Het is veel meer geworden dan ik had durven hopen' Voetbal '87: drama in diverse bedrijven )E LANGE WEG TERUG VOOR HUBERT toschkapelle igsbedrijf Hemel- ït B.V. et bloed kruipt toch waar het liet gaan kan. Nu de afgelopen naand diverse koude periodes set zich bracht en het water in e Friese sloten en vaarten zich erstilde tot ijs, verlangt Hilbert an 't Winckeltje 't Oude Raedthuis Jack Boeije J. Lecluyze- Van Pamelen De Bree P.A. Mangnus Zn. Lambert NBEELD UIT BEELD 20.000 Kaarten Roddelpers 'Verering' Weer schaatsen DE CUP, DE KNAL EN DE KWALIFICATIE Illusie lijkt verknald j IN BEELD UIT BEELD Liegen Supporters De knal STEM OUDEJAARSKRANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 4 A68 drijf her B.V. -Biervliet 2-1886 [itiliteitsbouw erhoudswerk en een lig 1988 - Biervliet flen een I Nieuwjaar er Duim naar zijn schaatsen. )e in de nacht van 6 op 7 februari 987 bij een auto-ongeluk levens- [evaarlijk gewond geraakte Fries ;an zich haast niet bedwingen. Wedstrijden blijven voorlopig ioor hem taboe, maar een ritje op latuurijs met vrouw Audrey en anderen Atze (4) en Femke (2) zou j och het begin kunnen worden vanp ie lange weg terug in het wereldj e an de marathons. En niet te ver- eten het arbeidsproces. Burg. Maarleveldstr. 7 Biervliet Tel. 01152-1376 voorspoedig nieuwjaar an der Duim miten evensgevaar BERENVEEN - Qeueod nrdt dat het met de •ofaaata- urière vmn de »-Jarige HU- na der Duim ts afgrio- De Fries raakte in de nacht rui vrijdag op zaterdag op te- Ngweg van de marathon in Usen ernstig gewond bij een Irontalo botsing met een te- piligger bij Hoornsterzwaag, rlik bij Heerenveen. Zaterdagnacht onderging Van der Duim in het Acade- tch Ziekenhuis in Gronln- Café Biervliet wenst u een voorspoedig 1988 Feestzaal gratis Echte bakker Markt 16, Biervliet Tel. 01152-1872 wenst ieder een voorspoedig nieuwjaar Noordstraat 28-30 Biervliet wenst allen zalig nieuwjaar Slagerij Biervliet wenst alle clientèle een voorspoedig 1988 Timmer- en aannemersbedrijf Kerkstraat 26 Boschkapelle wenst allen zalig nieuwjaar idel in Slagerij Boschkapelle wenst familie, cliënten en vrienden een zalia nieuwiaar een zes uur durende ope- iüe aan zijn bekken en zijn rechter been. Hij is nu bulten ivenagevsar. Van der Duim liep een vire bekkenfractuur op en lijn rechter bovenbeen brak Hilbert van der Duim -FOTO ANP der en dit seizoen Nederlands kampioen marathon op natuu rijs in Eenrewoude. Volgens Van der Duim's ploegleider Piet Schipper de tweevoudig wereld- en Europees kampioen lange gisteravond Door Rob van Deursen „Eerst drong het besef bij mij door dat ik gewoon louter blij mocht zijn dat ik nog leef. Vanaf het moment dat het herstel binnen mijn lichaam met sprongen vooruit gaat, wil ik verder. Gek is dat, he. Het is veel meer dan waarop ik durfde te hopen". Even terug naar die voor hem bijna fatale nacht Na een dag les gegeven te hebben aan het KNBO te Assen, neemt Hilbert van der Duim 's avonds deel aan de marathon in de Drentse hoofd stad. Normaal rijden Yep Kramer en Harm van der Pal met hem mee, maar omdat hun chauffeur overdags al in Assen moet zijn, pakken zij hun eigen wagens. Na afloop van de wedstrijd op de Drenthe-kunstijsbaan rept Van der Duim zich via binnenwegen naar zijn pas aangeschafte woonboerderij in Langezwaag, vlak bij Heerenveen. On derweg raakt hij bij het ongeluk be trokken. Veel weet hij er niet meer van. Het bekende zwarte gat in het ge heugen. Van der Duim moet door brandweer en politie uit de wrakstukken van zijn laag op de wielen staande auto van Italiaanse makelij worden gezaagd. Aanvankelijk vervoert men hem naar het ziekenhuis De Tjongerschans in Heerenveen, maar alras blijkt dat zijn verwondingen veel ernstiger zijn