Weerman Willy ruttcnen Schuttersgilde Aardenburg kan nu clubgebouw kopen Forse buit bij inbraak in Goes 'Nieuwe visserijregels zijn niet toe te passen' MIDDELBURG UITZONDERING: ZEVENTIEN JONGEREN AANGEHOUDEN 'S: ruim tien mille voor milieukaravaan Oliebollen aan het ziekenbed Dow schenkt zilver ZATERDAG 2 JANUARI 1988 ^arUTeniuransport^^^ Controle Problemen Benoemingen bij Suiker Unie ZEVIBELSECRETARIS VREEST CHAOS TERNEUZEN - De jaarswisseling is in Zeeland, op een aantal incidenten na, vrij rustig verlopen, jüleen Middelburg vormde een uitzondering. Daar had de gemeentepolitie de handen vol om het oudejaarsfeest in goede banen te leiden. In to il werd zeventien jongeren tussen de vijftien en achttien jaar aangehouden. Zij vierden oud en nieuw in de cel. Vuurwerk m m breda personenwagens 076 - 653950 bedrijfswagens 076 877850 R3 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever AARDENBURG - De schuttersvereniging Sint Sebas- tiaan in Aardenburg moet 6000 gulden neertellen voor het eigen clubgebouw. Voor dat bedrag is het gemeente bestuur van Aardenburg bereid om het gebouw over te dragen. Eerdere pogingen van het Aar- denburgse college om het lo kaal in handen van de vereni ging te geven liepen spaak, om dat het gilde geen volledige rechtspersoonlijkheid bezat. Ook financiële perikelen ston den de overdracht in de weg. Deze twee obstakels zijn ech ter het afgelopen jaar uit de weg geruimd. Het college wil nu de overdracht zo snel moge lijk regelen. De grond waarop het gebouwtje staat, blijft ech ter eigendom van de gemeente. Niettemin wordt aan Sint Sebastiaan het recht van opstal verleend voor het gebouw, drie schietbomen en een gaasover kapping. De adviescommissie voor fi nanciën beraadt zich maandag 5 januari over het voorstel. Te vens worden de leden van de commissie om advies verzocht inzake het beschikbaar stellen van een krediet van 1500 gul den. De directeur van de open bare basisschool in Aarden burg wil van dit bedrag een nieuwe kleurentelevisie aan schaffen. Het 12 jaar oude toe stel dat nu door de school ge bruikt wordt is versleten en nodig aan vervanging toe. B en W komen tot de conclusie dat vervanging noodzakelijk is. De commissievergadering wordt gehouden in het Aarden- burgse gemeentehuis en begint om 20.30 uur. Van onze correspondent GOES - Tijdens afwezig heid van de bewoners werd vorige week ingebroken in de woning van H. G. aan de Oostwal te Goes. Bij voortijdige thuiskomst van een skivakantie ontdekte men de vermissing van een kluisje, waarin voor ongeveer 12.000 gulden aan sieraden was opge borgen plus een bedrag van 3000 gulden. Verder had men een kleu rentelevisie, videorecorder en andere geluidsapparatuur tot een waarde van circa 5000 gul den uit de woning meegenomen en een aantal giro- en bankbe- scheiden. Men had zich toegang tot de woning verschaft door het for ceren van de achterdeur. Zoals bekend wil minister Braks in 1988 met extra regels, 250 extra AID-inspecteurs en verscherpte controles voorko men dat er meer vis gevangen wordt dan wettelijk toegestaan is. Het is de bedoeling dat elk binnenkomend vissersschip door de Algemen Inspectie Dienst (AID) gecontroleerd wordt. Alle kisten met vis wor den geteld en ook de adminis- tatie van vissers en mijnen zal nauwlettend in het oog gehou den wordea Voor deze extra controle rende taken heeft het ministe rie van landbouw en visserij een contract afgesloten met de Nederlandse Veiligheidsdienst (NVD). Braks wil verder door zijn EG-collega's voortdurend geïn formeerd worden over Neder landse vissers die door hun vracht in buitenlandse havens aan wal te zetten proberen om de quotering te ontduiken. Volgens De Baare is dit een opmerkelijke regeling. „Voor zover ik weet worden buiten landse vissers op deze manier geen strobreed in de weg ge legd. Dat betekent dat de Ne derlandse vissers in een uitzon deringspositie komen te verke ren. Een positie die weinig flo- P. de Baare..gewoon god geklaagd. - FOTO DE STEM/CORJ.OE BOER rissant is", aldus de Zevibel-se- cretaris. De meldingsplicht die Braks