Draf- en rensport klimt uit dal TWEE LEKKE BANDEN TIJDENS PROLOOG PARIJS-DAKAR SPORT Bosman vrijwel zeker 'buitenlander' UITSLAGEN Pavel Ploc sterk in vierschansentournee SPORTPRIJSVRAGEN edelijk niet massie: VlNTERSPORT BREJAART DONDERDAG 31 DECEMBER 1987\ scoop r huidtumoren dreigd naar supergeleiding de Serste bocht ÏRGY-MIRAPOLIS - De eerste aanval van Jan Rooy op de eindoverwinning van Parijs-Da- in het Franse Cergy-Mirapolis is gisteren tij- ens de proloog mislukt. lodderbak Martinus bijna zeker van finaleplaats Sneeuw in Calgary Thompson zwaar geblesseerd Terry Fenwick naar Spurs Concurrent voor Parijs-Dakar Jong Oranje verliest Friese zeiltweeling wint in Spanje Stamsnijder beste in België Cuba sterkste in Apeldoorn Poolse schaaksters winnen in Nuenen Greenfeld wint schaaktoernooi SCHAATSEN BASKETBAL VOLLEYBAL OP TELEVISIE uld dat zij in de 5.000 ja; e holten hebben ontdekt waarschijnljkheid niet h ar houdt "tste van de drie piramide rvan men aanneemt dat conventionele egyptologie enen stenen en heeft slechi aseda-universiteit van To in september uitvoerde me indelij k zou kunnen aanto bevatte dan men voorheei VEEMARKTSTRAAT 12, tel. 076-227000 's maandags geopend v a 13 00 uur Donderdag koopavond DESTF an de piramide vele nog nii -en betekenen dat er mee enken", aldus Yoshimura. e gang die parallel loopt rne_ ij buigt af naar de westkar ltijd dacht dat het een stee: amide - de Koningskamer, alerij - liggen ten oosten va r een congres over modern mee dat hij en zijn medewer n waren voor voortgezet on aar. eronderstelling dat de pira ent is, maar dat zij voor d( ldige feestelijke ruimte wa e onderwereld. n bij de Europese Zuidelijk uthern Observatory) hebber r wereld te bouwen. De VTl miljoen gulden kosten. Hij za Sterrenkundigen van de lid 'ep in het heelal kijken, 'n de Atacamawoestijn in Chi- t heeft. De ESO werd in ii -se landen met het doel geza bouwen. er wordt, zal het aantal huid- nemen. Van de ruim tiendui- r jaar wordt naar schattin; eroorzaakt door blootstelling aling. Om huidtumoren te ver lijven. fschrift van drs. H. Slaper, ersiteit Utrecht promoveerde, violette stralen is de zon. Bo- tmatig) gebruikt in bruinings- zorg. De ozonlaag absorbeert Slaper, werkzaam bij de af- ademisch Ziekenhuis Utrecht, 's van het ontstaan van huid- g te kunnen schatten. Met het end worden hoeveel uv-stra- atiënt kan hebben zonder kans I een klant van een bruinings- het strand. EN HAAG (ANP) - Voor eerst sinds lange tijd innen de betrokkenen bij taf- en rensport tijdens j en nieuw terugblikken r een geslaagd jaar. De to- J-omzetten zijn in belang de mate gestegen. Het njzengeld ging omhoog. Ie strenge invoerbepalin- en op dravers werden af- eschaft. In de draverfok- erij nam het aantal dek- ingen toe en de rensport iabiliseerde zich. egenover al dit moois staat >n sterk afgenomen bezoek au de banen. Alles op rij gezet lijkt de toekomst zonnig. Draf- en rensport hebben de moei lijke periode, die in 1981 begon, overwonnen. In dat jaar begon het bezoek aan de banen en het spel op de totalisator terug te lopen. In vijf jaar nam de om zet af van 132 tot ongeveer 80 miljoen. Het eind leek in zicht Op alle fronten werd ingele verd. Nu echter lijken de draf- en rensport uit het dal te klim men. Co Govers, secretaris van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport: „De financiële lasten waren nauwelijks meer te dra gen. En dat is niet onopgemerkt aan de sport