alles MJDET: vooral egionale kranten VNU: tijdschriften en dagbladen ET VINDT BREDERE BASIS BIJ NEDERLANDSE TOPUTTGEYER \R 1987 Uitgevers vergeleken 1 1 1 1 1 1 1 1 ■■Bi [Me feestmaand is de Post een pak van je hart iESTEM EXTRA WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 T11 [lIJMEGEN - Een miljonair en een miljardair lebben elkaar gevonden. De voorgenomen fusie jan de Nijmeegse uitgever AUDET en het Haar- pmse concern VNU verscherpt de scheidslijn die nds deze zomer is getrokken tussen de heel (rote en de grote uitgevers. Vakinformatie ij— I Koud water Bredere basis In de schuilkeet 'dam 30/11 184.05 mogelijk. I feestv< Yoghurt, biljarten en volle maan MEDISCHE RUBRIEK X joor Louis van de Geijn jlJMEGEN - De NV AUDET heet voluit 'Associatie van jitgevers van Dagbladen en Tijdschriften'. Het concern ntstond in 1967 toen de uitgeversmaatschappijen Neer- andia in Utrecht en De Gelderlander in Nijmegen bij llcaar aansloten. e dagen op de beursvloer FOTO CP opnieuw sterk zakkende dol lar tot zelfs onder f 1,80. De ABN zegt desgevraagd van mening te zijn, dat de va lutamarkten wel onrustig zullen blijven, maar dat de fluctuaties in de dollarkoers minder sterk zullen zijn. De dollar zakt nog wat, totdat over een aantal maanden de bodem is bereikt. Een stijging zou in de tweede helft van het jaar of vroeg in 1989 kunnen inzetten. De inflatieverschil- len in de landen van het Euro pese Monetaire systeem zul len volgens de ABN weer tot enige aanpassing nopen in het systeem. Dit betekent een op waardering van markl en gulden (met een gelijk per centage) ten opzichte van de andere munten. De rente op de Nederlandse geldmarkt zal in 1988 gemid deld iets lager zijn of op een gelijk niveau als in 1987 lig gen, denkt de ABN. Een klein renteverschil met Duitsland is mogelijk, gezien de kracht van de gulden ten opzichte van de mark. De lange rente in Nederland kan volgend jaar licht stijgen. Onder meer wijst de bank ook op de ho gere financieringsbehoefte van de staat. De kredietbe hoefte van de bedrijven zal niet veel afwijken van die van dit jaar. De vraag naar hypo theken door gezinnen zal zich weer gunstig ontwikkelen. Het bedrijfsleven beoor deelt de toekomst eveneens met gemengde gevoelens. Philips acht het desgevraagd waarschijnlijk dat in de loop van volgend jaar de groei in de VS afzwakt. In Europa staat eveneens een groeiver traging voor de deur. Omdat in de VS het aande lenbezit wijdverspreid is lijkt de beurskrach in dat land een negatieve invloed op de parti culiere consumptie te zullen uitoefenen. In Europa is dat effect volgens Philips ver moedelijk gering, te meer om dat de val van de dollar de koopkracht ondersteunt. Nederland zal geen uitzon dering vormen op het alge mene beeld voor Europa: enige vertraging in de groei van de particuliere consump tie en een verslechtering van de concurrentiepositie van het bedrijfsleven, aldus Philips. (ANP) Driekwart van de inkomsten 0alt AUDET uit het uitgeven regionale dagbladen: De jelderlander (het grootste deel an Gelderland, een stukje (oord-Brabant), De Stem jfest-Brabant en een deel van eeland), De Limburger (Zuid- Midden-Limburg) en het jagblad voor Noord-Limburg. Het concern heeft de afgelo- p jaren grote bedragen gein- tsteerd in de modernisering an de drukfabrieken en heeft aarvoor nog enkele kapitale jannen in voorbereiding. AUDET geeft een groot aan- I huis-aan-huisbladtitels uit _jet een gezamenlijke oplage an meer danéén miljoen ex- mplaren. Vaktijdschriften uit AUDET-stal zijn o.m. Food lagazine, Music