voor ogen heeft, vissers moeten zich vier tot acht uur voor het binnenlopen van de havens melden bij de AID, zal, meent De Baare, tot grote problemen leiden. „Het is praktisch onmo gelijk voor vissers om hieraan gehoor te geven", stelde hij. Rest verder nog het ongenoe gen dat binnen de visserijwe reld bestaat over de nieuwe quoteringen voor de verschil lende vissoorten. „Het is nog steeds zo dat de mening van de biologen die stellen dat er min der vis te vangen valt op het ministerie als enige waarheid wordt beschouwd Toch is al talloze malen aangetoond dat er heel wat vis aanwezig is. De nieuwe quoteringen vallen dus toch nog laag uit. Niet dat we, in het licht van de jaren die achter ons liggen, teleurgesteld zijn. dat niet, het had nog veel erger kunnen zijn. Hetgeen niet betekent dat we blij zijn met de vangstquota", benadrukte hij. Van onze verslaggever BREDA-Met ingang van 1 januari is tot adjunct-directeur commercie van Suiker Unie benoemd ing. J. Mutsaerts. Hij voert de titel van commercieel directeur suikerbedrijven. De heer Mutsaerts werd in 1949 in Arnhem geboren. Hij is ge huwd, heeft twee kinderen en woont in Heiloo (N.H.). Drs. H. Baars te Ouderkerk a/d IJssel is benoemd tot directeur financiën en administratie van Suiker Unie. Hij zal op 18 januari in dienst treden als opvolger van drs. J. Berger, die per 1 april ge bruik maakt van de vut-regeling. Een aanhoudend zacht weekeinde, dat staat ons te wachten tijdens het eerste weekeinde van 1988. Een wisselend weer beeld, met nu en dan een bui en vervolgens opnieuw zon. Daarbij ongekend hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. Gemiddeld moet het nu 4 tot 5 graden zijn, maar het blijft 10 tot 11 graden. Een nadeel is de vrij harde wind uit zuid-westelijke tot westelijke richtingen. Deze kan aan zee zelfs stormachtig zijn en meer landinwaarts toch nog 7 Beaufort. Dat alles wordt veroorzaakt door hogedrukgebie- den ten zuidwesten en lagedrukkernen ten noorden van ons. Luchtdrukverschillen van 1040 tot slechts 960 Hectopascal zorgen voor de sterke wind en de aanzuiging van ongekend warme lucht Toch mogen we met dit weer niet klagen. Het verschil met vorig jaar is opmerkelijk. Op 31 december 1986 regende het vrijwel onafgebroken. Op verschillende plaatsen wer den toen neerslaghoeveelheden van 21 tot 26 mm afgetapt Dat kwam, omdat grote hoeveelheden warme en koude luchtlagen met elkaar in botsing kwamen. Dat gebeurt nu niet. Deze maand december zal als één van de warmsten van deze eeuw opgetekend worden. 18 december was tot nu toe de warmste dag in de twintigste eeuw. In De Bilt werd pre cies 14,7 graden gemeten. Bijna 9 graden te warm. De ge middelde etmaaltemperatuur van 18 december was 12,3 graden en ook dat is een record. Overigens moeten we blij zijn dat het hogedrukgebied ons afschermde voor Oceaan depressies. Uit verschillende scheepsongelukken is geble ken dat het de afgelopen weken zeer slecht weer was in de gebieden ten westen van ons op de Atlantische Oceaan. Toch ligt de winter op de loer. Dat is wel op grote aftsand. Op he eiland Jan Mayen bij IJsland vroor het eergisteren overdag 20 gradea Op de weerkaarten zien we de koude- grens, zij het langzaam, vanuit het noorden naar ons toe schuiven Het weertype dat we nu kennen is zeer behaag lijk, op de harde wind na. Voor de natuur kan het funest zijn. Daarvoor is de hoge temperatuur misleidend en een koude-inval kan nu grote schade aanrichtea De weerspreuken: 'Nieuwjaarsnacht schoon en klaar, duidt op een vruchtbaar jaar.' 