Vredesactivisten bezetten kantoor van Amerikanen IEDEWERKER M/l REALISERING KOMEND JAAR IN OMGEVING OSSENISSE Kerstinstuif in St.-Jansteen voor jong en oud 'Den Uyl onkreukbare politicus' Kaartingen KORT ZEEUWS POLITIERAPPORT Toeristen PLAATSELIJK NIEUWS Clingenaar promoveert PESTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 OSSENISSE - Het is zo goed als zeker dat de plannen voor een windmolenpark nabij Osse- nisse doorgaan. Het gaat om tien tot twintig mo lens, die in de loop van volgend jaar gerealiseerd zullen worden. IET DE GRIJZE CELLEN. Bom geld Man in Hulst in elkaar geslagen VELEN TEKENEN CONDOLÉANCE-REGISTERS IN ZEELAND Tilfllt'Hlilhilif.SP SSK Pint Onkreukbaar Stomverbaasd De Klinge Heikant St.-Jansteen Lezingen in Zeeuwse Bieb Contactavond Ypsilon Bredase spreekt voor Vrouwenkerk Hervormde raad: dans in jeugdwerk Aanrijding fcnJERGkrccitic ioduceert met 4 fabrieken ikken en gewapende ele- ge als verwerker/onder- indiensttreding op de af- ENDIENST een gende kwalificaties: Bij voorkeur met bouw- id. hstfunctie binnen de bouw- genschappen en organisa- Postbus 23, 4200 AA \l.F. de Jong, Hoofd Pers. 111. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Vredesac tivisten hebben gistermiddag in Bergen op Zoom enige tijd een kantoorruimte van het opslag- en overslagbedrijf Mepavex aan de Van Konijnenburgweg bezet ge houden. Tien activisten sloten zich daar in en werden na ge ruime tijd door de koninklijke marechaussee weggevoerd. De kantoorruimte hoort bij een reeks loodsen waar goederen liggen opge slagen voor de Amerikanen van de vliegbasis Woensdrecht De actie aan de Van Konijnenburgweg werd ge voerd in het kader van een kerstkamp van de vredesactivisten bij de basis. Ze was gericht tegen de 'dreigende blijvende Amerikaanse aanwezigheid in de Zuidwesthoek', zo werd op pam fletten duidelijk gemaakt De activis ten willen dat de Amerikanen hele maal vertrekken nu in Washington het akkoord voor de middellange af standsraketten is getekend. „Maar we zijn bang dat de militairen niet tegen hun verlies kunnen en haastig nieuwe plannen ontwikkelen voor conventio nele bewapening in Woensdrecht", al dus de demonstranten. Die vinden verder dat de spullen die in de lood sen liggen 'beter besteed zijn aan de miljoenen Amerikanen die onder de armoedegrens leven'. De bezetting werd rond half twee gistermiddag ingezet door tien acti visten die met een busje het bedrijfs terrein van Mepavex opreden. De tien sloten zich onmiddellijk in het kan toortje bij de loodsen in. De ene aan wezige sergeant, daar neergezet om op de spullen te passen, kon weinig anders doen dan de benen nemen en alarm slaan. Tientallen andere acti visten verzamelden zich intussen aan het hek van het bedrijfsterrein. Daar hingen ze een spandoek op met de tekst 'No US-base in Woensdrecht'. Ze hebben er geruime tijd moeten wachten op de komst van manschap pen van de marechaussee, die geassis teerd werden door enkele mensen van de Bergse gemeentepolitie. De marechaussee verschafte zich toegang tot het kantoor, waarna de tien activisten de mogelijkheid werd geboden om vrijwillig weg te gaan. Een van hen maakte daarvan ge bruik, de andere negen werden na ge ruime tijd naar buiten gevoerd. Enke len waren geboeid. De activisten bui ten het bedrijfsterrein slaagden er in een van de toegangspoorten te blok keren, maar de chauffeurs