Zimbabwe nu onder president Mugabe Ex-koning Michael van Roemenië 40 jaar in ballingschap Kerk Zuid-Amerika pakt rol in nationale tegenstellingen op 'AFKONDIG! -DESTEM- EENPARTIJSTELSEL MAAKT EINDE AAN OVERGANGSPERIODE DE STEM BINNENl I DEN HAAG (ANP) - M heeft minister Braks de om de visserij op bepaa| nog voordat de quota -1 den te vangen vis - zijn oj VLAM IN DE PAN: Dode in Eindhoven DERTEMCOJ '87: beurskrach en rak Door Luis Pasara DE stem van de katho lieke kerk in Latijns- Amerika is terug van weggeweest. Het afgelo pen jaar hebben de geestelijken na jaren van terughoudendheid weer van zich laten ho ren in nationale conflic ten in landen als Colom bia, Nicaragua, Panama en Haiti. Met de opkomst van de be vrijdingstheologie, de stro ming die opkomt voor de armen en de 'basiskerk' stichtte, lieten de kerkelijk leiders zich steeds minder in met politiek. Interne conflicten en tegenstellin gen die de nieuwe stroming met zich meebracht, hiel den de geestelijke leiders op het continent meer bezig. Anno 1987 is dat tij ge keerd. Niet alleen priesters en kerkelijk georiënteerde organisaties, ook de bis schoppen zelf hebben on recht en politieke onder drukking openlijk aan de kaak gesteld. De meest uitgesproken stellingname kwam eind juni van de Colombiaanse bisschoppen. Zij verrasten vriend en vijand met een openlijke veroordeling van het politieke systeem in het land, waar de twee mach tige partijen, de conserva tieven en de liberalen, elk aar afwisselen en om beur ten de vrijwel absolute macht uitoefenen. De geestelijk leiders her innerden aan de 10.000 Co lombiaanse kinderen die jaarlijks aan ondervoeding sterven en de 2.000 slachtof fers die het politieke ge weld in een jaar tijd had geëist. Ze boden aan als be middelaars op te treden tussen de regering van pre sident Virgilio Barco en de guerrilla-groepen in het land. De veroordeling van het politieke systeem werd al gemeen als opzienbarend gezien. De Colombiaanse katholieke kerk is van oudsher conservatief en nauw verbonden met de re gering. Een liberale pries ter als Camillo Torres zag in de jaren zestig geen an dere uitweg dan de linkse guerrillastrijd. In Panama speelde de, traditioneel terughoudende, kerk dit jaar èen actieve rol in de aanhoudende poli tieke crisis. De clerus liet het niet bij een veroorde ling van de 'dobermans', zo als de oproerpolitie er wordt genoemd. De rege ring van president Eric del Valle moet, zo vinden de geestelijken, het vertrou- ,wen van het volk herwin nen, een einde maken aan de corruptie en garanties geven voor eerlijke verkie zingen. De Panamese crisis brak uit in juni, toen een op ver vroegd pensioen gestuurde kolonel 's lands sterke man, generaal Manuel Antonio Noriega, van verkiezings fraude en betrokkenheid bij moord beschuldigde. Zijn uitlatingen waren aanleiding voor rellen, be togingen en stakingen. De politieke oppositie, het be drijfsleven, rechtse chris ten-democraten en de con servatieve clerus onder lei ding van de aartsbisschop van Panama, Marcos McGrath, vormden één front tegen het bewind. Op Haiti was de priester Jean Bertrand Aristide een van de presidentskandida ten voor de, inmiddels op geschorte, verkiezingen. De geestelijke, voorvechter voor de armen, is leider van de 'kleine kerk', zoals de ra dicale stroming op het eiland wordt genoemd. De bisschoppen nemen een gematigder standpunt in, maar hebben het uitstel van de verkiezingen desal niettemin veroordeeld. De stembusgang werd opge schort wegens geweld in de hoofdstad Port-au-Prince, volgens de bisschoppen geënsceneerd door de voor lopige regering van gene raal Henry Namphy. In Nicaragua bleek een geestelijk leider de enig ac ceptabele bemiddelaar tus sen de regering