Ben Daalder en 'het overweekse denken' WE KUNNEN NIET BLIJVEN ROEPEN: HET IS DE SCHULD VAN BRAKS' Eén grote visser in Breskens blijft thuis Lobby PK-stop Ben Daalder, zoon van de postloper van Oosterend op Te xel. Hij wilde graag vissen, geraakte op zee en bouwde een bedrijf op. Doch alras ontdekte hij datje met fijnmazig re deneren soms rendabeler kan vissen als met de boomkor. En zo stapte Ben Daalder achter de bestuurderstafel van de Texelse vissersvereniging 'Door Eendracht Tot Vooruit gang': „Je hebt ideeën, je kakelt nogal, dan word je maar voorzitter ook". Ben Daalder, het ogenschijnlijke rustpunt in de Nederlandse visserij. Ogenschijnlijk, want hij was ook de eerste visser die letterlijk een schop 'tegen de poten' kreeg van de minister van Landbouw en VisserijEen in terview met een van de voormannen van de Nederlandse visserij. Voor Ben Daalder hoort een visser die vis terug gooit even zeldzaam te zijn als een tevreden boer. Plaats van handeling: de hal van het Europa Hotel in Brussel. Overweeks IN BEELD UIT BEELD Apetrots Zeesterren Gehoorzamen Tegenstellingen STEM OUDE JAARSKRANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 2 'VIS OVERBOORD GOOIEN IMMOREE1' lui li im Willi» nr nieta, als wil wtlvlMHt, lopen .Wat aebeurt er dan? De we kans op hoge boetes.' Al- laatste maanden van dit jaar BRESKENS - Schipper J. bregtse vormt «men met zijn wordt niet maer gevist De vis "Nee".2ou hij verstand van visserij moeten hebben? „Ja, een paar dagen mee gaan vissen zou ontzettend goed vor 'm zijn. Wij willen dat wel voor 'm regelen. Hij heeft nooit een echte betrokkenheid bij de visserij gehad. Het is een boer in hart en nieren, en ja, een goeie boer is nooit weg". Waarom hebben vissers Den Haag no dig voor een pk-stop. Kunnen ze dat niet onderling regelen? „Stel nou dat we met z'n allen be sluiten: we bouwen de kotters niet gro ter dan 1800 pk. We regelen dat onder elkaar, maar er zijn twee vissers die gaan stiekem naar 2000 pk. Die vangen dus ook meer vis. Wat moet ik dan doen, die jongens terugfluiten? Nee, want we hebben geen sancties, als or ganisatie kun je daar niets tegen doen. Daar heb je wettelijke regels voor no dig. Vandaar die consequente roep om die 2000 pk-grens. De overheid heeft nooit ingegrepen. Dat kon ook niet op De blokkade van de IJmuider sluizen - fotoanp moderne technieken op toepassen en je hebt voor de bemanning een accomo- datie la Hilton, vier sterren jongen". Heeft Braks verstand van visserij De landbouw heeft een uitstekende lob by. Hoe zit dat bij jullie? „We hebben een of twee keer per jaar overleg met Braks. In het Haagse wereldje, in de kamer hebben we rede lijke ingangen, maar ik vind tevens dat er slecht naar ons geluisterd wordt. De politiek kiest voor hard saneren terwijl wij een genuanceerde aanpak willen. De politiek kent nu twee tover woorden: sanering en controle. Wij zeggen: we willen een structuur voor de toekomst, een basis voor onze visse rij. Wat we met z'n allen in tien jaar hebben laten scheefgroeien, kun je niet in tien dagen recht zetten De politiek heeft wat dat betreft ook meters boter op het hoofd." „Waar de landbouw veel beter in slaagt, is dat als er een boerenlobby optrekt naar Den Haag, dan weten ze wat ze willen. Onze zwakte is dat we vaak met een te grote delegatie naar Den Haag afreizen, want ja, een grote kotter moet toch de kleine kotter in de