dan aanvankeljk werd aangenomen. Met' loeiende sirenes brengt een ziekenwa gen de schaatser naar het Academisch Ziekenhuis aan de rand van Gronin gen. De bange drie dagen begonnen. Van der Duircrsomt -met tegenzin overi gens, omdat hij het verleden wil laten rusten en zich veel liever met de toe komst van hem en zijn gezin bezig houdt - op: „Ik werd gevonden met een been onder het dashboard en het an dere onder de stoel. Het schaambeen bleek helemaal uit elkaar gescheurd. Zo'n acht centimeter, geloof ik. Mijn rug was ontwricht, mijn lever kapot, de longen flink geraakt. Gekneusd. Mijn darmen lek. Een hersenschud ding, de heupkommen ingescheurd en een stukje van de knieschijf af. Plus dat mijn rechter bovenbeen finaal in de vernieling zat. Röntgenfoto's toon den aan dat er een aantal vitale stuk jes uit dat bovenbeen gewoon verdwe nen waren. Verpulverd of verbrijzeld, ik weet niet hoe je dat precies moet omschrijven. De doktoren zijn er lang mee bezig geweest om dat zaakje te herstellen. Een stuk uit de heup moest er tussen worden gezet. Eerst ging het mis; de tweede maal gelukkig goed. Ik werd bijna gek van de pijn. Ze hebben me zelfs methadon moeten geven om die pijn te onderdrukken. Kun je na gaan". En dan na enige aarzeling: „Als dat stukje bot er tussen niet gepakt had, zou mijn been twee centimeter zijn in gekort. Dat valt op te vangen met een extra hoog hakje onder je schoen, maar liever niet natuurlijk. Dat lijkt me begrijpelijk". Sportminnend Nederland reageerde geschokt. Hilbert van der Duim, de an ti-vedette, de stugge Fries ook, ver keerde in nood. De man van twee we reld-, twee Europese en acht nationale all-round-titels plus een indrukwek kend uurrecord. De schaatser even eens, die altijd en immer beweerde louter voor zich zelf het schaatsen te bedrijven. Van der Duim, die van het rondje te weinig in Oslo, de meeuwen- poep in Deventer en het potsierlijke „Het kan best zijn, dat als ik me steeds beter ga voelen, ik nog een keer wil proberen aan de top in het mara- thonschaatsen terug te komen." - foto wout steensma witte pak met de regenboogkleuren opnieuw in Oslo. Een Van der Duim, die in ieder geval altijd onder welke omstandigheden dan ook zich zelf bleef. Echtgenote Audrey: „We hebben nooit geweten dat Hilbert zo populair was. Na zijn ongeluk stroomden de re acties binnen. Kaarten, bloemstukken en ga zo maar door. De schuur stond op een bepaald moment vol. En mensen belden op om te vertellen dat zij voor Hilbert elke dag zouden bidden en een kaarsje branden". Van der Duim kijkt peinzend voor zich uit. „Raar ja, maar zelfs bij een we reldkampioenschap waren de reacties in getal veel minder. Zeker twintigdui zend kaarten heb ik gehad. De post kon het op een bepaald ogenblik niet meer aangesleept krijgen. Nu nog komen er kaarten. Van 'Volhouden Hilbert'. Mensen, die zelf ook helemaal in de kreukels hebben gelegen. Die weten wat een bloed, zweet en tranen het kost om de weg terug te vinden en te kun nen inslaan. Dat doet me wel veel goed". Buiten staan de 'stompen' van twaalf gekapte populieren als bewijs van zijn redelijk herstel. „Lekker, dat kappen. Kon ik me lichamelijk weer eens uitleven", zo geeft hij aan. Buiten is het ook vier graden onder nul. Bin nen snort de kachel. De media lieten zich eveneens niet onbetuigd in de belangstelling van de langzaam herstellende Van der Duim. Een fotograaf slaagde er zelfs in tot aan de deur van de intensive care te geraken, maar werd op het allerlaatste nippertje een halt toe geroepen. „Ze hebben een andere naam op mijn deur gezet. Mevrouw zus-en-zo. Ik had al leen behoefte aan bezoek van mijn naaste familie. Ik voelde me op z'n zachtst gezegd niet bepaald prettig. En als er dan een