giromaat UIT Zwe'Ken CONSUMENTENCLUBS EN WINKELS UITEN HARDE KRITIEK OP BANKEN m DOELSTELLE Showmodellet en beursgoedt DE STEM EXTRA OP MAANDAG 28 DECEMBER 1987 UTRECHT/DEN HAAG - Het nieuwe betalen. Boodschappen doen en tanken zonder een cent of een betaalkaart op zak. Geld dat je uit de muur trekt als een kroket, 24 uur per dag. Gireren met de snelheid van het licht. Postbank Rabobank Hoorzitting Geschokt Juichen Piot vaar een 6e4t-4eCCen peUG*?HcU Buren PAPIER VOOR UW PEN Uitwerpselen Afrikaners DE STEM BINNEN DEN HAAG - Het regee VVD moet worden aan zijn doelstellingen niet gevolg van een tegenval Regeling voor studiefinanciering wordt verlengd Komplete cassettes T48 Elektronisch betalen: beurs geeft geen pas Door Einze Brandsma Elektronisch betalingsverkeer is het toverwoord. De banken lijken ernaar te snakken. Efficiënt, terugdringen van fraude, gebruikersvriendelijk, veelbelovend. Maar net als in sprookjes gaat er bij toveren nog wel eens wat mis. Betalen met bijvoorbeeld de giromaatpas staat nog in de kinderschoenen. Volgens de Consumen tenbond zijn er volop nadelen: „De techniek is nog lang niet zo gebruikszeker als de banken aangeven. Uit de experimenten in de regio's Tilburg/Eindho ven is gebleken, dat de gelduitgifteautomaten nogal eens leeg zijn of niet werken." - foto archief de stem Consumentenorganisaties trappen deze weken stevig op de rem, als het gaat om dat mo derne, elektronisch betalen. Zij hebben namens de (toekomsti ge) gebruikers een berg kriti sche vragen en 'maars'. Vóór het grote publiek de nieuwe manieren van geld uitgeven en opnemen gaat vertrouwen, moeten de bezwaren opge ruimd worden. Ook de winkels, de detail handel hikt nog hevig tegen het elektronisch betalen aan. Er is verzet tegen de door de banken bedachte systemen, die zij maar te slikken hebben. Albert Heijn zelf gaf onlangs de ban ken een gevoelige veeg uit de pan: de banken denken te veel aan hun eigen efficiëntie en te weinig aan wat de klant wil. AH noemt het elektronisch be talen op zich wel veelbelovend en wenst een snellere introduc tie. Daarbij komt nog, dat de banken de klanten (zowel de zakelijke als de particuliere) na 1 januari meer willen laten be talen voor een aantal diensten: tarifering. Zo zullen, behalve bij de Postbank, de rekening houders niet meer ongelimi teerd cheques mogen uitgeven. Wie er meer dan 60 per jaar (Rabo) gebruikt, moet daar ex tra voor betalen. De Postbank schafte de rente op tegoeden bij de gewone giro-betaalrekening al af. Waar is de bankwereld mee bezig? Eerst de klanten mas saal binnenhalen met salaris/ betaalrekeningen, ze laten wennen aan giraal betalings verkeer, cheques. Maar zodra die klanten een enthousiast ge bruik daarvan maken, krijgen ze straf? Moeten we dan maar terug naar de tijd van 'handje- kontantje'? Salaris in je knuist, weg met de giro-overschrijvin gen? En wat betekent elektro nisch betalen voor de consu ment, wat zijn de voor- en na delen? Willen de banken het of willen de klanten het? De Postbank, dominant in het giraal betalingsverkeer met bijna 5 miljoen particuliere en 400.000 zakelijke klanten, lijkt verlegen met alle publiciteit. Een al gemaakte afspraak voor een gesprek over het elektro nisch betalingsverkeer en de tarifering wordt van hoger hand afgelast. „Bel nog maar eens in januari." Postbank-woordvoerder Schoenmakers begrijpt alle verontrusting niet: „Wij gaan er van uit dat alles goed loopt met elektronisch betalen, dat de apparatuur gewoon feilloos werkt." Geen begrip voor wan trouwen bij de klanten? „Ach, ik wil ook niet beweren dat er nooit iets fout zal gaan. Maar het is niet zo dat het elektro nisch betalen link is." Wat de tarifering betreft: volgens Schoenmakers zal de Postbank klanten