voorbijgegaan. In 1985 was de toekomst echt duis ter. De meeste grote professio nele fokkerijen werden opge heven. Him produkten brach ten op de veilingen de kostprijs of soms nog minder op. Er res ten nu nog maar twee fokbe- drijven. De fokkerij is voorna melijk een zaak van de liefheb ber geworden. Erg belangrijk is, dat het aantal dekkingen het afgelopen jaar met ongeveer tien procent is toegenomen. Onze grootste zorg is nog steeds: hoe kunnen we zo snel mogelijk aan meer paarden ko men? Met het oog daarop wer den ook de invoerbepalingen afgeschaft. Aan importpaarden worden nu dezelfde eisen ge steld als aan 'inlanders'. Maar de gemiddelde kwaliteit van de Nederlandse draver ligt vrij hoog. Voor gelijkwaardige bui tenlandse paarden zal dan ook veel geld moeten worden be taald. Dat gaat pas lonen als het prijzengeld omhoog gaat. Iets dat dan ook hoog op onze prioriteitenlijst staat". Het totaal te winnen prijzen geld zal in 1988 worden ver hoogd met 1,3 miljoen gulden. Het afgelopen jaar bedroeg de stijging ongeveer een kwart miljoen. Het aantal meetings (dagen waarop de wedstrijden worden gehouden) zal met der tien toenemen tot 344. Naast alle positieve geluiden zijn er ook minder vrolijke te beluisteren. Het bezoek aan de banen neemt af. En in een ver sneld tempo. Die daling begon eigenlijk al in 1982. Maar in 1987 ging het echt hard bergaf waarts. Volgens manager Thijs Borst van Drafcentrum Hilver sum bedroeg de daling in de eerste elf maanden van 1987 ten opzichte van dezelfde periode in het jaar daarvoor negentien procent. „We hebben er gedu rende zo'n drie a vier jaar alles aan gedaan het bezoek aan de baan te bevorderen. Loterijen, dagen met vrij entree, van al les. We hebben bussen vol be zoekers van wedkantoren uit genodigd en heel veel geadver teerd. Toch hebben we er slechts incidenteel succes mee gehad". na 'Domme' pech voor De Rooy die uan de helft bedreigd. Bij de dersoorten ligt dit percentage nt. Dat schrijft minister Braks rontwerp van zijn nieuwe flo- dieren hebben elk hun eigen ommige soorten is niet meer zo ervaren hebben", waarschuwt e wet vindt de bewindsman de geboden leefgebieden van be- -schermen. De natuurbescher- eel in de nieuwe wet is opgeno- weliswaar ook, maar met de 'nere zaken te regelen. Het aan- oepje bomen, poelen in wei- outwallen voor de das zijn en- rijfsleven hebben hoge ver- naar de mogelijkheden die su- oge temperaturen biedt. Ne; n private sector hebben bij ken en Onderwijs en Weten- ~r een nationaal onderzoekpro- )e rijder van de 1220 pk sterke AF Turbo Twin XI wilde de meurrentie al direct op tanse bodem een eerste tik litdelen, maar kwam door een gen misrekening bedrogen it Een te lage bandenspan- ing kostte hem twee lekke anden (Turbo Twin-collega to van de Rijt kreeg één tte band). Een tegenvaller voor de ook Frankrijk razend populaire Rooy. "Het parkoers was unstig voor de vrachtwagens, reinig enge bochten. Ik wilde adelijk al een goede uitgangs- rositie voor de Algerijnse etap- veroveren. Je kunt maar at beste voorin het klassement aan. Anders moet ik in Alge- je veel te veel wagens op de istes inhalen. Iedere inhaal- lanoeuvre is riskant, dus ik roest proberen om in de top de proloog te eindigen", arkondigde hij na afloop van proloog in Cergy-Mirapolis. omstig van de Stichting voor Materie (FOM) en het Philips Verder doen AKZO, het Ener- nd, het Keuringsinstituut voor MA), het Projektbeheerbureau 'chting Scheikundig