Mexico wil opnieuw onderhandelen over schuldenlast Jan- Bertens, 'onze man' in Midden-Amerika India trekt miljoenen uit voor zuivering van Ganges Vluchtelingen Afrika zijn de kerk een zorg geworden 'S»QUER£MOS.»tf VOORSTEL la-deuda SEHA WELT0 Gerrit Jan He DE STEM Ul]/-r' ER N A -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 29 DECEMBER 1987 DE STEM BINNE, DEN HAAG - Het kab verzekerden vanaf 1 ji naast hun ziekenfonds premie laten betalen. O net een half miljard bes gezondheidszorg. BOESTAR DEBEMOS. ÜPODEMOS -iGHR«eSR DEUD De Meocicaanse bevolking is de onmogelijke buiten landse schuld beu. Op het voorste spandoek staat: 'We moeten niet, we kunnen niet en we willen niet deze bui tenlandse schuld betalen'. - foto anp De Mexicaanse regerings partij heeft schuldeisers de afgelopen week voorzich tig te verstaan gegeven dat zij voelt voor heronder handeling van de giganti sche buitenlandse schuld. Vertegenwoordigers van de Institutionele Revolu tionaire Partij (PRI) spra ken over een „nieuwe fase" in de wijze van betaling. Wij zijn bezorgd dat de hoge schuldenlast het economisch herstel van ons land verhin dert en de inflatie verder aan wakkert, aldus PRI-parle- mentarier Socrates Rizzo. Rizzo is voorzitter van de be grotingscommissie van het huis van afgevaardigden. Rizzo deed zijn uitlatingen af gelopen week tijdens de be spreking van de inkomsten van volgend jaar. Mexico betaalt volgens cij fers van het ministerie van fi nanciën dit jaar ruim 13,9 miljard dollar over de buiten landse schuld die de 100 mil jard dollar is overschreden. Meer dan 8 miljard dollar be treft rente; de rest is aflos sing. De schuldenlast slokt daarmee 65 procent van de in komsten uit export op. Maar volgend jaar moet de Latijnsamerikaanse natie meer dan 16 miljard dollar opzij leggen voor de schulden last. Een zorgwekkend voor uitzicht, zeggen PRI-afge- vaardigden met een blik op de voorspellingen voor de han delsbalans in 1988. Mexico houdt namelijk ernstig reke ning met dalende inkomsten uit olie, goed voor veertig pro cent van de verdiende valuta. Maar ook andere exportpro- dukten zoals koffie en meta len als zilver zouden in prijs kunnen dalen komend jaar. De olie-exporteur slaagde erin een valutareserve op te bouwen die in oktober onge veer 15 miljard dollar be droeg. Deze schommelde ruim twee jaar geleden rond de vier miljard dollar. De reserve moet echter worden aange sproken als Mexico niet tot overeenstemming kan komen met schuldeisers. De afgelopen maanden ver ging het de Mexicaanse eco nomie veel slechter dan was voorzien en moest de regering voorspellingen voortdurend bijstellen. De inflatie be draagt dit jaar tussen de 140 en 150 procent. In december zag de regering zich genood zaakt tot een forse devaluatie van de peso. Rizzo maar ook andere ver tegenwoordigers van de PRI steken niet onder stoelen of banken dat de regering her- onderhandeling over een deel van de schuld wil. Mexico toonde zich de afgelopen jaren een voorbeeldige leerling in de klas van schuldenaren en wist daarom bij de heronder handeling over 43 miljard dol lar schuld medio 1986 gunstige voorwaarden uit de strijd te slepea Volgens de econoom Fran cisco Jose Monasterio van de nationale autonome universi teit van Mexico-stad zal de regering aandringen op een koppeling van schuldenlast en exportinkomsten. Dit is een van de voorstellen die de lei ders van acht Latijnsameri kaanse schuldenlanden in no vember tijdens hun topconfe rentie in de Mexicaanse bad plaats Acapulco deden. Mo nasterio is ervan overtuigd dat andere Latijnsameri kaanse