die meer dan gemiddeld betaalkaarten ge bruiken, daar niet extra voor laten betalen. „Wij hebben juist de ervaring, dat de mensen er verstandig en efficiënt mee omgaan. Het gemiddelde be drag is 90, daar zijn we heel tevreden over." De Rabobank Nederland (3,5 miljoen rekeninghouders, Ijl miljoen daarvan met cheques) bevestigt, dat bij de introductie van modern, elektronisch beta len, alles afhangt van het ver trouwen van de consument. Adjunct-directeur C.van Tig- gelen, hoofd betalingsverkeer: „Toch constateren wij, dat mensen steeds meer vertrou wen hebben in systemen. Vroe ger vertrouwden zij alleen hun eigen kous, later durfden zij hun geld ook op de bank te zet ten zonder de angst, dat zij het dan misschien niet terug zou den zien." Ook Van Tiggelen zegt, dat de apparatuur (de betaalauto maten in winkels en bij benzi nestations en de gelduitgifte automaten voor de 'flapjes uit de muur') voor 100% moet deu gen. De klant van zijn kant Betalen met baar geld zal, als het aan de banken ligt, in de toekomst steeds zeldzamer wor den. Tenminste de banken zouden dat graag willen. foto de stem/johan van gurp moet zorgvuldig met zijn mag netisch pasje-nieuwe-stijl en zijn strikt geheime PIN-code (persoonlijk identificatie num mer) omgaan. Bij de Rabobanken draaien nu een jaar of 3 gelduitgifteau tomaten (GUA's). Eind dit jaar zullen 160 GUA's geïnstalleerd zijn, eind volgend jaar 300. De Postbank draait nu met 35. Waar dat al kan, maken de klanten er gretig gebruik van. „Gemiddeld 3000 transacties per GUA per maand, dat gaat al naar de 5000, bij een van onze kantoren staat er een met al 10.000 transacties per maand." Weinig klachten, zegt de Rabo- bank. Twee klachten in die 3 jaar, dat ten onrechte iets van de rekening afgeboekt zou zijn. Na onderzoek bleken de kla gers stevig te jokken. Ra bobank-man Van Tigge len geeft de consumentenorga nisaties gelijk, dat zij pas laat door de banken bij de plannen voor modern betalen betrokken zijn. De Rabobank schuift nu met de Consumentenbond aan de tafel, „ook voor het verkrij gen van een maatschappelijk draagvlak". Bij een PvdA-hoorzitting op maandag 7 december in de Tweede Kamer bleek, dat de banken niet aan nadere be schermende wetgeving willen. Van Tiggelen: „Het bankwezen is zelf in staat het betalings verkeer goed te regelen. De po litiek moet zich daar niet mee bemoeien, anders dan via de minister van financiën en De Nederlandse Bank." „De ontwikkelingen zijn in ons land nog zo vers, nieuwe technieken mag je best juri disch volgen, maar niet vooraf dichtspijkeren met een te eng kader van wetgeving." Dan het hete hangijzer van de tarifering. Rabobank-top- man drs.H.Wijffels is zich er ook van bewust, dat de banken zich ingespannen hebben om via betaalrekeningen zoveel mogelijk mensen aan zich te binden. Maar het gebruik van de rekeningen steeg explosief: in 10 jaar een verdubbeling van het aantal transacties via de Bankgirocentrale. Mèt zijn baas meent Van Tiggelen dat het ongebreideld gebruik van de betaalrekening slechts in schijn gratis was. De andere bankpoten, hypotheken en sparen, draaiden op voor de sterk opgelopen kosten van het betalingsverkeer. Concurrentie van nieuwe, voor de klant pro fijtelijke nieuwe (girale) spaar- vormen, zoals Roparco, zetten de markt voor de banken nog verder onder druk. Minder klanten gaan voor al hun geld zaken naar die ene bank van vroeger, maar kiezen per dienst, kijkend naar rentes en prijzen. Maar 60 kaarten/cheques per jaar, da's toch bar weinig? Na tellend gebruikt de verslagge ver er met zijn vrouw zeker 250 van per jaar, nauwelijks voor kleine bedragen. Bij de Rabo bank zijn 40 cheques per jaar a 118 de gemiddelden. Van de cliënten heeft 2/3 genoeg aan 60 cheques of