Maker, De jager, De Bakker, Tweewieler n Textiel visie. Ook een aantal handels drukkerijen behoort tot het AUDET-concern. De uitgever neemt voorts deel in Meta Me dia, een Hilversums bedrijf dat diensten verleent aan de film industrie en tv-produktie. Het Polygoon Journaal behoort tot deze onderneming. Een andere activiteit op het terrein van nieuwe media is de deelname in het Britse Ivorycrest, een firma die zich specialiseert in de opslag en de ontsluiting van databestanden. AUDET is ver der betrokken bij enkele kabel krant-proeven. AUDET gaf eind 1984 een klop op de deur van de Apel- doornse collega Wegener door bekend te maken dat het con cern twintig procent van de aandelen in deze onderneming had gekocht. Het bestuur van Wegener wilde echter niet in gaan op voorstellen tot een sa menwerking, die in eerste aan- Drs. J. van Tienen, voorzit ter directie AUDET. - FOTO ANP leg vooral betrekking had op het gezamenlijk gebruik van drukkerijen. Meer perspectief biedt een deelneming (15%) van AUDET in Hazewinkel Holding in Gro ningen, uitgeefster van het Nieuwsblad van het Noorden. Naarmate de familie Hazewin kel zich verder terugtrekt uit deze onderneming, schuift AUDET verder in. In 1985 nam het concern tevens een belang van 25% bij de in problemen ge raakte Twentsche Courant. Dat deed ook Kluwer. Voorzitter van de directie van AUDET is sinds juni 1986 drs. J.A.M. van Tienen (52). Hij is o.m. voorzitter van het be stuur van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers. Door Louis van de Geijn HAARLEM - De Verenigde Nederlandse Uitgeversbe drijven VNU ontstond in 1964 door de fusie van Spaarnestad in Haarlem en Cebema in 's Hertogen bosch. Tijdens de grote fu siegolf in de tweede helft van de jaren zestig nam het concern nog enkele uitge versbedrijven en drukke rijen over. In 1987 is VNU wat omzet aan gaat de grootste Nederlandse uitgever. Bijna de helft (47 pro cent) van de bedrijfsopbreng sten komt uit de publiekstijd schriften. Daarbij zijn de bekende vrouwenweekbladen Libelle, Margriet, Viva en Flair; actue le, geïllustreerde weekbladen Panorama en Nieuwe Revu; het opinieweekblad De Tijd; het 'ontspanningsweekblad' Story; leefstijlbladen als Ave nue, Cosmopolitan, Playboy, Harpers Bazaar en Nouveau; handwerk- en hobbybladen als Ariadne, Marion, Knip, VT Wonen, Grasduinen; jeugdbla den zoals Donald Duck, Eppo, Tina, Kijk en Club. Twintig procent van de acti- Drs. J. Brentjens, voorzit ter Raad van Bestuur VNU. - FOTO ANP viteiten van VNU betroffen vo rig jaar de grafische industrie. VNU heeft drukkerijen in o.m. Haarlem, Deventer, Etten- Leur (Rotagravure Etten- Leur), Weert (Smeets), Den Bosch en Amsterdam. De dagbladengroep, Brabant Pers, levert acht procent omzet op. Tot deze groep behoren het Brabants Dagblad, Eindho- vens/Helmonds Dagblad en Het Nieuwsblad, alsmede een groot aantal huis-aan-huis- bladen. De rotatiedrukkerij staat in Best. Professionele informatie wordt ook bij VNU steeds be langrijker. Tot de zogenaamde Business Press Groep behoren Intermediair, Computable en Management Team. Op boekengebied heeft VNU zijn trekken thuis gekregen van de malaise in naslagwer ken. Uitgeverij Het Spectrum werd zelfstandig gemaakt. Tot de groep 'Eductatief en Boeken' behoren nu Het Spectrum boekhandel en Malmberg. VNU is steeds meer actief op de Amerikaanse markt. Van de totale omzet werd vorig jaar 29 procent behaald in het buiten land. Met Business Information Services beweegt het Haar lemse concern zich op het ter rein van marktonderzoek, fi nanciële