en de rebel len. De als conservatief be kend staande aartsbisschop van Managua, kardinaal Obando y Bravo, werd in november door president Daniel Ortega gevraagd als tussenpersoon op te treden, ondanks het verwijt dat hij teveel op de hand van de contra's zou zijn. Dat Obando y Bravo niet neutraal is, bewijzen zijn vele pleidooien voor demo cratisering van het Nicara guaanse bewind, volgens hem voorwaarde voor een verzoening van de strijr dende partijen. Democrati sering is een sleutelwoord in het Middenamerikaanse vredesakkoord dat de re gionale leiders in augustus overeenkwamen. Het Akkoord van Esqui- pulas, naar de Guatema- laanse badplaats waar het is ondertekend, figureerde prominent in de Kerstbood schap van paus Johannes Paulus II. De kerkvorst noemde het vredesplan naast het akkoord over de middellange afstandswa pens, de belangrijkste ge beurtenis van de afgelopen maanden. -j t - (IPS) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand, 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice- Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. ninPiTTilM ACHTERGROND DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 r MET de installatie van de 63-jarige Robert Mugabe als president van Zim babwe komt vandaag een eind aan overgangsperiode van zeven jaar, waarin het politiek bestel van Zim babwe was gemodelleerd naar het voorbeeld van Groot-Brittannië. In 1988 zal Zimbabwe meer gaan lijken op andere Afri kaanse staten: een eenpartij stelsel onder een sterke presi dent met uitvoerende be voegdheden. Bij de onderhandelingen van Lancaster House over de onafhankelijkheid werd in 1980 afgesproken dat de grondwet de eerste zeven jaar niet ingrijpend veranderd zou worden. Nu die termijn is af gelopen krijgt Mugabe de kans een politiek model naar eigen voorkeur in te voeren. De eerste stap daartoe werd eerder dit jaar al gedaan met de afschaffing van de 20 voor blanken gereserveerde parle mentszetels. De tweede stap wordt op 31 december geno men met de afschaffing van de functie van premier en de benoeming van Mugabe tot president. De derde, en be langrijkste, stap wordt de in voering van de eenpartij staat. Vorige week werd aange kondigd dat de regeringspar tij ZANU-PF van Robert Mu gabe en de oppositiepartij ZAPU een 'historisch fusie akkoord' hadden gesloten. De twee partijen verklaarden zich eensgezind in hun stre ven naar een eenpartij-staat op marxistisch-leninistische grondslag. Die aankondiging veroorzaakte geen opschud ding bij het bedrijfsleven, dat nog steeds wordt gedomi neerd door overwegend be houdende blanken. De rond 100.000 zielen tel lende blanke gemeenschap heeft sinds de onafhankelijk heid geleerd de marxistische retoriek van de regering met een flinke korrel zout te ne men. Zakenlieden klagen soms wel over deviezencon- troles, importbeperkingen en loonsverhogingen, maar over het algemeen wordt de parti culiere ondernemers en grote blanke boeren weinig in de weg gelegd. Wel maakt het bedrijfsleven zich zorgen dat buitenlandse investeerders de regering op haar woord ne men en zich laten afschrikken door het officieel beleden marxisme. Aan de machtsoverdracht aan een zwarte regering, waartegen de Rhodesische blanken zich met hand en tand verzet hadden, was een bloedige oorlog voorafgegaan. Maar paradoxaal genoeg zijn het sinds 1980 niet de betrek kingen tussen blank en zwart, maar de spanningen tussen de rivalen ZANU en ZAPU die de stabiliteit en de voorspoed van Zimbabwe ondermijnen. In Harare hoopt men dat de fusie tussen beide partijen de nationale eenheid zal bevor deren, maar de voortekenen zijn niet onverdeeld gunstig. Het zal op zijn best een afge dwongen eenheid worden. De afschaffing van de 20 blanke