van de twee marechausseebusjes met arres tanten maakten handig gebruik van een andere uitgang. De arrestanten zijn weggevoerd naar de marechaus seekazerne in Bergen op Zoom, waar ze zijn verhoord. Windmolenplan gaat door Volgens ir. J. den Boon van het adviesbureau Energy Connection zijn zowat alle hobbels uit de weg geruimd en is de kans dat het project niet door gaat 'erg klein'. De grondeigenaren in de omge ving hebben inmiddels een bod gekregen om lapjes grond ten behoeve van de windmolens te verkopea Den Boon en verte genwoordigers van de op drachtgever, het bedrijf Bere- «voud b.v., zijn daarover per soonlijk bij de akkerbouwers gaan onderhandelen. VRAAG: Piel en zonder al te veel kosten 'ungalow, een kampeerplaats, |modatie of een vakantiereis volkgeboekt? ANTWOORD: adverteren in de rubriek WAAROM? ee iedere zaterdag weer, maar liefst 0.000 gezinnen I kunt bereiken! Irschijnt in 5 AUDET-dagbladen abant, Gelderland, Limburg en [land door meer dan 1 MILJOEN szen worden, die ook dit jaar 'ir op vakantie gaan. NFORMATIE? ig dan de folder aan et meer informatie :n alle tarieven bij: N.V. AUDET J., Postbus 65, 5900 AB Venlo of '-551221 of 077-551222 Per molen is een lapje grond van zes bij zes meter nodig. „We hebben ze een zeer aan trekkelijk bod gedaan", aldus PZEM Den Boon. „Voor landbouw- schade worden ze volledig ge compenseerd. Ze krijgen ge woon voor die paar meter grond een bom geld. Het maakt ons verder niet uit van wie we de grond kopen. De percelen liggen toch allemaal in dat ge bied. Wie het eerst komt, het eerst maalt". Den Boon zegt de indruk te hebben dat de grondeigenaren, die eerst wat sceptisch tegen over het windmolenplan ston den, nu voor het merendeel be reid zijn te verkopen. „Van de pakweg achttien akkerbou wers die we bezocht hebben, hoeven er in feite overigens maar twee "ja' te zeggen en dan is het voor mekaar". mm Van onze correspondent HULST - De 24-jarige J. Z. uit Den Bosch is in de nacht van maandag op dinsdag zonder enige aanwijsbare reden in Hulst in elkaar ge slagen. Het slachtoffer werd nabij de Dubbele Poort achterhaald door drie motorrijders, die hem zonder pardon begonnen te mishandelen. Hij liep daarbij een gekneusde buikwand en verwondingen aan het hoofd op. De daders waren vermoed- lijk tussen 18 en 25 jaar oud en droegen volgens de politie mo tortenue met lichte helmen. De politie Hulst zoekt getui gen. Het adviesbureau Energy Con nection heeft zich de afgelopen tijd belast met de technische en economische uitwerking van het windmolenplan bij Osse- nisse. „Het is onze overtuiging dat het zeer zeker zal lukken", stelt Den Boon. Een moeilijk te nemen hobbel in de voorberei dende fase is geweest om de PZEM voor het plan te winnen. „Het heeft veel voeten in de aarde gehad om de PZEM zover te krijgen, maar nu is er overeenstemming over een contract voor levering van de door de windmolens opgewekte elektriciteit aan de energie maatschappij". Den Boon wijst erop dat ook de gemeente Hontenisse sterk voorstander is van de realise ring van het windmolenpark. „En de provincie blijkbaar eveneens. Want die heeft de lo catie bij Ossenisse voor een subsidie voorgedragen bij de minister van milieuhygiëne. We verwachten nu snel de grondverwerving te kunnen afronden en dan kan het wind molenpark in 1988 gerealiseerd worden". De Steense jeugd bekwaamt zich op het groene