minder. Gebruik voor bedragen van minder dan 25 noemen ze daar 'verspil ling'. Wie dat wil, moet daar voor bijbetalen. Net als voor de dagafschriften, die weekaf- schriften worden. Wie bij elke mutatie een afschrift wil, moet daar bij meer dan 52 per jaar 0,50 per stuk voor dokken. Wat als de klant geschokt door tarief maatregelen en ongrijp bare elektronica uit het elek tronisch/giraal circuit wil? Kan dat nog, je salaris ouder wets uitbetaald? Alle rekenin gen cash betalen? Dat betekent een hoop balies en kassa's langs, of de geldlopers van bij voorbeeld nutsbedrijven weer langs de deuren. Bar onveilig. Als je je eigen salarisadmini stratie al zover kunt krijgen. Veel bedrijven zouden er nooit meer aan willen. Of kunnen, omdat de kassier verdwenen is. Naar die tijd kunnen we niet terug. Past niet bij efficiëntie in dit computertijdperk. Op dan naar het Ameri kaanse ideaal van de checkless and cashless society? Van Tig gelen, Rabobank, denkt van niet. Door de betaalautomaten zal het gebruik van cheques wel gaan afnemen. Maar zon der cash geld, dat kan hij zich niet voorstellen. Denk aan de opmars van de gelduitgifteau tomaten. Kleine bedragen zul len nooit efficiënt automatisch kunnen. De bakker op de hoek zal over 5 of 10 jaar nog echt geen betaalautomaat in zijn toonbank hebben. Albert Heijn wil klanten weliswaar volgend jaar in 25 winkels in staat stel len, te betalen met de Post- bank-giromaatpas. Maar be- taalterminals in alle AH's zul len er pas over een jaar of 10 zijn. „Een mogelijke positieve ontwikkeling zie ik wel in de chipkaart, maar dan moet nog heel veel aan beveiliging, stan daardisatie en hoge kosten per kaart gebeuren." De banken zijn nu nog in bespreking over één uniform systeem van elek tronisch betalen. Zoals dat heet: één nationale gleuf. Dat zal waarschijnlijk voor de kerst in principe rond zijn. Maar nu de andere kant. Niet iedereen juicht zo hard als de banken over het Nieuwe Beta len. Consumentenbond-direc teur D. Westendorp waar schuwt al jaren tegen de geva ren en nadelen. „Het is een donderwolk die op ons af komt. De consument, overstroomd met pasjes en cards, heeft geen enkele inspraak en geen enkel recht. We vallen in een wette lijk vacuüm." Konsumenten Kontakt heeft al aan de bel getrokken en een klacht ingediend bij de Euro pese Commissie over de nieuwe tarieven: 'in strijd met EG-re- gels'. Ton Kropff, hoofd geldgids bij de Consumentenbond, be gint bij de - grote - voordelen van elektronisch betalen. Min der kans op fraude (de schade door gestolen en geïncasseerde betaalkaarten en -cheques, dit jaar boven de 100 miljoen, verdubbelt bijna elk jaar). Minder overval-gevoelige geldtransporten. Gebruiksge mak van 24 uur per dag geld uit de automaat voor wie dat wil. Maar dan de nadelen. „De techniek is nog lang niet zo ge- bruikszeker als de banken aan geven. Uit de experimenten in de regio's Tilburg/Eindhoven is gebleken, dat de gelduitgifte automaten nogal eens leeg zijn of niet werken. De afscherming is slecht. Bij betaalautomaten kan iedereen op je vingers kij ken en je geheime PIN-code af kijken. De transactiesnelheid is laag, het duurt lang voor je geld eruit komt of je betaling geregeld is. „Maar dat is de techniek, ik ga ervan uit dat de banken dat weten te regelen." Volgens de Consumenten bond zit er fundamenteel meer mis in de ongelijke verdeling van rechten tussen bank en consument. „De voorwaarden waarvoor je moet tekenen, zijn volledig naar de bank toe ge schreven." Zo is de gebruiker volledig aansprakelijk voor alles wat met zijn pasje gebeurt, tot hij kwijtraken of misbruik meldt. Daar staan van de bank uit weinig verplichtingen tegen- over. (Te koop aangeboden: Itrige voor roman) Hoeveel mensen zijn er niet