vreemde aan je bed komt staan, weet je toch niet wat je moet zeggen". De roddelpers en dan met name het blad Privé trachtte het beschermende pantser rond de herstellende Van der Duim diverse malen te doorbreken. „Ik heb steeds de boot afgehouden. Ook toen ik gedurende de weekeindes naar huis mocht en in Haaren revali deerde. Met dat blad had ik eerdere, nare ervaringen. Toegestemd in een interview, maar een heel ander ver haal afdrukken. Dus dat moest buiten blijven. Maar het zijn net Jehova's. Steeds weer proberen, kerels van de redactie aan de deur en voet er tussen als ik weigerde ze binnen te laten. Ik heb ze buiten kunnen houden, maar daar nemen ze dus geen genoegen mee. Op een bepaald moment staat er een artikel in, waaruit blijkt dat ik aan het inhalen was en op de andere rij helft tegen de auto van die andere meneer was gereden. Na publicatie werd ik onmiddellijk opgebeld door de verze kering van dat andere slachtoffer. Of ik me nu plotseling de toedracht wel herinnerde. Verschrikkelijk vervelend, want die weet ik nog steeds niet, ter wijl de man waarmee ik in botsing ge komen ben, na lange tijd in coma gele gen te hebben, is overleden. Dus diens vrouw zal ook niet zo gelukkig zijn met zulke shit-verhalen, die nergens op slaan". „Onderzoek van de politie heeft ge leerd dat mijn tegenligger voor negen- en-negentig procent zeker in een slip geraakte en tegen mijn auto is opge botst. Dat kunnen ze zien aan de spo ren op de weg, de deuken in de auto's en dergelijke. Ik heb echt geen woord met die mannen van Privé gewisseld en dan flikken ze je zo. Natuurlijk heb ik last, veel last gehad van het feit dat die man er zo erg aan toe was. Steeds weer vroeg ik mezelf af of ik schuld had. Maar steeds ook weer dat zwarte gat. De politie heeft me verzekerd dat het ongeluk mijn schuld niet is ge weest en daardoor kan ik me er gro tendeels over heen zetten. Al blijft het altijd bij je. Logisch, er is iemand over leden". Van der Duim bereikte inmiddels de leeftijd van dertig jaar. De Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond meende hem enkele maanden ge leden bij de presentatie van de huidige kernploegen met de gouden speld van verdienste te moeten 'vereren'. Een dankbetuiging, die Hilbert van der Duim eigenlijk iets te ver gaat. Niet voor niets lag hij gedurende zijn kern ploeg-periode om de haverklap met de mannen in de blauwe blazers in de clinch. Nadat hij bijvoorbeeld in het jaaroverzicht van Studio Sport met verboden reclame op zijn trui in beeld verscheen, reisden twee KNSB-be- stuurders (Quarles van Ufford en Graas) af naar het trainingskamp in Inzeil om Van der Duim persoonlijk mee te delen dat hij geschorst was. De commissie van beroep van de schaats bond draaide de straf uiteindelijk te rug naar normale proporties, maar het tekent de situatie wel. „Ach, ik heb baanbrekend werk verricht en daar profiteren de jongens die op dit mo ment in de kernploeg zitten van", zo berust Hilbert van der Duim in het feit dat schaatsen hem geen man in bonus maakte. Over een maand hoopt hij weer in Assen voor de klas te kunnen gaan staan. De draad oppakken, die hij twee jaar geleden begon af te wikkelen. Dat nadat de eerste 28 jaar van zijn leven bijna uitsluitend in het teken van de sport hadden gestaan. Een studie eco nomie moet hem wat mogelijkheden tot lesgeven betreft, meer armslag ge ven. „Ja, die ben ik afgelopen zomer begon nen. Ik had toch tijd over hè". Hilbert van der Duim grijnst. Zulke uitspra ken, daar houdt hij van. „Over twee jaar had ik mijn sport op een lager pitje willen gaan zetten. Tenminste dat had ik me voor mijn ongeluk voorge nomen. De situatie veranderde dus. Het kan best zijn, dat als ik me steeds beter ga voelen, ik