laken Van onze correspondente 1 'O -> nsv navapo' ST. JANSTEEN - Het is bijna tradi tie geworden, de jaarlijkse kerstin stuif in het gemeenschapscentrum De Warande. „En ook dit jaar weer zeer geslaagd", aldus de organisator Gerard Audenaerd. Niet alleen hij, maar ook Frank Boussen van de jeugdcommissie van W Steen en zo'n tiental andere medewerkers zijn zeer tevreden over het aantal deelnemers aan de verschillende activiteiten De jeugd was in groten getale, zo'n 125 jongens en meisjes van zeer jong tot circa elf jaar, op komen dagen om deel te ne men aan een spelencircuit dat in compe titieverband moest worden afgewerkt. Er werd gestreden op de volgende onderde len:.. ballen, gooien, muntenspel, pieren, bussengöoieh en tafelvoetbal. Naast deze wedstrijdjes kon de jeugd zich nog ver maken met tafeltennissen, biljarten, ta felvoetbal en gezelschapsspelen. Boven dien kon men zich achter de computer uitleven met verschillende spelletjes. De organisatie had voor de spelen aan geklopt bij de speel-o-theek en De Lieve uit Hulst en bij nog enkele andere in stanties. Niet alleen de jeugd vermaakte zich uitstekend in De Warande, maar ook de 38 kaarters hadden het naar de zin. Bij de kaartwedstrijd behaalde J. van de Heyden de eerste, F. Piersens de tweede en M. Esseling de derde prijs. Naast de verschillende spelen konden jong en oud ook nog meedoen met een - ROTOOESTEM/CORJ.DEBOER TOV j n tweetal raadwedstrijden. Het aantal bal pennen dat in een doos zat en de lengte van een touw waren voor velen moeilijk te raden opgaven. Uiteindelijk werden toch de twee juiste antwoorden gegeven. De jeugd kreeg tijdens deze instuif een gratis consumptiebon en een lekkernij aangeboden. Uitslagen spelencircuit: 0-7 jaar: 1. Joost de Caluwe, 2. Carolien d'Hooghe, 3. Veronlque Nuyten; 8-10 jaar: 1. Michel van de Wiele, 2. Mervin d'Olieslager, 3. Vanessa d'Hooghe; 11 jaar en ouder: 1. Marty de Neys, 2. Alexander Paelinck, 3. Ingrid Rotthier. Verder was er 's avonds in De Warande nog een gezellige drukte. Aan de schieting die werd gehouden deed een groot aantal lidheb bers mee. In plaats van het trainen op het voetbalterrein waren ook de leden van de voetbalclub een poging komen wagen In het schieten op de liggende wip. j Van onze verslaggevers HULST/TERNEUZEN - In Zeeland is er de afgelopen dagen veel belangstelling I geweest voor het tekenen van het condoléance regis- I ter voor Joop den Uyl. Hon derden mensen in Hulst, Middelburg en Zierikzee zetten gisteren en eergiste ren hun handtekening. In Hulst waren gistermiddag al meer dan honderd handteke ningen gezet „Eigenlijk heel verspreid", aldus PvdA-be- «tuurslid Nel de Rijk. „Uiter aard waren er veel mensen bij uit Hulst, Koewacht of Axel. Maar ook uit verderop gelegen plaatsen zoals Breskens, Ter- neuzen en Sas van Gent Onder de ondertekenaars ook plaatse- fte politici van WD en CDA. I Vanmorgen waren er zelfs wee mensen uit Brugge (B) die JPeciaal waren gekomen om nun deelneming te betuigen." upon naar SIRE, p/a Stephei 23 RN ZOETERMEER. Sluit ee' el van f 1,- bij. Dan krijgt u et te laat is' thuisgestuurd. Woonplaats Maar ook mensen uit noord- Nederland staken hun neus binnen in de Hulster trouw zaal. Zoals een bejaarde dame 1 en haar dochter uit de buurt van Hilversum. Fototoestel op <ie buik. Toeristen. „Thuis kunnen we niet teke nen, maar toen we hoorden dat net