in onze eeuw van vervroegde uittreding die tijd, zin en ta lent genoeg hebben voor het schrijven van een boek maar tot hun teleurstelling niet be schikken over een idee, een plot om een verhaal om heen te weven. Ik bezit zo'n plot maar niet meer de energie om een jaar lang zes uur per dag te werken aan een roman. Ik heb derhalve wat u niet hebt maar graag zou hebben. Mijn plot is te koop en serieuze ge gadigden kunnen met mij na der overeenkomen over prijs en voorwaarde: ofwel som ineens of royalty percentage. Uw boek mag maar hoeft niet te heten: De Neothalers en is het verslag van een experi ment. In het Voorwoord zegt de schrijver: Dr. Mengele is wel de meest beruchte, maar niet de enige kamparts die i.p.v. proefdieren proefmensen ge bruikte voor zijn medisch wetenschappelijke experi menten. Als oorlogsmisdadi ger daarvoor veroordeeld ontkwam Mengele na een ge slaagde vlucht aan de dood door de strop en stierf een natuurlijke dood op vrij hoge leeftijd. Dr. Strughold die ook talloze gevangenen in Nazi kampen de dood injoeg met zijn onderzoek naar de be strijding van lucht- en ruim tevaartziektes is daarvoor niet veroordeeld maar gehul digd in de V.S. met een naar hem genoemd instituut. De medische kennis, verkregen door deze onmensen was zo waardevol in de ogen van de bevrijders dat Russen en Amerikanen zich beijverden om elkaar deze monsters af handig te maken om als oor logsbuit mee riaar huis te ne men ter meerdere glorie van Communisme of Kapitalisme. Zoals gezegd is in de U.S.A. het Strughold Institute ge sticht uit erkentelijkheid voor de kennis verkregen in de vernietigingskampen van wat de Amerikanen noemen: aviation medicine. The Liste ner van 26/2/87, in een be spreking van het boek: The Paperclip (onspiracy, dat een verslag doet van de gruwe lijke proeven met dodelijke afloop op weerloze gevange nen, zegt nogal grimmig: „Geen berg lijken was de Amerikanen te hoog om over het hoofd te zien in het be lang van de nationale veilig heid." Nu dit soort barbarij gesublimeerd wordt tot aan winst voor de mensheid stijgt mijn hoop dat het Neothaler Experiment van Dr. McTag- gart nog eens de aandacht zal krijgen die het verdient door publicatie in romanvorm (uw roman Het verslag van dit experiment op babies die daarbij niet het leven verlo ren maar juist gered werden van de dood is boeiend ge noeg om uw boek een best seller te maken. De cultuur-antropoloog Dr. Andrew McTaggart, in dienst van een exentrieke miljar dair a la Howard Hughes be gint een groots opgezet on derzoek naar oorsprong en ontwikkeling van menselijke samenlevingen door het op zetten van een potentiële sa menleving en de bestudering van de ontwikkeling daarvan langs natuurlijke, niet beïn vloede wegen. Benodigd voor zijn experiment is een afgele gen tropisch eiland en een x tal kinderen, beide te koop in onze samenleving waarin naast duizenden schatrijken honderdduizenden straatar men wonen. Het eiland, gekocht van een dictator met geld=macht- honger wordt gezuiverd van giftige of anderszin levensbe dreigende fauna en flora en daarna omringd door kunst matige koraalriffen en de vele vragen waarop McTag gart het antwoord hoopt te vinden. Alle medewerkers aan zijn experiment blijven tot hun dood op het eiland, contractueel daartoe ver plicht en praktisch ertoe ge dwongen door de noodzaak van de door hem verstrekte pil die hen redt van de dood door een ziekte hen bezorgd tijdens de zogeheten inentin gen tegen tropische ziektes. Van belang voor de sociolo gen is een onderzoek naar de natuurlijke ontwikkeling van het leiderschap in de groep, of die zich misschien zal splitsen in twee groepen en of de leiders zullen kiezen voor een harem of voor een blij vend vrouwtje. Benieuwd is men