Onderzoek e voor Toegepast Natuurweten- mee. Het gezamenlijke onder- i financiële inzet van 33 miljoen t men dat materiaal elektrische •laat. De vorig jaar ontdekte ke- jpergeleiding mogelijk zonderde >0 a 270 graden Celsius onder nul bij 173 graden onder nul. Er zij® leiding bij nog hogere tempera ft geldgebrek enya, bekend door zijn onderzoek ns, moet volgend jaar zijn werk ;eld. Dit heeft de directeur, Ri' ijf tot tien miljoen Kenyase shil- miljoen gulden) in 1988, als ge- •ventig procent van de jaarlijkse afkomstig van overzeese schen- )t voornamelijk van de Kenyase i een beroep doen op het particu- oor zijn vondst van botfragmen- Ier, die Lucy is genoemd. ii,-* er een overzicht van vindplaat sen in met een kaartje en foto's en een hoofdstuk dat gaat over de verspreiding van het aantal soorten in de verschillende kalksteenlagen. Uit het opduiken van steeds meer soorten in de bovenste bodemlagen mag volgens de auteurs worden afgeleid, dat de Krijt-zee in Zuid-Limburg zo'a 50 miljoen jaar geleden steeds ondieper en warmer werd on der invloed van een subtro pisch klimaat. En dat is toch op zijn minst een prettig idee voor mensen die in weer en wind - ook in de winter - versteende dieren uit mergelwanden peU' teren. ■ZeeëgeU uit het Krijt en Tertlidf van Maastricht, Luik en Ak'®' Raymond van der Ham e.a., I"""F catle van het Natuurhistorisch nootschap in Limburg, Maastricl»> 19,50. tor Ad Pertij s )e DAF Turbo Twin kreeg op het moddertraject van de irijse satellietstad twee lekke banden. De Brabander poet nu wachten tot de Algerijnse pistes, die vanaf 4 ja- op het menu staan, om zich van de vijfde naar een irste plek te vechten. et ging al in de eerste bocht an het door bijna honderddui- end toeschouwers omzoomde oddercircuit mis. De rechter- oorband spatte uit elkaar. Een rilt verder floot de lucht ook thet linkervoorwiei. De Rooy ies desondanks aardig door. tok de tweede Turbo Twin ra- itruck werd snel geplaagd iet een lekke band. De beide peperdure wagens erden direct na de finish in laendsnel tempo op nieuw ibber gezet. De Rooy zelf erkte het hardst, zwijgzaam Igestaan door de rest van het am. Met de Parijse files in het toruitzicht en een krap tijd- nema voor de verbindings- appe naar Versailles verhief e Rooy slechts een keer zijn em. "Opschieten met instap- *n, we gaan weg". Het was ri duidelijk dat de lekke ban- m het gevolg waren van een schattingsfout. Navigator vo Geussens: "We hebben de indenspanning verlaagd om ln betere grip te krijgen. Dat erkte ook wel, maar doordat spanning te laag stond scho- Sn de banden in de bocht van e velg af". De misrekening werd ook in i hand gewerkt door het mon- ■ren van de oude velgen van )r'g jaar. Tweede rijder Theo in de Rijt: "De spanning was mag, maar met de nieuwe i'gen was dit ons denk ik niet 'wkomen". De lekke banden in de DAF-racetruck waren en%e echte verrassing van proloog van de tiende rally ^"Js-Dakar. Op een modde- 5e piste haalde niemand het hderste uit de kan. Daarnaast herinnerde ieder- zich nog hoe Ari Vatanen et de snelle Peugeot vorig ar met de schrik was vrijge- !