hier ook kon, zijn we met- jen binnengestapt Ik heb Den uyl altijd graag gemogen", zegt ®e dochter. „Een unieke figuur. voel me wel tot die partij aangetrokken. Mijn moeder vengens niet. Die is niet zo "uA-minded". „Maar ik teken toch", rea geert moeder, een chique uit ziende dame. „Want ik vond hem een apart mens, een grote persoonlijkheid. Wel altijd wat rommelig gekleed, maar bij hem was dat niet storend". Ze kende zelfs de broer van Joop. „Die heeft een winkel. Ik ben er wel eens geweest Hij lijkt wel wat op hem. Het is er ook zo'n rommel. Maar hij, en dat is op merkelijk, weet zelf precies waar alles ligt". Een raslinkse Hulstenaar, die inmiddels is binnengekomen, denkt met enige weemoed te rug aan die keer dat Joop den Uyl in Den Dullaert een lezing hield. „Een belevenis. Er waren zeker 600 mensen. Ja, nu komen die herinneringen weer boven. Het was in de pauze. Hij had dorst, maar kon vanwege al dat volk niet aan de toog geraken. Er liep een serveerster voorbij en hij griste gewoon een pint van het dienblad. Mensen had den dat gezien en voor hij het wist stonden er wel tien glazen bier voor zijn neus. Wij wisten ook niet hoe je zo'n belangrijk persoon moest aanspreken. Hij zei: zeg maar gewoon Joop. Ty perend voor deze onvergete lijke man". Alle ondertekenaars waren het er roerend over eens. Joop was een bijzondere man, die jaren lang het gezicht heeft bepaald van de vaderlandse politiek. Zijn principes trouw gebleven. „Hij heeft eigenlijk geen fouten gemaakt", voegt een onderte kenaar eraan toe. „Een hele boel politici hebben goede din gen gedaan, maar vaak zijn ze op een gegeven moment wel er gens de mist mee in gegaaa Joop niet. Daar viel niets op aan te merken. De meest on kreukbare politicus in Neder land". Ook in Terneuzen was de be langstelling groot. Binnen het PvdA-gewest Zeeland was deze plaats niet aangewezen om het condoleénce-register te tekenen. Maar de plaatselijke PvdA-fractie besloot maandag om ook in het Terneuzense ge meentehuis die mogelijkheid te bieden. „Vooral voor mensen die slecht ter been zijn, of moeilijk zitten met vervoer. Je moet het dus zien als extra, bo venop de landelijke activitei ten", vertelt Annelie Stahl, fractievoorzitter van de PvdA Terneuzen. Zij zei gisteren 'stomverbaasd' te zijn over de belangstelling. „Op sommige momenten stonden de mensen zelfs in de rij." Hoeveel handtekeningen er in Terneuzen zijn gezet kon Stahl gisteren nog niet precies zeggen. Het Terneuzense regis ter gaat naar Hulst en daar vandaan naar het gewestbu reau in Vlissingen. Gister avond kon in het Oostburgse gemeentehuis worden gete kend, ook daar was de belang stelling groot Vanuit elk ge west worden de registers naar het PvdA-partijbureau in Am sterdam gestuurd. Vandaag, woensdag kunnen tijdens kan tooruren nog handtekeningen worden gezet in Goes, Hulst, Middelburg en Zierikzee. 