ook naar de reactie van de vrouwtjes -zonder voor beeld van oudere vrouwen - op de verschijnselen van de sexuele rijpwording, men struatie, zwangerschap, het baren en voor de groep in zijn geheel de reaktie op de dood. Zal het geheimzinnig ophou den van het leven een vorm van godendienst doen ont staan Kan een gemeenschap zonder een taal een goden dienst ontwikkelen? Ritue len ter bezwering van het ge weld van orkanen, branden, donder en bliksem Het wetenschappelijk doel van het experiment moet hoofdbestanddeel blijven van verhaal daarover, hoewel het de schrijver vrijstaat een ro mantiek element in te lassen bijvoorbeeld door de ver schijning van een uit de koers geraakte wedstrijd ballon waarvan de tweekoppige be manning foto's en film maakt van groepen naakte kinderen tussen de strandrotsen. Door gericht vuren vanaf het eiland raakt de ballon on klaar stort in zee en de be manning komt om. Een lijk spoelt aan, het an dere is door de haaien ver slonden (neemt men aan, ten onrechte). De tweede man - opgepikt uit zee - wil terug keren naar dat geheimzin nige eiland, dat zogeheten Apenstation waar hij met eigen ogen groepen naakte kinderen heeft gezien, een verhaal dat hij aan niemand kwijt kan omdat foto- en filmmateriaal is verloren ge gaan bij de crashlanding van de ballon in zee. Het staat ko per-eigenaar van de plot voor dit boeiend verhaal vrij het idee uit te werken naar eigen fantasie. Zijn of haar enige verplichting als eigenaar is de vermelding: naar een idee Copyright 1988 by John O'Mill All rights reserved. No parts of this plot for a novel may be reproduced or transmitted in any form or by any means, electronic or mechanical, in cluding photocopying, recor ding, or by any information storage and retrieval system without the written permis sion of the author. For infor mation address: John O'Mill, Marckhoek A 11, Breda, Hol land. Er zijn nog steeds men- sen die denken dat zulke kranten als Hie New York Times en The Washington Post uit sluitend berichten aangaande de ho gere internationale politiek bevatten. Dat is onjuist. Eigenlijk gaat het hier om 'provinciale' kranten die een goed deel van hun tijd, ener gie en journalistieke vaardig heden investeren in berichten over New York en Washington zelf en dus over nieuw geopende scholen, de corruptie van een wijkbestuurder, een dodelijk on geval, het jubileum van een op merkelijk pastoor en wat dies meer zij. Het zijn juist die berichten die het meest onthullend zijn, die soms een genadeloos licht op de Amerikaanse samenleving werpen en die de Amerikaanse mens in al zijn volheid, zijn glo rie maar ook zijn zwakte aan ons argeloze buitenlanders to nen. Zo ben ik zelf dol op de weke lijks terugkerende verslagen die New Yorkse Warenkeurings- dienst in de New York Times doet publiceren. Die dienst be zoekt -net als de soortgelijke dienst in Nederland- regelma tig restaurants en andere huizen waar eten wordt bereid, ver strekt en genuttigd. De inspec teurs nemen dan een kijkje in de keuken, de voorraadkasten, de diepvriezers, maar ook in kel ders, op zolders en in toiletten. En net als hun Nederlandse collega's doen ze soms verbijste rende ontdekkingen. Waar sprake is van echt rampzalige dingen, daar gaat de knip op de deur. Bedrijven die anderszins vies en vuil zijn, worden op de bon geslingerd. En hun namen worden doorgegeven aan de New York Times die ze weke lijks opneemt in een bericht, waarin ook alle feilen van de be treffende restaurants staan ver meld. Neem bijvoorbeeld Deli Ex press, een huis voor vooral mee- neem-etenswaar dat is gevestigd aan Delancey Street 132 in New York. De warenkeuringinspec- teurs hadden over Deli Express het volgende te melden: „Veel voedsel niet afgedekt, het vorig