üjen' Fhi ging toen zo 'rd van start dat hij de com- ri® Imkervoorwielophanging der zijn 205 Turbo 16 van- ~an reed. was volgens Kees Tijsterman haalbaar geweest. „Gisteren hebben we speciale noppen banden over laten komen. Van ochtend bleek echter dat ze niet pasten, dus hebben we op de woestijnbanden gereden". Tij sterman zag de start van de ju bileumrally overigens met zorg tegemoet. „Omdat we pas zo laat met de voorbereiding kon den beginnen is er nauwelijks tijd geweest voor langdurig testwerk. Afrika wordt de eer ste echte test. Bij de motoren zette debu tant Erik Verhoef een verbluf fende tijd neer. De Brabander die Parijs-Dakar mag rijden als hoofdprijs van een talen tenjacht, bleef zijn 'ontdekker' en kopman Pierre Karsmakers drie tellen voor. Uitslagen motoren: 1. G. Huynen (België), Suzuki, 4 min. 25 sec.; 2. Grasso (Ita), Yamaha, 4.42; 3. Bon- touix (Fra), Yamaha, 4.52; 4. Rahier (België), Suzuki, 4.56; 5. Findanno (Ita), Suzuki, 5.05; 20. Erik Verhoef (Ned), Drumstore-Honda, 5.46, 21. Toon Karsemakers (Ned), Drum store-Honda, 5.49; 27. Harry Everts (België), Drumstore-Honda, 6.04. Uitslagen wagens: 1. Lartigue- Maingret (Fra), Mitsubishi, 4 min. 02 sec.; 2. RaymondisCano (FraS- pa), Range Rover, 4.31; 3. Feider- /Janssens (LuxBelg), Range Rover, 4.32; 4. BeguinD'AboviUi (Fra), Mitsubishi, 4.34; 5. TolemanLee (Eng), Austin, 4.35; 27. Kees en Mieke Tijsterman (Ned), Mitsu bishi Pajero. 4.59. o De rechtervoorband, van de DAF van De Rooy geeft met een flinke knal de geest. De Brabander kan doorzijn eigen fout de zege in de proloog vergeten. - fotoap OBERSTDORF (DPA) - De Tsjechoslowaak Pavel Ploc heeft gisteren in Oberstdorf de eerste springwedstrijd van de Vierschansentour nee gewonnen. In Beieren sprong Ploc 116 en 117 meter, twee schansrecords. Hij beëindigde met zijn zege de suceessenreeks van de Fin Ny- kanen, die in Oberstdorf tweede werd. Ploc lijkt de grootste concurrent van de Fin bij de strijd om het Olympisch goud. In 1985 leek de loopbaan van de Tsjechoslowaak voorbij, toen hij in Harrachsdorf een zware val maakte. De Neder lander Gerrit-Jan Konijnen berg werd in Oberstdorf lilde, met een sprong van 69 meter en een waardering van 31,6. Uitslagen Oberstdorf, eerste wed strijd vierschansentournee: 1. Ploc (Tsj) 230,2/116 117 meter, 2. Ny- kanen (Fin) 225,6/115 114,3. Tall- berg (Zwe) 207,6/113 106,4. Haus- wirth (Zwi) 204,3/110 107, 5. Puikkonen (Fin) 203,1/110,5 106, 6. Weissflog (OD1) 202,3/111 106, 111. Konijnenberg (Ned) 31,6/69. Stand wereldbeker, na 7 wedstrij den: 1. Nykanen 120, 2. Ploc 117, 3. Parma (Tsj) 71. en Mieke Tij sterman «pten een verdienstelijke T® plaats uit de modderbak. •n plaats binnen de top-20 Door Jean Neüssen AMSTERDAM - Het staat nu wel vast dat in navol ging van Ruud Gullit, Marco van Basten en straks Frank Rijkaard ook John Bosman het komend seizoen in het buitenland zal spelen. Vier gerenommeerde clubs tonen grote belangstelling voor Bosman: Sampdoria in Italië, Toulon in Frankrijk, Anderlecht en KV Mechelen in België. Bosman, gister avond: „Twee jaar geleden durfde ik de stap in den vreemde nog niet aan, nu ben ik er rijp voor". De Gazetta dello Sport in Milaan schreef deze week dat Sampdoria, de club van trai ner Boskov, in ver gevorderde onderhandeling is met de Ajacied. Het Parijse sport blad l'Equipe berichtte op de zelfde dag dat John Bosman komend seizoen definitief voor Toulon uitkomt en zelfs al een huis aan het zoeken is in Toulon. De Belgische kran ten brachten rond hetzelfde tijdstip dat John Bosman vrijwel rond is met KV Me chelen, de club van trainer Aad de Mos. John Bosman moest er gis teravond, geconfronteerd met de tegenstrijdige berichten, om lachen.