Zwarte maandag overschaduwde alles AUDET Voorzitterschap EG dilemma voor Duitse Bondsrepubliek regiona \UDET Indef BEURSKRACH EN UITGEVERSOORLOG BEHEERSTEN SOFJAAR 1987 -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 KOERS VAN DE DOLLAR DE STEM EXT IJMEGEN - Een m| lebben elkaar gevonc ian de Nijmeegse uitg emse concern VNU inds deze zomer is •rote en de grote uitgel /akinformatie SJotkoers A'dam 30/11 184.05 De faxtechniel mogelijk. Uw hands geseind en in een I, l0° postkantoren dot kantoor vindt u ooi peeën: de Jaarcollec eestverpakldngen er DE Duitse Bondsrepu bliek, die per 1 januari gedurende zes maanden optreedt als voorzitter van de Europese Ge meenschap, staat voor een ernstig dilemma als zij van dat halfjaar een succes wil maken en de gemeenschappelijke markt uit de impasse wil halen. Hoe kan men de landbouw uitgaven onder controle brengen zonder de eigen boeren van zich te ver vreemden, die als eersten het slachtoffer zouden wor den van saneringsmaatre gelen? Sinds het mislukken van de topconferentie in Kopenhagen, eerder deze maand, verkeert 'groen Europa' in een openlijke cri sis. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid vergt twee derde van de totale begro ting van de EG. Als er de komende weken geen dras tische ingrepen plaatsheb ben, dreigt eind 1988 een te kort van 4 miljard ECU (circa 10 miljard gulden). Kanselier Helmut Kohl kan een succesvol voorzit terschap van de EG goed ge bruiken. Dat zou zijn diplo matie de internationale waardering verschaffen die zij tot dusver ontbeert. Kohl is al eerder voorzitter van de EG geweest, in het eerste halfjaar van 1983. Maar dat was koud enkele maanden nadat hij via een 'positieve motie van wantrouwen' de SPD-FDP-regering van kanselier Helmut Schmidt naar huis had gestuurd en zelf regeringsleider gewor den was. Zodra de mislukking van de top in Kopenhagen in de EG-hoofdsteden in alle dui delijkheid zichtbaar werd, zetten de Westduitsers zich aan het uitdokteren van een oplossing die voor alle 12 lidstaten aanvaardbaar is op de ingelaste topconferen tie die op 11 en 12 februari in Brussel gehouden wordt. Deze top, die dwingend het budget van de EG sluitend moet maken, zal worden voorafgegaan door een hele reeks besprekingen van be trokken ministers. Zo treffen de EG-minis- ters van landbouw elkaar op 18 en 19 januari in Brus sel om het compromisvoor stel voor het instellen van begrotingsstabilisatoren te bespreken waaraan hun Westduitse collega Ignaz Kiechle werkt. Parallel aan deze bijeenkomst is, ook in de Belgische hoofdstad, een vergadering voorzien van de ministers van buiten landse zaken van de Twaalf.In het jongste num mer van de zondagkrant 'Welt am Sonntag' formu leert kanselier Kohl als 'glo baal concept' van zijn rege ring 'het verzekeren van de inkomsten van de boeren, het sociaal aanvaardbaar maken van de structurele veranderingen en het tege lijkertijd verbeteren van de natuur en het milieu'. De re gering in Bonn voelt er met name nogal voor de land bouwoverschotten te ver kleinen. Dat kan onder meer door het braak laten liggen van cultuurgrond De Westduitsers, wier vijandigheid jegens de bud gettaire stabilisatoren van het 'pakket-Delors' één van de belangrijkste oorzaken voor het mislukken van de top in Kopenhagen was, ge ven sinds enige tijd te ken nen dat zij hun positie wil len versoepelen. Zo zei Kiechle maandag dat de positite van de West duitse boeren 'niet zo slecht is als vaak gezegd wordt', mede omdat één op de twee neveninkomsten heeft. Dat betekende een ferme con cessie uit de mond van de kantige minister van land bouw, die lid is van de christen-sociale partij (CSU) van Beieren, een deelstaat van de Bondsre publiek waar de landbouw