ÏONTENISSE IN REACTIE OP STREEKPLAN ZEELAND :gom Eigen onderdak voor Rode Kruis Met eigen ogen gezien TEN iteenbergenaar heeft il tien van zijn ;estolen duiven terug Nieuwe cursussen van ZIKV-afdeling Hulst )E RTEM POLITIERAPPORT KORT ZEEUWS DAIHATSU! Nieuwjaars- dienst Stem-redactie PLAATSELIJK NIEUWS RSRECEPTIE NEUZEN OE STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 MAKING OER PERSONEN I ouders van Terneuzen I mis, dat de op naam van lemel, Burgemeester Geill- aande vergunning voor het met een drietal taxi's, met ■er taxi's uitsluitend wordt B het vervoer van zittende irtikel 96, lid 1van het Uit- ler Personen is verlengd is ons KLOOSTERZANDE - Ver dere vertraging van de aan leg van rondwegen om de dorpen Terhole en Kuitaart is voor de gemeente Honte- nisse onaanvaardbaar. Jeugd voetbalt in Dullaert Hulst Commandopost I Redactie Lawaai-overlast Inbraak St.-Jansteen Hulst Aardenburg Personeel kadaster tegen privatisering GARAGE DUFONTl TERNEUZEN BV n Al :atie s van de van 16.00 tot 18.00 evelijk stond vermeld T22 ijl 987. iers van Terneuzen. loco-burgemeester, secretaris. en niet uitstellen (9 222061 ftfis 733W J r hgt U als U Uw onder- n van De Stem st u het dan. Als u ruimt een van onze kantoren pstuurt, dan garanderen Felicitatiedienst pakket met en reductie- erkartikelfa- fan onze verslaggever De gemeente zegt dit in een re actie op het ontwerp-streekplan, uaarin wordt gesteld dat er over die verkeersverbeteringen nog maar eens opnieuw moet worden nagedacht. Volgens het streekplan zou een en an der moeten worden afgewacht tot er meer duidelijkheid is over een defini tieve tracé-keuze van een eventuele vaste oeververbinding over de Wes- terschelde. Daar is de gemeente Hon- tenisse het volstrekt niet mee eens. In de reactie wordt gesteld dat los van de WOV-perikelen de noodzaak tot maatregelen bij Terhole en kuitaart onverlet overeind blijft Los van een tracé-keuze, aldus de gemeente, is voor Hontenisse gezien de 'economische potenties en ontwik kelingsmogelijkheden' een goede be reikbaarheid en verkeersveiligheid onontbeerlijk. B en W wijzen daarbij op de bedrijfsontwikkelingen bij Walsoorden en Kloosterzande. Bovendien, zo voegen ze eraan toe, is het gezien de nu optredende en nog toenemende verkeersonveiligheid dringend noodzakelijk om op korte termijn maatregelen te nemen. „Een heroverweging in afwachting van een uiteindelijke tracé-keuze of zelfs de totstandkoming daarvan zou, alleen al om deze reden een onverantwoorde vertraging opleveren voor deze zo dringend noodzakelijke verbeterin gen. De gemeente dringt er dan ook bij de provincie op aan om de streek- plankaart aan te passen en de passa ges over 'heroverweging' snel te schrappen. Dat deze zaak de ge meente hoog zit, bleek eerder al uit uitlatingen van burgemeester A. Hes sen. Die spoorde tijdens een bijeen komst de bevolking aan maar een 'sit- down' op de rijksweg te organiseren, om de verantwoordelijke overheid tot snelle actie te brengen Daar staat de burgemeester nog steeds achter. „Als het wordt opgepikt door een initiatief uit de bevolking, ben ik de eerste die mee doet", aldus Hessen. Overigens vindt de gemeente Hon tenisse dat niet alleen onverkort moet worden vastgehouden aan de omlei dingen van de rijksweg 60, maar ook aan de verbetering van de N61 tussen Terhole en Terneuzen. |ran onze verslaggever EENBERGEN - De Steenbergse duivenmelker Gerard der Kruk, bij wie deze week alle 120 duiven ter waarde i ruim twee ton werden gestolen, heeft tien duiven al ter terug. Acht van hen vlogen totaal verfomfaaid en met [ebrokken pennen zelf naar het eigen hok. Twee werden in Keert opgevangen. inder deze tien zitten niet de npioensduiven waarmee fan der Kruk dit jaar in- ekkende prestaties op indelijk en Europees niveau everde. „Aan de hand van de nummers hebben ze de duiven er kennelijk uit- aald en een aantal van min- kwaliteit gewoon laten tliegen. Welke de goede duiven pjn, is