1 Velen tekenden in Hulst het register, onder het wakend oog van Nel de Rijk van de Hulster PvdA-afdeling FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER en door dit blad in samenwerking ile Reclame. VERKIEZING - Tijdens de verkiezingen in België werd gemeenteraadslid Robert van Duyse van De Klinge met meer dan tweeduizend voor keurstemmen gekozen in de provinciale staten. KERSTKAARTING - Aan de kerstkaarting van de buurt schap Absdale in de manege Heikant deden 40 kaarters mee. Uitslag: 1. E. van Kerkhoven, 2. M. van Kerkhoven, 3. A de Vlie ger. PUZZELWANDELTOCHT - De Stichting Evenementen hield een puzzelwandeltocht ten bate van het werk van pater Swinne in Colombia. Zeker 150 wandelaars waren present om in de Steense bos sen en omgeving te wandelea De meeste belangtelling trof de 12,5 kilometertocht en een klein aantal maakte gebruik van de 7 kilometer. De totale opbrengst van de wandel tocht en de gehouden bingo bedroeg precies 250 gulden. MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg doet zijn naam als cultureel centrum van Zeeland meteen al in het nieuwe jaar eer aaa In de tweede week van januari staan twee lezingen op het programma. Op maandag 11 januari, belegt de Stichting Literaire Aktiviteiten Zeeland een avond over 'nor maal en afwijkend taalgebruik'. Inleider is prof. dr. Bernard Tervoort, emeritus hoogleraar Toegepaste Taalkunde. In de aula van de bieb bespreekt hij vragen als 'hoe werkt onze geest als we spreken?' en "welke storingen kunnen daarbij optre den?'. Gratis kaarten zijn te reserveren of verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bieb, de Nutsakademie of Boekhandel Fanoy in Mid delburg. Op donderdag 14 januari houdt prof. dr. W. Klever, hoogle raar wijsbegeerte in Rotterdam, een lezing over 'het surrea lisme van Spinoza'. Dat gebeurt eveneens vanaf 20 uur in de aula van de bibliotheek, waar de gratis kaarten verkrijgbaar zijn. GOES - De afdeling Zeeland van Ypsilon (vereniging voor fa milieleden van psychotische of schizofrene mensen) houdt op donderdag 7 januari een eerste contactavond voor mensen uit Zeeuwsch-Vlaanderea Dat gebeurt om 19.45 uur aan de De Jongestraat 3 in Terneuzea Het is vooral een praatavond waar familieleden van patiënten hun verhaal eens kwijt kunnen. Een dag eerder, woensdag 6 januari, houdt Ypsilon een infor matie-avond in Goes (Vlasmarkt 6, 19.45 uur) met als thema 'hoe gaan we met ons naaste familielid om?'. De contactpersoon van Ypsilon in Zeeland is bereikbaar op 01100-12221. MIDDELBURG - De Bredase theologe Lieve Troch doet op dinsdag 26 januari in Middelburg verslag van een reis naar Amerika. Ze bezocht daar -in Cincinatti- de tweede conferen tie van de Vrouwenkerk, reden voor de werkgroep Feministi sche Theologie Walcheren om haar uit te nodigen. De bijeen komst vindt plaats in het Emancipatiegebouw aan de Nieuw- straat 47 in Middelburg, aanvang 20 uur. GOES - De Provinciale Hervormde Jeugdraad Zeeland wil het dansen introduceren in het kinderwerk. Daartoe wordt op dinsdag 19 januari een kennismakingsavond gehouden in de Westerkerk in Goes, aanvang 20 uur. De jeugdraad heeft een danstrainster aangesteld. Bij voldoende belangstelling zullen na de kennismakingsavond dan ook cursussen worden opgezet, op verschillende plaatsen in de provincie. Het bureau van de jeugdraad in Middelburg kan nadere inlichtingen verschaffen. CLINGE - Zaal De Troubadour, Weldoen door Vermaak met 61 personen. Uitslag: 1. G. van Roeyen, 2. D. van den Berghen, 3. L. de Smet HULST - Bond van Ouderen, De Blaauwe Hoeve met 72 personen Uitslag: 1. A Esseling, 2. me vrouw Boone, beiden Hulst; 3. mevrouw Van de Hemel, Axel; 4. R. steel. Hulst; 5. B. de Burger, Graauw. Volgende kaarting op 4 januari. HUIST - Kampioenschap in zaal De Smickel met 136 personen Uitslag: 1. J. van de Ende, 2. C. van de Ha, belden Hulst; 3. me vrouw De Burger, 