DE STE1R De slechte adem van Rhett Butler Chateauvallon' pas eind 1988 op Nederlandse tv Hollywood verloor in 1987 een rij grootheden municatie !ï?!Tt?lI?!?i!ff?B?!TllI?BT!?l!ft?BÏ!T?!?f!?B?!?l!§»?T!T!l!B?!?l!fh?!TB!§?!!fTïTf?I?BTB!??!?lT!TlTl?B?! »?i?!?I?B?!T!T?!?l?B?!?l!§T!TlTif!?l!fÏ!TllfiT!T?f?*T!Tl?B?!?!?l!flT!T!BT!!l!?T!T!B!!?l iB?!?f!f?!TlB?!?l!§ ■?!!l!?lT!TfTB?!?l!§T!TI?i?!Tl!fT!Tl!?!?l?B?!?lÏ!T!l?B?!?l!f«?!!t!f!l!Tf!B?!?l!fT!T!l!fTI?B?!!t!§!!T!f!*T! rtl!§T!TlTi!T!!l!ff?BT!TlitV?!l!fI?BT!T?!?f!fB?!?l!fl?T!T!l?B?!?l!?!!T!TB!f?!!tTlTf?!!T!TBff?! DRANK Belgische tv brengt filmepos 'Gejaagd door de wind' DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 SPEELFILMS OP TV Bedenk vanavond eens bij een glaasje hoeveel't er waren in '87 ind hier ook Deze tele- T Telecom- aarlijks zo'n gedraaid. hoeft u hebben met rtdurend de daar stem is is zeker, van- niet nodig at Nederland lur vanavond, aellen dan kan dan ook d doen we er Vriendin loeft u niet op ommunicatie ntercontinen- igd. Dus kunt Drengen. voegen wij er Tragisch ZATERDAG Herbie goes to Monte Carlo (USA 1977, Ned. 1, 20.28 uur). Derde Herbie-film, waarin de VW-kever zijn baas overhaalt aan de rally van Monte Carlo deel te nemen. The hill (Engeland 1965, Ned. 2, 23.40 uur). Film van Sidney Lumet over een Brits militair strafkamp in Noord-Afrika tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een sadistische comman dant brengt de gevangenen tot het uiterste. Met Sean Conne- ry. Stick (USA 1983, Did. 1, 22.50 uur). Burt Reynolds in de rol van een ex-politieman, die na zijn terugkeer in de maat schappij wraak wil nemen op een vroegere collega. Door Burt Reynolds zelf geregisseerd. Yellow submarine (Engeland 1968, Did. 2,14.30 uur). Teken film waarin The Beatles het vredige koninkrijk Pepperland veroveren op de Blue Meanies. Pop-art gecombineérd met onovertroffen Beatle-muziek. On a volé la cuisse de Jupiter (Frankrijk 1979, Did. 2, 20.15 uur). Politiecommissaris Annie Girardot maakt een puin hoop van haar wittebroodsweken door meer met kunstdie- ven bezig te zijn, dan met haar nieuwbakken echtgenoot. Vervolg op 'Tendre poulet' met Philippe Noiret als de echt genoot. The innnocents (Engeland 1961, Did. 2,00.45 uur). Onderwij zeres komt op een afgelegen Engels landgoed om twee wees jes op te voeden. Ze merkt al gauw dat de kinderen zich uiterst vreemd gedragen. Thriller van Jack Clayton met De borah Kerr. Singing in the rain (USA 1952, België 1, 16.00 uur). Gene Kelly speelt een ster van de stomme film, die wordt geacht verliefd te zijn op zijn tegenspeelster. Hij houdt echter meer van de onbekende Kathy, alias Debbie Reynolds. (ADVERTENTIE) l,Volgens mij is een plaat een hit als de huisvrouw de stofzuiger afzet om naar dat plaatje op de radio te luiste ren" Pierre Kartner, zanger-componist Door Dirk Vellenga DE BEROEMDSTE en meest bekeken film aller tijden, 'Gejaagd door de wind', wordt morgen door de Belgi sche tv volledig uitge zonden: 3 uur en 42 minuten, slechts on derbroken door een nieuwsuitzending van vijf minuten. 