niet zo moeilijk te ach- eihalen. Bij de uitslagen in de uivenbladen staan de ring- lununers erbij," vertelt Van rKruk. [Hij verwacht de komende nog meer duiven, die iïwege hun geringe waarde »r de dieven zijn of worden osgelaten, thuis te krijgen. „Maar er is wel erg ruw met duiven omgesprongen," zo [eidt Van der Kruk af uit de stand waarin de dieren, die J al binnen heeft, zich bevin- Naar zijn mening zijn de uiven massaal in zakken ge- pt. Daarbij is het niet zacht- ügaantoegegaan. I Hij heeft het vermoeden dat |ljn duiven zich in Midden- of it-Brabant bevinden. Gis- üddag kreeg hij een tele- wntje uit Breda met de mede- ng: „Ik weet wie de duiven Verder vindt hij het opval- dat twee jonge duiven »r een duivenmelker in heert zijn opgevangen. Dat die piet naar huis zijn gevlogen, is »r Van der Kruk niet zo ver wonderlijk. „Ze hadden nog wit gevlogen en wisten dus biet hoe ze naar huis moesten tomen" Van andere duivenmelkers t Van der Kruk de laatste i niet alleen veel medele- regen, maar ook wer- i hulp en zelfs duiven aan- feboden. De gedupeerde Steen- ïgse duivenmelker is ingeno men met dit soort reacties. „De duivenwereld is net een grote familie," zegt hij. Na de diefstal vindt Van der Kruk het stom dat hij zijn kooien niet tegen inbraak be veiligd heeft. „Achteraf heb je daar spijt van," zegt hij. „Maar tevoren denk je: Dat kan mij niet overkomen. Als ik mijn goede duiven terug krijg, dan zorg ik voor een goede alarm installatie." Van onze correspondente HULST - Onder grote be langstelling van ouders en vrienden speelden zo'n der tig pupillenploegen gisteren in Den Dullaert te Hulst. Voor de hele regio bete kende dit kersttoernooi veel sportief vertier en voor de jeugdafdeling van W Steen, de organisatoren dit jaar, was het een succes. Bij de F-pupillen is de uitslag: 1. Hulsterloo, 2. Steen 3, 3. HW 4, 4. Steen 1, 5. Clinge op gedeelde 6e plaats met HW 1,7. HVV2_op een gedeelde 8e plaats met HW 3, 9. Graauw 1. ij de E-pu- pillen: L HW 1,2. HW 3,3. HW 4 Voor redactionele zaken, dus niet voor be zorgklachten en adver tenties, is Conny van Gremherghe op oude- jaarsavond bereikbaar op telefoonnummer 01140- 14555; op nieuwjaarsdag is bij te bellen op 01150- 'U.B.g.g. 01153-1534. en de resterende negen ploegen moesten het samen met een vierde laats doen. Bij de D-pupillen was e uitslag: 1. HW 3, 2. Steen 1, 3. Graauw 1, 4. Clinge 1, 5. HW 2, 6. HW 4,7. HW 1,8. Steen 2. De finalewedstrijd ging tus sen HW 3 en Steen 1 en ein digde in een 1-1-stand. Daarom moesten strafschoppen worden genomen. Het was tenslotte HW 3 die met de eer ging strijken. Alle jeugdleden mochten na afloop een herinneringsvaantje in ontvangst nemen. Van onze verslaggever HULST - De afdeling Hulst/Honte- nisse van het Rode Kruis krijgt voor het eerst in haar 33-jarig bestaan de beschikking over een eigen onder komen. De PZEM is bereid gevonden een deel van het gebouw aan de Hulsternieuw- landweg te verhuren. De leden van de afdeling zijn de voor bije maanden druk in de weer geweest om het gebouw geheel te vertimmeren tot een bruikbare accommodatie. Met enige trots kan het 'home' op vrijdag 8 januari officieel worden geopend. Dat doet mr. J. van der Weel, landelijk voor zitter van het Nederlandse Rode Kruis. Op zaterdag 9 januari kunnen alle be langstellenden een kijkje komen nemen tijdens een 'open dag'. Men kan er te recht van 13.00 tot 17.30 uur. Tot nu toe maakte het Rode Kruis voor haar activiteiten gebruik van ruimten in het Hulster ziekenhuis. Een eigen onderkomen bleef altijd een vu rige wens. Die is nu gerealiseerd. Het gebouwtje biedt plaats aan een verga derkamer, leslokalen, welfarewerk, Jeugd-Rode Kruis en de Colonne. Het zijn vooral de leden van die colonne die het gebouw in hun vrije tijd grond heb ben aangepast „Een eigen onderkomen is vooral voor de colonne belangrijk", zegt voorzitter P. Molthoff. „Want die krijgt nu naast de brandweer een grote taak toebedeeld voor