KERST 1987 'Aan geld en macht had ik altijd al een hekel' Jef Wiertz strijdt or- /porl »n verbeten 1 «trijd voor ïen betere wereld Voordeel 599 nes m/v IE STEM ergie-en drijf breda M wrMtom Hij heeft geen villa, ;een jacht of dure slee. lij had die luxe kunnen ebben. Maar de 59- arige internist Jef yiertz uit Bergen op toom had liever zijn rincipes. Al kostte hem at welbeschouwd zijn aan. Hij heeft nog een andjevol patiënten, ifeelal buitenlanders. Slachtoffers van de naatschappij, die hij erf oeit om haar orlogstuig, kerncentrales en iscriminatie. Als een kruisridder trekt hij legen de bedreigingen an de mensheid ten trijde. Voert daarover iet woord op de ilaatselijke lij eenkomst en op het wereldwijd congres. Met de geijkte weg voor m internist. Maar aan geld en macht had hij iltijd al een beetje een ïekel. „Bij demonstraties, daar ben ik gauw uit mijn evenwicht ge- bracht En zelfs bij de wakes aan de poort. Dan nog moet ik op passen. Anders ga ik huilen. Omdat je de gevaren ziet. En de heilloze weg." I ESBERGHESTRAAT 17 40-16774 E NIEUWSTE URFPLANKEN. OSTUM BOARDS URFZEILEN URFKLEDING n diverse topmerken.. Normaal Aktievoordeel 799; 100; Voordeelprijs 699; Min. Inruilkorting 100= f Nu lof Fashion te Singer naaimachine voor 399 Door Joyce Ernest aagt zorg voor een veilige r, elektriciteit en warmte. Breda zowel de openbare stailaties. tieproces heeft het ENWA ik maakt van o.a. Philips- geïntegreerde Financiële tegreerd Verbruikers- ie vacant van ebruikers inzake te rammeling voor nieuwe n bestaande systemen; sgerichte documentatie; 1de programmatuur; n beheer operationele aantal AMBI-modules, of analist)/programmeur bij iele administratie en beveling. solliciteren. rvaring met een maximum el uit van de selectie bij de afdelingschef (076) 79 12 57. rschijnen van deze oproep te nergie- en Waterbedrijf DIVERSE FLITSENDE KERSTAANBIEDINGEN bar van de tennishal bij de jachthavi FOTO DE STEM/DICK DE BOER rum m B ied Braakman 26 EK TEL. 01152-1896 (Tennishall TEL. 01152-1265 (Jachthavi eslisset ijn alleen verkrijgbaar bij de Singer specialist De adressen vindi u m de Goud^A Zijn huis staat op de hoek van een rij. Zo'n huis waar de on derwijzer, de agent en de ambtenaar wonen. Binnen ruikt het naar boeken en creativiteit Er worden Deense kruidenkransjes gevlochten. Zijn opa had een boerderij, een hele grote. En zijn vader ook. Hij hield niet van die rijkdom. AI kon hij er wel, eenmaal opgeleid als arts, een hele tijd door freewheelen. Nog wel gesteld genoeg om zonder offers principieel te zijn. „Als je was opgeleid, dan kocht je je in. Dat was toen al ruim een half miljoen. Als ik zie hoe weinig huma nitair de geneeskunde is, weiger ik me in te kopea Ik kon dat doen, ik had het financieel gemakkelijk". De ouderwetse huisarts van voor de oorlog, denkt hij, die was wellicht nog menselijk ingesteld. In zijn stu dententijd was dat voorbij. Hij werd autoritair opgeleid en zag de artsen zich verschuilen achter verpleegsters en secretaressen. Zijn leermeesters leidden hem langs de bedden met 'de nier' en 'de long'. Hij had een hekel aan die aanpak. „Het helen van de mens in zijn geheel bestond niet meer. En déérvoor was ik arts ge worden". De specialist, die zich niet inkoopt, rest niet veel meer dan waarnemen. En dat deed Jef Wiertz. Van Zaan dam tot Kampen. Van Vlissingen tot Maastricht. Voor steeds langere pe riodes. Soms totaal niet, maar nooit helemaal in een systeem, waarin hij zijn idealen gestalte kan geven. In zijn werkkamer staat tussen stapels paperassen een klein ob ject. Een bed tussen twee hartjes erop. Symbool voor het Ikazia Ziekenhuis in Rotterdam, waar hij ooit waarnam. En symbool voor alles wat hij als arts niet wilde. „Een fabriek", zegt hij over dat Rot terdamse ziekenhuis, „waar je de pa tiënten moest bedonderden. In het ziekenhuis lagen zestig patiënten en nog eens veertig in de polikliniek. Er waren steeds twintig a veertig nieuwe bij. Als je het onderzoek be gon, had je niet meer dan het recep tenbriefje van de huisarts. 