gaten houden en andersom. Dat pro bleem moeten we intern oplossen. De grote vissers moeten meer respect krij - gen voor de kleintjes en andersom". Goed, maar saneren ontkom je niet aan. Wordt de kleine man, die voor zichtig geïnvesteerd heeft dan niet het eerst gestraft voor z'n voorzichtigheid? „Dat gevaar is heel reëel, want ja die grote daar mag je niet aankomen. Dat is kapitaalvernietiging en dan komen er andere belangen in het geding, de banken bijvoorbeeld. De kleine vloot ziet dat als een bedreiging." De recente taferelen bij de visafslagen? „We zijn met z'n allen verantwoor delijk voor deze situatie. Vanuit die gemeenschappelijk verantwoordlijk- heid moeten we een nieuw beleid op bouwen gericht op het terugbrengen van de visserij-inspanningen. Maatre gelen zoals boomkor verkorten, zeeda gen-regeling, minder pk's. Daar valt over te praten. Wat Braks nu wil: in één jaar 160.000 pk eruit gooien is pa niekvoetbal. Je kan een sector niet straffeloos met 20 procent inkrimpen, want dan praat je over 500 ontslagen". Volgend jaar gaat het weer goed tot ju li, augustus. Begint het geduvel dan weer? „Ik ben bang dat, wanneer er per 1 januari geen goeie regelingen zijn, geen spreiding van de vangst over het hele jaar, dat er te hard gevist gaat worden. Waterdichte afspraken heb ben we nodig. Wij als vissers moeten overweeks leren denken. De handel heeft een regelmatige aanvoer nodig. Daarom zeg ik: jongens laten we ons in vredesnaam beheersen, want anders krijgen we hele grote brokken. We kunnen niet blijven roepen: het is de schuld van Braks". De zoon van de postloper van Ooste rend heeft z'n vergaderquotum nog lang niet opgebruikt. Voor vissen in het politieke water van Den Haag en Brussel is een groot vermogen nodig. Kennen de vocale pk's van Ben Daal der nog geen stop? „Nee, al scoor je dikwijls weinig re sultaat. Ze zeggen tegen mij wel eens: je bent een naïeve idealist. Misschien is dat wel zo. Ik ben stapelgek op de vis serij, gemotiveerd tot in de toppen van m'n vingers, maar ik moet wel een goed gebalanceerde vrede houden met het thuisfront als je begrijpt wat ik be doel". basis van de Visserijwet van 1963. De roep vanuit de visserij bleef en nu is de wet veranderd. Schepen die nieuw ge bouwd worden, vanaf 25 september 1987, mogen niet groter zijn dan 2000 pk." Is er voor die datum nog flink besteld? „Ja, er komen nog zo'n tien grote schepen aan en dat maakt de proble men alleen maar groter. En er is nog iets, wat ik wel graag kwijt wil. D'r is me ter ore gekomen dat er in Polen toch nog nieuwe grote kotters ge bouwd worden voor 4000 pk. Of ze na 25 september besteld zijn kan ik niet bewijzen, maar ik heb wel het sterke vermoeden. Als dat zo is dan vind ik dat zeer slecht voor de visserij en als het aan mij ligt worden die schepen niet gebouwd. Het is van de gekke, vol strekt verwerpelijk". Wie doen dat, altijd dezelfden? „Ja precies, maar ik vraag me af hoe lang de visserij dit nog pikt, want het schadelijk voor de hele sector. Je krijgt in Brussel te maken met een politiek „Wat we met z'n allen in tien jaar hebben laten scheefgroeien, kun je niet in tien dagen recht zetten. De politiek heeft wat dat betreft ook meters boter op het hoofd." - foto de stem/cor j. de boer isolement van de Nederlandse visserij. In 1992 loopt het Visserij-akkoord af en moeten we opnieuw de percentages per land vast stellen". Zijn