de hulpverlening bij rampen". De colonne beschikt momenteel over hon derd mensen, die voor het overgrote deel volledig voor hun taak zijn opgeleid. De afdeling zelf telt ongeveer 2.000 leden. In het gebouw komt ook een comman dopost, van waaruit bij eventuele ram pen de hulpverlening wordt gecoördi neerd. „Wij zijn door het provinciaal commando gevraagd om bij calamitei ten in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen de leiding te nemen", zegt coördinator J. Valckx van de colonne. „Wat de eigen streek betreft beschikken we voor Hulst en Hontenisse over groepen van acht tien mensen met verpleegkundigen en een arts. We kunnen als het moet met een 24 mensen in bed leggen". Het eigen onderkomen is door de af deling geheel zelf bekostigd. Penning meester E. d'Hondt schat de financiële aderlating op ongeveer 11.000 gulden. „Dat zou drie keer zo duur geweest zijn, als we niet op de inzet van vele vrijwil ligers hadden kunnen rekenen en op giften van allerlei spulletjes". De afdeling hoopt dat de gemeenten Hulst en Hontenisse nu met een bij- drage over de brug komen „We hebben Voorzitter Molthoff van het Rode Kruis (links) bekijkt samen met andere bestuursleden de staat van een uniform. foto wim kooyman uit de krant moeten lezen dat Hulst blijkbaar 5.000 gulden in de begroting heeft opgenomen. Maar officieel weten wij nog van niks. En van Hontenisse hebben we helemaal niets gehoord", stelt de penningmeester. Bij de afdeling vindt men het niet meer dan logisch dat de gemeenten in de beurs tasten. „De gemeenten kregen al tijd een bedrag per inwoners voor de BB. Nu het Rode Kruis die taken over neemt zou dat geld dus naar ons toe moeten. Maar dat gebeurt nog niet We kunnen niet zeggen dat de gemeenten snel met de portemonnee klaar staan". De afdeling heeft er niet over gedacht om te wachten tot het ziekenhuis wordt opgedoekt Dan zou zich wellicht de mo gelijkheid voordoen om mee te doen in het gedacht sociaal-medisch centrum met allerlei hulpverleningsorganisaties. „Het is nog maar zeer de vraag of dat er wel komt", stelt voorzitter Molthoff. „Je moet de financiële consequenties niet onderschatten. Als organisaties van het ene naar het andere gebouw verhuizen blijf je toch met een gebouw zitten. En als het al door gaat, wanneer dan? Waarom zouden we nog twee of drie jaar wachten? Trouwens, niemand heeft ons ooit gevraagd of we wilden meedoen. Nee, we hebben nu een goede ruimte en we zitten hier voorlopig goed". ^DVgOa ZUOWEST-NEOERLANO ■Kantoren I Terneuzen, Hulst en Goes. I Adressen en telefoon- Inummers op pagina 2. {Opening,tijden: I "UO-12.30/13.30-17.00 uur. I Terneuzen: Rein van der I "^(«Mie-chef), Romain l™> Damme, Frank Deij, I wnny van Gremberghe, KHonald Verstraten, Cor de I Boer (foto), Ton Koomen (sport). Goes: Jan Jansen. st:'Eugène Verstraeten, JoeP Trommelen. Advertentie-exploitatie [inspecteur Zeeland: ^Menu, privé tel.01150- 157-10 „IK HEB het met eigen ogen gezien". Hoe dikwijls roepen we dat niet, licht geagiteerd, uit? Het is een bewijs van de opperste be trouwbaarheid. Het kan niet gelogen zijn, want als er iets is dat ons niet be driegt, dan zijn het onze ogen immers! Dat denken we. Totdat we een keer op een kerktoren of zo staan, zeg op zo'n vijfentwintig meter bo ven de grond. Onder ons krioelen de mensen, niet zo veel groter dan mieren: auto's zijn flinke dinky-toys. Zien we dezelfde auto's en mensen in het horizontale vlak, zij en wij op dezelfde hoogte, maar dan ook op vijfentwintig me ter afstand, dan is alles nor maal van proportie. Hoe kan dat? Aan de afstand kan het niet liggen; aan onze ogen ook niet, die zijn immers hetzelf de. En toch! De (schijn)verkla- ring is: niet zo zeer wat onze ogen registreren, als wel wat onze hersens er van maken, zien we. Inderdaad een schijnverklaring, want er wordt niets verklaard, want waarom doen onze hersens dat? Zullen we het eenvoudig houden en ons beperken tot: wie het weet mag het