4. J. de Burger, belden Clinge; 5. P. van Leemput, Hulst HUIST - Zaal De Lieve, Bond van Ouderen met 28 personen Uitslag: 1. J. van Remoortere, 2. O. Weemaes, beiden St-Jan- steen; 3. mevrouw Jongezoon, 4. A. Esseling, 5. mevrouw Van Hooye, allen Hulst HUIST - Zaal De Smickel met 57 personen Uitslag: 1. A van Eer denburg, Graauw; 2. J. van de Ende, 3. C. van de Ha, beiden Hulst; 4. mevrouw De Burger, 5. J. de Burger, beiden Clinge. KLOOSTERZANDE - Zaal de TERHOLE - Zaal De Kroon met 18 personen Uitslag: 1. J. van de Ende, Hulst; 2. G. van Acker, Terhole; 3. R. Roovers, Hulst Reizende Man met 74 personen Uitslag; 1. H. Scheerders, Kloos- terzande; 2. A de Koster, Graauw; 3. F. Morcus, 4. J. Maas, beiden Kloosterzande; 5. E. de Bakker. Graauw. LAMSWAARDE - Zaal De Lam soren met 114 personen. Uitslag bieden: 1. J,. van de Ende, 2. me vrouw Van Kerkhoven, beiden Hulst; 3. mevrouw Van Dorsse- laer, Kloosterzande; 4. K. Kayser, 5. A de Cock, beiden Hulst Joke ren: 1. R. van de Velde, Klooster zande; 2, A Dierikx, Lamswaar- de; 3. mevrouw De Beer, Axel; 4. mevrouw Verschuren, Klooster zande; 5. mevrouw Ketting, Ter neuzen OSSENISSE - Zaal Hof ter Nesse met 69 personen Uitslag bieden: 1. Th. Rottier, 2. H. van Dorsse- laer, 3. mevrouw Van Dorsselaer, allen Kloosterzande; 4. A. Rot tier, Ossenisse; 5. A. van Meelen, Hulst Jokeren: 1. mevrouw E. Elsakker, Ossenisse; 2. mevrouw W. Bogaert-Warrens, Klooster zande; 3. mevrouw R. Pinhas- hick, Ossenisse; 4. mevrouw As- selman, 5. R. van de Velde, beiden Kloosterzande. EEDE - Op de rijksweg nabij het grenskantoor ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's, doordat AM. uit Eede geen voorrang ver leende aan een Belgische per sonenauto, bestuurd door me vrouw S.V. uit Kuurne. Beide auto's liepen schade op. De auto bestuurd door me vrouw V. reed van de richting België in de richting Aarden burg. Van onze correspondent CLINGE - Oud-Clingenaar Rob Taalman is gepromo veerd tot doctor in de ge neeskunde aan de Katho lieke Universiteit te Nijme gen. Zijn proefschrift draagt de titel 'the Nijmegen Breakage Syn drome (clinical, immunoligical, cytogenetic and all biological studies). In zijn proefschrift beschrijft hij een aantal kinderen met een zeldzame erfelijke afwijking, het Nijmegen Breuksyndroom. Patiënten die aan deze ziekte lijden hebben een verhoogde kans op een kwaadaardige aandoening. Verder hebben ze immunologische stoornissen, waardoor ze vaker last hebben van infecties. Bovendien blij ken in gekweekt bloed cellen van deze patiënten karakteris tieke chromosonale afwijkin gen voor te komen en zijn-deze cellen bijzonder gevoelig voor röntgenstraling. Door uitgebreid onderzoek te doen aan gekweekte cellen van patiënten heeft Taalman een beter inzicht verkregen in het primaire effect van deze ge compliceerde ziekte. Rob Taalman werd geboren in Westdorpe. hij haalde ach tereenvolgens zijn mulo di ploma in Hulst, HBO-A analy tische chemie in Breda en stu deerde biologie aan de univer siteit in Nijmegen. Daar be haalde hij in 1981 zijn doctoraal examen. Tot 1985 was hij deels full-ti me, deels part-time, weten schappelijk medewerker aan het Antropogenetisch Instituut van de medische faculteit in Nijmegen. In 1984 kwam hij in dienst bij het Amerikaanse Contra-Research laboratorium Hazleton Biotechnologies in Veenendaal.

de Stem | 1987 | | pagina 13