informatiediensten en automatisering. Met nieuwe media heeft VNU tot dusver geen gelukkige hand gehad. De deelname in FilmNet, een abonnee-tv-pro- ject, werd vorig jaar afgesto ten. Ditzitel, een eigen ontwik keling op het vlak van tele tekst, leed schipbreuk. VNU is nog wel betrokken bij kabel-tv. Aan nieuwe media heeft het concern inmiddeld enkele tien tallen miljoenen uldens leer geld betaald. VNU wordt geleid door drs. J.L. Brenljens (47). Hij is o.m. lid van het bestuur van het Nederlands Christelijk Werk gevers Verbond. NU versterkt positie oor Louis van de Geij n I voerde met een omzet van 1,7 miljard gulden in 1986 |lde Nederlandse eredivisie aan. Maar het concern werd i de hielen gezeten door Elsevier en sinds deze herfst lók door de nieuwe combinatie Wolters/Kluwer. xir AUDET binnen zijn mu- te trekken, neemt VNU op |it punt weer wat afstand. De «t van de beide toekom- ige partners zal in 1987 rond |ef 2,3 miljard liggen. i drie miljardairs verwij- ren zich steeds meer van de indvol miljonairs die de Ne- erlandse uitgeverij wereld nog fit, zoals: De Telegraaf (omzet 6 629 miljoen), Wegener 1 miljoen), Perscombinatie miljoen) en Tijl 105 ijoen). t geldt ook voor de sprei- lag van de activiteiten, geo- iiisch en inhoudelijk. De foika VNU, Elsevier en Wol- s Kluwer heeft zich de afge- ien jaren steeds meer over de rens gewaagd. VNU bijvoor- eeld haalde vorig jaar bijna |tnclerde van de omzet uit het uitenland. Van de achtdui- fnd werknemers werkten eind [trig jaar bijna zestienhonderd p den vreemde. i zijn het bij de miljonairs wal de dagbladen die het koeten doen, de miljardairs tin hun heil al jaren geleden (aan zoeken in uitgaven waar- i meer is te verdienen dan kranten. Elsevier heeft |ch met die bedoeling net als Liters Kluwer sterk toege- igd op de uitgeverij van ge- aaliseerde vakbladen en ludieboeken. Bij VNU komt uit de dagbla dengroep (Brabant Pers) slechts acht procent van de to tale opbrengsten en brengen de tijdschriften dertig procent van de omzet binnen. Dat zijn vooral publiekstijdschriften, maar de omzet in informatie 'voor bedrijf en beroep' groeit snel. AUDET is in 1967 ontstaan als een combinatie van regio nale dagbladuitgevers. Het concern omvat op dit moment o.m. de dagbladen De Gelder lander (Nijmegen/ Arnhem), De Stem (Breda), De Limburger (Maastricht/Roermond) en het Dagblad voor Noord-Limburg (Venlo). De totale oplage be draagt ruim 454 duizend. Het concern geeft net als alle kran- tebedrijven ook een groot aan tal huis-aan-huisbladen uit en heeft een verhoudingsgewijs bescheiden uitgeverij van vak bladen. Driekwart van de om zet komt uit de dagbladen. Hoewel de directie van het in Nijmegen gevestigde concern steeds opnieuw haar vertrou wen heeft beleden in de toe komst van de regionale krant, is de onrust over deze 'mono cultuur' de laatste jaren toch toegenomen. Dagbladen zijn erg gevoelig voor economische op- en neergang omdat ze meer dan de helft van hun inkom sten moeten halen uit adver tenties. De uitgevers hebben bovendien gemerkt dat ze ver houdingsgewijs op die adver tentiemarkt terrein verliezen 2000 1750 1500 1250 1000 750 500 250 Omzet (x miljoen gulden) 150 125 100 75 50 Nettowinst (x miljoen gulden) I 10 Personeel (x duizend man/vrouw) ■B BH I I I Elsevier Wotters/Kluwer* I Alle gegevens 31-12-1986 IVNU AUDET aan tv en radio, aan folders en gesponsorde tijdschriften Zelf actief worden op dat nieu we, groeiende stuk van de me diamarkt is voor de traditio nele uitgevers niet eenvoudig gebleken. Zoals onder meer ook de fusiepartner