zeggen? Zullen we niet liever eens wat voorbeeldjes bekijken, om aan te tonen dat onze ogen helemaal niet zo betrouwbaar zijn als we wel denken en dikwijls ook willen! Ziet u in figuur 1 een mooie jonge dame schuin van achter op de wang of een wat minder mooie oude vrouw met flinke neus en zuinig mondje recht in het gezicht? Figuur 4 wordt genoemd de illusie van Muller-Lyer of pijlillusie. Welke van de twee staande lijnen is de langste? Eerst raden (of schatten) dan meten. Is figuur 2 een witte vaas of zijn het twee zwarte ge zichten? We verzamelden wat voor beeldjes die links en rechts in literatuur en leerboeken zijn opgenomen. Een mooie bezig- Figuur 5 staat bekend als de illusie van Porno of de spoorbaanillusie. Welke van de twee horizontale lij nen is de langste? Ook nu weer: eerst schatten dan pas meten. Hoe verandert dat als u de krant omdraait en de figuur ondersteboven bekijkt? heid voor oudejaarsavond, maar wel vóór de oliebollen, anders krijgen die nog de schuld. Kunnen uw hersens wijs uit de in figuur 6 afge beelde (onmogelijke) fi guur? Ja? Danmoet u er ze ker eens naar laten kijken (of niet zo vroeg beginnen met drinken!) Figuur 7 stelt een hoge hoed voor. Zijn de hoogte van de hoed en de breedte van de rand gelijk? En als u de krant nu een kwart slag draait, wat vindt u er dan van? Leg er nu de duimstok eens langs! TERENEUZEN - De gemeen tepolitie van heeft in de vroege morgenuren van woensdag de 38-jarige J. W. in zijn woning aangehouden en overgebracht naar het po litiebureau aan de Rose- gracbht Reeds kort na mid dernacht werd de politie tele fonisch op de hoogte gebracht door omwonenden, die een klacht indienden wegens ge luidsoverlast vanuit de wo ning van W. Aanvankelijk slaagde de politie erin de man te overtuigen dat dit niet kon, daar een ieder recht heeft op nachtrust Om drie uur die morgen was het opnieuw een kabaal van jewelste en greep de politie in. Om de buurtbe woners de waarborg te geven voor een verdere nachtrust werd W. meegenomen naar het politiebureau. TERNEUZEN - In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in een fi liaal van de firma S. aan de Noorstraat. Voor zover kon worden vastgesteld wordt niets vermist, doch werd wel schade aan het pand toege bracht bij deze inbraakpo ging. Ook drogisterij S. in de Noordstraat kreeg in die on gewenst bezoek, doch ook hiet slaagde men er niet in zich toegang tot het pand te schep pen. Ook niet succesvol was een inbraak in het sportcom- pex Oude Vaart waar de buit slechts veertig gulden be droeg. Wel was hier de aan gebrachte schade aan ver- schillende automaten aan zienlijk, namelijk 2500 gulden BEJAARDENSCHÏETING - Bejaardenschieting in De Warande met 49 personea Hoge vogel: F. Reunis, St.- Jansteen; eerste zijvogel: me vrouw Van Meele, tweede zij vogel: M. van Meele, beiden Kloosterzande; grootste aan tal (4): F. de Kind, St-Jan- steea KAARTING - Woensdag 6 januari is er weer een compe titie-kaarting in De Warande. Aanvang 13.30 uur. ZANGKOOR - Het gemengd koor De Blaauwe Hoeve uit Hulst verzorgt zaterdag 2 ja nuari om 19 uur de gezangen tijdens de eucharistieviering in de basiliek. Vertolkt wor den Gregoriaanse gezangen, kerkliederen in een koorbe werking van Guust Pollet en de kerstliederen 'Du hirte', 'Ding dong, merrily on high' en 'Psallite'. Het Blaauwe Hoeve koor bestaat uit 25 le den en staat onder leiding van dirigent Tony de Ruys- scheruitStekene. GEMEENSCHAPSVIERING - In de kapel van de Blaauwe Hoeve wordt zondag 3 januari een gemeenschapsviering ge houden. Het thema is 'Wie zoekt, die vindt'. De muziek wordt verzorgt door Eric Giessen Aanvang 11.30 uur. NIEUWJAARSRECEPTIE - De gemeente Aardenburg houdt zondag 3 januari de nieuwjaarsreceptie van 11.00 tot 12.30 uur in de burgerzaal. DANKDIENST - Donderdag avond wordt in de parochie kerk Sint-Jan de Doper een oudejaarsdienst gehouden met medewerking van het West-Zeeuws-Vlaams Gre goriaans koor. Aanvang 