de Belgen of de Engelsen dan veel braver? Nee, alleen, d'r is geen land in Europa waar de visserij zo geavan ceerd beoefend wordt als in Nederland en waar de capaciteit in verhouding tot de beschikbare quota zo groot is als in Nederland, dus wij moeten heel voorzichtig met onze nieuwbouw om gaan. Ik wil zover gaan dat je de ver gunning van vissers die de 2000 pk-re gel overtreden voor vijf jaar bevriest. Dan moeten we maar een aantal jaren geen nieuwe schepen bouwen. Je krijgt dan onmiddelijkte horen: dan verou dert onze vloot. Allemaal geklets. We hebben een schitterend mooie vloot en als we vijf jaar geen nieuwbouw doen is dat pech voor de scheepswerven, maar de visserij gaat er echt niet op achteruit. Het zou een puur goeie zaak zijn. Ik denk ook dat er zich momenteel binnen de visserij krachten aan het bundelen zijn die straks dwars voor de collega's met die grote kotters gaan liggen. Ik kan het eigenlijk alleen maar hopen. Het is een levensgevaar lijke ontwikkeling. Schrijf alsjeblieft op: iedere visser die nu nog groter gaat dan 2000 pk benadeelt al z'n collega's, de hele nationale visserij-sector". Ben je nou zelf niet bezig zoals die ouwe mannen van toen? „Nee, ik denk het niet. Het is niet een ontwikkeling tegenhouden, maar sta- bileren. Ik heb het verhaal van de 2000 pk met de meeste overtuiging verde digd. Schepen met die motoren zijn ul tra-modern. Als je op dit moment een kotter bouwt van 40 meter en 2000 pk kun je daar verschrikkelijk veel vis mee vangen. Bovendien kun je er alle Door Paul de Schipper „Vader was postbode in Oosterend op Texel. Hij had niets met de visserij te maken, maar op het dorp woonden nogal wat schipper-eigenaren. Met hun zoons groeide ik op. En zo ging ik wel eens een keer een weekje naar zee met een vriendje wiens vader een kot ter had. Dat zal in '53 geweest zijn. Na de lagere school ben ik naar de visse rij school in Den Helder gegaan. Ik voelde er wel wat voor de visserij. Het was heel hard werken, maar wel af wisselend." „In het begin ben ik ontstellend zee ziek geweest. Dat heeft heel lang ge duurd. Ik heb wel eens gedacht, waar begin ik aan. Na militaire dienst ging ik weer mee aan boord. Dat was op de TX 33 in februari '61 De eerste reis ge lijk een flinke bries en ik zag de bui al weer hangen, maar nee, ik werd niet meer zeeziek en ik ben het nooit meer geweest ook" „Op de TX 33, bij Kees Drijver aan boord, heb ik het vak geleerd. Hij is in middels uitgevist, maar z'n jongens, doen nog steeds mee. Ik heb er zeven jaar aan boord gezeten. Toen dacht ik, nou .wil ik het zelf wel eens gaan doen." Ik heb een kotter gekocht op Urk. Gekocht, dat klinkt simpel hè, maar zo was het niet. Dat schip kostte 200.000 gulden. Ik ging naar de bank en maakte een afspraak. De directeur dacht: Trouwplannen zeker, hij zal wel een huisje willen kopen. Hij vraagt: Wat kom je doen?. Ik zeg: „Een kotter kopen. En hij Heb je geld? Nee, geen cent." „Ja, ik was in datzelfde jaar ge trouwd en we hadden een klein huisje gekocht, zelf betaald en de meubeltjes gekocht van de spaarcenten van m'n vrouw. Dus in één jaar schipper-eige- naar, getrouwd, een huisje en ook nog vader worden. Het ging allemaal nogal hard van stapel. Nou j a, die bankdirec teur nam me eigenlijk kwalijk dat ik z'n tijd zat te verdoen". „Ik naar een tweede bank. Daar zat een oudere man en die had er lol in, want ja, ik