VNU heeft moeten vaststellen, is de weg naar nieuwe media (kabel kranten, abonnee-tv etc.) be zaaid met voetangels en klem men. AUDET heeft tot dusver alleen een grote teen in dat wa ter gestoken en vastgesteld dat het vooralsnog aan de koude kant is. Het Nijmeegse concern heeft de afgelopen jaren wel een aantal lijntjes uitgelegd naar collega-dagbladuitgevers. Een belang in Wegener van twintig procent leidde voorlopig niet tot de gewenste samenwerking. Met het familiebedrijf Haze winkel in Groningen (Nieuws blad van het Noorden) heeft AUDET warme relaties die door een wederzijds aandelen- belang worden onderstreept. Ook in de Twentsche Courant neemt AUDET (voor 25%) deel. Voor de verbreding van acti viteiten keek het concern ech- opgeteld ter uit naar andere partners. De grote Nederlandse uitgevers zien elkaar regelmatig en daar is het spel verder afgekaart. VNU was al jarenlang de ge doodverfde partner. De overval van deze zomer door Elsevier op Kluwer, gevolgd door een fusie van deze laatste uitgever met Wolters Samsom, heeft die ontwikkeling ongetwijfeld ver sneld. Het is opmerkelijk dat de van VNU afkomstige AUDET- topman drs. J.van Tienen de samenwerking tussen beide concerns beklinkt. Van Tienen gaf, voordat hij in 1986 naar Nijmegen kwam, leiding aan de dagbladengroep van VNU. Hij treedt straks toe tot de Raad van Bestuur van dat con cern. Voor AUDET is de samenwer king aantrekkelijk omdat er een bredere basis ontstaat, en de afhankelijkheid van con junctuurgevoelige dagbladen sterk vermindert. Bovendien wordt de landkaart in Lim burg, Noord-Brabant en grote delen van Zeeland en Gelder land nu vrijwel geheel bedekt door regionale dagbladen van één concern. Dat schept vooral vooruit zichten voor de werving van landelijke advertenties, een koek waarvan men tot dusver weinig kon snijden. De dagbla den van Audet en Brabant Pers hebben tesamen een oplage van bijna 740 duizend en daarmee ruim éénzevende van de dag- bladmarkt. De landelijke dag bladen mogen daarom in deze fusie een bedreiging zien van hun advertentie-inkomsten. VNU op zijn beurt krijgt er een kapitaalkrachtige en goed renderende partner bij. Dat is van belang voor de internatio nale slag waarin het concern nillens willens is geraakt. Want de uitgevende miljardairs van Nederland zijn op hun beurt dwergen in de grote wereld van de Murdochs, Berlusconi's en Maxwells. De horden landgeno ten die rondzwerven in Londen denken ongetwijfeld dat het testalletjes zijn. C bergplaatsen voor de gereedschappen van werklui die de parken onderhou den. Wie komt uit verre regionen waar de beschaving nog niet helemaal up to date is, neemt ze misschien voor openbare toiletten. Maar het is u niet geraden ze te betreden, want de vreemde, groengeschil- derde houten hokjes die op 13 verschillende plaatsen van Lon den in 't oog springen, zijn echt geen 'public conveniences'. Het grote publiek wordt in deze rustieke houten huisjes niet zo maar welkom geheten. Zij zijn namelijk al meer dan hon derd jaar het exclusieve domein van Londens 'cabby's'. Vroeger waren dat koetsiers, vandaag de •dag zijn het taxichauffeurs. Deze heren - er horen inder daad nog geen dames bij - ma ken zowel 's nachts als overdag van die schuilketen hun vaste toevluchtsoorden. Onder de be moste dakpannen scharen zij zich in het kale interieur rond smalle houten tafels om, gezeten op harde banken, grote koppen hete thee met veel suiker en melk te kunnen drinken of een stevige hap te eten. Je zou het van zulke schuilke ten niet verwachten, maar het gaat er