„De waarheid is dat ik een dag in Toulon on derhandeld heb. Nog is Tou lon in de Franse competitie een club in de middenmoot. Maar ze hebben daar heel John Bosman nu nog in het tenue van Ajax, volgend seizoen draagt hij waarschijnlijk een buitenlands shirtje. ambitieuze plannen. Ik heb echter nog geen contract ge tekend, al heeft Toulon een goede indruk op mij ge maakt". En de andere drie clubs? Bosman: „Ik heb onlangs een gesprek gehad met Aad de Mos, die mij duidelijk heeft gemaakt dat KV Mechelen mij wil contracteren. Over Sampdoria en Anderlecht weet ik niet zoveel. Deze con tacten lopen via mijn zaak waarnemer Ger Lagendijk". John Bosman, wiens over eenkomst met Ajax einde sei zoen afloopt, heeft een geli miteerd transferbedrag in zijn contract staan.Dit was namelijk één van de voor waarden waarop hij bij Ajax wilde blijven toen Anderlecht hem twee jaar geleden al voor veel geld in Amsterdam wilde weghalen. De kans dat Bos man in Nederland blijft is uiterst gering. „Ik zal niet naar PSV gaan. Als ik onver hoopt in Nederland blijf, is het bij Ajax. Vooral nu mijn verhouding met Johan Cruijff zoveel verbeterd is. Cruijff laat me de laatste tijd met rust. Dat komt natuurlijk ook omdat ik regelmatig scoor". Bosman: „Je kimt echter niet nee zeggen tegen het grote geld in het buitenland. De loopbaan van een voetbal ler is kort. Je moet het in een paar jaar zien te maken. Ik heb ook speltechnisch, vooral dank zij het Nederlands elftal en de wedstrijden van Ajax in de Europacup zoveel bijge leerd, dat ik nu elke uitdaging in het buitenland aandurf". John Bosman is na een aarze lend begin van de competitie, waarin hij door Cruijff regel matig uit het basisteam werd geweerd (Cruijff, toen: „Hij mist de scherpte voor doel die ik van hem verwacht...") sterk teruggekomen. Niet al leen scoorde Bosman in de in terland tegen Cyprus drie keer, maar ook in de competi tie heeft hij Ajax dikwijls over een dood punt geholpen. Hij staat nu trouwens met dertien doelpunten als derde op de topscorerslij st. Een mooi resultaat omdat hij niet altijd heeft gespeeld. Weet John Bosman al in welk land hij gaat spelen? „Ik kan daar nog geen uitspraak over doen", zegt hij, „ik pro beer deze competitie in Ne derland zonder al te veel op hef af te maken. Ajax speelt nog voor de Europacup, we kunnen opnieuw de finale be reiken. En dit zou dan ons sei zoen alsnog goedmaken. Als ik teveel in het nieuws kom in verband met een transfer, verstoort dit de concentratie. En ik wil er niet de schuld van krijgen, als onze opzet mislukt". Wel zegt John Bos man dat hij het hem spijt dat Nederland gaandeweg de meeste topspelers gaat verlie zen. „Het is toch triest dat wij elders ons geluk en geld moe ten zoeken, omdat er hier geen mogelijkheden zijn om ons te behouden. Ik laat ech ter zo'n kans op het grote geld ook niet liggen. Als ik het wel zou doen weet ik zeker dat ik er later spijt van zal krijgen". LEIPZIG (ANP) - De volley ballers van Martinus hebben in Leipzig hun verwachte plaats in de finalegroep van het Euro pa-Cuptoernooi voor lands kampioenen voor bijna hon derd procent veilig gesteld. De Amstelveners wonnen in de Oostduitse stad in anderhalf uur met 3-0 van SC Leipzig, waardoor de tweede wedstrijd op 9 januari in Nederland een formaliteit is geworden. De setstanden in Leipzig waren 15-13,15-9 en 15-4. Grote uitblinker bij Martinus was de linkshandige routinier Marco Brouwers. Brouwers vormde met Teffer, Goedkoop, Benne, Zwerver en spelverde ler Blangé de basis. Buijs en Selinger vielen korte