had natuurlijk een prima verhaal uit m'n hoofd geleerd, maar zonder cent op zak Hij zegt: Als jij hier terugkomt met 50.000 gulden eigen middelen, ga ik die kotter voor je fi nancieren. Dat was geweldig hè, maar...hoe kwam ik nou aan 50.000 gulden? Ik ben door Oosterend gaan fietsen en ik dacht..daar woont een rijke visserman..daar woont er eentje die goed besomt...en ik ben daar binnengestapt en heb m'n ver haal weer afgestoken. Zo ben ik met stukjes en beetje aan dat geld ge raakt". „Natuurlijk waren er ook die je geen geld gavea Vergeet niet dat de naam Daalder op Texel in de visserij niet' voorkwam. M'n vader kenden ze wel als Jan, de postbode van het dorp en dat was al. Omdat ik niet rond kwam, ben ik nog bij een boer binnen gestapt. Dat ging goed en zo is die kotter er ge- komea Het werd de TX 34 'Sole Gra tia', ja, 'door genade alleen'. Dat vond ik toen heel toepasselijk. Het maakte indruk jongen. Wat denk je, ik was 21 jaar en ik had een eigen schip. Ik was apetrots". „We voeren uit op 1 juli 1966. We wa ren met z'n vijven 98 jaar. Ik was met 21 jaar de oudste. Met dat ploegje gin gen we de Noordzee op. De allereerste trek die we deden vergeet ik ook nooit meer. D'r zaten drie zeesterren in, nee verder niks. Later ging het goed, al ben ik altijd een modale visser gebleven, geen topbesommingen hoor". Ben Daalder heeft nooit meegedaan met het 'omhoog-investeren'. „Nee. Dat heeft met m'n instelling te maken gehad. Ik heb altijd het gevoel gehad, dat er in de visserij een ontwikkeling aan de gang is gezet door een aantal trendsetters, maar ik denk dat je in de spiegel moet kijken en je eigen beper kingen moet kennen. Ik hoorde be paald niet bij die trendsetters, al heb ik altijd wel de aansluiting met de top willen behouden". In die jaren bleek dat de modale vis ser Ben Daalder uitstekend kon 'kake- tie op generatie opgegroeid met een vrije zee, de mare librum van Hugo de Groot. Als de laatste boei in je kielzog hebt liggen en de vrije zee voor je, dan bén jij baas op jouw schip. Nou en dan komt er een bioloog en die zegt: Je mag maar zoveel tong vangen en niet meer, want anders vis je de zee leeg. Die vis ser gelooft daar niet in en zegt: die vent is gek. We hebben ook de de ver deling van het continentaal plat gekre gen met bepaalde spelregels. Weg vrije zee, maar voor het allemaal goed gere geld was, waren we in in januari '83. Toen zijn in Brussel de vangstpercen tages per land vastgelegd op basis van historische rechten. Toen het Visserij-' akkoord er eenmaal was, werd ook de Europese wetgeving van toepassing. De juridische gaten gingen dicht, want de Europese wetten stonden van toen af boven de nationale wetten. Daar waren we als vissers niet op ingesteld dus ja, dan gaan we rotzooien". „En de ontwikkelingen en de schaal vergroting in de visserij zijn doorge gaan. We zijn er achtergekomen, dat meer motorvermogen tot meer netto opbrengst leidt. Dus degene met de sterkste motor vangt het meest." Die ontwikkeling werd toch door de overheid gesteund met premies en sub sidies? „Ja, in '75 zaten we rond de 1200 pk. Toen kwam al de eerste roep om het aantal pk's te stabiliseren. Dat is ge bleven tot de dag van vandaag, alleen nu varen we met dik 4000pk." De visserij-perikelen leidden eind oktober tot een blokkade van het Noordzeekanaal. De rijkspolitie te water moest er aan te pas komen om de vaarweg open te