landen het initiatief van Mexico volgend jaar af wachten om daarna te volgen. Hij en andere economen in de hoofdstad wijzen erop dat Mexico vermoedelijk ook een beroep zal doen op een krediet van 500 miljoen dollar, dat bij de heronderhandelingen was beloofd maar niet uitgekeerd. Het bedrag zou kunnen wor den overgemaakt als de eco nomische prestaties van het land tegenvielen. Een soortge lijk compensatiekrediet was ook vastgelegd in geval van sterk dalende olieprijzen (720 miljoen dollar) en daling in overige overheidsinkomsten (1,2 miljard dollar). (IPS) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W, Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HIJ HIELD als chef-voorlichting de politiek magere mi nister van Buitenlandse Zaken Van der Klauw op de been. Organiseerde de Eurotop in Maastricht. Ging of ficieel op onderzoek naar de moord op de vier Neder landse journalisten in El Salvador en is nu onze ambas sadeur in Midden-Amerika. Maastrichtenaar drs. Jan- Willem Bertens wordt door de internationale pers op handen gedragen als de geslepen diplomaat die vindt dat de belastingbetaler best mag weten wat in het poli tieke circuit bekokstoofd wordt. Verslaggever Jo Cor- tenraedt logeerde een paar dagen in zijn stevig be waakte ambtswoning in de Costaricaanse hoofdstad San José. Door Jo Cortenraedt „DIE ROOKBOM bij Ne- derland-Cyprus. Schanda lig! Het is ver gekomen in Nederland, dat zoiets kan gebeuren". Jan-Willem Bertens (51) loopt briesend door zijn ruim bemeten huis. „Het is toch te gek om los te lopen. Die vent moet meteen de bak ia En dan niet voor een paar dagea Dit kan toch niet. Ik schaam me diep. Dat meen ik echt". Het imago van Nederland in het buitenland. Dat heeft volgens Bertens de laatste tijd een knauw gekregen. „De mensen denken echt dat in Nederland sowieso het eerste kind geaborteerd wordt, dat de moeder samen leeft met de vriend van haar man en dat je na je vijftigste verdomd goed moet uitkijken, wil je niet een euthanasiepil tussen je eten vinden". Enig gevoel voor hu mor kan hem niet ontzegd worden. Zijn parmantige snor en gloeiende pretoogjes wij zen ook al in die richting. Jan-Willem Bertens is een perfect dirigent die de hele opera leidt. Want daar doet de diplomatieke wereld weieens aan denken. Een cocktail party hier, een bespreking daar, een ontvangst zus en een toespraak zo. De doorsnee-di plomaat wil nog weieens wat stijfjes zijn. Maar Bertens is een figuur apart Beweegt zich weliswaar makkelijk in dat wat bekakte sfeertje, maar is zelf veel toegankelij ker. Als er gewerkt moet wor den, is hij van de partij, maar graag houdt hij de betrekke lijkheid van alles in het vizier. „Dood en leven, dat is toch het enige wat telt". Te zijnen huize wordt een van de vele parties gegeven voor de Nederlandse kolonie in San José. Handelslui, ont wikkelingswerkers en diplo maten zijn van de partij. „Normaal is de sfeer op zo'n party nogal stijf, maar hier is het altijd heel leuk", zegt een van de vrouwelijke gasten. „Jan-Willem houdt gewoon open huis, en iedereen doet verder maar waar hij zin in heeft". Om 1 uur 's nachts, als de laatste gasten zich nog ver maken met sterke drank, zwaait Bertens als een quiz leider vanaf de haltrappen naar de overblijvers. „Amu seer jullie, ik moet nog wer ken". In de eetkamer gaat hij aan tafel met ambtenaren van Buitenlandse Zaken. De ver gadering duurt tot diep in de nacht. Vanuit de tuin horen Jan-Willem Bertens: „Die Kamerleden snappen er geen zak van". - fotoanp we Bertens in een andere rol. Met stemverheffing en de vuisten op tafel, maakt hij