tijd in. In de eerste set kwam de Neder lands kampioen met 8-12 ach ter. Goed blokkeren en scherp aanvallen vormden in die fase de sterke kanten van Martinus, waardoor de set met 15-13 toch in Nederlandse handen kwam. In de tweede set liep de ploeg van coach Arie Selinger met gemak uit naar 13-4. Toen de concentratie verslapte, kwa men de Oostduitsers terug tot 13-9, maar de winst was daarna toch snel voor Martinus: 15-9. In de derde set rolde de Neder landse ploeg de opponent op: 15-4. Derde ronde Europa Cup lands kampioenen (heren), eerste wed strijd: SC Leipzig (OD1) - Martinus (Ned) 0-3 (13-15,9-15,4-15). CALGARY (SID) - Daags voor het begin van het Olympische jaar hebben de organisatoren van de Win terspelen in Calgary opge lucht adem gehaald. Een forse daling van de tem peratuur, tot acht graden onder nul in de provincie Alberta, heeft het zachte december- weer verdreven. De centimeter sneeuw, die in Calgary waar van 13 tot en met 28 februari de Winterspelen worden gehouden, viel, was een bron van vreugde. NIEUWSOVERZICHT HAARLEM (ANP) - De basketbalploeg van Den Bosch zal het in de rest van het Europese bekerseizoen moeten stellen zonder Paul Thompson. De Amerikaan, die zijn contract met Den Bosch onlangs met drie jaar verlengde, raakte dinsdagavond tijdens de Haarlemse Basketbalweek zwaar geblesseerd. Hij scheurde de achillespees van het rechter been. LONDEN (Reuter) - Terry Fenwick, de Engelse oud-inter national, is gisteren voor bijna twee miljoen gulden van Queens Park Rangers overgegaan naar Tottenham Hot spur. De verdediger en aanvoerder van QPR, die ook in de belangstelling stond van Arsenal, tekende op White Hart. Lane een contract voor zes jaar. PARIJS - Parijs-Dakar krijgt volgend jaar concurrentie van een Kerstrally. De nieuwe rally waarvoor 120 equipes worden toegelaten, start op 11 december aan de Noordpool cirkel in de Finse plaats Ravaniemi en eindigt op 22 decem ber in de Zuid-Franse badplaats Canet en Roussillon. De to tale afstand bedraagt 5500 km. en doorkruist negen landen. Tijdens deze elfdaagse rally waarbij ook Nederland (Zand- voort) wordt aangedaan, moeten evenals in Parijs-Dakar met natuurelementen worden afgerekend. Rond de startpe riode schommelt de gemiddelde temperatuur aan de rand van de Poolcirkel rond de min 26 graden Celsius. Het is vol gens de organisatie de bedoeling van de nieuwe rally niet alleen een sportief maar ook een cultureel evenement te maken. In de aankomstplaats aan de Middellandse Zee wordt een groot cultureel programma rond het Kerstgebeu ren opgezet waarbij zelfs de os en de ezel niet zullen ontbre ken. STRAATSBURG (ANP) - De volleyballers van Jong Oranje hebben in het vierlandentoernooi van Straatsburg met 2-3 verloren van West-Duitsland. De setstanden waren 12-15, 15-9,8-15,17-15 en 15-9 in Duits voordeel. PALAMOS (ANP) - De Friese eeneiige tweeling Bennie en Jan Kouwenhoven heeft gisteren de Costa Brava de inter nationale zeilwedstrijden in de Olympische 470-klasse ge wonnen. De 21-jarige broers uit Oppenhuizen werden in de finalewedstrijd voor de kust van Palamos tweede. In het eindklassement betekende dat de eerste positie voor de Kouwenhovens. LOENHOUT (ANP) - Hennie Stamsnijder heeft gisteren in Loenhout de laatste internationale veldrit van 1987 gewon nen. De Twent won in België voor zijn landgenoten Kools en Baars. Voor de amateurs vormde de wedstrijd de laatste in de reeks om de Europa-bokaal. De