op drie plaat sen gezierd wordt. De zater dagmorgen (4 juni) zijn de reü nisten te gast in het gebouw aan de Nieuwstraat (voormalig St.-Eloy), waar naast de lunch een vergadering is belegd. Om 13.00 uur verplaatst het gezelschap zich naar het ge bouw aan de Bredestraat waar verschillende activiteiten met een West-Zeeuws-Vlaams tintje staan te wachten. Wim Luteijn draait er een film van de laatst gehouden reünie, Betsy Schippers draagt in on vervalst dialect anekdotes voor, Franz Gittenberger ver toont een dia-serie van de mooiste plekjes in het 'Land van Kezand', Georges van Voo- ren duikt in de historie, er is een videoclip van de musical 'De Jantjes' opgevoerd door leerlingen van 't Zwin en ex- leerling en huidig docent Fer dinand de Pauw draagt onder tussen zorg voor de wijn- en kaasbar. Daarna verplaatst het gezel schap zich naar camping Pan- nenschuur, waar de inwendige mens wordt versterkt en de dag wordt afgesloten. Degenen die van de partij willen zijn, moe ten zich voor 1 febuari aanmel den. SLUIS - De D66-fractie in de Sluise raad presenteerde tijdens de algemene be schouwing een plan om Sluis bekendheid te geven als internationaal recrea- tie-sport-centrum. Het plan omvatte recreatieve spor ten, zoals kanovaren, wie- lertoerisme en wandelen. Het plan werd uit de politieke sfeer gehaald en onder leiding van de voorzitter van het actie comité 'Hier is Sluis', Piet Kos ter, verder uitgewerkt. Het wandelplan is gunstig onthaald tijdens de viering van tien jaar grote routepaden in West-Vlaanderen en tijdens een bijeenkomst van de afde ling toerisme van het comité Frans Vlaanderen. De Vlaamse Toeristen Bond (VTB/VAB) heeft aangeboden hun wandel- arrangement Westhoek uit te breiden tot het arrangement Zeeland-Frans Vlaanderen. Walter Vandewaetere van de VTB/VAB lichtte dat toe tij dens een onlangs gehouden veragdering in Sluis. De vol gende stap wordt ondernomen tijdens een vergadering met het bestuur van de GR Nord- Pas de Calais, op 9 januari in Duinkerken. Sluis is reeds ver bonden met het Nederlands wandelpad LAW 501 en de West-Vlaamse GR 5A Noord. Beide route's zijn niet opgeno men in een arrangement. Cees Kot met zijn boekwerkje. 'De beklemming maakte me vaak machteloos'. FOTO NOORD-NEDERLANDS PERSBUREAU IN HET dorp op Tholen zal het wat neerbuigende gefluister niet an ders hebben geklonken: 'kijk, dat zijn er ook van drie maal daags', of: 'daar heb je de zwarte kousen'. Bijna een bezienswaardigheid vormen ze, de leden van de zwarte kousen-kerken, herkenbaar aan kleding, haardracht en zondags gedrag. Fanatieke gelovigen voor wie de hemel verder weg is dan hel en verdoemenis. Daartussen groeide Cees Kot op, een op Tholen geboren Drent, door zijn familie voorbestemd om dominee te wor den. Hij werd een afvallige toen hij de kans kreeg om op enige af stand van de zwartkijkerij thuis na te denken over traumatische jeugdervaringen. Pas in het hoge noorden schreef Cees Kot (38) die van zich af, in het boekje 'De mar kering ontbreekt'. Want hij heeft het oud-gereformeerde geloof nou wel afgezworen, maar hoe het nou verder moet, dat weet Kot nog niet precies. Wel dat-ie niks meer moet hebben van 'gelijkhebberige sek tes', of het nou om marxisten gaat, of om de volgelingen van Khomei- ny. Dan maar liever geen marke ring. Door Jan Jansen DE HAAT is over, schrijft Cees Kot er gens, maar dat zal wel zijn om zijn ouders te ontzien. Want hij verbaast zich er evengoed over dat hij het alle maal nog redelijk netjes op papier kreeg, 'met die bevende handen'. Natrillend van verontwaardiging over alles wat hem, tot ongeveer zijn