inspectierapport niet beschik baar, geen zeep in het perso- neelstoilet, dikke laag stof op ventilator, oud meel in de deegmmolen, stof en etensresten op vloer, sommige plafondtegels verdwenen, uitwerpselen van muizen op schappen in kelder, gaten in keldervloer, dozen met etenswaar op vloer in plaats van op schappen, geen geldige ver gunning". Warm aanbevolen is ook Cookie Express aan de 37ste Straat. Over dit bedrijf meldden de inspecteurs: „Uitwerpselen van muizen, stof, vuil en etens resten op vloer, muren, bedor ven voedselresten op wanden van diepvries, geen toilet voor klanten, slecht toilet voor perso neel nabij voedselbereiding, voedsel afgedekt met krantepa pier". Wat kunnen sommige buren elkaar het leven ondraaglijk maken. Het begint met een kleine onenigheid en men laat de ander niet meer uit praten. Dit alles kan tot ziekte en zelfs erger leiden. Er is maar een mogelijkheid om dit te voorkomen en dat is praat met elkaar, luister naar elkaar. Huizen kunnen erg geho rig zijn. Denk eens aan aan rechten en sanitair die be vestigd zijn tegenover elk aar aan dezelfde bakstenen scheidingsmuur met anker- verbinding. Toch is ook hier in overleg met elkaar iets aan te doen n.l. de aanrecht 5 mm van de muur halen en weer bevestigen met silico- nenkit; vilt plakken onder het roestvrijstalen blad. Toilet vervangen voor een modern geruisarm model of de beugels in rubber ver vatten. Geluidsoverlast van muziekinstrumenten? Zet een piano op rubber stukjes. Breng geluidsisolerend ma teriaal achter de piano aan en bevestig dat op de schei dingswand. Geen verster kers in gehorige huizen en flats. Je mag het toelaatbare decibels niet overschrijden. Denk ook om je eigen ge hoororganen. Gehoorstoor- nissen door geluidsoverlast EPS^1 \0PC Tenslotte nog even het rap port over F M Bakery o Broadway. Daarover wordt g; meld: „Geen kraan voor fct wassen van handen, uitwerpt len van ratten, vliegevangers bo ven plaatsen waar voedsel word bereid, bedorven voedselrestei op deur van diepvries, stof vuil op schappen en vloer, keu. kengerei op vloer". Het laatste bericht in H New York Times maakte mei ding van 34 van dit soort in vei Door Jo Wijnon regaande staat van vervuilinj verkerende eetgelegenheden. Twee restaurants (Benny's o New York en Junction Pizza waren zo smerig dat ze promp werden gesloten. Dan was ei nog sprake van ettelijke restan. rants die geen vergunning den en die derhalve niet op dt lijsten van de warenkeurings dienst voorkwamen. Volgens De Koning is de situa tie in de economie sinds de op stelling van de serie afspraken tussen CDA en WD in de zo mer van 1986 drastisch gewij zigd. In dat regeerakkoord, dat de basis vormt voor het tweede kabinet-Lubbers, wordt uitge- van 500.000 werklozen in Ik geef deze waardevolle in formatie maar even door, nie zozeer omdat ik denkt dat ieder een die ooit in New York is v weest daarom ook bij Junctioi Pizza heeft gegeten, maar oitids: het mij als wijs en verstand voorkomt dat mensen die er uit zijn hun medemensen te ver giftigen, met naam en toen aar. in de krant worden genoemd. Van onze verslaggever i kram Bovendien gaat er iets mi van zulke berichten uit, voon als ze uit een wereldstad New York komen, in een als de New York Times staan» eetgelegenheden betreffen dii naar zulke exotische namen 'Caribbean Creole Restaurant' 'Cherry Blossom', 'Las Manani tas Mexican Restaurant', Wok', 'Nino's Napoli' en 'Nort Shore Dinner' luisteren. DEN HAAG - De by-pass- regeling, een sterk verkorte betalingsprocedure voor lodi studerenden die ten on rechte te weinig of geen stu diefinanciering hebben ont- rangen wordt verlengd tot 1 uli 1988. Tenslotte boezemen mij di berichten ook een zekere vro in. Want ook de Amerikaans! warenkeuringsdienst