z'n ongenoegen kenbaar over en kele zaken die volgens hem tot nu toe niet goed zijn gelo pen. „Ik mag dan weieens een geintje maken, maar ik ben bloedserieus. Als jullie dat maar weten", zo buldert hij. De volgende ochtend neemt hij om 7 uur plaats op de ach terbank van de gloednieuwe donkerblauwe Volvo. Met de Nederlandse driekleur voorop stuurt zijn chauffeur richting president Arias. Bertens kent veel mensen. Héél veel men sen. Van president Ortega van Nicaragua tot de eerste de beste voorzitter van een on derafdeling van de plaatse lijke boerenbond. En hij gaat met iedereen net zo gemakke lijk om. In vloeiend Spaans. Het is al laat in de avond als een verslaggever van een belangrijk Amerikaans week blad belt. Die kan de volgende dag langs komen. „Dat ge beurt vaak. Dat Amerikaanse kranten en weekbladen me vragen om actuele informatie uit het gebied. 'Volgens goe- dingelichte westerse diploma ten', heet het dan". Hij geniet ervan, het omgaan met de pers. Jarenlang heeft hij als woordvoerder in Den Haag de journalisten meegemaakt. En ook gezorgd dat ze nieuws kregen. Nu nog hebben de Ne derlandse correspondenten in Midden-Amerika een grote steun aan Bertens. Want ze weten dat hij goed is inge voerd, iedereen kent en van de laatste ontwikkelingen op de hoogte is. Journalisten zijn hem soms liever dan politici. „Ik werk hard. En mag ik alsjeblief fat soenlijk wonen?" Hij is kwaad over de kritiek vanuit Den Haag dat ambassadeurs een duur leventje zouden lei den. Op kosten van de belas tingbetaler. De Rekenkamer zwengelde de zaak aan, en sommige Kamerleden deden er nog een schepje bovenop. „Och, het kan best zijn dat de Rekenkamer hier en daar op een paar dingen is gestoten, die niet goed zaten. Maar wat een gezeur van die Kamerle den. Die snappen er geen zak van", zegt hij met veel klem tonen. Zijn manier van praten heeft iets weg van de grote Latijnsamerikaanse rede naars, die ook zo meeslepend, vol vuur en gloed kunnen be togen. „Gaan ze zitten zeuren over een witgoedregeling. Ze we ten niet eens dat een ambas sadeur daar een paar extra centen voor krijgt, omdat je vaak mensen te logeren hebt. Zoals jullie dus. Dat zijn weer vier extra lakens. Diplomaten bezeiken is gemakkelijk. Waarom moeten die twee ton krijgen, hoor je ze al roepen. Maar wat je er ook allemaal mee moet doen. Ontvangsten, toestanden. Je vertegenwoor digt officieel een land Ik moet óók huishuur betalen, en niet een beetje, want de prijzen voor buitenlanders zijn hier gigantisch. Met 2.500 dollar per maand zit ik nog tamelijk laag". Mensen hebben volgens Bertens geen idee wat een ambassadeur allemaal moet uitgeven. „Ik wil ook weieens met vakantie, als ik een jaar lang hier midden in de ellende heb gezeten. Nou, dan ga je bijvoorbeeld met je gezin naar Miami, nog tamelijk in de buurt. Trouwens, denkt iemand er weieens aan wat voor gevaren je als diplomaat loopt? En dan gaat het in deze streek nog. Maar je zult met je kinderen in Teheran zitten". Jan-Willem Bertens is een driftig man die met honderd dingen tegelijk bezig is. „Hier in Midden-Amerika ga ik naar bijna alle officiële gele genheden. Vaak lachen de mensen op de ambassade me uit. Daar gaat ie weer. Ja, ik zit dan weieens alleen in zo'n zaal, waar ik urenlang naar bewogen toespraken moet luisterea Ik word dan wel kom geheten als de ambassa deur van de Republiek der Lage Landen langs de Rijm' Hij trekt regelmatig zijn snor naar één kant omhoog. Zijn ogen verraden een ironie die doet denken aan Kees van Kooten. Over een jaar verwacht Bertens zijn overplaatsing naar een andere