daarbinnen vaak heel ge zellig en luidruchtig aan toe. Maar zelfs de eerste de beste bona fide taxichauffeur komt er niet gemakkelijk in. Het moet een bekende klant zijn, of de aanwezigen wijzen hem het gat van de deur. Want elke schuil- keet is zo'n beetje een exclusieve club met ongeveer 50 vaste le den. Jonge nieuwe taxichauffeurs, die al niet gemakkelijk geaccep teerd worden door hun oudere collega's, hebben heel wat intro ducties nodig om een zitplaats te kunnen veroveren in de schuilkeet van hun keuze. „Die van Wellington Place, in St John's Wood, is bijzonder exclu sief," zo vertelde mij een 'cab by. Hij prefereerde openbare eethuisjes boven schuilketen. „Onbekenden worden er niet bediend. In die van Hannover Square is het nog erger. Daar weigeren ze zelfs met je te pra ten!" De schuilkeet van Grosvenor Gardens, vlakbij Victoria Sta tion, wordt gedreven door een potige dame, luisterend naar de naam Veronica. „Onbekenden worden ijverig geweerd uit qinze exclusieve kring," zegt ze. Vero nica brouwt onafgebroken sterke thee waarin je bij wijze van spreken je lepeltje rechtop kunt zetten. Tussendoor schilt ze 'spuds' (aardappelen) en bakt ze heel vettige friet. Met een van haar reepjes in gesmolten vet gebakken aardap pel zou je een Londense bereden politieman van zijn paard kun nen slaan. Maar de 'cabby's' zijn kennelijk dol op Veronica's friet. Zij smullen er grote porties van. Deze worden hen voorgezet in gezelschap van traditionele groene erwten, afkomstig uit blik, een gebraden tomaatje en een 'banger' (het type Engelse braadworst waarvan de inhoud meer te maken heeft met zage meel dan met vlees). Dit alles wordt door de lunchende taxi chauffeur op de gepaste smaak gebracht met straffe sausjes, af komstig uit flessen die horen bij het vaste meubilair, en rijkelijk overgoten met zoete thee. Een dergeüjke maaltijd kost niet meer dan drie pond. In sommige schuilketen is er een menu; andere hebben een vast gerecht met weinig afwisseling. Bier en sterkedrank zijn in geen enkele van de 13 schuilketen te koop. Hun gebruik door taxi chauffeurs in deze exclusieve onderkomens is al sinds de jaren 1870 streng verboden. Het was in die tijd dat de eerste schuiloorden werden opgericht voor de voermannen van de Londense Hansome cabs. Sommige schuilketen staan in de omgeving van theaters of ho tels. Zij werden daar geplaatst op aandringen van directeuren die aldus wilden voorkomen dat koetsiers (en later de chauffeurs) geregeld met sterk benevelde Door Roger Simons geesten uit nabije kroegen zou den moeten worden gesleept. Al in die tijd was men van oordeel dat iemand met een glaasje op beter niet achter het paard of het stuur ging zitten. In de loop van de jaren kre gen de meeste van deze vreemde Londense schuiloorden niet al leen vaste klanten maar ook spe ciale bijnamen. De schuilkeet vlakbij de Albertbrug heet 'Het Kremlin'. Deze van Kensington Road is de 'All Nations' en die van Thurloe Place draagt de be naming 'Bell and Horns' omdat daar voor de oorlog een kroeg stond met die naam. Net zoals de meeste echte Britse clubs hadden ook de eike houten schuilketen van Londens 'cabby's' al veel bekende erele den. Het waren telkens perso nen die door invloedrijke oudere vaste klanten van bepaalde schuiloorden even naar binnen waren genodigd om mee een kop thee te komen drinken. Koning Edward III bezocht geregeld de schuilkeet die vroe ger op Piccadilly stond. Telkens wanneer zij in Londen verbleef, was wijlen Judy Garland een vaste klant van de groene gei- testal in Pont Street, die