nog vooral bedreven wordt op kleine familiebedrijven. Ondanks deze moeilijk heden, en andere waar het ongetwijfeld nog tegen aan zal lopen - denk maar aan de staalindustrie - is Bonn van plan in de eerste zes maanden van 1988 een goed EG-presidentschap te pre senteren. Daarbij wil de Bondsrepubliek tevens een beslissende impuls geven aan het proces van de Euro pese eenwording. „Ons hoofddoel is en blijft het tot stand brengen van één Europese binnenmarkt", onderstreept kanselier Kohl in het artikel in 'Welt am Sonntag'. (AFP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: W 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. foto cp Een uitgeputte effectenhandelaar na een aantal hectische dagen op de beursvloer van Toronto. - fotocp Paniekverkopen op de beurs van Wall Street in New York. 'DIT is afgrijselijk', zo vatte een beurshandelaar op maandag 19 oktober (Zwarte Maandag) zijn ontsteltenis samen over de vrije val waarin de Am sterdamse beurs verzeild raakte. Op die dag begon wat als de beurskrach van 1987 de ge schiedenis in zou gaan. De koersdalingen van die maandag waren nog maar kinderspel vergeleken met het drama dat zich later in de week over de hele wereld af speelde. Op de avond van de 19e zakte het zo hecht lijkende beursbouwsel in Wall Street als een slappe pudding in elk aar. Ruim 500 punten zag de Dow Jones-index voor indu striële fondsen zich ontgaan. Toen in New York de stof wolken waren opgetrokken kelderden de koersen op alle grote effectenbeurzen in de wereld. In Amsterdam brak de volgende dag het uur der waarheid eerst goed aan. Er brak grote paniek uit en men bezigde begrippen als abat toir, puinhoop, chaos en bloedbad. Ervaren beurshandelaren zeiden dat ze een dergelijke ontwikkeling na de oorlog nog niet hadden meegemaakt. Het bleef de hele week, op een paar kortstondige herste luurtjes na, donderen op de effectenbeurzen. In Amster dam werd het koerspeil in veel gevallen 40 tot 50 procent lager. Daardoor werd wat eerst het vijfde achtereenvol gende haussejaar leek te zul len worden, gedegradeerd tot een waar sofjaar voor de be leggers. Over de oorzaken van de krach is en wordt veel ge schreven en gesproken. Dui delijk is wel geworden dat er sprake is geweest van een op eenstapeling van negatieve factoren. De zeer grote Ame rikaanse begrotingstekorten, verhoging van de prime rate (de rente die de Amerikaanse banken berekenen aan hun beste klanten), de lage dollar, aanbod vanuit de optiebeur zen, het openlijk verbaal laten vallen van de dollar door de VS-minister van financiën Baker, verkoopprogramma's van computers, de Golf-oor- log, het waren factoren die elkaar versterkten. En zo balden deze krachten zich samen om opeens met bulderend geweld los te bar sten. Eenmaal op de berghel ling beland was er geen hou den meer aan. Alle normale afwegingen zoals rendemen ten, koers/winst-verhoudin gen en winstverwachtingen werden aan diggelen gesla gen. Een lichtpuntje vormde de dalende rente in de laatste maanden, wat onder meer werd veroorzaakt door een vlucht in obligaties en een se rie discontoverlagingen om de dollar te steunen. Deze steun hielp echter geen zier; de dol lar bleef dalen, in de laatste decemberdagen zelfs verder tot onder f 1,80. De koersval had voor de Amsterdamse beurs ook ne vengevolgen, zoals het uitstel en daarmee soms de misluk king van enkele aangekon digde introducties. Zo werden de komst van Atag en Ned- schroef enkele weken uitge steld. Toen uiteindelijk toch tot introductie werd overge gaan, liepen deze op een fali- kante mislukking uit, doordat beleggers weinig belangstel ling aan de dag legden. An dere voorgenomen introduc ties zoals die van Van Nelle werden op de lange baan