ANISCH ERHOUD oertien praat et Van Himme Weerman Willy Reeks aangiften van oplichting bij politie Hulst [F WIL AANSTELLING VAN EEN ECOLOGISCH ADVISEUR y Politie vraagt ondernemers om medewerking Milieufederatie: fout bij transport LPG op de Westerschelde Verdachte moorden blijft in bewaring Achtste hulptransport Polen moet grootste worden 5MAAI 1 prettige 1/ Feest- 1 dagen TEL 071 22 55 77SP,M««* SLUISE MIDDENSTANDERS NEMEN RECHT IN EIGEN HAND ïs- en tarwe- werkers en Europa's grootste die de grondstof ukten, frisdranken n onze zetmeel- h in Sas van Gent, kantoor in Breda Kinational Ferruzzi, I toepassing van verwerking van en Zuid-Amerika. j werk aan circa e termijn plaats men met de heer 58-9150. r Benelux B.V., 9- L AUTOGLASSERVICE ES-De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) pleit et laatste nummer van zijn blad Wantij voor aanstelling van een gemeenschappelijk ecolo- ch adviseur voor alle Zeeuwse gemeenten. xien ernatieven Voorlichting Mentaliteit NFLICT MET OCKELOEN AL VIJF BEDRIJVEN UIT HULST STELLEN WAGEN BESCHIKBAAR Materiële nood Indruk DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 Koninklijk goud voor Janssens M/V igbouw en ervaring in de proces- igenschappen an de Engelse taal hept, als onderdeel van Igroeiende Ferruzzi con- roeikansen voor ambi- atuurlijk bieden wij u ook primaire en secundaire REEDS 10 JAAR 1 Alk autoruiten i GIm In rubber op maat Gkiaagdangahard Pcraptx an kxan Auto-alarm Aluminium achuiframan _J Zonnadakan >- I DE STEM VAN ZEELAND e verslaggever - Bij de rijkspolitie t heeft zich een reeks joffers gemeld van de jitersbende, waarop nteel jacht wordt ge- tEr zijn twee officiële en van oplichting door Nederlandse rijven die kopieerappa- hebben geleverd, maar er nooit een cent voor hebben gekregen. Daarnaast hebben zeker zes andere bedrijven telefonisch met de politie contact opgeno men. Verwacht wordt dat die binnen enkele dagen eveens of ficieel aangifte zullen doen. Het gaat daarbij om dezelfde bende die ook heel wat slacht offers heeft gemaakt in Vlaan deren. De werkwijze hield in dat bij bedrijven van allerlei dure spullen werden besteld, waarna er nooit voor werd be taald. Hoofdverdachte in deze zaak is J.R. uit Clinge. Hij opereerde via verschillende adressen in België en Neder land. Ondermeer ook onder de naam firma Moderna aan de Clitexweg te Clinge. R. is inmiddels met de noor derzon vertrokken. Hij wordt op de hielen gezeten door de Hulster politie en de gerechte lijke politie in Brugge. R. en zijn companen worden tevens verdacht van een zwendel in gestolen cheques in West- Vlaanderen T27 Een gedupeerde leverancier van bouwmaterialen in Kem- zeke is zelf op onderzoek uitge gaan en kwam uiteindelijk te recht in het Limburgse Sittard. In een flatgebouw op drie hoog zouden bendeleden regelmatig bijeen komen. Volgens buren zouden en vooral 's nachts al lerlei materialen worden aan gevoerd en weggebracht met vrachtauto's. emeenten spuiten veel gif onze verslaggever F is geschrokken van de hoeveelheden gif die een gemeenten gebruikt om het onkruid in plantsoe- en op straten te bestrijden. tareelheden lopen per ge ile sterk uiteen Zo scoort I bijvoorbeeld laag met 0,5 hectare. ulst gebruikt minimaal 1,6 ha en Terneuzen 2,1 kilo/ Het bontst maakt Sas van het met maar liefst 4,4 a, terwijl Oostburg de geen informatie wilde lekken. MF trekt aan de bel omdat njds het milieu ernstig n onder de giftoepas- ïiterwijl daarnaast in Ne- ind jaarlijks tien mensen .en en vierhonderd ande- sn acute vergiftiging oplo- na met bestrij