post. Welke weet hij niet, dat is een ver rassing. Maar volgens insi ders is het duidelijk dat het geen lichte zal zijn. Suriname is al genoemd - als de betrek kingen weer hersteld zouden worden - maar in de caroussel op BZ schijnt het balletje in eens weer anders te rollen. De Maastrichtenaar wordt op Buitenlandse Zaken gezien als een zwaargewicht onder de ambassadeurs, die op het grote werk moet worden af gestuurd. Sterker nog, Ber tens zou niet anders willen ook. Pas op z'n 65e zal een einde komen aan zijn zigeunerle ven. Dan komt hij terug naar Nederland. En alsof hij nooit is weggeweest, zegt hij„Naar Maastricht natuurlijk, waar anders?" Twee miljoen mensen nemen dagelijks een bad in de sterk vervuilde Ganges. DE INDIASE REGERING wil serieus werk maken van de zuivering van de ri vier de Ganges, een eeu wenoud Indiaas symbool dat door de hindoes met veel eerbied wordt omge ven omdat de rivier hen reinigt van zonden. De Ganges heeft echter alles weg van een open riool. De rivier begint als een span- kelend bergbeekje op een gletsjer in de Himalaya maar eindigt 2.525 kilometer ver derop als een smerige, dikke modderstroom die uitloopt in de Baai van Bengalen Dagelijks nemen naar schatting twee miljoen men sen een bad in de Ganga - de hindi-naam van de rivier - om hun zonden weg te was sen. Op religieuze hoogtijda gen groeit hun aantal aan tot tussen de zes en tien miljoen. Gewijde poeders, bloemens lingers, balsem en zeep wor den rijkelijk in het water ge strooid op die dagen. Premier Rajiv Gandhi heeft zich in bezorgde be woordingen uitgelaten over de vervuiling van de rivier. „De Ganga is de bron van onze poezie en legenden, waarop miljoenen mensen zijn aangewezen. Tegenwoor dig is het een van de meest vervuilde rivieren ter wereld. We moeten de Ganga haar oorspronkelijke zuiverheid teruggeven", aldus Gandhi. In 1985 startte de regering een vijfjarenproject om de ri vier te zuiveren. Inmiddels werken honderdduizenden arbeiders aan een van de zui veringsprojecten, onder het zingen van 'Ganga mata ki jai' ofwel 'Heil, moeder Gan ga'. Het zuiveringsproject kost alles bij elkaar zo'n 500 miljoen gulden. Dagelijks wordt er onge veer 900 miljoen liter afval in de rivier gestort. De Ganges loopt door het hart van India in een gebied waar ruim 300 miljoen mensen wonen. Industrie-afval, gemeente lijke riolen, gedeeltelijk ge cremeerde lichamen, dierens- keletten: de Ganga moet het allemaal slikken. Slechts 16 van de 98 steden en grote dor pen langs de rivier hebben iets wat lijkt op een rioolzui veringssysteem. De menselijke vervuiling van de heilige rivier begint in Hardwar, een heilige stad aan de voet van de Himalaya waar de Ganga de vlakte be reikt. De stroom van elf mil joen liter afval die daar dage lijks in de rivier werd geloosd is inmiddels gestopt in het ka der van het Ganges Actieplan. In Benares, een heilige stad die beroemd is om zijn vele tempels, worden dagelijks ze ker 400 lichamen gecremeerd aan de oevers en dat levert tonnen as op die in de rivier worden gestrooid. Vaak moe ten er zoveel lijken verbrand worden dat halfverbrande li chamen al van de brandstapel worden gehaald en in de ri vier worden gegooid. De hin does zijn ervan overtuigd dat zij in de hemel komen als zij sterven in Benares. De Ganga stroomt verder naar Kanpur, een van de eer ste industriesteden van India. Ruim 30 grote en kleinere in dustrieën lozen giftige afval stoffen in de rivier. De ver vuiling van de rivier wordt voor een kwart veroorzaakt door de industrie, de rest be staat uit ongezuiverd riole ringswater. „De Ganga