Nederlandse ploeg werd daarin tweede. Uitslag veldrit Loenhout: 1. Stamsnijder (Ned) 1.09.12, 2. Kools (Ned), 3. Baars (Ned), 4. Hautekeete (Bel), 5. De Brauwer (Bel), 6. De Bie (Bel), 8. De Vos (Ned/ama), 12. Stofmeel (Ned/ama), 14. Guyt (Ned/ama). Eindstand Europa-bokaal, landen: 1. Polen 254 punten, 2. België en Nederland 235. Persoonlijk: 1. Pich (Tsj), 4. Guyt, 5. Van der Ley (Ned). APELDOORN (ANP) - Het damesteam van Cuba heeft het volleybaltoernooi in Apeldoorn met overmacht van Oost- Duitsland gewonnen. Europees kampioen Oost-Duitsland scoorde in drie sets 28 punten tegen de !—1 1 stërs, 15-1135-11= 15-6. Uitslagen: dames, finale: Cuba - Oost-Dultsland 3-0 (15-11,15-11, 15-6). Heren: Om plaats 3: Cuba - Finland 3-1 (15-4, 5-15, 15-12, 15-10). Om plaats 5: West-Duitsland - Minas Belo Horizonte (Bra) 3-2 (10- 15 7-15 15-13,15-11,15-9). Om plaats 7: Animo Sneek - Frankrijk 3-2 (15-5,6-15,15-9,13-15,15-5) Dames: om plaats 3: Ravenna (Ita) - Olympus Sneek 3-0 (15-5,16- 14, 17-15). Om plaats 5: Ambassadors Berkeley (VSt) - Dynamo Apeldoorn 3-2 (13-15,15-17, 15-7,15-6,15-12). Om plaats 7: AMVJ Amstelveen - Zweden 3-2 (13-15,8-15, i5-8,15-7,15-9). NUENEN (ANP) - De Poolse ploeg heeft het vier-landen- toernooi jeugdtoernooi voor schaaksters in Nuenen gewon nen. In de laatste ronde behield het Poolse viertal zijn punt voorsprong op Nederland door met 3172 -1/2 te winnen van Engeland. Nederland behaalde eenzelfde score tegen Enge land. Uitslag Nederland - Engeland: Patricia de Wit - Julie Harwar 1-0, Sylvia de Vries - Natasha Regan 1-0, Natasja Paulssen - Abbigail Ranson 1-0, Misjelle Donker - Jane Eastwood 1/2 - 1/2. Eindstand: 1. Polen 5 wedstrijdenpunten, 9 1/2 bordpunten, 2. Ne derland 5-8 1/2, 3. West-Duitsland 2-4 1/2,4. Engeland 0-11/2. De scores van de Nederlandse speelsters waren Paulssen 3 punten, De Vries en Donker 2 punten, De Wit 11/2 punten. GRONINGEN (ANP) - De 23-jarige Israëliër Alon Green feld heeft gisteren het schaaktoernooi in Groningen gewon nen. Greenfeld speelde zijn laatste partij, tegen de Poolse kampioen Kuczynski, remise. Trekking A: 12 - 17 - 22 - 25 - 27 - 46Reservegetal: 6 Trekking B: -11 - 12 - 27 - 35 - 46. Reservegetal: 8. Spiel'77:4 7 4 5 9 2 4. EN STANDEN tal a speel-; i m Schaatswedstrijden Inzeil UITSLAGEN DAMES 500 meter: 1. Tokarczyk (Pol) 41,78 seconden, 2. Mischke (WD1) 42,77. 1000 meter: 1. Mis chke 1.26,52. 1500 meter: 1. To karczyk 2.13,51. 3000 meter: 1. Bauermeister (WD1) 4.49,56. HEREN 500 meter: 1. Semler (WD1) 38,21, 2. Oberhuber (WD1) 38,23,3. Do- mlnik (Pol) 38,31. 1000 meter: 1. Lemke (WD1) 1.19,92. 1500 me ter: 1. Tröger (WD1) 2.00,03, 2. Pikkupeura (Fin) 2.01,78. 3000 meter: 1. Kah (Aus) 4.12,78, 2. Baltes(WDl) 4.13,80. Haarlemse basketbalweek UITSLAG Canada - Weert 92-69 (41-34). Topscorers bij Weert waren: Williams 19, Kragtwijk 18, Van Dinten 11. Bij Canada: Triano 23, Tilleman 18, Mungar 14. STAND Groep B: 1. Canada 2-4, 2. Ha- poel Golon (Isr) 1-2, 3. Den Bosch 1-0,4. Weert 2-0. De laatste uitslag van het Apel- doornse volleybaltoernooi is, heren, finale: Modena (Ita) - Zweden 3-2 (6-15, 6-15,15-6, 16- 14,17-15. DONDERDAG 31 DECEMBER DUITSLAND 1 11.30 Sport Extra (ijshockey West-Duitsland - Tsjechoslowakije, herhaling). 11.50 Skiën (Wereldcup, afdaling voor heren in Schladming, Oos tenrijk). SKY CHANNEL 21.00 Worstelen (Hulk Hogan verdedigt zijn titel tegen Terry Funk). 22.10 Ski report.

de Stem | 1987 | | pagina 7