dings midde- in aanraking te zijn ge last de grote hoeveelheden viken de gemeenten ook rse soorten bestrij dings- ielen soms wel zeventien Mende. Daaronder bij enkele gemeente het be te paraquat, dat al sinds verboden is. lieufederatie pleit ervoor einig mogelijk gif te ge- ten en alternatieven aan te ien om ongewenst onkruid rdelgen. e belangrijkste factor bij jfgebruik blijkt echter de ffing van de verantwoor de persoon: het hoofd van hoenendienst of hoofd ge- ntewerken Er is namelijk tr zelden een officieel ge- ntelijk beleid inzake het beheer van bestrating en groen. Men kan dus zijn gang gaan", zo wordt geconstateerd. Een andere reden om veel gif te gebruiken omschrift de ZMF als het "netheids-syndroom'. „Voor sommigen mag er geen sprietje tussen de straatstenen te zien zijn. En dat geldt zowel voor de beheerders als de be volking". De ZMF pleit dan ook voor een mentaliteitsverandering. „Met enige creativiteit kan het ook vaak zonder gif". Zijn de pro blemen echter te vaak moeilijk oplosbaar dan moet gedacht worden aan een ecologisch ad viseur. „Die kan zorgen voor een verantwoord (en goedko per) oplossen van groenproble- men en plagen". De gemeenten worden opge roepen een groenbeleid te ont wikkelen en tegelijkertijd het gifgebruik te registeren. „Zo veel werk is dat niet en het geeft zicht op wat er op dat ge bied omgaat". Volgens de milieumensen kan een actief groenbeleid echter alleen slagen als daarbij ook de bevolking zelf wordt betrok ken. Voorlichting moet dan lei den tot een mentaliteitsveran dering. De Zeeuwse burgers wordt gevraagd bij geconstateerd gif- gebruik aan de bel te trekkea „Sommige gemeenten laten op verzoek plaatselijk gifgebruik achterwege", zo staat in Wantij te lezen. onze verslaggever IDELBURG - Commis- der koningin in Zee- C. Boertien is bereid het Terneuzens raads- L van Himme te praten de problemen die het Elid ervaart in zijn poneren. Een woord eer van de provincie gisteren desge- dat het gesprek 'er in januari' zal plaats ten. Himme heeft bij Boertien bel getrokken naar aan- van het optreden van feester C. Ockeloen in de •e raadsvergadering. Van «e werd toen het woord 'toen en min of meer be- e Ockeloen het raadslid Je opmerking: „Maakt het i te moeilijk anders ben ik Jfcaakt maatregelen te en duurt de vergadering u erg kort". het toestaan van het ge nt Boertien ook in het de PvdA-fractie Scheldestad die tijdens jste raadsvergadering en' oe vergaderzaal verliet ockeloen weigerde een Hgsverzoek te honore- PvdA-fractie heeft zich met een brief ge- A. van Himme mag praten. - foto de stem/cohj.de boer wend tot de adere fracties om te bezien hoe het peil in de Ter- neuzense gemeenteraad kan worden opgekrikt. ZIE OOK ZEELAND 3 Het vertrek van het Polentransport vanuit Hulst in mei '85. Wethouder Kayser wenst de reizigers veel geluk. foto de stem/corj.de boer i A C Van onze verslaggever KAPELLEBRUG - Voor expediteur Van Geyt uit Kapellebrug staat het nu al vast: het achtste goederen transport vanuit Hulst naar Polen wordt het grootste tot nu toe. Zeker nu Hulst ook goederen uit Ouden bosch meeneemt, omdat een groep 'Polengangers' daar met de reizen is gestopt. Woensdag 20 april 1988 ronken de diesel motoren weer als het transport richting Oosten vertrekt. Tot die datum kunnen bedrijven en particulieren zich aanmel den voor hulp: door het leveren van goe deren of geld, maar ook door met een auto deel te nemen aan de karavaan. De uiteindelijke reisdoelen zijn zieken- en kindertehuizen in Grodkow in Breslau, Czestochowa, Konin en Olsztyn. Tot