'Gejaagd door de wind' werd gemaakt in 1939, maar bezit nog steeds een aantal records in de film- business. Opzienbarend aan de film was alleen al de publiciteits campagne die David O. Selz- nick, de geestelijke vader van het project, opzette voordat er een meter film was geschoten. In 1936 had Selznick de 1000 pagina's van het boek van Margaret Mitchell in handen gekregen voor ze naar de drukker gingen. Hij zag er een schitterende film in: een koppige 'southern belle' die door de Amerikaanse Bur geroorlog (1861-1865) van haar geluk wordt afgehou den. Hij kocht de rechten voor het toen absurd hoge bedrag van 50.000 dollar. Terwijl de voorbereidingen werden getroffen, bespeelde David Selznick de pers en ge voelens van de lezers op slinkse wijze. Hij liet berich ten verspreiden waarin werd gezegd dat de filmmakers naarstig zochten naar de juiste spelers voor 'Gone with the wind'. Over de manne lijke hoofdrol hoefde Selznick het publiek nauwelijks te raadplegen. De stoere oliebo- orders-zoon uit Ohio, Clark Gable, zou de rol van de char mante, maar onbetrouwbare Rhett Butler spelen. Voor de rol van Scarlett O'Hara werden vele namen genoemd Joan Crawford, Bette Davis, Katharine Hep- bum. Sieznick bleef zoeken, de kranten volgden hem op de voet In december 1938 wer den de eerste opnamen ge maakt: de noordelijke troe pen bestormen Atlanta en verwoesten de trotse stad Nog steeds was niet bekend wie Scarlett zou worden. Da vid O. Selznicks broer Myron glamour-parties en de onaan tastbare ster die voor de rest van haar leven filmbazen naar haar hand kon zetten. Dat kwam voor een deel door haar broze gezondheid Ze had last van tbc, maar spaarde haar longen niet Ze rookte als een ketter en dronk op momenten dat alles haar te veel werd Steeds vaker kreeg ze aanvallen van hyste rie en depressiviteit Filmrollen brachten haar weinig succes, 'A streetcar named desire' ('Tramlijn be geerte') met Marlon Brando uitgezonderd Ze stond veel vuldig op het toneel met haar man Laurence Olivier. Ter wijl Olivier door de critici de hemel in werd geprezen, wa ren de kranten heel wat min der uitbundig over de acteer talenten van Vivien Leigh. Dat vrat aan haar en het werd alleen maar erger toen Laurence een criticus die Vi vien de grond in had geboord, over de vloer haalde en als huisvriend behandelde. De aanvallen van ongecon troleerde uitbundigheid en depressiviteit werden steeds erger. Vivien kon zich in mo menten van extase de kleren van het lijf rukken en in het openbaar de smerigste scheldwoorden uitschreeu wen. Soms maakte ze het ar geloze taxichauffeurs en lift boys moeilijk. Als ze zich weer goed voelde en weer op trad in toneelstukken, ver ontschuldigde ze zich met briefjes. Haar huwelijk met Olivier eindigde in 1957 en werd drie jaar later officieel ontbonden. In 1967 stierf 'Scarlett' op 54-jarige leeftijd. „Het meisje dat ik kies moet van de duivel bezeten zijn", had David Selznick voor de produktie van 'Gejaagd door de wind'gezegd Vivien Leigh maakte net niet meer mee dat de Ameri kaanse tv-maatschappijen een gevecht begonnen om de uitzendrechten van de film. NBC telde in 1976 5 miljoen dollar neer en dat was als drie-kwart miljoen meer dan de hele film gekost had. Een paar jaar later haalde CBS de buit binnen: de rechten voor 'Gejaagd door de wind' wer den voor 20 jaar gekocht Een keer per jaar zou de film ver toond worden. Prijs: 35 mil joen dollar. Ondertussen is de film op video verschenea De BRT brengt de film nu voor het eerst op de buis in het Ne derlandse taalgebied. hét nieuws van '87 de fusie tus sen Tri-Star Pictures en Co lumbia Pictures onder auspi ciën van Coca-Cola. De droevigste aanblik van 1987 bood de verwijdering van het vertrouwde embleem van Metro-Goldwyn-Mayer en de watertoren van het studioter rein in Culver City. Het vignet van Lorimar, die het rijk van Louis B. Mayer overnam, kwam er voor in de