is een machtige rivier. Zij kan herstellen als wij er niet langer misbruik van maken", zegt K.C. Sivara- makrishnan, directeur van het Ganga-project. Britse deskundigen helpen de Central Ganga Authority inmiddels bij het ontwikkelen van een computermodel voor bewaking van de waterkwali teit en Nederlandse deskundi gen zijn betrokken bij de bouw van een zuiveringsin stallatie bij Kanpur om indu strieel en huishoudelijk afval te verwerken. De installatie gaat zo'n 27 miljoen gulden kosten. Het Nederlandse bedrijf Euroconsult werkt plannen uit voor de bouw van nog een zuiveringsinstallatie in Mir- zapur, een plaats in de buurt van Benares die bekend is om zijn tapijtindustrie. De Ne derlandse hulp beloopt een to taalbedrag van ongeveer 70 miljoen gulden. Volgens Hillebrand Ehren- burg, zuiveringsdeskundige van Euroconsult in Benares, heeft de plaatselijke bevol king hoge verwachtingen van de Nederlandse hulp. „Ze be grijpen niet zo goed dat der gelijke projecten veel tijd ver gen. Het is een enorm project. Voor de Rijn was tien jaar no dig. Het is een moeilijke taak om de Indiërs duidelijk te ma ken dat zij de rivier niet moe ten vervuilen. Zij zijn nu een maal gewend om allerlei acti viteiten te ontplooien op de oevers van de rivier", aldus Ehrenburg. Hij zegt dat het nog een hele klus zal zijn om het project in 1990 af te ron den. Het Amerikaanse Bureau voor Milieubescherming heeft vijf stoomcursussen in India georganiseerd om informatie te verstrekken over water vervuiling. De zuiveringswerkzaamhe den zijn al begonnen aan een 600 kilometer lang traject van de Ganga, dat als „gevaarlijk vervuild" te boek staat. De re sultaten daarvan moeten vol gens de Indiase autoriteiten in 1990 merkbaar zijn. Er heerst echter skepsis ten aanzien van de kans dat crematies langs de rivier of rituele ba den verboden of in banen ge leid kunnen worden. In Benares is inmiddels een rivierpolitie-eenheid opge richt die er met drie motorbo ten en zes speedboten op toe ziet dat mensen niet langer lijken en afval in de rivier gooien. Hoofdcommissaris D.S. Bagga van de rivierpolitie in Benares deelt die skepsis: „Mensen verbranden al 5.000 jaar lijken langs de Ganga. Ze stoppen daar echt niet meteen mee als wij een keer met onze vingers knippen". Inmiddels worden in Bena res twee elektrische cremato ria gebouwd. „Het wordt veel goedkoper en schoner maar je houdt natuurlijk altijd een aantal fanaten die zich erte gen verzetten", zegt Bagga. Y.N. Chaturvedi, algemeen directeur van de dienst ver- vuilingsbestrijding, neemt het op voor de Ganga. „De rivier zelf is niet onzuiver. Wij heb ben haar onzuiver gemaakt. Nu moeten we boeten voor ons grove wangedrag jegens de rivier. Het project zou eigenlijk Ganga Boeteproject moeten heten". (AP) Door Jan Bouwmans AFRIKA IS vergeven, wan,,, de vluchtelingen. Zijn het geen (burger)oorlogen, dén i is het wel hongersnood die hele volksstammen van huis en haard verdrijft. Mozambique heeft van beide plagen te lijden. De burger oorlog duurt er al ruim tien jaar. Met nauwelijks uitzicht op een einde. Dit, gecombi neerd met natuurrampen, heeft zeker 400.000 Magambi- quanen op de vlucht gedre ven. Ze hebben hun heil ge zocht in de buurlanden. Ma lawi telt op het ogenblik 250.000 vluchtelingen uit Mozambique, Zambia 40.000 en Zimbabwe 150.000 Zambia trekt nóg een vluchtelingenstroom aan uit die andere voormalige Portu gese kolonie: Angola. Al meer dan 100.000 Angolezen zijn hun land ontvlucht en velen van hen hebben in Zambia hun toevlucht gezocht. En Zambia herbergt ook een flink deel van de 100.000 