kampt een tekort aan middelen e mankracht. Zodat de vraag maj worden gesteld wat er gaandi in de keukens van vele duizel den eetgelegenheden -al niet zonder vergunning bezocht blijven. Tenslotte steden als New York behalu om hun urbane wonderen, bekend om hun grote hoeveelht den ratten en muizen, vera derde huisdieren, krotten en ilk gale vuilnisbelten. Properheid: daar een geldverslindende daarom niet algemeen gepr: seerde deugd. Zodat, voor betreft het voedsel, het allerei ste moet worden gevreesd. tm dt sta irakli wil komen steeds meer voor. Nachtrust: verstoor je me demens niet onnodig z'n nachtrust. Er zijn dopjes te gen slaande deuren. Stank overlast: maak van je schuurtje geen fabriek. Het spreekwoord zegt: beter een goede buur dan een verre vriend. Ruziënde buren mo gen hieraan wel eens den ken! Breda, A. van Dijk In het sportkatern van De Stem van 19 december is sprake van Afrikaners (in de kop 'Afrikaners niet blij met rally'). Bedoeld is hier de bevolking van enkele landen waar de rally Pa rijs-Dakar wordt verreden Mag ik u er in alle beschei denheid op wijzen dat Afri kaners blanke bewoners van Zuid-Afrika zijn (zie Kramers Groot-Woorden boek 1986)? Wat u bedoelt zijn Afrikanen. Een typisch voorbeeld van onzorgvuldig taalgebruik, waarin wij Ne derlanders helaas zo sterk zijn en waarin de pers - het spijt mij dit te moeten zeg gen - maar al te dikwijls voorgaat. Breda, W.L. Giesing PESHAWAR (RTR) - Af ghaanse rebellen hebben jloskou zondag opgeroepen directe onderhandelingen te beginnen over de terugtrek king van de Russische troe penmacht uit Afghanistan, puizenden Afghaanse ballin gen demonstreerden in Pakis tan ter herdenking van de achtste verjaardag van de mili taire interventie van de Sovjet unie in Afghanistan. In Peshawar eiste de belang rijkste organisatie van het isla- Regt Van onze Haagse redactie Die conclusie trekt ministe aan de vooravond van het gende maand, over een aa koord. Zij krijgt met ingang van ja nuari ook een andere opzet. De 22 regionale steunpunten van de dienst Studiefinancie ring in Groningen blijven tot die tijd functioneren. De uit voering van deze besluiten van minister Deetman kost. 2,7 mil- oen gulden. In de nieuwe opzet zullen de iy-pass-betalingen vanuit het Groningse' geautomatiseerde lysteem van studiefinanciering ejworden gedaan. Als een stude- ende zich bij een steunpunt lanmeldt voor de by-pass, zal die oi|er direct contact worden opge- lomen met een ambtenaar van Ie directie studiefinanciering, ie de gegevens van de betrok- :en persoon kan oproepen en veranderingen kan verwerken. De by-pass-regeling functio- reert sinds oktober. Tot medio lecember zijn in totaal 13.270 ituderenden via de by-pass litbetaald. Dat gebeurt in de vorm van een renteloze lening. Alle goederen die wij het afgelopen hebben op beurzen, verkoopshows, I showroom bieden wij u nu aan voor Prijzen. De aangeboden artikelen zijr onderscheiden van nieuw, terwijl de Sola garantie onverkort gehandhaah Een kleine greep uit ons assortiment Edelstaal en zwaar verzilverd. Meer q 9 en 12 persoons cassettes (met schade). 1 zilverwit edelstaal model Constance 6 pers. 40dlg.f| model Constance 9 pers. 105 dig. f model Perla Romantica 6 pers. 40 dig. model Prelude 6 pers. 40 dig. model Old Dutch 6 pers. 40 dig model Puntfilet 9 pers. 60 dig model Provence 12 pers. 135 dig. model Fiesta 9 pers. 105 dig. model Odessa 6 pers. 40 dig enz. enz. Zwaar verzilverd {basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig f model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f model Perle Classique 9 pers. 60 dig f enz. enz. Diverse restanten theelepels, taartvo kaasschaven enz. u Vo°r ongekend lage prijzen.

de Stem | 1987 | | pagina 4