Geen rampjaar, maar zeker niet goed' )E ZOMER WAS EEN STROP VOOR CAMPINGHOUDERS EN VOOR BOEREN Jjit de krant van maandag 24 augustus. Het weerbericht op |e voorpagina begint met: 'De komende dagen gaan lage- rukgebieden ons weer bepalen...', ide krant van zaterdag 25 juli staat: 'Diverse onderne- ners uit de recreatiesector in Zeeland maken zich zorgen Iver het resultaat dat ze boeken in het seizoen 1987'. prie dagen eerder, de krant van dinsdag 21 juli: 'Weer treft landbouw. Groot aantal boeren ziet het voor dit jaar somber De zomer van 1987 in Ne derland. Koud, guur en nat. Beelden van verregende evenementen en toeristen die zich schuil houden voor regen en wind. Boeren die mistroostig langs de akkers rijden en dan al weten dat ze fors moeten inleveren. De Stem kijkt terug op die natte koude periode. Samen- met een paar betrokkenen die echter niet spreken van een rampjaar. „Maar goed BEELD UIT BEELD was het zeker n et". Minder omzet Druppel Foute voorspellingen Dicht Slechte opbrengst Zonnig Regengarantie Meer bieden ISTEM OUDEJAARSKRANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 6 ius verstoort programma thuisblijvers I f mk"*WWÊ Een slechte zomer kost geld. geld, maar mevrouw Bolijn zegt dat het geen tonnen kostte. „Sommige geplande investeringen gaan niet door", zegt Jos van Damme. „Het is niet zo dat je door een slechte zomer aan de rand van een faillissement staat Maar inderdaad, je moet dat niet te vaak hebben. Zo werkt het ook niet Je moet naar een langere periode kijken. Het gemiddelde nemen over een periode van vijf jaar bijvoor beeld". Mevrouw Bolijn: „Als het slecht weer is, gaan de mensen weg van de camping. Ze gaan toeren, onderweg eten ze wat en doen meteen de boodschappen. Dat merk je zeker in de winkel. Ik denk dat de omzet van de winkel dit jaar tien procent minder was. De omzet van de friture was misschien wel 15 procent minder. De omzet in de kantine was ge lijk. Al moet ik er eerlij ksheidshalve aan toevoegen dat ik een groot terras heb laten aanleggen. Met de bedoeling vermeerdering van de omzet Dat is dus niet gelukt En je maakte meer onkos ten. Je had meer nodig om het terrein in goede conditie te houden. Al was het niet zo erg als een jaar of tien geleden. Ik dacht in '77 of '78. Toen was het zo slecht dat de terreinen naar de knoppen gingen. Daar was geen houden aan. daarbij moet je echter niet vergeten dat de recreatie toen nog in de kinderschoe nen stond" Meer onkosten. De boer, Frans Tem merman: „De kosten waren veel hoger, de opbrengsten veel minder. Laat ik zeggen, de helft minder. Ik kan het mis schien het best uitleggen aan de hand van cijfers. Stel dat je vorig jaar 30.000 gulden overhield, ik noem maar een ge tal, dan heb je nu 10.000 gulden over. Zo liggen de verhoudingen". Door Romaln van Damme TERNEUZEN - „Ik heb maar twee we ken zon gezien. Toen zat ik wel in Zuid- Frankrijk". Zomaar een uitspraak van iemand wiens gezicht betrekt als hij te rug denkt aan de afgelopen zomer in Nederland. En een ander: „Mijn vakan tie was niet slecht Twee weken dertig graden, maar dat was wel op de Canari- sche eilanden". Des te verrassender is het dat de Zeeuws-Vlaamse campinghouder Jos van Damme zegt: „Toch is het hier niet zo slecht geweest Je kon vaak in je korte broek lopen. Ik wil niet zeggen dat het strandweer was, maar superslecht was het niet". Hij staat niet alleen. Zo kijkt zijn collega, mevrouw Bolijn ook terug op de zomer. „Het was een slechte zomer voor de mensen die naar het strand wilden gaan. Maar toen ze thuis kwamen, hoorden ze vaak hoe slecht het daar was. Nog slechter dan aan de kust We hebben hier meer zon dan elders in het land. Zelfs meer zon dan in de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen". Die uitspraken zaaien verwarring. Het