Na- mibiërs die zich hebben aan gesloten bij de SWAPO, de bevrijdingsbeweging van Na mibië. Naar schatting bevin den zich in het arme Zambia ruim 145.000 vluchtelingea Hun aantal neemt echter als maar toe. Het vluchtelingenprobleem ligt in Afrika politiek heel ge voelig. Het is alleen maar lo gisch zeer gemakkelijk span ningen ontstaan tussen de vluchtelingen en de oorspron kelijke bewoners. Regeringen willen de vluchtelingen meestal geconcentreerd aan de grenzen houden om terug keer te bespoedigen. Om de zelfde reden willen regerin gen de vluchtelingenconcen- traties onder strikte controle houden en daarbij is men niet bijster gesteld op pottenkij kers. Hulporganisties trekken zich het lot van de vluchtelin gen aan. Dat wil hoofdzake lijk zeggen, hun materiële lot. Maar vluchtelingen zijn ook geestelijk ontredderd. In die nood wordt nauwelijks voor zien. Ook de (rk) kerk heeft het hier tot voor kort laten af weten, hoewel zeer velen van de vluchtelingen christen is. Daar zijn verklaringen voor te geven, maar daarmee is de zaak niet afgedaan. De paters van de HH. Har ten zien in de vluchtelingen zorg een nieuwe taak voor zich in Afrika liggen. Op 30 december vertrekken de pa ters Jef Martens, Piet Hoede- maekers en Jan Wouters naar Zambia om in de streek rond Chipata pastorale hulp te gaan verlenen onder Mogam- biquaanse vluchtelingen. Pa ter Martens, afkomstig uit Meerssen, was tot 197.7 in Mozambique werkzaam en daarna onder Kaapverd^che vluchtelingen in Lissabon. Pater Hoedemaekers, geboor tig uit Venray, werkte lange tijd in de Riau-archipel in In donesië en deed daar ervaring op met Vietnamese vluchte lingen. Pater Wouters, geto gen in Macharen bij Oss, werkte na zijn Indonesië-pe- riode in het Koetshuis, het op vangcentrum voor acuut dak lozen in Bavel. Op 19 decem ber is er in de kerk van St Jan de Doper in de Bredase wijk Ypelaar om 14.30 uur een afscheidsdienst met de drie paters rond het thema 'zorg voor vluchtelingen'. Na afloop is er voor alle belangstellen den een bijeenkomst in hel nabij gelegen klooster van paters van de HH.Harten a de Seminarieweg in Bavel. Mogcambique is de paters van de HH.Harten niet vreemd. Leden van deze con gregatie hebben in de afgelo pen twintig jaar alle ontwik kelingen in het land meege maakt. Nog steeds zitten vier paters in de Magambiquaanse stad Beira. Het zijn deze vier geweest die dringend vraagd hebben dat collega's naar de vluchtelingen in Zambia zouden gaan. Maar ook de overkoepelende Bis schoppenconferentie van de negen landen van zuidelijk Afrika, de IMBISA, is hel vluchtelingenvraagstuk gaan oppakken. De IMBISA heeit een speciaal bureau in het le ven geroepen voor de vluchte lingenzorg in de regio. Het se cretariaat is gevestigd in Ha rare, de hoofdstad van Zim babwe, en de leiding ervan ligt in handen van patel Frans Timmermans, tot voor een jaar generale overste van de paters van de H. Geest. Verkenningen hebben uit gewezen, dat onder de Mo- zambiquaanse vluchtelingen in Zambia grote behoefte be staat aan pastorale hulpverle ning. Het pastorale pre' legt de prioriteit bij de ge meenschapsvorming ofwel de versterking van de gemeen schap onder de vluchtelingen- Waar nodig en naar gelangde mogelijkheden zullen de pa ters ook aanvullende medi sche en andere hulp bieden Er zal echter vooral samen werking worden gezocht me' dé hulporganisaties die W plaatse actief zijn, zoals I» Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Ver enigde Naties. De thuisbasis- dit zijn de medebroeders Nederland, dragen zorg voor de materiële en financile kar» van