nog een keer wil proberen aan de top in het marathon- schaatsen terug te komen. Dat zou een geweldige overwinning zijn. De dokto ren vertelden me eerst dat ik sport zou moeten vergeten, maar toen ik beter en beter herstelde begonnen ze er ook in te geloven dat een rentree mogelijk zou moeten zijn. Laat ik er over ophouden. Ik heb geleerd dat je de dingen gewoon op je af moet laten komen. Je kunt zo'n hoop plannen maken, maar morgen kan het abrupt afgelopen zijn". Van der Duims ogen dwalen over het polderlandschap voor zijn huis. Buren en vrienden deden het opknap- werk dat hij zo graag zelf had willen doen. „Het meest ontroerd ben ik door al die reacties, die ik kreeg. Ik kan er nog steeds met m'n pet niet bij. Ik ben nooit een sportheld voor het grote pu bliek geweest. Tenminste dat heb ik nooit willen zijn. Altijd afstand be waard. Het ongeluk heeft kennelijk wat bij de mensen losgemaakt. Ik zal iedereen nooit persoonljk kunnen be danken. Dat zou te veel tijd vragen. Maar men moet weten, dat het me ge sterkt heeft. Vooral tijdens die mo menten dat ik het niet meer zag zitten. Natuurlijk kreeg ik die ook. Als je tij dens de revalidatie een bepaalde oefe ning wilt doen en dat lukt niet. Omdat je sterft van de pijn of omdat je spie ren en botten nog niet kunnen. Een gekke gewaarwording, hoor. Oefenin gen, die je tijdens de warming-up voor een wedstrijd misschien wel honderd keer herhaalde, bleken plotseling te inspannend. Te moeilijk. Op zulke mo menten schiet er van alles door je heen. Je mag je niet laten ondersneeuwen. Steeds opnieuw beginnen. En als je dan vooruitgang constateert, ben je blij. Ontzettend blij". Bij het afscheid een stevige hand. Van der Duim sjokt richting schuur. Het ene been trekt een beetje. „Ik ga nog even een kozijntje verfen. Met zo'n huis ben je nooit klaar Een drama in veel bedrijven En in de laatste maand van 1987, het jaar van de cup van Ajax, de knal uit Oss en de kwalificatie voor West-Duitsland, verdreef het licht de deemstering in voet balland. Een drama in veel be drijven, maar met prachtige de cors; de explosieve Kuip, een Zwitserse hotelkamer (2x), het ijs I van De Meer, de bagger op Rho- dos en de koelers van de UEFA. I «^Tan. I ZWARTSTE AVOND VOOR NEDERLANDS VOETBAL Door Chris van Nljnatten Oranje speelt op het Europees Kam pioenschap in West-Duitsland en van Girondins Bordeaux en Young Boys zijn we hier al lang niet zo bang meer. Een prachtig voorjaar lonkt. Maar moet de gewone voetballiefhebber blij zijn met wat 1987 heeft gebracht? Eigenlijk niet, zo leert een terugblik op een turbulent jaar. Te veel inciden ten rond spelers, trainers, bestuurders, sponsors, supporters, clubs, burge meesters en wedstrijden bepaalden het imago van het voetbal in negatieve zin. Als het gaat om doortraptheid ver dienen de verwikkelingen rond Marco van Basten, Ruud Gullit en Frank Rijkaard een eervolle vermelding. Van Basten speelde zijn spel nog het meest 'clean'. In de luwte van het gekrakeel rond zijn huidige clubgenoot in Mi laan, hield hij zich koest. Het kon hem slechts kwalijk genomen worden, dat hij een half jaar lang getracht heeft Jan en alleman te misleiden door een transfer constant naar het rijk der fa belen te verwijzen. Gullit deed dat ook. Hij schilderde verhalen over zijn vertrek naar AC Milan zelfs af als 'cowboy-verhalen'. „Ooit zal blijken dat ik nu niet lieg", sprak hij in een vliegtuig op weg van een interland in Barcelona naar Schiphol. Hij loog dus wel. Maar de manier waarop zijn afscheid van PSV geforceerd werd, verlegde de onder grens van de ethiek in het voetbal een stuk naar beneden. Een interview in Nieuwe Revu, waarin hij de vloer aan veegde met zijn club en Hans Kraay, maakte de eigenlijk