veer tiende levensjaar, overkwam in die zwarte gemeenschap op Tholen. En wat hem tekende. Daar laat de laatste blad zijde van het boekje nog het minste mis verstand over bestaan: 'Zo herinner ik me mijn MULO-tijd in het Rooms-Katholieke Brabant. Onge veer tien kilometer van mijn geboorte dorp in Zeeland ligt Bergen op Zoom, een provinciestad waar ik elke dag naar toe fietste om zwoegend mijn kennis te vergroten. Het was op een maandag, dat we les kregen van ene G.., onze leraar Nederlands: een grauw uitziende man die volgens mij langdurig gebukt ging onder een pijnlijke maagzweer. Hij leek verbitterd, maar deze maandag heeft hij zijn gal over mij kunnen uitspuwen. Di- 'Ik zocht naar mijn bijbeltje'. FOTO ARCHIEF DE STEM reet aan het begin van de les werd ik voor de klas geroepen. Ik had geen flauw benul van wat me te wachten stond en staarde met verbazing, maar ook een zekere angst, G. aan die me ver volgens zei dat ik naar huis moest gaan, omdat ik een gevaar was voor de hele school! Hij legde de klas uit dat er in mijn dorp een besmettelijke ziekte heerste, kinderverlamming, waar ik niet voor was ingeënt, reden waarom ik onmidde- lijk diende te vertrekken. Het drong nauwelijks tot me door, maar de blikken van m'n klasgenoten dreven me als het ware de klas uit. Als een melaatse, met de bel om z'n nek, ben ik weggevlucht en wist niet hoe hard ik naar huis moest fietsen. Een niet te beschrijven gevoel van machteloosheid, een gevoel van haat afgewisseld met woede, maakte zich van me meester'. Dat er, omdat God wel eens andere be doelingen kan hebben, niet wordt in geënt tegen kinderverlamming, tekent de club en het tekende Cees Kot. Een kind nog toen, dat afwisselend kwaad werd om wat kerk, school en ouders hem flikten, en om de reacties van de omgeving op het zwarte kousen-milieu. Het eerste heeft toch de doorslag gege ven. Het wantrouwen dat hem uiteinde lijk het geloof deed afzweren, wortelde al vroeg. Een hoofdstuk uit het boek beschrijft uitgebreid en met alle sombere tinten van dien, de voorbereiding van de fami lie op het avondmaal, en die ceremonie zelf. Ceesje Kot is er getuige van dat ouderlingen - de 'wachters' van een on verstoorbare zwarte dominee - een man die 'kennelijk een Vrederust-patiënt is' weren van de tafel. „Hier gold duidelijk: u kent hem aan zijn daad, gewaad en gepraat", schrijft Kot. Er breekt iets in de jongen als de man de kerk uitstrom- pelt. „Wat hier werd opgevoerd, was voor mij een doortrapt spel geworden." Inmiddels is de schrijver directeur van een opleidingscentrum voor psychia trisch verpleegkundigen! Dergelijke negatieve ervaringen ten spijt krijgt hij soms toch de bevestiging van ouderen, die ieder kind nodig heeft. Op een zondag (als de auto taboe is) wandelen vader Kot, Cees en zijn broer naar een naburig dorp, waar een jonge dominee komt preken, 's Avonds bij een ouderling thuis komt een aantal broe ders en zusters bij elkaar om geestelijke ervaringen uit te wisselen en op gedra gen toon de psalmen te zingen. De jon gen gaat er helemaal in op, zo blijkt bijna dertig jaar later uit Kot's relaas. „Ik zocht naar mijn bijbeltje omdat ik in ieder geval uit wilde testen in hoe verre mijn stem de dikke sigarenwalm zou kunnen overtreffen. Het werd een waar optreden onzerzijds. Mijn broer en ik konden ons uitleven in orgel en ge zang en m'n vader zou met een gerust hart, terug in ons dorp kunnen vertel len, dat het een bijzonder geslaagde dag was geweest." Het komt wel goed met Ceesje, dachten ze toen nog: „Men sprak over mijn vrijmoedigheid en het feit dat God ook in mijn hart werkte." De