breken. - foto anp len' en bovendien goeie ideeën had. Binnen de kortste keren was hij voor zitter van de Texelse visserij vereni ging 'Door Eendracht Tot Vooruit gang'. Via de Texelse vissersvereniging werd hij afgevaardigd naar de Neder landse Vissersbond: „Ik ging naar die vergaderingen toe en ik vond dat eigenlijk maar een clubje van ouwe mannen. Ik zeg dat met de meeste res pect hoor. Er waren mannen bij die nog op de zeilen hadden gevist. Die konden de ontwikkelingen niet bijhou den. Nogmaals met alle respect voor de generatie die de visserij na de oorlog heeft opgebouwd, maar ik heb dat wel zo ervaren". Daalder maakte in 1973 het begin mee van de vangstbeperkende maatrege len. De vissers reageerden terughou dend. Daalder: „We zeiden: de over heid die ons maatregelen oplegt, die nen we als vissers te gehoorzamen. Zo waren we toch opgevoed! Vfe adviseer den de overheid om degenen die zich niet aan de voorschriften hielden streng te straffen. Een week later viel de visserij over me heen. Ik was mis schien wel beïnvloed door die ouderen, maar ik voelde me ook best aangespro ken door m'n collega's die zeiden: Ben, waarom moeten we ons hoofd in de schoot gooien. Toen is er oppositie ont staan binnen de Vissersbond". Binnen de traditioneel opererende Vissersbond werd Daalder de verte genwoordiger van de groep die opposi tie voerde tegen dat gezagsgetrouwe denken. Op 10 mei 1975 marcheerden duizen den vissers naar het Binnenhof. Aan de kop van de stoet liep actieleider Ben Daalder. Vanaf dat moment was hij voor veel vissers 'Sjors van de rebel lenclub'. Tijdens een live tv-programma kwam hij letterlijk in directe aanva ring gekomen met de minister van Landbouw en Visserij Daalder: „Op een gegeven moment slaakte ik een kreet: deze minister snapt geen zak van visserij. Dat hoor je dus niet op tv te zeggen, terwijl de minister naast je aan tafel zit. Ik kreeg ter plekke onder de tafel door een enorme schop tegen m'n poten van mi nister Van Stee. Ja, dat had die man nog nooit beleefd". Onder de druk van buitenaf liepen de spanningen in de visserij-wereld hoog op. De vissers van Zeeland, Goeree, Texel, Den Helder en Urk verlieten de Vissersbond en stichtten de Federatie. Inmiddels is Daalder, voorzitter van de Federatie. In november '83 liet Ben Daalder de klompen in het gangboord staan. Hij verliet de Sole Gratia en daarmee het praktische vissersleven om zich hele maal aan het bestuurlijke werk te wij den: „Ik wilde niemand de kans geven om te kunnen zeggen: kijk nou zit Daalder voor z'n eigen scheepje te pra ten".' Vissers hebben een weekend-huwelijk zeggen soms dat ze elke week opnieuw verliefd zijn. Je vist niet meer, maar ben je nog wel eens thuis? „M'n vrouw zegt wel eens:: ik wou dat je nog maar viste, dan dan was je meer thuis dan nu. Ik had wel snel in de gaten dat het veel tijd in beslag nam. Ik vraag me nu -terugkijkend- wel eens af of het allemaal even ver antwoord is geweest naar m'n gezin toe. We hebben drie lieve kinderen, maar die heb ik eigenlijk nauwelijks groot zien worden. Het was alle weken varen. Vrijdag thuis van het vissen, zaterdag vergaderen en alleen zondag thuis". Van buitenaf lijkt het een zootje in de Nederlandse visserij. Vissers worden beschoten, vangen vis die ze niet mogen vangen en vallen controle-ambtenaren lastig? „In het verleden zijn ze van genera-

de Stem | 1987 | | pagina 25