nu toe hebben zich al vijf bedrij ven aangemeld die ieder een transport wagen beschikbaar stellen. Ook na ze ven reizen is het enthousiasme nog steeds groot. Van Geyt wil dan ook niks weten van de kritiek die sommigen heb ben op de alsmaar voortdurende hulp transporten uit Nederland naar Polen. „Als mensen zeggen dat er geen hulp meer nodig is, betekent dat dat ze er zelf nooit zijn wezen kijken. Anders zeg je zoiets niet", zegt Van Geyt De nood mag dan iets minder groot zijn dan begin jaren '80, maar Polen is vol gens hem nog steeds een land met mate riële nood. Vooral aan houdbare levens middelen en medicijnen is momenteel een gebrek. Kleding is inmiddels in het algemeen genoeg voorradig. Maar de kindertehuizen zitten nog steeds te springen om deugdelijke kleren. „Daar willen we dan ook het accent op leggen", vertelt Van Geyt „Mensen staan nog steeds twee uur in de rij voor een stukje vlees. Sommigen hebben nog nooit een ananas geziea Aan dingen die voor ons vanzelfsprekend zijn als zeep en tandpasta is nauwelijks te komen. Dat zijn enkele voorbeelden die bewijzen dat onze hulp nog steeds welkom is. En we moeten niet vergeten: de Polen wa ren onze bevrijders. Die moeten we nu niet in de steek laten". Van Geyt is vorig jaar voor het eerst zelf meegeweest naar Polen. Hij was daar danig van onder de indruk. „Je leeft daar als een Bohemer", vertelt hij. „Als je de eerste keer overnacht in de DDR moet je maar zien waar je slaapt. In Po len kun je nog wel een hotel krijgen, maar het is een vermoeiende reis. Ik heb vorig jaar 4000 kilometer gereden voor dat ik terug was". In oktober kreeg hij nog twee Poolse chirurgen op bezoek. „Als je hun verha len hoort, kunnen ze zich maar weinig permitteren. In hun werk en persoonlijk Want de lonen zijn voor die mensen erg laag". Het afgelopen weekend was hij aanwezig op de Poolse dansavond in Hulst. Daar kwam iemand naar hem toe die over het komende transport begon. „Het leeft, in heel het land trouwens nog", stelt hij. Na nieuwjaar gaan de ini tiatiefnemers bedrijven in de gemeente aanschrijven met het verzoek ook dit jaar weer mee te doen. Van onze verslaggever SLUIS - De aangiftebereid heid van de Sluise midden standers is de laatste maan den nihil. Het korps van de rijkspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is daar niet erg gelukkig over en wil proberen om de win keliers en horeca-exploi- tanten in Sluis te bewegen om sneller aangifte te doen van inbraken en winkel- diefstallea Politie en het gemeentebestuur van Sluis hebben om die reden op 4 februari een bijeenkomst belegd om met de ondernemers van gedachte te wisselen over preventieve maatregelen en de aanpak van de kleine crimini- naliteit Adjudant G. Doosje, korps chef in West-Zeeuwsch-Vlaan deren, betreurt het dat veel winkeliers pas dagen nadat er iets in de zaken in Sluis ge beurd is aangifte doen bij de politie. Dat is in de afgelopen maanden niet een, maar tal rijke malen gebeurd. „Op die manier wordt ons werk extra moeilijk gemaakt, omdat een eventueel onderzoek dan met een achterstand begint. Voor het korps is dat een niet-werk- bare situatie," aldus Doosje. De korpschef hoopt met een gerichte voorlichtingsactie te bereiken dat de Sluise onder nemers een andere houding gaan aannemen. .Afgelopen week is er in Sluis op verschil lende plaatsen ingebroken. In een geval betrapte de eigenaar van een winkel twee inbrekers op heterdaad. Die mannen sloegen op de vlucht en de win kelier ging er met een familie lid achterna. De inbrekers wis ten niettemin te ontkomen. De