was toch slecht? Neem die vrijdag avond in Sluis, 17 juli. In Sluis regent het in de ochtenduren 10 millimeter, 's Middags nog eens vier millimeter. Rond negen uur 's avonds is het ondanks de zomertijd zeer donker boven het toeris tenstadje. Een onweer barst los en in één uur valt er 42 millimeter water naar beneden. Dat is te veel van het goede voor de Sluisse kelders en aanverwante artikelen. Dm pompen en dweilea Inderdaad, dat gebeurt iedere zomer, wel eens. Maar deze keer was het vaak raak. Zware slagregens die het Zeeuws- Vlaamse land teisterden. Tot groot ver driet van de boeren en vlassers. Frans Temmerman, boer in IJzendijke, zegt daarover: „Een hele dag een rustig re gentje is niet zo erg. Als het de volgende dag droog is, trekt die nattigheid snel weg. Die zware buien, die slagregens, dat is veel erger. Dan slaat alles tegen de grond. Ja, het regende vaak zo hard. En de weersvoorspellingen klopten niet zo vaak. De regen was er in de meeste gevallen eerder dan voorspeld was". De vlassers weten dat als geen ander. Eind juli zegt A. Mortier, voorzitter van de Zeeuwsch-Vlaamse vlassersbond in een artikel dat de krant van 28 juli haalt: „Minstens zestig procent van het vlas in Zeeuwsch-Vlaanderen is door de hevige regenval voor de oogst verloren gegaan". Een grote klap voor de vlas sers. Voor de campinghouders liggen de zaken iets genuanceerder. Al zegt me vrouw Bolijn, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse vereniging voor cam pinghouders en eigenaresse van cam ping Zonneweelde in Nieuwvliet: „We moeten er geen doekjes omwinden, dit was een slecht seizoen. We misten dit seizoen bijvoorbeeld de loslopers. Daar mee bedoelen we de mensen die in Zeeuwsch-Vlaanderen terecht komen en hier dan een poosje blijven omdat ze het mooi vinden. We misten ook de mensen die Zeeuwsch-Vlaanderen zien als een landingsplaats. Even een paar dagen rusten aan de Zeeuwse kust en dan verder Zuid-Europa in. En we mis ten de piek". De juiste cijfers zijn nog niet te geven. Jos van Damme, al negen jaar werk zaam op camping Groede aan de Zee weg, pal langs het strand: „Veel mensen zonder verplichtingen zijn toch geble- Vakantie aan de kust betekende dit jaar voornamelijk strandwande lingen door wind en regen en dan opdrogen in een strandpaviljoen - foto anp ven. Kijk, de mensen die gereserveerd hebben, blijven wel. Of het moet heel gek worden, De passanten bleven echter ook. Ja, er zijn minder mensen geweest dan vorig jaar. Hoeveel minder, weet ik nog niet. Maar weet je, als de mensen hier eenmaal zitten, maken ze er wel' wat van Als het droog is, zitten ze met zijn allen buiten te barbecuen Met de jas aan Als je dat thuis doet, zeggen de buren, gaat het niet goed met jullie? Hier op de camping kan dat wel, het geeft ook een saamhorigheidsgevoel". Zo zag de zomer er in Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar uit. In plaats van het beeld. Dit jaar bleven de overloopterreinen dicht Dat zijn terreinen die pas open mogen als alle campings uit de streek het bordje vol bij de ingang hebben hangen. „Vorig jaar mochten de over loopterreinen open", zegt mevrouw Bo lijn, „maar ik moet er bijvertellen dat een aantal campings een groter terrein hebben. Daar konden dus meer mensen terecht Toch geeft het aan dat er min der mensen geweest zijn. Wat onze cam ping betreft, denk ik dat er ongeveer even veel mensen geweest zijn, maar dat we minder overnachtingen hadden. De mensen gingen soms eerder naar huis, maar niet massaal". Dat was twee jaar geleden op de cam ping van Jos van Damme wel het geval. „Na een zware storm. De mensen wer den bang toen er nog een storm op komst was. Die dag hebben we niets an ders gedaan dan de mensen uitschrij ven, de camping liep leeg. Dat is dit jaar niet het geval geweest". Wanneer