ge schoven. In elk geval kwam aan de stroom introducties een abrupt einde. Inmiddels viel het doek voor het hoekmansbedrijf Mellegers Van den Elsaker. Dit bedrijf kwam door de koersval in zodanige finan ciële problemen dat het fail lissement moest worden aan gevraagd. Enkele andere ef fectenmakelaars raakten eveneens in moeilijkheden maar konden het hoofd nog wel boven water houden. De omzet was in de zwarte oktoberweek enorm en be reikte een peil van 15 miljard gulden. De totale omzet in ok tober kwam op het recordni veau van 38,8 miljard gulden. Over de eerste elf maanden kwam de totale omzet uit op 287 miljoen gulden, waarvan 146 milj oen in aandelen. In de aandelensector wer den zware klappen uitge deeld. Ten opzichte van begin januari, maar nog meer ver geleken met het hoogste peil van het jaar, waren de nade lige verschillen vaak zeer groot. De fondsen die de twij felachtige eer te beurt vielen het diepst te zijn gezonken waren Océ-Van der Grinten en Hollandia-Kloos. Tegen vallende bedrijfsresultaten duwden Océ terug van f 478 tot f 149. In december kon een herstel worden geboekt tot circa f 200. Hollandia-Kloos zakte van f 600 naar f 285. Andere grote verliezers waren onder meer Akzo (van f 180 als hoogste punt tot circa f 90 nu), Ahold (van f 116 tot f 60), Heineken (van f 210 tot f 122), Koninklijke Olie (van f 300 tot f 200), NMB (van f 201 tot f 115), Ahrend (van 137 tot f 70), Audet (van f 227 tot f 164), Datex (van f 61 tot f 11), Eriks (van f 279 tot f 186), KBB (van 138 tot f 62), Macintosh (van f 96 tot f 28), Nutricia (van f 291 tot f 108) en Samas (van f 112 tot f36). Op de parallelmarkt dui kelden vooral de high/tech- fondsen tot koersen waar veelal nog maar een cijfer voor de komma van overbleef. Oorzaken waren naast de krach de tegenvallende resul taten en benedenwaarts bij gestelde winstprognoses. Een andere opzienbarende gebeurtenis was de onder gang van het Bredero-con- cern. In luttele maanden tijds bleef- van het eertijds zo roemruchte concern slechts een puinhoop over en konden bezitters van de diverse soor ten waardepapieren Breevast en VBB hun stukken bijzetten in de urnengalerij naast an dere ingestorte concerns van de afgelopen decennia zoals Nederhorst, Ogem, Van Gel der, Tilburgsche Hypotheek bank, Vandervliet-Wernink enKSH. Ogem bleef intussen voor nieuws zorgen. De onderne mingskamer van het Amster damse gerechtshof achtte wanbeleid bij het concern be wezen, waardoor de weg vrij is gekomen voor individuele schadeclaims tegen oud-be stuurders van Ogem. Eerder dit jaar ondernamen curato ren van de Tilburgsche al ac ties tegen oud-bestuurders van deze bank. Affaires waren er dit jaar ook. Zo kwam Datex ernstig in opspraak op de verdenking dat enkele directeuren mis bruik van hun voorkennis hadden gemaakt bij de ver handeling van eigen aande len Dit misbruik werd na een onderzoek door de beurs be wezen en de directeuren Smit en Kippersluis verlieten de onderneming. Er vonden een flink aantal beursintroducties plaats, vrij wel alle vóór de krach. Zo mocht de beurs als nieuwe fondsen verwelkomen de Ne derlandse Participatie Maat schappij, Gouda Vuurvast, Van der Hoop, Weweler, Aal- berts, NKF (falcons), Ordina, Dico, Kühne Heitz, Frans Maas, Nedschroef, Atag, Vastned en Homburg. Ook 'de heer van stand' Marten Toon der kwam in de handel. Een voorgenomen introductie van Greenland werd op het laatste nippertje afgeblazen in ver band met het verslechterende beursklimaat. Naast de verbanning van Bredero en Breevast naar het niet-officiële gedeelte van de beurs verdwenen voorgoed Van Schuppen (failliet), FGH (inlijving bij Nationale Ne derlanden), Thomassen en Drijver (voor de tweede maal), Gelatine Delft en