zetels, indertijd inge steld om de blanke minder heid gerust te stellen, is rim pelloos verlopen. Gereser veerde zetels voor blanken werden in brede kring gezien als een anachronisme, dat het regeringsbeleid van verzoe ning tussen blank en zwart in de weg stond. Na een emotio neel vaarwel konden ver scheidene blanke parlementa riërs weer op hun parle mentszetels plaatsnemen, dit maal benoemd door de rege ringspartij ZANU. Vooral vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en van de blanke grootgrondbezitters werden uitverkoren, niet de blanke liberalen die zich voor de onafhankelijkheid hadden ingezet voor de rechten van de zwarten. Niet de liberalen, maar juist de voormalige me destanders van Ian Smith hebben een belangrijke ach- President Robert Mugabe. terban in de blanke gemeen schap. Die gang van zaken ont lokte ZAPU-leider Joshua Nkomo de sneer dat de rege ringspartij zich beter kon om dopen tot ZANU-RF, de ini tialen van de rechtse Rhodesi sche Front-partij van ex-pre mier Ian Smith. Zijn ZAPU kreeg geen van de 20 openge vallen zetels toegewezen. Niettemin zal de fusie ZAPU nu enkele posten ople veren in de regering, voor het eerst sinds er in 1982 een eind kwam aan de coalitieregering van ZAPU en ZANU-PF. Po litiek programmatisch zijn er geen duidelijke verschillen tussen ZAPU-PF en ZANU. De scheidslijn loopt vooral langs ethnische grenzen. Het grootste volk, de Shona, iden tificeert zich met de ZANU, terwijl ZAPU haar aanhang vooral recruteert onder de Ndebele-bevolking van Mata- beleland. Gevoelens van uitsluiting en achterstelling hebben veel foto ap josua Nkomo. wrok veroorzaakt in Matabe leland. Weliswaar telt Muga be's kabinet twee Ndebele- ministers, maar een van hen, Enos Nkala van binnenlandse zaken, is een aartsvijand van Nkomo. De lang slepende fusiebe sprekingen stokten niet zo zeer op verschillen in poli tieke koers, maar op de naam van de nieuwe partij en de verdeling van de baanljes. In april werden de besprekingen voor de zoveelste maal afge broken, maar op 22 december werd meegedeeld dat de par tijen uiteindelijk toch over eenstemming hadden bereikt. Nkomo bleef eigenlijk geen andere keus dan aanvaarding van de voorwaarden die ZA- NU-PF had gesteld. De naam van de nieuwe eenheidspartij zal ook ZANU-PF zijn. Het opnemen van het ZAPU-ka- der in de nieuwe eenheidspar tij zal nog de nodige hoofd brekens veroorzaken, want als posten in partij en rege ring worden toebedeeld aan ex-ZAPU-leden dreigt het wankele evenwicht tussen de verschillende stromingen bin nen ZANU te worden ver stoord. Tot dusver heeft Mu gabe als evenwichtskunste naar de balans weten te be waren. Maar als plaatsen in geruimd moeten worden voor nieuwkomers kan dat de moeizaam bevochten rang orde binnen ZANU verstoren. Het afgedwongen eenheids pact is vooral bedoeld om de rebellen in Matabeleland te isoleren. Groepjes 'dissiden ten', zoals de regering hen noemt, plegen geregeld over vallen op blanke boerderijen en op regeringsfunctionaris sen. Het ergste incident ge beurde een maand geleden, toen 16 leden van enkele blanke zendelingenfamilies door rebellen werden doodge hakt. De regering beweert dat de dissidenten in contact staan met ZAPU, maar Nkomo heeft dat steeds ont kend. Matabeleland is de achilleshiel van Zimbabwe - FOTO Af vanwege de nabijheid vat Zuidafrika, dat desgewenst dt rebellenactiviteit zou kunnet opstoken. De onveiligheii heeft nu al een verlammeni effect op het economisch levei in Bulawayo, de hoofdstad van Matabeleland. Maar elders in Zimbabwt toont het bedrijfsleven ziel vooralsnog tevreden over voorzichtige economisch be leid van minister van finan ciën Bernard Chidzero, die dt economie ondanks aanzien lijke