was het eigenlijk goed? De gemiddelde temperatuur in mei was be droevend laag. Normaal is dat 12.9 gra den, nu was dat 10.6. En wat te denken van de maand juni. Weerman Willy die iedere zaterdag in deze krant het weer kritisch bekijkt zegt in de krant van 27 juni: 'De meest natte en koude juni maand sinds 1927. In 1927 135 millimeter regen, nu tussen de 130 en 140. Juni 1987 staat wat de kou en nattigheid betreft op de negende plaats van de eeuwlijst". Voor de boeren begint dan de ellende. „Het grote probleem was dat er tijdens het bloeien van de gewassen veel regen viel. Door het vele water was er veel ve- gatieve groei, de planten werden groot, maar er was weinig generatieve groei. Er was weinig zaadvorming. De op brengst was daardoor slecht", zegt Frans Temmerman. Hij noemt zich zelf geen doorsneeboer omdat hij op zijn zestig hectaren groot bedrijf geen aard appelen en uien teelt Dat zijn juist de gewassen die vrijwel iedere Nederlandse boer jaarlijks de grond insteekt De opbrengst van die ge wassen was overigens redelijk. „In het begin van het seizoen zag het er voor de andere gewassen niet slecht uit", vertelt Frans Temmerman verder. „Het zag er zelfs veelbelovend uit Eind mei stond het meeste er goed bij. Ja, toen begon het te regenen". Niet zomaar een buitje. Voor het ge voel van velen was het een bui die een paar maanden duurde. Dat blijkt dan toch een misvatting te zijn. „We hebben geen enkele dag gehad dat het constant regende, dus van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat", zegt mevrouw Bolijn. „We hebben een zwembad. Dat werd iedere dag gebruikt Nogmaals, het was geen strandweer, maar er waren genoeg droge perioden om eens te gaan wande len, om er op uit te trekken". badkleding bepaalden regenpakken - foto w1m kooyman En Jos van Damme: „Je hebt vakan tie en je zit thuis. Je kijkt naar buiten, het regent Je besluit niet weg te gaan. Dan is die dag getekend. Dat was een slechte dag. Ook al is het de hele middag droog geweest Voor jou was het een slechte dag want je moest een vakantie dag thuis zitten, begrijp je? Ik kan daar nog wel aan toevoegen dat ons recrea tieteam de meeste evenementen buiten kon houden. Ja, die mensen van het re creatieteam hadden het wel drukker. Maar dat wil niet zeggen dat het con stant regende". De regen zorgde voor kletsnatte akkers. Bovengrondsgroeide het blad nog wel volop, maar zaad of vrucht bleven daar ver bij achter. - foto de stem/ben steffen Ha, toch een zonnig bericht In de krant van maandag 6 juli. 'Strand en wegen propvol in weekend'. Een foto van een strand waar nauwelijks een stukje zand te ontdekken is. Maar dat beeld ver vaagt snel. Ruim een maand later ver meldt de krant: 'Bedroevend seizoen voor de zwembaden'. In juni telde het Terneuzens Scheldebad 3686 bezoekers. Een jaar eerder was 23.838. Een verschil van 20.000. Voor de boeren ziet het er steeds som berder uit Nu zegt Frans Temmerman:' „Het was een slecht jaar voor alles wat zaad geeft. Graszaad was over het alge meen slecht Weinig zaadbezetting, juist in de bestuivingsperiode regende het. Er zit overigens veel verschil in het gras zaad. Je hebt roodzwenk, de opbrengst van dat ras was ronduit slecht. Twintig procent van de normale opbrengst. Veldbeemd was beter, ongeveer 60 pro cent van de normale opbrengst. Engelse raai was goed. Ja, eind juli wordt veld beemd gedorsen. Dit jaar was het begin september". Frans Temmerman somt verder op: „Tarwe was 20 25 procent minder. Erwten was dertig procent minder, veldbonen was ook niet goed en bruine bonen varieerde van slecht tot redelijk. Karweizaad leverde de helft van vorig jaar op". Het blijft regenen. De Zeeuwse vereni ging van Gastvrije campings biedt voor het eerst een regengarantie aan. Een ex tra service voor de