19.00 uur. PLAY BACK - Zaterdag 9 ja nuari wordt in Gasthof De Jonge Leeuw een play back festival voor de jeugd gehou den. Aanvang 14.00 uur. CARNAVALSLIED - De Aardenburgse carnavalss- stichting 'De Nachtuuln' houdt opnieuw een verkie zing voor het beste carnavals lied 1988. Men kan liedjes in zenden tot 10 janurai bij E. de Cocq, Romanlaan 23. PLATTELANDSVROUWEN - De afdeling van de Neder landse Bond voor Platte landsvrouwen houdt woens dag 6 januari een nieuw jaarsreceptie in De Ka ai- poort. Aanvang 10.00 uur. MIDDELBURG - Het personeel van het kadaster Zeeland is tegen een gedeeltelijke privatisering van de dienst. In een brief aan verschillende instellingen en personen, onder wie minister Nijpels van VROM heet het plan om een deel van het personeel af te stoten naar het bedrijfsleven 'onverantwoord, onaanvaardbaar en a-sociaal'. Landelijk zullen er in ieder ge val 215 mensen bij het kadaster moeten verdwijnen, maar dat is nog maar het begin van een afslankingsoperatie die in to taal zeshonderd arbeidsplaatsen zal kosten En dat op een mo ment dat het werkaanbod sterk toeneemt, schrijft het perso neel. Het wordt verder onaanvaardbaar genoemd dat de 215 mensen genoegen zullen moeten nemen met slechtere arbeids voorwaarden, verhuizingen en eenzijdiger werk. Tenslotte dreigt voor hen - als werknemers van een nieuwe bv - ontslag op termijn „Het onverkort handhaven van de huidige plan nen zal de bereidheid tot het voeren van acties vergroten," al dus de brief. 30 december - Sprui- loond, 200 kg: kl. 2 A B 0,61-0,64, D 128-127. WiUoi, 610 kg: kl. 1A 1,70 220. Kl. rel, 190 kg: kl. 1 A 022- 025. Kl. 2 A 029- Witte kool, 20 kg: kl. 2 B 028. Kroten kg, 30 kg: kl. 2 B 0,39. Uien kg, 770 kg: KL 2 80 028, MD 0,13-0,15. Late aardap pelen, 590 kg: kl. 2 BO 0,17, DR 0,02-0,03, KR 0,01-024, MI 0,10- 0,11. AMSTERDAM, 30 december - Aardappel termij nmarkt: In Bintje 50 mm werden 13 contrac ten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ1820 per 100 kg. De stemming was kalm. Van onze correspondente HULST - Zij die meer over moderne kunst willen weten of creatief bezig willen zijn, kunnen terecht bij het ZIKV. Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming afdeling Hulst begint in januari met drie nieuwe cursussen. Voor de jongeren vanaf veer tien jaar is er een lessenreeks van negentien weken 'kera miek en boetseren'. Het is de bedoeling dat de cursisten eerst de techniek onder de knie krij gen en daarna in overleg met de docent meer gericht gaan werken. Alles over het maken van eenvoudig handgevormd aardewerk en het boetseren van kleine figuren wordt aan geleerd. Ook wordt er aandacht besteed aan het draaien van werkjes op de pottebakkers- schijf. Zowel de technische as pecten als die op kunstzinnig gebied komen aan bod. De cur sus gaat 7 januari van start in den Dullaert Lesuren zijn op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Fotografeerliefhebbers zijn er voldoende in het Land van Hulst. Dat bleek uit de succes volle startcursus. Voor die deelnemers en ook diegenen die al iets verder gevorderd zijn op het pad van de fotografie start op 7 januari in het Houten kwartier een nieuwe cursus van negentien weken De cur sisten moeten zelf beschikken over een toestel, maar worden vakkundig ingelicht over de apparatuur, de hulpstukken en het fotograferen zelf. Onder werpen zijnnatuur, stillevens, portretten en sport Voor de niet-doeners is er een cursus van twaalf weken waarin de geheimen en we tenswaardigheden uit de kunstgeschiedenis aan bod ko men. Het accent zal vooral lig gen' op de moderne kunst Toonaangevende kunstenaars en stijlen vanaf 1900 zullen de revue passeren. Deze cursus vindt plaats op de maandag avond in den Dullaert. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij de stafdocente J. Bartsch-Heirbaut in Hulst (ADVERTENTIE j officiële dealer Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125

de Stem | 1987 | | pagina 13