problemen tot dusver re delijk gezond weet te houden Grote bedrijven zien nog kans winst te maken en de effec tenbeurs van Harare maakt een bescheiden opleving dooi Bij de grootste geldschieters die reageerden op ZANLPs op roep voor bijdragen aan dt bouw van een nieuw partij- hoofdkantoor was de Zuid- afrikaanse mijn- en indus- triegigant Anglo-American Robert Mugabe nam schenking van 50.000 dollar persoonlijk in ontvangst. Door Harms Neuerbourg HET is deze week veertig jaar geleden dat op Kasteel Sinaia, de residentie van de Roemeense koning, de telefoon rinkelde en het einde van de laatste nog overgebleven monarchie in Oosteuropa werd ingeluid. De regering verzocht koning Michael, indertijd 26 jaar oud, om van zijn residentie in de Karpaten naar de hoofdstad te komen 'teneinde een fami lie-aangelegenheid te bespre ken'. De koning veronder stelde dat hij de regering na dere bijzonderheden diende te verstrekken over zijn aan staande huwelijk met prinses Anna van Bourbon-Parma. In zijn paleis in Bukarest wachtte Michael echter een onaangename verrassing. Hij werd onmiddellijk ontvangen door Petru Groza, de door de Sovjetunie geïnstalleerde pre mier. Verder was aanwezig Gheorghe Gheorghiu-Dej, een vooraanstaand communist in een kabinet dat na hoogst om streden verkiezingen was ge vormd. „Ze zeiden dat ze waren ko men praten over een schei ding, dat er een einde moest komen aan de monarchie om dat die in de weg stond van de verdere ontwikkeling van het communisme," aldus herin nert zich de ex-monarch. Het was 30 december 1947. „Ze haalden een stuk pa pier voor de dag en drukten mij dat onder de neus," aldus Michael. Het document be vatte een formele verklaring van troonsafstand. „Ik zei dat ik de zaak in de tail moest bestuderen, maar zij zeiden dat daarvoor geen tijd was. Ik kreeg te horen dat alle telefoons waren afgesne den, dat alle lijfwachten wa ren gearresteerd en afgevoerd en dat het paleis met soldaten en artillerie was omsingeld." „Toen begrepen we natuur lijk hoe de zaken ervoor ston den. Ik probeerde zo goed als ik kon met hen te argumente ren en wees erop dat het volk moest beslissen. Maar zij zei den dat ik onmiddellijk moest tekenen en dat, als er een soort volksbeweging voor mij zou ontstaan, dat zou leiden tot massaal bloedvergieten." „Ik ben bang dat ik hen ge loofde," aldus Michael op zachte toon. „Er was werke lijk niets wat ik kon doen." De koning en zijn moeder, konin gin Helena, reisden vier da gen later per trein naar Zwit serland. Zij mochten slechts enige persoonlijke bezittingen en, verrassend genoeg, vier auto's van de koninklijke fa milie meenemen. In maart 1948 herriep Mi chael de troonsafstands verklaring. Hij verklaarde dat het document onder druk tot stand was gekomen 'door een regering die door een vreemde mogendheid was ge ïnstalleerd en aan de macht werd gehouden'. Hoewel Michael in het be gin van de Tweede Wereld oorlog formeel het koning schap bekleedde, was hij in werkelijkheid niet veel an ders dan een gevangene van de pro-fascistische regering van generaal Ion Antonescu. Achter de rug van Antonescu probeerden hij en andere pro- Westerse elementen in Roe menië reeds vanaf 1943 con tacten te leggen met de Wes terse geallieerden. „Wij kregen van de kant van de geallieerden echter de ene klap na de andere te ver werken," aldus Michael. „Wij stelden hen zelfs (in 1944) voor een grootscheepse landings operatie in Roemenië uit te voeren. We ontvingen nog geen bevestiging, niets." Op 23 augustus 1944, toen i m m De Roemeense ex-mo narch Michael Obolensky bij zijn huwelijk in Londen met Anne Heilbronnen het Russische leger reeds op Roemeens grondgebied stond, ondernam de toen 22-jarige Michael een couppoging