plaats. Regisseur John Landis ont sprong in 1987 de dans op zijn proces in verband met de dood op de set van de acteur Vic Morrow en twee Vietnamese kinderen tijdens het maken van 'Twilight Zone' in 1982. Een helikopter stortte op hen neer. Dolly Partons nieuwe mu- ziekrevuereeks leed schipbreuk en ging in gebrek aan belang stelling ten onder. In het alge meen was 1987 een voorspoedig jaar voor de Amerikaanse film, een jaar zonder hoogte- en laagtepunten voor de televisie en, als gevolg van de dood van zoveel beroemde gezichten, een j aar van rouw in Hollywood. Door Tom Smeets OLLYWOOD (UPI) - In ollywood zou het jaar 1987 oor het verscheiden van ude sterren wel eens de ge- :hiedenis kunnen ingaan Is het jaar waarin een le ende stierf. °g nooit eerder verwisselden 'vele groten uit de vermaaks- idustrie in één jaar tijd het Idelijke met het eeuwige: red Astaire (88), Rita Hay- 'orth (68), Jackie Gleason (77), ü>y Bolger (83), Randolph rett (89), Danny Kaye (74), Li- erace (67), Robert Preston (69) s Lee Marvin (63). De Dood haalde ook sterren ie nog 'diva' waren geweest: °la Negri (90) en Mary Astor s Madeleine Carroll (beiden Vier belangrijke regisseurs verleden in 1987: John Huston i), Rouben Mamoulian (90), larence Brown (97) en Bob osse (60). Van het firmament erdwenen ook de filmmakers rervyn LeRoy (86), Quinn artin (60) en Joseph E. Levine E). Brigitte Nielsen en Sylvester Stallone beëindigden hun korte, stormachtige huwelijk. fotoap Onder de artiesten die in 1987 aan him einde kwamen, waren de komieken Dan Rowan, Jac kie Vernon, Dick Shawn en Ar thur Lake en de muzikanten Woody Herman, Buddy Rich en Sammy Kaye. Op de dodenlijst staan ver der de Hollywoodse topadvo caat Greg Bautzer en de actri ces Geraldine Page, Hermione Gingold, Joan Shawlee en Eli zabeth Hartman en de acteurs James Coco, Alejandro Rey, Richard Egan, Lome Greene en Dean Paul Martin. Er kwam in 1987 echter ook opgewekt nieuws uit Holly wood. De actrice Cybill She pherd kreeg een tweeling en uit de echtvereniging Debra Win ger-Timothy Hutton werd een kind geboren. Tom Selleck van 'Magnum' stapte voor de tweede keer in het huwelijksbootje en Johnny Carson voor de vierde keer. Diahann Caroll en de zanger Vic Damone probeerden het ook voor de vierde keer en Bruce Willis verscheen voor het altaar met de actrice Demi Moore. Het huwelijk werkte in Hol lywood voor de een en het werkte voor een ander niet. Een van de meest verbitterde echtscheidingen van het jaar was die tussen 'macho' Sylves ter Stallone en Brigitte Nielsen, wier stormachtige huwelijk tenslotte op de rotsen liep. Joan Collins trok haar film rol in 'Dynasty' in haar privé- leven door en maakte van haar echtscheiding van Peter Holm een aflevering apart. Hij vroeg om alimentatie en zij liet hem van huis en haard verdrijven. Een echtscheiding tussen popster Madonna en haar on der invloed ruziezoekende man Sean Penn, de filmacteur, ging voorlopig niet door. Penn zat in 1987 in de gevangenis omdat hij fotografen en anderen die hem wilden kieken, tegen de grond had geslagen. Een romance van het jaar tussen Oscarwinnaars William Hurt en Marlee Matlin werd met wederzijds goedvinden af gebroken. Joan Rivers kreeg in 1987 een toontje lager te zingen: haar televisieshow werd ge schrapt wegens gebrek aan be langstelling. Timothy Dalton slaagde in zijn debuut als de nieuwe Ja mes Bond. 