Pont (overnemingen) en last but not least Ceteco wegens de fu sie met Van Ommeren. De afkoeling waarvoor de zomer normaal zorgt in de fi nanciële wereld bleef in 1987 uit door de grimmige strijd tussen Wolters Samsom, Klu- wer en Elsevier. Deze strijd, die zou eindigen met de vor ming van de combinatie Wol- ters-Kluwer, werd later ver geleken met een dramatische bokswedstrijd, waarbij Klu- wers Alberdingk Thijm in de eerste ronden werd aangesla gen, langzaam een punten- voorsprong opbouwde en de gevreesde knock out door El- sevierê Vinken uitbleef (het Eerste Kamer-lid mr. Glasz). Op 3 juni kondigt Elsevier een openbaar bod aan op Klu- wer, nadat contacten met de Deventer uitgever over een fusie op niets blijken te zijn uitgelopen. Kluwer zegt direct het bod als vijandig te be schouwen en zich tot het uiterste te zullen verzetten, omdat de beide concerns niet bij elkaar passen. De echte tegenzet komt op 15 juni: Kluwer kondigt aan te gaan werken aan een volle dige samenwerking met Wol- ters-Samsom uit Zwolle. Daarmee worden de messen geslepen. De aankondiging blijkt de voorbode van een wekenlange periode met pers conferenties, aandeelhouders vergaderingen en herhaalde opschortingen van noteringen van de drie concerns door een argwanend beursbestuur: het circus Wolters Samsom, Klu wer en Elsevier trekt door het land (topman Klarenbeek van de Rabobank). Elsevier is de grote zwijgende in de strijd. Kluwer blokkeert de plan nen van Elsevier door de plaatsing van preferente aan delen, eerst bij een bevriende stichting en later ook bij Wol ters. Ook koopt Kluwer op de beurs een belang in Wolters. Elsevier biedt aanvankelijk per aandeel Kluwer zes eigen stukken plus f 75, welk bod la ter wordt verhoogd tot vijf aandelen plus f 175. Wolters biedt drie van haar aandelen voor een stuk van het bedrijf in Deventer en verhoogt dit later tot twee gewone aande len, een converteerbaar cu mulatief preferent aandeel plus f 50. Op de laatste dag van de aanmelding van Klu wer bij Elsevier is er op de beurs sprake van een hecti sche handel in Kluwer. Op 3 augustus blijkt Wol ters defintief in het bezit van 51 procent van Kluwer te zijn en Elsevier van 48 procent van de aandelen. Elsevier geeft het nog niet op. Zij blijft kopen op de beurs, waar fan- tasieprijzen tot stand komen van f 1000 voor een aandeel Kluwer. Elsevier blijft ook dreigen naar de rechter te gaan, onder meer om alsnog de plaatsing van de prefe rente aandelen ongedaan te laten maken. Onduidelijk bleef bij dit al les de rol van de aggressieve Britse uitgever Maxwell, waarvan de naam herhaalde lijk werddt genoemd. Een ge volg van de uitgeversstrijd was wel, dat de discussie over de toelaatbaarheid van be schermingsconstructies tegen ongewenste overnemingen door bedrijven oplaaide. Mi nister Ruding van financiën liet onder meer weten, dat hij weinig aversie had tegen on vriendelijke overnemingen Ondanks de gebeurtenissen van de laatste maanden is men in de financiële wereld toch niet pessimistisch voor de nabije toekomst Integen deel, de bedrijven die in deze markt werken zijn voor zich zelf voor 1988 vaak gematigd optimistisch. Ook in beurs- kringen worden deze geluiden gehoord, al kreeg men vlak na kerst weer een stevige teleur stelling te verwerken door een opnieuw sterk zakkende dol lar tot zelfs onder f 1,80. De ABN zegt desgevraagd van mening te zijn, dat de va lutamarkten wel onrustig zullen blijven, maar dat de fluctuaties in de dollarkoers minder sterk zullen zijn. De dollar zakt nog wat, totdat over een aantal maanden de bodem is bereikt. Een stijging zou in de tweede helft van het jaar of vroeg in 1989 kunnen inzetten. De inflatieverschil- len in de landen van het Euro pese