sfeer tijdens zo'n zondagavond seance die Kot in dit hoofdstuk weet op te roepen komt het boek ten goede. El ders ontbreekt dat wel eens. Een gebo ren verteller is Cees Kot niet. Hij zegt dat het er plechtig aan toe gaat, of dat de vertwijfeling voelbaar was, maar roept te weinig beelden op. Toch blijft er genoeg over om de beklemmende sfeer van het zwarte geloof te tekenen. Beklemming die de Thoolse jongen her haaldelijk even machteloos als woedend maakte. Zeven jaar was hij toen een eerste 'toeval' hem trof, maar dat kon in die kringen geen toeval zijn. Je was ge tekend en op school scholden ze je uit voor 'toevallijder'. „Maar een toeval met instemming van Hem die zonder Zijn wil nog geen haar van mijn hoofd zou laten vallen, trof me diep; op mijn zevende jaar, het jaar der volmaaktheid, had een enorme onvol maaktheid in mij plaatsgevonden." Het leidde tot een reis langs inrichtin gen, waar Kinderbescherming nu werk van zou maken, en het verhinderde voorgoed dat Cees Kot dominee werd. „Ik heb het gevoel," noteert Cees Kot met bevende handen aan een schrijfta fel in Drenthe, „alsof met donderend ge raas de lava van mijn godsdienstige op voeding, mijn 'vrome leven', uit mij is weggevloeid." Maar de vulkaan is nog niet uitgewerkt: over zo'n jeugd kun je blijven schrijven. 'De markering ontbreekt' is een uitgave van het Publicatie Collectief Stromboli in Utrecht, en in Zeeland voorlopig alleen ver krijgbaar bij boekhandel Van Klaveren in Goes. I' HULST - Bij een in de nacht van woensdag op donderdag gepleegde inbraak bij vishan del Van D. aan de Gentse straat te Hulst is voor onge veer 2500 gulden aan Belgisch en Nederlands geld gestolen. Men was het pand binnenge komen via de achterzijde. NIEUWVLIET - Op de krui sing Mettenijedijk wilde me vrouw A.E. de H. uit Middel burg linksaf slaan toen zij achterop werd gereden door A.M.J.D. uit Damme in Bel gië. Er volgde een aanrijding met materiële schade. IJZENDIJKE - Op de rijks weg nabij kruising Tivoli is een personenauto, bestuurd door E. de C. uit Waterland kerkje door onbekende oor zaak in de sloot geraakt. Hij is hier uit getrokken en de brandweer moest er toch wel aan te pas komen om het fietspad schoon te spuiten. Bij controle bleek dat De C. niet verzekerd was. Op de rijksweg Breskens - Schoondijke ontstond een kettingbotsing waarbij een vier auto's'betrokken waren. De eerste auto had voorgesor teerd om linksaf de oprit naar een boerderij in te rijden, toen hij werd ingehaald door een auto, bestuurd door S.A.M. uit Philippine die tij dig stopte. Achter deze auto kwam een auto, bestuurd door A.M.P. uit Ijzendijke die eveneens tijdig stopte. De vierde auto, bestuurd door O.P.S. uit Ijzendijke merkte dit alles echter te laat en knalde op de eerst genoemde auto's. Er was materiële schade en de drie genoemde auto's moesten worden weg gesleept. OOSTBURG - Op het Indus trieterrein is in de Renault- garage van de heer B. voor de tweede maal ingebroken. Men heeft de voordeur geforceerd om binnen te komen. Er wordt een rijdende gereed- schapskar vermist alsmede een aantal luidsprekers en buitenspiegels speciaal voor het merk Renault. NIEUWJAARSBIJEEN KOMST - De plaatselijke af deling van de katholieke vrouwenorganisatie houdt zondag 3 januari een nieuw jaarsbijeenkomst in gemeen schapshuis 'De Kauter'. Ook kinderen zijn welkom. De bij eenkomst begint na de mis van 11.00 uur. OUD PAPIER - Op zaterdag 9 januari halen leden van voetbalvereniging Hulsterloo weer papier op. Men start om 9.00 uur in de Hulsterloo- straat. SINT SEBASTIAAN - Uit slag zesde puntenschieting Sint-Sebastiaan: Hoge vogel: Th. Lampaert, zijvogels: P. van Vooren en Th. Lampaert, grootste aantal (7): R. de Roo- ze. Stand kamDioenschap: 1. Th. Lampaert 43 punten, 2. G. de Vriend 30,3. F. van Ecke 30 punten. Uitslag klepschie- ting: 1. M. Verploeg, G. de Vriend en R. Pielaet, 4 klep pen. Stand kampioenschap: 1. R. Pielaet 20 kleppen, 2. M. Verploeg 18, 3. Th. Lampaert 15 kleppen. 