nog steeds een vast onderdeel is van deze bijzonder sjieke straat. Sir Ernest Shackleton, de Britse ontdekkingsreiziger die naar de Zuidpool trok, was zo graag gezien in de schuilkeet van zijn Londense buurt, Hyde Park Corner, dat de cabby's daar allemaal een duit in het zakje deden om voor hem een stel pijpen, een pijpenrekje en pijptabak te kunnen kopen. Shackleton nam dit cadeau mee op zijn laatste reis, waarvan hij nooit weerkeerde, maar zijn dankbrief hing jaren aan de wand van zijn favoriete schuil hut. Niemand weet wat er uitein delijk mee is gebeurd, want dat houten huisje werd jaren gele den afgebroken om plaats te maken voor de dubbele auto tunnel die van Piccadilly onder Hyde Park Corner naar Knightsbridge loopt. (ADVERTENTIE) ar bereikte een naoorlogs diep- - FOTO ANP De faxtechniek maakt een nieuwe manier van wensen verzenden Uw handgeschreven (of getekende) wens wordt elektronisch over geseind en in een feestelijk mapje binnen 4 uur bezorgd. Vanaf meer dan X postkantoren door heel Nederland: f 15,-. Op uw post kantoor vindt u ook andere cadeau- en verpaklöngs- jdeeën: de Jaarcollectie Postzegels, Cassettepost, speciale 'erpakkingen en nog veel meer. Door Jan Paalman Er zijn van die berichtjes die te klein zijn voor een stukje maar te aardig om weg te gooien. Die gaan vandaag de deur uit, want 1988 begint met een schoon bureau. YOGHURT. De hoogleraren vrouwengeneeskunde Mast boom en, als ik me niet vergis Eskes, wisten tien jaar gele den niet wat hen overkwam. De VPRO radio had hen in een studio samengebracht met een aantal vrouwen en van de laatsten kregen de eersten fiks de wind van vo ren. Dat vrouwenartsen vrouwen als niet meer dan zwangere buiken zagen en dat, het was de eerste keer dat ik dit verschrikkelijke woord hoorde, dat ze 'vrou wonvriendelijk' waren. De proffen reageerden hierop zacht piepend als ouders die na jarenlang 'alles te hebben gedaan voor hun kinderen' te horen krijgen dat van hun opvoeding nooit wat heeft ge deugd. Natuurlijk hadden ze het medisch gelijk (de pijlsnel dalende kraamvrouwen- en kindersterfte bijvoorbeeld) aan him kant, maar de tijden waren veranderd en de vrou wen met hen. Die protesteer den weer terecht tegen een medische wetenschap die van zwangerschap een ziekte, en van een bevalling een opera tie had gemaakt. Ze sloegen ook door. De dokters deugden niet (in het vrouwenhuis werden in 1981, in een show- proces, alle vrouwenartsen veroordeeld) en als de dok ters niet deugen dan deugen ook hun medicijnen niet. Er ontstond in die dagen een soort schaduw vrouwen geneeskunde met aardige ideeën, zoals verticaal beval len, en een hang naar huis middeltjes. Zo is er een pro baat middel tegen zogeheten 'witte vloed' veroorzaakt door de schimmel Candida albicans, namelijk micanozol (Albistat). Maar dat spul deugde in jaren '70-ogen na tuurlijk niet, want het is che misch en dus is het troep. Be ter zou yoghurt zijn ter plekke met een tampon aan gebracht. Daar waren rede nen voor, een officiële en een officieuze. De officiële reden was dat yoghurt de zuur graad in de vagina zo laag (dus zuur) zou maken dat de schimmel geen kans meer zou maken. Officieus zal het idee een rol gespeeld hebben dat je het gelijke het best met het gelijke kunt behandelen (zo als homeopathen doen) want niets lijkt zo op witte vloed dan yoghurt. Maar helpt het ook? De onderzoekers Bisschop, Merkus en van Cutsem (sic) entten de Candida schimmel op yoghurt van het merk Campina. De schimmel was daarmee buitengewoon te vreden en groeide als kool. Slecht