'The Living Day lights' verdiende in Amerika meer geld dan enige voor gaande Bondfilm. De meest publieke en alom rode hoofden bezorgende ruzie op televisie betrof Valerie Har per, die haar show, 'Valerie', liet voor wat ie was in een loonconflict met Lorimar Tele- pictures. Harper werd vervan gen door Sandy Duncan en de show kreeg als nieuwe naam 'Valerie's Family'. Op het zakelijke vlak was Frankrijk is niet achtergebleven. 'Dallas' en 'Dynasty' ma ken overal school. Geen land of omroep kan het nog stellen zonder een kommer en kwel-verhaal rond een rijke fami lie. 'Chateauvallon' is de naam van de Franse versie. Het gaat in dit geval om de fa milie Berg, uiteraard woonach tig in zo'n pracht van een land huis, ditmaal gelegen aan de oever van de Loire. En dat is andere koek dan Dallas en Denver. De familie geniet groot res pect in de streek. Het geslacht Berg bezit sinds mensenheuge nis onder meer het plaatselijke dagblad. En dat geeft minstens zoveel aanleiding tot smeuïge details als het bezit van olie bronnen. Op een dag wordt op het ter rein van het landhuis een lijk gevonden. Er onstaat een strijd op leven en dood tussen de Bergs en de Kovalics. Con stance Berg, de dochter van stamvader Antonin Berg, neemt de krant over en speelt daarmee een gevaarlijk spel, gesteund door de gedreven Clark Gable en Vivien Leigh als Rhett en Scarlett in 'Gejaagd door de wind'. - fotoanp was manager van de opko mende Engelse ster Laurence Olivier. Myron nam een kijkje op de set van 'Gejaagd door de wind' en zijn gasten waren Laurence Olivier en diens nieuwe vriendin Vivien Leigh. Myron introduceerde Vivien bij zijn broer met woorden duizend keer her haald zijn: „Ik stel je Scarlett voor". Misschien is het verhaal waar, misschien is het door de publiciteitsj ongens van Selz nick bedacht, zeker is dat Vi vien Leigh de klassieke schoonheid en die onder huidse felheid had die de grote filmproducer twee jaar lang gezocht had. In 1939 be gonnen dan eindelijk de op namen onder leiding van re gisseur George Cukor. Vivien Leigh moest als Engelse wen nen aan de Amerikaanse filmmethoden, maar Cukor voerde haar naar grote hoog te. Clark Gable zag het met lede ogen aan. Hij vreesde dat 'Gejaagd door de wind' een 'vrouwenfilm' zou worden en eiste bij Selznick het vertrek van Cukor. Selznick gaf toe, hij had zijn hele project opge hangen aan Gable en zelfs zijn contract met United Ar tists opgezegd om met Gable's filmmaatschappij MGM in zee te gunnen gaan. George Cukor maakte plaats voor Victor Fleming, die het boek niet had gelezen, maar in ieder geval goed lag bij Clark Gable. Tussen Vivien Leigh en Clark Gable, die op het beroemde bioscoopaffiche het paar van de eeuw vormen, boterde het niet. Gable zag er altijd onbe rispelijk uit, steeds een schoon, wit overhemd aan met een hoge boord om zijn dikke nek te verbloemen en brede manchetten om zijn grote handen weg te moffe len. Maar Vivien vond dat zijn mondhygiëne nogal wat te wensen over liet Ze walgde van zijn slechte adem, terwijl hij haar een arrogant, bleek kostschoolmeisje vond. Vi vien had tijden haar streng katholieke opvoeding op de kostschool geleerd 's nachts haar ondergoed op de stoel met een sprei te bedekken en die gewoonte was ze altijd trouw gebleven. Victor Fleming haalde het eind van de film niet Hij stierf en Sam Wood en Sidney Franklin regisseerden de laatste opnamen. Script schrijver Sidney Howard was al omgekomen voor de came ra's begonnen te draaien. Aan het verhaal van Howard is gesleuteld door een rij scena rioschrijvers, waaronder Ben Hecht, John Van Druten en F. Scott Fitzgerald. Ondanks alle tegenslagen werd de film binnen een jaar voltooid en vond de première op 14 de cember 1939 plaats in Atlanta, Georgia. Publiek en critici waren enthousiast Tien Os cars kreeg de film en daarvan ging er één naar Vivien Leigh. De rol van Scarlett kreeg la ter een extra, tragische in houd. Vivien Leigh werd niet Ket stralende middelpunt van ZONDAG Ferien from Ich (W.