zo sympathieke rasta-speler zich voorgoed onmogelijk in Eindhoven. Maar, waar de miljoe nen van Berlusconi in het verschiet la gen, daar beet zelfs het Philipskapi- taal in het stof voor de bergen munten in Italië. Kraay moest weg, want Kraay wilde Gullit niet meer opstellen en dus zou Gullit aan waarde inboe ten. Zo simpel lag dat en het tussen tijds verkassen bracht 17 miljoen in de Brabantse kassa. Het drama rond Rijkaard was er een van menselijke aard. De klasse speler van Ajax zwichtte voor wat broodnodig handgeld en een stereoto- ren en tekende een contract bij PSV. Op weg naar huis had de flegmatieke Rijkaard al spijt van zijn daad. Maar het leed was geschied. Hij verergerde de zaak alleen maar door ook bij Ajax een nieuwe overeenkomst te signeren. In een openbare zitting van de arbi tragecommissie moest de voetballer uitgebreid met de billen bloot. Nu is hij eigendom van PSV én Ajax. Mede door de gevolgen van zijn dubbele con tract kreeg Rijkaard een conflict met Johan Cruijff. Een van 's lands beste voetballers houdt zich daarom nu al maanden bezig met alleen maar duur- loopjes. Niets bleef het voetbal bespaard. Sup porters van Ajax en FC Den Haag zorgden in de residentie op carnavals zondag bijna voor een tweede Heizel- drama en Feyenoord-tuig misdroeg zich op reizen van en naar Aberdeen en Leverkusen. De KNVB reageerde daar halfslachtig op en zeurde bij de overheid om financiering van een pas jessysteem. En dat, terwijl recente be rekeningen hebben aangetoond, dat de voetbalbond miljoenen op de bank heeft staan. Tussen de bedrijven door won Ajax dan wel een door modale clubs bezet Europacup li-toernooi en werd PSV kampioen. Maar dat bleek te weinig om het katergevoel weg te krijgen. Burgemeesters bleven donderjagen met het verschuiven van wedstrijdda ta. Rotterdams eerste burger Bram Peper scoorde in die drukdoenerij het hoogst. Door zijn talmen kreeg de Kuip niet de finale van de Europacup II en dus moest Ajax die beker in Athene op gaan halen. Temidden van zoveel- sores had een sfinx-achtig type als bondsmanager Rinus Michels voor wat rust kunnen zorgen, maar hij deed het tegenover gestelde. In het voorjaar zei hij weg te willen bij de KNVB. Onmiddellijk kwam aan het licht dat hij naar PSV over zou stappen. Door een exorbitant hoge afkoopsom van sectievoorzitter André van der Louw haakte PSV even af, maar komende zomer deserteert de Generaal officieel en treedt in dienst van Philips. En toen kwam de knal in de Kuip. Daar werd heel Nederland even stil van. Om vervolgens een lobby op gang te brengen, die dè kwalificatie voor het EK alsnog redde. Had in een der gelijk spel een Zuideuropees land de hoofdrol gespeeld, dan waren in de commentaren hier alle vooroordelen (waar het het 'ritselen' betreft) jegens Mediterrane volkeren bevestigd ge worden. Nu is dankzij het dappere op treden van mr. Jacques (Hogewoning) de voetbaleer van domineesland gered. Daar wordt een mens, ondanks het nakend optreden in de Europacup en het Europees Kampioenschap, niet vrolijk van. Op het scheiden van deze jaarmarkt houdt de nieuwe technische bonds- baas, Thijs Libregts, wat slagen om de arm. Hij komt straks wel naar Zeist, maar als hij in Griekenland veel meer kan verdienen, tja dan moet hij na tuurlijk ook eerst aan zijn eigen porte monnee denken. Weinig stijlvol van 'Thijs Excelsior'. Afspraken? Ethiek? Ach, vraag het aan Van Basten, Gullit, Rijkaard, Michels, de 'gek' uit Oss en Libregts, die begrippen tellen in het voetbal maar een beetje. Waarschijn lijk ook in 1988, maar wie maalt daarom met twee cups en een schitte rend Oranje? „Ooit zal blijken dat ik nu niet lieg", sprak Gullit. Hij loog dus wel.' - FOTOEPA

de Stem | 1987 | | pagina 27