die een einde maakte aan het be wind van Antonescu. Michael gelastte de Roemeense troe pen de strijd aan de zijde van de Duitsers te staken en ver klaarde twee dagen later Duitsland de oorlog. De geallieerden toonden aanvankelijk weinig begrip voor de rol die Michael had gespeeld in het bespoedigen van het einde van de oorlog in het zuidoostelijke deel van Europa. „Wij waren het vierde land dat de Duitsers bestreed, na Groot-Brittan nië, Rusland en de Verenigde Staten. Wij hadden 14 divisies die tegen de Duitsers vochten, meer dan de Fransen," aldus Michael. In 1945 onderscheidde Sov jet-leider Josef Stalin hem met de Overwinningsorde wegens een 'moedige daad'. Twee jaar later verleende de Amerikaanse president Harry Truman hem de onderschei ding van Commandeur van het Legioen van Verdienste wegens de 'stoutmoedigheid van zijn daad' en zijn 'buiten gewone bijdrage aan de zaak van vrijheid en democratie'. Sinds zijn ballingschap heeft Michael echter heel wat teleurstellingen moeten ver werken. Hij vestigde zich eerst in Groot-Brittannië. Sinds 1956 woont hij in Zwit serland. Tegenwoordig leeft hij met zijn vrouw, ex-konin- gin Anna, en haar moeder in een villa in Versoix, buiten Genève. Westerse landen hebben in het verleden de vermeende onafhankelijkheid van Roe menië binnen het Sovjet-blok te veel nadruk gegeven, aldus Michael. Hij hecht wenig be tekenis aan president Nicolae Ceausescu's vertoon van 'on afhankelijkheid', zoals zijn weigering om de banden met Israël te verbreken en de ver oordeling van de invasie van het Warschaupact in 1968 in Tsj echoslowakij e. De voormalige koning on derhoudt regelmatig contac ten met Roemenen die in het buitenland vertoeven. Ieder jaar houdt hij een nieuwjaar stoespraak voor Radio Vrij Europa, een van de Westerse zenders die naar het Oostblok uitzenden. De ex-monarch volgt re cente gebeurtenissen in Roe menië, zoals protesten in ver scheidene steden tegen de rantsoenering van de energie voorziening, voedseltekorten en salarisverlagingen, op de voet. „Ik ben bezorgd dat zij on doordachte dwaasheden zul len begaan. Wij willen geen tweede Hongarije," zei hij in een verwijzing naar de bloe dige onderdrukking van de opstand van 1956. Roemenië, dat ooit een graanschuur van Europa was, is onder leiding van de com munisten geruïneerd, aid® Michael. „Zelfs gedurende de oorlog had de bevolking beter dan nu. Men kende gea rantsoenering, hoewel de Duitsers veel in beslag na- men." Hij maakt zich geen illusies over een eventueel spoedig herstel van de monarchie» Roemenië, maar blijft volhou den: „Alles wat sinds 30 de cember 1947 is gebeurd, is wettig." Michael is verwant aan de Britse en andere Europese ko- ninklijke families. Hij is hou der van een Brits paspoort ei heeft in ballingschap tal van functies bekleed. Zo had hi ooit een Amerikaanse ver gunning om als effectenma kelaar op te treden. Verdei was hij lange tijd directe» van een bedrijf in elektronica „Men moet op een of andere manier in zijn levensonder houd voorzien," aldus commentaar. Zijn meest geliefde be heid was het instructeurschap bij de vliegtuigfabriek van William Lear in de jaren vijf tig. Hij haalde indertijd een Amerikaans vliegbrevet. vliegen heeft hij echter moe ten opgeven. Michael is zijn leven li geïnteresseerd geweest in les wat samenhangt met me chanica. Hij heeft nog twef jeeps van 44 jaar oud die k zodanige staat worden gehou den dat men er zo mee k» weg rijden. Een van de voer tuigen werd gebruikt door dt staf van generaal George Pa'" ton en werd aan zijn vrou» geschonken; Anna was gedu rende de oorlog ambulance chauffeur voor het Franse lé ger. Het vliegtuig dat een vriende officier na zijn dwongen vertrek voor naar het