teken dus, maar wat in vitro, dus in een reageerbuis, opgaat hoeft nog niet in vivo, dus in een levend mens, waar te zijn. Dezelfde onderzoekers zochten ook dat uit. Vijftien vrouwen met Candida kregen een yoghurt-tamponkuur (van het merk Biogarde) en veertien vrouwen gebruikten tampons met daarin micona- zol. De yoghurt-tampon ver loor smadelijk: niet één van de vrouwen knapte ervan op. Voortaan is yoghurt alleen om te eten. VOLLE MAAN. De maan gaat in 29 en een halve dag om de aarde. Een maand duurt tussen de 28 en 31 da gen en de tijdspanne tussen twee menstruaties ook zo on geveer. Daarom heet een maand maand en staat men struatie (van mensis ofwel maand) ook wel bekend als maandstonde. Naast me ligt het boekje 'Natuurlijke geboorterege ling' met als flaptekst „voor iedereen die de chemische troep uit zijn liefdesleven wil weren". Een jaren 70 boekje dus. Achterin staan tabellen waarin precies beschreven staat bij welke stand van maan en zon je géén kinderen kunt krijgen, want onuitroei baar is het idee dat de har monie der sferen zijn invloed tot op aarde laat gelden. Is dat zo? Een onderzoeker stopte heel het criminele dos sier van de Verenigde Staten in een computer om te kijken of mensen bij volle maan méér zichzelf of anderen do den. Bleek niet het geval te zijn. Ook aanvallen van epi lepsie komen dan niet méér voor. Andere onderzoekers trokken na of het machtige menstruatieritme in het spoor loopt van de omloop van de maan. De vrouwen arts Linthorst zocht dat bij liefst 159.904 vrouwen uit, maar van enige relatie geen spoor. „Misschien is hiermee het verhaaltje over men struatie en maandstanden tot sprookje gepromoveerd" schreef hij in 1981. IJdele hoop natuurlijk. BILJARTEN. En nu, om die stoplap te gebruiken, 'iets geheel anders'. Vorige maand stond in de Volkskrant een verhaal met als kop „Biljar ter Bitalis van slag na do- pingscontrole". Wat was het geval? Het Vlaams ministerie voor Leefmilieu besloot om het gezelschap topbilarters, dat toen in Deurne streed om de wereldbeker driebanden, aan een onderzoek op den drog te onderwerpen. Vier van hen moesten een plasje plegen en een van die vier was de Fransman Bitalis. Het ministerie speurde vooral naar zogeheten beta- blokkers, een drug die niet stimuleert maar juist afremt. Wat heeft dat voor nut? De paraatheid van ons lichaam wordt bepaald door twee elk aar tegenwerkende zenuw systemen, het (laten we het voor het gemak zo noemen) 'niks aan de hand 'systeem en het systeem 'alle hens aan dek'. Dat laatste systeem opent de longen, laat het hart als een razende kloppen en zorgt ervoor dat je met be vende vingers staat te trillen op je benen. Biljarters kunnen dit voor komen door dit 'alle hens aan dek' systeem met zogeheten beta-blokkers te dempen. Maar, die beta-blokkers zijn ook beproefde geneesmidde len, tegen hoge bloedddrruk bijvoorbeeld. Vraag aan Leo Heere, sportarts op Papendal: Hoe weet je nou zeker dat die beta-blokkers als dope wor den gebruikt en niet als ge neesmiddel; biljarters kun nen toch best hoge bloeddruk hebben? Heere: „Ja, dat is inder daad een grote onrechtvaar digheid, want zeker weten doe je dat nooit. De sporters kunnen voor de keus staan voor niet slikken wat de dok ter voorschrijft of helemaal niet mee doen. In Nederland is die controle overigens nog niet ingevoerd. Vraag: Hel pen ze ook? „Dat weten we niet precies. Bij schutters helpen ze waarschijnlijk wel, omdat die bij voorkeur schie ten tussen de hartslagen door en beta-blokkers vertragen de hartslag

de Stem | 1987 | | pagina 3