'Schijnt de zon op het nieuwe jaar, reken dan op een goed appeljaar.' BRESKENS - Secretaris P. de Baare van de vereniging ter bevordering van de Zeeuwse visserij belangen (Zevi- bel) verwacht dat de nieuwe maatregelen die minister Braks( Landbouw en Visserij) heeft aangekondigd om il legale praktijken van Nederlandse vissers tegen te gaan zullen leiden tot een regelrechte chaos. Met het aanscherpen van de re gels en het uittrekken van ex tra mankracht om controles uit te voeren wordt volgens de Breskense visserij-voorman geen wezenlijke bijdrage gele verd aan een oplossing voor de problemen in de visserij wereld. De Baare meent dat de door Braks gewenste meldingsplicht voor binnenkomende vissers in de praktijk 'een onwerkbare si tuatie' tot gevolg zal hebben. „Het is gewoon godgeklaagd om met een dergelijk pakket aan maatregelen te komen. Het is weer het oude liedje; op het ministerie worden achter bu reaus regels uitgedokterd die in de praktijk onmogelijk nage volgd kunnen worden. Nu is het echter zover gekomen dat de minister afkomt met maat regelen die in Rusland niet zouden misstaan. Misschien is de situatie daar, met de open heid van het laatste jaar, zelfs nog iets beter gesteld", aldus een verontwaardigde De Baare. Zeeland rustig over drempel Van onze verslaggever Ook vorig jaar deden er zich problemen voor in de Zeeuwse hoofdstad. Om die reden had het korps gemeen tepolitie dan ook 26 mensen extra ingezet. Geen tevergeefse maatregel, want vrij vroeg in de avond was het al onrustig in de stad. In de Statenlaan sneuvelde een telefooncel. In de winkelstraten werden enkele etalageruiten ingegooid. Een groep jongeren was verder van plan om jeugd honk Poortershoven in brand steken. De politie kon dit voorkomen. De jeugdigen, die terpetij n en andere vluchtige middelen hadden klaargezet, werden door de agenten mee genomen naar het politiebu reau, waar zij de nacht moch ten doorbrengen. Middelburg had met het oog op problemen en vervroegde tafésluiting op oudejaars avond. Dit bleek evenwel wei- Big zoden aan de dijk te zetten, want in de hoofdstad bleef het de hele nacht onrustig. De poli tie hield nog een tiental perso nen aan wegens openbare dronkenschap en vandalisme. Ia de Terneuzense gemeente kern Hoek ging een autowrak, dat door jeugdigen was aange stoken, in vlammen op. De poli tie hield een oogje in het zeil, maar de zaak liep niet uit de hand en de jongeren beperkten hun activiteiten verder tot het afsteken van vuurwerk. Ook in Zaamslag hield de ge meentepolitie zich geruime tijd op. Jongeren hadden daar een bouwkeet in brand gezet. Ver der gingen wat autobanden in as op. De Terneuzense Nieuwstraat lag vrijdagochtend bezaaid met kartonsnippers en ander afval afkomstig van vuurwerk. Van dalen hadden zich voorts nog vergrepen aan een aantal kerstbomen. Schade werd ver der aangericht in een aantal panden aan deze straat, door dat jongeren vuurwerk door brievenbussen in de gebouwen hadden gekeild. Ook sneuvelde er nog een ZWN-bushokje. De rijkspolitie in Middelburg ontving een aantal klachten van mensen uit Kruiningen en Kapelle. De plaatselijke jeugd In Zaamslag had een groepje jongeren een verrijdbare bouwkeet in brand gestoken en er bleef weinig van over. Veel toe schouwers kwamen op dit 'vuurwerk' af reed daar in groepen van dertig tot veertig personen door de kernen op bromfietsen zonder uitlaat. „Dit berokkende de burgers meer overlast dan het traditionele vuurwerk", liet een politiewoordvoerder weten In Oost-en West-Zeeuwsch- Vlaanderen was het buitenge woon rustig. Het West- Zeeuws-Vlaamse korps werd door Schoondijkenaren gealar meerd, omdat een telefooncel in brand stond. Achteraf bleek dat jeugdigen een rookbom in FOTO DE STEM/COR J. DE BOER de cel hadden laten ontploffea De schade bleef beperkt In Sluis sneuvelde een spie gel van een surveillance-wa gen van de rijkspolitie. een psychia- bhten in de niek, 26 plaatsen jliddelburg. uitgebreid tot f voor deeltijd- 01100-37736. ies, onder vermei- nummer linksboven wandelingen georganiseerd, schoolevenementen, muziek- en theatervoorstellingen en di verse doelgerichte activiteiten. Om extra aandacht te trek ken zal er een speciale bro chure worden samengesteld waarin de vier thema's van de manifestatie, natuur en land schap, milieu en energie, infor matie en educatie belicht wor den. Verder worden er affiches gemaakt en verschijnen er ar tikelen in de huis-aan-huisbla- den. Naast provincie verleent ook het Wereld Natuurfonds finan ciële medewerking. Deze orga nisatie heeft een bedrag van 7000 gulden toegezegd. G.S. vinden dat er sprake is van 'een zinvolle activiteit' en menen een subsidie op grond van het feit dat de geschetste activitei ten zich richten op de Zeeuwse bevolking gerechtvaardigd is. De leden van de provinciale commissie voor milieuhygiëne buigen zich op 8 januari oover het voorstel. ;-doelstellingen leien en acces- Iverlening in lt de adviseur ijk te reageren en. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense chemiegigant Dow Chemical heeft de afgelopen maand huisgehouden op de internationale zilvermarkt. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Zeeuwse vestiging van het concern werd zo'n 260 kilo puur zilver aangekocht met een totale waarde van circa 100.000 gulden. Het merendeel van de 2600 werknemers van het Terneu zense bedrijf, dat deze maand een mooie cassette ontving als jubileum-geschenk, stond even verbaasd te kijken toen er in het platte doosje geen horloge, maar een plakje zilver zat. Iedere Dow-werknemer beschikt nu over een onsje puur zilver, maar de blijdschap om het cadeau is vrij gering. Een personeelslid van het Terneuzense concern ver woordde de mening van de meeste van zijn college door te stellen: „Het is een cadeau, maar wat moet je ermee. Je kunt het niet eens op de kast zetten. Het zal bij de meeste mensen dan ook direct in een lade verdwijnen." vachten wij dat zij ,,0-niveau, richting ■en afgerond en bij ervaring hebben hechten wij grote rende en flexibele len zijn overeen- pr het Ziekenhuis- dt in 1988 conform oedeeld. e funktie kunt u C. van Meel, hoofd Oudejaar meren in het ziekenhuis, het verplegend personeel zorgde voor oliebollen - FOTO DE STEM/CORJ.OE BOER fan onze verslaggever - De drempel het oude en nieuwe in een zieken- is niet altijd even De familie van bedlegerige patiënt in vele gevallen na het het ziekenhuis te In het Oostburgse ze dit keer een uit- tondering op die regel, pij wijze van service aan pa tiënt en familie maakte het personeel van het ziekenhuis zich deze jaarswisseling niet alleen verdienstelijk op ver pleegkundig gebied. In de keu ken van de verpleeginstelling spetterden de oliebollen in het vet De deuren van het hospi taal werden opengesteld na het bezoekuur om de familieleden van patiënten in de gelegen heid te stellen om in het zie kenhuis de jaarwisseling te vieren. „Op die manier wilden wij een steenfje bijdragen om het verblijf van de patiënten in het ziekenhuis, met name in deze dagen, wat te verlichten", zei directrice A. Elias van de Oost burgse instelling. „Voor veel mensen is het echt geen pretje om met oud en nieuw in een ziekenhuis te ver toeven. Overigens ook niet voor de familie. Nu hebben wij er voor gezorgd dat de mensen, voor zover hun toestand het toelaat, toch nog enig plezier kunnen beleven aan oud en nieuw", aldus de directrice. Donderdag op vrijdag bleven de lichten op de verschillende afdelingen dan ook tot bij enen aan. Het ziekenhuispersoneel zorgde voor de traditionele oliebollen en voor sommige pa tiënten kon er -op doktersad vies - nog een alcoholische con sumptie af. Het initiatief van directie en personeel van het Oostburgse ziekenhuis werd door de fami lieleden van de circa veertig patiënten, die onverhoopt met de feestdagen niet huiswaarts konden keren, zeer gewaar deerd. tu binnen 10 dagen van de dienst per- t Psychiatrisch Zie- tbus 253, 4460 AR ftn onze verslaggever 3DELBURG - Gedepu- «rde Staten van Zeeland Hen een subsidie van gulden verstrekken jpn het Consulentschap Na- lUur- en Milieu-educatie «land. iet schap heeft bij de provincie ^geklopt om financiële steun het op touw zetten van een snifestatie ter afsluiting van 1 Europees jaar van het Mi lieu tussen 5 maart en 23 april 1988. Tussen die data zal er een milieukaravaan door de pro vincie trekken om bij het pu bliek aandacht te vragen voor milieukwesties. Aan het groot scheepse project wordt mede werking verleend door acht provinciale en twintig regio nale natuur-en milieu-organi saties. Het is de bedoeling dat de karavaan in verschillende re gio's neertstrijkt Er worden milieumarkten gehouden,

de Stem | 1988 | | pagina 15