Westen smokkelde heeft hij moeten verkop® „Het was te duur in onder houd," aldus Michael. pEN HAAG (ANP) - Tegen het advies van de Raad van State heeft minister Nijpels van Milieubeheer in een kroonprocedure het be stemmingsplan voor de gemshaven afgekeurd. Volgens het advies van de gaad zou bijna elk bedrijf zich hebben kunnen vestigen op het industrieterrein. Daardoor jouden er volgens minister Nij pels ook bedrijven kunnen zijn die bij een ramp onherstelbare schade kunnen toebrengen aan het milieu van de Waddenzee. De gemeente Hefshuizen moet nu een nieuw bestem mingsplan maken, waarmee Viss Tot nu toe kon de minister i leen sluiten als het quotum vist'. Dit blijkt uit woensda maatregelen voor 1988. Braks heeft deze maatregel in gesteld om te kunnen voorko men dat vissers die op meer dan één soort tegelijk varen, meer ophalen dan is toege staan. Dat kan het geval zijn bij kotters die gecombineerd op tong en schol vissen of op wij ting en kabeljauw. Is bijvoor beeld het kabeljauwquotum vol, dan kan de minister nu ook de vangst van wijting verbie den. Om een juiste naleving van de vangstbeperkingen te ga randeren zal vanaf 1 januari elk vissersschip - ook onder buitenlandse vlag varend - worden gecontroleerd. De Al gemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie wordt daarin bijgestaan door speciaal opgeleid personeel van de Ne derlandse Veiligheidsdienst. Dat heeft weliswaar geen ver baliserende bevoegdheid, maar de visser is wel verplicht om de inhoud van de kisten te laten controleren. Vissers moeten hun aanlan- EINDHOVEN (ANP) - De al leen wonende mevrouw H. Aalders (59) is woensdagavond door een brand in haar flat aan de Castorstraat in Eindhoven om het leven gekomen. De brand is vermoedelijk ont staan door oververhitting van een pan op het gas. Een woord voerder van de Eindhovense gemeentepolitie heeft dit woensdagavond meegedeeld. TWEE ZAKEN hebben in het ac gestaan: de beurskrach en de c koord in Washington. De klap kwam hard aan in on< maandag' de beurzen volledig in: lopen jaren waren geboekt, bleki Pure speculatiedrift zorgde voor beschoren kon zijn. Groeiende dramatisch lage dollarkoers wai die tot paniekhandel leidden. De hoop dat de inzinking van sled middels wel verdwenen. Ook in c lijks met de gevolgen van de ver: teerd. De concurrentiepositie vai is zwakker geworden. De voors economie is een fictie en moet r| optimistische toonzetting van de te zijn op de allergunstigste cijfer; Tegenvallers zijn niet ingecalculë en zijn medekabinetsleden - bij si baar dat ze regeermoe aan het niet geringe taak om het kornet voor problemen die ze onvoldoer' Positiever ontwikkelingen hebbei van de ontwapening. Op 8 decj een proces in gang dat moet lei- generatie moderne nucleaire ral het INF-akoord betekent een Westverhoudingen. De hoop is gerechtvaardigd dat van wederzijds vertrouwen blij" dent Reagan als de Russische r kennen gegeven dat het INF-akk lange weg naar vrede die nog mc Met Gorbatsjov hebben we overi het jaar genoemd. Door zowel zi van de wereld ervan te overtuige denkbeelden over ontwapening, zijn hand. De begrippen 'perestr- tot algemeen aanvaard woordg Publicitaire uitstraling kon ook n Reagan - een grootmeester op i -worden geëvenaard. Zelfs Franz Josef Strauss, een c< ste water, is gevallen voor de ch gisteren aan het eind van het dri premier aan de Sovjetunie. Beide hoofdstuk in de Duits-Sovjetru hebben de Sovjetunie en West-E logische drempel overschreden de tot nog kille verhouding tussei ten hoopvolle situatie die men mogelijk had gehouden. Toen 9rootmachten Amerika en Rusl javik - verre van optimaal. Dat derd geeft vertrouwen voor 198L rans om de uitdaging van het niel

de Stem | 1987 | | pagina 2