'Nier'/ stond er dan op. Daar kon je het mee doen. Ik herinner me nog goed, dat er op een dag een mevrouw binnen kwam. Vreselijk huilend. Daar had* je geen tijd voor. Je liet haar de derde spreekkamer nemea Dan had ze twee patiënten vóór om uit te hui len". Het is er in de huidige aanpak wellicht technisch beter, maar niet humaner op ge worden, vindt Wiertz. Hij merkt dat vooral in zijn functie van vertrouwensarts voor overwegend buitenlandse mensen. „In die sector bestaat toch nog discri minatie. De ziektebeleving van deze mensen is heel anders. Daar wordt geen rekening mee gehouden. Ze ko men met klachten en dan wordt er zware apparatuur op hen losgelaten. Dit soort onderzoeken is zo beangsti gend voor hen. Soms is de conclusie, na één onderzoek: 'hij is gezond'. Maar die man heeft klachten en hij komt terug. Dan krijg je wat wij noemen 'de gediplomeerde patiënt'. Vaak hebben ze rotzooi opgelopen in de fabriek of in de haven. Ze hebben al een jurist ingeschakeld. Ik help dan de advocaat om hen te helpen. Procedures van drie, vier jaar". Met het lot van de zwakkeren en misdeelden, daarmee was hij al jong begaan. In zijn studententijd werd hij lid van Pax Christi. Toen liep hij voettochten naar Chartres. Niet veel later kon hij op de ledenlijst van Amnesty International worden bij geschreven. „Ik volgde allerlei colleges in het ka der van het studium generale. De hoogleraar Ten Haef gaf parapsy chologie. Dat was nog heel onge woon. De gewone medische student had daar geen tijd voor. Je moest er eerder voor opstaan. Daar had ik geen moeite mee. Op de middelbare school stond ik, thuis op de boerderij om vier uur op. Gelijk met de rest". Wat hij in zijn studententijd al zocht, een bredere kijk op de mens, kwam Wiertz eigenlijk voor het eerst tegen toen hij in de studentengezondheids zorg terecht kwam. „Na het Ikizia had ik in Wageningen waargenomen. Daar was het veel rustiger. Daar deed je bijna niemand tekort. Maar voor mij veranderde al les pas echt in de studentengezond heidszorg. Daar heerste een andere aanpak. Je deed mee aan sensivity- trainingen. Ik ontdekte, dat ik een heel gebied niet had gebruikt". Op zijn werkkamer hangt een groot planningbord. Cadeautje van een handel in pharmaceutische midde len. Veelkleurige noppen herinneren hem aan de dagen, waarop een con gres of happening moet worden be zocht. In het aantal is dit jaar dras tisch gesnoeid. Er bleef zo nérgens tijd voor over. Na zijn artsenexamen studeerde hij sociale geneeskunde. Hij was daar bij, al vanaf '53, bezig geweest met schadelijke nevenwerkingen van ge neesmiddelen. Door die combinatie werd hij door het bedrijfsleven ge vraagd. Allereerst als bedrijfsarts voor de Enka-vestiging in Steenber gen. Achteraf gezien vonden ze me daar toch te goed voor. Het werd Enka Breda en als die dicht gaat Arnhem. Toen begon ik in te zien, dat Enka pro beerde me te laten meehelpen om het bedrijf te sluiten." Na die conclusie stapte Wiertz op. Maar intussen raakt een 'head hun- ter' van GE (General Electric) in Bergen op Zoom hem op het spoor. Het is niet vreemd, zegt hij, dat uit gerekend hij terecht komt bij het be drijf, dat niet veel later hevig in op spraak raakt om zijn chemische grondstoffen. „Ik kom daar om de gezonde mens gezond te houden. Ik had nog het idee, als arts kun je bepaalde produc tieprocessen stoppen". Toen hij bij GE kwam, werkte de fa briek nog met benzeen. Omdat men dacht, dat dat spul gevaarlijk was, schakelde men over naar tolueen. Die stof kan het zenuwstelsel be schadigen. Op een gegeven moment had honderd procent van de werknemers op een be paalde plant klachten, die terug konden worden gebracht tot een stoornis van enzymstof in de bloedcellen, veroorzaakt door to lueen". Commentaar van de kritische arts kon het bedrijf niet gebruiken. De leiding stuurde hem naar Amerika. Dan kon hij met eigen ogen zien, dat niemand daar beschadigingen opliep bij GE. „Weet je, dat Reagan bij GE begon nen is"?, smijt hij er een anekdote tussendoor. „General Electric had in Amerika een theater gesticht. Om de top te trainen in het rollenspel. Dat deed Reagan". Op een dag loopt Wiertz op de in koopafdeling bij GE stereen tegen het lijf. Een huisarts had hem al eer der benaderd met de vraag of stereen verlammend was. „Ik zag de zakken in de goederenlift. Ze stonden open bloot. Het waaide alle afdelingen op". Na deze episode raakt het einde van het dienstverband bij de plasticgi gant in zicht Ze lieten hem, zegt hij, de keuze tussen Vrederust en Breda. „Ik werd beschuldigd. Ik was jager en ze