het nieuwe project Afrika. SCHIPHOL (ANP) - De ge zamenlijke Nederlands charterluchtvaartmaat schappijen hebben in 1981 meer dan twee miljoen pas sagiers vanuit Nederlan» naar hun vakantiebestem ming en terug gevlogen Daarmee wordt dit jaar eei nieuw record gehaald voo de Nederlanse charter markt en de resultaten var het topjaar 1979 overtroffen pit heeft de directeur var Transavia Airlines, P. Legrc Exti Dat voorstel doet staatss heid) in een brief aan de Z gaan moet over dit idee vc uitbrengen. Deskundigen verwachten dal het voorstel vooral de mensen met een kleine portemonnet veel geld gaat kosten, omdat zi, ook voor partner en kinderer ten premie moeten gaan beta- iea Woordvoerders van de rege ringspartijen CDA en WE reageerden gisteren nogal uit eenlopend op de ideeën var Dees. CDA'er Lans ink wijst in voering van de maatregel op juli 1988 van de hand. „Tenzi, Dees de maatregel inpast ir een nieuw stelsel van ziekte kosten, zoals in de plannen var Dekker. Dit lijkt toch eer beetje op hap-snapbeleid. Zc van: ik heb de tandartsmaatre gel niet gehaald, dan probeer il> dit maar eens uit". Zijn WD- collega Nijhuis is enthousias' over het voorstel. „Dat heb il zelf voorgesteld als alternatie* voor de tandartsmaatregel". Dees komt met het voorste op de proppen omdat gebleker is dat de plannen om de tand artshulp voor volwassenen ui- het pakket te verwijderen nie' haalbaar is. Aanvankelijk zoi de tandarts per 1 januari nie meer door het ziekenfonds ver goed mogen worden. Dat weri uitgesteld, omdat te weinij mensen bereid bleken zich aan vullend voor de tandarts t< verzekeren. Dees wil nu zijn bezuiniginj op een andere manier bereikei en stelt voor alle ziekenfonds verzekerden een vast bedraj per maand te laten betalen Volwassenen zullen naai schatting tussen de 50 en de 6t gulden gaan betalen en kinde ren de helft van dat bedrag. Oi dit moment betalen zieken- DE ONTVOERINGSZAAK var kent in Nederland haar gelijke als voor de meedogenloze aan Triest is dat de familie Heijn, c onder de onvoorspelbare terri kan worden geboden op een c Korthals Altes van Justitie ver landers al lange tijd vrezen: meer in leven is. Het is te hopen dat de openb» toe in feite nu pas het officiële sporing van de verantwoorden De enige plaats voor dergelijke orde is de gevangeniscel. Om dat doel te bereiken werd matiestop, door politie en just Begeven. Door de samenlevin stanties aan de gegevens te I öaders van de ontvoering. Over deze informatiestop is al zoals gisteren een vertegenw Pas tot stand gekomen na zo Aan de ene kant het belang va Pe andere kant het algemeen m strijd met de rechtsorde en r om daar tegenop te treden, "ij kunnen er begrip voor opb viduele belang van het slach redere keuze moet verantwoor resultaten die tot nu toe in het maken niet meteen duidelijk d informatiestop in gunstige z wok de rol van de pers is in "Prake gekomen. Vanaf het tx ournaiisten gevraagd om teru ustitie en politie ingestelde inft Been publiciteitsverbod. De o *®n strikt eigen verantwoorde r?" ®n niet publiceren is een za e Nederlandse journalistiek c een zorgvuldig om. Buiten ai over verbaasd dat de Nede jenouden aan het verzoek om "l*?- Wij blijven het een goe Publicatie van nieuws wordt c /laats vindt. Lh? 9®yal van Gerrit-Jan He <in HeY en bekend van krant» bet. slachtoffer - wekenlanj door politie en justitie min »en aantal publicaties de afloo iuniL ?107'0®9, is derhalve nii daLr 5 om de Problematiek ikhlnaiXwe' met inachtnemir ra mm die van de iournf I ™maia.at zich, zoals AVRO' en Politie regisseren. I? 3

de Stem | 1987 | | pagina 2