-Duitsland 1963, Did. 1,15.05 uur). Ver wikkelingen in sanatorium voor overspannen stadsmensen in het Salzburgerland. Derde verfilming van de roman van Paul Keiler. Die Landarztin (W.-Duitsland 1958, Did. 2,20.15 uur). Bewo ners van een Beiers dorp weigeren de nieuwe dokter te ac cepteren. De dokter is een vrouw, gespeeld door Marianne Koch. MAANDAG Gus (USA 1976, Ned. 2,20.20 uur). Walt Disney-komedie over een muilezel, die een slecht spelend voetbalteam van de on dergang moet redden. Met Edward Asner (Lou Grant) en Gary Grimes. Ten'pyo no iraka (Japan-China 1979, Did. 1,13.20 uur). In de achtste eeuw reist een groep Japanse monniken door China op zoek naar nieuwe leermeesters. Met opnamen in het oude China. Les favoris de la lune (Frankrijk 1984, Did. 1, 23.00 uur). Beeld van Parijs tijdens de negentiende eeuw. De diverse verwikkelingen rond inbrekers, clochards, een wapenhan delaar en zijn vrouw lopen als een rondedans in elkaar over. Die Mitlaiifer (W.-Duitsland 1985, Did. 2, 22.40 uur). Speur tocht naar de waarheid over het leven van alledag in het 'Derde Rijk'. Centrale vraag in deze film: hoe konden 'nette mensen' meelopers van een misdadig systeem worden? Pro ductie van Erwin Leiser en Eberhard Itzenplitz. DINSDAG Weekend at the Waldorf (USA 1945, Did. 1, 13.15 uur). Di verse mensen kruisen eikaars pad in het Newyorkse Walforf Astoria Hotel. Amerikaanse versie van Vicki Baums 'Men- schen im Hotel'. Met Ginger Rogers, Lana Turner en Van Johnson. WOENSDAG Garbo talks (USA 1984, Did. 1,20.15 uur). Gepassioneerde fan van Greta Garbo verneemt, dat ze nog maar kort te leven heeft en wil nog maar één ding: haar idool in levende lijve ontmoeten. Anne Bancroft in tragikomedie van Sidney Lu- met. Vincent, Francois, Paul et les autres (Franrijk 1984, Did. 2, 22.40 uur). Een groep vijftigers in de midlife-crisis komt re gelmatig in de weekends bijeen in een huis op het platteland. Met o.a. Yves Montand, Michel Piccoli en Serge Reggiani. Strangers on a train (USA 1951, België 2, 20.15 uur). Twee mannen in een trein besluiten voor elkaar de perfecte moord te plegen. Farley Granger en Robert Walker in thriller van Alfred Hitchcock. DONDERDAG The hunter (USA 1980, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Steven McQueen in zijn laatste filmrol als een premiejager, wiens zwangere vriendin wordt gegijzeld. mm journalist Travers. Wie wil meegenieten, kan wekelijks bij de BRT terecht. Volgende week donderdag wordt in Belgre de 21e aflevering uitgezonden in deze serie van 26. Zoals het er nu uitziet is het de VARA die de serie in ons land op het scherm gaat bren gen. Er is ook een oplossing voor degenen aan wiens neus de BRT voorbij gaat en die z'n geduld niet kan bewaren tot de VARA begint. Dat zou inder daad wel eens lang kunnen du ren, want deze omroep bewaart de serie vermoedelijk tot de start van het winterseizoen 1988/'89. Die oplossing is er in boek vorm. Van 'Chateauvallon' is bij De Boekerij in Amsterdam (prijs ƒ24.90) een Nederlandse vertaling verschenen.

de Stem | 1987 | | pagina 17