desbetreffende winkelier deed pas de andere dag aangifte, terwijl wij een patrouille-auto in de buurt van Sluis hadden op het moment dat het voorval zich voordeed," aldus de adju dant. „Kijk," voegt opperwacht meester K. van Borssele er aan toe, „we hebben dit jaar al ge probeerd de Sluise midden stand te betrekken in ons pro ject ter voorkoming van mis drijven. De respons was echter, in tegenstelling tot bijvoor beeld in Breskens, een ander speerpunt voor ons, teleurstel lend. Niettemin willen we nu nog eens proberen de Sluise middenstand te activeren." Sluis oefent, in vergelijking tot de andere West-Zeeuws- vlaamse kernen, een grote aan trekkingskracht op criminelen uit. Tussen 1982 en 1987 werd er circa 150 keer aangifte gedaan van inbraak. Een cijfer dat vele malen hoger ligt dan bijvoor beeld in Oostburg. De politie vreest dat er in Sluis een ver keerd beeld bestaat over de ac tiviteiten van de politie in de regio. „Wij zijn 24-uur bereikbaar, dag in, dag uit. Daarnaast rijdt er in het gebied constant een patrouille-auto rond, die min stens twee keer Sluis aandoet. Feiten waar men klaarblijke- VANDAAG IS het opnieuw mogelijk dat in de ochtenduren mist ons uitzicht op de wereld verkleind. Maar door de in vloed van hogedrukgebied met een luchtdruk van 1035 Hec- topascal met het centrum boven Engeland blijft het bij ons droog. De bewolking blijft ook na het optrekken van de mist. De temperatuur is vanmiddag maximaal zes graden. Op eerste kerstdag is het opnieuw zwaar bewolkt, nu en dan re gen en dus een sombere dag. De temperatuur is wel acht graden en weinig wind uit zuid-westelijke richtingen. Pas zaterdag tweede kerstdag kan het weer u uitnodigen tot een fikse wandeling. We komen zaterdag steeds meer onder invloed van een hogedrukgebied dat ons bereikt via Frank rijk. Dat zal ook voor de volgende dagen zorgen voor droog weer en flinke opklaringen. Over het algemeen genomen zeer zacht weer met acht graden als middag-maximum. Door de zachte zuidelijke wind wordt het zelfs aangenaam. Nu zijn wandelingen om het overvloedige kerstmaal beter te verwerken wel aan te raden. Overigens is het dit jaar 23 jaar geleden dat we een witte kerst beleefden. In 1964 viel er een flink pak sneeuw, precies in de kerstnacht. Op 24 december regende het 's morgens nog en 's nachts begon het, door de snelle temeperatuurdaling, te sneeuwea Maar dat zal dit jaar zeker niet gebeuren. Vorig jaar kenden we zelfs verve lende kerstdagen wat het weer betrof. Op eerste kerstdag viel er gedurende veertien uur onafgebroken een dreinende regen, die twaalf mm. neerslag bracht Tweede kerstdag was iets beter, maar niet veel, met teveel wind waarbij het soms zeven Beaufort werd. Dat is dit jaar gelukkig een stuk aan genamer, vooral tweede kerstdag. De winter is dit jaar afgelopen dinsdag begonnen, om veertien minuten voor elf dinsdagmorgen. De zon stond toen boven de Steenbok-keerkring, dat is 23,5 graad zuiderbreed te. Dit zuidelijkste punt, dat de zon ten aanzien van de aarde kan bereiken, betekent dat we dan ook de kortste dag en de langste nacht kennen. Vanaf dinsdag beginnen de dagen weer te lengen. Er zijn veel volksweerspreuken die betrekking hebben op Kerstmis. Hier hebt u enkele uitdrukkingen: 'Is het kerst nacht klaar, dan wacht u veel nieuws in het nieuwe jaar.' 'Kerstmis in een groen kleed, houdt voor Pasen sneeuw ge reed.' Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De chef technische dienst van Sas Glas (vroeger de Glasfa briek) A. Janssens is tijdens de jaarlijkse personeelsbij eenkomst onderscheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen werden hem vorige week vrijdag (de ge meente meldde dit gisteren pas) opgespeld door burge meester J. van Rest van Sas van Gent. Janssens kreeg zijn onder scheiding onder meer omdat hij veertig jaar in dienst is van Sas Glas. Zijn carrière begon hij als elektriciën bij Zuid-Chemie, toendertijd één geheel met de Glasfabriek. Via zelfstudie heeft hij zich de spectaculaire ontwikkelingen op elektronisch gebied goed eigen gemaakt en leidt hij zijn dienst met kennis en grote verantwoordelijkheid. Daarnaast is Janssens ook maatschappelijk actief (ge weest). Zo was hij jaren leider bij de verkenners in Westdor- pe. Was lid van het parochiële herenkoor en sinds 1970 tot he- A. Janssens. - fotovwmkooyman den is hij dirigent van het ge mengd koor in deze parochie. Daarnaast is hij actief in de werkgroep Kerk en Werk en de zogenaamde Kerkbalans-actie. Van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft bij burgemeester J. van der Doef van Vlissingen melding gemaakt van het overtreden van het reglement Vervoer Gevaarlijke Stoffen met Zeeschepen. Het betreft een LPG- lijk geen weet van heeft," aldus Doosje. Ook het Sluise gemeentebe stuur, en met name burge meester M. Everaers, wil dat de ontstane situatie snel veran derd. Temeer, omdat de laatste maanden enkele winkeliers het recht al in eigen handen heb ben genomen en winkeldieven op eigen wijze bestraft hebben. Iets wat volgens adjudant Doosje, 'absoluut niet kan'. „Dergelijke misstanden mogen echt niet voorkomen, omdat het regelrechte chantage is. Van daar dat er alles aan gelegen is om snel met de horeca-en mid denstand in Sluis tot een verge lijk te komen. Medio maart wil de politie in Sluis een informatie-bijee- komst beleggen over inbraak preventie. „Op dat gebied zul len de winkeliers zelf zeker het nodige moeten doen, omdat het momenteel inbrekers en dieven in verschillende zaken te ge makkelijk wordt gemaakt," al dus Doosje. transport dat niet via de voor geschreven route de Wester schelde bevoer! De Deense gastanker Maersk Cadet, bestemming Braakman- haven, bevoer op 21 december het zogenaamde Oostgat, iets wat verboden is. Gezien dit feit en de aanwezigheid van weinig scheepvaart in het Oostgat be sloot de hoofdverkeesleider toestemming tot doorvaren te verlenen en niet te gelasten dat het schip zou terugkeren om via het Scheur (de voorge schreven route) binnen te ko men. Normaal wordt LPG-trans- port op de Westerschelde bege leid maar de Maersk Cadet voer het aangewezen begelei dingsvaartuig gewoon voorbij. „De vraag rijst waarom, niette genstaande de tijdige aanwij zing van DGSM, de zeeloods aan boord van de Maersk Cadet het reglement niet heeft nage leefd. Wat de oorzaak van deze foutieve gang van zaken is kunnen wij niet beoordelen. Dat moet onderzocht worden", aldus de ZMF die de hulp van Van der Doef inroept om nale ving van het reglement te ver zekeren. Van onze correspondent TERNEUZEN - De van moord op twee prostituées in Terneuzen verdachte 52- jarige A.P. is gisteren voorgeleid voor de rechter commissaris te Middelburg Hij blijft voor een periode van zes dagen in bewaring. Zoals bekend werd de man vorige week vrijdag in een woning in Den Haag gearressteerd. De slachtoffers, de 38 jarige Guarda Lupe Rosa Espinal en de achttien jarige Hidalgo Manzuela werden 1 december levenloos in een pand in de Dijkstraat aangetroffen. In het zelfde pand werd vijf maanden eerder de 24 jarige Helena Mer- donca vermoord.

de Stem | 1987 | | pagina 9