's-Heerenhoek SCHIETING - Zaal De Ko renbeurs, bejaardenschieting met 23 personen. Eerste hoge vogel: C. van de Dries, Sora- nus; tweede hoge vogel en tweede zij vogel: mevrouw A. Korstanje, Doel naar Hoger; eerste zij vogel: B. van de Dries, Eensgezindheid; derde zijvogel: H. de Jonge, Sora- nus; vierde zij vogel: A. En- gelbert, Soranus; grootste aantal (7): I. Helmstrijd, Ju liana. Volgende schieting 12 januari. Geboren: Alyssa, dv L. Chinitor- Dezutter, Sas van Gent; Daniël, zv S. Jansen-Giesen, Terneuzen; Daniël, zv J. Davidse-Van den Berge, Westdorpe; Kirsten, dv L. Pauwels-Willemsen, Terneuzen; Amber, dv G. Damen-Lok, Ter neuzen; Sophie, dv R. Koreman- HeijTerneuzen; Ricardo, zv R. Rammeloo-Wijne, Philippine; Martijn, zv J. Kleine-De Groot, Terneuzen; Sanne, zv M. Ploeg- aert-De Smit, Philippine; Diony- sius, zv P. van den Kieboom- Schetters, Terneuzen; Lorenz, zv D. Smolenaers-Van Lent, Sas van Gent; Wilhelmina, dv A. de Keuninck-De Bruijne, Nieuw- vliet; Petra, dv T. Voorberg-De Graaf, Axel; Remco, zv M. Bij man-Steel, Axel. Ondertrouwd: Wilem de Groote 21 en Mechelina Romeijnsen 22, Terneuzen; Herman de Ruijter 20 en Francoise Oostdijk 22, Ter neuzen; Daniël Machielsen 25 en Catharina van Hoeve 23, Sas van Gent; Judaeus van Hoeijen 30 en Elizabeth Nood 26, Terneuzen. Getrouwd: Lourens de Vos 20 en Miranda de Waal 23, Axel; An- thonie Verhelst 22 en Aagje van de Voorde 20, Terneuzen; Paul van de Branden 30 en Sinica Va der 29, Terneuzen. Overleden: Willem Stoffels 82, Terneuzen; Andries Bakker 88, Axel; Maurice van Nieulande 82, Axel; Carl Hummeling 82, Ter neuzen; Elizabeth Schieman 78, wed v W. de Zeeuw, Terneuzen; Levina de Jonge 70, Hoek. Van onze verslaggever BREDA - In onze editie van donderdag hebben wij abu sievelijk gemeld dat de heer M. Claes in juni directeur C. Jongmans opvolgde als di recteur van de RBT-veiling in Breda. Dat moet 'opvolgt' zijn, want de heer Jong mans gaat in juni 1988 met pensioen en pas dan zal de heer Claes zijn plaats kun nen innemen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De MTS/ MEAO in Terneuzen houdt donderdag 7 januari een voorlichtingsbij eenkomst over de op til zijnde veran deringen binnen het mid delbaar beroepsonderwijs. H. Bruikman, de voorzitter van de Unie van Beroeps Onder wijs, spreekt dan over de on derwijskundige vernieuwingen en organisatorische omzettin gen binnen het schooltype. En kele onderwerpen die hij aan de orde stelt zijn: het ontwerp sociaal plan, de rechtpositie van het personeel en de gevol gen van de veranderingen daarvoor, en het nieuwe kos- tensysteem. De bijeenkomst is georgani seerd door de medezeggen schapsraad en de kaderleden van de Unie van BO. Alle scho len van het middelbaar be roepsonderwijs zijn voor de bijeenkomst uitgenodigd. De bijeenkomst begint om 15.00 uur in de aula van de school. (ADVERTENTIES) DAMES HERENMODE MARKT 4 - TERNEUZEN ^y»»»»»»»»»»)»»)» - "Z .Smits b.v. Breda 9 modellen 5 5 met hulpwerktuigen - sloophamer - grondbakdlv. - vork greppel I - palen-plantboor f - puinrlek - bezem - pallc*«orK etc. 3 'MAAK VAN EEN MAN EEN TEAM' I 1 II VERKOOP 51 VERHUUR I LEASING 1 I Rudonk 21, Breda (076)418000 tttUUiHMMtMUMMtUiMUUWtT*

de Stem | 1988 | | pagina 17