dachten, dat ik iemand wilde afmaken met een jachtgeweer. Ik kwam in Bergen op Zoom in de cel. Daarna hebben drie auto's van GE mij wekenlang achtervolgd. Ze wil den me monddood maken". Wiertz kwam elders niet meer aan de bak. Alle sollicitatieprocedures lie pen stuk als er inlichtingen bij GE werden ingewonnen. Na een depres sie eindigde zijn grillige loopbaan bij het GAK De strijd tegen het bedrijf ging intussen onversaagd voort „Daar kwam bij, dat de gezondheid van de mensen buiten het bedrijf ook in gevaar was. Rond GE zag je de sporen in het gras. Het eerste jaar kreeg ik veel steun van de inspectie voor de volksgezondheid en de vak bond. Maar als ik ze de gevaren niet duidelijk kan maken, verlies ik steun. Er wordt niet altijd geloofd in jouw goede bedoelingen." Als hij weg is bij GE wordt hij me disch adviseur van Benegora, de in stantie die zich bezig houdt met de vuile industrielucht uit het Ant werpse. Hij raakt dan ook steeds meer gealarmeerd door kerncentra les en kernwapens. „Ik had, na mijn artsenexamen, al drie jaar gewerkt met isotopen, ra dio-actieve elementea In de tijd van de neutronenbom bemoei ik me er nog weinig mee. Maar dan komt Woensdreccht. Je hebt een voorspong met die kennis. En als de discussie over de kerncentrales begint, zie ik al vrij snel, dat we dit nooit kunnen be heersen. Kernsplitsing is onbeheers baar in tegenstelling tegen energie opwekking door kernfusie". Hij vindt, dat hij als mens én arts een waarschuwende stem moet laten horen. Hij sluit zich aan bij de Neder landse Vereniging voor Medische Polemologie (NVMP), die zo'n drie duizend werkers in de Nederlandse gezondheidszorg telt. Het aantal na tionale en internationale congressen en symposia die hij, regelmatig als vertegenwoordiger van de NVMP, bezoekt, zijn niet meer te tellen. Hij gaat naar kerncentrales en kruisra- kettenbasis. Om zich op te hoogte te stellen. En als een hongerige ver slindt hij alle lectuur over kernwa pens en kernenergie. Over wat hij ziet en ervaart, schrijft hij rapporten. In een ooggetuigen verslag stelt hij een roerige blokkade in Woensdrecht, waar de politie met paarden op de actievoerders inrijdt, aan de kaak. De rappe spreker kent zijn stille mo menten. Vaak zijn die aan de poort van vliegbasis Woensdrecht geweest Zacht biddend met de Franciscaanse Vredeswacht. Het aantal malen, dat hij meeloopt in demonstraties, be perkt hij bewust. In Den Haag was hij ooit en in Fiorennes. „Bij demonstraties, daar ben ik gauw uit mijn evenwicht gebracht. En zelfs bij de wakes aan de poort. Dan nog moet ik oppassen. Anders ga ik hui len. Omdat je de gevaren ziet. En de heilloze weg. Neem al dat technisch en menselijk falen, dan kim je je toch voorstellen hoeveel gevaar we ló pen". Wiertz speurt naar eik te ken van hoop. En die te kenen, zegt hij, die zijn er. In het kernenergiebe leid en in de kernbewapening. „Maar dan nog blijven de conventionele wa pens. Zo'n oorlog zal even erg zijn in verband met de grote destruetienao- gelijkheden. We zullen daar voor moeten waarschuwen". Hij ziet de toekomst de ene dag w# de andere dag niet somber in. „Wat de oorlog betreft, ben ik minder som ber dan een jaar geleden Steeds meer mensen registreren de gevaren. En durven daarover iets te zeggen. Een nieuwe wijze van denken begint op gang te komen". We zitten, zegt hij, nog steeds met de erfenis van Augustinus, die in ter men van goed en kwaad dacht. Dat zwart-wit denken is fout „Dan kom je bij vredesopvoeding terecht We moeten op de jeugd overbrengen, dat wij niet de hele dag goed zija We moeten kinderen leren, dat handen niet zijn om te slaan, maar om te aai en. Dat voeten niet zijn om te schop pen, maar om te gaan". Drie dagen later loopt hij door de stad. Op weg naar een bijeenkomst van het Vluchtelingenwerk Neder land. De asielzoekers zijn op komst en ze moeten in Bergen op Zoem goed worden opgevangen. Daarvoor moeten zoetjesaan concrete stappen worden gezet. Jef Wiertz notuleert op de vergadering met een handjevol vrijwilligers. Hij zit inmiddels in de commissie Pollak Van Dijk van het ministerie van WVC „Vluchtelin genhulp gaat mij zeer ter harte", zegt' hij en krast snel in een notitiebic*. Er valt nog veel te notuleren. Het is nog geen tijd om monddood te gaan.

de Stem | 1987 | | pagina 31