Monetaire systeem zul' len volgens de ABN weer tot enige aanpassing nopen in het systeem. Dit betekent een op waardering van markl en gulden (met een gelijk per centage) ten opzichte van de andere munten. De rente op de Nederlandse geldmarkt zal in 1988 gemid deld iets lager zijn of op een gelijk niveau als in 1987 lig gen, denkt de ABN. Een klein renteverschil met Duitsland is mogelijk, gezien de kracht van de gulden ten opzichte van de mark. De lange rente in Nederland kan volgend jaar licht stijgen. Onder meer wijst de bank ook op de ho gere financieringsbehoefte van de staat. De kredietbe hoefte van de bedrijven zal niet veel afwijken van die van dit jaar. De vraag naar hypo theken door gezinnen zal zich weer gunstig ontwikkelen Het bedrijfsleven beoor deelt de toekomst eveneens met gemengde gevoelens. Philips acht het desgevraagd waarschijnlijk dat in de loop van volgend jaar de groei in de VS afzwakt. In Europa staat eveneens een groeiver traging voor de deur. Omdat in de VS het aande lenbezit wijdverspreid is lijkt de beurskrach in dat land een negatieve invloed op de parti culiere consumptie te zullen uitoefenen In Europa is dat effect volgens Philips ver moedelijk gering, te meer om dat de val van de dollar de koopkracht ondersteunt. Nederland zal geen uitzon dering vormen op het alge mene beeld voor Europa: enige vertraging in de groei van de particuliere consump tie en een verslechtering van de concurrentiepositie van het bedrijfsleven, aldus Philips. (ANP) jan 1986 juli april ian april juli 1987 poor Louis van de Geij n NIJMEGEN-De NV AU Uitgevers van Dagbladen ontstond in 1967 toen de i landia in Utrecht en De elkaar aansloten. Driekwart van de inkomste paalt AUDET uit het uitgeve van regionale dagbladen: I Gelderlander (het grootste de van Gelderland, een stuk; Noord-Brabant), De Ste [West-Brabant en een deel va Zeeland), De Limburger (Zuil en Midden-Limburg) en h Dagblad voor Noord-Limburf Het concern heeft de afgel pen jaren grote bedragen gei ■esteerd in de moderniserii van de drukfabrieken en hee daarvoor nog enkele kapita Mannen in voorbereiding. AUDET geeft een groot aa tal huis-aan-huisbladtitels i met een gezamenlijke opia, van meer danéén miljoen e emplaren. Vaktijdschriften i de AUDET-stal zijn o.m. Fcx Magazine, Music Maker, I jlager, De Bakker, Tweewiel en Textiel visie. Ook een aantal handel oor Louis van de Geijn NU voerde met een omzi 1 de Nederlandse eredivi p de hielen gezeten doo: ok door de nieuwe combtf oor AUDET binnen zijn i en te trekken, neemt VNU i it punt weer wat afstand, nzet van de beide toekori ige partners zal in 1987 roij 2,3 miljard liggen. De drie miljardairs ver eren zich steeds meer van - andvol miljonairs die de i arlandse uitgeverij wereld lit, zoals: De Telegraaf (on '86 629 miljoen), Wegen 288 miljoen), Perscombina 283 miljoen) en Tijl liljoen). Dat geldt ook voor de sprd ing van de activiteiten, ge[ rafisch en inhoudelijk, foika VNU, Elsevier en W< irs Kluwer heeft zich de af§ ipen jaren steeds meer over fens gewaagd. VNU bijvo celd haalde vorig jaar bij- énderde van de omzet uit J uitenland. Van de achtdd end werknemers werkten ei| orig jaar bijna zestienhonde c den vreemde. a zijn het bij de milj or ooral de dagbladen die loeten doen, de miljard jn hun heil al jaren ge aan zoeken in uitgaven an meer is te verdienen an kranten. Elsevier he °h met die bedoeling net Volters Kluwer sterk toefl sgd op de uitgeverij van pecialiseerde vakbladen tudieboeken. Bij VNU komt uit de dagt Gespannen gezichten van handelaren op de beursvloer van Amsterdam na de val van de effectenkoersen. - fotoanp De koers van de dollar bereikte een naoorlogs diep tepunt. fotoanp kï«K

de Stem | 1987 | | pagina 2