doorweekte gasten. In de krant van vrijdag 24 juli staat: 'In verband met het slechte weer, maar ook met de slechte gesteldheid van van de kampeerterreinen heeft de afgelopen dagen een behoorlijk aantal camping- gasten him vakantie in Zeeland met een tegoedbon op zak vroegtijdig afgesloten. Zij mogen in overleg met de camping houders op een later tijdstip terugko men en de dagen die ze wel gereserveerd hebben maar niet opgenomen hebben 'op te maken'. Deze regeling bieden vier campings uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat kan voor sommigen de druppel zijn die de emmer doet overlopen. Zoals bij een jonge boer uit Groningen. Frans Temmerman staat op en pakt het Agra risch Dagblad. Een groot verhaal over een jonge boer, achter in de twintig, die net een jaar bezig is. Een mooie boerde rij, 50 hectare goede grond en 23 hectare kwelder. De jonge boer zegt: „Het kon echt niet meer, de prijzen worden te laag. De jonge boer heeft geen kans meer". Op de jaarvergadering van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij (ZLM) in Etten-Leur is er absoluut geen sprake van een juichstemming. „In agrarisch Nederland is de situatie momenteel dra matisch". Woorden van voorzitter H. van der Maas en M. Varekamp, voorzit ter van het Landbouwschap. En: „Ook in ons werkgebied is bij een groot aantal van onze Brabantse en Zeeuwse leden en collega's dit jaar de inkomenspositie onder zware druk komen te staan. Voor sommigen met bedrijfsliquidatie als ge volg". Frans Temmerman: „Voor de jonge boer die net begonnen is, kan zo'n slechte zomer funest zijn. Als je moet gaan lenen om schulden af te lossen, zit er iets niet goed. Dalende prijzen, een mindere opbrengst, ja dan gaat het hard. Dan zijn de reserves die je in an dere jaren gekweekt heb, snel weg". Een slechte zomer werkt door. „Het is niet te hopen", zegt Jos van Damme. „Het is overal in Europa slecht weer ge weest Als je zon wilde zien, moest je diep naar het zuiden. Dat kan in ons voordeel werken. Maar je weet dat nooit helemaal zeker. Je loopt wel eens over het terrein, en dan zie je lege plekken. Op dat moment denk je, wat moet er van terecht komen. Later blijkt het dan toch weer mee te vallen". Mevrouw Bolijn bekijkt de andere kant van de medaille. „Deze zomer heeft be wezen dat de Zeeuws-Vlaamse cam pinghouders kwaliteit moeten bieden. Je moet niet zeggen, zo ze zitten binnen, ze bekijken het nu maar. Je moet pro fessioneel bezig zijn. Anders redt je het niet. Je moet de mensen bij slecht weer wat kunnen bieden Ja, een elkweer- voorziening moet er komen. Kijk eens naar de sporthal in Cadzand-Bad. Die sporthal heeft zijn nut wel bewezen Een sporthal in Breskens zou een goede zaak zijn. (Zoals gemeld is die inmiddels in principe toegezegd door het Oostburgs gemeentebestuur). Ten opzichte van de rest van het kustgebied in Nederland doet Zeeuwsch-Vlaanderen het niet slecht We hebben ook wat te bieden Maar dat wil niet zeggen dat we onze kop in het zand moeten steken, we moe ten alert blijven". Dat moesten ze eind augustus in Sluiskil ook. Storm en slagregens velden toen de tent voor de Gildefeesten. Met vereende krachten kon de tent weer op gezet worden. De zomer van 1987. In juni, juli en augustus valt er normaal 216 millimeter regen. Nu was dat 334 millimeter. De zon scheen 435 uur en tien minuten. Dat was 149 uur en vijftig minuten te wei nig. Normaal is het gemiddeld per et maal 16.5 graden. Nu bleef het kwik ste ken op 16.1. Geen cijfers die vrolijk stemmen. Maar mevrouw Bolijn is ze alweer bijna vergetea „De gemiddelde Nederlander loopt niet zo snel weg voor een buitje. Dat blijkt wel, want ik heb nu nog nooit zoveel voorreserveringen gehad voor het volgend seizoen. In voor gaande jaren was dat veel minder".

de Stem | 1987 | | pagina 31